מזל טוב! שאלות דחופות בנושא!

arianna

New member
מזל טוב! שאלות דחופות בנושא!

שלום רב! אני ביולוגית באמצע הדוקטורט...חשבתי על לעשות קורס של עריכת פטנטים בבר אילן....הבנתי שהקורס פתוח לאנשים בעלי תואר מדעי (מהנדסים, כימאים, ביולוגים וכו')...רציתי להתעניין בנוגע למקצוע, אפשרויות תעסוקה, תנאי וכו' אך לצערי כמעט ולא מצאתי אנשים שמבינים בנושא... אשמח אם תוכלו לענות לי על מספר שאלות בנושא (או לספר את הידוע לכם על מקצוע): 1) אני מבינה שיש הפרדה ברורה בין עורך פטנטים לבין עורך דין המטפל בכל ההיבט המשפטי...האם זה נכון? כלומר, לפי הבנתי עורך דין לא יכול להיות עורך פטנטים (אלא אם יש לו כמובן השכלה מדעית+רישיון של עורך פטנטים...)..והוא תמיד יצטרך מישהו בעל תואר במדע (שיש לו את הרישיון של עורך פטנטים) על מנת לערוך את הפטנט... 2) מה הן אפשרויות התעסוקה והאם יש דרישה לעורכי פטנטים, האם הם עובדים במשרדים או פרילנסים? מה הם תנאי השכר של עורכי פטנטים? 3) מישהו אמר לי ששווה להיות עורך פטנטים רק אם אתה בעל אזרחות של ארה"ב ...האם זה אכן המצב? כי ראיתי שגם כך משרדי פטנטים בארץ עובדים בשיתוף עם משרדים אמריקאים/עורכי דין אמריקאים...כך שגם עם העורך הישראלי אינו בעל אזרחות זרה אין זה בעיה לרשום את הפטנט בחו"ל..מה דעתכם? סליחה על האורך...על ההתחלה
תודה מראש לכל העונים! בהצלחה לפורום!

קצת על להיות עורך פטנטים

אריאנה שלום רב, אכן, המידע בנושא לא רב, ולא בכדי. עורכי הפטנטים הם גילדה קטנה וסגורה המגנים על עצמם ועל המקצוע. לשאלותייך: 1. אכן, עורך דין ועורך פטנטים הם מקצוע אחר ושונה. עורכי דין, אגב, רשאים להגיש פטנטים בישראל (אך לרוב הם לא ייעשו זאת, כי הם אינם יודעים כיצד לערוך בקשות). אכן צריך תואר מדעי כדי להיות עורך פטנטים, בתוספת התמחות של שנתיים במשרד עורכי פטנטים מוכר, ועמידה בבחינות לשכת עורכי הפטנטים (שהן בחינות קשות וסיזיפיות, שמעטים העוברים אותן ב"מכה ראשונה"). 2. ישנה כיום דרישה לעורכי פטנטים במשרדים וכן לפרילנסרים. תנאי השכר משתנים ממשרד למשרד ובהתאם לוותק ולתחום ההתמחות הטכנולוגי (בדרך כלל, עורכי פטנטים במדעי החיים משתכרים יותר מעורכי פטנטים טכנולוגיים), אך לרוב הם טובים מאלה של עורכי דין. יחד עם זאת, שוק עורכי הפטנטים החל להתמלא בשנים האחרונות, וסביר שהשכר הממוצע יירד בעתיד הנראה לעין. 3. שטות מוחלטת. אין שום חשיבות לאזרחות, אלא לרישיון. אם לצד האזרחות הזרה, יש גם רישיון לעריכת פטנטים בארה"ב, זה בהחלט מעלה את ה"ערך" של עורך הפטנטים באופן משמעותי, אבל בישראל יש אולי 10-15 אנשים שהם גם או רק עורכי פטנטים אמריקאים, וזה בהחלט לא נדרש ו/או הכרחי. אגב, אכן משרדים בישראל עובדים עם משרדים בארה"ב באופן קבוע, ולגישתנו, זה הרבה יותר טוב ללקוח מאשר להחזיק עורך פטנטים אמריקאי In house. בברכה, אפלפלד זר פישר, עורכי דין ועורכי פטנטים

arianna

New member
המון תודה + שאלה קטנה נוספת ../images/Emo9.gif

קודם כל שוב תודה על התשובה המהירה והעניינית!!! באמת עזרתם לי מאד! שאלתי היא האם באומרכם "גילדה קטנה וסגורה המגינים על עצמם ועל המקצוע" אתם מתכוונים לכך שגם אם עברתי את בחינות יהיה לי קשה מאד להיתקבל להתמחות/עבודה? האם ההשכלה (אני עושה כרגע דוקטורט בביולוגיה מולקולארית ויש לי ניסיון גם בכתיבת מאמרים באנגלית) משחקת תפקיד בקבלה (בנוסף ליכולת כמובן) או שהקבלה לעבודה מותנית יותר בהכרות עם האנשים המעורים במקצוע והמלצותיהם? שוב תודה ובכל מקרה אני מתכוונת להיתעדכן בנעשה בתחות דרך הפורום שלכם!

עבודה כעורך פטנטים

אריאנה שלום, רשאית, נודה למרדכי על תיקון טעות שנפלה בתשובתנו הקודמת - הבחינות הן של רשות הפטנטים. לשאלתך, בתחומי מדעי החיים, לפעמים לא קל למצוא עבודה בתחום ללא Phd. יחד עם זאת, לאחר סיום הדוקטורט, לא אמור להיות לך קושי למצוא עבודה. ישנו כיום מחסור בעורכי פטנטים בתחום הביו-טק, והתחום הזה נחשב כיום ליוקרתי ולמכניס ביותר. חשוב מאוד (בכלל לעורכי פטנטים) גם ניסיון מקצועי בתחום, מלבד הרקע האקדמי. כמו בכל תחום אחר, היכרות עם האנשים המעורים בתחום לא מזיקה, אבל ככל הנראה פחות חשובה ומשפיעה מאשר בשוק עורכי הדין למשל. בברכה, אפלפלד זר פישר, עורכי דין ועורכי פטנטים

למעלה