אחחח הבאגלאמה

the greek

New member
אחחח הבאגלאמה

ושוב אנסה להביא בפניכם מספר שירים בעלי נושא משותף. והפעם, הבאגלמה BAGALMA Μπαγλαμά ההסבר על הבאגלמה מתחלק לשני חלקים, הבאגלמה הטורקי והבאגלמה היווני. הטורקי – נבנה לראשונה ככל הנראה באזור המאה השמינית לספירה. הוא נחשב כחלק ממשפחת הבוזוק והסאז ועוד מספר כלי נגינה טורקיים מסורתיים, שמקובל לנגן בהם עד היום. חלק מכלי הנגינה בטורקיה חולקו ע"פ אזורים גיאוגרפיים. הבאגלמה היה מקובל על הפולקלור הטורקי בעיקר באזור צפון מערב טורקיה. היווני – מן הסתם המקור שלהם הוא בטורקיה, אך התפתחותו של הבאגלמה היווני קצת יותר "צבעוני". מספרים כי בתקופת איסור הרמבטיקו ומועדוני החשיש, למאנגאס היה קשה בלי המוסיקה שלהם. למרות האיסור שחל על פעולות אלו, בפועל הן לא הופסקו אף פעם. למעשה הן רק ירדו למחתרת. הבאגלמה בעצם היה כלי הנגינה האידיאלי למאנגאס, הם פשוט שמו אותו מתחת למקטורן שלהם וכך יכלו להסתובב עם כלי הנגינה שלהם בלי שירגישו בו. הם ייצרו אותו כל כך קטן מימדים עד כי הצליחו להעביר אותו לתוך בתי הסוהר, ודרך כך באו על סיפוקם המאנגס והרבטיקנים שכל כך היו מחוברים למוסיקה שלהם. הבאגלמה היווני הוא בעצם "מזעור" של הבוזוקי ועקב כך הוא בנוי עם שלושה מיתרים בלבד. ככלל בעבר הכלי היה קטן מאוד, ובעל "זרוע" קצרה. לימים כאשר הבאגלמה שרד את כל התהפוכות ניתן לראות אותו עם צוואר ארוך ועם תיבת תהודה מעט גדולה יותר. תחום סקאלת הנגינה שלו מאוד מוגבלת, והכלי משמש בעיקר לנגינה של טאקסים TAXIM(נגינת סולו בפתיח של שיר). הבאגלמה לא מסוגל להפיק צלילים לשיר שלם, אך בהחלט השתמשו בו כליווי והשלמה מוסיקליים לבוזוקי. בשיר "שברו לי את הבאגלמה" ניתן לשמוע את הזמר שר " ..דריגי דריגי, דריגי דריגי, היה מגרש את כאבי, דריגי דריגי, דריגי דריגי, והחיים הארורים נמשכו.." הביטוי הנ"ל של "דריגי דריגי" הוא לא ממש ביטוי אלה זהו בעצם הצליל שהכלי מסוגל להפיק, הבאגלמה הוא בעצם הכלי הצרוד הלא מושלם של המוסיקה יוונית. אך איזה כייף לשמוע את החוסר שלמות הזאת כאשר הוא מתלווה לבוזוקי. ואיזה עצוב וכמעט עלוב הוא נישמע בדד, אך זאת היא בעצם המוסיקה שלו. אני חייב לציין כי לא מעט אנשים תמהים מה הכלי הזה עושה שהבוזוקי לא מסוגל (ווקאלית של העם ולא מדעית), לדעתי הבאגלמה הוא בעצם ה"מרירות" הכל כך טעימה שיש בבירה. ככל הידוע לי אין שיעורי נגינה על באגלאמה, אלה מי שיודע לנגן על בוזוקי מסוגל לתרגל איזה צלילים מוםקים מהבאגלמה ועל ידי כך לנגן בו. מכיוון שהכלי היה כל כך קטן, להרבה מאוד נגנים הוא היה צמוד אליהם כל היום, ובכך הבאגלמה נהפך "לאשתו" של הנגן, הוא ליווה אותו לאורך הימים ועל כל מה שעבר עליו. דבר זה נתן ביטוי בשירים שחוברו לכבודו. הרי הבאגלמה היה הדבר הקרוב ביותר לנגן. אחד מאומני הבאגלמה הבלתי מוצהרים הוא יורגו באטיס, הוא ידע להפיק ממנו דברים שאף אחד אחר לא ידע והבאגלמה היה חשוב לו יותר ממשפחתו (!). במותו (אני חושב בשנות ה 60' 70' ) כאשר ארונו הורד לאדמה תמנו גם את הבאגלמה שלו לצידו. בסרט "רמבטיקו" הרגע הזה מונצח בזמן ההלוויה של מריקה. הבאגלמה הוא בעצם כלי נגינה שנוצר מכורך המציאות ולא מתוך איזו שהיא הברקה של יוצר אחד. הבאגלמה הוא הוא המרירות של הבירה (מצא חן בעיניי) במסגרת השירים שאתרגם בשרשור זה יהיה ניתן "לטעום" מעט מהצבע, הריח והטעם של הבאגלמה. תהנו

the greek

New member
שיר 1

Θα βρω μουρμουρη μπαγλαμά - Πάνος Γαβαλάς Θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά, σαν άνθρωπο να κλαίει να τού χτυπώ τα τέλια του, τον πόνο μου να λέει Το μαράζι της καρδιάς μου θα το διώχνει ο μπαγλαμάς μου Δεν τον χωράει τον πόνο μου η δόλια η καρδιά μου Ο μπαγλαμάς μ’ απόμεινε στερνή παρηγοριά μου Το μαράζι της καρδιάς μου θα το διώχνει ο μπαγλαμάς μου Θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά, φίλο μου να τον κάνω Κι αφού κανείς δεν με πονά, μαζί του να πεθάνω Το μαράζι της καρδιάς μου θα το διώχνει ο μπαγλαμάς μου אני ימצא באגלאמה ממלמל – פאנוס גאבאלאס (* MURMURI- אין לי תרגום מדוייק בראש, אך הכוונה היא למלמול של קוטר בכייני) אני ימצא באגלאמה ממלמל, שיבכה כבן אנוש "שארביץ" למיתריו, את כאבי שיבטא שהבאגלאמה יגרש את הכאב שבליבי אין בליבי מקום לכל הכאב שלי ומה שנישאר לי זוהי נחמת הבאגלמה שהבאגלאמה יגרש את הכאב שבליבי אני ימצא באגלאמה ממלמל, אהפוך אותו לחבר שלי ומכיוון שאף אחד לא כואב אותי, איתו אני אמות שהבאגלאמה יגרש את הכאב שבליבי THA BRO MURMURI BAGLAMA THA BRO MURMURI BAGLAMA, SAN ANTHROPO NA KLEI NA TU XTIPO TA TELIA TU, TON PONO MU NA LEI TO MARAZI TIS KARDIAS MU THA TO DIOXNI O BAGLAMAS MU DEN TO XORAI TON PONO MU E DOLIA E KARDIA MU O BAGLAMAS M' APOMINE STERNI PARIGORIA MU TO MARAZI TIS KARDIAS MU THA TO DIOXNI O BAGLAMAS MU THA BRO MURMURI BAGLAMA, FILO MU NA TON KANO KE AFU KANIS DEN ME PONA, MAZI TU THA PETHANO TO MARAZI TIS KARDIAS MU THA TO DIOXNI O BAGLAMAS MU

the greek

New member
שיר 2

Ο μπαγλαμάς - Γρηγόρης Μπιθικώτσης Άκου πως κλαί-ει ο μπαγλαμάς κλαίει κορί--τσι μου για μάς Δάκρυ τα τέλια στάζουνε οι δρόμοι μα--ς αλλάζουνε Οι δρόμοι μας αλλάζουνε δάκρυ τα τέλια στάζουνε Αναστενάζει ο μπαγλαμάς δεν ήταν η χαρά για μάς Πώς να ταιριάξω μ’ άλληνε ψεύτικε κόσμε γυάλινε Ψεύτικε κόσμε γυάλινε πώς να ταιριάξω μ’ άλληνε הבאגלאמאס – גריגוריס מביט'יקוציס הקשיבי איך בוכה הבאגלאמה בוכה ילדתי עלינו המיתרים מזילים דמעה הדרכים שלנו משתנות הדרכים שלנו משתנות המיתרים מזילים דמעה הבאגלאמה נאנח זו לו הייתה שמחה עבורנו איך אתאים לאחרת עולם שביר ושיקרי עולם שביר ושיקרי איך אתאים לאחרת O BAGLAMAS AKU POS KL-EI O BAGLAMAS KLEI KORI-TSI MU GIA MAS DAKRI TA TELIA STAZUNE E DROMI MA-S ALAZUNE E DROMI MAS ALAZUNE DAKRI TA TELIA STAZUNE ANASTENAZI O BAGLAMAS DEN ITEN E XARA GIA MAS POS NA TERIAXSO M' ALINE PSEFTIKE KOSME GIALINE PSEFTIKE KOSME GIALINE POS NA TERIAXSO M; ALINE

קריפטון

New member
נהנתי לקרוא ולהשכיל

נידמה לי שהקשר של הנגן אל הבגלמה שלו מבוטא היטב בשירו של קוקוטסkirthanos PETHANE PARAPONEMENOS. בו מסופר על קירטנוס שממשכן את הבגלמה כמוצא אחרון למצוקתו,ומאבד את הטעם לחיים. קריפטון

the greek

New member
שיר 3, קריפטון !!!

כל הכבוד, אומנם התכוונתי לסיים את סידרת השירים עם השיר הזה, אך הקדמת אותי, ואני לא מתאפק ואני שם את השיר הזה עכשיו. תהנו * קודם כל אני מבקש להסביר את המילה 'KIR. אומנם זהו קיצור למילה KIRIOS אשר פרושה אדון \ מר'. אך כאשר אומרים 'KIR הכוונה היא לאדון עממי אשר רוכשים לו כבוד כאדם ולא כתואר מחייב, ובדרך כלל מדובר באיש מבוגר. בתרגום השיר אשתמש במילה אדון, אינני מכיר מילה מקבילה בעברית ל 'KIR. Ο κυρ-Θάνος - Γρηγόρης Μπιθικώτσης Ο κυρ-Θάνος πέθανε παραπονεμένος ώρα δυο στο καπηλειό του Χατζηθωμά Τελευταία πέρναγε φτώχειες ο καημένος κι είχε βγάλει ενέχυρο και τον μπαγλαμά Τον μπαγλαμά, τ’ αδέρφι του που τού ’φτιαχνε το κέφι του Ενέχυρο τον έδωσε και ο κυρ-Θάνος έσβησε Κάποιος αν τού πλήρωνε κάτι λίγα χρέη θα ’χε τ’ οργανάκι του, θα ’ταν στη ζωή Μα κανείς δεν ρώτησε, τάχα γιατί κλαίει τον καημό του αλλουνού ποιος τον εννοεί Τον μπαγλαμά... האדון ט'אנוס – גריגוריס מביט'יקוטציס האדון ט'אנוס מת מלא בטענות השעה שתי בבית המרזח של חאדג'יט'ומאס בזמן האחרון סבל מעוני המסכן והוא נתן למשכון גם את הבאגלאמה את הבאגלאמה, את "אחיו" ש"סידר" לו את הכיוף למשכון נתן אותו ואדון ט'אנוס כבה לו מישהו היה משלם מעט מחובותיו הכלי היה איתו, הוא עדיין היה חי אך איש לא שאל, סתם, למה הוא בוכה? מי שם לב לכאבי הלב של האחר את הבאגלאמה ... O KIR THANOS O KIR THANOS PETHANE PARAPONEMENOS ORA DIO STO KAPILIO TU XTZITHOMA TELEFTEA PERNAGE FTOXES O KAIMENOS KE IXE BGALI ENEXIRO KE TON BAGLAMA TON BAGLAMA T' ADERFI TU PU TU FTIAXNE TO KEFI TU ENEXIRO TON EDOSE KE O KIR THANOS ESBISE KAPIOS AN TU PLIRONE KATI LIGA XREI THA 'XE T' ORGANAKI TU, THA 'TAN STI ZOI MA KANIS DEN ROTISE, TAXA GIATI KLEI TON KAIMO TU ALLUNU PIOS TO ENOI TON BAGLAMA …

the greek

New member
בנסיבות אלו

אני צריך לסיים את פרק הבאגלאמה עכשיו, חבל שאני צריך לשים את כל החומר בבת אחת. אך אני מקווה שגם ככה תהנו. שבת שלום

the greek

New member
שיר 4

Όταν έχω ντέρτια - Αθηναϊκή Κομπανία Μ’ ένα μπαγλαμά στο χέρι συντροφιά μου ένα αστέρι Κάνω τσάρκες στο στενό σου κάτω απ’ το παράθυρό σου Ψάχνω να βρω δυο στιχάκια να σου γράψω τραγουδάκια Μήπως και σε συγκινήσω και για μας τα δυο σε πείσω Όλο λες, πως δε σου κάνω και στην τρέλα μου απάνω Μου ’ρχεται να θέσω τέρμα στης παλιοζωής το ψέμα Μ’ ένα μπαγλαμά στο χέρι που μιλάμε σαν αδέρφια Και που όταν έχω ντέρτια κλαίει αυτός για μένανε כאשר יש לי חלומות (*מהווים, רצונות) – את'ינאיקי קומפאניה עם באגלאמה אחד ביד ובחברתי כוכב אחד עושה סיבובים בסימטה שלך מתחת לחלונך מנסה למצוא שני בתים (*בית של שיר) לכתוב לך שירים אולי ארגש אותך ואנו נשוב להיות זוג כל הזמן את אומרת, שאני לא מתאים לך ובתוך השיגעון שלי בא לי לשים סוף בייסורי החיים השקריים עם באגלאמה אחד ביד אנו מדברים כאחים וכאשר יש לי חלומות (*מהווים, רצונות) הוא בוכה בשבילי OTAN EXO DERTIA M' ENA BAGLAMA STO XERI SINDROFIA MU ENA ASTERI KANO TSRKES STO STENO SU KATO AP' TO PARATHIRO SU PSAXNO NA BRO DIO STIXAKIA NA SU GRAPSO TRAGUDAKIA MIPOS KE SE SIGINISO KE GIA MAS TA DIO SE PISO OLO LES, POS DEN SU KANO KE STIN TRELA MU APANO MU 'RXETE NE THESO TERMA STIS PALIOZOIS TO PSEMA M' ENA BAGLAMA STO XERI PU MILAME SAN ADERFIA KE PU OTAN EXO DERTIA KLEI AFTOS GIA MENANE

the greek

New member
שיר 5

Την όγδοη μέρα ο Θεός - Χάρις Αλεξίου Την όγδοη μέρα ο Θεός έφτιαξε και τον μπαγλαμά Τον παίρνει κι ο Αρχάγγελος κι αρχίζει τον καρσιλαμά Μπαγλαμαδάκι μου, χρυσό κλειδάκι μου την πόρτα άνοιξε μιας άπονης καρδιάς Κι από την Άβυσσοם μες τον Παράδεισο να μπω μιαν ώρα κάποιας όμορφης βραδιάς Ο άγγελος κάποια βραδιά έπεσε να ξεκουραστεί Ο Μπάτης φύσηξε κρυφά κι έκλεψε τ’ όργανο στη γη וביום השמיני האל – חאריס אלקסיו וביום השמיני האל יצר את הבאגלאמה לקח אותו גם המלאך הראשי ומתחילים הריקודים באגלאמה שלי, מפתח הזהב שלי את הדלת של לב דואב תפתח ומהשאול לגן העדן ובערב יפה אחד להיות המלאך ערב אחד נפל לנוח ו ב א ט י ס נשף קלות וגנב את כלי הנגינה לארץ TIN OGDOIE MERA O THEOS TIN OGDOIE MERA O THEOS EFTIAXSE KE TON BAGLAMA TON PIRE KE O ARXEGALOS KE ERIXSE TO KARSILAMA BAGLAMADAKI MU, XRISO KLIDAKI MU TIN PORTA ANIXSE MIAS APONIS KARDIAS KE APO TIN ABISO MES TON PARADISO NE MBO MIAN ORA KAPIAS OMORFIS BRADIAS O AGGELOS KAPIA BRADIA EPESE NA XSEKURASTI O MBATIS FISIXSE KRIFA KE EKLEPSE T' ORGANO STI GIE

the greek

New member
מספר מילים לסיכום

הבאגלאמה היה חלק בלתי נפרד מהפולקלור היווני עוד מתקופת אסיה הקטנה. בזמנים שונים שירת הבאגלאמה את המוסיקה בצורות שונות. גם כיום הבאגלאמה משמש הרבה מאוד אומנים כחלק משלים לבוזוקי. אני יודע שחלקכם ירימו גבה כאשר יאמרו "מה אלה השירים שהוא תירגם לכבוד הבאגלאמה, הרי ישנם עוד הרבה שירים ..." נכון יש מספר רב מאוד של שירים על ואם הבאגלאמה, אך אם תקראו כל שיר תראו שבעצם ניסיתי לתת חתך מייצג של הבאגלאמה על שימושיו השונים ועל המטאפורות (*גלגגם יואהב את המילה הזו...חחח)שלו. ואני מראש מתנצל שלא שמתי את השיר של דאלאראס – אחח או באגלאמאס. השיר האחרון של חאריס אלקסיו לטעמי נותן סיכום נאה לכלי הכל כך פשוט אך כל כך יודע "לדבר" אנושית. עוד עובדה אחת לגבי הבאגלאמה, לרב כלי הנגינה בעולם יש מסורת וחוקי בניית הכלי הנכון, כגון: סוגי עצים שממנו יורכב, גדלים, נפחים וכו', לבאגלאמה אין כל חוק בניה, וכל אחד יכול לבנות אותו ע"פ אומנותו ורצונו. פשוט מאוד לא קיים "חוק או מסורת בניית באגלאמה". כמה שהוא קטן, אבל ממזר גדול הבאגלאמה הזה. מקווה שנהנתם AX, AX , O BAGLAMAS

F a d i

New member
AX THE GREEK

צריך להוסיף משהו?! פשוט תענוג וכיף לקרוא את השרשור הזה תודה רבה איש חג שמח

merakli

New member
THE GREEK תודה../images/Emo51.gif../images/Emo65.gif

על מאמר היפה על בגלמה הבאתה את הברים במדויק טני מקווה שתרבה לענין ולענג אותנו ביידע המופלג שטמון בך

תמנונה

New member
../images/Emo168.gifתרשה גם לי להודות לך../images/Emo140.gif

על ההסבר המאלף אודות הבאגלאמה שמצטרף למידע נוסף שהופיע ב"מסע אחר" האחרון........ שעסק ביוון. תמנונה~~~~~~~~~~

F a d i

New member
ד'ה גריק המון תודות על השירים

וכמובן על ההסבר הנהדר יופי של דבר

ד'ה גריק ידידי

כמה אהבה יש בך למוסיקה ולמה שמסביב לה, לשירה ולתרגומים. זה 'נשפך' ממך בכל שורה של ידע...כל הכבוד על ההשקעה והחכמה להביא את הנושא כל כך יפה ושתהייה לי בריא וחזק

למעלה