בוקר טוב. "מי זה כותב לך ילדונת, גלי מי שולח...

ברוכה הבאה, חייבתלהגיב

מסכים לגמרי עם מה שכתבת, ואוסיף לזה גם תפיסת עולם מקורית ויכולת לצרף דברים באופן שונה מאיתנו.

לפעמים נתקלים אצל ילדים אפילו בידע שאין לנו גישה אליו, או שידענו ושכחנו, וגם הם בעצמם ישכחו במהרה.

diday

Member
מצער אותי בדיעבד שלא עשינו את זה

כך שנשארו לנו רק מעט אנקדוטות שאנחנו זוכרים, או מכתבים לאמי שמצאתי אחרי שנפטרה ובהם סיפרתי.

אנקדוטה שאני זוכר. קופת חולים עושה מעקב התפתחות. הבכור בן שנתיים או שלוש.
מראים לו ציורים והוא צריך לדעת מהם.
אמו טיילה אתו הרבה והראתה לו צמחים ובעלי חיים. כשהגיע הציור של הפרח. במקום לומר פרח, אמר מה שמו. משער שהעוזרת לרופא לא הכירה את הפרח וסימנה לכן (כמובן) את התשובה כשגויה.

אוי. בחוגים מסויימים מסמנים סיפור כזה כ'אזהרת פנדורה'...

גם לי יש סיפור אחד או שניים על עוזרות רופא...

יוסי ר1

Active member
מכעיס בטירוף. אותי עד היום מכעיסים

שני בעלי מקצוע שטעו עם שתי תשובות שלי כשהייתי זאטוט במשהו דומה.
55 שנים אחרי, ועדיין מכעיס...

לפעמים, דווקא טמבלים כאלה נהפכים לכוח מניע חיובי בחיינו

הם יכולים לספק לנו מוטיבציה עצומה להוכיח שהם טעו.

שילה1

New member
"שלי" כתבה שם של ציפור נודדת,

המורה סמנה איקס.
הלכה בת ה7 לסיפריה ממול,חפשה ופשפשה וצלמה.
הביאה למורה הוכחה.
המורה התקשרה אליי.לא רק בגל מקרה זה.
בחטיבה,התווכחה עם המורה למתמטיקה כי הביאה פתרון בדרך שונה.התברר שצדקה מאוד.
נו מה..ילדים של היום....

לגמרי. בדיוק סיימתי דוקטורט

בתחום שגיליתי את קיומו ושמו בספר מרתיח של מישהו מטומטם שאמר משהו בסגנון "כולם מסכימים עם מה שאני אומר חוץ מקבוצה אחת שהתחום שלה נקרא X". אז מייד הבנתי שזה התחום שאני צריכה להיות בו...

ניסיון להבהרה: מישהו כתב ספר

על משהו. המישהו הזה היה אידיוט. בספר הזה הוא כתב שכולם מסכימים עם העמדה שלו לגבי אותו משהו חוץ מקבוצה אחת של חוקרים, שהתחום שלה נקרא X. אז הלכתי לעשות דוקטורט בתחום X.

מאחר שהדעה שלי לגביו לא השתנתה גם בתום הדוקטורט,

לא נראה לי שמדובר פה באפקט שכזה. הבן אדם פשוט אידיוט וחסר הבנה בתחום שלו עצמו. יש לי השערות לגבי מקור חוסר ההבנה שלו (חוסר היכרות שלו עם מושאי המחקר, ועקב כך העלאת השערות מנותקות מהמציאות, ואחר כך דבקות באותן השערות כאילו הן עובדות), אבל על העובדה שהוא אידיוט קשה לערער.
בינתיים גם העמדה שלו ושל דומיו הולכת וננטשת גם על ידי אותם אנשים עצמם, עקב חוסר ההתאמה בינה לבין המציאות והמחקר האמפירי.

הדבקות בהשערות - אני משתמש כאן במילה דעות - כאילו הן עובדות

היא מחלה שטרם נמצא לה מרפא, כן מדע לא מדע, כן מאה 21 לא מאה 21. כל כך הרבה אנשים לא מבדילים בין דעה לידיעה שזה כמעט מייאש.

האם מדובר בתחום הפילוסופיה?

חשבתי לרגע שאת חברה מסדנת המשחק... אבל אני רואה שבכל זאת

לא היתי רחוק כל כל מבחינת התחום.

איפה ראית מילה אחת של לעג (ובעצם, לאיזה תחום מהשניים)?

אני לא מכיר מספיק לא את זה ולא את זה, לא כדי לבקר ובטח שלא ללעוג, חלילה, אבל יודע לפחות על תחום השקה מרתק אחד ביניהם. לא אתפלא לשמוע על עוד.

אני אגיד לך מה הבעייה.

כשמדובר בתיאוריה, גם בפיסיקה יכולות להיות שטויות (כמו יקומים מקבילים וכו'), וזה לא פחות "לא מדויק" ממה שקורה בתחומים אחרים. אבל הבעייה בתחומים של מדעי החיים / פסיכולוגיה היא ההכנסה של המילה "אבולוציה" כהסבר לכל חור, שלא מאוד רחוקה מהכנסה של המילה "אלוהים" כהסבר - אפשר להסביר באמצעותה כל דבר והיפוכו, ופשוט אין שום בסיס לחלק מהטענות שנטענות ב"שם האבולוציה". אם קשה מדי למישהו להבין איך משהו מתפתח, "האבולוציה עשתה את זה" ועכשיו הכל סבבה.

ציינת בדיוק שני תחומים שלדעתי הבלתי מלומדת לא מתקיימים

זה בלעדי זה. אני מתקשה לקבל את התפיסה של דרווין לגבי מקור המינים בפני עצמה בדיוק כפי שהתפיסה הדתית לא מתקבלת על דעתי כתשובה היחידה.

גם פיזיקה נשענת על כמה אקסיומות שאולי תוכחנה גם הן כשגויות בבוא יומן - למשל, לגבי מהירות האור. גם מהירות הקול, אם אני לא טועה, נחשבה בזמנו למהירות ששום גוף לא יוכל לעבור בלי להתפרק.

את ואני עוד עלולים להתגלות כקרובים בדעותינו יותר מכפי שנראה במבט ראשון...

שלא תבין לא נכון - אין לי התנגדות עקרונית

לענייני אבולוציה ואני לא טוענת שהיא לא קיימת כשלעצמה (בניגוד לאלוהים) - ההתנגדות שלי היא לשימוש יתר באבולוציה כהסבר לתופעות, שגם מעכב לעתים את ההתקדמות המדעית.

למעלה