מצלמות קומפקטיות עם מאקרו דיגיטלי

שי גנדל

New member
מצלמות קומפקטיות עם מאקרו דיגיטלי

שלום לכולם,

אני משתמש במצלמת פנסוניק TZ70, שיש בה אפשרות לזום דיגיטלי של עד X3 במצב מאקרו. האם יש מצלמות קומפקטיות של יצרנים אחרים עם אפשרות כזו?

e zi

New member
זום דיגיטלי גם פי-10, כמה שרוצים, אפשר לעשות בכל תוכנת עריכה

זום דיגיטלי פוגע באיכות התמונה: הוא הופך כל נקודה בתמונה לגדולה יותר (נקודה [=מרובע קטן] הופכת למרובע גדול-יותר ומובחן כמרובע).

e zi

New member
תמונה (מאינטרנט)

תמונה (מאינטרנט)

שי גנדל

New member
תודה על התשובה, אבל לא לזה כיוונתי

&nbsp
הרעה באיכות התמונה עקב הגדלה דיגיטלית זה דבר ידוע. עם זאת, אני מרוצה מהאפשרות להפיק כך צילומי מאקרו דרך המצלמה.
&nbsp
כל מה שרציתי לדעת זה אם יש יצרנים נוספים שכוללים את היכולת הזו.
&nbsp

EyesToSee

New member
אתה לא "מפיק צילומי מקרו"

אתה פשוט מגדיל (דיגיטלית) ,בעזרת המחשב שקיים במצלמה, את התמונה שצילמת קודם לכן.

steiff

New member
מאקרו

המונח ״מאקרו״ מתייחס ליכולת של המצלמה לבצע מיקוד ממרחק קצר מהאובייקט כך שגודלו הפיזי של האובייקט יוצר היטל שווה בגודלו על החיישן.
מן הסתם ככל שהחיישן קטן יותר כך ייצור אובייקט קטן יותר היטל שווה לגודל החיישן. כאשר אתה מבצע קרופ דיגיטלי אתה למעשה מקטין מלאכותית את גודל החיישן (ומכאן גם את מספר הפיקסלים מהחיישן בהם אתה משתמש).
מאקרו נמדד ביחס הגדלים בין האובייקט לבין ההיטל שלו על החיישן. יחס של 1:1 נחשב טוב. יחס של 2:1 פחות טוב אבל מאפשר תכנון אופטי פשוט (וזול) יותר של העדשה.
מאקרו דיגיטלי, כפי שצויין, זה בעצם חיתוך של השוליים והשארת מרכז התמונה. זה אינו שונה מהותית מזום דיגיטלי, והסיבה שניתן ליכולת הזו הכינוי ״מאקרו״ היא שהמצלמה מסוגלת עדיין לבצע פוקוס ממרחק קצר.
במחשבה ראשונה הייתי מתייחס לזה בזלזול כגימיק מיותר, אבל אם זה שימושי עבורך אז כנראה שזה שימושי גם עבור אחרים, כך שאני לוקח את הזלזול שלי בחזרה. מצד שני - מאחר ועד היום היכולת הזו לא עניינה אותי במיוחד - אין לי מושג אם מצלמות קומפקטיות אחרות כוללות יכולות דומות.

שי גנדל

New member
תודה רבה

אם כבר דנים בעניין, ב-TZ-70 יש חיישן 12 מ"פ בגודל "1/2.3. החיישן בדגם TZ-200 הוא של 20 מ"פ, בגודל 1 אינץ'. מה היתרונות ומה החסרונות של החיישן הגדול לעומת הקטן?

steiff

New member
שני יתרונות עיקריים

1. אפשרות שליטה טובה יותר בעומק השדה.
2. ביצועים טובים יותר בתנאי תאורה גבוליים.

חסרון: מחיר גבוה יחסית.

שי גנדל

New member
מה לגבי זום דיגיטלי?

אני מרוצה מאד מה-TZ-70, אבל נראה שהיא מתקרבת לסוף חייה. ההתלבטות היא אם לקנות מצלמה חדשה מאותו דגם, או ללכת על ה-TZ-200. העניין הוא שגודל החיישן בא על חשבון הזום האופטי, שעם החיישן הגדול יותר הוא "רק" X15, בניגוד ל-X30 בקטן.
&nbsp
האם יהיה הבדל באיכות התמונה לאחר הגדלה דיגיטלית (בתוכנה או במצלמה עצמה) בין החיישנים?
&nbsp

EyesToSee

New member
זום אופטי של X15 מספיק בהחלט ( עם עודף ניכר)

כלל אצבע , חיישן גדול יותר == תמונה טובה יותר ,( בהנתן שכל שאר המרכיבים להשוואה נשארים זהים).
סתם סקרנות, מדוע אתה מתעקש על הגדלה?

שי גנדל

New member
תודה לכם, עזרתם מאד

כשמדובר בצילום אובייקטים קטנים למדי או רחוקים למדי, אני רוצה להגדיל עם מינימום ירידה באיכות התמונה.
&nbsp
צריך למצוא את האיזון בין הרצון לצלם טווח רחב של נושאים (אצלי זה בעיקר בע"ח, מטוסים, נופים וצילומי לילה) לבין מציאת המצלמה המתאימה לצילומים כאלה, אך כזו שלא תהיה גדולה, כבדה, יקרה ומסורבלת מדי.
&nbsp

steiff

New member
זום דיגיטלי כמוהו מאקרו דיגיטלי

שניהם באים באים על חשבון הרזולוציה ומכאן, בפוטנציה, גם על חשבון איכות התמונה.
זום אופטי x30 אינו מבטיח איכות טובה. ישנן לא מעט מגבלות הנדסיות לייצר עדשה שתאפשר איכות אופטית טובה על טווח אורכי מוקד גדול שכזה. זו תהיה פשרה, לעיתים לא פחות משמעותית, לעומת זום דיגיטלי (בפרט במצלמה בעלת רזולוציה גבוהה).
במערכות בעלות עדשות מתחלפות נדיר למצוא עדשות בעלות טווח אורכי מוקד שלמעלה מ-x15. אבל במצלמות אלה גם פשוט יותר להחליף עדשה...
הגדלה דיגיטלית במצלמה בעלת רזולוציה גבוהה תהיה פחות ״מזיקה״ לעומת מצלמה בעלת רזולוציה נמוכה.

למעלה