לירון הגאון!!

לירון הגאון!!

השבוע במהלך החג הייתי בסמינר חנוכה מאוד מעניין של התנועה שלי בקיבוץ חנתון בגליל. במהלך הסמינר נפגשנו בחברותא עם בני גרעין של הנוער העובד שנמצאים שם בימים אלה בשנת שרות ועושים עבודה מעולה. במהלך החברותא הזאת טען לירון, בן גע אחד, כי דת ומוסר אינם הולכים יחד וכי דתיים אינם אנשים מוסריים! מה אתם חושבים?

ינקידוד

New member
יש דתיים מוסריים ושאינם מוסריים

העניין הדתי הוא לא כול אחד לעצמו, אלה כול קהילה בפני עצמה, כך יוצא שאם הרב טועה, כול השבט טועה יחד איתו, למשל בעניין חובות אזרחיות כלפי המדינה שרות צבאי לדוגמא, אם הרבנים טוענים שיש לפתור את עצמם ממלוי חובות כלפי החברה הדבר בעני לא מוסרי, כי זאת החברה שבה הם חיים והיא בתורה מספקת להם שרותים.

selgarat

New member
העלתי את השאלה הזו ממש לפני מרצה של

חלק מהכייף של כל חילוני שלומד במכללה של בר אילן הוא החובה להגיע ללימודי יהדות. שיערתי שאם כבר אז לפחות נלמד משהו חדש ולקחתי השנה קורסים בפילוסופיה יהודית אצל המרצה המפחיד ביותר שנתקלתי בו עד היום. הוא טוען שאחד ההבדלים הגדולים ביותר בין אמונה באל אחד לבין אמונה אלילית היא שלא רק שבני האדם מחוייבים למוסר גם אלוהים עצמו מחוייב לו. אז אם אלוהים שברא את המוסר עדין מחוייב לו אני משער שהתשובה לשאלתך היא שגם אדם דתי אמור להיות מחוייב למוסר. שאלתי איך אפשר לחייב את אלוהים למוסר, הרי שאי אפשר ממש לשפוט אותו, הוא הסביר שבתנ"ך יש מקרים בהם אלוהים מעמיד החלטות שלו למשפט של אדם מסויים כדי להראות שגם הדברים הנוראיים ביותר עוד עומדים בחוקי המוסר. כמובן שלא כל החלטה ניתן להגיד שהועמדה במבחן שכזה, אבל מתוך הדוגמאות אמורים ללמוד לגבי הכלל. והרעיון הוא, אלוהים אף פעם לא טועה ולכן לעולם לא יעשה מעשה לא מוסרי כיוון שקבע את חוקי המוסר כבסיס להכול, כולל ההחלטות שלו עצמו. טיפה נשמע לי מוזר שאלוהים השאיר לאדם חירות שלו עצמו אין אבל זה מה שאמר המומחה.

פלסטיק

New member
תוכל קצת להגדיר את המוסר הזה?

מסתבר שמוסר כמו פונוגרפיה הוא עניין של גאוגרפיה למשל אם גזענות היא לא מוסרית הרי הדת איננה מוסרית, אם הגזענות מוסרית אזי הדת מוסרית כנ"ל לגבי שובינזים ויש עוד דוגמאות רבות כמו כן יש סוגים שונים של דת יהודית. אין הרבה דמיון בין בראסלב חב"ד מזרחניקים ליטאים חסידים שסניקים וכו'. תצטרך להגדיר בדיוק לאיזו דת בדיוק אתה מתכוון.

selgarat

New member
הגדרת המוסר בדת ברורה

אומנם היא שונה מהגדרת מוסר של אנשים שאינם דתיים בכמה מובנים אבל היא עדין מוגדרת. ברור לחלוטין שדתי יהיה מוסרי או לא מוסרי על פי המוסר שקובעת הדת, ועדין עומדת השאלה אם הוא מוסרי או לא. אם במבחן שיעמיד מולו אותו אלוהים של דרישה לעשות מעשה נגד חוקי המוסר של הדת, האים האדם אמור לצעוק נגד הדרישה ולמחות או לבצע את דבר אלוהים בשקט ובעיוורון?

פלסטיק

New member
איננה ברורה, ודוגמה:

לפי הדת (כמו שאני מכיר אותה) פיקוח נפש דוחה שבת. מחבתים רבים באים עם הטיעון ש"זו השבת שאבותינו נהרגו כדי לשמור עליה". הם גם נותנים דוגמאות מאוד צבעוניות לתמיכה בזה. יש כאן סתירה מהותית לגבי חיים ומוות. לא ממש הבנתי את השאלה שלך. אתה אומר שה' יופיע ויתן דרישה לא מוסרית ומה אז על האדם לעשות? או אולי אתה מדבר על המבחן של איוב?

למעלה