אז שער הדולר הולך רק לעלות ?

אז שער הדולר הולך רק לעלות ?

"מתישהו השנה, כשהעולם יבין שכלכלת ארצות הברית קצת חלשה מהצפוי, ושהפד לא הולך להקפיץ את שערי הריבית, עשוי להיות תיקון בדולר.
אבל זה יהיה רק תיקון זמני, ואז הדולר יחזור לעלות.
אני לא יכול להגיד עכשיו מתי התיקון הזה יקרה.
אני חושב שלפני שהוא יתרחש, הדולר ימשיך להתחזק".

מה לגבי מניות ?
"בשוקי המניות התמונה מאוד ברורה : שוק המניות האמריקאי, שמורכב ברובו מתאגידים בינלאומיים עם שווי שוק גבוה, הולך להיפגע.
חצי מההכנסות של החברות הנסחרות במדד S&P 500 מגיע מעבר לים, והמשמעות של עלייה בשער הדולר היא שרווחיהן יורדים. דו"חות הרווח והפסד של רוב התאגידים האלה אכן מאכזבים.
השוק נמצא בתמחור גבוה, ולכן פגיע לנפילת שערים.
אני לא חושב שנראה אסון גדול בשוק המניות האמריקאי, אבל אני כן חושב שאנחנו בקלות יכולים לראות נפילה של 10% השנה, ואפילו יותר.

"המרוויחים הגדולים ביותר מהשינוי בשערי המטבע נמצאים במדד דאקס בגרמניה. שוק המניות הגרמני מכיל בעיקר תאגידים בינלאומיים גדולים ומאוד תחרותיים, שהצליחו לרשום רווחים יפים אפילו כששער היורו עמד על 1.4 דולר ליורו.
ואנחנו כנראה הולכים להגיע לשוויון בין שער הדולר ליורו.
זה ייתן רוח גבית אדירה ליצוא הגרמני.
המקבילה למה שקורה בגרמניה כיום היא מה שקרה ביפן במחצית הראשונה של 2013, כשהרשויות היפניות דחפו למטה את הין ושוק המניות זינק ב־60% בתוך שישה חודשים.
דאקס כבר עלה 20% מאז הסתיו, אבל יש מקום לעליות של 20%–40% עד שהמהלך הזה יסתיים.
במילים אחרות, התנועות בשערי המטבע מובילות למגמות מאוד שונות בשוקי המניות".

רגע, מה לגבי כל אותן חברות מחוץ לארצות הברית שצריכות להחזיר
חובות בדולרים ?

"אנחנו עשויים לראות חדלות פירעון, במיוחד כשהדולר יחזור לעלות, ואני מצפה שזה יקרה בשנה הבאה.
כיום אנחנו נמצאים בשלבים האחרונים של הראלי הראשון בדולר, ואחריו כאמור צפוי תיקון.
בשלב הבא של הראלי, שיחל קרוב לוודאי בהמשך השנה הזאת ולאורך כל 2016, אנחנו עשויים לראות מקרים של חדלות פירעון.

"צריך לזכור שמתוך ה־10 טריליון חובות דולריים, קרוב ל־3 טריליון מוחזקים על ידי תאגידים סיניים שמימנו את השקעות הנדל"ן שלהם באמצעות חוב שנקוב בדולרים. ואתה יכול רק לתאר לעצמך מה יקרה כשהיואן יתחיל להיחלש".

ובשוק המטבעות ?
"זה מאוד ברור : צריך להחזיק רק בדולרים. כל שאר המטבעות אינם אטרקטיביים".

מתי נגיע לשם ?
"בתוך שנתיים־שלוש. זה יהיה רגע רע לשווקים הפיננסיים, והמשקיעים צריכים להיות מוכנים לרגע הזה ולנקוט צעדים שיגנו על ההשקעות שלהם.
כשהרגע הזה יגיע, למשל, מחיר הזהב יזנק הרבה יותר גבוה משאנשים חושבים.

"ועדיין, זה לא יקרה בקרוב. כרגע הזהב לא יכול לזנק, כי הדולר חזק ואנחנו נמצאים בסביבה דפלציונית. היום הזהב עולה מול כל המטבעות החלשים וממלא את תפקידו, להגן על כוח הקנייה של החוסכים כנגד מעשי האיוולת של הבנקים המרכזיים שלהם. אבל במונחים דולריים, אנחנו צריכים לחכות עוד שנתיים עד שהזהב יתחיל לטפס בצורה מתמשכת".

http://www.calcalist.co.il/markets/...האיתותים בישראל של טלנירי - לחצו לפרטים מלאים

למעלה