סאשה "קונג פו" סכנה!!!

חן M

New member
דלית - delete

תשמעי: בתור אחד שמתאמן 9 שנים באומנויות לחימה אני יכול לומר לך מניסיוני שהיו לי כמה מאמנים בחיים כולם היו טובים טכנית וטקטית אך אחד מהם עלה על כולם משום שיש לו הכשרה של תואר בחינוך גופני וזה נותן לו יתרון ענק מבחינת הידע של התנועה וניתוח התנועות מצד אחד מצד שני להכין ספורטאי לתחרות ומצד שלישי לתת לאימון את האיזון בין הפן הגופני לפן הנפשי... אני יכול להעיד על עצמי שאת ההתקדמות הענקית שלי באומנויות הלחימה עשיתי דוקא כיום שאני אף מתאמן פחות בלחימה ויותר לומד בשלל קורסים של מרצים מ"וינגייט" שנותנים לי ידע תיאורטי רחב בקניזיולוגיה וביומכניקה ודברים אלו גרמו לי להמציא הרבה טריקים ללימוד תנועות בצורה שתגרום למתאמן להבין מה הוא אמור לעשות מהפרט הכי הכי קטן .... או לשנות תנועות מסוימות של מתאמן בהתאם לטווחי התנועה במפרקים שלו... הרי את צריכה להבין שהשיטות השונות הן מצוינות אך הלימוד שלהן הוא "מקובע" משום שאת אותו ידע ואתם דגשים נותנים לאנשים השונים אך לאנשים שונים יש יכולות שונות וכל אדם מצריך התייחסות קצת שונה בכדי שהוא ימצא את הפוטנציאל שלו... לדעתי ואני עומד על כך שלמאמן שמאמן צריך שתיהיה תעודת הסמכה ממוסד מוכר ומעבר לכך לדעתי הוא אמור ללמוד עוד הרבה ידע תיאורטי על גוף האדם : אנטומיה/פיזיולוגיה/פתולוגיה/קניזיולוגיה/ביומכניקה ועוד... וכמה שיותר ידע יותר טוב כי זה ייתן לו מענה לפתור בעיות מצד אחד ומצד שני עוד יותר חשוב לא לגרום לבעיות

כתבתי תגובה מושקעת. היא נעלמה

בקיצור נמרץ - אתה מניח כאן מספר הנחות מובלעות שאין להן ביסוס 1. שבידי ווינגייט קיים ידע מוחלט לגבי תורת האימון 2. שידע זה מועבר באופן מושלם לכל בעל תעודת הסמכה 3. תואר בחינוך גופני הוא היחיד שמאפשר איזון באימון בין פן גופני לנפשי וכו' אני לא מנסה להתקטנן סתם, אני מנסה להעביר שלמרות שאני עצמי בעל תעודת מדריך מווינגייט, אני רואה בתעודה הזו את ההשקעה המיותרת ביותר שעשיתי בחיי. אלפי שקלים שזרקתי על מזבח הכיסתו"ח של חברות הביטוח. תורת האימון כפי שנלמדת בווינגייט אינה בהכרח המתאימה ביותר לכל פעילות גופנית ולכל אימון בא"ל בכל שיטה או סגנון. הם מחזיקים בגוף ידע נרחב שאין לזלזל בו, אך אינו ישים לכולם ובכל זמן. סתם כדי לסבר את האוזן, כתבת: "...ודברים אלו גרמו לי להמציא הרבה טריקים..." מה גורם לך לחשוב שאחרי עשרות שנות הוראה, ומתוך נסיונם של מספר דורות של מורים, אין בשיטות את כל אותם טריקים? למה המצאת הגלגל מחדש על ידך עדיפה על גלגל שהומצא לפני 100 שנים ושוכלל ותוקן ועובד ונוסה על מאות ואלפי תלמידים?

Zeev Foux

New member
זאת ועוד,

בקורסים (המטופשים לדעתי) הנכפים על מורים לאומנויות לחימה לפי חוק הספורט, כוללים מספר מועט ביותר של שעות פיזיולוגיה ואנטומיה. אין לי ספק שלא די בעשרים-שלושים שעות המיוחדות לשני הנושאים החשובים הללו. חוצמזה (לדלית) - ראוי שכל דור ודור ימציא ויחדש "טריקים". אמנות הלחימה היא תוצר (לא) מוגמר של דורות של אבולוציה, ולא תוצר המצאה חד פעמית ודורות של העברה ושינון. אני בטוח שאתה מסכים אתי ואכן השאלה היא במינון וב"סמכות". זאב

ללא ספק, אבל אבולוציה היא משהו

מתמשך. אם בכל דור נקטע את התהליך ונתחיל מאפס, אני בספק אם נצליח להתקדם מעבר לחד-תאיים. הזיקוק (refinement) של התהליך מותנה בין השאר בהבנה די טובה של המצב העכשווי, לראייתי.

Zeev Foux

New member
אכן,

ומזכיר לי מחשבות שעלו בראשי על קיצורי דרך (בחיים ובאומנויות לחימה) ישנם הרבה מאד קיצורי דרך, אבל תמצית תהליך ההגעה לקיצורי הדרך אינו הליכה בדרך חדשה בלבד, אלא הכרת הדרך ומציאת דרך חדשה יותר טובה. אין משמעות מעשית להליכה בדרך חדשה, אם לא מכירים את הדרך הישנה. (וכמובן שישנם יוצאים מן הכלל) זאב

חן M

New member
../images/Emo13.gifמסכים איתך זאב לכל מילה

זאב אני גם חושב שקורס המדריכים הבסיסי אינו מקנה ידע נרחב ומספק....

חן M

New member
משום ש:

א- לא למדתי רק את קורס מדריכי אומנויות לחימה.... שאת האמת מבחינה תאורטית ומעשית לא חידשו לי כלום..... בקורס זה... ב- למדתי "קצת" מעבר ובתור אחד שלמד היבטים פונקציונאליים של איך לאמן את הגוף מצאתי שבהיבט הגופני ה"מסורת" לא תמיד צודקת... ויש הרבה מה לשפר... בהיבט של דברייך אני לא מניח כלום לגביי וינגייט אני מניח שכל אדם/מאמן צריך ללמוד בכדי לשפר את הידע התיאורטי שלו ואני מקווה שהוא יצליח ליישם את הידע הזה ולהעביר אותו לחניכים... את בהחלט צודקת שלא כל אדם עם תעודה אז יש לו את אותו ידע וזה בדיוק כמו שלא כל החגורות השחורות הן באותה רמה ויש רמות שונות אך אין זה תירוץ לא ללמוד... טכניקה וטקטיקה אף אחד לא ימציא הידע כבר קיים אך אופן "ההלבשה" או "התאמה" של: טכניקות,טקטיקות וגם יכולות גופניות אמורות להתבצע בהתאם לאדם... וליצור או למצות את מלוא הפוטנציאל מכל אדם על פי יכולותיו.... ולא כ"קלישאה" אלה כדרך לימוד אמיתית....

הבנת הנקרא? ../images/Emo4.gif

כתבת למעלה " לדעתי ואני עומד על כך שלמאמן שמאמן צריך שתיהיה תעודת הסמכה ממוסד מוכר..." וכהסבר לדעה איתנה זו טענת שלימודים תיאורטיים בווינגייט הם אלו שקידמו אותך יותר מכל. צר לי לבשר לך זאת, אך זהו בדיוק משמעה של הנחה. אתה מניח שמה שהיה נכון עבורך נכון לכולם, אתה מניח שתעודת ההסמכה היא זו שמקנה את הידע וכו'. אם אנו מסכימים שתעודת ההסמכה לא נותנת אפילו את המינימום (כלומר אדם עם תעודת הסמכה - לא ניתן להגיד עליו דבר וחצי דבר מבחינת יכולתו לאמן), אזי אין שום הכרח לאדם שיהיה עם התעודה, ואתה אינך עומד עוד על דעתך, כפי שמובעת בציטטה הפותחת תגובה זו.

חן M

New member
בהחלט...

זה שאני לא למדתי שם כלום זה כי כבר היה לי את הידע התאורטי הזה מקורסים אחרים בוינגייט... אבל מה לעשות בשביל התעודה הזאת הייתי צריך לשלם ולעבור שוב קורסים שכבר עברתי... לגביי מדריכים שלמדו בקורס איתי הם כן היו חייבים לעבור את הקורס הזה משום שלא היה להם אפילו את הידע הבסיסי.... וזה נתן להם לפחות כמה קווים מנחים לאימון ....

Tonjin

New member
סלח לי, אבל כשאני שומע מישהו מצהיר

"את ההתקדמות הגדולה שלי באמנויות-לחימה עשיתי מקורסים בפיזיולוגייה" זה מדליק אצלי כמה וכמה נורות אזעקה... התקדמות בא"ל מגיעה מאימון וניסיון, הבנה תיאורטית באנטומיה, פיזיולוגיה ותורת-האימון בהחלט יכולה לעזור (אם כי כנראה שבעיקר בתחום הכשרת לוחמים ושמירה על בריאותם בטווח הארוך יותר מאשר הקניית יכולות הגנה עצמית במהירות) אבל כשם שאף אחד לא נהיה רופא מנתח מקריאת ספרות מקצועית, אני בספק אם אתה או כל אחד אחר יכול לשפר את היכולות הקרביות שלו בקנה-מידה אחד למעלה מהרצאות של ווינגייט.. שחייה לא לומדים בהתכתבות.. לא נותר לי אלא לחזור על דברי דלית: וינגייט קיים אולי 40 שנה בכדי להמציא "טריקים", חלק ניכר מאמנויות הלחימה עושות את זה כבר מאות שנים.. יתכן שלמסורת יש מה ללמוד מוינגייט, אבל בהחלט יתכן גם שלא כדאי להתעלם מניסיון מתצטבר של מאות ואלפי שנות חיים ותרגול..

חן M

New member
Tonjin תקרא שוב את ההודעה...

כנראה שניסית להבין את מה שבא לך להבין... לא דיברתי על קורסים בפיזיולוגיה... אם ניהיה קטנוניים אז קניזיולוגיה ויציבה... ואם יש לך חשד שאני לא מתאמן אז צר לי לבשר לך שמאחוריי 9 שנות אימון.... אם אומר לך שאני יכול לשפר לאדם כח,תנועתיות,גמישות,קוארדינציה,שיווי משקל,מהירות תגובה בצורה כללית וגם בצורה ספציפית ופרטנית לגבי כמעט כל תנועה מה תגיד??? תגיד שהלימודים התיאורטיים שרכשתי לעצמי לא עוזרים לי? שמע אני אתן לך שאלה קטנה באם תענה לי ותסביר לי איך אתה תשפר יכולת מסויימת אז אוריד בפניך את הכובע:) אז השאלה היא כזאת והיא לכאורה לא מסובכת: קח לך איזו עמידת קרב שאתה רוצה... ובעמידה זו אני רוצה שתשפר את בעיטת המייגרי מבחינת גובה,מהירות התנועה,דיוק בתנועה ועוצמה בתנועה .... איך היית משפר זאת לאדם ואשמח אם תנתח קניזיולוגית את הבעיטה הזאת[או שאתה אומר שלא צריך לדעת מי הם המפרקים והשרירים הפועלים בתנועה כי מה לנו הלוחמים ולספרי לימוד]??? [ואל תשכח שיש אנשים ברמות יכולת שונה..] מחכה לתשובה רצינית ומקצועית

Tonjin

New member
אני חושב שהבנתי בדיוק מה שאמרת

המשפט הראשון בהודעה שלך (וקראתי את כולה, תתפלא) מצהיר שהתאמנת 9 שנים, ככה שהסר חשש מליבך העובדה הזו עברה.. ההודעה שלי התייחסה בעיקר לפאראגרף השני שלך, מאחר וכנראה ששכחת איך הוא נוסח אצטט אותו כאן שוב: "אני יכול להעיד על עצמי שאת ההתקדמות הענקית שלי באומנויות הלחימה עשיתי דוקא כיום שאני אף מתאמן פחות בלחימה ויותר לומד בשלל קורסים של מרצים מ"וינגייט" שנותנים לי ידע תיאורטי רחב בקניזיולוגיה וביומכניקה " בקשר ל"לנסות להבין את מה שבא לך להבין", נראה לי שדווקא אתה הוא זה שנפלת במלכודת הזו.. בשום מקום לא טענתי שאין מה ללמוד או להפיק מתורת אימון, אנטומייה (או אם להיות קטנוניים אז גם מקניזיולוגיה ויציבה..
) מה שטענתי זה שלא כדאי לשלול ניסיון מצטבר של אלפי שנות קרבות, אימון ולימוד רק בגלל שהקימו את ווינגייט וגם שאם המדריך שלי לצניחה חופשית היה אומר לי "בזמן האחרון אני בעיקר קורא מאמרים על פיזיקה ועל טכניקות מתקדמות של קיפול מצנחים אני כבר לא ממש קופץ בעצמי.." קיים סיכוי סביר שהייתי שוקל לחפש לי מדריך אחר... (אגב, אחד המורים הנחשבים בעולם כיום הוא בכלל ד"ר לדרמה ומורה אחר שהרשים אותי מאד לאחרונה הוא קרימינולוג, אם אני לא טועה הגראנד-מאסטר של המרכז הישראלי לטאי-צ'י הוא בעל מפעל נעליים... אני לא בטוח שזה שאחד המורים שעשה עליך רושם גדול הוא בעל תואר בחינוך גופני דווקא היא בסיס מאד מוצק לתיאוריה) בקשר לMAE-GERI, מה זה בכלל? אין את זה בשיטה שלי..?!! סתם, אני כמובן מכיר את המושג, אבל זה לא אומר שהוא רלוונטי לגבי או לגבי שיטות אחרות.. וזו בדיוק הנקודה לגבי וינגייט - יכול להיות שהחומר שנלמד שם יעיל לגבי קראטה, אבל זוהי שיטה אחת מתוך אלפים ואם תנבור (לא ממש עמוק) בארכיון הפורום תוכל למצוא מדריכים רבים משיטות שונות שמצהירים שהחומר שנלמד שם לא ממש רוונטי לגביהם.. אם להזדקק שום למטאפורות אז מתכנת לא בהכרח חייב לדעת אלקטרוניקה, לתכנן מעגלים מודפסים או לכתוב בשפת-מכונה בשביל ללמד תכנות או לכתוב קוד יעיל.. טכניקות הוראה וויזואליזצייה שפותחו במשך מאות שנים והתייחסויות אחרות ליצוג מידע (מרידיאנים, צ'י, חמשת האלמנטים לדוגמא אבל לא חייבים להדבק אליהן) עשו עבודה טובה בהכשרת לוחמים במשך מאות שנים - הן לא בהכרח הפכו בלתי יעילות בגלל שבווינגייט מלמדים איך לבעוט MAE-GERI מדעי...

חן M

New member
ידידי היקר...

מה שעשית בהודעותייך הוא: א-לחפש להקניט או להיכנס בי בסיבוב.... ב-לא הוכחת את טיעונייך... הסיבה ששאלתי את השאלה הזאת לגביי בעיטה בסיסית ביותר היא לגרום לך להבין שכל תנועה מצריכה יכולת גופנית.... המסורת והשיטות השונות מלמדות בצורה מדוייקת איך לבצע תנועה זו או אחרת.... אך הן לא מלמדות איך לשפר את היכולות בתנועה... נשמע דומה?? ממש לא... אתן לך דוגמא: באם אתן לך לבתע את הבעיטה שצויינה ואסביר אותה ואתרגל אותה איתך אלפי פעמים סביר להניח שתבעט כראוי.. אך באם אני מעוניין לשפר יכולות מסויימות בבעיטה הספציפית אז האם ה"שיטה" זו או אחרת מקנה לך ידע איך לשפר למתאמן את הבעיטה??? עוד בעייתיות זה באם למתאמן שלך יש חוסר תנועתיות באגן או גב תחתון... איך תשפר את הבעיטה הספציפית למתאמן זה?? באם לאדם יש אי ספיקה פאסיבית של המסטרינג איך תשפר לאדם את האי ספיקה?? באם לאדם חסר כח בבעיטה האם תרגילי כח ישפרו לו את הכח בבעיטה? או שמא דוקא תרגילי גמישות מסויימים יפתרו את הבעייה?? שמע אני חלילה לא מזלזל במה שאתה אומר ולא מזלזל באף שיטה.... אני מכבד את כולן באמת... אך אני אומר לך שאחת המתנות שאלוהים נתן לנו היא היכולת לחשוב... אז עמה לי אליך היא לפתוח קצת את הראש לדברים מעבר... כי קיימות עוד שיטות שהן לא קרויות אומנות לחימה אך בעקיפין הן יכולות לשפר לך את היכולות שלך באומנות לחימה או כל ענף שתבחר רק אם תעשה שימוש מושכל ותתאים ספציפית את האימון אליך...

Tonjin

New member
אני לא בטוח שבהכרח כל מי שלא מסכים

עם הטיעונים שלך "מחפש אותך בסיבוב".. אבל מהם ה"טיעונים שלי"? ולמה בדיוק לא הוכחתי אותם?

חן M

New member
אני טענתי ש:

הלימודים התיאורטיים שלמדתי עזרו לי לקדם המון יכולות באומנויות הלחימה בהן אני עוסק ולהבין בדיוק מה אני עושה [קניזיולוגית-תנועתית] ובאם יש לי חוסר מסויים ביכולת מסויימת שהפונקציה הנתונה מצריכה אני עובד עליה בכדי לשפר את הפונקציה.... אתה טוען שזה בולשיט... בעקבות זאת שאלתי אותך שאלה פשוטה : איך לשפר יכולת גופנית בתנועה טכנית פשוטה... לא ענית לי...

Tonjin

New member
הבנת הנקרא שוב?

ציטוט שלי: "בשום מקום לא טענתי שאין מה ללמוד או להפיק מתורת אימון, אנטומייה (או אם להיות קטנוניים אז גם מקניזיולוגיה ויציבה..) " מה גרם לך לחשוב שאני חושב ש"זה בולשיט"? מה שכן, הדרך היחידה ללמוד, להבין וליישם תנועה בקרב היא להתאמן עליה ואז להתאמן עליה שוב... אפשר להתדיין שעות על אם היא יוצאת מהדאן-טיין, מעצם הזנב, מהאגן או מהתחת ואפשר גם לנתח אותה ברמה התנועה התאית, השרירית או הפיזיקלית אבל כל זה לא יהיה לעולם תחליף לאימון ותרגול בדוג'ו וזו הסיבה שאני מעט חשדן כלפי כל מי שטוען שאת ה"התקדמות הענקית" שלו באמנות לחימה עשה בעקבות לימודים תיאורטיים או התגלות בחלום.. זה לא שלא היו דברים מעולם זה רק שאצל רוב האנשים שיצא לי לפגוש אישית שטענו דברים דומים זה היה בגלל שסתם נמאס להם להתאמן...

חן M

New member
אז

א- אל תכליל.... ב- אני מקווה שאתה מבין שברגע שאתה יודע בדיוק מה אתה עושה אז אתה גם יודע בדיוק מה לשפר.... ידע תמיד ייתן לך יותר כח ויותר פוטנציאל לשפר דברים... שום דבר לא מהווה תחליף לאימון בדוג'ו אך ישנם היבטים שכן מצריכים התייחסות מסויימת ומעט שונה בנוסף לדוג'ו או אף תוך כדי אימון בדוג'ו.... אני אסגור את הדיון בזה שתקרא את החתימה שלי... תבין מה המשמעות שמאחורי המשפט... וזהו אל תגיב אין צורך בזה... את שלי אני כבר אמרתי... אני לא המאמן שלך ואני לא מתאמן איתך כך שהטעות הכי גדולה שלי היא לנסות לשכנע אותך שיש דרך קצת שונה ... בכל מקרה המון בהצלחה ומאחל לך שתצליח באימונך... חן

Tonjin

New member
נו.. זה כבר משעשע..

אתה מדבר איתי על הכללות ואז מחליט שאתה יודע בדיוק מה אני ואיך ומה אני חושב..? מה גורם לך לחשוב שהמאמן שלי הוא לא בעל תואר בחינוך-גופני מאוניברסיטה נחשבת? מה גורם לך לחשוב שאתה מכיר את דרך-האימון שלי ושהיא צריכה שינוי (ועוד כזה שרק אתה יכול לספק...) מה גורם לך לחשוב שדווקא הדרך שלך היא הנכונה ושאלפי-שנים של ניסיון מצטבר לא הגיעו לתובנות שראוי לפחות לנסות ולתת עליהן את הדעת? אולי ישנן דרכים שונות ממה שאתה מכיר? או שבדקת את כולן והן לא שוות כלום? מה גורם לך לחשוב שמה שרלוונטי לשיטה אחת או שתיים יהיה בהכרח רלוונטי לכל השיטות? האם מה שטוב לאגרוף ושוטוקאן יהיה טוב לאייקידו ולטאי-צ'י? האם הMAE-GERI שלך רלוונטית למתאמן איאיידו? או שאולי סרגלי-מאמצים זה משהו שחשוב ליורה בחץ-וקשת? מה אתה יכול לתקן במילים והסברים ליציבה והוצאת כוח של מתאמן אי-צ'ואן שיוכל לשפר או לחסוך לו שעה עמידה ביום? (שאלות פשוטות, להגדרתך..) אה וכן, אני אכליל מתי שאחשוב שזה נחוץ, למעשה אני לא משוכנע שניתן לחשוב בלי להכליל בכלל... אבל זה נושא לדיון אחר

חן M

New member
אותי משעשע משהו מאוד מאוד בסיסי

שעדיין לא הצלחת להבין שלא משנה לי המייגרי מאושיגרי ג'ב,אוייזוקי או וואט אבר.... אני שאלתי אותך שאלה פשוטה ולא הצלחת לענות לי.... זה אומר דרשני.... כי אם היה לי מורה שהייתי בא אליו ומבקש ממנו דרך או שיטה באיך לשפר יכולת של תנועה מסויימת מאומנות הלחימה והוא היה עונה לי : פשוט תבצע את התנועה אלפי פעם ביום וזה ישפר אותך......... באותו יום הייתי אומר לו בנימוס : להתראות.... אומנויות לחימה= פעילות גופנית = צורך בידע הן מאומנות הלחימה וידע בפעילות גופנית ואיך לשפר יכולות גופניות ביום שתענה לי על שאלתי אדע שאני אוכל להתייחס אליך ברצינות....

למעלה