מה דעתכם על המשבר הנוכחי בהייטק?

• פותח הנושא Be1n
  • פורסם בתאריך

Be1n

Member
האם מדובר במשבר שבו אנשים ייפלטו מהתעשייה או שזה רק בעיתונים?

האם בכלל יש משבר ואם כן, מה היקפו או מאפייניו?
(ביחס למתכנתים, האם הפרונטאנד יסבול יותר או שהדבאופס בכלל לא מרגישים אותו - לדוגמא)

האם מדובר במשבר זמני או שהתעשייה בישראל תמצה את עצמה ותכנס לשלב של קפאון?

choo

Active member
על איזה משבר אנחנו מדברים? בגלל המלחמה? אף אחד לא יודע לחזות איך זה יתפתח.

Be1n

Member
על איזה משבר אנחנו מדברים? בגלל המלחמה? אף אחד לא יודע לחזות איך זה יתפתח.

לא רק. התחיל מהמשבר שהכה בכל העולם, ואז היה לנו את כל עניין המשפט ועכשיו המלחמה.
בין לבין היה את הAI שלפחות אמרו שיכול לגרום לצמצום במשרות.

ואני בינתיים הסתדרתי, אבל זה לא מרגיש מעולה שכל שבוע מתפרסם שחברה אחרת מפטרת וכו.
(אולי אני צריך להפסיק עם החדשות? :))
מתחיל להיות מודאג מהסיכויים לעבוד בתכנות לאורך זמן (ולא בגלל תפוקה נמוכה), אז חשבתי לשאול.

נערך לאחרונה ב:

vinney

Well-known member
"בכל העולם" זה קצת מלאכותי... פה בעמק הסיליקון החברות מצמצמות בעיקר כדי להזניק את המניות, לא כי הן בבעיות כלשהן (טוב, היותר מפורסמות מהן). מהכרותי עם חלק מהמפוטרים, רבים מהם חזרו לעבוד, באותן החברות מהן פוטרו, תוך כמה חודשים. זה קצת מגוחך, ומאוד פוגע בעיקר בעובדים הזרים (אלה על ויזות שלא יכולים לשבת כמה חודשים בבית עד שיקראו להם לחזור). החשדן שבי תוהה אם לזה הכוונה מלכתחילה :p אני כן יודע על העברות מחלקות לאזורים זולים יותר (בעיקר הודו ומזרח אירופה), אבל זה שיעור שלומדים כל פעם מחדש - מה שעולה בזול שווה את מה שמשלמים עליו.

אני לא יודע מה קורה ספציפית בארץ, אבל אני מניח שהמלחמה לא תורמת לבטחון תעסוקתי, וגם מבריחה הון ומשקיעים. אני יודע שהיו בעיות בגיוסים עוד לפני המלחמה והרבה משקיעים נרתעו משינויי המשטר בארץ - אף אחד לא רוצה להשקיע במדינה לא יציבה שיש בה בחירות כל שנה וכל כנסת יכולה להפוך לחלוטין את המצב החוקתי שקידמה קודמתה.

לגבי AI - לא יודע אם צריך לדאוג במיוחד, אני לא רואה את מחוללי היישומים האלה גורמים למשהו שונה ממחוללי היישומים שבאו לפניהם. הם מפשטים פיתוח פשוט, אבל לא באמת מחליפים מתכנתים שצריכים אשכרה לפתור בעיות. כל מה שאומרים על הAI עכשיו שמעתי עוד בשנות ה90 על אקסס.

choo

Active member
לא רק. התחיל מהמשבר שהכה בכל העולם, ואז היה לנו את כל עניין המשפט ועכשיו המלחמה.
בין לבין היה את הAI שלפחות אמרו שיכול לגרום לצמצום במשרות.

ואני בינתיים הסתדרתי, אבל זה לא מרגיש מעולה שכל שבוע מתפרסם שחברה אחרת מפטרת וכו.
(אולי אני צריך להפסיק עם החדשות? :))
מתחיל להיות מודאג מהסיכויים לעבוד בתכנות לאורך זמן (ולא בגלל תפוקה נמוכה), אז חשבתי לשאול.
המשבר העולמי הוא משהו זמני, שכבר התחיל באופן חלקי את התנועה לכיוון מעלה, הרבה בזכות השקעות מטורללות בבינה מלאכותית (שבינתיים מייצרת מישרות טכנולוגיה חדשות בתחומי פיתוח תוכנה, אלגוריתמיקה, דבאופס, בדיקות תוכנה, IT וכדומה).

לגבי המצב בישראל בעקבות המלחמה והטירלול הממשלתי - אף אחד לא יכול לתת תחזית סבירה לאן זה יתפתח - אין תקדימים סבירים שאפשר להתבסס עליהם, ולכן כל תחזית שווה לפח... דאג לתחזק את המקצועיות שלך, דאג לדרכון זר בתור "תוכנית ב" אם אתה יכול, ואישית אני ממליץ על צימצום בצריכה ה"חדשות". לא חייבים בבת אחת - אפשר צימצום הדרגתי. ממילא רוב מה שיש שם הוא לא חדשות - אלא דייש בלתי פוסק במעט החדשות, והמון ניחושים, "פרשנויות" ו"משפטים צופי עתיד"...

הפרבולה1

Well-known member
המצב המילחמתי משפיע לרעה על ענף ההיטק - פחות השקעות , אבל מצד שני יותר השקעות בתעשיות הבטחוניות, אז יש לצפות לגידול בביקוש למהנדסים בתעשיות הבטחוניות.
לדעתי תהיה יותר דרישה למתכנתים real time על מעבדים יעודיים כמו DSP, ARM בשפות "נמוכות" כמו C אפילו אסמבלר , גם למהנדסי חומרה יהיה יותר ביקוש.

למעלה