עוד מחשבות על בדיקות הדם

זאת הסיבה שלא עשיתי את זה בשני ההריונות האחרונים

כשהפלתי בהריון הרביעי שלי, אחרי מי שפיר כואב מאוד (הוציאו את הסיסי האחרונים שהיו ברחם כמעט)
אמרתי לעצמי שבטוח בהריון הבא כבר בשבוע 10 אני עושה ניפט.
ולא עשיתי.
הבנתי שזה עדיין סוג של חוסר וודאות ושאם חלילה יתגלה משהו מחשיד אני ארוץ למי שפיר.
אז החלטתי לתת לבדיקות הרגילות לבחון את המצב, ומאחר והן יצאו סופר תקינות, גם בהריון הנוכחי, החלטתי שאין טעם לא בזה ולא בזה..
לגבי מי שפיר, ציינתי כבר שבהריון הנוכחי הומלץ לי לעשות רק בגלל שכבר היה לי הריון עם מום חמור. הרופא אמר שבגלל שמגיע לי בחינם (גם ככה בגלל הביטוח המשלים יש לי אופציה כזאת) וגם כי יש לי כבר 3 ילדים בבית ואני יודעת מה ההשלכות של הריון לא תקין.
לא קניתי את זה. בייחוד כשבד בבד הוא עושה לי סקירה מוקדמת ולא מפסיק להלל את מה שהוא רואה וכמה הכל תקין. (טפו טפו!)
אני אישית גם מפחדת שבצי'פ גנטי יגלו דברים שלמעשה לא משנים כלום אבל על הנייר נראים מפחיד...

את יכולה לבקש לקבל רק תשובות חד משמעיות

ושלא ידווחו על ממצאים בצ'יפ שההשלכה שלהם לא ידועה.

קונספירציה?

הונאה זה לא. סתם שיווק אגרסיבי של בדיקה שהמחקר אודותיה עדיין בחיתולים (בטח יחסית לדיקור מי שפיר).
ככל שיהיו יותר דגימות דם (וכסף) כך המחקר יתקדם. אישית אני בעד לקדם את המחקר, ויגיע היום שתהיה בדיקת דם שתחליף את הדיקור, אבל לא ככה.

הונאה זה שרשרת ענברים. הומאופתיה. טיפול קוואנטי.

בינתיים מקדמים את המחקר על חשבון הנבדקות

גם אני בעד, שלא תביני לא נכון (מאוד שמחתי להתכתב על מישהי בפורום שאמרה שהיועצת של "טבע" אמרה לה שהסיכוי לטעות בכרומוזם X הוא 50% - לעומת מה שאמרו לי - שהסיכוי אפסי - כנראה למדו משהו מאז...) אבל כרגע הוא מתקדם על חשבון מי שמשלמת אלפי שקלים על NIPT ואז צריכה לעשות מי שפיר או על חשבון ילדים חולים ומשפחותיהם.

אנחנו באותו הצד, גם אני לא חושבת שככה זה צריך להתקדם

רוצים דגימת דם? בכיף קחו. תורמת דגימה למדע, אבל למה שאשלם על זה 4000 ש״ח?
את הכסף הזה אני אשקיע במדקר מומחה + צ׳יפ ואז נשווה את התוצאות...
אבל זאת לא הונאה. מאחורי הבדיקה הזו עומדים חוקרים אמיתיים ומוסדות רציניים.

בכל מקום כותבים אמינות של 99%

מסתבר שלפעמים 50% הוא המספר האמיתי - מה לא הונאה בזה? 2 שלילי כוזב אינם 99% 20% חיובי כוזב (שמחייב מי שפיר) אינם 99% השיווק מטעה באופן מגוון ואגרסיבי - מסבירים לך שהאמינות דומה מאד לזו של מי שפיר רק בלי הסיכון -שוחחתי עם נציגים של 2 חברות בהריון השלישי. גם אני בעד קידום המחקר - רק לא ככה. הדרך הזו פסולה בעיני, שלא לומר בזויה.

ומה הבנת ממה שכתבתי?

זה בדיוק מה שאמרתי שיווק אגרסיבי. אבל זו לא הונאה.
2 טעויות בהחלט יכולות להוות 1% מכלל המקרים. למשל כשיש 200 מקרים.
ואם כבר מדברים על הונאה, אז בעיני יותר חמור שמאמצי השיווק מזניחים 18 כרומוזומים.

בעבר כבר כתבתי, גם כאן וגם בפורום הריון ולידה, שלמתלבטות בעניין דיקור מי שפיר מומלץ לשוחח עם מומחים בעניין ולא עם נציגי מכירות.
מומחים זה, למשל, פרופסור שמנהל את מחלקת הריון בסיכון בתל השומר ומפורסם ביכולות הדיקור הפלאיות שלו.

מנצלת את הדיון כדי להזכיר את המחקר של חברתי בנושא NIPT

פרסמתי בפורום קריאה למחקר באישור שירה לפני כחודש, מנצלת את הדיון כדי לבקש ממי מכן ששקלה את הבדיקות, להשתתף במחקר.
זאת הפניה של חברתי:

האם עשית NIPT (בדיקת DNA עוברי בדם האם)?
מסגרת מחקר חברתי על השימוש בבדיקה גנטית לא-פולשנית בזמן הריון – NIPT (מוכרת בציבור גם בתור "הבדיקה החלופית למי השפיר"), אנו רוצים לשמוע על נסיונן של נשים שנבדקו או שדחו את הבדיקה. מובטחת אנונימיות מלאה. המחקר נערך מטעם המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון והמכללה האקדמית תל-אביב יפו, אך הראיונות יתואמו בזמן, בצורה ובמקום שמתאימים לכן. המרואיינות יקבלו דוח עם ממצאי המחקר שיעזור להפיק תועלת מנסיונן של אחרות. אשמח אם תצרו איתי קשר. תודה מראש על עזרתך, תמר נוב-קליימן. [email protected]

למעלה