האם יתכן שקיימת "נשמה" גם על פי המדע?

BravoMan

Active member
בסדר, אם כך מדוע אם תיקח רמקול, שיש בתוכו מגנט גדול וחזק

ותצמיד אותו לראש, זה לא יצור את אותה התופעה של צריכת סם?
למעשה אם תעשה את זה לא תרגיש שום שינוי, למה?
&nbsp
הרי המגנט שלו ישבש וישנה את השדה המגנטי שמסביב למוח שלך, אז לפי ה-"היפותזה" שלך הוא אמור לשנות לך את התודעה!

שוב אתה טועה

שמעת על טיפול בדיכאון בעזרת גירוי מוחי עמוק?

Deep Brain Stimulation

קרא על זה קצת.

BravoMan

Active member
בכל פעם שאתה כותב שטות לא נכונה, ואני מראה לך

שכתבת שטות לא נכונה, אתה אומר "סליחה טעות" ומביא שטות אחרת.
כמה טעויות אפשר לעשות ב-"היפותזה" אחת???
&nbsp
https://en.wikipedia.org/wiki/Transcranial_magnetic_stimulation
&nbsp
תקרא קצת יותר על השיטה שהבאת!
היא לא מתמרנת את השדה המגנטי, אלא היא יוצרת "השראה" חשמלית כדי לעורר...
הפתעה! בדיוק את אותם הפולסים החשמליים במוח שאתה חושב שאין להם קשר לתודעה!
&nbsp
אם כבר, השיטה הזו מוכיח שאתה טועה ואני צודק!
אם התודעה היית בשדה המגנטי, לא היה צורך במכשיר חזק כזה, שפועל בעצמו על פולסים חשמליים ומעורר פולסים זהים במוח.
כל מגנט משנה שדה מגנטי שהוא נכנס לתוכו.
&nbsp
אם היית צודק, הצמדת ראש לרמקול היית מספיקה. אפשר היה לוותר לגמרי על ההשראה.

אני אמרתי שהשיטה הזו מתמרנת את השדה המגנטי של המוח?

אתה הבאת קודם את הדוגמא של הרמקול עם המגנט החזק כדי להראות לי ששדה מגנטי לא משפיע על התודעה, והנה הראיתי לך דוגמא של שדה מגנטי שכן משפיע על התודעה! אז טעית או לא טעית ??

BravoMan

Active member
אבל לא השדה המגנטי משפיע על התודעה, אלא הזרמים החשמליים

שהמכשיר הזה יוצר דרך השראה.
זה מה שכותבים מי שהמציאו אותו!
&nbsp
קח עוד דוגמה: מכשירי MRI:
הם יוצרים שדה מגנטי מאוד חזק כדי למפות את המוח, אבל הם לא משנים את התודעה של המטופל.
&nbsp
איך זה מסתדר עם ה-"היפותזה" שלך?
אם התודעה היא באמת בשדה המגנטי של המוח, כל השפעה על השדה, גם כזו שלא מייצרת פולסים חשמליים במוח, כפי ש-MRI או הצמדה של מגנט של רמקול לא מייצרים, עדיין צריכה להשפיע על התודעה.
&nbsp
אבל הדוגמה היחידה שהבאת לי של מכשיר שמשפיע על התודעה היא דווקא מכשיר שמחולל פולסים!

אני לא בטוח אם הבנת איך המכשיר הזה עובד...

למה נראה לך שקוראים למכשיר הזה ״מכשיר גרייה מגנטית״ ?

״גרייה מגנטית (TMS) היא טכניקה שאינה פולשנית המשמשת להחלת פולסים מגנטיים קצרים למוח. באמצעות התהליך, מועברים זרמים גבוהים דרך סליל אלקטרומגנטי המונח בסמוך לקרקפת המטופל, ומפעילים שדה חשמלי ברקמת המוח הבסיסית. כאשר השדה החשמלי נמצא מעל סף מסוים, ומופנה בכיוון מתאים יחסי למסלולים עצביים, מופעלים נוירונים במבנה המוח״

ושוב אם פיספסת: ״פולסים מגנטיים קצרים למוח״!

משום שהוא מפעיל שדה מגנטי על המוח, שמשנה את התודעה! בדיוק מה שאמרת לי קודם שהוא בלתי אפשרי עם דוגמת הרמקול שלך! עכשיו יש שתי אפשרויות:

1. ששינוי התודעה כאן נגרם עקב כך שהשדה המגנטי משנה את הזרמים החשמליים במוח ולכן באופן ישיר התודעה משתנה, או...

2. כמו בסעיף 1 השדה המגנטי משנה את הזרמים החשמליים במוח, ואלו בתורם משנים את השדה המגנטי של המוח, מה שמוביל לשינוי התודעה.

למה מגנט של רמקול או מכשיר MRI לא משנים את התודעה? שמע זו שאלה יפה אני אנסה למצוא לכך את התשובה, אולי זה קשור לתדירות שבה השדה המגנטי משתנה. אני זוכר משיעורי חשמל בתיכון (חלק מפיזיקה) שמגנט יוצר זרם חשמלי במוליך רק כאשר הוא זז, זה בעצם עיקרון הפעולה של גנרטור, אז אולי בזה טמון ההבדל, המגנט של הרמקול שלך הוא דיי נייח, הוא לא זז הלוך וחזור במהירות ואולי זו הסיבה שהוא לא משפיע על המוח.

BravoMan

Active member
אוי ואבוי...

שמת לב שבשתי האפשרויות שהצגת השתמשת במילים "זרמים חשמליים"?
&nbsp
אם התודעה קשורה אך ורק לשדה מגנטי, כפי שאתה טוען, היית אמור מסוגל להציג לי הסבר שלא מערב זרמים חשמליים, כי אין צורך בזרמים כאלה כדי לייצר או לשנות שדה מגנטי.
&nbsp
אתה זה שלא מבין מה המכשיר עושה ואיך הוא עובד, ואתה מסתמך על תרגום בעברית מופשט ולא מדויק כי הוא נשמע לך מספיק קרוב למה שאתה רוצה לדמיין.
&nbsp
אם אתה יודע אנגלית ברמה סבירה, חפש חומר מדעי רציני על המכשיר באנגלית, שם המונחים מדויקים יותר. לא בונים תאוריות על הסבר מופשט ולא מדויק שנועד לאנשים שלא מבינים בפיזיקה.
&nbsp
מה שאתה חצי זוכר משיעורי פיזיקה בתיכון (ויש סיבה טובה מאוד למה שום גילוי בפיזיקה לא נעשה ע"י מישהו שרק זוכר קצת פיזיקה תיכונית אלא תמיד ע"י אנשים שלמדו והבינו הרבה מעבר) נקרא "אינדוקציה".
https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_induction
&nbsp
לשדה מגנטי אין תדירות, והתזוזה של המגנט אינה משנה את השדה שלו, אלא רק את האינטרקציה של המוליך (והאלקטרונים בתוכו) עם השדה.
כאן בדיוק נכנס לסיפור השטף המגנטי, שהסברתי לך כבר בתחילת השרשור שהוא דבר שונה מהשדה המגנטי.
&nbsp
בקיצור - אם אתה רוצה לבנות השערות פיזיקליות, לך תלמד פיזיקה ואחר כך תחזור.
(כמובן שלא תחזור, כי אם תלמד פיזיקה תבין אלו שטויות מביכות כתבת פה)
&nbsp
אין לך שום זכות לטעון שהתודעה נמצאת בשדה מגנטי של המוח כל עוד לא תוכל להציג לפחות דוגמה אחת של משהו שמשמנה את השדה ורק את השדה, לא את הפולסים החשמליים במוח (שלטענתך לא יכולים להכיל תודעה כי הם לא רציפים), וגם משנה את התודעה שלנו.

אני לא מבין אותך

״אם התודעה קשורה אך ורק לשדה מגנטי, כפי שאתה טוען, היית אמור מסוגל להציג לי הסבר שלא מערב זרמים חשמליים, כי אין צורך בזרמים כאלה כדי לייצר או לשנות שדה מגנטי״

איך הגעת לזה? בוודאי שיש צורך בזרמים החשמליים, הם אלו שיוצרים את השדה האלקטרומגנטי!

אני לא מבין אני מדבר סינית?

BravoMan

Active member
לא סינית - טמטומית!

אתה לא יודע פיזיקה, אתה אפילו כבר לא זוכר את מה שלמדת בתיכון, אז אתה זורק מושגים בלי קשר לכלום.
&nbsp
אתה כותב דברים שגויים או חסרי משמעות.
&nbsp
בהודעה הפותחת שלך כתבת:
האם יתכן שאותה "מודעות עצמית" היא בעצם השדה האלקטרומגנטי הדינמי שאופף את הרשת העצבית של המוח שלנו בעת פעולתה? השדה האלקטרומגנטי הזה הוא משהו הרבה יותר אחיד ודינמי מסתם פולסים בודדים שמתרוצצים להם בין תאי העצב. האם יתכן ששם, בשטף האלקטרומגנטי הזה שוכנת בעצם התודעה שלנו? כמובן שזו לא "נשמה" במובן הדתי של המילה, היא איננה יכולה להתקיים ללא מוח פיזי פועל, אך עדיין היא "לא חומרית", ואולי שם בעצם שוכן ה"אני" שלנו?
&nbsp
אז, לשיטתך, פולסים חשמליים לא יכולים לקיים תודעה, אבל שדה מגנטי כן.
הסברתי לך, ששדה מגנטי אפשר לייצר בכל מיני דרכים, ואפשר לייצר שדה מגנטי זהה לחלוטין בדרכים שונות.
&nbsp
במקרה של המוח השדה הוא תופעת לוואי.
&nbsp
אם אתה רוצה לטעון שמה שחשוב זה השדה המגנטי, עליך לבודד אותו מהפולסים.
אבל אתה לא יכול. כי אין לך ידע מספיק בפיזיקה, ואם היה לך לא היית מעלה את ה-"השערה" שלך, כי היית מבין שהיא גיבוב שטויות.

טוב תקשיב, נמאס לי מהתגובות הגועליות המתלהמות שלך

ואני רואה זאת גם בתגובות שלך לאנשים אחרים כאן. אתה כנראה לא מסוגל לנהל שיחה תרבותית עם בני אדם, אני אמשיך את השיחה הזו עם מגיבים אחרים.

יום טוב שיהיה לך.

BravoMan

Active member
לבריאות!

הפיזיקאי היחיד שהשתתף בשרשור הזה נטש מזמן.
&nbsp
עם מי חוץ מעצמך תוכל לנהל דיון כשאתה לא מקשיב כשמסבירים לך שאתה טועה וממשיך להתעקש על הטעויות שלך?

dojee

New member
הנני מחכה לתשובתו של "הפיזיקאי" שברח עם הזנב בין הרגליים

נוסף לכך "המתכנת" (מר ברוומן לידיעת החדשים)
לא מסוגל להתמודד עם טענותי הנכונות

dude101

New member
אפשר למדוד את היצורים האלה

כאמור, הם נראים לנו כמו פעילות חשמלית. אז אם מדדת את הפעילות החשמלית, מדדת את היצורים (אני לא מנסה להקשות, אני מבטיח שיש לי פואנטה).
&nbsp
לגבי השאלה עם הכדורים, אני לא מבין מספיק בנוירולוגיה כדי לענות.
יכול להיות שיש משהו שאפשר לעשות עם קשרים כימיים וחשמל שאי אפשר לעשות עם כדורי פלסטיק.
מבחינה פילוסופית, אני כן חושב שאפשר, לדוגמא, לבנות סימולציה של המח האנושי באמצעות תוכנה (בהינתן חומרה מספיק חזקה להריץ אותה), ותודעה תיווצר.
לא יודע אם זה עוזר לך, כי נניח שאתה צודק ותודעה באמת תלויה ב"ענן הקרינה מסביב לרשת", אז גם אותו אפשר לדמות.

הא, לא ידעתי שזה סיפור מתח בהמשכים

אני יודע למדוד את הפעילות החשמלית של המוח, או של מעגל חשמלי שבניתי, אם אתה טוען שהפעילות החשמלית הזו היא בעצם יצורים קטנים ובלתי נראים אז חובת ההוכחה עליך. אני יכול לבוא עם היפותזה נגדית ולהגיד לך שהפעילות החשמלית שאתה מודד היא בעצם נשיפות אש קרה של דרקון בלתי נראה, כיצד ההיפותזה שלך טובה יותר משלי?

dude101

New member
אבל גם להסבר של שדה ה-EM אין הוכחה,

אז למה הוא יותר טוב מהרעיון שלי?

מה זאת אומרת אין לו הוכחה? בוודאי שיש הוכחה (לקיומו של השדה)

את השדה האלקטרומגנטי שנוצר סביב הרשת העצבית במוח שלנו אפשר למדוד, למשל בעזרת מכשיר MEG ! וזאת בניגוד לגמדים הקטנים הדמיוניים שלך שלא ניתן למדוד או לראות אותם בשום צורה

אז כאמור את השדה האלקטרומגנטי שהמוח יוצר סביבו אפשר למדוד ואפילו להציג בצורה ויזואלית יפה עם צבעים והכל בעזרת הדמיית מחשב, השאלה היחידה שנשארת היא זו שפתחתי איתה את השרשור, האם מתוך אותו שדה אלקטרומגנטי שקיים בוודאות, צצה גם המודעות שלנו? או שהיא צצה ישירות מתוך הזרמים החשמליים שמתרוצצים במוח?

זו השאלה.

למעלה