העם דורש צדק תרבותי

poseidon111

Active member
מישהו דיבר למעלה על "דיסאינפורמציה". הנה

רק נקודה קטנה לעיונך בנושא זה, ובסופה שאלה. מתוך הביוגרפיה של ווגנר:
"בסוף מאמרו "היהודים במוזיקה" כתב, כי "ישנה רק דרך אחת לגאול את היהודים מהקללה הנוראה הרובצת עליהם -- Der Untergang" (דהיינו, שקיעתם או הסתלקותם). אף שרבים ייחסו לו במונח שצוין לעיל בשפה הגרמנית כוונה להשמדה פיזית של היהודים (כגון החוקר האמריקאי Paul Laurence Rose), ייתכן כי הכוונה במאמר היא השמדת היהדות כדת וכתרבות והמרתם של היהודים לנצרות (כך גרס למשל ההיסטוריון יעקב כ"ץ). וגנר צידד בהיטמעות היהודים בתוך התרבות הגרמנית, כך שהשפעתם ה"זרה" תיפסק"
מה הפואנטה? אל תיסמכי על .אינטרפטציה של אחד בלבד. חקרי את כתביו לבד, על מנת שלא יעברו פילטריזציה בדרך אלייך. את מדברת על מידה כל הזמן. את מסכימה איתי שפעילות אקטיבית בהשמדת יהודים היא חמורה יותר, מדיבורים נכון?
אז הסבירי לי למה לא לשמוע את ווגנר, אך ליסוע במרצדס, שסיפקה משאיות להשמדה? מדוע להשתמש במוצרי סימנס שהיו מגוייסים לצבא הנאצי ולמנגנון ההשמדה?
יש עוד דוגמאות אם תרצי. ושימי לב, אני מדבר רק על הנקודה העקרונית, לא על ווגנר עדיין.

puma141

New member
תשובה פשוטה-כי הקונוטציה הזו עושה

לאנשים שחיו בגטאות במחנות ההשמדה-משהו איום ונורא!
משהו מוחשי שמחזיר אותם לשם בעוצמה רבה!

זה מספיק? לי כן.
לגבי הספקולציות על דעותיו וכוונותיו של ווגנר-על כל מה שתביא -אפשר להביא 2 פרשנויות סותרות.

בואי נקח זאת לקצה...

אומן יצר רישום מופת מדם ילד ששחט לצורך כך.
האם היית יכולה לקלס ולשבח את היצירה עצמה?
וכן! יש קטגוריה כזו של מוקצה מחמת מיאוס.
חייבת להיות לפחות...

puma141

New member
ראי דוגמה כואבת-אבל גאונית!קולעת בול.

נשיקה למח .

רינתי77

Active member
אני, לעומתך, אשאר בגבולות המציאות.

כל מה שכתבת הוא בבחינת פרובוקציה שאין בינה לבין הנשא
הנדון מאומה.

ההשוואה שאת עושה היא לא נכונה

מאחר ואף אחד לא טען כאן שיצירתו של ווגנר אינה גאונית בגלל שהוא היה אנטישמי.
אף אחד לא אסר על אף אחד ללכת לקונצרט לשמוע אותו.
אף אחד לא אסר על אף אחד להתענג על יצירותיו.
מיליוני אנשים בעולם מתענגים על יצירותיהם של כל האנשים שציינת ושאחרים ציינו למרות אופיים הבעייתי או דיעותיהם הלא קונבנציונאליות ואף אחד כאן לא אמר שזה לא צריך להיות ככה.
אף אחד כאן לא אמר שגאונותו של אמן עומדת בקנה אחד עם אישיותו.
אני אישית אמרתי שקשה לי עם הראש של ווגנר ולכן קשה לי להפריד בינו לבין יצירתו. אני יכולה לשמוע אותו ולהגיד ביני לבין עצמי: הטריפה הזה ידע לכתוב מוזיקה... איני מעמידה בספק את גאוניותו.
אך מאחר והשאלה הועלתה לדיון בסמיכות לקישור של ביטול קונצרט, מן הסתם התייחסנו לעצם החרם על השמעת יצירותיו בפומבי.
לגבי שאר הסוגיות שהעלית, הרי אם היתה מפלגה דוגמת ש"ס בשלטון, הרי לא היית יכולה לנסוע בשבת או לאכול ממסעדות בשבת או ללכת לים בשבת ועוד שאר איסורים ומגבלות דוגמת בני ברק. אני זוכרת שממשלה נפלה בגלל מטוסים שהגיעו בשבת. את נכנסת פה לתחום אחר לגמריי.
האנשים שנמצאים בשלטון גם בעבר וגם כיום מוצאים לנכון שאין להשמיע את ווגנר בפומבי כדי לא לפגוע ברגשות של הרבה מאוד אנשים כולל בני משפחותיהם. מחר הדברים יכולים להשתנות.
את אומרת - יש לשפוט את היצירה ולא את היוצר, ובמקרה של ווגנר אף אחד לא שופט את יצירתו אלא אך ורק התחשבות ורגישות לכאבם של אחרים.
טוב, יאללה הלכתי להצגה. תהנו

שמוצקין

New member
תרבות קודם פוליטיקה אחר כך

אז ככה :
א הרצל העריץ את ואגנר
ב היחס של וואגנר ליהודים יותר מורכב ממה שחושבים
ואגנר העריץ את מנדלסון שהיה יהודי ורצה שמנצחים יהודים ינצחו על יצירותיו.
את היתר אתם יכולים לקרוא כאן
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4043436,00.html

למעלה