על מתבגרים ונוכחות הורים

על מתבגרים ונוכחות הורים

בתוכנית של ברמן וקיסוס (הדבר הכי טוב בדרך לעבודה
) סיפרו על איזה מחקר על מתבגרים.
בדקו השפעה של ״נוכחות הורית״ על התנהגות של מתבגרים.
שלא במפתיע, גילו שעצם הנוכחות - משפר דרמטית את ההתנהגות של המתבגרים.

לא חובה לנהל איתם שיחות נפש או משהו כזה. מספיק להיות בבית, לאכול ארוחה אחת ביחד.

הורה שיוצא מוקדם, חוזר מאוחר, לא יוצר קשר במהלך היום וכשחוזר לא נותן לילד תשומת לב - זה נקרא ״לא נוכח״.

אבל מה שמענין, גילו שהורים שלא בבית ״מסיבה טובה״ (נסיעת עבודה לחו״ל, גרושים) אבל שומרים על קשר רציף - זה כמו נוכחות. קשר רציף זה הודעות ווטסאפ מדי יום, שיחות טלפון, אפילו קצרצרות - רק להזכיר לילד שאתה זוכר את קיומו ואכפת לך ממנו.

הם אמרו את זה, ואני כותבת את זה כאן, כדי להזכיר לנו שגם כשנדמה לנו שהם מתרחקים - אז הנוכחות שלנו עדיין חשובה להם....
וגם אם בגלל אילוצי חיים אנחנו לא בבית כמה שהיינו רוצים - טוב שהמציאו את הטלפונים....

Ani15

New member
זה קצת מזכיר את הקונספט של "זמן איכות"

שמירק את מצפון ההורים על כך שהם לא מבלים הרבה זמן עם הילדים. הודעות ווטסאפ ושיחות טלפון קצרות במשך היום זה יותר טוב מכלום - אבל זה לא תחליף לנוכחות הורית.
&nbsp
לפני כשנתיים שמעתי הרצאה של מישהי שעוסקת במניעת השימוש בסמים ואלכוהול אצל מתבגרים (לא זוכרת את שמה אבל היא היתה מרצה יוצאת מהכלל ומעבר לזה, עשתה רושם של אשת מקצוע מעולה). היא סיפרה על מחקר דברים דומים למה שתיארת - שעצם נוכחות הורית בחיי הילד משפרת את ההתנהגות שלהם וגם את הבקרה העצמית שלהם על שטויות שהם עשויים לעשות, גם אם התקשורה הישירה עם ההורים בנושא זה לא עובדת טוב. כחלק מזה, היא הציע שהורים יקומו לפגוש את הילד שלהם פנים אל פנים כשהוא חוזר מבילוי, גם בשעות הקטנות של הלילה (ובמילותיה, מזכרון חופשי "קמתם אליו כשהוא היה רעב לבקבוק והרטיב במיטה בשעות האלה? אז עכשיו יש לכם סיבה לחזור על זה"). מסתבר שהידיעה שתפגוש את ההורה שלך, שיראה אותך ויריח אותך, מוריד דרמטית את הסיכוי לשימוש הרסני בסמים ואלכוהול (עם דגש על הרסני - את עצם השימוש קשה מאוד למנוע).

אשרז4

New member
בדיוק נושא שיש לי בו חילוקי דעות עם בעלי

לדעתי גם בגיל בוגר בו הם יכולים להסתדר לבד, בו אם תגיע חצי שעה מוקדם או מאוחר, לא ממש ישנה, הרבה פעמים כשאתם בבית הם בעניינם ואתה חופשי לעניינך
בכל זאת, גם בגיל כזה חשוב שידעו שאמא/אבא מגיעים בשעה X
&nbsp
אצלי בנות 12 חוזרות הביתה מבית ספר, אני מגיע הבסביבות 5
לפעמים כשנאלצת/ צרכה/רוצה ללכת לסידורים מיד אחרי העבודה
מבקשת מבעלי שיגיע מוקדם, כלומר בסביבות 5-6
&nbsp
ולקום בלילה- אזכור, יש בזה המון המון הגיון

אימם

New member
זה חדש לי. מעניין לראות את המחקר עצמו

ידעתי שנוכחות פיזית תורמת המון.
אבל את מדברת על וואטסאפ ועל מינון לא גבוה של נוכחות הורית שעושה גם את העבודה.
טוב לדעת ומעניין לראות את כל המחקר

למעלה