סקר

beatman

Member
בתור ילד תמיד חשבתי שחג המולד ונובי גוד חד הם

כי זה כל כך דומה.
רק בתיכון למדתי שלא בדיוק.

beatman

Member
ממש במקרה

הייתי ילד והכרתי מהבית את החג בשם "נובי גוד", בסרטים וסדרות אמריקאיות נתקלתי בחג המולד בשם זה וחשבתי שזה בול אותו הדבר.
אח"כ החכמתי ולמדתי שזה לא אותו חג.
&nbsp
אומר ואוסיף שעד לפני שנים מעטות חשבתי גם שאין שום קשר ביניהם ושהעץ וסנטה משותפים בגלל תקופת החורף ואין להם שום משמעות מיוחדת ספציפית לחג המולד.
אחרי שלמדתי מה הסמלים האלה מסמלים עבור הנוצרים בחג המולד וכיצד בדיוק נוצר הנובי גוד בבריה"מ - החכמתי עוד יותר.

SupermanZW

Well-known member
בעד

במרחב הציבורי יש מקום לכבד את כל הדתות והאמונות (עם הסתייגות לא לכפות על אף אחד לעשות דבר מה בניגוד לאמונתו או ערכיו) ומטרת העץ היא לשמח את החוגגים. מי שיטען שהעץ פוגע ביהדות שיסביר איך העץ מפריע לו לקיים את מצוות היהדות או שיסביר כיצד כופה עליו העץ לעבוד עבודה זרה.

beatman

Member
אחר

נגד הצבת סמלים נוכריים מובהקים בפרהסיה היהודית הכללית.
בעד הצבתם באיזורים מסויימים עם רוב מקומי שמציין את החג, על בסיס עסקים פרטיים.
&nbsp
הנה ד"א בקשה של עיריית ת"א בתקופת הישוב לא לציין פומבית את הסילבסטר והם אף פחות ליברליים ממני בבקשה לא לציין בחבורות פרטיות

גם אני נגד סילבסטר

ובעד נובי גוד.

אם כבר מנית כל הרבה סיבות לחגיגה, אני יכול להזיר בהקשר זה גם את החגיגה שהוכרזה באוקראינה לכבוד תאריך זה

כלומר,

לא אכפת לי שהמאמינים של דתות שונות יחגגו את חגיהם מבלי להזיק לאחרים, אבל אני לא אוהב שמישהו מתחנף לדת של המטרופולין, שיהודים מתחנפים לדת הנוצרית.

ואני מזכיר שוב, שנובי גוד לא קשור, כמה שלא תצעקו שזה "כן קשור".
אם מישהו יחליף נובי גוד לחג מולד, אותי אישית זה לא ישמח, אלא יגעיל. וזו כמובן לא תהיה סיבה להיות נגד נובי גוד, בגלל שמישהו החליף נובי גוד לחג מולד.
נובי גוד לא אשם שמישהו החליף אותו לחג מולד או ל"סילבסטר", ולעץ האשוח אין לזה שום קשר.

נובי גוד הוא אותה התחנפות למטרופולין כמו סילבסטר או כריסטמס,

אל תשכח שבשונה מישראלי הכללית, הקהילה דוברת הרוסית רואה כמטרופולין שלהם את מוסקווה ולא ניו-יורק.

מבחינתך כל ישראל ה'צברית' לא מגיע לה כבוד

כי היא מלקקת לאמא אמריקה, אבל ללקק לאמא רוסיה כמו שעושים רבים מיוצאי ברה"מ/לשעבר, אם לא הרוב, זה אחלה מכובד? אל"ף מוסר כפול, ובי"ת, עדיף כבר אמריקה על רוסיה.

עברית קשה שפה?

זה טבעי שליוצאי ארגנטינה יש איזשהו רגש לארץ הולדתם, לשפתה ולמנהגיה, וכך גם ליוצאי הונגריה, עירק, מרוקו, רוסיה, צרפת, אתיופיה וגם ארה"ב. זה לא נקרא "ללקק".
מה שמגעיל (אותי אישית) זה שאנשים יורקים לבאר שממנה שתו.

פעם, מזמן מזמן, כשהייתי קטנטן, היה ספר ילדים כזה על האפרוח שחיפש לו אמא אחרת...

בנוגע ל"ארה"ב עדיפה על רוסיה", היה ברור מלכתחילה שזה המוטו שלך, וכל השאר נגזר מאקסיומה זו שלך (ושל רבים אחרים! הרוב יעדיפו תמיד לחבור לבריון הגדול של השכונה. גם כאשר שני אנשים רבים, ואחד מהם עם כלב, הכלב ינבח אינסטינקטיבית על היריב של אדונו).

beatman

Member
רק דת ?

ומה כאשר יהודים מתחנפים לתרבויות זרות ?
&nbsp
בגדול כמעט אף אחד מהיהודים שמתלהבים מחג המולד בארץ או ממש חוגגים אותו בארה"ב לדוגמא, לא באמת התנצר והתחיל להאמין בישו וחוגג רק את המאפיינים התרבותיים והכייפים של חג המולד, בדיוק כמו אלה שחוגגים את הנובי גוד.
&nbsp
חג המולד לא אשם שבבריה"מ לקחו את העץ והמציאו גרסת כלאיים של מורוזקו עם סנטה קלאוס והדביקו אותם לנובי גוד.

אני מוכן להצטרף אליך, ולהשתתף בצערו של חג המולד האמריקאי,

אשר נובי גוד הסובייטי החילוני והמנוול גנב ממנו את האשוח ושאר סממנים

זה ממש לא אותו דבר, אין שום קשר.

אצל הנוצרים יש המון "קדושים", וכל יום בשנה מוקדש לאיזשהו "קדוש", או אפילו למספר "קדושים".
אצל הנוצרים האדוקים מקובל לקרוא לתינוקות הנולדים על שמות "הקדושים" "שלהם", שזה יכול להיות פלוס-מינוס כמה ימים.
לנוצרי יש בנוסף ליום ההולדת שלו, גם "יום המלאך" שלו (ברוסית: именины).
למשל לאישה בשם נדז'דה שיום ההולדדת שלה 29 בספטמבר, "יום המלאך" שלה הוא 30 בספטמבר - יום ורה, נדז'דה, לובוב ואימן סופיה.

סילבסטר זה סה"כ קדוש נוצרי, שהיום שלו זה 31 בדצמבר. זה היה אפיפיור. יש אומרים שהוא היה אנטישמי, ואחרים אומרים שזה לא אותו סילבסטר האנטישמי, אלא סילבסטר אחר.

אז עכשיו אתה בא ואומר לי, אתאיסט לוחמני וחובב מתמטיקה ומספרים, שאני חוגג את האפיפיור האנטישמי?

האנגלים, דרך אגב, אומרים Happy New Year בלי שום "סילבסטר" ושום עגבניות. הם רחוקים מלהעריץ אפיפיור קתולי.

למעלה