שכירות לתקופה של שנתיים+שנה נוספת כאופציה

חופית83

New member
שכירות לתקופה של שנתיים+שנה נוספת כאופציה

האם יש בעיה שהחוזה הוא לשלוש שנים ?
האם יכולים לראות בה כשכירות מוגנת,אף על פי שבחוזה נאמר
כי השכירות אינה מוגנת?
תודה

לא יודעת אם לקרוא לזה בעיה

זה משהו שפחות מקובל, ולא הכי מומלץ גם מבחינת השוכר וגם מבחינת המשכיר - בלי קשר לשכירות מוגנת (שאם מצוין בחוזה, היא אינה מוגנת), יותר לכך שאם אחד הצדדים לא מרוצה, הוא תקוע.
&nbsp
האם יש סעיף העוסק ביציאה מהחוזה בתנאים מסוימים?

נתקלתי בכך.אין שום בעיה בקשר לחוק או לשכירות מוגנת.

עם זאת במידה ומדובר בשוכרים חדשים שאינך מכירה אזי עדיף השכרה לשנה אחת עם או בלי אופצית הארכה.
תארי לעצמך שאת נתקעת עם שוכרים שמפסיקים לשלם דמי שכירות או בעיות שהם גורמים רעש לשכנים וכו"י.אישית אני מעדיף השכרה לשנה ואם השוכרים והמשכיר מעוניינים והכי חשוב מסתדרים ביניהם אז להאריך את החוזה.

חופית83

New member
יש בחוזה סעיפים,שאם לא משלמים דמי שירות,או גורמים בעיות

לשכנים,ועוד כמה סעיפים....אז החוזה מבוטל.

השאלה אם מלבד הסעיפים האלו יש אופציית יציאה מהחוזה

יש חוזים שמאפשרים יציאה מהחוזה לפני תום התקופה גם ללא הפרתו, לרוב עם התראה של פרק זמן מסוים. יש לפעמים סיבות לרצות לפנות שוכרים גם אם הם לא מפרים את החוזה כמשמעו, או סיבות לצאת מהדירה אם אין הפרת חוזה (אם כי אני מניחה שבמצב כזה השוכרים יכולים פשוט למצוא מחליפים).
&nbsp

בהחלט נכון.אבל נסיוני רב השנים בתחום

הביא אותי למסקנה שאני מיישם בחוזי השכירות שלי והיא השכרה לשנה אחת בלבד ,ללא אופציה להארכה.כעבור שנה אם הצדדים מסכימים ניתן להאריך את החוזה הלאה.אם השוכר חושש שתעלי לו את דמי השכירות כעבור שנה את יכולה לציין בחוזה שאם הצדדים יאריכו אותו בשנה נוספת אז לא תחול עליה בדמי השכירות בשנה הנוספת.
העניין הוא כזה.אמנם יש בחוזה סעיפים שאם יש בעיות עם השוכר ניתן לבטל את החוזה ו-או לתבוע את השוכר למתן פיצויים. אבל זה לא מתמצת את כל התמונה.כל פעולה משפטית בנושאים אלה תעלה לך לא מעט כסף.קבלת התמורה בסופו של דבר מהשוכר עלולה לקחת זמן ארוך בייחוד אם השוכר יגיע לפשיטת רגל.
לעיתים נתקלים בשוכר שמנדנד על כל פרט קטן.לדוגמא,נישרפה לו נורה והוא רוצה שאת תחליפי לו,וכדומה.לכן אני בעד חוזה חד שנתי ואם שני הצדדים מסתדרים ומרגישים נוח אז מאריכים את החוזה.
בכל מקרה חוזה לשנתיים הוא תקין ,קצת פחות מקובל אך אין עם זה שום בעיה חוקית והוא אינו מקנה לשוכר שום עמדה של דייר מוגן.

חופית83

New member
אין אפשרות לצאת מהחוזה לפני שעברו שנתיים

אם אין הפרה שלו...אני אשקול לשנות את החוזה שיהיה לשנה .
מצד שני חוזה לשנתיים מראה שהשוכרים ידאגו לשמור על הדירה...

Nemesis001

New member
אני לא מסכים עם הגישה הזו

לדעתי זה בהחלט עלול להקשות על מציאת שוכרים.
במיוחד אם מדובר בדירה גדולה למשפחה.

כשהשכרתי את הדירה של ההורים שלי, רוב השוכרים התעניינו בחוזים של שנתיים לפחות, לבסוף הושכר לזוג + ילד שביקשו לשנה + אופצייה לשנתיים.

גם אני בתור שוכר, לא מסכים בשום פנים ואופן לשכור דירה לתקופה של פחות משנתיים, וגם שנתיים זה גבולי.
מעבר דירה גורר עלויות וטרחה אדירים.
הובלה - בסביבות 4,000 ש"ח. יום חופש לכל אחד מבני הזוג? 1,000 ש"ח.
שכר דירה כפול בתקופת המעבר למשך שבוע שבועיים? עוד 1,000 ש"ח.
צביעה ותיקונים? תיווך? התאמות קטנות של ריהוט לדירה החדשה?
לא מופרך להגיע ל- 10,000 ש"ח עלות מעבר לדירת 4-5 חדרים עבור משפחה עם ילדים.
זה עוד לפני שלקחנו בחשבון את הטרחה והעבודה.

כמוני גם רבים אחרים לא ירצו להתקל במצב בו הם צריכים לטרטר את כל משפחתם מוקדם מהצפוי כי המשכיר החליט למכור את הדירה, או כי הבן של המשכירים חזר לפתע מחו"ל וצריך מקום לגור בו.

נגד שוכר נוכל לא יעזור חוזה לשנה, כי הוא יכול בקלות לא להתפנות בתום השנה - ופינויו יגרור הליכים משפטיים באותה מידה.

אם יש שוכר שלא בא טוב בעין בתום שנה - כמו למשל שוכר שמבקש להחליף נורות - אפשר פשוט לא להחליף נורות ולא להעתר לבקשות בלתי סבירות.
לא מתאים לו? יתכבד ויעזוב בעצמו לאחר השנה במקום לממש אופציה.

חופית83

New member

אני בהחלט מבין את נקודת המבט שלך

ויתכן כי חלק מהשוכרים אכן יעדיפו חוזה מעל שנה או עם אופציה.
ניסיוני משוכרים שונים הביאו אותי להשכרה לשנה בלבד ואם השוכר חושש שאעלה לו את המחיר כעבור שנה ואפילו שנתיים אני מוכן להתחייב לו בסעיף בחוזה כי במידה והחוזה יוארך לא תהיה העלאת מחיר.
כמובן כל אחד יעשה את החושבים שלו איזו עמדה לנקוט.

Nemesis001

New member
אבל אין שום דבר שמונע ממך לא להאריך את החוזה

כי החלטת שאתה רוצה להעלות את שכר הדירה למשל.

בכל מקרה, אם אינך נתקל בבעיה מהותית למצוא שוכרים, אני מניח שאתה משכיר דירה קטנה או דירת שותפים לאנשים צעירים יחסית. האנשים בעלי המשפחות שאני מכיר ששוכרים לא כי הם ממתינים לדירה שקנו, לא ישכרו לשנה בלבד.

יש דבר המונע ממני להעלות את שכר הדירה

כפי שציינתי בפוסט הקודם.אני מתחייב בחוזה השכירות כי במידה ויוארך החוזה בשנה או שנתיים נוספות לא אעלה את דמי השכירות.
זו התחייבות מחייבת שמצויינת בחוזה השכירות ואם אפר אותה בתור משכיר ואעלה את שכ"ד בעת הארכת החוזה הרי שאהיה במצב של הפרת חוזה כלפי המשכיר והוא יהיה זכאי לפיצויים ממני.

Nemesis001

New member
מה מונע ממך לא לחדש איתי

ולהביא שוכרים חדשים שישלמו יותר ובכך לעקוף את האופציה ולרוקן אותה מכל תוכן?

אפשר לשלב בין השניים

כמו שכתבת, וכתבת נכון, משפחות שמחפשות דירה לשכירות מעוניינות בשכירות לטווח ארוך. גם משכירים שקהל היעד שלהם הוא משפחות יעדיפו כך - במיוחד כי מעבר דירה של משפחות ממוקם בחלון זמנים מצומצם יחסית, ואם פספסת אותו אתה מסתכן בלהישאר שנה עם דירה ריקה.
&nbsp
כאשר מציגים את הדירה, ניתן לציין ולהדגיש שהמטרה היא שכירות ארוכת טווח, אפשר גם לציין את זה בחוזה גם גם אם החוזה הוא לשנה בלבד - אפשר לציין שמראש קיימת אופציה לשנה נוספת או לשנתיים נוספות, בתנאי של חידוש חוזה בכל שנה, אין חובה לחתום ישר חוזה לשנתיים או ר"ל יותר. אפשר אחרי תקופה מסוימת, כשכבר מכירים את השוכרים ומתרשמים, ורואים לאן הרוח נושבת - לחתום על חוזה לשנתיים, אבל לא הייתי ממהרת לעשות את זה מייד בהתחלה.
&nbsp
יש עוד עניין... אם כי יהיו בטח מי שיגידו שזאת גרידיות: מחירי השכירות עלו בטירוף בשנים האחרונות, ונכון שלשוכר לטווח ארוך לא הייתי מעלה את שכ"ד בחדות, במיוחד אם מדובר במשפחה, אבל עדיין יש פה גם את ההיבט הכלכלי, ואם כל השכנים העלו את שכ"ד, ונוצר מצב של ספיגת הפסד של שנתיים... או להבדיל - מהצד של השוכר הוא יגלה פתאום שכל השכנים משלמים פחות, וירצה להתמקח על זה במעמד חידוש החוזה, אבל חידוש החוזה הוא רק בעוד שנתיים... זה עסק קצת מורכב.

Nemesis001

New member
לא הבנתי

אם יש אופציה בחוזה שתקפה כל עוד השוכר מילא בקפדנות אחרי תנאי החוזה - זה בסדר גמור, אבל אם כך האופציה היא של השוכר בלבד, והמשכיר לא יכול לסלק אותו כי הוא ביקש להחליף נורה.

ישנם חוזים שרשום כי יש אופציה להארכת החוזה אבל הם משמיטים

את נושא דמי השכירות או שמציינים כי האופציה תלויה בהגעה לעמק השווה לגבי דמי השכירות.
כאשר רשום כי בחוזה כי יש אופציה לשנה נוספת יש לקרוא את החוזה בעיון מיוחד ולוודא כי לא הוכנסו סעיפים או תנאים במקום אחר בחוזה המנטרלים מהאופציה לשנה נוספת את המשך השכירות באותם דמי שכירות.

למעלה