שאלה לגבי אבחון

birdi_h

New member
שאלה לגבי אבחון

שלום לכולם,
אני מבררת עבור בני בן ה-30 ואשמח לייעוץ והכוונה לגבי מקרה לא פשוט, שנראה לכמה רופאים כמקרה שנפל "בין הכיסאות".
בני נולד עם בעיה באספקת חמצן למוח ומאז גיל מוקדם מאוד הראה פער עצום בין ההתפתחות השכלית להתפתחות הרגשית והחברתית. אז, לא עלה שום קשר בין הבעיה שהייתה בלידה לקשיים שהתעוררו בהמשך. בגיל 15 אובחן עם הפרעת קשב וריכוז, ומשם בגיל 23 להפרעת אישיות אורגנית ועל זה הוסיפו בהמשך הפרעת מצב רוח, חרדה חברתית, בירור לגבי מניה דפרסיה ועוד.
הוא מרגיש, וגם אני, שכל התוויות שנתנו לו, לא משקפות את מה שהוא, או את מקור הבעיה, שהוא מצליח להגדיר אותה במילים הפשוטות שלו. "אני מרגיש שאני ילד, שלא התפתחתי".
אני מרגישה שזו בדיוק הנקודה. בכל מה שקשור לשכל, מתמטיקה, לוגיקה וכדומה הוא מגלה יכולות עצומות. אבל אין לו מושג איך מתנהלים החיים בעולם, למה אנשים מתנהגים במצבים שונים כפי שהם מתנהגים, איך מנהלים שיחה הכי פשוטה, איך יוצרים קשר. לפעמים כשהוא בסיטואציה מסוימת הוא מתקשר אליי לשאול מה לומר או איך להגיב. ממש כאילו שהוא מנותק מכל העולם התכליתי כפי שהוא פועל.
המצב כיום הוא שהוא הולך ומאבד תקווה, ומתנתק עוד יותר מהעולם. הוא מתוסכל על כל עשרות האבחנות שהדביקו לו, ומרגיש שאף אחד לא מבין אותו באמת ולא מכיר אותו.
חשבתי שיהיה נכון ללכת עם האינטואיציה שלי כאם, לשחרר לפחות לפי שעה את כל האבחנות הפסיכיאטריות, שנראות לי כרגע יותר תוצאות של הבעיה מאשר המקור, ולקחת אותו לאבחון אוטיזם.

אשמח מאוד לשמוע דעות והכוונה, גם בכיוון של במה האבחון יכול לתרום.

schlomitsmile

Member
מנהל
שלום לך
הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לבנאדם, זה אובדן התקוה.
בשלב שהוא נמצא בו, אבחון עשוי להועיל בדיוק בנקודה זו:
אם יסתבר שהאינטואיציה האמהית שלך צדקה (וזה קורה לעתים מזומנות)
אבחון עשוי
א)לשחרר אותו משלל האבחנות השגויות
ומהתסכול והתחושה שלא מבינים ולא רואים אותו
ב)לעשות לו "סדר בראש", לתת הסבר, מסגרת נכונה יותר לסיפור שלו,
מה שיכול לתת שקט כמו גם קצה חוט לכתיבת המשך הסיפור שלו
ג)לתת לו קבוצת התייחסות רלוונטית לו (אנשי ספקטרום בוגרים)
ד)לפתוח אפשרויות למענים כלשהם מצד המערכת אם הוא זקוק לכך
(תעסוקה/ דיור/ מסגרת חברתית).
&nbsp
האם הוא גר לבד?
מה הוא עושה כל היום? עובד? אוהב את מה שהוא עושה?

גורג42

New member
ואם תוצאת האבחון תהיה שלילית - מה אז? זה אומר שהוא "מופרע"?

כל האבחנות המטורללות האלה גורמות לנזק איום ונורא, בין אם הבחור על הספקטרום ובין אם לא.

הדבר הראשון שצריך לעשות בסיטואציה כזאת, זה לרדת מכל הקטע הפסיכולוגי/פסיכיאטרי. להבין שכל הגישה הזאת עקומה, ולהתחיל לחשוב איך מתקנים את כל הנזקים שנגרמו בגלל האבחנות האלה. צריך להתחיל לחשוב איך מגמדים את הנקודות החלשות (שיש לכל בן-אדם) לגודל של גרגר אבק, ומעצימים את הנקודות החזקות (ששוב - יש לכל בן-אדם).

ואני ממש לא רואה איך אבחון לאוטיזם יכול להועיל כאן במשהו. אולי בהמשך, אבל לא כרגע. כי בואי ונניח ששולחים אותו לאבחון. אם תוצאת האבחון תהיה שלילית, אז זה ייתן לכאורה אישור לכל שאר האבחנות שהוא קיבל ורק יחזק את תחושת חוסר האונים. ואם תוצאת האבחון תהיה חיובית, אז הוא יצטרך להתמודד עם אבחנה חדשה שיש לה את הסטיגמה הכי איומה ונוראה בעולם (פרט - אולי - למחלות נפש פרופר כמו סכיזופרניה, וגם זה לא בטוח).

אני זוכר שראיתי כאן בפורום, הרבה פעמים, אנשים שלגמרי איבדו את הצפון בעקבות אבחון כבוגרים. אנשים שהסתדרו כל החיים לגמרי לא רע, ופשוט התרסקו ברגע שהתברר להם שהם על הספקטרום.

זה נכון שלפעמים אבחון יכול להיות דבר נהדר. יכול לעזור לך להכיר את עצמך וכל זה. אבל כשמדובר בן-אדם בן 30 שגם ככה כבר קבור תחת גל של כל מיני אבחנות ממש לא נעימות, זה ממש לא נראה לי לעניין.

schlomitsmile

Member
מנהל
זה לא נותן אישור לכלום
אם לא יאובחן, ובהנחה שלא בגלל קוצר-ראות המאבחן,
זה אומר שהבחור לא א"ס, זה לא אומר מה כן, לא אומר מה הסיפור האמיתי.
&nbsp
אם הבנתי נכון את רוח דבריה של הכותבת,
"אנשים שהסתדרו כל החיים לגמרי לא רע" לא מתאר אותו.
הבנאדם על סף יאוש.
לדעתי ומנסיוני, אם יאובחן זה עשוי לפתוח לו דלת להתחלה חדשה.
ראיתי בפורום, וגם בחיים, אנשים שקיבלו אבחון בגיל מבוגר
וזה האיר על כל חייהם עד כה באור חדש,
סוף-סוף "עשה הגיון" בחיים ובעולם,
פתח להם נשימה חדשה.
זה נכון במיוחד למי ש"אנשים שהסתדרו כל החיים לגמרי לא רע" לא מתאר אותו.

grayart

New member
קשה לו זה כנראה עובדה...

אני גם לא בטוח מה האבחנה תעזור, הילדים שלי בגיל הרבה הרבה יותר צעיר אבל לקחנו אותם לאבחון בשביל זכאויות, ולא בשביל שיספרו לנו מי הם או מה הבעיה שלהם.
שלומית כתבה לי בתגובה לפני כמה ימים, אם אתה מכיר א"ס אחד , אתה מכיר א"ס אחד. וככה זה, ורק יותר רחב.
אף פסיכיטטר לא יכול הגיל לו מי הוא?
מה הוא עושה הבחור ביום יום?
האם ייתכן שכל היום הוא רק מהרהר בשאלת הזהות האישית שלו ובאבחנות? כי אם כך אז זה די ברור מדוע הוא מעורער, זה דברים שלא בריא להרהר בהם.

אני חושב שהאמא צודקת.
צריך לשים את האבחנות בצד.
אבל לא לשם חיפוש אבחנה חדשה, אלה כדי להתחיל לבנות את עצמו נקי.
הבחור לא אדם רגיל, לפחות עד עכשיו לא חיי כאדם רגיל.
הוא לא צריך לחיות כאוטיסט או כסובל ממחלת נפש או כאדם עם הפרעה זו או אחרת.
הוא צריך לחיות את חייו לפי מי שהוא כאינדוידואל.
אף אבחנה לא תגדיר אותו, כך האבחנות כוללניות מדי.
אם יש לו זכאויות מביטוח לאומי לקצבה ושיקום אין מה לחפש אבחנה חדשה.
הייתי הולך לאבחנה רק למען הזכויות.

מאד דומה לי

האינטליגנציה המילולית שלי טובה מאד, ואני יוצר וממציא רעיונות מילוליים ברמה מאד מורכבת וגם לומד באוניברסיטה עם תואר, אבל האוטיזם מקשה עליי לתקשר והתקשורת שלי עם אנשים מאד מוזרה ומיוחדת וגם לי היו תקופות שבכלל לא הייתי מסוגל לתקשר עם אנשים. בעיות התקשורת גרמו לי הרבה צרות בחיי, אבל אני גם מאושר בגלל היכולות המילוליות שלי שמאפשרות לי לעשות דברים מעניינים. בנוסף אני אדם מאד אוהב ונוטה לעזור, אמנם סגור ולא נוטה ליצור קשרים בכוחות עצמי אבל אני נותן הרבה אהבה וטוב לחברים ולאנשים וזו מעלה שלי, שמשום מה רוב חיי לא עזרה לי להשיג חיי חברה אבל אהבו אותי מאד בגללה ובגלל העובדה שלפחות בתחילת חיי הייתי אדם עדין, שקט ורגיש שלא תוקף. אני מאמין שבעזרת השקעה אפשר לשפר את המצב ולהתגבר על קשיים, ואני התגברתי במידה רבה ואני לומד באוניברסיטה עם תואר ראשון ומתקדם.

spirt20

New member
היי יקירה

אני בת 31 וזה מה שקרה לי אני אשת קריירה ועם רמות אינטליגנציה גבוהות והרגשתי כמו בנך.. אובחנתי עם OCD ברמה גבוהה . אחותי בת 23 אובחנה גם היא.. את מתארת בדיוק מה שאני ואחותי חווינו וחוות. ממליצה על טיפול cbt

למעלה