רובוט מנגן בכינור

hnc

New member
הוא לא מבין בשום תחום

שכחתי, הוא והשפיפון חברו האהוב אלופים בלשלול דברים.

והנה אתה שוב מוכיח את בורותך.

האבולוציה לא נוגעת במוצא היקום, ובנוסף - בניגוד למה שחבריך הבריאתנים אוהבים לטעון - אין לה שום נגיעה לשאלה האם היה מתכנן או לא.
יש כיום תחום שלם במדעי המחשב שנקרא "תכנות אבולוציוני" - כלומר, יצירה של תוכנות מחשב תוך כדי שימוש באותם העקרונות של אבולוציה ביולוגית - ובמקרים מסויימים, התוכנות האלו מוצלחות יותר מאשר לו היו מתוכננות בשיטות אחרות.
המסקנה היא, כמובן, שאבולוציה לא סותרת תכנון - ומי אתה שתאמר ליהוה הכל-יכול אם לתכנן את בעלי החיים בצורה אבולוציונית או לא?
&nbsp
תבקש מכל ביולוג תשובה מקצועית לשאלה "איך נוצר היקום" - והוא יפנה אותך לאסטרופיזיקה. שם ישמחו לספר לך בקווים כלליים על התיאוריה המובילה כיום בנושא, הידועה בשמה "המפץ הגדול". וגם התיאוריה הזו לא עונה על השאלה "איך נוצר היקום", אלא יותר "איך הוא הגיע להיות מה שהוא היום". ע"י המפץ הגדול, היקום התחיל ממצב שנקרא הנקודה הסינגולרית. מאיפה זו הגיעה ואיך היא נוצרה? לשאלה הזו, למיטב ידיעתי, אין עדיין תשובה בצורת תיאוריה מדעית מקובלת.

Feanor75

New member
תמשיך עם סיפורי הפנטזיה

צר לי לקלקל לך, אבל ילד בן 5 יצליח טוב יותר מכל ה"מומחים" שהבאת כאן.

לי דוקא רחב ונוח. סיפורי פנטזיה זה התחום שלך.

בני החמש שאני מכיר יראו בשטויות שאתה כותב עלבון לאינטליגנציה, ובצדק.
&nbsp
אגב, על איזה מומחים בדיוק אתה מדבר? לא זכור לי שהזכרתי אפילו אחד בשרשור הזה, בטח שלא בהודעה שלה הגבת.
&nbsp
&nbsp

dude101

New member
בדיוק, אבולוציה מאיימת על האמונה הדתית שלך

זה לא קשור לאתאיזם או לאתאיסטים.
אבולציה לא מעניינת את האתאיסט יותר משמעניין אותו, לדוגמא, שכדור הארץ עגול.
זה מאפיין די בסיסי של החיים שלנו, אבל אם כדור הארץ היה שטוח שום דבר בהשקפת העולם של האתאיסט לא היה משתנה.
מאמינים, לעומת זאת, מאוד מתעניינים באבולוציה. כאילו, לא באבולוציה לכשעצמה. לרובם אין מושג מה זה "אבולוציה" (כפי שהדגמת בשרשור הזה), אבל הם מרגישים שאבולוציה עומדת בסתירה למה שהם מאמינים בו. כך יוצא שלהרבה מאמינים בורים אבולוציה מייצגת שלילה של בריאה אלוהית ותו לא.
התנגדות לאבולוציה היא ציפור הנפש של המאמין הרבה יותר משאבולוציה היא ציפור הנפש של האתאיסט.

Feanor75

New member
אני לא יכול להיות מאוים ע"י פנטזיה אווילית כמו תורת אבולוציה

במקרה חקרתי לעומק את תחום הנפש ואני מכיר את ההבדל שבין הדחקה ורעש הרקע הלא נעים שהיא משאירה בנפש, לבין ביטחון שנובע מאמונה אמיתית.
קבלת תורת האבולוציה דורשת כתנאי לה לוגיקה ברמה ירודה מאוד.
&nbsp

אינך מבין את האבולוציה, כמו שאינך מבין שום דבר אחר במדע.

ועל סמך כל מה שקראתי שיצא ממקלדתך, קשה לי להאמין שאתה בכלל מחזיק ביכולת השכלית הדרושה לחקור משהו אחד לעומק.
&nbsp
תזכיר לי, איזה ראיות אתה יכול להניח על השולחן שיתמכו ברעיונות שאתה מנסה לקדם?
האם אי פעם הצגת ולו בדל אחד של ראיה לטענות שלך?
&nbsp
&nbsp

dude101

New member
אוח, לא התכוונתי לפגוע לך באגו

אתה לחלוטין לא מאוים ע"י תיאוריית האבולוציה. מרוצה?
עכשיו רוצה להתייחס לתוכן ההודעה במקום להידבק לכותרת?
&nbsp
אגב, "ביטחון שנובע מאמונה אמיתית"? כאילו שאם אתה מאמין במשהו מספיק חזק זה חייב להיות נכון?
הייתי מצפה ממי שכל כך מתנגד לפוסט-מודרניזם לא ימהר לאמץ פוסט-אמת כל כך מהר.

BravoMan

Active member
למה אתה מגן על פון דנקן?

זה מאוד מוזר לי לאור העובדה שהוא לוקח דברים שכתבי קודש שונים מייחסים ל-"רוחני", והופך אותם לאותו מדע מטיראליסטי שאתה כ"כ שונא.
&nbsp
הרי אם נאמין לפון דנקן, אלים עתיקים כלל לא היו "מלאכים" או יצורים על טבעיים, אלא פשוט יצורים בשר ודם עם טכנולוגיה מתקדמת.
&nbsp
אני לא בטוח אם הוא בעצמו היה אתאיסט, בוויקיפדיה כתוב שהוא דחה את הכנסייה בגיל צעיר למדי למרות חינוך דתי, אך די ברור שספרו "מרכבות האלים" שאתה כה מעריץ מספק הסברים טבעיים מטריאליסטיים לתופעות שספרי קודש מייחסים לאלים השונים, ואף ל-"אלוהים" הראשי.
&nbsp
אם ספרו היה אמת הוא היה משכנע אנשים להפוך לאתאיסטים.
&nbsp
על פניו, אתה אמור לשנוא אותו לא פחות משאתה שונא פרופסורים לאבולוציה, ולרצות לראות אותו בכלא.
&nbsp
במקום זה אתה מעריץ ומצדיק אותו. למה?
אתה לא רואה פה סתירה?

פון דניקן לא אתאיסט, הוא סוג אחר של תאיסט.

לפחות בראיון אחד הוא טען שיש אלוהים, אלא שלמין האנושי מעולם לא היה שום מגע איתו - שאלו שאנחנו קוראים להם אלים היו חייזרים, ואולי להם היה מגע עם אלוהים "המקורי", זה שיצר את היקום (ואת החומוס, או שבעצם זה היה אבו שוקרי המקורי?).
&nbsp
אני חושב שהוא מגן על פון דניקן פשוט כי אף אחד בממסד המדעי לא לוקח את הקשקושים של פון דניקן ברצינות.

BravoMan

Active member
אני מודה שלא יצא לי לקרוא את "מרכבות האלים"

ועל ספריו האחרים שמעתי רק לאחרונה.
&nbsp
הכרתי חלק ממה שכתוב שם ממקורות שונים, וקראתי לא מעט הפרכות למה שכתוב שם, אבל לא נתקלתי עד עתה בטענה שלו ש-"חייזרים מתקדמים פגשו את אלוהים האמתי".
&nbsp
נו טוב, אולי הוא עצלן יושב לו בקצה היקום וצריך hyperdrive לבוא לבקר אותו

&nbsp
כפי שאני רואה זאת, ידידנו בנה לעצמו עולם פנטזיה.
ההגדרה שלו ל-"כפר" למשל, לקוחה ישירות מסיפורים ואגדות שם מספרים על החלקים היפים של החיים בטבע ללא טכנולוגיה ומראים כפריים מאושרים שקמים בבוקר עם חיוך, מביאים מים מהבאר, מטפלים בחיות המשק ורוקדים בערב סביב מדורה בשביל בידור אחרי שאכלו ארוחה טובה של אוכל טבעי.
&nbsp
סיפורים כאלה מעולם לא התייחסו ללוגיסטיקה האמתית של חיים בכפר ללא טכנולוגיה, כמו למשל הזוהמה המתמדת מבורות השירותים, העובדה שללא מים זורמים וסבון שמאפשרים היגיינה בסיסית כל דקירה קטנה באצבע יכלה בקלות להפוך לעונש מוות, שללא מערכות השקיה עונת בצורת אחת פירושה רעב ומוות המוני לכפר, ועוד אלף ואחד בעיות שאנחנו לא יכולים אפילו לדמיין, בגלל כל מערכת התמיכה המודרנית אליה נולדנו.
&nbsp
ומה קורה כשבונים סיפורי פנטזיה?
תמיד יש לך חורי עלילה וסתירות פנימיות. זה קורה לסופרים הטובים ביותר.
&nbsp
קח למשל "מלחמת הכוכבים": סדרת סרטים מעולה (לפחות בחלקה), עם המון ספרים, קומיקסים, סדרות מצוירות ומשחקי מחשב שבונים יקום ענק עם הרפתקאות של גיבורים נועזים.
&nbsp
אבל אם חושבים קצת יותר לעומק על הטכנולוגיה שאותו יקום מציג, רואים שמשהו לא מסתדר: כאילו האנשים שם כ"כ מטומטמים שהם לא יודעים איך להשתמש בטכנולוגיה מתקדמת שהם בעצמם בנו, או יותר סביר, שהסופר כ"כ רצה לתת נופך עתיק לסיפור עם טכנולוגיה עתידנית, שהוא לא חשב לעומק על ה-"תפאורה" שלו.
&nbsp
יש סצנה אחת, שנדרש סרט שלם כדי להצדיק את הפשלה בה (וזה עדיין לא הצליח להם!), שדי מסכמת את העניין.
&nbsp
עכשיו, די ברור בשלב הזה שאין שום טעם ושום אפשרות לדון עם feanor על הטענות שהוא מביא כאן.
כמו רבים אחרים לפניו הוא מגיב בעלבונות, לא מתייחס למה שכותבים לו, ובגדול סותם אוזניים וצועק "לה לה לה לה" כדי לא לתת לשום טיעון נגד, או אפילו שאלה שעלולה לעורר מחשבה לחדור לתוך הראש שלו.
&nbsp
אז נותרו לנו 2 ברירות:
1. פשוט לא להגיב לו. הגיוני, אך משעמם, ואם לא שעמום הרי לא היינו פה

2. להפנות את דבריו נגדו, ע"י הצגת הסתירות הפנימיות בסיפור שבנה, ולראות אותו רוקד.
&nbsp
מכאן אפשר ללמוד דברים מעניינים.
אישית, אני שוקל להדפיס בגדול את דבריו לגבי האל האחראי על אינטל ולתלות מעל העמדה שלי, לצד סמל ברית המעוצות ו-meme של צ'ק נוריס מחלק ב-0 שיורד על מפתחי JavaScript.
&nbsp
אומרים שצחוק טוב לבריאות!

&nbsp
&nbsp

Feanor75

New member
אני מגן עליו רק בנושאים שנדונו פה

כל מה שכתבת נכון, זה מתבהר אחרי כמה פרקים בספרו "מרכבות האלים", הוא מפרש את המציאות בצורה מטריאליסטית לגמרי ולכן שגויה. משעשע שלא עלה בדעתו שאותו אלוהים שיצר אותנו יצר גם את אותן ישויות מלאכיות שהוא קורא להן חוצנים, וששאלת מוצא החיים לא התקדמה אפילו צעד לפי התזה שהוא הציע.
אבל העבודה שהוא עשה כדי להוכיח שהיו פה בעבר תרבויות וטכנולוגיות מתקדמות הרבה יותר מזו שלנו, היא עבודה טובה בסופו של דבר, ולכן צריך לתת לו פרס במקום להתנכל לו ולהסתיר את האמת.

BravoMan

Active member
נו, והנה הריקוד הזה שלך:

אתה מבקש לתת פרס לאדם שטעה לגמרי, ועוד הטעה אחרים בכמויות...
&nbsp
חשבתי שאתה מחפש אמת?
&nbsp
לא עלה בדעתך שהסיבה שפון דניקן לא חשב שאותו אלוהים שלך יצר מישהו היא שהוא כלל לא חקר שום דבר, אלא המציא סיפור כדי למכור ספר ולהרוויח כסף?

האנרגיה של מחשבים נייחים אכן מגיעה מהשקע החשמלי.

בניגוד למחשבים ניידים שמסוגלים לפעול גם ללא חיבור לחשמל כי יש להם סוללה חזקה מספיק, למחשבים נייחים אין אפשרות לפעול ללא חיבור לחשמל, לכן כאשר אתה שולף את הכבל מהשקע המחשב כבה.
&nbsp
אגב, עוד דבר שטעית בו לגבי מוות קליני - מוות קליני מוגדר כמצב שבו הלב מפסיק לפעום אך תאי המוח עדיין חיים - ולכן ניתן להציל מטופלים ממוות קליני ולהחזיר אותם לתפקוד מלא (כל עוד עושים זאת מהר - תוך פחות משלוש דקות (בטמפרטורת החדר. בקור עז יש יותר זמן ועל כך מתבסס התחום (התיאורטי, עדיין) הנקרא הקפאה קריוגנית)

Feanor75

New member
אתה מסתמך על ההגדרות המדעיות המקובלות, ולכן טועה ומטעה

עד עכשיו המדע לא הצליח להגדיר מוות בצורה מדויקת וסופית. יש אנשים שהוכרזו מתים, שכבו במקרר בחדר מתים 17 שעות והתעוררו לחיים, אפילו זכו להחזיק את תעודת הפטירה שלהם ביד.

"מוות" הוא מצב בלתי הפיך של הפסקת החיים.

הדבר שאינו מוגדר בצורה ברורה וחד משמעית הוא דווקא "חיים".
&nbsp
"יש אנשים שהוכרזו מתים, שכבו במקרר בחדר מתים 17 שעות והתעוררו לחיים, אפילו זכו להחזיק את תעודת הפטירה שלהם ביד."
זה לא בלתי אפשרי לרופא לקבוע מוות בטעות - אחרי הכל, גם רופא הוא רק אדם - כך שמן הסתם דבר כזה הוא אפשרי (אלא שאני מניח שהוא די נדיר).
&nbsp
בכל מקרה, בניגוד לחיים מול, מחשב פועל מול מחשב לא פועל אלו בהחלט מצבים מוגדרים היטב.

BravoMan

Active member
שאלה פשוטה:

אתה יכול לנגן בכינור יותר טוב?
תראה סרטון שלך עושה את זה!
&nbsp
מה לא?
אז האם זה אומר שהבורא של כ"כ עלוב, שלא הצליח לברוא אותך יותר טוב ממה שכמה מדענים יצרו רובוט???
&nbsp
הטיסה הראשונה של האחים רייט ערכה 12 שניות, והמטוס שלהם עבר פחות מ-50 מטר.
לא מרשים נכון?
&nbsp
לקח כמה עשורים טובים לפני שטיסה מסחרית הפכה למציאות, ועדיין היום מליוני אנשים מדי יום חוצים את האוקיינוס במטוסי ענק.
&nbsp
אני לא יודע מי אלה "אנשים מהתחום" שאיתם דיברת, אבל אני עובד בפיתוח תוכנה, ומעודכן בכל מה שנוגע בטכנולוגיות מחשב, ואני יוכל להגיד לך שדווקא זה אחד התחומים שדוהר בקצב מסחרר.
&nbsp
תחשוב על זה: לפני עשור בלבד, כדי לכתוב את התגובה הזו בתפוז, היית צריך לשבת בבית מול קופסה גדולה מחוברת לשקע.
&nbsp
היום אתה יכול לעשות את זה מכל מקום על מלבן קטן ודק שלא מחובר לכלום.
&nbsp
אבל סבבה, תמשיך להמציא סיפורים על "המדע המטריאליסטי".
לפחות למדע הזה יש "מטריה" להראות למי שתוהה מה הוא באמת שווה.
&nbsp
מה יש לידע ה-"רוחני" שלך להראות?
&nbsp
נ.ב.
אין חכמה גדולה לבנות מכונה, שתדע לנגן בכינור טוב יותר מכל נגן אנושי שחי אי פעם.
כי עצם הנגינה זו פעולה מכנית לחלוטין, ואם יוצרי אותו רובוט היו מעוניינים במכונה ספציפית לניגון על כינור, במקום לנסות לדמות את הגוף האנושי, הם היו מקבלים נגינה מושלמת.
&nbsp
האתגר האמתי הוא לגרום למכונה "להבין" מה היא עושה, וללמוד לנגן לבד, במקום שיתכנתו אותה.
ודווקא כאן יש פיתוחים מעניינים מאוד מהזמן האחרון.

Feanor75

New member
טוב

מי שאמר לי את זה עובד בתחום הזה, באינטל. הוא אמר לי בערך משהו כזה: המדע כבר התפכח מחזון הבינה המלאכותית, נשאר מזה רק השם המפוצץ אבל בפועל כבר לא באמת מדובר בבינה מלאכותית. גם מהמעט שידוע לי שהושג בתחום, מדובר רק בחיקוי של חשיבה ולא באמת בחשיבה.
&nbsp
בסוף התשובה שלך הסברת יפה את האתגר של המדע, ההבדל שבין ליצור רובוט ברמה מכנית מספיק גבוהה שינגן בכינור, לבין רובוט שילמד לנגן לבד. אבל צר לי לאכזב אותך, המדע עומד להיכשל בשתי הדרכים האלה. אני חושב שמהדרך השנייה הוא כבר התפכח, ומהדרך הראשונה הוא צפוי לרדת אולי בעוד עשור או שניים (אם יישאר עולם...). הניסיון הקצר יחסית שלי בנגינה בכינור המחיש לי שזה בכלל לא הגוף מנגן אלא הנפש או מרכיב גבוה יותר. אני משער שכל מוזיקאי מכיר את התופעה הזאת של האצבעות שכביכול מנגנון מעצמן, כיוון שלא הגוף הוא המנגן.
חיפשתי אחר כך גם על רובוטים שמנגנים בפסנתר, ציפיתי לראות שם יותר הצלחה אבל ההישגים שם לא היו יותר טובים.
האזנתי לכמה יצירות של התוכנה המלחינה של DAVID COPE, יש הרמוניה וחיקוי של יצירה, יופי אין שם. רק האדם מסוגל ליצור אומנות ויופי בעולם הזה.
&nbsp

למעלה