טיפול בעשבים שוטים במהלך חודשי הקיץ

איתי741

New member
טיפול בעשבים שוטים במהלך חודשי הקיץ

שלום,
סוף סוף הגינה גודרה ואני מתחיל בשלב של ניקוי העשבים לפני ההקמה עצמה.
מצרף תמונות של העשבים הנפוצים אצלי בגינה . בתמונה של הספרה "1" הורדתי את ה"ראשים" של העשב שהיו למעשה קבוצת זרעים.
מספר שאלות:
1) האם נדרש לעקור את העשבים הללו מהשורש או שאפשר להסתפק בתלישה שלהם עם מכת מעדר...
2) האם השקיית הגינה בימים אלה והמתנה לזרעים שינבטו רלוונטים לעשבים אלה - אם כן , לאחר שנובטים האם להשתמש בראונדאפ אן בבסטה?
3)האם ישנן עוד המלצות כדי למזער את הנביטה כשיבוא החורף
( מתכוון ליישם מדשאה לפחות בחלק מהגינה )

תודה לעונים

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
איכשהו התגייסו והתייצבו בגינתך כל קשי ההשמדה...
בתמונה 1 יש לנו קייצת וראיתי שהיא כבר עומדת לשחרר זרעים. רק עקירה ידנית תועיל וזה ילך טוב יותר אחרי השקייה. מה שכן, תעיף את התפרחות שהולכות לשחרר זרעים, כי הזרעים באים עם מצנח וינבטו בכל פינה בגינה.
בתמונות האחרות, אנו רואים שיירי חוביזה, שקשה מאד לחיסול והיא כבר בח זרעה את עצמה כי אלה השרידים. שוב: עקירה ידנית וסזיפית.
את הדגניים היבשים תוכל לכסח עם טוריה. אלה מתים, השאלה מה נזרע בעקבות אלה.
ובתמונה החמישית... זו רגילת הגינה. אתה יכול להוסיף אותה בסלט (צמח אכיל וקצת מריר), וגם אם ייפול לך ענף על האדמה, הוא ישתרש. אם הצמח הבשיל זרעים (אבק שחור), הם ילוו אותך שוב ושוב כי קשה מאד להיפטר. רק לעקור אותם כשהם קטנים, לפני הפריחה לפני הבשלת דור נוסף של זרעים. היות שהעלים בשרניים, חומרי הדברה לעשביה לא מזיזים להם הרבה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
הסדר שאת מדברת עליו הוא נכון... אבל על תמונת הקייצת רשום
באדום 1 ולזה התייחסתי.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
וסליחה. התלבטתי... יונת = גבר או אישה. אחרי שבדקתי כבר לא
ניתן היה לשנות. אז.... סליחה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
לגבי הגיל? אולי אוכל לאחל לך שתגיעי לשם, אבל ברור לי שכעת
טרם זכית לכך. אז... יופי גברת יונת השרון. נעים מאד.

איתי741

New member
המשך טיפול

תודה משה על התגובה המפורטת.
מדובר בגינה של כ 200 מ"ר שהוזנחה במשך שנים רבות וכרגע אני משתדל לבצע את כל הפעולות האפשריות לפני שאני מקים את הגינה ואז הדברה עם כימיכלים תהיה קצת יותר מסובכת ..
לגבי הקייצת - כבר עברתי בכל הגינה להוריד את הראשים עם הזרעים - אני מבין מבדיקה ברשת שהיא די עמידה לחומרי הדברה והזרגים שלה יכולים לנבוט גם אחרי שנתיים שלוש.
מלבד כיסוח ידני של מה שנשאר בגינה האם השקייה , המתנה לנביטה וריסוס יכולים לעזור עבור כל העשבים הספציפים שציינתי?
אני מתכוון לבצע 3-4 מחזורי השקייה , המתנה לנביטה וריסוס עד איזור ספטמבר.

תודה

איתי741

New member
ריסוס

הייתי גם רוצה להבין באיזה חומר ריסוס עדיף להשתמש ואיזה ריכוז ומינון למ"ר

תודה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
לגבי ריסוס, התייחסתי. קשה לקטול חוביזה, רגילה וקייצת בריסוס.
עבודה ידנית וסזיפית תועיל. השקייה והמתנה לנביטה תסייע בצמצום בנק הזרעים באדמה, גם אם זרעי הקייצת לא מאבדים יכולת לנבוט גם לאחר מספר שנים.
קיצץ בעזרת מעדר או חרמש לא תפגע בצואר השורש והצמחים הללו אינם מתרגשים מכיסוח שכזה, וביכולתם להתחדש. ואפ תפזר ענפי רגילה בגינה, הם ישתרשו ויצמחו גם היכן שלא היו קודם.
לא קל לנכש עשבים שכאלה וזה או אתה והגב, או פועל שיאסוץ את כספך ואולי יהיה מספיק ממושמע כדי לעשות את שתאמר לו.
ולמי שסיפר שהנביט עשבים בחורף, כדאי להזכיר לו.... שיש עשבי חורף שאינם נובטים בקיץ ויש עשבי קיץ שאינם נובטים בחורף. אלה שתי קבוצות עשבים שונות, שיש להתייחס אליהן כל אחת בעונתה. חיסול עשבי החורף לא יועיל במאום לאי הופעה של עשבי קיץ.
ונכון. ראיתי בצילום גם כף אווז. לא טרחתי לרשום זאת כי הוא "בודד" לפחות בצילום. כזה דווקא אפשר לעקור ידנית, ושוב, חשוב לעשות זאת לפני שמזריע את עצמו.

idan207

New member
בתמונה 2 (4 מתוך 5) לדעתי זה כף האווז

בנוגע לעקירה, במיוחד מקרקע קשה ודי יבשה, מאחר והצמחים האלה בעלי שורש מרכזי (שיפוד), אני תופס את כל הענפים (בשביל שלא יחליקו) סביב בסיס הצמח, ומתחיל לסובב סביב ציר השורש.
הקליפה החיצונית של השורש מתנתקת מהגוף, ואז אפשר לאט לאט "להבריג" את הצמח החוצה.
&nbsp
כדי לא להתרוצץ כל הזמן סביב הצמחים האלה, אני מכסח פעם בשבוע את הגבעולים שצמחו במהלך אותם ימים עם חרמש מכאני. בין לבין אני תולש כמה עשבים מהאדמה. לאט לאט הגינה נראית נקיה יותר מעשביה.
&nbsp
את העשבים אני משאיר על הקרקע כחיפוי או מעביר לערוגות.. זה תורם למניעת נביטה עתידית.

איתי741

New member
עקירה

היי עידן
זה אכן מה שעשיתי עד שהגב התחיל לצעוק ..
מדובר בגינה יחסית גדולה ולכן שאלתי אם יש משמעות לעקור מן השורש או להסתפק בתלישה עם מעדר.
מהתשובות אני מבין כי לאחר שהצמח כבר פיזר זרעים אין משמעות לעקירה מן השורש כי גם ככה הריבוי לא נעשה מהצמח עצמו

idan207

New member
מה שאני עשיתי

גם לי יש גינה די גדולה, כ400 מטר, כשנכנסתי לבית האדמה היתה מאוד יבשה וחשופה (גירדו שם עם טרקטור כחודש לפני שנכנסתי, שזו בעיה בפני עצמה, אבל לא העניין).

בהתחלה (מאי - יוני) ניסיתי להרטיב את האדמה, לעדור עם מעדר ומקוש, אבל התבזבזו הרבה מים, ובעיקר שברתי את הגב. מאחר ואני מאוד סבלני, החלטתי להמתין לחודשי החורף כדי שהגשם יעש את העבודה.

הגיע החורף, ואיתו הרבה עשביה. בהתחלה עוד תלשתי את העשבים הצעירים (שוב, גב שבור), אבל אחרי שבועיים בחו"ל, וחזרתי לגינה עם עשבים בגובה של כמטר.

רכשתי חרמש ממונע וכיסחתי לאט לאט את כל הגינה. כל יום קצת, ככה במשך כשבועיים.

היום, כל העשביה מהחורף שוכבת על הקרקע (chop & drop). פה ושם העשבים חוזרים לצמוח. אני מתמקד באזור קטן (כ-100מטר) שבו שמתי ספסל, שתלתי פרחים, עשבי תיבול וירקות. רק שם אני משקה, ושם אני מסלק את העשביה באופן תכוף. ביתר הגינה אני עובר מפעם לפעם עם החרמש כדי לכסח את מה שצומח לפני שיהיו פרחים וזרעים (זה קורה ממש מהר).
לאט לאט אני מרחיב את השטח המעובד. תולש עשביה, מגדיר ערוגות ושבילים, מסדר השקיה וכדומה.

אני עושה את כל זה כדי להימנע לחלוטין משימוש בקוטלי עשבים. פעם אחת השתמשתי בראונדאפ, וזה כדי לחסל חלקת חוביזות שהביסו את החרמש (הגבעול סיבי מדי, וגם ככה זה צמח רב שנתי שיחזור שוב בשנה הבאה).

בסופו של דבר זו החלטה שלך כמה זמן וכסף אתה מוכן להשקיע. אני נהנה מהתהליך לא פחות (ואפילו יותר) מאשר לשבת על הספסל ולצפות בצמחים שלי. משקיע כל יום כרבע שעה, וזה מצטבר לאט לאט.
אפשר לרסס את כל עשבים, אבל אם הם כבר נותנים זרעים, אז תצפה לבעיה זהה בשנה הבאה (יש חומרים שמונעים נביטה, אבל לפחות מבחינתי זה שקול לקוטלי עשבים). קח בחשבון שהכנת הקרקע קורעת את הגב הרבה יותר מתלישת הצמחים

בהצלחה

byyyb

New member
ריסוס אחד בשנה של גול+ראונדאפ יום לפני הגשם

ופתרת את רוב הבעיות לשנה שאחרי. מדי פעם צריך לרסס תיקונים אבל ברוב הגינה זה מחזיק. אם יש צמחיה שלא רוצים לפגוע בה אפשר לרסס באסטה או ברן, קוטלי מגע ששורפים רק מה שרוסס.

נוסף על כל התגובות שקיבלת רוצה להוסיף שעקירת קייצת קשה ביותר

וצריך קרקע רטובה מאוד כדי להצליח.
כפי שנאמר, כמות הזרעים שפוזרה עצומה. לאחר נקוי השטח אפשר לנסות חיטוי תרמי. משקים, לרוויה, את הקרקע ,פורשים ניילון שקוף ( אפשר לקנות גליל), פורשים על כל השטח, מכסים את שוליו בחול וממתינים. רואים מונדיאל, ממתינים לאולימפידה ומקווים לטוב

איתי741

New member
חיטוי תרמי

בדקתי קצת על נושא החיטוי התרמי עוד לפני שהתחלתי עם ניקוי ידני של העשבייה אבל אני זוכר שהיו לא גם חסרונות כמו חיסול אורגניזמים "טובים" בקרקע.
בכל מקרה אם אני מחליט לבצע זאת האם עדיף קודם כל להשקות קצת , לחכות לנביטה , לקצור ורק אז להתחיל עם החיטוי ?
אני חושש שאם אתחיל ישירות בחיטוי הנבטים יכסו את הקרקע ויקשו על חימומה
מה אומרים ???

איתי741

New member
סוכ הניילון לחיטוי

אגב,
האם להסתפק בגליל הניילון שמוכרים בטמבוריות ( נפתח ברוחב ממטר לשני מטר) או לקנות ניילון ייעודי ?

לנושא החיטוי - משקים היטב, מכסים היטב ואוטמים שוליים.

לא ממתינים לנביטה.. כמובן שמנקים, ככל שניתן, את השטח לפני ההשקקיה והחיטוי. המים לא מתאדים, להיפך, הפלסטיק שומר על לחות.
פלסטיק צריך להשיג בחנות לחומרי בנין ( ניילון שמניחים לפני יציקת מלט) ,חנות גינון גדולה, חקלאים,אם נותרו, בסביבה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כל הרעיון הוא שהחום יהרוג את הנבטים הקטנטנים.

למעלה