חידת היגיון קפ"ז

שא12

New member
התייחסתי מקווה נכון

sur-meti-ilo פרקתי תרגמתי לכיוון הפירוש "מפתיע/הפתעה"
נראה מה יוליד יום

מיכי 10

Member
סתם מחשבה בניסיון להבין את החידה.

האם זה קשור ל-Marĉelo, הצייר מ-La Bohem?

DoronModan

New member
אבל אני מבין שזה בזכות Laste aperis

כן, כן, זה קשור במשהו שהופיע מאוד לאחרונה...

שא12

New member
יש לי רעיון.. אולי

tiparoj שמתייחס לכן הסימנים המיוחדים לאותיות המיוחדות באספרנטו
את המילה הראשונה הבנתי כבביליוגרפיה שמובאת בסוף

מיכי 10

Member
יש לי מחשבות שונות, אך כנראה לא מְקדמות. אולי כדאי שתיתן לנו

רמז? כי נראה שכוווולנו מתקשים בחידה זו, ושלא תצטרך לפתור גם אותה בעצמך, חלילה.

DoronModan

New member
בקשר ל-surmetilo

אתם יודעים לנתח את המילה הזו -
sur - על
meti - לשים
ilo - מכשיר, כלי, מִתְקָן.

מיכל נדמה לי הציעה 'קולב', נכון שעל קולב אפשר לשים בגד. אבל אם לא חושבים דווקא על בגד (למרות ש-surmeti קשור גם בבגדים). surmeti למתקן 'השמה' אחר שלא בהכרח קשור לבגדים.
זו מילה חשובה ולא נדירה במיוחד.

מיכי 10

Member
אני הולכת לישון בלי לחפש את הרמז ולא את הפתרון.

צריכה לקום מחר מוקדם ולצאת ולחזור ולעבוד קשה.
יאללה בונן נוקטון.

DoronModan

New member
אני בטוח מאוד שתפתרו

האם שמתם לב שפרסמתי כבר רמז לעיל?
למעשה יותר מרמז אחד. אבל אני מציע שלא תתבלבלו, אלא תבחרו רמז אחד שמתאים לכם ותעבדו איתו.
אכתוב לעיל הודעה: "רמז לעיל"
אם כבר קודם ראיתם את ההודעה ההיא, תוכלו לשאול אותי שאלות לגבי הרמזים האלה, לצורך כיוון נוסף.

Eldad S

New member
שאלה בנושא

שמפריע לי כאן.
בדרך כלל אפשר לחפש את התשובה מכל אגף. כאן האגף השני הוא laste aperis, מה שאומר שאני צריך להכיר ספרים שהופיעו לאחרונה. האם נכון?

כי דרך האגף הראשון נראה לי שלא אוכל להגיע לפתרון.

DoronModan

New member
שאלה טובה

אני עונה בגלוי. לא צריך להכיר ספרים שהופיעו לאחרונה. המילים האלה מתייחסות למשהו אחר.
תסתכל על הרמז שכתבתי לעיל ותראה בכל זאת משהו מועיל שקשור לחלק הראשון מהאגף הראשון.

Eldad S

New member
תודה, פתרתי...

הפתרון הוא הלברית מקודם...
ודי לחכימא.

אסביר מחר בערב.

DoronModan

New member
כיף חיים משוגעים

ראיתי את הכותרת שלך "פתרתי" +
וישר הבנתי שבאמת פתרת, וקריאת 'אוה' חרישית נתמלטה מפי senpere.
מעניין אותי איך הגעת לזה. כלומר, מה היה האלמנט הראשון שהגעת אליו?
הכותרת רק נשמעת הסגנון שלי. אבל שמעתי את זה שלשום מפי ד"ר אביב צנזור בסרטון מכינה למתמטיקה של הטכניון. כאשר הוא לימד את נוסחת דה-מואבר (במספרים מרוכבים). אחרי שהסבר את הנוסחה הוא היה מרוצה, ואמר 'נכון כיף חיים משוגעים?' זה כמו אני

Eldad S

New member
והנה ההסבר:

ראשית, כל הכבוד למר צנזור! אכן, כיף חיים משוגעים...

התחלתי לחשוב על meti sur, ומה זה אומר לי. בהתחלה חשבתי רק על בגדים. אבל נתת לנו להבין שקולב לא בא בחשבון. אז חשבתי על מה שמים בגדים,ועלה לי במחשבה manekeno. אבל זה מכיל שמונה אותיות בפני עצמו, ואני רציתי להשאיר לי שתי אותיות לתחילת המילה, עבור li (שהוא referenco al viro). אז נשארו רק חמש אותיות.

ואז עברתי להרהר ב-laste aperis. לא כל כך הצלחתי להיזכר בספרים שיצאו לאור לאחרונה, וגם אמרתי לעצמי שלא סביר שתצפה מאתנו להכיר את הספרים שיצאו לאור לאחרונה. אבל פתאום, כבמטה קסם (לא זכור לי כרגע בדיוק מה הוביל אותי לזה) חשבתי על meti sur, וצץ לי בראש ספר. אז אמרתי לעצמי: ספר שמים על breto, או על bretaro. ואז ראיתי פתאום ש-li יחד עם breto יוצר libreto, וגם libreto יכול להיות laste aperis, בתור משהו שהופיע לאחרונה.

בנוסף, חשבתי על כך ש-libreto אכן הופיע אצלנו לאחרונה בפורום, אז זה גם סוג של laste aperis.

יוצא שהחידה שלך הייתה פשוט יפה. אבל הייתי צריך להבין שאת ה-surmetilo צריך להפריד פשוט למרכיביו, ולהגיד לעצמי kion oni metas sur, וזה אולי ייתן לי גם את המכשיר, או את הכלי שבאמצעותו שמים על וכו'.

אז אם לא חושבים על surmeti במשמעות הזאת, ומקשרים לספר, כלומר, לכוננית ספרים, אני מעריך שיהיה קשה להגיע לפתרון. אני הגעתי, בעקבות ההערה שלך, שנתנה לי להבין שלא מדובר כאן בבגדים בהקשר הנוכחי.

למעלה