ביצוע סיאנס

rrrrrrrr12

New member
אתה מכיר אולי מחקרים מדעיים בנושא שחזרו עם תוצאות שליליות?

תודה,
&nbsp

rrrrrrrr12

New member
אני נשאר נייטרלי בעניין.אתה קפצת למסקנה לכן חובת ההוכחה עליך

Critical Thinking

Well-known member
משהו יסודי לקוי אצלך בענין זה.

כאשר מתעמתים שנים, האחד טוען טענת קיום (אתה. אתה טוען כי סיאנס יכול לזמן נשמות) מול אחר הטוען טענת אי-קיום (עבדך הנאמן, הטוען כי סיאנס אינו יכול לזמן נשמות) - חובת הפעולה היא על הטוען טענת קיום (אתה), והוא יכול להשיג זאת על ידי הצגת מחקר מבוקר שהניב תוצאה במובהק (מובהקוּת - קריטריון סטטיסטי לאי-אקראיוּת). על הטוען טענת אי-קיום לא חלה חובה כלשהי במצב ענינים כזה.

לדוגמא בויכוח האם יש לי אחות או לא - אין לי בעיה להוכיח שיש לי אחות אם קיימת לי אחות. פשוט אציג אותה, וזהו. אולם אם אני טוען שאין לי אחות (זו טענת אי-קיום) - איך אוכיח שאין לי אחות, הרי אין לי את מי להציג.

Critical Thinking

Well-known member
האם כבר תהית כיצד בוחנים יכולת סיאנס לזמן נשמות?

לפני שאתה מצטרף לסיאנס - עליך לפחות לחשוב על דרך לבחון את טענת מנהל הסיאנס. אם לא מצאת דרך לבחון - תהיה קרבן קל לנוכל ה"מבשל" את האירוע...

rrrrrrrr12

New member
לא טענתי שסיאנס זה אמת וגם לא טענתי שהוא שקר

להיפך. אני פה בדעה נייטרלית לגמרי מאחר ואני לא מכיר מחקרים לכאן או לכאן. אתה הבאת פה דעה. אז או שתביא הוכחה או שהטענה שלך היא בעצם טענה חסרת בסיס.
&nbsp
אני חושב שכל עוד לא ידוע לי על מחקרים שהוכיחו/או הפריכו הדרך הנכונה היא להישאר ללא דעה בעניין ולא להביע דווקא דעה שלילית(שסיאנס לא קיים).
&nbsp
לגבי אפשרות הבדיקה? לא נראה לי שזה קשה במיוחד..

Critical Thinking

Well-known member
"לגבי אפשרות הבדיקה. לא נראה לי שזה קשה במיוחד"?

אולם לא הצעת שום בדיקה!

הבט נא, לא מפריע לי שאתה מאמין כי בסיאנס אפשר לזמן נשמות נפטרים.
מפריע לי שאינך מסוגל אפילו להגות מבחן, ולו תיאורטי, לבדיקת טענות מארגן סיאנס.
ברגע שאינך מסוגל אפילו להגות מבחן - לא נותרת לך אפשרות אלא לבלוע את טענת המדיום, וסביר כי תהיה קרבן, גם אם הסיאנס נערך למטרות בידור ולא למטרות סחיטת כספים ממך בטענת שוא כי ניתן לזמן יקירים שנפטרו.

המבחן הוא פשוט.
אתה מביא לוח אותיות בעל סידור אותיות שונה לחלוטין מן המקובל, ואינך מראה אותו למשתתפים, ועל המשתתפים לערוך את הסיאנס בכיסוי עיניים מלא.
משקיף ניטראלי ירשום בדממה על אילו אותיות נעצרה הכוס (הדממה נחוצה כדי למנוע מן המשתתפים ללמוד את מיקום האותיות, מתוך הכרזת המשקיף).
סידור האותיות הוא שונה כדי למנוע מצב שאנשים מכוסי עיניים יתמצאו על גבי לוח מוכר להם, גם אם עיניהם מכוסות.

הנימוק שלי הוא זה:
הרי הנשמה לא תהיה בעינים מכוסות, והיא תהיה מסוגלת לכאורה לראות את האותיות על הלוח - היא כבר תנווט את אצבעות המשתתפים ה"עיוורים" מאות לאות עד התקבל המסר.

מה דעתך?
האם יתקבל מסר כלשהו, או שהמשתתפים יפיקו מסר ג'יברישי מזוקק נטול פשר?
(או אולי המדיום הנוכל יטען כי הנשמה מסרבת לעבוד באוירת חשדנות מצד ספקנים
)...

Critical Thinking

Well-known member
שים לב, rrrrrrrr12, ידידי, המבחן לעיל שהגיתי, הוא מבחן

מחשבתי (gedankenexperiment), שאין הכרח לבצעו בפועל, אולם אמור להמריצך להסיק משהו (ממש כמו הנסוי המחשבתי הידוע בשם Schrödinger's cat).
המסקנה שתסיק מתיאורו, בנוגע ליומרת מדיום לזמן נשמה בסיאנס - אמורה לומר משהו על רמת החשיבה הביקורתית שלך.
מהי מסקנתך?
(1) יתקבל מסר מעולם הנשמות?
(2) יתקבל מסר ג'יברישי?
(3) המדיום "יסביר" את אי-הצלחת הסיאנס בטענה שנשמה נרתעת ממבחנים?

rrrrrrrr12

New member
ניסוי מחשבתי?!

&nbsp
הניסוי שהצעת הוא אחלה למרות שאני חשבתי לערוך ניסוי פשוט בהרבה, לענייננו זה לא קריטי.
&nbsp
בכל אופן לגבי הפיכת הניסוי הנ"ל ל"ניסוי מחשבתי" אני לא מסכים בעליל!
למה לא לבצע את הניסוי בפועל ולראות?
בוודאי שחייבים לבצע ואז להסיק מסקנות.
&nbsp
אתה פה מעלה דעה ששלטה עוד לפני עידן המדע. דעה שמסתמכת על "ההגיון האנושי" ולא על ביצוע ניסויים.
בתור אחד שמסתמך על ניסויים מחשבתיים: מהי לדעתך מהירות האור שיוצא מפנס של רכב שנוסע ב100 קמ"ש?בצע ניסוי מחשבתי ונראה אם תהיה צודק.
&nbsp
הרבה פעמים הנסיון מכחיש את ההגיון..אבל רק הנסיון קובע עובדות.

Critical Thinking

Well-known member
"חשבתי לערוך ניסוי פשוט בהרבה"?

על איזה נסוי פשוט בהרבה חשבת?

"למה לא לבצע את הניסוי בפועל ולראות?"?
טוב, נראה כי אין די בנסוי מחשבתי, ואתה מצדד במבחן מעשי.
התאכזבתי, אך תמיד קיימת כמובן אפשרות שהטעות היא שלי.
הבה לא נניח לאכזבתי להעכיר את האוירה, וננסה להיות מעשיים.
אין לי מהלכים בקרב אוכלוסית המדיומים.
האם אתה מכיר מדיומים ומוכן לקחת על עצמך ארגון נסוי מעשי, בפורמט שהצעתי?
אני מהמר כי ברגע שתשטח את רעיונך בפני מדיום - תיתקל בסירוב או בהתחמקות, בנימוק/תירוץ כלשהו.

"אתה פה מעלה דעה ששלטה עוד לפני עידן המדע..."?
מעולם לא אמרתי כי אדחה טענה אם אין לה הסבר מדעי.
הרי כל תופעת טבע נחשבה לנטולת הסבר מדעי לכשנצפתה לראשונה.
אני דורש במינימום כי ימצא אישוש תצפיתי מובהק (מובהקוּת - קריטריון סטטיסטי לאי-אקראיות) לטענה בעניני המציאות.
פשוט, טרם ראיתי אישוש במובהק לטענה כלשהי בעניני הישארות-נפש, השתירות-נשמה, או כל טענה ממין זה, כגון, קיום נפש/נשמה בנפרד מן הגוף.
ה"אני" שלנו הוא קשרים נוירוניים במוח.
באשר מת המוח - מת ה"אני" עימו, והכל מפורק למולקולות אורגניות שתמוחזרנה על ידי מיקרואורגניזמים בתחתית שרשרת המזון.

rrrrrrrr12

New member
זו בדיוק המטרה שלשמה באתי לפורום

&nbsp
"האם אתה מכיר מדיומים ומוכן לקחת על עצמך ארגון נסוי מעשי, בפורמט שהצעתי?"
&nbsp
באתי לפורום כדי למצוא אנשים שמוכנים לערוך טקס כזה.אבל אפילו את הטקס הסטנדרטי אין פה אף אחד שמראה הענות לערוך. כך שמבחינת זה יצאתי בידיים ריקות.
&nbsp
ואתה עדיין שואל, ובצדק, אם אין מחקרים מפורסמים שאנחנו מכירים שמאששים את הישארות הנפש למה בכלל להאמין בזה?
אז ככה, אני הולך להגיד משהו שכמובן לא מבוסס והוא בא ממקורות דתיים:"בחירה חופשית". אני בטוח שאדם כמוך מכיר את המושג לעומק אבל בכל זאת אסביר.
&nbsp
מצד אחד יש לנו המון עדויות של אנשים בעולם שערכו טקסי סיאנס / מתו מוות קליני ומספרים דברים שבעיניי מעלים ספק האם הם אפקט פסיכולוגי בלבד או שבאמת יש משהו מעבר. וכדי שתישמר הבחירה החופשית יכול להיות שזה באמת סודר ככה שלא יצליחו להוכיח מדעית את אמיתות הסיאנס באופן רשמי לכל העולם. כלומר כשעורכים ניסוי רשמי במטרה להוכיח לעולם, אין בכלל רשות לרוח לתקשר איתנו. אבל אם אני ואתה נערוך פרטנית את הניסוי אצלי או אצלך בבית נוכל לחוות חוויות יוצאות דופן. אז מה אני חשבתי להציע?
&nbsp
הניסוי שלי מתחיל בהגרלה של מספר בעל 10 ספרות אקראית דרך מחשב.המספר הזה יודפס על דף בלי שאני רואה אותו.את הדף אני מכניס לארנק. הסיאנס יערך עם מספר אנשים ובמהלכו נבקש מהרוח לנחש את המספר שיש לי בארנק.בזמן הזה אני מוריד את היד מהכוס והופך להיות זה שרושם את המספרים שהרוח מכתיבה.נבדוק האם הרוחה הצליחה לנחש את המספרים.עד כאן הניסוי.
&nbsp
חשבתי לערוך את הניסוי הזה עם מספר אנשים שטוענים שעשו סיאנס והצליח להם.וככה אחרי שכבר עשיתי את הניסוי מספר פעמים וזה לא עבד זה מאוד יחזק את היחס הספקני כלפי הסיאנסים.
&nbsp
ברור שלא מדובר פה על הוכחה מדעית לכאן או לכאן אבל זו חוויה מעניינת שכן יכולה לעזור לגבש דעה מוצקה יותר בעניין.
&nbsp
מה דעתך?
&nbsp

rrrrrrrr12

New member
ועוד הערה קטנה לגבי מחקרים

&nbsp
כל התגובה הקודמת שכתבתי מתבססת על הדעה הספקנית ששטוענת שהמדע בדק את נושא הסיאנסים ולא מצא בהם ממש, כלומר כל המחקרים הראו תוצאות שליליות. אבל איפה המחקרים האלה שעליהם אנחנו נשענים? אולי לא בוצעו מספיק מחקרים איכותיים בעניין? לכן כדי שנוכל להגיד שהמדע בדק ולא הראה תוצאות אנחנו צריכים להביא לפחות מספר מחקרים בעניין ולא להתבסס על איזה שמועה שאומרת שהמדע בדק או לחילופין להגיד "אני לא מכיר מחקרים".העמדה שלך פחות מבוססת כשאתה אומר שאתה לא מכיר מחקרים כי אולי זה בגלל שאתה לא מומחה בעניין ולא בדקת מספיק(כמו שאני לא מכיר מחקרים אבל גם לא מי יודע מה חיפשתי) או שלא בוצעו מחקרים כלל בנושא הסיאנסים לפחות לא לפי הסטנדרט שאני ואתה הצענו פה. לכן על מנת לטעון :המדע בדק והראה תוצאות שליליות, יש להביא מחקרים כאלה שהחזירו תוצאות שליליות.
&nbsp
ולסיום בהתאם למה שפירטתי בתגובה הקודמת גם אם המדע באמת טוען שסיאנסים זה שקר עדיין זה לא פוסל לגמרי (לפחות בעיני) כי אולי זה כדי לשמר את חוק הטבע הדתי המפורסם : הבחירה החופשית. ולכן הצעתי לבצע את הטקס מספר פעמים באופן פרטני על מנת לגבש דעה.
&nbsp
מה אתה חושב?
&nbsp

Critical Thinking

Well-known member
טעיתי, ואני רואה כי הדיון נודד לכיוון לא רצוי,

ולכן אני "מחשב מסלול מחדש".
אין לי הוכחה שאין נשמה בנפרד מן הגוף, ולדעתי אין לאיש הוכחה כי יש נשמה בנפרד מן הגוף.
אולם אני מבקש לצמצם את הדיון לטענה כי, בין אם קיימת נשמה בנפרד מן הגוף ובין אם לאו - סיאנס הוא תרמית והינו יזמה של שרלטן.
זה שהפקת מספר אקראי בן 10 ספרות לא אומר שהרוח המזומנת ראתה אותו. אז, מדוע שהיא תדע מהו, ומדוע בכלל לצפות ממנה שתהיה טובה בניחושים? האם בשלב הבא תתבקש הרוח לנחש ששה בלוטו?
אני טוען משהו פשוט בהרבה.
מפיק המסר המתקבל בסיאנס הוא נוכל.
המבחן שהצעתי, ותוצאתו המצופה הם כלהלן:
אם נכסה את עיני המדיום ואת עיני כל המשתתפים ונשתמש בלוח, עם סידור גלוי לעין של אותיות, השונה מן המקובל, שאיש מן המשתתפים לא ראה כמותו קודם לסיאנס - לא יתקבל שום מסר. והרי הרוח רואה את האותיות ואמורה לכאורה לנווט את אצבעות המשתתפים מאות לאות עד התקבל המסר.

אשר לעמדתך כי מוטל עלי להציג מחקרים שוללים.
אני סבור כי בויכוח בין הטוען טענת קיום, לבין הטוען טענת אי-קיום - חובת ההוכחה על הטוען טענת קיום, פשוט מפני שבעניני טבע ומציאוּת - אין הוכחת אי-קיום. הוכחת אי-קיום קיימת רק בענפי מתמטיקה. זאת מכיוון שאוביקטים במתמטיקה הם מופשטים, פרי מחשבתנו (חוגים, קבוצות, אופרטורים על חברי קבוצה, וכיו"ב).

פשקרב1

New member
חבל על המאמץ -אף אחד לא יסכים. ראה במצורף.

גדול הספקנים בנושא - James Randy - בעצמו קוסם לפי הגדרתו שלו - קורא תיגר כבר מעל 55 שנה על כל הנוכלים למיניהם - כולל אורי גלר, גדול נוכלי ישראל. הנוכל "זרזיף" או מה-קוראים-לו - ועוד רבים ו"טובים" בכל העולם - ואף אחד לא נענה !!!!
הפרס שהציע - מיליון דולר טבין ותקילין - עמד גלמוד במשך 51 שנים !!!! ללא דורש!
ראה הקישור להלן:
[URL]https://en.wikipedia.org/wiki/One_Million_Dollar_Paranormal_Challen[/URL]
ge
וראה קצת סרטונים אודות ג'יימס ראנדי.

מה אתה אומר?

כבר זכו בפרס הזה 3 פעמים , והאמריקנים ממשיכים כאילו לא זכו ,
הם גם לא מצאו נשק להשמדה המונית בעירק , וכל סוכנויות המודעין של כל המדינות כן .
טוב נפלאות האמריקנים .
אם תתחיל להביא חומר רעיוני שלא אמריקני נתחיל לשוחח איתך .
דוד

פשקרב1

New member
מה אתה אומר ??? הרי אתה לא יודע מילה אחת באנגלית !!!!!

בקושי ניתן להבין את העברית העילגת שלך - עם כל מיני יודעי חן ואלוהים ושאר שטויות למיניהן....
לך חפש לך פראייר שיאמין לאישה שילדה ללא רחם.........
אה... וגם תעשה כבר מרק שועית !

אתה במדור שלא כל כך חם

אני יכול לסדר לך מדור יותר חם ,
ולגבי אנגלית כמו כל השפות הלטיניות והקריליות הם תוצר שלי .
הייתי אומר שאין שפה בימיינו כולל מחשבים שלא באה ממני .
תלמד ח"ן קצת .
דוד

למעלה