מי שפיר אצל ד"ר אפרת זאב (גבר) - מי מכירה / עשתה?

• פותח הנושא PRRP
  • פורסם בתאריך

מיקה 00

New member
גם הנתונים שלי מדברים על לידות בפועל הרי הסיכון לדאון

זה למעשה הלידות בפועל ככה ממש לא מבינה מה שרשמת...

כמו שאמרת תסמונת דאון עולה עם הגיל זה בדיוק הסיבה שמי שפיר ממולץ מגיל 35...אם רובם היו נולדים לאמהות צעירות כמו שרשמת אז הסטטיסטיקה של בדיקת שקיפות העורפית לא הייתה שלילית יותר ככל שגיל האישה עולה וגם ההמלצה למי שפיר היה בגיל צעיר ולא הפוך.... כמעט כל התסמונות בשכיחות רבה יותר ככל שגיל האישה עולה

מיקה 00

New member
ושמדברים על סיכון מדברים על אחוזים מבחינה מתמטית

ולכן זה ממש לא משנה שפעם גיל הילודה היה של אמהות צעירות... כי עדיין מדבריםן על אחוזים ביחס לכמות ולא לכמות כאינדקציה בודדת...

a morph

New member
מה שאספרסו כתבה + דוגמא מספרית

(המספרים לדוגמא בלבד, לא קשורים לכלום ולא מבוססים על סיכויים ריאליים לדאון)
נניח שיש לנו שתי קבוצות של נשים:
1,000 נשים שהסיכון שלהן לשאת עובר עם תסמונת דאון הוא 5%.
ו-100 נשים שהסיכוי שלהן לשאת עובר עם תסמונת דאון הוא 10% (כלומר, סיכון כפול בהשוואה לקבוצה הראשונה).
בהנחה שכל העוברים עם תסמונת יגיעו ללידה, כמה עוברים כאלה יוולדו בכל קבוצה?
50 בקבוצה בסיכון נמוך ו-10 בקבוצה בסיכון גבוה, מהסיבה הפשוטה שהקבוצה בסיכון נמוך היא גדולה יותר באופן משמעותי.
ואם לוקחים בחשבון גם את ההנחה שהנשים הצעירות גם נבדקות פחות, ולכן מפילות פחות (לעומת המבוגרות שנבדקות יותר ומפילות יותר) אז זה עוד יותר מוסיף לפער.
המספרים שאת ציינת לגמרי נכונים, הם פשוט מתארים את הסיכון לשאת עובר עם תסמונת דאון, כאשר המכנה הוא סך לידות חי, ולכן הסיכון ניתן במונחים של "X ל-1,000 לידות חי".

מצאתי בינתיים נתונים מלאים לגבי 2003, ההבדל

במספר הילודים קטן יחסית (41 מתחת ל 35 לעומת 55 מעל גיל 35), יש בערך פי שניים יותר אבחון מעל גיל 35. אני משערת שהאבחון מעל גיל 35 היום הרבה יותר גבוה. תקראי את הנתונים לגבי האוכלוסיה היהודית. http://www.abiliko.co.il/index2.php?id=1135

מיקה 00

New member
אני חושבת שמדובר בכמות ככ קטנה של נשים צעירות

שמולידות ילד עם תסמונת דאון כי אחרת משרד הבריאות מזמן היה נכנס לתמונה ונותן המלצה שכל אישה למעשה תעשה מי שפיר.... לדעתי מדובר באחוז מאוד מאוד קטן... אשמח לראות נתונים אמיתיים

בסופו של דבר הטענה כי הסיכון לנשים מעל גיל 35 להיות עם עובר עם תסמונת דאון הרבה יותר גדול מאישה צעירה עומדת בעינה.... ועל זה דיברתי על הסיכון ולא על הכמות בסך הכל....

אני לא מסכימה - מה עם כל שאר התסמונות?

הסיכון התיאורטי ללדת ילד עם תסמונת דאון גדול יותר בגיל מבוגר יותר, אבל בפועל יש יותר נשים צעירות שיולדות ילדים עם תסמונת דאון כי הן בודקות פחות / מפילות פחות או שילוב של שניהם.
אותי אחוזים סטטיסטיים לא מרגיעים בכלל. אני בחרתי והייתי בוחרת כך בכל גיל - בבדיקה היחידה שהיא אבחנתית.

אחותי למשל נקלטה להריון חוץ רחמי בהריון הראשון שלה. אמרו לה הרופאים - 70% מההריונות נופלים לבד. אבל שלה לא נפל. אמרו לה - ניתן לך זריקת מטוטרקס - שעוזרת ב 75% מהמקרים. אבל לה זה לא עזר. אז היא נפלה באחוז הקטן 0.525% של הנשים שנאלצות לעבור כריתת חצוצרה..... מה זה עוזר לה אישית שהסטטיסטיקה לכך היא נמוכה ???

וחוץ מזה - את יודעת את האחוזים לכל התסמונות?
מי השפיר והצ'יפ ממפים לא רק את כל הכרומוזומים (- בודקים אם יש עודף או חוסר בכל כרומוזום וכרומוזום) אלא הם גם בודקים עודפים או חסרים של חלקי כרומוזומים שעלולים לגרום לתסמונות / מומים.
כך שהדיון רחב הרבה הרבה יותר מהסיכוי של אשה בגיל זה או אחר ללדת ילד עם תסמונת דאון.

מיקה 00

New member
מה עם תסמונות שמי שפיר וציפ לא מזהה?

את קצת לוקחת את הבדיקות האלה כצ'ק ביטחון לילד בריא וזה ממש לא ככה....
אני קראתי על מה מחתימים במי שפיר יש דברים שלא מצליחים לזהות...
לנשים צעירות הסיכון להפלה ממי שפיר יותר גדול מהסיכוי שיהיה להם עובר עם תסמונות זה בדיוק הסיבה למה אין לנשים צעירות לעבור את הבדיקה הנ"ל....

אני זוכרת דיון שלנו פעם שירדת עלי שאני לא מקשיבה להמלצות של ארגוני בריאות אבל את חוטאת בזה בעצמך אם את בגישה של לעשות מי שפיר בכל גיל.... זה ממש לא ההמלצות הארגונים ברחבי העולם וגם לא בישראל

בחורה שעושה מי שפיר בגיל 23 לוקחת סיכון יותר גדול להפלה מאשר לכך שימצאו משהו ולכן אני אישית בחיים לא הייתי עושה בדיקה כזאת בגילאי ה20...
הדילמה מתחילה לצוץ כאש מתקרבים לגיל 35 אבל עדין לא ממש שם ואז יש דילמות...

לגבי אחותך היא נכנסה ל30% שלא נופלים לבד... 30% זה לא מעט בכלל...או 25% שהזריקה לא תעזור.... אין שום תסמונת עם אחוזים גבוהים כאלה לא ברור לי איך את משווה בכלל....

אני ותיקה בפורום אובדן

היו לא מעט הפסקות הריון בעקבות ממצאים לא תקינים של מי השפיר / הצ'יפ ממש לא כל הנשים היו בנות 35 ומעלה. זו דעתי. זו השקפת עולמי. אני נוהגת לפיה. המחשבה שאגדל ילד פגוע עד יומי האחרון ואשאיר את אחיו לדאוג לו בלכתי מאיימת עליי יותר מהסטטיסטיקה של 0.00067% של הפלה בעקבות הדיקור. והיא איימה עליי תמיד, גם לפני גיל 35. והדבר הכי מאיים - שיכולתי לחסוך לי ולמשפחתו חיים שלמים של סבל אילו השכלתי לבצע את הבדיקה. את אומרת לי שאין ערובה לילד בריא? בוודאי שאין ערובה ואת לא מכירה אותי בכלל אם זה מה שאת חושבת. אני עונה לך: אין ערובה לשום דבר.

a morph

New member
בהצלחה, תתאוששי לך בנחת

a morph

New member
היא בדיקת סקר

אבל היא בדיקת כרומוזומים, ויש הבדל גדול מאוד בין זה ובין בדיקת רמות של כל מיני חלבונים.
קיים טווח טעות אבל בסדרי גודל שונים לגמרי, הרגישות שלה הרבה יותר גבוהה בהשוואה לסקר שליש ראשון + שני.
(הכוונה לבדיקה הבסיסית - כרומוזומים 21, 18, 13).

shtaz

New member
היא בודקת כרומוזומים של האמא

לא של העובר ולכן היא לעולם לא תיתן מידע מספיק מהימן לגבי התסמונות של העובר שלא מורכב לפחות בחצי מכרומוזומים של האמא

a morph

New member
היא בודקת כרומוזומים של העובר

הבדיקה היא של דנ"א חופשי שמשתחרר לדם האם, ובתשובה שמקבלים מפורט גם אחוז הדנ"א העוברי בדם (fetal DNA fraction). במקרים בהם אחוז הדנ"א העוברי נמוך, לא ניתן לבצע את הבדיקה.

a morph

New member
תיקון:

אם נרד לרמה הטכנית ממש, היא בודקת כרומוזומים גם של האם וגם של העובר (לכן היא מוגדרת בדיקת סקר) אבל מבחינת המשמעות הבדיקה היא הרבה יותר ישירה מסקרי שליש ראשון ושני, שהם בדיקות חלבונים.

shtaz

New member
כאמור, בדיקת הדם לא אמינה באותה מידה

ויתרה מכך היא לא בודקת / או יכולה לבדוק לעוד הרבה מאוד תסמונות מאוד מאוד קשות שעוברים יכולים להיות חולים בהם ופוגעים באיכות החיים שלהם או של משפחותיהם.
מה גם שעלויות הבדיקה הזו היא לעשירים בלבד בנחגוד למי שפיר שאולי לא בחינם למי שלא זכאית למזלה אבל עדיין באמצעות הקופות עולה הרבה פחות מ-1000 שח
(בכללית מושלם לדוגמא 570 ש"ח)

ברפואה הציבורית יש רופאים מצוינים

ומקצועיים שעושים המון דיקורים, פשוט אין להם יחסי ציבור. אישית לא רואה סיבה לשלם כל כך הרבה כסף לדיקור פרטי. עשיתי פעמיים בעין כרם בירושלים בחינם עם ד"ר נילי ינאי, ללא ספק מקצועית ומומחית בתחומה.
&nbsp
&nbsp

למעלה