עונה 9 - מההתחלה!

איך שכחתי את הפתיח המדהים הזה? הוא כמעט שווה ערך לטקס הפתיחה של סין. ורורי, זה שאתה גבר לא קשור לכלום, התייחסו אליך יותר טוב כי אתה שחור, נקודה. אתה יודע, כמו אנשי השבט? חבל על החזיר, אבל זו גם ככה חיה ש, ויסלחו לי כל הצמחונים והטבעונים, מגודלת לתועלת האדם. אלף הבדלות לעומת חזיר הבר שסקופין שחט (כמעט בא לי להגיד "רצח") באוסטרליה. די ברור למה זו עוד עונה שמחולקת לגברים ונשים, וכמו באמזונס, המין היותר מכובד הוא גם המין שיזכה. יש גם כמה קווי דמיון עריכתיים בין וידוי ההתחלה של כריס לוידוי הראשון של ג'נה.

אגב, אני מתחיל לחשוב שרוב חוסר האהדה לעונה הזו נובע מתסכול על הדחת הצעירים. גם הצעירות, אבל בעיקר הצעירים. שבט יאסור איבד בהתחלה רק את דולי ומיה, וחוץ מזה בברית השולטת גם יש נשים שנראות טוב, כמו איימי. אגב, כמו בכל ברית כביכול מבוססת גיל, לא כל המבוגרות בברית - ליסה בת 42!!! והייתה עם אלייזה, ג'ולי ומיה. ואילו איימי צעירה ממנה ביותר מעשר שנים. אבל אצל הגברים, שליטת המבוגרים הייתה יותר מוחלטת, ואין בדיוק חתיכים בברית השולטת. המיזוג נקי מגברים צעירים.

באתגר החסינות, מתעצמת ההשוואה הבלתי נמנעת לאמזונס. הפערים בין השבטים היו פחות דרמטיים, התחרות אף פעם לא נראתה חד צדדית, אבל התוצאה הייתה זהה - הגברים הובילו עד שקורה הכריעה את הכף לטובת המין בעל שיווי המשקל הטוב יותר. יש לציין גם את האתגר הראשון בהישרדות ישראל 2 (העונה המהממת בכיכובו של אריק, שמבחינתי יכול בכיף להתמודד עם סטנדרט עולמי), שכללה אתגר מאוד דומה, וגם בה שיווי משקל הטה את הכף לטובת השבט שפיגר עד אז. אגב, אני יותר סולח לכריס על ההפסד כי הוא מן הסתם במצב גופני פחות טוב מריאן מהאמזונס, הוא גבר מבוגר יחסית להישרדות ובעודף משקל. אבל הוא בסכנה ובצדק. אבל כדי להציל אותו, כל המבוגרים מתאחדים נגד הצעירים.

החלטה מטומטמת? כן, אבל בעצם לא. אם אתה שם את טובת השבט מעל טובתך עצמך, ברמה מסוימת, מקומך לא בהישרדות. השיא שייך, שוב ברפרנס לישראל, לטינה מבושרדות האיים הקאריביים שביקשה שידיחו אותה כדי לא לפגוע בשבט. שוב, זו מנטליות שמקומה לא בנכלוליות והאנוכיות של תחרות ריאליטי. ובמקרה של השבט הזה, המבוגרים הם כמו רוב הנשים בשבט מעורב - נטל פיזי. אילו כריס ורורי היו מודחים, ברור כשמש שצ'אד, באבה ולבסוף סארג' היו הולכים אחריהם. גם אפשר לחשוב מה פספסנו, ייתכן והפסדנו כמות נאה של גבריות רעילה ודוחה, שהייתה מעכירה מאוד את העונה הזו. אבל לא נורא. מיזנדריה רצינית מצד הבנות, בעיקר איימי וליאן וג'ולי, תפצה על כך. ביי ביי ברוק, לא יודע מה בדיוק הפסדתי ולא איכפת לי.

פרק 2

פערי הגילאים מתבססים בשני השבטים, אבל בעוד אצל לופבי מדובר באסטרטגיה טהורה, סקאוט וטווילה מתקשות להסתדר עם הצעירות. מכאן לאתגר פרס, הפקה יקרה, נו באמת! אתגר שיווי משקל בעונה עם שבטים מגדריים, ועוד בעונה עם הכי הרבה גברים בני שלושים פלוס (ארבעים פלוס?) בתולדות הישרדות? זה לא היה מארש טורקי על גמל - אני צריך למצוא מושג אפילו יותר חזק לאתגר הזה, אולי התוצאה הכי חד צדדית יחד עם אתגר הסומו בפיג'י. בעונה 24 יתוקן העוול כששבט הבנות יהיה דיספונקציונאלי בטירוף, למרות המתמודדות היותר טובות בו. ואם כבר, בואו נודה באמת, אחרי שראינו לא מעט עונות באמת מעולות - לולא קים, ייתכן ועולם אחד הייתה העונה הגרועה ביותר אי פעם. זהו, אמרתי את זה. עולם אחד היא הוואן (וו)מן שואו הכי גדול, יותר מסמואה אפילו.

אז כן, הנשים שולטות כרגע, אבל כל-כך מתמקדים בהן, שדי ברור שהן הולכות להפסיד חסינות. והוידוי של איימי, שהולכת להפוך מהר מאוד למנהיגת הנשים, די מבהיר שהיא וליאן יותר מתחברות לסקאוט וטווילה בגלל מוסר העבודה, וליסה יותר לצעירות למרות שהיא הכי מבוגרת אחרי סקאוט וטווילה. בגלל שהן נהנות משני העולמות - כוח פיזי לצד חוכמת חיים - איימי וליאן בוחרות בעצמן באיזה צד להיות. תסלחו שאני קצת עף על היתרונות של להיות בשנות השלושים לחייך, בגלל שאני עצמי נהנה מכל הטוב של העשור הזה, כן? חוץ מזה, כל פעם שאני רואה ריקודי טיקטוק, אני הופך רשמית לבומר.

אתגר החסינות הוא אתגר קריאה בעיניים מכוסות, והפעם זה באמת היה עם יתרון עצום לגברים, אבל רק בגלל הנסיבות שלהם. מי יכול לצעוק יותר חזק מרס"ר? אילו הפער היה יותר צמוד, הנשים כנראה היו בכל זאת זוכות בחסינות כי איימי היא מלכת פאזלים שיכולה לתת לבוסטון רוב ולארין (טוקנטינס) פייט. המבוגרות מנסות למשוך את דולי אליהן כי היא כן עובדת קשה (כי היא רועת כבשים?) אבל איכשהו היא משחקת את התפקיד שלה עוד יותר גרוע מכריסטי, וחשבתי שזה לא אפשרי. היא לא מקריבה את עצמה למען הקולקטיב, אבל היא פשוט לא יודעת לשחק את המשחק בכלל. מה יקרה כשאשכרה תצטרכי, רחמנא ליצלן, לשקר? שוב, אני מניח שלא הפסדנו הרבה מעבר למראה חיצוני מלבב.

פרק 3

אין שינויים בבריתות, למרות שרורי מעצבן את סארג' (את מי הוא לא מעצבן?), אבל בכל מקרה תהיה הדחה בשני השבטים. ברוכים הבאים להדחה הכפולה הראשונה בתולדות הישרדות! מה שנראה כמו רוע הכרחי בעונות עם יותר מ-16 מתמודדים, עד לשלב מאוד מאוחר. לופבי זוכים בפרס לראשונה, ועובדים על החסינות האישית. ג'ון קיי זוכה בחסינות (איך לכל הרוחות הדיחו אותו?!?) ותכל'ס? זה פרק לא מעניין כי אין שום אסטרטגיה. יש שני גושים חוסמים שלא מוכנים לוותר. עכשיו רק צריך לבדוק איזה צעיר ואיזו צעירה יודחו.

ובסוף לא היה שום מתח. העריכה סימנה היטב את ג'יי פי ואת מיה. ההפתעה היחידה הייתה שאלייזה הצביעה נגד טווילה, אבל ליסה עברה צד במקומה.

פרק 4

אוקיי, הפרקים האלה לא מעניינים. בייסיקלי יש פאגונגינג בשני השבטים, שרק ערבוב יכול לעצור. באתגר הזיכרון יש כמובן מקום לזכור יותר טוב מהשבט השני, אבל לנשים היה בעיקר הרבה מזל. אבל גם כשהמזל מנסה לשחק לידי שבט לופבי, ג'ון קיי מפקשש ו"נותן" לנשים עוד נקודה. פרס המקומיים הוא אחד האהובים עליי בתולדות הישרדות בכל צורותיו, לצערי מאחר והפן השבטי נעלם לחלוטין, הסיכוי שהוא יחזור שואף לאפס. חבל שאין לחלק מהנשים הרבה זמן ליהנות מהפרס, כי בפרק הבא יש ערבוב. בינתיים בלופבי, האם מכינים אותנו לפירוק הברית? יש חיכוכים בין רורי, סארג' ובאבה, ורוב הוידויים הם שלהם. איכשהו כריס נמצא עכשיו בעין הסערה. אם יש מישהו שלא יודח הפרק מהבנים, זה הוא. אולי צ'אד יותר בטוח.

אחרי זה יש עוד פאזל, וההבדל בין השבטים הוא עצום. למרות שיש פער בין הצעירות למבוגרות, הנשים עובדות כמו מכונה משומנת. אצל הגברים, שאין אצלם שום חיבור בין חברי הברית, ובטח שלא ביניהם לבין הצעירים, אין תפקוד. אז זהו, מתפרקים? סארג' ובאבה הולכים עם הצעירים ומדיחים את רורי? כריס היה מעולה אחרי הערבוב, כרגע הוא באמת כלום. למעשה, לגברים אין מה להציע פרט לאסטרטגיה, שכרגע איננה, בעוד רוב הדמויות הצבעוניות והכיפיות הן נשים - אלייזה, איימי, טווילה, ואני מהבודדים שגם מחבבים את סקאוט. הפיינל 6 מעולה (מינוס ג'ולי), אבל הוא באמת חוד החנית של העונה הזו. רוב שאר הדמויות לא בסטנדרטים שלהן. אבל לפחות זה לא ברמה של איי קוק, שגם האולסטארס שבחבורה לא מתקרבים לחוד החנית של ונואטו - חוץ מפנר, ואיכשהו אפילו הוא הצליח להרוס את עצמו בעונה 25, ופרוואטי, אבל בעונה עצמה גם היא לא הייתה משהו.

אבל במועצת השבט, בריידי הודח פה אחד. מכאן העונה יכולה רק להשתפר.

פרק 5

עצוב קצת שרעידת אדמה היא היילייט של הפרקים הראשונים, במקום, אתם יודעים, איזשהו בליינדסייד נחמד. אבל זה הסוף של השלב המבאס הזה, כי מגיע ערבוב. בחירת בית ספר היא שיטה טובה לוודא שהשבטים מאוזנים, והעונה הזו עולה מעל ומעבר. אבל בכל זאת יש שני הבדלים גדולים שמטים את הכף לטובת לופבי - יש שם את ג'ון, ואין שם את סקאוט. סקאוט היא המתמודדת הראשונה מעל גיל 60, ששורדת את הכמה הדחות הראשונות. (דגש על *מתמודדת*, כלומר אישה - רודי לא קרוב להיות ממש חלש פיזית) זה כל מה שהם צריכים כדי להיות חזקים יותר בפער רציני. ופתאום יתרון הפרס מהפרק שעבר הולך לעזאזל, כשהבנות מתפזרות בין שני השבטים. ולכן לופבי הולכים לנצח ברוב האתגרים מעכשיו, כולל הפרס והחסינות הפרק.

הדבר החשוב השני שקורה בערבוב זה שהכוח מתחיל לעלות לאיימי לראש. אמרתי כמה פעמים ולא אפסיק לשאול: איך אותם אנשים ששונאים את ראסל אוהבים אותה? היא לא פחות כוחנית ממנו, ומתנכלת למין השני לא פחות מספורטאי עבר. אני בצפייה ראשונה התחלתי ממש לא לאהוב אותה ולמעשה את רוב הנשים, כשהשיא היה בפרשיית הכנפיים בפיינל 9. ואם היא לא הייתה כזאת דיקטטורית, טווילה וסקאוט לא היו בוגדות בה. פור דה רקורד, היא עדיין שחקנית טובה לדעתי. בטח שיותר מלקס ומרקוס. באבה, לעומתה, לא יודע לשחק. נראה לך שלא יתפסו אותך? הודחת לגמרי בגלל עצמך. אם כבר, זאת ההחלטה להדיח את ליסה שיותר תסמן את איימי כדיקטטורית. כרגע היא בעיקר מיזנדרית.

פרק 6

ג'ולי הרגה אותי עם הוידוי על כמה שנשים יכולות להיות פאסיב-אגרסיב, כי תסתכלו על רורי עכשיו. יותר פאסיב-אגרסיב מאקסית שהתעצבנה כי הסתכלת במקרה לעבר מישהי שבמקרה נראית טוב. הוא אולי גבר שחור, אבל הוא אולי הפולניה הכי גדולה בתולדות הישרדות. יש מישהו שרורי לא עלה לו על העצבים? מצעירי לופבי ועד סארג' ובאבה, וכמובן שגם הנשים. אם כל התזמורת מזייפת, אדוני המנצח, תבדוק טוב מה אתה עושה עם השרביט שלך. לא לחינם רורי נחשב לאחד המתמודדים הכי מעצבנים, לפחות ב-16 העונות הראשונות. כמובן שהוא מחוויר לצד הפיליפים, הברנדונים והקולטונים של העשור השלישי. אגב, הוא מאוד מזכיר את פיליפ, רק שהוא לא חי בסרט.

בשבט לופבי לא קורה הרבה, ולכן ברור ששבט יאסור שוב ילך למועצת השבט. אבל כן מנצלים את המצב כדי להכין אותנו להדחה של ג'ון, כי סארג' עדיין נעול עליו. למה?!?!? למה לא להדיח את טווילה? השבטים נראים מאוזנים, אבל אדם אחד ושמו ג'ון מטה את הכף לטובת לופבי, והפעם אי אפשר אפילו להאשים את סקאוט. ודווקא אותו סארג' רוצה להדיח. לטובת השבט ייאמר שאחרי ההדחה הנוכחית אנחנו בפיינל 11, כלומר סביר מאוד שהדחה אחת לפני המיזוג, כלומר לא ייגרם נזק אם הוא יודח עכשיו.

אז רורי מודח, לא? אבל איימי לא רוצה להדיח אותו בגלל שהוא ממש חזק, ומעדיפה להדיח את אלייזה במקום. או! למישהי פה יש שכל לא להדיח את החזקים! וטוב שכך, כי יש לה יותר כריזמה מאשר לנתניהו. אבל אחרי הערה תמימה של ליסה, היא מחוממת עליה. לאיימי אולי יש שכל, אבל היא מאוד כוחנית וגם פרנואידית, והפרנויה שלה היא מה שיביא למפלתה בסופו של דבר, בלי חקירות האינקוויזיציה שלה ושל ליאן, סקאוט וטווילה לא היו מתהפכות. אז ליסה מודחת, ואם רורי הוא לא אופציה, אני מניח שהיא הכי פחות אהובה עליי אחריו. העיקר שזאת לא הייתה אלייזה.

פרק 7

רוב הגברים הצעירים הודחו מוקדם מכדי לגבש עליהם דיעה, אבל לא ג'ון. ג'ון פשוט לא עובד בכלל. בשלב הזה ברית המבוגרים נעלמה לגמרי, אבל ג'ון יודח אם לופבי יפסידו חסינות, פשוט כי הוא עצלן. אם יאסור יפסידו שוב, רורי יודח כי הוא, ובכן, גבר. אבל הוא גם מעצבן מאוד. זה מה שמשנה לאיימי? שאף ברית נשית לא החזיקה? ואיזו ברית גברים החזיקה? מה לגבי זה שהמין הנשי מוביל בשלב הזה 5-3, ההובלה הגדולה ביותר שלו אי פעם? בכל מקרה, אתגר פרס, ליאסור יש אסטרטגיה - סקאוט מיד תשפוך את הקוקוס כדי לא להתמודד. וזה עובד, השבט זוכה לראשונה באתגר. בינתיים, מובן לכולם שהמיזוג יחזור למלחמת מינים. איך זה שג'ולי נשארה אחרי כל זה עם איימי וליאן, במקום טווילה (וסקאוט)?

אתגר החסינות מבוסס על קליעה, כלומר אין יתרון לכוח פיזי. למעשה, אחרי רורי שהיה מדהים (כשגבו אל הקיר, כמובן), הקלעית הכי טובה בשביל יאסור הייתה סקאוט! או אולי איימי. אבל סקאוט לא הייתה נטל וג'ון לא היה נכס. לופבי מפסידים חסינות וג'ולי בסכנה. אני חושב שהבעייה היא שאף גבר שנשאר במשחק, חוץ מרורי, לא יודע כמה איימי נעולה על ברית מגדרית. הייתי מאשים את השבטים המקוריים, שהם לבד הסיבה שברית הבנות בכלל החזיקה עד הפיינל 7, ואז נשאלת השאלה: האם איימי סתם לא מתייחסת יפה למי שמחוץ לברית (שזה כבר משחק חברתי לוקה בחסר) או שהיא מיזנדרית אמיתית.

במועצת השבט, מסתבר שצ'אד לא הצליח לגייס רוב להדחה של ג'ולי, וג'ון מודח. בניגוד לשאר חבריו לגיל ולמגדר, הוא הביא את זה על עצמו לגמרי. ונגד מי ג'ון עצמו הצביע? צ'אד. שוב, לדעתי לא הפסדנו כלום מבחינת אסטרטגיה.

פרק 8

הפרק מתחיל עם וידוי של רורי, שממשיך להתלונן כמו יענטע מצויה. ג'ולי ממשיכה להשתמש במראה שלה וזה בסדר מבחינתי, זה כוח שקיבלת בגנטיקה, לא פחות מאשר שכל או כוח. הסיבה היחידה שאני פחות אוהב את השימוש בו בבחירה לשבט בעונות 28 ו-32, היא שלא כל המתמודדים בשבט היו דוגמנים, מעצבים או... אנשים שהעבודה שלהם קשורה ביופי, בניגוד לשבטי המוח והכוח. בגלל זה דווקא תאי התאים מאוד בעונה 32, בניגוד לשאר חבריו לשבט, שהיו בין השאר שחקנית פוקר וסטודנטית. אנה, מישל, ג'וליה, קיילב, אלקסיס, ג'פרה וברייס פשוט נראים טוב ופחות מתאימים לשבטים האחרים.

בכל מקרה, אתגר פרס... הולכים להמשיך עם שלב השבטים? לופבי חוזרים לזכות, ומהר מאוד עוברים לאתגר החסינות, בו השבטים סוף סוף מתמזגים. הוא באותה מתכונת כמו בעונה 7 - שתי קבוצות של חמש במקצים אישיים, שני המובילים מכל מקצה עוברים לשלב סופי. סארג' נהנה מהיתרון של מנוחה בין הסיבוב הראשון לסיבוב הגמר, אבל כל הכבוד לאיימי על המאמץ. אוקיי, גם לרורי. קיצר, סארג' זכה בחסינות. הגברים נראים מאוחדים מאוד, השאלה היא מה יקרה עם ג'ולי וטווילה. אבל מאחר וטווילה לא תהיה בלי סקאוט, או שאיימי תהיה לבד בצריח, או שהנשים תשלוטנה.

מהר מאוד נראה שטווילה וג'ולי מתכננות להדיח את רורי יחד עם שאר הנשים. השאלה היא האם הן הולכות להמשיך עם לופבי, כי אז עדיין יש להם רוב. איימי כל-כך נעולה על להדיח את כל הגברים, שזה קצת מציק, למרות שאין ספק שהיא לא רק מנהיגה, היא אסטרטגית טובה. חבל שהיא לא הגיעה יותר רחוק במיקרונזיה כדי להראות איך היא משחקת בעונה עם שבטים מעורבים מההתחלה, בלי מנטליות מגדרית. אילו אישה הייתה זוכה העונה, אני מניח שבפאלאו הייתי נעול על זה שאני רוצה לראות גבר זוכה, לא משנה מה. המצב אז היה דומה למצב בעונות המאוחרות של הישרדות, רק בשינוי מין - הייתה תחושה שלגברים אין סיכוי כי המשחק בעיקר חברתי. כמובן שזה שטויות כי גברים לא פחות טובים במשחק החברתי מהנשים, חוץ מזה שהם בגדול יותר חזקים פיזית, ולכן מסתמכים יותר על כוח פיזי.

במועצת השבט הקווים הם מגדריים לחלוטין ורורי מודח. ברוך שפטרנו.

פרק 9

אם יש פרק שאחריו אין לי בעייה שלעולם לא תלוהק עוד אפילו אישה אחת בהישרדות, זה הפרק הזה. קודם כל, בפרס, טווילה וג'ולי מוכיחות ששהן לא מזגזגות בין הבריתות, אלא יש ברית נשית לגמרי. אוקיי, סבבה, הן חוזרות לשבט המקורי שלהן. מעבר לזה, מסתבר שעדיין יש מתיחות בין סקאוט וטווילה לבין אלייזה וג'ולי (למה לאלף עזאזל אלייזה הצטרפה אליהן?!? יודעים למה? כי איימי ניסתה להדיח אותה. זו הייתה הטעות הפטאלית שלה.) אבל מה שממש עיצבן אותי היה הקטע עם הכנפיים. אני *שונא* ששורדים מתייחסים למי שמחוץ לברית שלהם בתור אנשים סוג ב'. ובעיקר אני זוקף את זה נגד ליאן ובמיוחד ג'ולי, שאני אף פעם לא חיבבתי.

באתגר החסינות, מלכת פאזלים חדשה נחשפת. צריך לעשות תחרות פאזלים בין איימי, בוסטון רוב, ארין ו... לא זוכר מי עוד, בלי אתגרים פיזיים, בלי הדחות אבל עם התנאים הקשים של הישרדות, כדי להוכיח סופית את המיקום השונים בפנתיאון הפאזלים של הישרדות לדורותיה. אחרי זה אין שינוי במערך הבריתות וסארג' מודח. זו עדיין עונה טובה, אבל משהו אומר לי שאילו חבורה של גברים הייתה מביאה עצמות לשלוש נשים, אפילו אם הן מבוגרות ולא יפות בכלל, הייתה מתחוללת סערה אמיתית. ושוב, אני חייב לציין, בנקודה ההיא, אחרי שלוש זכיות רצופות של נשים, הייתה שאלה רצינית אם יש לגברים בכלל סיכוי לזכות. תאמינו או לא.

אז כן, לא כיף לראות את הפרק הזה בתור גבר. לפחות עד שסארג' משתלח בטווילה בגלל ההצבעה נגד רורי. א': היא אמרה לך שהמטרה הבאה שלה היא איימי! כמובן, איימי לא תודח כי היא זכתה בחסינות, אבל טווילה *מעולם* לא הייתה עם רורי באותו השבט! אתה עצמך מעולם לא חיבבת את רורי! הבעייה בעונה הזו היא שכמו עם איי קוק, אפשר לספור על יד אחת את מי שבאמת שווים החזרה: אלייזה, טווילה, כריס, איימי, סקאוט. זהו. ושלושה מהם לא חזרו מעולם וכנראה גם לא יחזרו, בוודאי לא סקאוט. ההבדל הוא שבהשוואה לחבריהם מאיי קוק, הסטנדרט הרבה יותר גבוה: כריס מול יול, אלייזה מול פנר (כן, רק כי הם יהודים), איימי מול... פרוואטי? וטווילה וסקאוט מתמודדות מול קנדיס ואוזי, אז הן אפילו לא צריכות לבוא לתחרות כי הכבוד שלי כלפי המתחסדת ומלך המרמור נמוך יותר מים המלח. אז ביי סארג', לא אתגעגע.

פרק 10

בדיעבד, הבחירה של ליאן בג'ולי לפרס, שמראש הייתה לי תמוהה (למה לא איימי?!?) התחילה את תגובת השרשרת שסופה יגיע בפרק הבא, עם העריקה של סקאוט וטווילה ופירוק ברית הנשים. אחרת, אפילו אם כריס היה זוכה בחסינות בפיינל 7, אלייזה הייתה מודחת ואחריה ג'ולי, קשה לי להאמין שכריס היה מתחיל רצף של חסינויות אם איימי הייתה נשארת. ואז בסופו של דבר הוא היה מודח, בפיינל 4 היינו מגיעים לאתגר אש שכנראה היה נגמר בניצחון של סקאוט/טווילה על ליאן/איימי. או שאיימי הייתה בוגדת בליאן במאני טיים. משם היא הייתה נמצאת בדיוק באותו המצב כמו כריס - זוכה ברצף של חסינויות בלי הרבה תחרות, מדיחה את מי שהיא רוצה וזוכה מול טווילה בקלות. איפה הייתי מדרג את איימי בתור זוכה? בערך באמצע הטבלה, כי היה הולך לה מאוד מאוד קל, בלי הרבה תחרות אסטרטגית או פיזית. כלומר, אם היא לא הייתה עושה שרשרת של טעויות. ושוב, תשוו אותה למישהי שגם עמדה בראשות ברית נשית, שהתייחסה למי שמחוץ לברית בכבוד, ולכן הברית שלה החזיקה עד הסוף, והיא נחשבת לאחת הזוכות הכי טובות אי פעם - קים. ליגה אחרת לגמרי.

כבר עכשיו, סקאוט וטווילה רוצות לפרק את הברית. אבל רוב הפרק מוקדש לאתגרים ולפרס. אני כל-כך שמח שכריס וצ'אד היו בקבוצה המנצחת אחרי התרגיל שהבנות עשו להם עם הכנפיים. אלייזה היא שוב המטרה, ואני כבר מתחיל להבין למה. והפעם גם ליאן בעסק. סארג' פשוט היה איום גדול מדי ורורי היה בלתי נסבל. אגב, אילו הייתי יודע משהו על אדג'יק, כל הוידויים של כריס על נשים היו נורות אדומות יותר גדולות מוידוי הדת של סופי, ואפילו מאיזו סצינה שבה זוכה מאוד לא ראויה הרגה עכברוש. כמובן, איימי לא תודח בפיינל 7 כי היא תזכה בחסינות, אז נגיד ג'ולי תודח במקומה, או אפילו צ'אד ורק אחריו ג'ולי. בכל מקרה, אם המהפך היה קורה בצורה אחרת, אני מאמין שבפיינל 5 איימי וליאן היו במקום אלייזה וג'ולי.

בכל מקרה, ברוכים הבאים לגרסה הראשונה של אתגר העמודים! אחת הגרסאות הכי טובות, להפתעתי הגברים החזיקו יחסית לא מעט זמן ואפילו סקאוט החזיקה מעמד לא מעט. טווילה זוכה בחסינות! והמרד בברית הנשים מתחיל. האם זה הרגע... האם אלייזה תודח עכשיו? כי אילו זה היה קורה, היה יכול להיות יותר מעניין. יכול אפילו להיות שהיו נוצרים Voting Blocks בדמות טווילה וסקאוט, כריס וצ'אד, ואיימי, ליאן וג'ולי. ואילו אחרי זה ג'ולי הייתה מודחת, אולי אחרי זה טווילה הייתה מחליטה שהגברים בכל זאת יותר מסוכנים, ומדיחה את צ'אד לפני איימי. העונה הזו סבבה בכל מקרה (מינוס ההדחות חסרות ההיגיון של הצעירים, במיוחד בריידי) אבל האסטרטגיה הייתה יכולה להגיע לרמה של איי הפנינה - עונה שלא הייתה שנייה לה ברמת אסטרטגיה טהורה עד מיקרונזיה. כן, אפילו לא סין.

פרק 11

מעניין שלקחו את הוידוי של רורי שהוא לקח את הסדקים והפך אותם למערות, כי זה כמו פורשאדווינג למה שילך הפרק. כריס הצליח לרסק לחלוטין את האמון של ליאן ואיימי בסקאוט וטווילה, ולנתב את דרכו ביניהן - ובסופו של דבר לניצחון. וכמובן, אילו איימי הייתה שחקנית חברתית יותר טובה, היא הייתה יכולה לעמוד במבחן האמון בגבורה. אבל היא לא שחקנית חברתית מאוד טובה, ואילו ברית הנשים הייתה מחזיקה מעמד, יש סיכוי שאיימי הייתה ניצבת מול ג'ורי ממורמר. כמובן, זה הפרק שבו כולנו גילינו שהיא לסבית - מה שאולי קשור במיזנדריה שלה, אם היא אכן מיזנדרית או סתם מתייחסת למי שמחוץ לברית כאזרח סוג ז'. אני חושב שהייתי יותר בעד סקאוט - גם היא לסבית. אבל לא "צריך" כי אתמול שתי זוכות יצאו רשמית מהארון - אריקה ו, להפתעת כל המעריצים שלה בעולם, פרוואטי.

את זה גילינו באתגר הפרס, שהיה פרס קרובי המשפחה. אלייזה זכתה בו, ואימא שלה הצטרפה אליה למחנה וגם הפציעה בכמה וידויים משלה - היא כזאת אימא פולניה, שזה אגב משהו שמוגדר בסטריאוטיפ לא-גזעני כמשהו מאוד יהודי. אחרי זה איימי וליאן פחות או יותר מנסות ליישר את ההדורים עם סקאוט וטווילה בכל הטאקט והחינניות של ביביסט מצוי. אבל גם אם סקאוט וטווילה עוברות לצד של כריס, הן במיעוט! ועכשיו, אם כריס זוכה בחסינות, אחת מהן תודח במקום. אתגר החסינות שוב מערב את הקרובים, כמו בתאילנד, רק כמובן בעונה הרבה יותר טובה. זה היה צמוד, אבל איימי זכתה בחסינות! לא רק שהיא טובה בפאזלים כמעט כמו בוסטון רוב, גם החברה שלה טובה בהם.

אז כריס הולך הבייתה, כן? איימי, ליאן, ג'ולי ואלייזה הן עדיין הרוב. אבל בהחלטה ממש הזויה, ליאן רוצה להדיח את אלייזה! וזו הייתה החתיכה האחרונה בפאזל החשוב ביותר, שבו החלקים הם השורדים והתמונה היא מיליון דולר. אם לא שמעתי טוב וטווילה היא זו שהציעה ראשונה להדיח את אלייזה (מה שמאוד מתאים לה בכל הקשר אחר), יש מצב שהמיליון הגיע לה יותר מאשר כריס. הבעייה היא שהמשחק החברתי שלה אולי עוד יותר גרוע מזה של איימי. היחס שלה לאלייזה וג'ולי הפך אותה לעז וחרץ את גורלה. אחרת יש סיכוי מאוד לא מבוטל שטווילה הייתה זוכה 5-2, ברית הנשים הייתה קמה מהמתים בפונדרוסה ומכתירה אותה. בכל מקרה, ליאן מודחת באחד הבליינדסיידים הכי גדולים בתקופת האולד סקול (מבחינתי אולד סקול = התקופה ללא אלילים) והעונה הזו נגאלת ומתחילה להיות ממש טובה.

פרק 12

אתגר המכונית מגיע. והפעם אין בחירה לפרס, שלושת הטובים ביותר מגיעים למסעדה. אלייזה זוכה במכונית, ומצטרפת אליה לפרס איימי ו... זה היה צמוד, אבל השלישי שמגיע לפרס הוא כריס. אילו ג'ולי הייתה מגיעה לפרס במקומו, סיכוי סביר שכל הברית שנוצרה בפרק הקודם הייתה נהרסת - אלייזה הייתה חוזרת כלעומת שבאה. הבעייה היא שעבור כריס, הברית הזו היא חלום ומתכון לרצף נצחונות באתגרים שאולי יופר מתישהו על ידי אלייזה. פקטור משמעותי בכל האסטרטגיה במיזוג הוא כמה חלשות פיזית סקאוט וטווילה. בנקודה הזו, מבחינה עריכתית, לא ברור כבר שהמיליון בידיים של כריס? ואם כבר עריכה, איימי מקבלת עריכת מודח מאוד בולטת. משהו ברמה של שרה בהדחה שלה בקגאיאן (בעצם, ההדחה הרגילה היחידה שלה, כי אחרי זה היא ניצחה ואז הפסידה באתגר אש)

ייתכן ואתגר החסינות היה נקודת האל חזור. אילו איימי הייתה זוכה שוב בחסינות, היא עוד הייתה יכולה לצרף את אלייזה בחזרה, ואילו כריס לא היה חסין, ייתכן והוא היה מצטרף לבליינדסייד על סקאוט במקום להסתכן ולעוף בעצמו עם אבן סגולה. אחרי הכול, היו לו, לטווילה ו(אני מניח) לאלייזה סיכוי של 33%. ואילו איימי הייתה חסינה, המטרה היחידה שנותרה לשאר הייתה ג'ולי, ואלייזה לא הייתה מוכנה להדיח אותה, אני מניח. משם, בפעם הבאה שכריס לא היה חסין (וזה היה יכול להיות בקלות בפיינל 5), הוא היה מודח, ואז טווילה. אבל זה לא קרה. ואתם יודעים מה? אני הייתי מגדיר את הסיטואציה כ"לא הוגנת" ו"מבאסת" עבור סקאוט וטווילה והופך אותן למרטיריות, והייתי יורד על כריס על ההחלטה שלו, אילו כך היה מתנהל הפיינל 6. אבל זה לא קרה. ואיימי הודחה. והיא הייתה מודחת לא משנה על הצוואר של מי מלבדה הייתה יושבת שרשרת החסינות. בוודאי כאשר היא הייתה על הצוואר של כריס. כי היא פקששה והדירה את סקאוט ואת טווילה בפיינל 7. ועל טעויות משלמים.

הגמר!

רגע, מה?! לאן נעלם הסיכום שלי על הפיינל 5?!? בטח שכחתי לפרסם אותו. בכל מקרה, לא זכרתי שזו עונה כזו רעילה. ובמרכז הרעל נמצאת טווילה. חבל שהיא התייחסה לאלייזה בכזו צורה, כי בנקודה הזו המשחק החברתי שלה ברמה כזו, שהיא הפכה את עצמה לעז. אין לה סיכוי נגד סקאוט. אין לה סיכוי נגד כריס, אלא אם איכשהו הגברים יצביעו לה. גם מול אלייזה היא תצטרך את הקולות של כל הגברים. שוב, אני אפילו לא הולך לקרוא לה "קורבן מרמור". אם כבר, אלייזה וג'ולי היו צריכות להתמרמר על כריס שבגד בהן. ועם הקולות שלהן, טווילה הייתה זוכה. ואם כבר, כריס שיחק את תפקיד לשון המאזניים בצורה מעולה, אבל היה כל-כך הרבה דם רע אצל הנשים, שהוא היה יכול להיות גרוע כמו דולי או כריסטי ועדיין לא יכוונו נגדו.

הקטע הוא שכריס לא באמת היה צריך אף חסינות, חוץ מהפיינל 3. טווילה וסקאוט היו כל-כך מסוכסכות עם שאר הנשים, שהן היו על הבלוק אילו כריס היה פגיע, ואיימי וג'ולי ואלייזה היו משתמשות בו. כאמור, בפיינל 6 היה הסיכון הכי גדול, ואז כנראה במציאות שבה איימי זכתה אז בחסינות, כריס היה בוגד בסקאוט וטווילה - או זה או לשלוף אבנים עם סיכוי של 33% לעוף, וסיכוי של 33% להיכנס למיעוט אם טווילה תעוף. אני מאמין שכריס לא היה מסכן את עצמו ונכנס בעל כורחו לברית עם איימי. גם עכשיו, אפילו אם אלייזה הייתה זוכה בחסינות, כריס היה מצביע איתה נגד טווילה או סקאוט, סביר להניח שסקאוט, ומביס אותה באתגר האש. אבל אלייזה הודחה, ובדרך לחזור במיקרונזיה ולהתחרות על תואר הרבה פחות נכסף אבל עדיין משמעותי - מלכת המושבעים.

מכאן ואילך אין צורך אפילו לצפות כדי לדעת מה קורה. מה הסיכוי שכריס לא יזכה מול טווילה וסקאוט באתגר סיבולת (או כל אתגר פיזי)? מה הסיכוי שהוא יעשה טעות של מיליון דולר ויקח לגמר את סקאוט, שלה הוא יכול בקלות להפסיד? ומה לכל הרוחות הסיכוי שמישהו מלבד סקאוט יצביע לטווילה? מכל התחזיות האלה יש רק טעות אחת - איימי הצביעה לטווילה. איך, לכל הרוחות? רצון שאישה תזכה ולא משנה מה? או במילים אחרות, מיזנדריה. כי בנקודה הזו, שלוש נשים זכו ברצף - תוצאה שתושווה רק פעם אחת, עם סופי, קים ודניס. בתחילו לשאול האם לגברים בכלל יש סיכוי. במילים אחרות, כמו בסביבות עונה 37, רק ברוורס.

דירוג:

1. הייתה ונשארה - אלייזה
2. כריס
3. איימי
4. סקאוט
5. טווילה

6. צ'אד
7. בריידי
8. ליאן - למרות שעשתה את הטעות הגדולה שבסופו של דבר פירקה את ברית הנשים
9. ג'ולי
10. ג'ון K
11. סארג'