ייללות לפנות בוקר

PAND76

New member
היי חתולאים באשר הם. ערב טוב לכם. קשה להקליד ביד אחת, אבל הפרוותי הבריטי-סקוטי החליט לפנק אותי, ולא אוותר :) הוא בן כמעט 6. לא מזמן עברנו דירה. כדי שלא ייפגע חלילה מההובלה/ניקיון, שהה כמה שעות בכל יום ורק ליומיים אצל קרוב משפחה, שאוהב אותו ושומר עליו כשאנחנו נוסעים. מסתמן שבדירה החדשה (בבניין, ללא חצר), נחמד לו. יש המון מקומות חדשים להלך/לרוץ בהם ולהתחבא בהם או לטפס עליהם לגבוה. נראה שהתרגל ונהנה. אממה, בשבועיים שלושה האחרונים, הוא פוצח בכל אשמורת בוקר ראשונה, בייללות חזקות ופסיכיות במיוחד. גם כשאין סערה או גשם, שנוטים להפחיד אותו. אני מנסה לעודד אותו לטפס עלי ולישון איתי. לפעמים נוזפת שיהיה בשקט, או מפנקת במעט ממרח מפחית, אבל זה לא עוזר להרבה והוא חוזר ליילל חזק וברור ולהרבה זמן. הגברים בבית לא מתעוררים מזה למזלי, אבל את השינה שלי זה גומר. אחרי שאני קמה בלית ברירה ומתחילה להתארגן ליום, הוא תופס לו פינה, מתכדרר לו ולא שומעים ממנו שום ייללה במשך כל היום. מישהו יכול להגיד לי מה נהיה? מה הסיבה לטרלול ואיך פותרים אותו? מילא ביום חול. אבל גם בשבת? מה אכפת לו אם אני ישנה ולמה לדעתו אני אשן כבר בקבר? תודה רבה לכל מי שטרח לקרוא ולכל מי שיגיב. ברוכים תהיו. ושנדע כבר שקט.

גורדיאן-II

Active member
היי חתולאים באשר הם. ערב טוב לכם. קשה להקליד ביד אחת, אבל הפרוותי הבריטי-סקוטי החליט לפנק אותי, ולא אוותר :) הוא בן כמעט 6. לא מזמן עברנו דירה. כדי שלא ייפגע חלילה מההובלה/ניקיון, שהה כמה שעות בכל יום ורק ליומיים אצל קרוב משפחה, שאוהב אותו ושומר עליו כשאנחנו נוסעים. מסתמן שבדירה החדשה (בבניין, ללא חצר), נחמד לו. יש המון מקומות חדשים להלך/לרוץ בהם ולהתחבא בהם או לטפס עליהם לגבוה. נראה שהתרגל ונהנה. אממה, בשבועיים שלושה האחרונים, הוא פוצח בכל אשמורת בוקר ראשונה, בייללות חזקות ופסיכיות במיוחד. גם כשאין סערה או גשם, שנוטים להפחיד אותו. אני מנסה לעודד אותו לטפס עלי ולישון איתי. לפעמים נוזפת שיהיה בשקט, או מפנקת במעט ממרח מפחית, אבל זה לא עוזר להרבה והוא חוזר ליילל חזק וברור ולהרבה זמן. הגברים בבית לא מתעוררים מזה למזלי, אבל את השינה שלי זה גומר. אחרי שאני קמה בלית ברירה ומתחילה להתארגן ליום, הוא תופס לו פינה, מתכדרר לו ולא שומעים ממנו שום ייללה במשך כל היום. מישהו יכול להגיד לי מה נהיה? מה הסיבה לטרלול ואיך פותרים אותו? מילא ביום חול. אבל גם בשבת? מה אכפת לו אם אני ישנה ולמה לדעתו אני אשן כבר בקבר? תודה רבה לכל מי שטרח לקרוא ולכל מי שיגיב. ברוכים תהיו. ושנדע כבר שקט.
תחילה אתן את התקציר, וארחיב בהסבר: מעבר דירה = טראומה = מחאה = יללות בזמן הכי לא מתאים, כי הוא לא מתאים ולכן מתאים להביע מחאה.
ככה זה.
הרחבה: זה שהוא נראה כאילו התרגל ונהנה בא מכך שחתולים לא חושפים בעיות, אבל אין דבר כזה כמו מעבר דירה בלי פגיעה נפשית קשה. חתולים הם יצורים טריטוריאליים מאוד, ומעבר דירה זה אובדן טריטוריה, והוא עדיין לא הפנים כי יש לו טריטוריה חדשה, הריחות לא מתאימים, והוא לא מרח את עצמו עדיין על כל פינה, ובכלל מה קורה פה?
אז מה שצריך, לדעתי לפחות, זה סבלנות, והרבה ממנה, חתולים יודעים להסתגל, בסוף הוא יסיים להכיר ולסמן כל פינה בבית ויירגע.
בהצלחה.

אלישבע777

Well-known member
מניסיוני זו באמת בעיה. כל החתולים שגידלתי יללו בשעות יממה שונות, לא רק בבוקר, יללות איומות ואפילו החתול הנוכחי שהוא חתול רגוע במיוחד (3) לפעמים פוצח ביללות שבר, בלי שקרה שום דבר בקוסמוס. אף חתול שגידלתי, לא ילל ולא ברח כשנשמעו אזעקות בכל השנים שהיו מבצעים ( או צפירות ימי זכרון) ואפילו לא במלחמת המפרץ 1991... חתולים מיללים מסיבות שאינן תמיד ברורות לנו. לפעמים זה בגלל זבוב שישן לו בנחת על הקיר סמוך לתקרה, לפעמים בגלל משהו מתחת למקרר שהוא אינו יכול להגיע אליו, מישהו שעובר בחדר המדרגות אבל ברוב הפעמים - אין דרך לדעת זאת. אני חושבת שהחתולים חשים ריחות וקולות, שאיננו יכולים לשמוע ולכן הם מגיבים אליהם. אבל למה חתולי בית עושים את זה? יש להם הכל!! זה מפני שכך הם משיגים את מה שהכי הם רוצים - תגובה מצידנו... לא משנה מה, העיקר שנקום ונלטף אותם, או נאכיל אותם או נגער בהם... בקיצור - הם רוצים צומי! אם פעם אחת קמת ונתת לו צומי - הוא יזכור זאת גם להבא והוא יידע שזו הדרך האולטימטיבית לגרום לך לקום לפי גחמותיו!! אם את רוצה להפסיק את היללות - אל תתני לחתול פרס בכך שאת קמה משנתך. זה בדיוק מה שהוא רוצה. כמו ילד קטן שבוכה כשאימא לא קונה לו עוד ממתק בסופר ובסוף אימא נכנעת ואז הוא תמיד ינהל אותה בסופרמרקט... אבל לילד אפשר להסביר וגם לדרוש מראש התנהגות מתאימה.

אם לא תגיבי יותר (שום תגובה שהיא גם לא מילה) לעולם ליללות הבוקר, יש סיכוי שהוא יבין שהן אינן עוזרות לו!! זה עלול לקחת זמן ומניסיוני - זה משתלם, אם כי צריך אורך רוח ובעיקר - עקביות. כך לימדתי את החתול הנוכחי לישון מחוץ לחדר השינה. תחילה קפץ על הידית בלילה ולפנות בוקר בניסיון לפתוח את הדלת, ואחר כך למד שזה בלתי אפשרי ולא יעזור לו כלום והיום הוא מיוזמתו מתפנה מחדר השינה לפני שאני מצביעה לעבר הדלת...

הערה נוספת - חתולים שמרגישים רע: חולים, פצועים, חרדים - אינם נוטים ליילל בדרך כלל! להפך - הם מסתירים את המחלה שלהם. קרה לי כמה פעמים שהחתולים הקודמים שלי הוא במצב לא טוב, ולקח לי זמן להבין שהם לא סתם שקטים!! חתול שקט מדי, בעיקר חתול זקן או חתול שיוצא החוצה - דורש תשומת לב מיוחדת, כי חתול חולה לא תמיד מראה סימני מחלה!!!

למעלה