גרמניה: בנייני מגורים הוחרמו כדי לשכן מהגרים

h a j b i

New member
זה בעיקר יפגע בתיירות אצלהם לטווח הרחוק

אלא אם שאר המדינות ילכו בקו הזה, מניח שזה תלוי בעיקר בכמה חזק הלובי של המלונאים.
אני לא רואה את זה כיתרון אלא כחיסרון.

hadooper

New member
תיירות זה לא מה שחסר להם...

&nbsp
אבל כשמתווספים אצלך בעיר 40 אלף סטודנטים נוספים מדי שנה, זה כן הכרחי שהתיירים לא יתפסו להם את המגורים.

h a j b i

New member
מה שתיארת בברלין גם לא ליברלי במיוחד

כי הוא פוגע בזכויות הקניין של בעל הנכס. כמו כן אתה עלול להגיע למצב כמו באמסטרדם שאתה צריך לחכות 20 שנים בשביל להיכנס לדירה עם שכר דירה מפוקח.
&nbsp
בקשר לחוזים קצרי הטווח, זה מגיע משני הכיוונים. מאחר ואני גם משכיר דירה אני רואה ששוכרים לא רוצים לחתום על חוזים ארוכי טווח (כשמחיר ידוע מראש או מוצמד למדד ידוע). אנשים אוהבים את הגמישות הזו.

ערפל10

New member
אתה לא מבין דבר אחד כאשר מדבר על "זכות קניין"

"זכות קניין" מוחלט יפה ליהלומים, נתחי זהב, אוצרות אומנות, מניות וכולה. אבל הוא צריך להיות מוגבל במידה זו או אחרת במקרה של משאבים לאומיים, כגון אוצרות הטבע ונדל"ן למגורים. לגרמניה ולשאר מדינות אירופה הייתה היסטוריה של מהפכות ומלחמות והמדינות הללו למדו לקח. אין לאשפר פערים חברתיים קיצוניים. אין לאפשר השתלטת של קבוצות מצומצמות על משאבים לאומיים. ואין לזה קשר לסוציאליזם. לעומת זאת לישראל אין היסטוריה של ממש ובינתיים אין ממה להסיק לקחים. וכולי תקווה שלא תהיה הסקה כזאת בדרך הקשה.

hadooper

New member
בברלין תוכל "לשחד" את הדייר ששוכר ממך ולהציע לו להתפנות...

&nbsp
מה גם שדיירים מחליפים שם בממוצע דירה תוך תקופה של 5 שנים.
&nbsp
בת"א השוכרים מעדיפים חוזים קצרים? אני לא חושב שזה המצב...
&nbsp
ואם כן אז אך ורק מתוך סיבה אחת - כי הם חסרי סיכוי להיות בעצמם בעלי דירות בת"א.
בגלל שכמעט כל בעלי הדירות הם משקיעים שתפסו אותם בתקופת האקזיט (אפליה בין-דורית אמרנו?)...

ערפל10

New member
הפלייה לא בין דורית אלה בין עדתית

עדות, לאו דווקא במובן האתני, אבל יחסית קרוב לזה, שהשטלתו על משאבים לאומיים. ולגבי הבין-דורי.... בסוף בני העשירים שבינתיים גרים בשכירות יקבלו את הירושות שלהם.

hadooper

New member
ומה יעשו עד שיקבלו את הירושות? לא צריכים קורת-גג?

&nbsp
עזוב את זה שהתועלת שאדם משיג מקבלת ירושה מאד משתנה ביחס לכמות האחים שלו (והאחים של ההורים שלו שגם הם קיבלו ירושות שעוברות הלאה), מה הם יעשו בינתיים?
&nbsp
לא מגיע להם קורת גג משלהם באזור נורמלי בארץ שיש בו דברים בסיסיים כמו תשתיות, בתי ספר נורמליים ואפשרות להגיע לעבודה במרחק של עד שעה וחצי נסיעה?
&nbsp
לזה אני קורא אפליה בין-דורית...
היו מספיק דירות למכירה במרכז ת"א עד שסטנלי פישר העלה את הריבית במחירים שהיום נותר רק לחלום עליהם...

hadooper

New member
רובן נרכשו ע"י מרובי נכסים שהגיע הזמן להטיל עליהם מיסוי כבד.

h a j b i

New member
גם בתל אביב אתה יכול לשחד את אותם "בעלי קשרים"

שתיארת, לא מציאה כזו גדולה.
&nbsp
לא כל אחד חייב להיות בעל דירה בתל אביב, יש דירות בעוד לא מעט מקומות.
בענף שאנחנו עובדים למשל, דווקא יכולים להרשות לעצמנו אבל יש הרבה שבוחרים אחרת בגלל שיקולים כאלה ואחרים.
&nbsp
ואין לי שום בעיה עם זה שהדור הבא שלי יזכה ליתרון גדול על אחרים בזכות העבודה וההשקעה שאני עושה כיום, להפך.

hadooper

New member
אני לא יכול לשחד אותם כי אני לא מכיר אותם ואין לי דיבור איתם

&nbsp
העובדה שיש לך מוצר כמו דירה בשכירות, שהמחיר שלו לא נמדד בכסף (אלא בקשרים חברתיים), מאד לא בריאה למשק ולכלכלה.
&nbsp
אם מיסוי דירה שלישית יחול על הרבה דירות במרכז ת"א ויגולגל בחלקו גם על השוכרים, זה דווקא יתקן את המצב, מפני שמחירי השכירות שם יעלו באופן שבו רק המרבה במחיר יוכל לשכור אותן ולא המרבה בקשרים...

h a j b i

New member
הוא בהחלט נמדד בכסף

לא יודע למה החלטת שלא.
קח מספיק כסף ותמצא איזו דירה שאתה רוצה.
או שפשוט תפנה לתיווך, גם להם יש לא מעט דירות.
ועדיין יש לך את האופציה להציע כסף לאנשים שיעזבו את הדירות שהם נמצאים בהן. לא ניסיתי אף פעם אבל אני בטוח שאפשר לעשות את זה.

hadooper

New member
ניכר שאתה לא מכיר את המדיניות הכלכלית הגרמנית...

&nbsp
&nbsp
בגרמניה יש רגולציות מטורפות על נדל"ן (מס רכוש חודשי שנופל על המשכיר על כל נכס שני ומעלה, מס רכישה החל מדירה ראשונה, מס הכנסה על שכירות של 15% מהשקל הראשון). ריבית המשכנתאות עומדת אמנם על 2% אבל אפשר לקחת רק עם 75% הון עצמי.
&nbsp
בגרמניה מקבלים קצבת ילדים של כ400 יורו בחודש על חשבון משלם המסים. אם אתה גבר גרוש, יש חוקים מוסדרים שעובדים לטובתך והאשה לא הולכת לרושש אותך כמו בארץ או לעקל לך את הרכוש. למעשה, זכויות וחובות הגבר והאישה הינם זהים בגרמניה. אין אפליה מתקנת (אפליה לכל דבר)!
&nbsp
גם מס הכנסה גבוה יותר מישראל (כדי לממן יותר שירותים לאזרח) מה שמעיד על מדיניות סוציאליסטית, אבל שכר הנטו נשאר כמעט זהה לארץ, מכיוון שאתה לא חייב לשלם לקרן פנסיה כמו כאן והתשלומים לביטוח לאומי ודמי הבריאות הינם זולים יותר...

h a j b i

New member
אני אכן לא מכיר אבל יש גוגל

אין לי בעיה שיקחו פה מס הכנסה על שכירות מהשקל הראשון כל עוד זה יבוא על חשבון מיסים אחרים (למשל מס רווחי הון).
&nbsp
לא מצאתי כלום על 400 יורו קצבת ילדים אלא בערך חצי מזה, מה שמתאפשר ואפילו הגיוני במדינה עם שיעור ילודה אפסי שרוצים להעלות אותו. בישראל לדעתי יש לבטל לחלוטין את קצבאות הילדים.
&nbsp
בקשר למס הכנסה, המס שם באותו סדרי גודל כמו אצלנו אבל נראה שהסף שמתחתיו לא משלמים מס פשוט הרבה יותר נמוך. כלומר גם אלה שמרוויחים פחות משלמים בניגוד לאצלנו, בהחלט הייתי שוקל ליישם את זה פה ומוריד את הנטל מהעשירונים העליונים אצלנו שמשלמים כמעט את כל מס ההכנסה.
&nbsp
כמובן שאני גם נגד חובת התשלום לפנסיה, עוד עז סוציאליסטית ("פנסיה חובה לכל עובד!") שדחפו לנו פה.
&nbsp
לא ראיתי במס בריאות וביטוח לאומי יותר זולים שם.
&nbsp
ואני בהחלט איתך בנוגע לביטול אפליה מתקנת, דבר שאין לו מקום במדיניות קפיטליסטית.
&nbsp
אבל כאמור אני הסתכלתי על ממדים אובייקטבים כמו חופש כלכלי וקלות עשיית עסקים שמשקללים את כל הנתונים.

hadooper

New member
בקיצור, הסכמת איתי כמעט בהכל

&nbsp
ישראל היא גיהנום כלכלי ואנטי-ליברלי וגן עדן רק לקבוצות אוכלוסיה מאד ספציפיות כמו כאלה שזאים לאפליה מתקנת ומשקיעי נדל"ן ואזרחים מהדור המבוגר יותר שהמדיניות הכלכלית הפכה אותם לעושי אקזיט לפני שנת 2008.

hadooper

New member
כלומר, המדיניות הגרמנית בהחלט סוציאליסטית בהרבה מובנים

&nbsp
אבל לא אמרתי שהיא לא יותר ליברלית...

h a j b i

New member
לא ממש

אני אומר לך שבסך הכל במדדים שכוללים את כל המשתנים היא יותר קפיטליסטית מאיתנו.
ודיברת על מדדים ספציפיים כמו מדדי חופש כלכלי וקלות עשיית עסקים ולא מדדים כלליים של ליברליות.

hadooper

New member
יש בזה משהו.. תמיד טענתי שישראל אינה באמת קפיטליסטית

&nbsp
אלא יותר מעין... סוציאל-אוליגרכיה (כזו שמטיבה רק עם אוכלוסיות מאד ספציפית) אך מקשה עשיית עסקים עבור אוכלוסיות אחרות.
&nbsp
המס על רווחי ההון שעומד על 25% הוא דוגמא טובה לכך ותפקידו לדאוג שרק אזרחים עשירים ישקיעו בבורסה, כדי לא לפגוע בנדל"ן כאפיק השקעה הכדאי עבור האוכלוסיות החלשות יותר, שמצדה של הממשלה, יכולים להתמנף בלי כל בקרה וליטול משכנתאות ארוכות טווח שיחנקו אותם כלכלית בעתיד.

h a j b i

New member
בוא ניכנס לפרופורציות

בעיני לפחות ישראל עדין מדינה קפיטליסטית יותר מסוציאליסטית, אחרת באמת הייתי שוקל להגר.
&nbsp
הייתי שמח אם היו מורידים את מס רווחי ההון, גם אם זה היה על חשבון מס על שכירות אבל אין קשר לאזרחים עשירים. המס הוא קבוע על כל סכום. דווקא דירה היא השקעה שדורשת ממך לבוא עם הרבהה הון מהבית.

hadooper

New member
הון של 25%?
כל אחד היום מביא מהבית...

&nbsp
100 אלף מהסבא, 100 אלף מהסבתא, קצת חיסכון שצברת בעצמך ויש לך הון...
עכשיו כל שנותר הוא להשתעבד 30 שנה למשכנתא.

למעלה