חגים, חופשים, ומחאת ההורים

בשום מקום לא כתבתי

שהמערכת רקובה.
אבל בהחלט יש מקצועות שהם סתם שם מבחינתי - סותמי חורים. (ואני לא מדברת על חוגי "קרב", אגב).
וכן. יש חיים מעבר ללמודים האינטלקטואליים. ילד חייב את ההפוגה הזו. היא טובה לו. גם כדי לסגור פערים.
החופשה טובה מאד גם למורה.
וההורים אמורים לדאוג להעסיק את ילדיהם. לא רואה בזה פסול. להיפך.

3תיתי

New member

סתם להשכלה כללית - בפינלנד הלימודים נמשכים עד

15:30 ולא עד 13:00. לבסס טענה על "נראה לי" בלי לבדוק את העובדות זה לא מאוד מחוכם.

הם לומדים פחות מבישראל

עייני במצ"ב (ועד כמה שזכור לי נאמר שהם לומדים עד 1 או 2 אחה"צ. לא נראה לי שעד 3.

זה לא מדויק.

כשהיינו בפינלד (יותר מפעם אחת) דיברנו עם אנשים חיים שם, והם תיארו לנו מערכת חינוך נעימה, מסבירת פנים, עם כיתות קטנות, שלומדות עד 15:30-16:00 כל יום.

noa_f

New member
אבל 5 ימים בשבוע. ומה אורך החופשות?

בטוח יש אחת ארוכה באצע החורף ועוד אחת באביב וכמובן חופשת קיץ.

noa_f

New member
אוקי, בואי נדבר על פינלנד

העובדות הבאות נלקחו מפה: http://www.businessinsider.com/finland-education-school-2011-12?op=1
* כתה א' מתחילים רק בגיל 7
* יש 75 דקות של הפסקה ביום לימודים של בית ספר יסודי
* מורים נמצאים בכתה רק 4 שעות ביום ומקבלים שעתיים בשבוע "להתפתחות אישית"
* בשיעורי מדעים יש עד 16 תלמידים בלבד
* לכל המורים בפינלנד יש תואר שני ומעלה - ממומן ע"י המדינה
* בעוד שכר של מורה יסודי מתחיל, נמוך מהממוצע האמריקאי, מורה בתיכון עם ותק של 15 שנה, מרוויח יותר מאשר בוגר קולג' אחר.
*אין תשלום "פרמיה" או "עידוד" למורה על הצלחה

וחופשות:
נלקח מכאן: http://calendar.zoznam.sk/school-enfi.php
חופשת סתיו: 10-14 אוקטובר
חופשת חג מולד: 19.12 עד 8.1
חופשת "פסטיבל החורף": 20.2-11.3
חופשת פסחא/אביב: 6.4 עד 9.4
חופשת הקיץ (ממנה התחלת): 6 ביוני! עד אמצע אוגוסט.
בנוסף יש גם את ימי החגים הלאומיים, וכמובן רק 5 ימי לימוד בשבוע.

noa_f

New member
טעות שלי, חופשת הקיץ מתחילה ב-2 ביוני.

וזה השנה, כי הראשון הוא בסופשבוע.
כלומר, חופשת הקיץ היא חודשיים וחצי. יוני, יולי, חצי אוגוסט. מאוד מובן שם, זו התקופה המוארת והחמה (יחסית).

זה די טפשי לומר לי שטפשי לדרוש ממורים

לעבוד ולשמור על ילדיהם של אחרים, כיוון שזו לא הצעה שהצעתי, ו/או תומכת בה.

אני יוצאת נגד הטענה כאילו החופשים הם למען התלמידים ו/או לטובתם, ואני תומכת בהצעות אחרות, אני גם תומכת בכך שהן תהיינה בתשלום. נו?

הילדים באחריות ההורים גם כשהם בבית הספר, לידיעת כולם.

הטענה כאילו ביס בסדר גמור ואין מה לשנות פשוט מזועזעת, גיסתי שהיא מורה וגם כותבת תכניות לימוד כל הזמן מציעה לי למצוא מסגרת הולמת לילדי, כזו שמציעה יום לימודים ארוך. לא כדי שיהיה לי בייביסיטר, אלא כי מחקרים מוכיחים שתנאים מסויימים מובילים להצלחת תלמידים.

את צודקת, איך שהמערכת עובדת היום גם 365 ימים לא יעזרו לתלמידים.

3תיתי

New member
חולקת על דעתה של גיסתך.

יום לימודים ארוך? טפו! למה? אני בעד להעיף את כל החרטא מבתי הספר (קרב ותל"ן). לסיים מוקדם וההורים יבחרו בקפידה את עיסוקי הילדים אחרי הצהריים. לא חייבים להיות עם ילדים אחרים. לא לכולם מתאים כל כך הרבה שעות בהמון וברעש. יש לבחור מורי העשרה בקפידה ובפינצטה, לכל ילד לפי צרכיו. ואולי בכלל לא. סתם שקט ובהיה בטלויזה, הכנת כדורי שוקולד עם אמא או אבא, משחק במחשב או עם האחים.

מתה לדעת, איזה מחקרים מוכיחים שיום לימודים ארוך הוא המפתח להצלחת תלמידים?

גם אני חלקתי, אבל בין שלושתנו

היא זו שעשתה את הדוקטורט, והיא קראה מחקרים בנושא.

מה שאמרה לי היה כמענה על התלונות שלי על תכנית יולא שהיינו חלק ממנה בעל כורחנו, ואני נגדה. אני יכולה לא להסכים לרעיון, לא לראות בזה צורך שלנו או משהו שאני שמה בעדיפות עליונה (אצלנו לא מפמפמים לימודים), אבל להתווכח עם מחקרים שלא קראתי? עוד לא.

3תיתי

New member
לא מכירה מחקרים כאלה

כך שלא יכולה להתווכח. אבל האינטואיציה שלי, שאינה מדעית, אבל זה מה שיש לי, אומרת שיום לימודים ארוך יכול להוות פתרון כלשהו למשפחות טעונות טיפוח או לא מתפקדות. במקרים אחרים, העניין נראה לי לא ראוי. אני לא חושבת שאנשים סבירים לא מסוגלים לתת את המיטב לילדיהם. בעצם הנוכחות שלהם עם הילדים, או במסגרת אחרת, לבחירתם של ההורים. הייתי מאד שמחה לדעת על איזה מחקרים הגיסה הסתמכה, והכי מעניין, על איזה מחקרים הגיסה לא הסתמכה. מה בדיוק נבדק בהם? איזה אוכלוסיות נבדקו? אילו גילאים? האם ילדיה של הגיסה לומדים בבתי ספר עם יום לימודים ארוך?

בקנדה וארה"ב יולא זו נורמה,

אני חושבת שרק בארץ זה מתקשר למקרי רווחה.

בכל מקרה זה לא היה הפרמטר היחיד, היו כמה, להגיד לך שהקשבתי לכל מילה? ממש לא. הייתי עצבנית שמכריחים את הקטנה להשאר עד 15:00, ואני חיה בארץ ולא בארה"ב כך שממש לא עניין אותי מי חקר מה,

אבל זה סוטה מהדיון - הבאתי את הדוגמא כמענה לטענה כאילו ימי הלימודים מספיקים בדיוק לקצב ולרמה שבי"ס אמור להעביר. שזו אמירה שכמובן לא צריך לגבות, היא נכונה סתם כי ככה.

placid1

New member
בקנדה, אכן מסימים ללמוד בשלוש וחצי, אבל

מתחילים ללמוד ברבע לתשע, יש הפסקה של שעה ורבע בצהריים שבה רבים מהילדים הולכים הביתה לאכול צהריים ובין לבין יש עוד שתי הפסקות קצרות של רבע שעה כל אחת.
זה, דרך אגב מכתה א'. החינוך הציבורי מתחיל פה בגיל 4 ובשתי השנים של גן חובה וטרום חובה הילד מבקר בבית הספר רק שעתיים וחצי בכל יום או רק חצי שבוע ליום מלא.

בסה"כ יש 180 ימי לימוד בשנה ואף לא אחד יותר וכמעט בכל חודש יש יום ששי שבו אין לימודים כי למורים יש השתלמות בבית הספר (ולא, זה לא יום חופש כללי במשק).

ולמרות כל זאת, וחרף העובדה ששנינו הורים עובדים, אני מסכימה עם כל מי שכתבה פה שאסור לגעת בחופשות והן מיועדות לילדים יותר מלכל אחד אחר.

הילדים של גיסתי בגן עד 16:00 מגיל שנה.

נכון, לא במסגרת החינוך הציבורי, אבל גם פה יש מסגרות פרטיות והן תחת פיקוח.

שיהיו להם 4 הפסקות של שעה מבחינתי, אני בכלל נגד יולא, רק שלא צריך להתייחס לזה כאילו זו המצאה ישראלית עקומה ומרושעת - זו הנורמה בהרבה מדינות.

אני מעיזה להניח שהייאוש היה הרבה יותר נוח עבור הרבה הורים, אם מגיל 4 המדינה היתה לוקחת את המושכות באופן רציני ומסודא (ולא, לא בחינם) ולא, לא כסידור להורים אלא מתוך אחריות לילדים.

יש שלל פתרונות לפני שמקצצים בימי החופש, דבר שאסור שיהיה אסור במדינה דמוקרטית. בעבר חופשת הקיץ היתה גם בגלל החום הכבד, החופשים הם לא עבור הילדים, הם בעיקר הרגל שכולם מפחדים לשנות, אפילו לא את החלוקה. אפילו לא יעיזו לעבור לחופשות סמסטריאליות, שהן הרבה יותר הגיוניות, מאשר ספטמבר און אנד אוף שזה לרעת גילאי 4-7.

placid1

New member
חינוך פרטי יש גם בארץ והוא גם הרבה

יותר זול מאשר בצפון אמריקה.

אני חושבת שצריך שיהיו קייטנות מסובסדות, או מסגרות אחרות, עבור מי שנזקק להן כסידור לחופשים. אבל הפתרון לבעיה הקיימת, והיא קיימת בההחלט, גם אם לא אצלי באופן אישי, הוא לא קיצוץ החופשים לילדים/מורים.

מירי,

New member
אבל השמיכה קצרה.

היום עולים המיסים ועולה המע"מ וכולם צועקים - אבל הם שוכחים שאתמול אישרו יום לימודים ארוך ותוספת לרופאים ו... איך אפשר לממן את זה?

placid1

New member
שאלה של סדרי עדיפויות? לא חסר

מאיפה לממן, השאלה מה מחליטים לממן ועל חשבון מה.....

מליונים נשפכים על כיבודים וריפודים על רקע פוליטי שאינו תואם את טובת הציבור, אבל המגזרים שהכי זקוקים לעזרה הממשלתית ממשיכים להצביע כעדר למי שמנציח את נחיתותם הכלכלית.

למעלה