האם לדעתכם יש דברים שאפשר לשפר בצורה משמעותית בתח"צ

מצב
הנושא נעול.
זה תלוי בהרבה גורמים

רגע אז כל פעם שאין לי מים בברז (ולו לשעה אחת בלבד)
אני יכול לומר שחברת מקורות זה כשלון חרוץ?
בו אני אתן לך מקרה יותר מעניין.
אם בסופרמרקט בארץ שבוע אין אוף טרי (היו הדברים מעולם) זה כשלון נכון?
אבל כשבברית המועצות היה לחם כל שנה, (המדינה סיפקה), אבל בשר היה בחנויות פעם בחודש זה הצלחה?

לגבי MTS היא בוודאי כשלון, חברות פרטיות לפעמים כושלות, מה רצית לומר בזה?
אם אתה אומר שעדיף שמדינה תעשה משהוא כי היא יותר "אמינה" ולא תיכשל כמו חברה פרטית, אז צר לי לאכזב אותך, ברוב תחומי החיים אני בהחלט מעדיף חברה פרטית שעלולה להיכשל לשרות הממשלתי "האמין" "והשוויני"
יש לי שאלה אליך ותקן אותי אם הבנתי אותך לא נכון,
נדמה לי שאתה מאמין שמים זה עסק חשוב מדי בשביל לשים אותו בידי חברות פרטיות (שעלולות להיכשל).
אז תגיד לי אוכל זה לא עסק חשוב מספיק שצריך גם אותו להעביר לידי הממשלה?
זה תלוי בהרבה גורמים
במקרה שאין אספקת מזון חיוני לכל הערים צריכה התערבות, כיום פיקוח על בריאות הציבור מספיקה. ובנתיים במפעלי מים פרטיים יש יותר בעיות בריאות מאשר במקורות.

matrix200200

Active member
על אלה בעיות אתה מדבר במתקני התפלה פרטיים?

זה תלוי בהרבה גורמים
במקרה שאין אספקת מזון חיוני לכל הערים צריכה התערבות, כיום פיקוח על בריאות הציבור מספיקה. ובנתיים במפעלי מים פרטיים יש יותר בעיות בריאות מאשר במקורות.
על אלה בעיות אתה מדבר במתקני התפלה פרטיים?
כולם עובדים ומביאים רווח נאה לבעליהם.
היחיד שלא מתפקד כמו שצריך זה אותו מתקן התפלה שחברת מקורות בנתה.
למדינה יש מספיק מים ואין צורך להתעסק בפרוייקטים הזויים כמו הבאת מים מטורקיה.
אתה יודע שישראל נחשבת להצלחה בקנה מידע עולמי בתחום התפלת מים?
קליפורניה לעומת זאת (ששם דווקא הממשלה החליטה להתערב) היא כשלון חרוץ.
לגבי המזון, כרגיל שאלת השאלות מה זה מזון חיוני.
בשר זה מזון חיוני?
ומה עם פירות כל השנה?
אתה יודע יש הרבה מדינות שאנשים רואים פירות רק תקופה די קצרה בשנה ושורדים.
ומה עם צמחוניים ווגאנים?
ומה עם חולי צליאק, או חולי סוכרת?
אתה יודע שאין לזה סוף.
או שהמדינה מחויבת לספק רק מנות קרב כמו לחיילים בצבא ומספיק?

matrix200200

Active member
אתה באמת חושב שאם חברת חשמל היתה פרטית אז היו יותר תקלות?

מקורות, לציבור בארץ יש מים ראויים לשתייה
גם חברת החשמל מצליחה בעובדה שכל השנה יש לציבור חשמל למעט תקלות נקודתיות.
בחברה פרטית סביר ש יהיו יותר תקלות.
מה גורם לך לחשוב זאת?
האם אתה יכול להביא לי סטטיסטיקה של כמות התקלות בתחנות הכוח שנבנו במימין פרטי ביחס לתחנות הכוח של חברת חשמל?
ואם בשלב כל שהוא תהיה תקלה משביתה בחברת חשמל שנניח תשבית חשמל בעיר מסוימת לשלושה ימים, אתה תסכים שחברת חשמל זה גם כשלון?
ברור לך למשל, שאם לא היו עדיין תחנות המופעלות על פחם וסולר (מה שהממשלה מאוד רוצה לעשות וחברת חשמל כנראה תעשה), אז בגלל התקלה שהיתה בתמר היינו עוברים את החג עם הפסקות חשמל יזומות בכל רחבי המדינה?
היית אומר אז שחברת חשמל זה כשלון חרוץ?

לא תחנת כח פרטית, חברת חשמל פרטית.

מה גורם לך לחשוב זאת?
האם אתה יכול להביא לי סטטיסטיקה של כמות התקלות בתחנות הכוח שנבנו במימין פרטי ביחס לתחנות הכוח של חברת חשמל?
ואם בשלב כל שהוא תהיה תקלה משביתה בחברת חשמל שנניח תשבית חשמל בעיר מסוימת לשלושה ימים, אתה תסכים שחברת חשמל זה גם כשלון?
ברור לך למשל, שאם לא היו עדיין תחנות המופעלות על פחם וסולר (מה שהממשלה מאוד רוצה לעשות וחברת חשמל כנראה תעשה), אז בגלל התקלה שהיתה בתמר היינו עוברים את החג עם הפסקות חשמל יזומות בכל רחבי המדינה?
היית אומר אז שחברת חשמל זה כשלון חרוץ?
לא תחנת כח פרטית, חברת חשמל פרטית.

matrix200200

Active member
סבבה אז בוא נחזור למשל לפרוייקט הרכבת תחתית של תל אביב

יכול להיות, אני בעד להתמקד בתח"ץ בפורום,
שאל בפורומים של כלכלה.
שמקדם משרד האוצר.
נדמה לי שכרגע יש רצון להוציא אותו לפועל כפרוייקט PPP.
אתה בעד או נגד?

אין לי מספיק מידע בנושא

שמקדם משרד האוצר.
נדמה לי שכרגע יש רצון להוציא אותו לפועל כפרוייקט PPP.
אתה בעד או נגד?
אין לי מספיק מידע בנושא
אני משער שהכי טוב פיקוח של המדינה ואחראיות כוללת שלה, תוך כדי מכרוז של חלקים מהפרויקט, הקמה של קטע, מערכת מסוימת.
משום מה במטרו של גוש דן שום דבר לא עבד עד השנתיים האחרונות. ימים יגידו.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא רלוונטי; תפקידן אינו למקסם את הרווח, זו בדיוק הנקודה

תן לי דוגמא אחת לחברה ממשלתית מצליחה
אתה חושב שחברת החשמל עם חובות של עשרות מיליארדים שבסופו של דבר אני ואתה נשלם אותם זה הצלחה . אולי הנמלים שהם כל כך בטוחים באיכות השירות שלהם עד כדי כך שהם רועדים מהרעיון שיהייה להם מתחרה פרטי , שמת לב , הם לא מודאגים מההפרטה אלה ממתחרה פרטי . על התעשיות בביטחוניות עדיף לא לדבר וכמובן רכבת ישראל שמחזיקה מנגנון מנופח על חשבון משלם המסים וגם מחזיקים עובדי קבלן בשכר מגוחך .
ולגבי הטענה שלך שהסקטור הפרטי נכשל , אז הסקטור הפרטי מחפש למקסם את הרווח שלו בכל דרך ולדעתי זה לגיטימי . תפקידו של הצרכן ובמקרים מסויימים המדינה בתור רגולטור להציב תנאים וכללים,לדאוג לסביבה תחרותית ככל שניתן ,לפקח ולהעניש במידת הצורך . ולשניהם , הלקוח והמדינה יש את הכלים .
אז רציתי שמי שנכשל בפיקוח שיהיה הבעלים והמנהל ?
לא רלוונטי; תפקידן אינו למקסם את הרווח, זו בדיוק הנקודה
תפקידן לספק שירות לאזרחי המדינה גם כשהוא לא כדאי כלכלית.
&nbsp
"ולגבי הטענה שלך שהסקטור הפרטי נכשל" – מה איתה באמת? כי אני לא כתבתי שום טענה כזאת (ואני את ולא אתה
).

iritilan

New member
לחברה פרטית אין מחויבות לספק שרות

תן לי דוגמא אחת לחברה ממשלתית מצליחה
אתה חושב שחברת החשמל עם חובות של עשרות מיליארדים שבסופו של דבר אני ואתה נשלם אותם זה הצלחה . אולי הנמלים שהם כל כך בטוחים באיכות השירות שלהם עד כדי כך שהם רועדים מהרעיון שיהייה להם מתחרה פרטי , שמת לב , הם לא מודאגים מההפרטה אלה ממתחרה פרטי . על התעשיות בביטחוניות עדיף לא לדבר וכמובן רכבת ישראל שמחזיקה מנגנון מנופח על חשבון משלם המסים וגם מחזיקים עובדי קבלן בשכר מגוחך .
ולגבי הטענה שלך שהסקטור הפרטי נכשל , אז הסקטור הפרטי מחפש למקסם את הרווח שלו בכל דרך ולדעתי זה לגיטימי . תפקידו של הצרכן ובמקרים מסויימים המדינה בתור רגולטור להציב תנאים וכללים,לדאוג לסביבה תחרותית ככל שניתן ,לפקח ולהעניש במידת הצורך . ולשניהם , הלקוח והמדינה יש את הכלים .
אז רציתי שמי שנכשל בפיקוח שיהיה הבעלים והמנהל ?
לרשת חנויות למשל אין התחייבות שיהיה ניתן להציג בה מוצרים מסוימים. היא תמכור מה שרווחי לה למכור בתוספת מוצרים שגם אם לא יהיו רווחיים ישירות, ימשכו לקוחות.
בשרותים שהמדינה אמורה לספק, שורת הרווח לא אמורה להיות המטרה, אלא סיפוק שרות מלא, כלומר בהקשר הזה להפעיל תחבורה ציבורית גם שהיא לא רווחית, בשל הנחיצות שלה לציבור והתועלת שבה לכלל ולעשות זאת במחיר שישאיר אותה נגישה לכלל הציבור.
אם המדינה לא עושה זאת מספיק טוב, צריך לשפר זאת, לא להסיר ממנה אחריות לאספקת שרותים חיוניים.
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל

לרשת חנויות למשל אין התחייבות שיהיה ניתן להציג בה מוצרים מסוימים. היא תמכור מה שרווחי לה למכור בתוספת מוצרים שגם אם לא יהיו רווחיים ישירות, ימשכו לקוחות.
בשרותים שהמדינה אמורה לספק, שורת הרווח לא אמורה להיות המטרה, אלא סיפוק שרות מלא, כלומר בהקשר הזה להפעיל תחבורה ציבורית גם שהיא לא רווחית, בשל הנחיצות שלה לציבור והתועלת שבה לכלל ולעשות זאת במחיר שישאיר אותה נגישה לכלל הציבור.
אם המדינה לא עושה זאת מספיק טוב, צריך לשפר זאת, לא להסיר ממנה אחריות לאספקת שרותים חיוניים.
&nbsp

matrix200200

Active member
הוויכוח הוא מה זה שרות "חיוני"

&nbsp
אספקת לחם זה שרות חיוני?
אספקת חשמל?
אספקת מים?
ומה לגבי שרותי תקשורת?

את יודעת למשל שאפילו ביטוח לאומי (שלכל הדעות מספק שרות ממשלתי) עושה מיקור חוץ לשרות לקוחות שלו?
מה את אומרת על זה?

trilliane

Well-known member
מנהל
תשתיות הן שירות חיוני. אספקת מזון מתנהלת בסדר גם ככה.

אספקת לחם זה שרות חיוני?
אספקת חשמל?
אספקת מים?
ומה לגבי שרותי תקשורת?

את יודעת למשל שאפילו ביטוח לאומי (שלכל הדעות מספק שרות ממשלתי) עושה מיקור חוץ לשרות לקוחות שלו?
מה את אומרת על זה?
שירותי תקשורת הם אכן שירות חיוני, אבל כזה שבו יש מקום לתחרות (לא כך באספקת מים למשל). לכן יש פיקוח על החברות, אם כי לא תמיד מספק...
&nbsp
אני יודעת שביטוח לאומי משתמש במיקור חוץ (וגם משרד החינוך ורבים אחרים; זו רעה חולה בימינו) אבל השאלה היא בסופו של דבר השירות לאזרח, ובנקודה הזאת ביטוח לאומי דווקא השתפרו למדי וכיום האתר שלהם כ"כ יעיל שברוב המקרים לא צריך להתקשר למוקד (רק חבל שאת התשובות הם עדיין שולחים בדואר
).
&nbsp
הנקודה שלי היא לא להתחיל לערוך השוואה מי כן טוב ומי לא (יש לכאן ולכאן) אלא להפסיק להסתכל על "הפרטה" כעל פתרון קסם, כאילו השוק הפרטי מתנהל מצוין בהכרח, ואם רק נפריט את כל שירותי המדינה יהיה כאן גן עדן. הכול יכול להיות גרוע, הכול יכול להיות טוב (ואפשר לשפר ולהשתפר) אבל אני רוצה שהמושכות יישארו בידי המדינה. האינטרסים של חברה פרטית ושלי לא חופפים.

matrix200200

Active member
אספקת מזון מתנהלת גם ככה?

שירותי תקשורת הם אכן שירות חיוני, אבל כזה שבו יש מקום לתחרות (לא כך באספקת מים למשל). לכן יש פיקוח על החברות, אם כי לא תמיד מספק...
&nbsp
אני יודעת שביטוח לאומי משתמש במיקור חוץ (וגם משרד החינוך ורבים אחרים; זו רעה חולה בימינו) אבל השאלה היא בסופו של דבר השירות לאזרח, ובנקודה הזאת ביטוח לאומי דווקא השתפרו למדי וכיום האתר שלהם כ"כ יעיל שברוב המקרים לא צריך להתקשר למוקד (רק חבל שאת התשובות הם עדיין שולחים בדואר
).
&nbsp
הנקודה שלי היא לא להתחיל לערוך השוואה מי כן טוב ומי לא (יש לכאן ולכאן) אלא להפסיק להסתכל על "הפרטה" כעל פתרון קסם, כאילו השוק הפרטי מתנהל מצוין בהכרח, ואם רק נפריט את כל שירותי המדינה יהיה כאן גן עדן. הכול יכול להיות גרוע, הכול יכול להיות טוב (ואפשר לשפר ולהשתפר) אבל אני רוצה שהמושכות יישארו בידי המדינה. האינטרסים של חברה פרטית ושלי לא חופפים.
יש המון מדינות בעולם שאספקת מזון היתה (ועדיין) מנוהלת על ידי המדינה.
התוצאות למרבה ההפתעה היו כשלון חרוץ.
למה שרותי תקשורת בסדר להפריט ושרותי מים לא?
את יכולה להראות לי מה ההבדל המהותי בין שניהם?

את צודקת, הפרטה כשלעצמה זה לא פיתרון קסם (אין כזה דבר פיתרון קסם בכלל), אבל גם אספקת שרותים חיוניים על ידי מדינה זה לא פיתרון קסם ובוודאי שגם פיקוח ממשלתי הוא לא פיתרון קסם.
האינטרסים של חברה פרטית ושלך בהחלט חופפים בהרבה מאוד מקרים.
את מעוניינת שיהיה לך לחם במקרר ולחברה פרטית יש אינטרס לפעול על מנת שתוכלי לממש את האינטרס הזה.
ומצד שני גם אינטרסים שלך ושל מדינה לא תמיד חופפים.
אני בטוח יש המון דברים שאת לא אוהבת באיך שהמדינה מתנהלת, כולל מקרים רבים של פגיעה אישית.

trilliane

Well-known member
מנהל
בישראל. אני מתייחסת לישראל. יש לחם במדפים.

יש המון מדינות בעולם שאספקת מזון היתה (ועדיין) מנוהלת על ידי המדינה.
התוצאות למרבה ההפתעה היו כשלון חרוץ.
למה שרותי תקשורת בסדר להפריט ושרותי מים לא?
את יכולה להראות לי מה ההבדל המהותי בין שניהם?

את צודקת, הפרטה כשלעצמה זה לא פיתרון קסם (אין כזה דבר פיתרון קסם בכלל), אבל גם אספקת שרותים חיוניים על ידי מדינה זה לא פיתרון קסם ובוודאי שגם פיקוח ממשלתי הוא לא פיתרון קסם.
האינטרסים של חברה פרטית ושלך בהחלט חופפים בהרבה מאוד מקרים.
את מעוניינת שיהיה לך לחם במקרר ולחברה פרטית יש אינטרס לפעול על מנת שתוכלי לממש את האינטרס הזה.
ומצד שני גם אינטרסים שלך ושל מדינה לא תמיד חופפים.
אני בטוח יש המון דברים שאת לא אוהבת באיך שהמדינה מתנהלת, כולל מקרים רבים של פגיעה אישית.
אם חלילה מחר פורצת מלחמה ויש בעיות של אספקת מזון, אני בהחלט מצפה שהמדינה תיקח על כך אחריות ולא תשאיר אזרחים לרעוב.

מים הוא משאב של המדינה. תקשורת לא. כמו כן שוק התקשורת בישראל התחיל כממשלתי (בזק, רשות השידור) ובהמשך נפתח לתחרות כי זה התאים.

בכל מקרה אין לי שום כוונה להתחיל בדיון מה חיוני ומה לא, זה גם לא קשור לפורום הזה. אני רק טוענת שהפרטה אינה פתרון. גם שוק התח"צ בישראל מדגים היטב שהשירות שמקבלים מחברות אוטובוסים בישראל אינו טוב במיוחד (לעומת הרכבת) כך שלא זה מה שיציל את המצב.

matrix200200

Active member
אבל מים זה לא משאב של המדינה.

אם חלילה מחר פורצת מלחמה ויש בעיות של אספקת מזון, אני בהחלט מצפה שהמדינה תיקח על כך אחריות ולא תשאיר אזרחים לרעוב.

מים הוא משאב של המדינה. תקשורת לא. כמו כן שוק התקשורת בישראל התחיל כממשלתי (בזק, רשות השידור) ובהמשך נפתח לתחרות כי זה התאים.

בכל מקרה אין לי שום כוונה להתחיל בדיון מה חיוני ומה לא, זה גם לא קשור לפורום הזה. אני רק טוענת שהפרטה אינה פתרון. גם שוק התח"צ בישראל מדגים היטב שהשירות שמקבלים מחברות אוטובוסים בישראל אינו טוב במיוחד (לעומת הרכבת) כך שלא זה מה שיציל את המצב.
חברות פרטיות מתפילות את המים שאת שותה מהברז.
אז מה זה משנה לך אם חברה פרטית אחרת גם תהיה אחראית להפצה של המים?

לגבי שוק התקשורת, נו ומה את חושבת, היה כדאי להפריט או שהיה עדיף שהיינו ממתינים חודשיים לקו הטלפון ומשלמים מאות אלפי שקלים בחודש?

trilliane

Well-known member
מנהל
כתבתי תשובה ומחקתי. הדיון הזה לא קשור לפורום הזה, מיציתי.

לגבי שוק התקשורת, נו ומה את חושבת, היה כדאי להפריט או שהיה עדיף שהיינו ממתינים חודשיים לקו הטלפון ומשלמים מאות אלפי שקלים בחודש?
כתבתי תשובה ומחקתי. הדיון הזה לא קשור לפורום הזה, מיציתי.
אמרתי את שיש לי לומר, מסכים – יופי, לא מסכים – לא נורא.

trilliane

Well-known member
מנהל
רק תיקון עובדתי לדבריך: המתנה של חודשיים לקו טלפון הייתה

בתקופה ששירותי התקשורת היו בחסות משרד התקשורת בעשורים הראשונים של המדינה (ואז היו בעיות בתחומים רבים נוספים מבחינת תשתיות ועוד). בזק הוקמה כחברה ממשלתית רק ב-1980 והופרטה רק ב-2005 (ורק אז נפתח שוק התקשורת הקווית לתחרות), שנים רבות אחרי שלא הייתה בעיה להשיג גם קו טלפון שני ושלישי לכל בית.
&nbsp
ואגב אינטרסים של חברות פרטיות (מקסום רווחים), חברות הסלולר הפרטיות הן אלה שחלבו את הציבור שנים רבות ולקוחות רבים אכן שילמו מאות שקלים בחודש לכל קו, עד שהרגולטור התערב שוב ושוב בשורה של צעדים דרסטיים.

matrix200200

Active member
אבל אין לי בעיה עם רגולציה.

בתקופה ששירותי התקשורת היו בחסות משרד התקשורת בעשורים הראשונים של המדינה (ואז היו בעיות בתחומים רבים נוספים מבחינת תשתיות ועוד). בזק הוקמה כחברה ממשלתית רק ב-1980 והופרטה רק ב-2005 (ורק אז נפתח שוק התקשורת הקווית לתחרות), שנים רבות אחרי שלא הייתה בעיה להשיג גם קו טלפון שני ושלישי לכל בית.
&nbsp
ואגב אינטרסים של חברות פרטיות (מקסום רווחים), חברות הסלולר הפרטיות הן אלה שחלבו את הציבור שנים רבות ולקוחות רבים אכן שילמו מאות שקלים בחודש לכל קו, עד שהרגולטור התערב שוב ושוב בשורה של צעדים דרסטיים.
(כל עוד היא לא הזויה ובאה במטרה למנוע כניסת שחקנים חדשים לשוק).
אני זוכר את בזק של שנות ה90 ואני גם זוכר חשבונות עתק על חיבור אינטרנט (500 שקל ואף יותר) בזמן שבארה"ב כבר היה חיבור בפס רחב בפחות כסף.
אני גם זוכר את שרות לקוחות בזק של אז ואין אפילו מה להשוות לשרות לקוחות שלהם היום.
ברור שהפרטה של בזק היא דבר חיובי אפילו עם נפגעו כמה וכמה עובדים וחלקם אולצו לצאת לפנסיה (מעורר מחשבות כמה באמת עובדי מדינה היה עדיף להעיף לפנסיה).

trilliane

Well-known member
מנהל
לא באמת אכפת לי, אין לי כוונה להמשיך בדיון; רק נזכרתי פתאום

(כל עוד היא לא הזויה ובאה במטרה למנוע כניסת שחקנים חדשים לשוק).
אני זוכר את בזק של שנות ה90 ואני גם זוכר חשבונות עתק על חיבור אינטרנט (500 שקל ואף יותר) בזמן שבארה"ב כבר היה חיבור בפס רחב בפחות כסף.
אני גם זוכר את שרות לקוחות בזק של אז ואין אפילו מה להשוות לשרות לקוחות שלהם היום.
ברור שהפרטה של בזק היא דבר חיובי אפילו עם נפגעו כמה וכמה עובדים וחלקם אולצו לצאת לפנסיה (מעורר מחשבות כמה באמת עובדי מדינה היה עדיף להעיף לפנסיה).
לא באמת אכפת לי, אין לי כוונה להמשיך בדיון; רק נזכרתי פתאום
שקראתי משהו לא נכון באינטרנט ורציתי לתקן את העובדות
(ואגב, הדברים שאתה זוכר לגבי בזק שונים מאוד מהזיכרונות שלי).

מצב
הנושא נעול.
למעלה