סוף תקופת הביניים - מטפסת על הקירות...

mick nik

New member
סוף תקופת הביניים - מטפסת על הקירות...

בתקופה האחרונה לא מצאתי את הכוחות לכתוב כאן יותר מדי. הרגשתי צורך להתרחק קצת מחווית האובדן ולחשב מסלול מחדש ...

קצת יותר משנה וחצי מאז הצטרפתי אליכן בעקבות הריון שהופסק בשבוע 25 בלידה שקטה. אחריו עוד הפלה ספונטנית בשבוע 6 וכימי אחד, כשברקע השעון הביולוגי מתקתק במלוא המרץ. אט אט חלחלה בי ההכרה שהספיקה לי תרומתי לסטטיסטיקה ושפספסנו את חלון ההזדמנויות להרחבת המשפחה שלנו.

לאיש שאיתי היה קשה יותר לוותר. הוא ביקש כל הזמן חוויה מתקנת והזדמנות לנסיון נוסף.
וכך, לאורך זמן התנדנדתי בין התחושה שלא אעמוד בניסיון נוסף לבין הקושי לשאת באחריות על כך שאני נוטלת ממנו את החלום.

ככל שנחשפתי כאן לסיפורים של אחרות, הבנתי כמה מזל נפל בחלקנו שזכינו בתחילת מסע הילודה שלנו לשני הריונות ספונטניים תקינים עם חוויות לידה טובות, שהביאו לנו את שתי הבנות הנהדרות שלנו.

שוב ושוב שמעתי כמה ילד נוסף הוא המפתח לסגור מעגל ולהתרומם מהאבדן, אבל גם ידעתי כמה לא מובן מאליו שנזכה לכך, בעיקר בהתחשב בכך שכבר מזמן עברתי את רף הגיל שהצבתי לעצמי בענייני ילודה.

ודווקא כשהבשיל אצלי התהליך, עם שיחות אינסופיות על תחושת ההחמצה שתמיד תלווה את ההחלטה לעצור. דווקא אז איחרה הוסת.
נכון, ידענו שזו אפשרות אבל בכל זאת הופתעתי. בחודש הזה כנראה היה ביוץ מוקדם מהרגיל כשבדרך כלל המחזורים שלי סדירים מאד.

מודה שהאיחור התקבל אצלי ברגשות מעורבים. כאילו הקלפים נטרפו מחדש ושוב אנחנו נתונים לחסדי כוחות גדולים וחזקים מאיתנו. מצד אחד תקווה ומצד שני ספקות באשר לעתיד וחרדה גדולה .

נסענו עם הבנות לחופשה שתוכננה מראש כשתופעות הלוואי של ההריון מכות בי במלוא עוצמתן. בחילות, חולשה נוראית, סחרחורות. כל הכיף. במקסימום האפשרי.
באופן אבסורדי היה בכך משהו מרגיע. כאילו ההריון הזה מכריז על נוכחותו ועל כוונתו לשרוד בינתיים.

כשחזרנו חיכיתי עוד שבוע לתור אצל רופאת הנשים שלי ואם אני כותבת את כל הסיפור דווקא פה אתן יכולות להבין לאן זה הולך מכאן...

לרגע אחד התרגשות של הרופאה משני שקי הריון ושניה אחרי זה שקט כשאיתרה רק עובר אחד ללא דופק.
קיבלתי הפניה למיון ונאלצתי להמתין יומיים עד שניגשתי לשם כיוון שהאיש שלי היה בנסיעת עבודה ולא התאים לי להתמודד עם זה לבד.
במקום לפעול באופן אופרטיבי, חפרתי כאן וברשת בינתיים בניסיון להכריע בין ציטוטק לגרידה ולא באמת הגעתי להכרעה.
ביום שישי במיון הרופאה שפגשנו היתה פחות נחרצת וביקשה להמתין מספר ימים למקרה שההריון צעיר יותר ודופק עוד עשוי להתפתח בהמשך.

קיבלתי את ההמלצה להמתין, אבל לא באמת תולה בה תקווה. יודעת שהתסריט של הריון צעיר הוא לא התסריט במקרה הזה .
מתסכל כל כך להרגיש כה הריונית ללא תכלית. מתפקדת במינימום ההכרחי ובינתיים מנסה רק לשרוד את ההמתנה לבאות...

מחכה שאולי תתפתח הפלה באופן טבעי ועדיין לא יודעת באיזה אופן להפסיק את ההריון במידה ולא.
בעלי מחכה לנס ואני מנמיכה ציפיות. פשוט יודעת בתוך תוכי שזה לא.

לא יודעת איך יעברו הימים הקרובים אבל יודעת שבסופו של דבר הם יעברו...

וכבר מתחילה לסגור ביני לביני את הפרק הזה.
כתבה לי כאן פעם אין אריות כאלה שכאשר אשה מגיעה לסוף פרק הילודה היא פשוט יודעת. אז הנה אני כאן... לחלוטין יודעת, כואבת, נפרדת, משלימה. שוב ושוב מתפרקת ואוספת את עצמי מחדש. עם הרבה כאב, אבל עם הבנה שהגעתי לסופה של הדרך.
יודעת שניסיתי ושאין בי כוח לנסות עוד.

שירהד1

Member
מנהל
רגע, אני רוצה להבין-

את יכולה בבקשה לכתוב את השבוע המדוייק שלך? ואם אפשר גם תאריך של וסת אחרונה. אני רוצה להבין עד כמה יש מקום לאופטימיות ו/או לפסימיות.
מתי היית אצל הרופאה שלך (מבחינת שבוע מדויק) ומתי היית אצל הרופאה במיון (שוב- שבוע מדויק)? לא כתבת מה הרופאה במיון ראתה?

שירה דוד
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים עם קשיים התפתחותיים ולקויות למידה
הדרכת מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות
מנהלת פורום אובדן הריון ופורום הריון אחרי אובדן, תפוז
09-7749028

mick nik

New member
תודה, שירה

וסת אחרונה היתה ב23.3.
ב3/4 היה ספק דימום קצר שקצת תעתע בי ובדיעבד יכולה להניח כי היה דימום של השתרשות אולי.
אצל הרופאה שלי הייתי בשלישי האחרון - היה אמור להיות אמצע שבוע 7 ואצל הרופאה במיון ביום שישי - 3 ימים אחר כך.
שתיהן ראו שני שקים - אחד ריק ובשני עובר ללא דופק המתאים לשבוע 6+5 .

הרופאה שלי דיברה מיד על פרוצדורות להפסקת הריון ואילו הרופאה במיון חשבה שאולי מדובר בעובר קטן יותר ומכאן - הריון צעיר יותר ולכן הציעה לגלות זהירות ולחכות.

מאחר וסביב המועד המשוער של הביוץ ואחריו נמנענו מיחסי מין התסריט של הריון צעיר פחות סביר בעיני. בואי נאמר שאם אגלה שהייתי פסימית לשווא, לא אצליח ליישב את המתמטיקה כאן, אבל מודה שהרציונל שלי יצא לשביתה. עד להודעה חדשה.

בינתיים מרגישה שאין מנוס מן ההמתנה למרות הכל , על אף שעבורי זו עמדה מערערת מאד להיות בה.

שירהד1

Member
מנהל
ואו, מורכב-

אצל הרופאה היית בשבוע 7+5 (אני קוראת וכותבת את מספרים משמאל).
אצל הרופאה השנייה מהמיון- בשבוע 8+1.
לצערי, זה שבוע שצריך לראות עובר עם דופק.
אוף. לא מבשר טובות. אבל כמובן שצריך ללכת ולהיבדק.

אני לא כותבת כלום לגבי פרוצדורה כזו או אחרת, וגם לא לגבי העניין הנפשי. אני חייבת עובדות מוגמרות בשביל לעשות זאת.
ההמתנה הזו גומרת את החיים. אני יודעת. הייתי שם.
אם ההמתנה היא בלתי אפשרית כבר עבורך, לכי להיבדק כבר מחר ואל תחכי ליום שלישי.

אנו מחכות פה איתך- לכל תסריט שהוא.

שירה.

שירה דוד
09-7749028

כואבת איתך את ההמתנה

קודם כל שתי שאלות טכניות:
1. באיזה שבוע את כרגע עפ"י וסת אחרונה?
2. מתי את אמורה לחזור לבדיקה נוספת?
לא אנסה להפיח בך תקווה. לא כי אני לא חושבת שאין מקום לתקווה, אלא כי זכותך המלאה להיות פסימית ולגלות שצדקת. ואם במקרה יקרה הנס שבעלך מייחל לו ויופיע דופק, את כנראה תמשיכי הלאה עם הפסימיות, עד לסוף הטוב או עד לסוף הרע.

לגבי ההמשך, קטונתי מלייעץ בפן של ההתמודדות הנפשית עם הידיעה שזהו, זה סוף הילודה ולא יהיה עוד.
מודה שאני מפחדת נורא מלהגיע לשם, להיות במקום שבו את נמצאת כרגע, אבל בתוך תוכי מבינה ומפנימה שאם יהיה עוד אובדן, כנראה לא יהיו עוד הריונות אחריו.

ואם בכל זאת לא יקרה הנס, ואם בכל זאת צריך לבחור, השיקולים מגוונים.
אם תרצי, אוכל לפרט לך מנסיוני באובדני דופק, גרידות וציטוטק.

"שוב ושוב שמעתי כמה ילד נוסף הוא המפתח לסגור מעגל ולהתרומם מהאבדן". האמת היא שבשיחה פנים אל פנים, אף אחד לא העיז לומר לי כזה דבר (למעשה הרבה אנשים יעצו לי להסתפק בילדה אחת), אבל כאן בפורום יצא לי לקרוא כמה פעמים אמירות כאלה. וזה כואב נורא. כי ברור שאם יצליח אז זה יעזור להתרומם מהאובדן, אבל מה עושים כששוב ושוב ושוב לא מצליח ובור האובדן רק מעמיק?
לפעמים צריך להתרומם מהאובדן גם בלי ילד נוסף. ואצל חלק מהנשים בלי ילד בכלל. זה עצוב וכואב באופן שלא ניתן לתאר, אבל זו המציאות.

mick nik

New member
המון תודה גם לך

האופן בו את, שירה, אין אריות כאלה ועוד נשים נפלאות כאן, מצליחות לגעת שוב ושוב במקום הכואב הזה כדי לתמוך במי שזקוקה לכך תמיד מעורר בי המון השתאות והערכה.
בתשובה לשאלתך, אמורה להיות בשבוע 8, עובר ללא דופק מתאים לשבוע 6+5 והתבקשתי להמתין ולשוב לבדיקה לקראת יום שלישי.
לא יודעת אם באמת אמתין עד אז או שאגש שוב מחר.
מרגע שנפתחה אפשרות לספק, מרגישה שחובתי להמתין על אף המעמסה הנפשית ועל אף שאני אכן שומרת על זכותי לפסימיות, למרות גישתי האופטימית בדרך כלל.
לא יודעת אם זה מנגנון הגנה או קול הרציונל שמונע ממני לפתח תקוות שוא אבל לפחות כרגע לא מצליחה להתחבר לתחושה אחרת.
קראתי כבר על דופק שצץ פתאום בשבוע 10 או 12 אבל חושבת שקרוב היום שנאלץ להגיע להכרעה.

זכרתי שיש לך התנסות גם בגרידה וגם בציטוטק וחזרתי להודעות שלך בעניין.
אם בכל זאת יש לך תובנות נוספות , אשמח לסדר בראש.
מודה שיש בי רתיעה מגרידה - בעיקר בגלל אובדן השליטה כנראה. עם זאת - החוויה שלי עם ציטוטק לצורך השראת לידה לא היתה קלה, אבל ברור לי שהתהליך שונה בהריון צעיר ולכן עדיין מתלבטת.
יודעת שכך או כך עדיין אהיה נתונה לחסדי המזל ואולי אני מחפשת שליטה במקום שבו היא כבר ניטלה ממני.

ובאשר להמשך, אני עוד אצטרך כמובן לעבד את הדברים .
ולגמרי בשונה מהסרט שהגרלתי לעצמי, מאחלת לך בכל ליבי שתזכי לחוויה מתקנת אמיתית של הריון שקט, בריא ונטול דרמות, עם ידיים מלאות בסופו, כי באמת הגיע זמן ואת כל כך כל כך ראויה לכך.

שירהד1

Member
מנהל
אין דבר זה דופק שמופיע פתאום בשבוע 10-12-

איפה קראת את המידע השגוי הזה? יכולה רק לתאר לעצמי שזה היה באיזה אתר מפוקפק של אגודות כמו אפרת, או שזה היה הריון של מישהי שממש לא מחוברת לגוף שלה, ולא היה לה מושג מתי קיבלה את המחזור האחרון.

שירה דוד
09-7749028

mick nik

New member
מנפלאות גוגל... הזוי גם בעיני.

ושוב תודה.על האכפתיות, הדאגה ועל היותך תמיד כאן.
זה לא מובן מאליו בכלל.

אעדכן...

מחשבות על ציטוטק וגרידה

ב-3 השנים האחרונות עברתי 10 פרוצדורות בהרדמה: גרידות, היסטרוסקופיות ניתוחיות ושאיבות של ביציות. אני יודעת שזו קלישאה, אבל ההרדמה הרבה פחות נוראית ממה שאנחנו מדמיינות. ועוד קלישאה שנכונה עבורי היא שההרדמה היא החלק הכי טוב בגרידה (וגם בהיסטרו, וגם בשאיבה). בהרדמה האחרונה המרדים היה כל כך טוב, שאפילו פתיחת הוריד לא כאבה לי.
אם חלילה אעבור אובדן נוסף, אבחר בגרידה פרטית, אצל הרופא שלי.
מימד חוסר השליטה בגרידה, קטן בעיניי לאין שיעור ממימד חוסר השליטה בציטוטק (ההודעה שלי מ-22/12/16 מדגימה כמה חוסר שליטה יש בציטוטק).
העובדה שיש לך ילדים בבית ושאי אפשר לדעת כמה זמן יימשך הדימום ומה תהיה עוצמתו, מגדילה בעיניי את חוסר השליטה בציטוטק.
הסיכון לשארית (מבחינתי) קיים גם בגרידה וגם בציטוטק, לא יודעת מה הסטטיסטיקה של נשים אחרות.
בסופו של דבר, לא ממש נשארו לציטוטק יתרונות מבחינתי.

את מעט השליטה שלי אני מוצאת בבחירה בין האפשרויות הרעות. ואם אני בוחרת בגרידה, אז באפשרות לבחור לבצע אותה אצל הרופא הפרטי שלי. האמת היא שבאובדן הרביעי (הריון חמישי) רציתי שהוא יבצע את הגרידה, אבל את ה"אין דופק" גילינו בדיוק יום לפני שהוכנסו תקנות חדשות לגבי רפואה פרטית, והוא לא ידע לומר לי אם יוכל לקבל אותי או לא, אז בסוף הגרידה היתה בציבורי וההיסטרו להוצאת השארית של אותה הגרידה היתה אצלו בפרטי.

אני חושבת שעל אף הקושי שבהמתנה, אם כבר חיכית, עדיף להמשיך ולחכות ליום שלישי. מצד שני אני יודעת כמה ההמתנה הזו קורעת לגזרים וכמה היא בלתי אפשרית.
ממתינה ביחד איתך

מודה לך מאוד על האיחולים, הלוואי הלוואי הלוואי

mick nik

New member
בהחלט הוספת לי חומר למחשבה. מכיוון שלא חשבתי עליו.

אכן ממתינה למחר ולהתמודדות שיביא איתו.
מודה לך מאד על הפרספקטיבה הרחבה יותר ומצרפת את כל 20 האצבעות שלי לאלה שלך

חושבת עליך ומקווה עבורך להכי טוב שאפשר בנסיבות הללו

מסכימה עם מרעישה לגבי מימד השליטה בגרידה מול הציטוטק. זה למרות שאני בחרתי פעמיים בציטוטק, למרות שאחרי הפעם הראשונה שהיתה סיוט אולי היה נכון לבחור בגרידה. כתבתי כאן בעבר, אבל שתי החוויות שלי עם הציטוטק היו עבורי - בפן הפיזי כמובן, נפשית זה מובן - גיהנום. עבורי הציטוטק היה הרבה יותר קשה וארוך מהלידות הטבעיות בלי אפידורל, גם באותה נקודת זמן וגם בפרספקטיבה בלידה שאחרי האבדנים.
שולחת לך כוחות שתעברי בשלום את התקופה הזאת
.

למיק ניק - כמה מילים על ההתמודדות עם סוף הילודה

מיק ניק היקרה. קראתי בצער את הטלטלות הקשות שפוקדות אותך בחודשים האחרונים בהקשר של פרידה מהילודה. לפעמים הגורל אכזרי ומתעתע - ראיה לכך היא היקלטות ההריון דווקא בנקודה של השלמה וקבלה של המשפחה הקיימת.

אני אגיד קודם כמה מילים על ההיבטים הפרקטיים של סיום ההריון הנוכחי ואחר כך עוד קצת יותר מילים על ההיבטים הרגשיים.

בהיבט הפרקטי - כמובן שעלייך לחכות. את מוכרחה להסיר את הספק מלבך ולסיים את ההריון בידיעה מוחלטת שהוא אכן הגיע אל סיומו. הימים הבודדים הקשים הללו שווים בעיני לגמרי את הוודאות.
אישית לא שמעתי על דופק שחוזר ומופיע, ובשבוע 8 בהחלט אמורים לראות כבר דופק פועם, אבל אם הרופאה אמרה להמתין עד יום שלישי כמובן שהייתי עושה כמצוותה.
בכל מקרה, לפני סיום ההריון - בין אם באמצעות ציטוטק ובין אם באמצעות גרידה - יבצעו לך א"ס נוסף, שקט ועצוב, שייתן את החותמת הסופית לביצוע ההפלה. אם זה לא הנוהל (כך היה אצלי בשני המקרים) אני הייתי מתעקשת על ביצועו.

לעניין גרידה או ציטוטק - אני אישית הייתי בוחרת בציטוטק אבל זו אני ואני מסתמכת על הנסיון הטוב שהיה לי עם הכדור הזה. אצלי הציטוטק גרם לפליטה מלאה של שק ההריון תוך 4 ימים, לווה בכאבים נסבלים בהחלט, ואפשר לי סוג של "פרידה פעילה" - חוויתי את הכאב ואת יציאת השק ויכולתי במישור הרגשי להיפרד מההריון ולחוש את סופו. לי זה עזר בהיבט הרגשי.
לעומת זאת בגרידה הלכתי לישון עם וקמתי בלי ותחושת הריקנות היתה עבורי בלתי נסבלת.

****** הסתייגויות ****** הרבה מאד נשים עוברות גרידה אחרי הציטוטק כי לא כל תוכן הרחם נפלט. ואז לא 'הרווחת' כלום, אלא התענית פעמיים. הרבה נשים סובלות משאריות ברחם. הרבה נשים זקוקות למנה שניה או יותר. הרבה נשים סובלות מכאבים והתכווצויות קשות.
הסיפור שלי על חוויה טובה וחלקה עם הציטוטק די בודד בנוף עד כמה שאני יודעת. גם הלידות שלי היו כולן קלות וטבעיות, אני לא יודעת אם זה קשור או לא.
בכל מקרה, הייתי מקבלת את ההחלטה אך ורק על סמך התחושה הנפשית שלי - איזה סוג פרידה מההריון יהיה קל לנפש לשאת.

לגבי ההיבטים הרגשיים.
קודם כל - כמובן שלא כך איחלתי לך שתסיימי את דרכך בעולם הילודה. ואילו יכולתי הייתי מעניקה לכל אחת ואחת החפצה בכך את התינוק הנוסף שיקל עליה את כאב האובדן ואת חבלי הפרידה מעולם הילודה.
לצערי לא בורכתי בכוחות כאלה ויש נשים הנאלצות להתמודד עם סיום הילודה באקורד צורם.
כל הנשים הללו בוחרות לשים נקודה ולהיפרד מעולם הילודה, כי כף המאזניים נוטה באופן חד לטובת סיום הפרק הזה. לא כי התשוקה לילד באה על סיפוקה, אלא כי סאת החרדות, הקשיים, האבל וההמתנה גדושה עד תומה, והן בוחרות להמשיך הלאה בחייהן ולצאת מעמדת הביניים.

עם כל הקושי והכאב על גניזת חלום הילד השלישי - אני משוכנעת שיש בך גם הקלה עם קבלת ההחלטה. יש גבול לכמות חוסר הוודאות בו הנפש מסוגלת לעמוד, גבול לכמות הזמן שניתן להשקיע בנושא הילודה, גבול למפח הנפש, למידת החרדה, לחשש, לעצירת הנשימה עד ש....... אולי יקרה הנס ואולי לא.

כל מי שבוחרת לצאת אל המסע מכירה את הסיכונים, ודאי בוגרות הפורום שלנו. כל אחת יודעת את מערך כוחותיה, אמונותיה, מעגלי התמיכה שלה, חוסנה הנפשי.
אני בטוחה שלא בקלות ראש קיבלת את ההחלטה לעצור, ואני בטוחה שסיבותייך איתנות וטובות.

האנרגיה הנפשית הרבה שהושקעה בנושא הילודה תשתחרר ותאפשר לך לידות בתחומים אחרים, הסרת משא הכובד של התקווה המהולה בחשש, של ספירת הימים, של תוכניות שאולי יתממשו ואולי לא - תקל את מסעך בחיים. זמן וכוחות יתפנו להיות מושקעים במה שיש ובמה שעוד יהיה.
עצוב לי איתך מאד על אי מימוש חלום הילד השלישי, אבל אני גם נושמת איתך לרווחה על הפרידה מעמדת הביניים, שלא סתם ולא בכדי פתחתי לה פינה נפרדת דווקא בפורום אובדן - יש מחירים להמתנה ואת תפסיקי לשלם אותם מעכשיו.

אני מזכירה לך את ספרקית שנפרדה מעולם הילודה בלי הילד הנוסף, את החובטת שעזבה אחרי 8 הפלות את חלום הילד השלישי, ווודאי יש עוד רבות וטובות שאיני זוכרת כרגע.
יש בהחלט מקום לעיבוד רציני ועמוק של הפרידה מעולם הילודה, יש מקום לאבל ולכאב. אני מקווה שתתמודדי איתם בעזרת איש מקצוע שיעזור לך לפענח את כל התהליכים שעוברים עלייך כרגע ויקל עלייך את הדרך, ואני מאחלת לך מכל לבי לידות מסוגים אחרים וצמיחה אישית דווקא מתוך העמידה במקום הכואב והקשה הזה.
ואת מוזמנת אלינו, תמיד, לשתף אותנו בכל שלב שתרצי בדרך. אנחנו פה.

mick nik

New member
רק מעדכנת שאכן לא...

המון תודה על התמיכה, האכפתיות, הדאגה והמילים החכמות.
בטוחה שעוד אשוב ואחזור לתובנות שלכן כשאתפנה לכך.
יום האתמול הפתיע עם עניינים בריאותיים אחרים במשפחה ורק הבוקר הלכתי להיבדק. בלי ציפיות בכלל ובכל זאת עם צביטה גדולה בלב עם קבלת האישור הסופי לכך שזה נגמר .

למרות שהנטייה הראשונית שלי היתה להימנע מכך, בעקבות התובנות שלכן, מחכה לרופא שאני סומכת עליו לתיאום תור לגרידה ובינתיים מקווה שאולי בכל זאת תחסך ממני החוויה הזו לאוסף.
הפלה טבעית אני כבר מכירה, למרות שברור לי שגם זה תרחיש לא צפוי בכלל...

שוב תודה. הלוואי שאף אחת כאן לא תמשיך לצבור ידע וניסיון מסוג זה.
אתן פשוט נפלאות.

שירהד1

Member
מנהל
אכן עצוב מאוד, למרות שלא היו ציפיות

חשוב לי להרגיע לגבי תהליך הגרידה וההתאוששות הפיזית. אכן טוב את עושה שהולכת להתייעצות עם רופא שאת סומכת עליו. ייתכן שידבר איתך על שתי האופציות (גרידה או ציטוטק) ויתן לך לבחור בין שתיהן.
אצלי הגרידות עברו בקלות בהיבט הפיזי, ואילו עם הציטוטק היה לי סנריו של מספר חודשים עד שהכל התנקה.
הדברים הללו מאוד אינדיבידואליים, וכל אחת צריכה לבחור עבור עצמה, גופה ונפשה מה עדיף לה.

את מוזמנת לכתוב פה מתי שאת רוצה ומה שאת רוצה.
שולחת חיבוקי כוחות ותנחומים,

שירה.

שירה דוד
09-7749028

למעלה