גברים במרכז בית הכנסת במלוא הנוחיות .נשים למעלה או בצד

בוקר דבש

מעמקים פחדה שאתה תמחוק את השירשור

ואני הרגעתי אותה..צדקתי

pov2

New member
למה למחוק השירשור? יותר פשוט למחוק את שם הפורום

לפחות אין איסור על אשה להיות נביאה

או משיח
אסתר המלכה היתה משיח בדורה

ומעניין אותי מאיפה כל האיסורים האלה מגיעים
אם כן היו נביאות- מנהיגות רוחניות בעבר
אז למה שלא יהיו מנהיגות דתיות גם כיום

נכון וגם דבורה הנביאה וכו.

והיו כמה נשים כאלו שהניחו אפילו תפילין ..אני חושב מיכל ועוד.. לא זוכר כרגע

וסיפור הנחת תפילין של נשים הוא דווקא מובא ע"י חז"ל
שהם אחראים לכל מיני איסורים שאת מדברת עליהם

לדעתי אלוהים עובר כל יום מלמעלה

ברחוב רבי עקיבא החרדי בבני ברק.. .במיוחד בצהרי ימים חמים בקיץ...30 מעלות..
ורואה חרדים לבושים בבגדים שחורים חמים תוצרת אירופה הקרה והמושלגת
מתפקע מצחוק ( ואולי שמא כועס ) ואומר
" לא לזאת התכוונתי בני ..מה אתם השתגעתם בכלל "

Berethor

New member
כיום יש גם נשים שמניחות תפילין, הן נקראות "נשות הכותל"

אבל כמובן שאין להן חיים קלים, החרדים וחרדיות עושים כל שביכולתם כדי להתנכל להן. הסיבה שהחרדים שולחים נשים נגדן, זה בגלל ההפרדה המגדרית שיש בכותל כמובן.

"בקרב חלק מהמתפללים במקום ובקרב היהדות החרדית קיימת התנגדות עזה, לעתים אלימה‏, לאופי התפילה של נשות הכותל בעזרת הנשים של רחבת הכותל, בייחוד במקרים בהם גם השימוש בטליתות ותפילין והקריאה בתורה הם בעזרת הנשים בכותל‏. מנגד קיימת תמיכה לעמדתן מצד ארגונים רפורמיים וקונסרבטיביים‏."

http://he.wikipedia.org/wiki/נשות_הכותל

אילו נשים רפורמיות (בערך) מקסימות מדהימות

לא מבין מה זה מפריע לחרדים בכלל..........
מה הם מעדיפים נשים אתאסטיות לגמרי..כופרות ..זה יותר טוב ?.

יש אחת השייכת לזרם האורתודוכסי הדתי לאומי (לא חרדית )
אשר אמרה קדיש על בנה החטוף שנהרג .בפומבי לעיני כל כלי התקשורת

Berethor

New member
זאת הסיבה שמי שרוצה יהדות פמיניסטית יותר

צריכה לעבור היהדות הרפורמית או היהדות הקונסרבטיבית, או להיות חילונית. היהדות האורתודוקסית, שהיא גם הזרם המרכזי ביהדות כמובן, היא מאוד שוביניסטית, מי שעובר אותה בשובינסטיות זה רק האסלאם. המושג "כופר" מדבר קודם כל על מישהו שמאמין בדת שונה משלך, לא על אתאסטים, שמכונים פשוט חסרי אל או חסרי אמונה. בגלל שהחרדים רואים בשוביניזם דבר כה מרכזי ביהדות, כמובן שהם לא מוכנים לקבל את נשות הכותל, כנראה שמבחינתם אפילו עדיף אתאסטית מאשר מישהי דתיה אשר עוברת על הכללים הדתיים והמסורתיים אשר הם מאמינים בהם בפנאטיות. הבעיה היא גם שהיהדות הרפורמית והיהדות הקונסרבטיבית לא נתמכות כלל על ידי ישראל.

http://he.wikipedia.org/wiki/יהדות_רפורמית

http://he.wikipedia.org/wiki/יהדות_קונסרבטיבית

שאלת הרבה שאלות

האיסור להתפלל עם נשים מגיע מבית המקדש, מהתיקון הגדול שנעשה בשמחת בית השואבה שהיו מתערבבים גברים ונשים ומגיעים לידי קלות ראש. זה איסור מלפני 2000 שנה.

מבחינת מנהיגות דתיות זה לא פשוט מהסיבה הפשוטה שגברים מתמחים בלימודי יהדות בישיבות ואילו ההשכלה של נשים נוטה להיות כללית יותר אבל יחד עם זאת, יש נשים מנהיגות רוחניות בדורות האחרונים.
היתה את פרופסור נחמה ליבוביץ ז"ל שהיתה המורה הגדולה לתורה, אישה שתכניות התנ"ך שלה ברדיו משכו אפילו את הרב עובדיה יוסף שביתו עדינה מספרת שהוא היה מקשיב לתכנית של ליבוביץ ואומר לילדיו "תלמדו ממנה".

הרבנית ימימה מזרחי מושכת קהל רב שלומד ממנה, הרבנית פיוטורקובסקי היא קול הלכתי ברור בציבור הדתי, לא מזמן הציבור הרחב נחשף בנסיבות מצערות לאישה כמו הגברת פרנקל שגם היא תלמידת חכמים.

בציבור הדתי לאומי יש מהפך עצום בתחום נשים ודת בעשורים האחרונים.
דברים משתנים בתוך האורתודוקסיה, שינויים דתיים חברתיים, לא שינויים הלכתיים.

יש עוד ענינים. שאלת על מבנה בית הכנסת.
הלכתית נשים אינן חייבות להתפלל שלש פעמים ביום ולכן במשך דורות רבים נשים כמעט ולא הגיעו לבית הכנסת.
מבחינת הארכיטקטורה של בית הכנסת עזרת הנשים הפכה לפחות רלבנטית, נשים היו אורחות בבית הכנסת בחגים ובית הכנסת היה טריטוריה גברית.

בשנים האחרונת כמו שכתבתי, נשים לומדות יותר, רוצות להתפלל יותר, יש נשים שמגיעות לבית הכנסת בכל יום, משתתפות בהנהלת בית הכנסת, הן לא מסתפקות בתפקיד האורחות בחגים.

זאת תופעה מבורכת כמובן אבל מאוד מאתגרת, במיוחד בבתי כנסת ותיקים שנבנו על ידי גברים עבור גברים.
בישראל רוב בתי הכנסת מוחזקים מכספי הקהילות ולא מכספי המסים, לא פשוט לבוא לקהילה ולומר "צריך לעשות שיפוץ כללי בבית הכנסת, כל משפחה צריכה לתת 4,000 שקל כדי לבנות מחדש עזרת נשים חדשה".

ברור שכשמתכננים היום בתי כנסת, התכנון משתנה ומתחשב יותר בכך שיותר נשים רוצות להגיע לבית הכנסת.
(ועדיין מעצם טבעו, בית הכנסת הוא עדיין מעוז גברי, גם הנשים היותר דתיות לא מגיעות שלש פעמים ביום לתפילה במנין)

שלא תביני לא נכון, ההלכה אינה שוויונית, ההלכה דורשת דברים שונים מגברים ונשים ומכך נגזרות הלכות נוספות רבות.
המהפיכה שאני מדבר עליה לא יכולה לגרום לאישה להוציא גבר לידי חובה בתקיעת שופר למשל אבל היא יכולה לאפשר לאישה להוציא גבר לידי חובה בקריאה בתורה. אם תרצי אני ארחיב.

נכון, הייתי פעיל בפורום תיאולוגיה

אני בעצמי יהודי מאמין ומתענין אקדמית בדתות נוספות, בעיקר בנצרות הקדומה.

Berethor

New member
העניין הוא שנביאה ונביא לא באים כחלק מהמנגנון הדתי

הם מקבלים "מינוי" ישירות מיהוה ולא מאנשי הדת, זאת כנראה הסיבה שאישה יכולה להיות נביאה אבל לא רבנית או כוהנת ביהדות האורתודוקסית.

http://he.wikipedia.org/wiki/רב_(%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%94)

לפי היהדות האורתודוכסית והחרדית בעיקר

קיימת היום ..ירידת הדורות..הווי אומר.. אנשים ורבנים לפני אלפיים שנה היו בדרגה
רוחנית הרבה יותר גבוהה מאשר היום.ולכן לרבנים של היום אין כוח ואסור להם לשנות
הלכות ודינים אשר נקבעו מזמן ע"י חז"ל ..זה כולל את הנבואה.
" מיום שחרב בית המקדש נתנה הנבואה לשוטים "

רשמתי ..כיום קיימת ירידת הדורות..
וזה שיש לנו כיום מחשבים ..אייפון שמייפון מטוסים והגענו לירח ..לא רלוונטי לנושא (הרוחני)

meidadc

New member
יש לי רעיון למחאה

לעשות הפרדה בין גברים לנשים במקומות ציבוריים שבהם ההפרדה היא הזויה לגמרי - וכמובן לתת לגברים את הנתח הפחות טוב. למשל, שבסופרמרקט יהיו 8 קופות לנשים ורק 2 קופות לגברים. או קווי אוטובוס לנשים בלבד (לצד קווים שבהם יש נסיעה מעורבת), בית קפה שבו לנשים יש הנחה סמלית (אפילו של שקל) על כוס קפה וכד'.

המטרה היא שזה יעורר את המודעות להדרת הנשים בחברה החרדית ולביזיון הכרוך בהסתרת הנשים ב"עזרת הנשים".

עצוב לי שכמה שאני כועס על זה, אני מנסה לגייס את כל היצירתיות שלי ולא מצליח למצוא משהו מבזה באותה מידה כמו עזרת נשים. פשוט שערוריה. שיסגרו כבר את הדתות ונגמור עם הזיהום התרבותי הזה

pov2

New member
להלן רעיון משפיל למייצג וידאו נגד הדרת הנשים ע"י חרדים

במייצג בית הכנסת מחולק לנשים וגברים, כך שהגברים שוכבים עם הבטן על הרצפה
והנשים עומדות עליהם פיזית עם הרגליים.
כשנכנס חרדי להתפלל, מפנה אותו האשה בכניסה, ל"עזרת הגברים".
הגבר משטטח כחבריו על הרצפה ואשה אחרת נעמדת לו על הגב
כשהרבנית פותחת את התפילה בפסוק: "ברוך שלא עשני אשה כנועה".
&nbsp

למעלה