שוק תלפיות כולל הפנינה החדשה : מסעדת- תלפיות, שני חלקים

שוק תלפיות כולל הפנינה החדשה : מסעדת- תלפיות, שני חלקים

לפני כמה חודשים כתבתי כאן על שוק תלפיות, כתבתי בעיקר על הזכרונות שלי משם בסוף שנות ה- 70, תחילת השמונים ואמצע שנות התשעים שבהם התגוררתי ממש בסמוך לתפליות בהדר עליון, תמיד נמשכתי לתלפיות, המקום היה ססגוני, בליל קולות, צבעים בכל הגוונים, אינוונטר של טיפוסים, חיפה של למעלה יורדת לעמך וכולם מתנקזים ונפגשים בבניין המיתולוגי של השוק.

בניין שגרם מדרגות תלול מוביל לכניסה של הבניין שעוצב נראה לי על ידי ארכיטקט גרמני, הגג במרכז הבניין היה מדהים, שקוף, אובלי שלא הפריע לקרני השמש לחדור ולהאיר מעט את המנלכוליה הרגילה של הקניות לשבת, בחורפים הברקים הבליחו מבעד לאותו חלון והמראה היה אקסרווגאנדי ממש, רק תתארו לכם: חורף קר, ברקים ורעמים, הכל משתקף מהחלון ההוא, ריח של קלמנטינות, צבעים יוקדים של אבוקדו וצרור בננות ממושבי חוף-הכרמל, זה כאמור היה אז.

היום בבקר קצת כאב לי להיכנס לבניין, אמנם שריד ממשפחתו של מוכר הזייתים עדיין נמצא שם בסוף המדרגות, קניתי ממנו קלמטה וסורי דפוק בכלל לא רעים , עדיין זה לא זה.

מרוב הייאוש נכנסתי לחמארה של בחור מדושנבה שנמצאת בקומה השנייה של בניין-השוק, ממש על רחוב סרקין 35, זה מקום שכל העזובים של חיפה יושבים שם מהבוקר עד הערב, אני היום הייתי אחד מהם, שתיתי שם 2 חצאי קרלסברג ב10 שקל כל אחת ,(חצי ליטר כן?) מחיר של הסוכנות:)

באותו פסאג' מוכרים מוצרי סידקית, מוכרים מסיגריות מזוייפות וכלי מטבח ואפילו שטיחים.
שיצאתי מהשוק חלפתי מהסימטה שמתחברת לרחוב החלוץ שבה אהבתי בזמנו לקנות וורמוט או אמריקנו זול(מין תחליף ישראלי של כרמל מזרחי לקמפארי) החיוך היחיד שלי היה שישבתי במסעדת תלפיות ברחוב סרקין 28, כבר אעלה פרוט ותמונות בנפרד, כאן צירפתי תמונות לא הכי מלבבות של השוק כולל החמארה של הברנש מדושנבה או מפרונזה.

מסעדת תלפיות -האם היא תבשר על חזרתו של שוק-תלפיות?

ובכן, ימים יגידו.
אני אופטימי, או יותר נכון רוצה מאוד להיות אופטימי, השוק בחיפה היה מעצמה בזמנו, מחירים זולים, מגוון תוצרת חקלאית ושפע של טיפוסים, עם השנים תלפיות עומד מבוייש בצד כמו ילד נבוך ומביט בפנים מכורכמות בהצלחה של מסעדות השוק בכרמל ובמחניודה,
לפני כשבועיים בחור תל-אביבי שעבר לפני כמה שנים לחיפה ושימש הברמן בפאב הדיוק ואף ניהל את המקום החליט לקחת חנות לא גדולה ברחוב סרקין מול ההוא שמוכר עוגיות בקרטונים כאלו עם נייר צלופן מלמעלה.
המקום שלו ממש חמוד, מעוצב בעיצוב חמים ובייתי, על התקרה יש מאוורר של פעם, מאוורר שזכור לי מסרטי הבלש באמריקה של המפארי בוגרט, שידה לבנה תלוייה על הקיר וכמה בקבוקי אלכוהול ניצבים עליה, פטריית-חימום ניצבת לטובת הסועדים בערבים הקרירים משהו של חיפה,
ממה שהספקתי לאבחן המקום הוא מין מיני מפגש להיפסטרים של חיפה, אולם בערבים הבנתי שגם בעלי הבסטות אוהבים לשבת שם לנשנש משו קטן וללגום בירה צוננת,
היום כאמור הגעתי לשם כבר דיי שתוי אבל בכל זאת נכנעתי לשני שלישים של " לוונבראו", כמו כן כובדתי בצ'ייסר מפנק של ערק כליווי מתבקש לברבוניות,
יש שם לוח ירקרק עם מנות היום, אילן הציע לי בבוהריים:
חאצ'פורי, חינקלי שזה כיסונים גרוזינים סטייל דים סאם, עזבו אתכם מגיאורגיה עבורי זו גרוזיה:)
בתפריט היה גם לובליאני או לוביאני, שזה דומה לחצאפורי אולם עשוי משעועית, כמו כן הוצע לי ברבוניות כבושות בשמן-זית ומשהו שנקרא: אביסלע בגט נראה לי, מין חצי ג'בטה עשוייה היטב בתנור עם גבינת פטה ופסטו,
לי בא טוב החאצפורי על הבקר, המאפה יצא חם במידה הנכונה, הבצק היה עדין עדין, עדין כמו קרואסון שעשוי כהלכה, מילוי טוב של גבינה טעימה והכי חשוב לא נוטף שומן, שטפתי עם בירה את החאצפורי,
בהמשך טעמתי את הברבוניות הכבושות שיצאו ממש טוב, עדינות, מלח גס הוסיף להם המון וכמובן ערק בכלל שידרג את המנה הזו,
עוד בירה קטנה לדרך ונפרדתי מהברנש באיחולי הצלוחה למקום החדש,
נודע לי ממנו שבקרוב אמורה להיפתח בשוק עוד מסעדה קטנה שתתבסס על פסטה טרייה וכן צפוי להיפתח אפילו בר,
משום מה יש לי הרגשה שלמרות הקושי בלספק את גחמות החיפאים לשוק תלפיות עדיין יש עתיד,
אגב, הבחור עם הרכב מסחרי שמוכר ירק עדיין שם וכן יש ברשותו לאושטיאן,
נקווה לפריחתו המחודשת של שוק תלפיות, אולי בעתיד הוא יעמוד בקו אחד עם השווקים האחרים שציינתי בפתיח

pix37

New member
כנראה חלפנו אחד על פני השני היום

הייתי שם היום בסביבות 14:00
אני לא יכול להתחרות בתאורים של סאלו מבחינת איך שהמקום נראה.
המקום קטן יחסית (גודל של חנות שוק סטנדרטית כאשר בפנים יושבים על הבאר
ובחוץ עוד כמה שולחנות פורמייקה בסגנון חומוסיה.

משהו במקום עדיין הקרין תל אביביות (במובן הפחות טוב של המילה) מעין נסיון לעשות מסעדה עממית בכאילו - אבל אני מניח שאלה בעיקר חבלי לידה - ככל שהוא ישתפשף הוא יצליח למצוא את האיזון והניחוחות הכל כך הכרחיים במקומות כאלה.

לצערי לי לא היה שם היום מה לאכול - אז המשכתי הלאה - אבל אני בהחלט מתעתד לחזור לשם בקרוב פעם נוספת על מנת לתת להם הזדמנות אמיתית.

מקבל את הרושם ש'ך ידידי המלומד

אכן זו רק תחילתה של הבשורה, קשה להיות הראשון, הכי קל זה לבוא שהכל כבר עובד ומתפקד, המקום אכן קטנטן יחסית, שולחנות פורמאייקה כמו בבית ספר יסודי, אולם מה שאהבתי זה את הלהט של הבחור, את האופטימיות שבו ואת התעוזה, התעוזה והיומרה להיות הראשון שמניף את הדגל,
הדגל אולי עדיין לא מבריק אבל אין בו את הכתמים של הצביעות והיומרה שיש במקומות אחרים, מקום צנוע ומחירים הוגנים ,
תן צ'אנס נוסף

pix37

New member
טעות שלי - התכוונתי לתאור שלך

התחברתם לי במוח שניכם.
צריכים לארגן פעם מפגש של הפלג הצפוני - שיהיו לי גם פנים לחבר לניקים.
זה יקטין את הסיכוי לבלבולים נוספים- (אם אתה זוכר ראיתי אותך פעם לפני כמה שנים בבקבוקים - אבל זה היה מזמן - ואני לא זוכר כלום פרט למשקפיים)

לגבי סאלו אין לי אפילו קצה של דמיון איך הוא נראה.

הפלג הצפוני:אני אתה , פטרוגוניסט וסאלו?

סאלו מבחינתי הוא א-טריטוריאלי, פעם הוא עבורי חיפאי מבטן ומלידה ובהרף עין הוא תל אביבי, לא פענחתי עדיין טת הסוד שנקרא: סאלו:), עדיין אני מאוד אוהב לקרוא אותו ומחבב את דמותו הוירטואלית.
כן, נפגשנו בערך לפני כמה שנים ,אני אתה ופטרו, זה אכן היה בטבעון בבר היין הקטנטן שם, הבעיה שהייתי כל כך שיכור שאני גם לא זוכר איך אתה נראה, עם פטרו נפגשתי בהמשך במפגש של הפורום בטאנטי אז אותו אני מזהה:)

הבטחתי לו כמה פעמים לבוא לבקר אותו בעבודה שלו, טרם יצא לי משום מה,
תרים את הכפפה פיקס בשמחה אצטרף לחזית הצפונית או לפלג הצפוני,
משקפיים אני מרכיב כבר אוטוטו 5 שנים והזכרת לי שאני חייב כבר להחליף אותם כי הזמן עושה את שלו וראייתי מיטשטשת.

salo22

New member

אני אכן בי-עירוני בשנתיים ומשהו האחרונות.. אתה כותב ומתאר מקומות בערך פי 16 יותר טוב ממה שאני מסוגל, תודה על המחמאה

אם החונטה הצפונית תתכנן בעתיד מפגש צהריים במרחב החיפאי, תשלחו מסר, בתקווה אם העבודה תאפשר, אשמח להצטרף..

חנול

New member
מותר גם לקוראים-אך-כותבים-לעיתים-רחוקות להשתייך לפלג?

פשוט קשה לי לדמיין שיהיה מפגש כזה ואפספס אותו!

HEYלו

New member
דווקא כשעזבתי את חיפה היא מתחילה להשתדרג

מזל שיש את מי לבקר :)

תודה על שני החלקים

אכן שווקים בכל העולם הם הדבר החם ובארצנו משום מה לא.
השכילו בתל אביב, השכילו בירושליים ואפילו בעכו ותרשיחא הרחוקות כביכול.
יאללה ערי ישראל עורו נא,
(רמלה- יש בסיס, יש אחלה פריקסה, נא לחדש!
ראשון- מה קורה? רק מרכזי קניות מכוערים עוד ועוד ושוק אין (יש האמת אבל הוא עלוב)
באר שבע- מזמן לא הייתי . הבנתי שיש חדש אבל לפי הפורום אוכל טוב אין,
נתניה- המקום עמוס פוטנציאל, אך זקוק למתיחת פנים, (חניה? לא זוכרת שיש שם) עוד מקומות אוכל אותנטיים, קצת יחצנות וניקיון ויהיה מצוין
למי שיש עוד דוגמאות- מוזמן להוסיף)
המתכון לשוק מוצלח- קצת אותנטיות, הרבה טריות במחירים שפויים, אלכוהול, קפה , אוכל טוב, מה כל כך מסובך? (כן, וחניה קרובה בתשלום יחסית נוח)

למעלה