אמת מדומה

Critical Thinking

Well-known member
סיפורים - תמיד יהיו. מעורב כאן כסף גדול.

אם אינני יכול לאמת סיפור (ובדרך כלל זה רק משום שהסיפור "התרחש" אך ורק בין שתי אזני המספר, ובשום פנים ואופן לא מחוצה להן), אזי אין לי מה לעשות עם הסיפור.

נסי להשוות סיפורים אלה עם טיעוני החייטים במעשיה "בגדי המלך החדשים".
הם הציגו טענה אשר בעיקרון, במהות, לא היתה בת-בחינה, והכל קבלו זאת, חוץ מילד קטן אחד...

pynokyo

New member
גם כל מה שקשור למדע ומחקרים מושתת על כסף - הרבה כסף

תוצאות מדעיות הן בבחינת סיפורים עבור רוב הציבור.
רק מעטים מבינים באמת במה מדובר.
בגדי המלך החדשים - מתאים גם כמשל לאדם שמסרב לראות את הרוחניות שבו ועולמו הפנימי. כאילו הכל מדיד והכל רק חומר. לא כך הוא. לדעתי לפחות.
זה לא אומר שאני לא מחפשת הוכחות בדיוק כמוך - אבל לא מבטלת את מה שאני מרגישה.
המחשבות/ההגיון רוצה הוכחות - הרגש/התחושות מדברות בשפה אחרת.

Critical Thinking

Well-known member
כתבת "גם כל מה שקשור למדע ומחקרים מושתת על כסף - הרבה כסף".

נכון, מימון מסלולי לימוד למגמות מחקר ובניית מכשירי מחקר, מצריכים השקעות, אך מניבים פירות "מוחשיים", ואין ויכוח על פירות מוחשיים כאלה. הם "חוויה" ציבורית פומבית, והתיאוריות המנוסחות מתגליות מחקר הן בנות בחינה ובעלות כושר פרדיקטיבי - הבדל של עולם ומלואו מטענות העידן החדש.

pynokyo

New member
חלק מהמחקרים מניבים תוצאות שכל הציבור נהנה ממנו

ויש מחקרים שנועד לסיפוק סקרנות - כמו מחקר החלל וכיו"ב שעולה מיליארדים, התוצאות מובנות רק ע"י מטי מעט - רוב הציבור שמתעניין מקבל דברים כאומרם.
גם מחקרים שעשויים להיות מועילים לציבור - לא מקבלים מימון אם התוצאות שלהם לא יניבו רווחים. (בתחום הרפואה אני מתכוונת ועוד).

Critical Thinking

Well-known member
נכון הוא שאולי איש מבאי הפורום לא התענין ולא נרעש יתר על

המידה מגילוי גלי גרביטציה (שקיומם נחזה לפני כמאה שנים), אך התגלית היא "ציבורית" ו"פומבית" בכל זאת, מן הבחינה שכל מי שיבנה גלאי כזה - יקבל תוצאות מדידה זהות ולא יצטרך להאמין לחוקרים ולקבל את המלה שלהם בענין זה (מאידך, ספקן שיבחר לבחון תגלית זו בעצמו - עשוי לגלות שגיאה בפרסומי בעלי התגלית). זה לא היה ארוע שהתרחש אך בין שתי אזני מיסטיקן והעמיד בפנינו אך שתי ברירות - להאמין או לדחות.

אשר לעולם ה- pharmaceutics - נכון, חברות פארמה משקיעות בתרופות שיסבו נחת לבעלי המניות, ולא דווקא לצרכן.

pynokyo

New member
באי הפורום - הם בעיקר אני ואתה

אולי יש פה ושם אורחים חולפים שמציצים ואולי עוד מישהו או שניים גם קוראים

אף אחד (בטח לא אני) לא שוללת גילויים מדעיים מרשימים כאלה ואחרים - זה לא רלבנטי לפורום.
המדענים לא שוללים אמונות/תחושות/חוויות אנושיות - הדרך המדעית היא בחינה וגילויים.
הדרך הרוחנית היא רגשית/חוויתית.
אלו שתי גישות שונות - המכנה המשותף הם בני אדם.

pynokyo

New member
תוספת: יש מדענים דתיים, דהיינו מאמינים באלוהים ובבריאה

ומתוך כך מאמינים בכל מה שמתלווה לזה - והם מבינים בפיסיקה לא פחות ממך.
יש אנשי דת שהם גם מדענים - הם מכירים את הפיסיקה ויודעים על כל התגליות לגבי התנהלות החומר ביקום ובכל זאת לא זונחים את הדת והאמונה.
אנשי רוח לא שוללים את המדע ואת התגליות שלו. כל תגלית היא חלק ממכלול שלם.
המכלול תמיד נשאר בסימן שאלה?
&nbsp

Critical Thinking

Well-known member
אין בעיה לכימאי או לפיסיקאי בתחום ספציפי כגון פיסיקה של מצב

מוצק, או פיסיקה של פלאסמה, להאמין בסיפור הבריאה כלשונו, אך משוכנעני כי תהיה בעיה לאסטרונום או לביולוג של אבולוציה, או לפליאונטולוג לקבל מעשיה זו.
על כן אינני משער כי תמצאי מדען חרדי בתחום האסטרונומיה, אבולוציה, או פליאונטולוגיה.

pynokyo

New member
יש ויש - אבל לא זוכרת את שמו של האסטרופיסיקאי שנמנה

עם הכמרים בכנסיה הקתולית. היה גם אצלנו ישעיהו ליבוביץ'.
בוא נחזור רגע לנסות להבין מהו מוח ומהי מחשבה.
נניח שהמחשבה היא בעצם גלים - גלי מחשבה
כמו גלי רדיו - הגלים ממשיכים לזרום גם כשמכבים את מכשיר הרדיו.
המוח הוא מכשיר משוכלל של קליטת גלים - גלי מחשבה.
כשהמוח כבה הגלים ממשיכים.
&nbsp
מהי תופעת הגל - למה היא נוצרה, מה יצר אותה? יש גלי כבידה ושאר גלים, הם קיימים בעוצמות שונות במקומות שונים. תופעת הגלים היא אינסופית (?) איפה היא מתחילה ואיפה היא נגמרת? מה מניע אותה?
.
זה שיש תופעות פיסיקליות לא עונה על השאלות למה הם נוצרו, מה יצר אותן? האם הן נעלמות או אינסופיות?.
.
נניח שהאדם ומוחו הם כמו הקוסמוס - כשהשמש במלוא מאירה במלוא עוצמתה על כדור הארץ הכוכבים הם בלתי נראים - גם המכשירים המביטים לחלל מסתכלים דרכם באזורים חשוכים במיוחד ובשעות הלילה.
אם נשווה את השמש לחלק הקוגניטיבי של המוח - שמאיר במלוא עוצמתו בשעת עירות, ולכן לא מאפשר לנו להבחין/לראות דברים שמסתתרים מאחורי ההיגיון - בשעות הלילה, בשעות שהתדר המוחי משתנה - הדברים נראים אחרת, בין היתר חלומות.
&nbsp

Critical Thinking

Well-known member
Georges Lemaître?

כן, הוא היה אסטרונום פורץ-דרך. אולם "חריג". לא כל אחד הוא Georges Lemaître. או אולי התכוונת ל- Gregor Mendel אשר לא היה חוקר אבולוציה אלא חוקר תורשה. תורשה, בניגוד לאסטרונומיה - אינה "חתרנית" מבחינה אמונית (אינה מערערת את סמכות כתבי הקודש).

"חשיבה" היא תהליך קוגניטיבי במוח, וככזה - לבטח מלווה פעילות חשמלית מוחית, וככזו - משערני כי ניתן לגלות אותות חשמליים כתוצאה מפעילות זו גם בגלאים המצויים מחוץ לגולגולת. האותות החשמליים הללו שניתן לגלות מחוץ לגולגולת הם גלים אלקטרומגנטיים, הם משהו פיסי לחלוטין מעצם זה שהם נרשמים בגלאי.

גלים פיסיים - יש להם מקור, וכל עוד המקור פעיל ו"משדר" - ניתן לקלוט אותם.
כאשר נפטר אדם - מושבת ה"משדר" שלו.

כתבת "זה שיש תופעות פיסיקליות לא עונה על השאלות למה הם נוצרו, מה יצר אותן? האם הן נעלמות או אינסופיות?".
"למה" היא שאלת תכלית. ליקום אין תכלית, והוא אדיש לכל מה שאנו חושבים עליו.
תופעה פיסיקלית עשויה להיות ספונטנית או מאולצת.
תופעה ספונטנית היא תופעה המתרחשת "מאליה", למשל התחמצנות, חלודה, רקבון, "שאיפת" תמצית תה להתפשט מן השקית ו"לצבוע" את כל מי הכוס.
תופעה מאולצת היא תופעה שאינה מתרחשת "מאליה" אלא מצריכה השקעת אנרגיה תחילה.

לא הבנתי מה את טוענת בנוגע לשעות האור לעומת שעות החשיכה.
אם אני מוטרד בגין משהו בהיותי ער - אני עשוי לחלום עליו בלילה. החלום הוא תהליך מוחי פנימי אישי שלי ואינו מבוסס על משהו שקלטתי מן החוץ בעת שנתי (אלא אם כן את מתכוונת ל"חזיון" [חלום "נבואי] או ל- premonition).

pynokyo

New member
גם המחשבה היא ספונטנית - ניסית פעם לעצור לגמרי את המחשבות?

האם אתה יכול לחשוב בו-זמנית שתי מחשבות שונות?
לא מדברת על פעולות אוטומטיות שהמוח משדר לגוף והגוף מגיב בהתאם למערכת העצבים.
מי משדר את הגלים האלקטרומגנטיים - ולמה? תוכיח שהמחשבות נוצרות במח. אולי יש גלים נוספים המניעים את החשיבה. גלים אלקטרומגנטיים קיימים בקוסמוס - המוח קולט תדרים מסויימים.
מה יצר את מיקרואורגניזם חי - מה גרם לו להתפתח - למה המוח מתפתח עם השנים, למה נוצר אדם? למה נוצרה חשיבה? מי או מה יצר אותה - מה הם בכלל חיים?
המחשבה שלנו היא ספונטנית לחלוטין. התודעה היא ספונטנית לחלוטין. היקום אדיש לווכחנות חסר טעם.
&nbsp
&nbsp

Critical Thinking

Well-known member
יש לי מבחן פשוט לבדיקת טענות "קוראי מחשבות", ובעלי

יכולת OBE:
אני אוחז בידי כעת את כרטיס האשראי שלי, מתבונן במספרו, ב- CCV אשר מעברו השני, וכמובן יודע את הקוד הסודי בן ארבע הספרות שאינו רשום בשום מקום זולת במוחי, ומאתגר בזאת אנשים בעלי כישורים על-טבעיים (לטענתם) לציין כאן, קבל עם ועדה, את מחשבותי אודות כרטיס זה: מספרו, ה- CCV שלו, והקוד הסודי.

אם יצליח מישהו בכך - אודה קבל עם ועדה כי יכולות על-טבעיות כאלה אכן קיימות בבני אדם. ואגב, לא אשלם למיסטיקן כלשהו אגורה שחוקה בעבור יעוץ כלשהו, לפני שיעמוד בהצלחה במבחן פשוט זה.

האם גם את נכונה לאמץ מבחן פשוט כזה?
אם לא - הסבירי נא מדוע.

pynokyo

New member
תוספת: מוות קליני - יציאה מהגוף זה לא טיול שנתי

גם לא ביקור כייפי במוזיאון.
כשאתה נמצא אצל רופא שיניים מחשבותיך/התודעה שלך/ההתכוונות שלך כולה בטיפול ולא בצבע העיניים של הרופא.
כשאתה נמצא במבחן נהיגה את נמצא כל כולך במחשבות/בתודעה/בהתכוונות על חוקי התנועה והכביש ולא בחולצה של הבוחן.
אותם רופאים שכביכול חקרו את החוויה של המוות הקליני או שלא הבינו את מה באמת או שמראש ניסו להכשיל את עצמם מתוך חרדה או אי יכולת להבין תופעות שאין להם הסבר שהמדע נכון לעכשיו יכול להסביר.
כל אדם וכל תודעה של אדם כמו גם המחשבות בהיות בהכרה מלאה מתמקדת בעניין אחד - אי אפשר לחשוב או להתכוון לכמה עניינים במקביל.
שנשמתו של אדם במצב של כמעט מוות - יוצאת מהגוף כל כולה מתמקדת במה שקורה סביבה ולא באיזה ציורים ותמונות על הקיר - גם אם היו נמצאים בגובה העיניים.
.
לגבי יציאה מהגוף אני מתחברת לגמרי - זה קרה לי בילדותי ולא מתוך איזה סטרס גופני, אלא מתוך עניין רגשי כלשהו. זה היה קצר, הייתי בפינה התקרה בחדרי וראיתי את עצמי על המיטה - כי יציאה מהגוף מתמקדת בחלק הגופני של האני ולא בשום דבר אחר.
.
לגבי הישארות הנשמה אחרי המוות - כאן ההוכחה היחידה יכולה להיות רק התנסות וחוויה אישית. (אם לא חווית או חשת משהו בתוכך שהיה באיזה גלגול אחר, או שלא חשת איזה תחושה של בין העולמות - אף אחד לא יוכל להוכיח לך את זה באופן מדעי נכון לעכשיו - אז נשאר לך או להאמין או לא להאמין - או לחפש דרך להתנסות בזה).
בהצלחה

pynokyo

New member
הייתי מאוד רוצה לדעת למשל את מספרי הלוטו שיעלו בגורל

בהגרלה הקרובה

מישהו מכריח אותך לשלם למיסטיקן כלשהו?
מישהו מכריח אותך להאמין להם?
(גם אני לא מאמינה להם, מתוך ניסיון אישי בעבר, בעניין חיזוי עתידות. לא התנסיתי כי לא היה צורך בנוגע להישארות הנשמה לאחר המוות או בלנסות לגלות מה או מי הייתי בגלגול קודם, גם אין לזה שום חשיבות בחיים האלה - כי כל גלגול אתה אדם אחר, מה שחשוב אלה הם ההתנסויות/החוויות הרגשיות נפשיות שהיו לך וזה מה שממשיך איתך לחיים האלה, והחוויות וההתנסויות שהיו לך בגלגול הזה ימשיכו אתך גם לגלגול הבא - בין היתר גם ידע שצברת - משהו מתוך הידע הזה נשאר, ובגלגול הבא עד לנקודת הידע שצברת תוכל ללמוד מהר ללא קשיים, ומנקודת הידע הנוכחית או זאת שתהיה בסוף הגלגול הזה ימשיך אתך הלאה לגלגול הבא ובגלגול הבא תוכל לפתח ולהרחיב את הידע הזה אם יהיה עדיין רלבנטי לאותה תקופה).
שוב אני מרבה במילים מיותרות - הנפש/התודעה/הנשמה חשובים לא עניינים חומריים כמו כסף ורכוש - ובטח לא מספר כרטיס האשראי שלך. אלא אם למישהו יש חשק לגנוב אותו ולהשתמש בו
)

Critical Thinking

Well-known member
"אמת", במובן "פני הדברים", או "עובדה" - היא ענין מוחלט.

הבעיה היא בכך שלא כל אחד יכול לברר לעצמו בעצמו מהם "פני הדברים", ולכן נאלץ להקשיב לדיווח מאחרים, אשר עלולים להיות בעלי אינטרס נסתר, שיגרום להם לדווח חלקית, או במעוּות.

pynokyo

New member
מהם פני הדברים? איינשטיין גילה שהכל יחסי

בעולם בו הזמן, המרחב והמסה משפיעים - בעולם בו קיימת השוואה
בעולם כזה האמת היא יחסית - העובדות הן אשליה, יש תנועה מתמדת ומכורח זה השינוי הוא האמת היחידה או העובדה היחידה שאנו יכולים להתייחס אליה.
הכל בר שינוי - אין עובדות שאינן ברות סתירה או שאפשרות השינוי תחול גם עליהן.
בעולם בו הכל יחסי - המוחלט לעולם לא יכול להיות מוחלט בהחלט.
התפיסה/החושים שלנו מוגבלים ויחסיים ליכולות התפיסתיות שלנו.
בעולם התפיסה המוגבלת כל הסכמה כללית היא סובייקטיבית למסכים.

Critical Thinking

Well-known member
טעות. המלה "relativity" בענין תגליותיו של אינשטיין, אינה

המלה "יחסית", אותה את משדכת למלה "אמת", אלא הינה "יחסוּת", ומציינת כי אין בנמצא "reference frame" אבסולוטית, לא בעניני תנועה קצובה, ולא בעניני תנועה מואצת, ולהפך - תוצאת תגליותיו של אינשטיין היא כי תופעה פיסיקלית אינה תלויה ב"reference frame" זו או אחרת, וחוקיה נכונים (אינווריאנטים) בכל "reference frame".

התגלית דווקא שוללת שידוך בין "יחסית" לבין "אמת".

pynokyo

New member
יחסיות - השוואתי - לא שיווני - מידתי (שמידותיו שונות)

חוסר אחידות - שונות.
במקום בו המכנה המשותף הוא כל אלה - גם האמת השוואתית, ולכן אינה מוחלטת.

pynokyo

New member
דוגמה להשוואתי - חפץ גבוה ביחס לנמוך

חפץ גבוה, חפץ נמוך, חפץ נמוך ממנו, חפץ גבוה מהגבוה הראשון וכו' עד לאינסוף
איפה נמצאת האמת?
האמת השוואתית, דהיינו אינה מוחלטת.
כך דבר שאנו תופסים נמצא תמיד ביחס אלינו, ביחס למצב שאנו מכירים או מסוגלים לתפוס.
כנ"ל לגבי דברים מדידים (שמודדים אותם באורך ברוחב ובמרחב).
כל דבר חסר צורה - אנו מיד מדמים לא צורה כלשהי, אנחנו לא מסוגלים לתפוס דברים חסרי צורה, חסרי צבע, חסרי מסגרת, חסרי קצה/סוף.
&nbsp
&nbsp

Critical Thinking

Well-known member
האם את מתכוונת לפתח דיון בדקדוק עברי?

אני מעונין לדון בשאלה כיצד צריך אדם נבון (homo sapiens) להגיב על טענה המושמעת באזניו, בנוגע למציאות.

למעלה