הילדים שהיינו!

הילדים שהיינו!

הנה מבט לאחור ומילות הידד לדור הזה שבכל זאת שרד, אם כי לפי הכללים המקובלים היום, זה פלא שבכלל הגיע עד הלום. ראשית להיוולד – כיצד היה זה בכלל ייתכן אם אימותינו בהריונן לא פסקו לעשן? אכלו סרדינים מקופסא ולא נבדקו לסכרת לא עשו אולטרהסאונד ולא סקירת מערכת. כשגדלנו קצת, מים שתינו מצינור בגינה או מברז דולף שהיה חבוי בפינה ולא מים מינרלים שעליהם קראנו רק בספרים של מופסאן או של בלזאק. ואם בקבוק "תסס" לידינו התגלגל אסור מפה לפה כי בריאותך תתקלקל, אך חלקנו בו שלושה ילדים או ארבעה ובאמת שום אסון לא קרה. בידיים מלוכלכות אכלנו פרוסות לחם עבות מרוחות בריבה או גבינה בשכבות מאוד דקות ואם היו עליהן קוליפורמים לא ראינו אותם ולא את תולעי המעיים שהיו שם מן הסתם. אך כל אלה אותנו חיסנו כנראה כי הסולפה בקושי הומצאה אז, ודרך אגב ד"ר פלמינג על הפניצילין עדיין לא חשב. מגלגיליות וארגזים בנינו עגלות, ובלי לדעת פיסיקה את חוקי הכובד ניסינו לגלות ורק כשנחבטנו לתוך קיר כואבים והמומים גילינו ששכחנו להתקין גם בלמים. על אופניים רכבנו ללא קסדות ואיש לא הבטיח כי נצא מזה בשלום, אך שראש ייבקע בגלל זה כאבטיח לא עלה בדעתנו אפילו בחלום. ההורים לא הסיעו אותנו לבית הספר או לחבר, ברגל הלכנו בכל מזג אוויר ואז גם התברר כי לעיתים תפסנו טרמפ בחוצפה וללא היסוס מאחורי איזו עגלה רתומה לסוס, שממנה לפעמים קפצנו בחיפזון כדי לברוח משוטו של העגלון. נפלנו מעצים, נשרטנו ונחתכנו, גם עצם לא פעם שברנו אך אלה לא היו מעולם סיבה אמיתית לפרנס עורכי דין בתביעה משפטית. ואם לא נבחרנו לקבוצת הכדור רגל או הכדור סל בלענו את העלבון, השתדלנו יותר, זה לא היה קל ואם נענשנו והעמידו אותנו בפינה בצד, הורינו ללא כל פקפוק עוד תמכו במימסד ואת העונש החמירו, ועל דעתם לא עלה למחות נגד המורה או לפנות למנהל בשאלה. לא שיחקנו בחדרים ממוזגים אלא בחוץ, נעלמנו לכל היום אך איש לא היה לחוץ, לא עקבו אחרינו בסלולרי מהדור האחרון כי חוץ מאשר בבית מרקחת – למי היה טלפון? לא היתה לנו טלוויזיה עם מאה ערוצים בכל זאת היו לנו אלף סיבות להיות מרוצים. במקום זה היו לנו חברים ממש ולא בצ'ט כאלה שאתם אפשר לרוץ ולהתרוצץ, ולא היה צורך לקבוע שבוע מראש אם רצית את מישהו לפגוש, אלא פשוט דפקת בדלת ברחוב השכן אם זו לא היתה ממילא פתוחה – על פי רוב כן. הבה ניזכר בשנים ההן ונחלוק החווייה והמזל שזכינו לגדול כילדים לפני שהפור נפל כשפסיכולוגים, מוסדות, ממשלות ושרים על חיי הילדים החלו מפקחים ומשגיחים עד שמרוב חוקים, פיקוח והשגחה מחיי הילדים נעלמו החופש והשמחה. ההורים מסיעים אותך לכל מקום. ומה נשאר כבר מכל הילדות והתום כאשר שום מראה תועבה ממך לא נחסך ואם תרצה, הכול גלוי לך על המסך, ובמקום בושה וסומק, ושיחות על פושקין ונפש מתחילים בשירותי המועדונים ישר עם כל הרפש. חווינו חופש, חברות תמה, ניצחונות גם כישלונות, ועם אלה למדנו איך גם לסבול ולהמשיך לחיות ועל כל מעשינו, הגרועים וגם הטובים באמת לקחת אחריות מבלי להשתמט. הדור שלנו יצר בלי הרף ולא רק שרד הוציא מקרבו יזמים, מהנדסים, חוקרים ויוצרים ומשפחות חדשות, דורות חדשים וצעירים. ואם עדיין יש לכם קצת זמן ורגעי פנאי אחדים ספרו את הסיפורים האלה לסבתא, ואם לא – אז לנכדים. צבי ירון, כפר סבא 20 בדצמבר 2005 כיתוב נלווה לשיר: ב-20 בדצמבר 2005 נערך מפגש של תלמידי ביה"ס פיק"א במחזור שסיים בשנת 1946. המפגש התקיים בבית דיזנגוף בתל אביב, ואורגן ע"י רותי סימון (רכס), שולמית שמחון (מילברג) ואלחנן אבידור (קוסובסקי). החרוזים דלעיל נכתבו לכבוד המאורע ולכבודו של הדור שבא לעולם בשנות השלושים של המאה שעברה.

הכל נכון.......

רק שהעולם היה אז קצת נקי יותר מרעלים, מפיגועים מאנסים ממאפיות למינהן.

ברונטית

New member
הו, היתה אז מאפיה אחת

שאת תוצאותיה אנו סופגים עד היום. קראו לה - ה-ה-ס-ת-ד-ר-ו-ת... כשמה כן היתה: כל מי שחבר לשורותיה - עשה זאת על מנת להסתדר בחיים... אבל המילים שהביאה יערה - פגז. רק שכחו לציין שם שגם ביום הגיוס עצמו לצה"ל - לקחנו תרמיל עם גרביים, מסרק, מברשת ומשחת-שיניים על השכם, אמרנו שלום לאבא ואמא - וצעדנו לתחנה המרכזית כדי לקחת אוטובוס ללשכת הגיוס...

בסרט אסקימו לימון

ההורים מלווים את הילדים והאמהות בוכות מרות.

maxima

New member
הכל נכון ובזכות זה אנחנו יותר

מחוסנים מהדור הצעיר של היום

maxima

New member
היום עשיתי שתי הליכות...אחת

ליד הבית...וכשעתיים לאחר שחזרתי הציעו לילטייל קצת ...אז נסענו למרינה בהרצליהוטיילנו על שובר הגלים שם הוא גדול ויפהויש שם המון צועדים מטיילים וגם דייגיםהבאתי כמה תמונותכאן

מיקאלה1

New member
מה שלא הורג מחשל../images/Emo9.gif

היו זמנים אחרים כל דור והפלוסים והמינוסים שלו. כל דור והסכנות והבטחונות שלו. השינויים מהירים, ובכל זאת הדור של היום מפותח ומגיע לכל מקום דרך האינטרנט ודרך הטלויזיה. אנחנו גדלנו בכפר קטן בשכונה קטנה בה הכרנו אחד את השני, סמכנו אחד על השני, היום הכל יותר רחב פתוח מזמין מעניין מרחיב אופקים.
פלוסים ומינוסים. רווח והפסד כמו בכל דבר. מאוד נהניתי מהקטע.

מיקאלה1

New member
מקסימה הבאת לי את הים הביתה

איזה ים כחול והאופנוע ים באמצע מרגיע מדהים תודה הייתי זקוקה לקצת ים לנשמה

odrie

New member
חזרתי ממכון הכושר...

היה כייף...קצת לשחרר את השרירים ולהוריד קצת מהקלוריות של החג...

מיקאלה1

New member
לגבי הכעס הכיוון שאני הולכת

הוא דרך מטאפורה של נהר כי את התאוריה תתן המנחה השנייה על כעס מודחק וכעס מתפרץ, על חוסר התועלת בצבירת כעס, על התמודדות דרך כבוד הדדי, שוויוןערך, תקשורת חיובית, הבנת השוני בין בני אדם. על פעילות גופנית שעוזרת להפיג כעס מוסיקה. מציאת זמן מתאים לבירור העובדות. להפסיק להיות צודק, להיות חכם. להפסיק להאשים. לקחת אחריות על מעשיה ללמוד לסלוח. אף אחד לא יכול לפגוע בי אם אני מקבל את עצמי כפי שאני - הערכה עצמית גבוהה חיפוש החיובי אצל האחר הפרדה בין העושה והמעשה הוויתור הפשרנות דרך לחיות יחד. את המטאפורה שאני אביא אביא יותר מאוחר או מחר.

מיקאלה1

New member
המטאפורה של הנהר

החיים אינם נטולי מכשולים הנהר חכם - הנהר יש לו מטרה לזרום אל הים. יש לנהר עשרות מכשולים בדרך סלעים, זרמי אויר ועוד... הנהר חכם לא מתעצבן על הסלע, הוא מתחכך בו, עוקף אותו בזרימה מי נשחק יותר? הסלע - כי הוא נוקשה. תהיו המים תהיו הנהר, הבן לא בא לבקר? (הקבוצה גרה בבית אבות) מכשול כמו הסלע בנהר מה עושים עם זה? מתנגשים עם המכשול? כועסים? או מטפלים במכשול בהבנה בבירור בזרימה - שואלים ספר לי מה קרה המטרה שיהיה ביקור בפעם הבאה. קובעים מחדש. קמים בבוקר חושבים שלא יהיו מכשולים איזה מכשולים יכולים להיות לנו? (שאלה פתוחה לקבוצה) הנהר יחשוב היום לא יהיו לי מכשולים לא תהיה שום רוח, אף סירה לא תשוט, אף סלע לא יהיה אף זרם לא יזרום אני אגיע בשלווה אל הים. במציאות קמים בבוקר יורדים לארוחת בוקר רציתי עוגה לקינוח הביאו סלט פירות מה המטרה שלי? להנות מהקינוח או לכעוס? המטרה שלנו בגדול להרגיש טוב עם עצמנו בטבע נולדנו להרגיש טוב הים חייב להתמלא מהנהר. אנחנו הנהר - אנחנו נגיע לים לתחושת הטוב הטבעית. נעקוף את המכשולים בעדינות בכבוד בשוויון ונגיע למטרות שלנו. זה בערך עדיין לא מעובד עד הסוף אשמח לקבל הערות.

זו המטרה ששואפים אליה

ואני לפחות בגילי מסוגלת היום להודות ..שרב הזמן לא תמיד,אני מצליחה לזרום ,וטוב לי כך. בהחלט עדיף עלל התנגשויות בלתי פוסקות ומלחמות במיכשולים שנערמים מדי פעם באמצע הדרך. אדם שרוצה להיות בריא חייב לזרום ולעולם לא להפנים את כעסו. זה נשמע קל,אך.. זו מטרה קשה ומשתלמת לטווח ארוך.

B T1

New member
לא חייבים תמיד לזרום...../images/Emo9.gif

לפעמים מספיק אם רק מטפטפים קצת....

מיקאלה1

New member
חן חן לכם , יש עוד זמן ומחר אדבר

עם המנחה השניה נתאם עמדות, נזרום עם הנהר

../images/Emo5.gifאני זוכר שזכיתי באופניים.....

בפנים הפקק של הבקבוק "תסס" היו רשומים מספרים מ 1-20 כאשר מספרי 3 היה כמעט בילתי אפשרי להשיג ,והתמזל מזלי ובבר מצווה שלי היה פקק עם הספרה 3 ,נוסף לכך היה צריך לכתוב שיר שעמד בתחרות בין הילדים ,שהצליחו לאסוף 20 פקקים (מאחד עד עשרים) אני אפילו זוכר חלק מהשיר שכתבתי: שם בנגב בדרום שותים תסס בצימאון יתמוסס הפז הטוב כשאותו שותים לרוב איכרים בקצב און תססם יצאו לטעון וכו' וכו' (לא משהו ברמה של ביאליק) כך הצלתי את אבא שלי מלקנות לי אופניים נ.ב לבר המצווה קבלתי....שעון יד

tsiporganeden

New member
יערה תודה על השיר, אכן כל מילה

בסלע, היינו דור אחר תודו, מחושל, אמיץ, ומסתפק במועט, היום הדור ממש כואב הלב איך להורים יש בקושי מה לאכול והילדים מסתובבים עם מותגים והדור השלישי, וחסר שהם לא יקנו לו. על שעון ואופניים אין מה לדבר, בגיל 17 הם כבר מקבלים את המכונית של ההורים כדי להשתכר ולהרוג מישהו במקרה הטוב או משפחה שלמה, טוב בסדר לא כולם אבל רובם כאלה, וזה הולך ומחריף. שלא לדבר שלילדים של היום לעומתנו אין כמעט שמחת חיים, הם לא רצים מספיק, אין תופסת ומחבואים, אין הקפות, והאדרנלין בDOWN והם יותר עייפים כי הם יושבים שעות מול המחשב, כמה חבל. שיהיה לכולנו חג שמח.

למעלה