צום והנקה

esagiofi

New member
צום והנקה

מישהי יודעת מה אומרת ההלכה לגבי צום ביום כיפור? האם אפשר להניק ולצום? אני חוששת שאם אני אצום לא יהיה לי מספיק חלב.

צום ושאיבות- זקוקה לעזרתכן

חיפשתי שרשורים אבל בכל ענייני הצום מדובר רק על המיניקות (כנסי עם תינוקך למיטה...)ואין התייחסות לשואבות סיסטמטיות כמוני- אני שואבת 5 פעמים ביום והתאומים שלי אוכלים רק חלב אם שאוב. לפעמים כקינוח הם מקבלים ציצי... מה אני יעשה ביום כיפור? המשאבה שלי חשמלית כמובן, מדלה טרוולר ואין לי מושג איך שואבים אחרת, ואין לי אפשרות להניק במקום לשאובכי זה לא הולך לנו. יש איזה פסק בעניין? אז מה לעשות בצום - גם השאיבה וגם עם המשאבה?..

dnaa

New member
צום והנקה

יש קישור בנושא? אני מעונינת לצום וקצת חוששת....

אין בעיה להניק ולצום.

אני תמיד צמתי והנקתי. (גם היום, אגב - צום גדליה!) צמתי גם בהריונות וגם ביום כיפור בשנה שעברה כשרחלי היתה בקושי בת שישה שבועות, ונשארתי בבית איתה ועם שני האחים ה"גדולים" שלה לבד כי בעלי היה כל היום בבית הכנסת. הכנתי לה בקבוק של חלב שאוב, ולקראת הצהריים, כשהרגשתי שאין לי מספיק חלב, נתתי לה את הבקבוק. אחר כך כולנו הלכנו לישון לאיזה שעתיים וכך אספתי כוחות. אחרי הצהריים היא ינקה כרגיל, אפילו יצאתי איתם לנעילה,
ושברתי את הצום הרבה אחרי שהוא נגמר. דווקא בתשעה באב היה לי קשה יותר לצום, למרות שהיא כבר היתה קרובה לגיל שנה ולא ינקה מלא בכלל, ביליתי את רוב הצום בשכיבה וכשהילדים התחילו לריב - הזעקתי את בעלי
. אני לא זוכרת בן כמה היונק/ת שלך, אבל תדעי שזה אפשרי. אבל, זה מאוד מאוד תלוי באיך שאת מרגישה בדרך כלל בצומות. אם את מכירה את עצמך כטיפוס חלש שקשה לו לצום, אני בטוחה שאם תשאלי רב, הוא יתיר לך לשתות לשיעורין, אם לא גם לאכול לשיעורין. אם את טיפוס חזק ובריא שצם בקלות, את לא צריכה לחשוש. מה שכן, אם את מתכוונת לצום, כדאי שתקפידי על שתייה מרובה כבר מעכשיו (והמדד הטוב ביותר לשתייה מספקת הוא שתן חסר צבע כמעט), תארגני לך במידת האפשר עזרה כדי שתוכלי לנוח כמה שאפשר,ותנסי לשאוב בקבוק או שניים למקרי חירום (כדאי לשאוב קצת אחרי כל ארוחה ולצרף מנות). אחרי הצום תהיי מוכנה לכך שתחושי מחסור בחלב - ביום אחרי נכנסים ל"קפיצת גדילה יזומה". וכמו בכל קפיצת גדילה, חשוב להקפיד על שתייה ומנוחה מספיקות, ולהצמיד את התינוק אלייך שיינק כמה שירצה. בהצלחה!

10shosh

New member
אני לא מכירה את ההלכה עד כדי כך

אבל נראה לי שזה פיקוח נפש. מקפיצה לך כדי שהדתיות יענו - אולי תשתמשי בידנית בכיפור למרות שאני מניחה שזה חילול באותה מידה

מה שידוע לי

לגבי עצם השאיבה - באופן עקרוני אסור, אבל בגלל שזה אוכל יחידי של תינוק, וזה אומר שיש כאן עניין של פיקוח נפש - אז מותר לגבי זה שהמשאבה חשמלית - אולי אפשר לשים על שעון שבת? אבל אני ממש לא הדמות שיכולה להגיד לך תשובה מוסמכת.

גם אני לא לגמרי מוסמכת

אז אני אשתדל לבדוק לך את זה עד מחר. בינתיים, קחי מה שאכתוב בערבון מוגבל, ואולי כדאי לך לפנות גם לאתרי השו"תים למיניהם כמו אתר כיפה או האתר של ישיבת בית אל. אני חושבת שעדיף שאת עצמך תשאלי רב אם מותר לך לצום או שאת צריכה לשתות לשיעורין. אבל בגדול, ההנחיות בקשר להכנה לצום תקפות לדעתי גם לגבייך אלא אם כן את פחות מ30 יום לאחר הלידה. לגבי השאיבות, אני חושבת שאין בעיה, מאחר וזה האוכל היחיד שהתינוקות שלך אוכלים. כשביתי הגדולה היתה מאושפזת בגיל חודש בבית חולים בשבת, שאבתי לה את כל ארוחותיה, ובעלי רץ הלוך וחזור מביתנו לבית החולים כדי להביא לה את החלב. אני חושבת שבענין זה יום כיפור לא חמור יותר משבת רגילה. אם אני זוכרת טוב (ובניגוד למה שנאמר) אפילו עדיף להשתמש במשאבה חשמלית ולא בידנית מאחר ולא את עצמך מפעילה את הכח הדרוש לשאיבת החלב כמו בשאיבה ידנית. אפשר לשאול ביד שרה "התקן שבת" המדליק את המשאבה רק בשעות המסוימות שאת זקוקה לה כדי שלא תצטרכי להדליק ולכבות את המשאבה ביום כיפור עצמו. אפשר גם לחבר את המשאבה לשעון שבת שקע - שעון שבת שאפשר לתקוע בקיר, ויש בו זיזים של הפעלה או אי-הפעלה של רבע שעה כל אחד. זה מה שעשינו כשהיינו צריכים לעשות אינהלציות בשבת. וכמובן כל הכבוד על השאיבה המסיבית - מקווה שבקרוב תוכלו לעבור להנקה מלאה. גמר חתימה טובה!

שאיבה ביום טוב

היי ליזי.... לאף אחת מאיתנו אין את הסמכות להדריך אותך. אני יכולה להגיד לך מבחינת ההלכה שאין פטור לאף אחת מלבד שבוע לאחר לידה - בהתיעצות עם רב כמובן. אין כל בעייה לצום - זאת לא בעייה יותר גדולה מאשר לצום בכלל. נשים שצמות ללא כל בעייה בלי תינוק תצלחנה לצום גם עם ההנקה או השאיבה. רצוי לשתות הרבה לפני הצום - ואם מרגישים תשישות חשוב יותר להתפלל מהבית ולא ללכת לבית הכנסת. לגבי שאיבה את יוכל לצבור כמויות במקפיא כדי שלא תצטרכי לשאוב הרבה באותו יום. תשאבי באותו יום רק למנוע גודש ומלאות. זה יכול להיות פיקוח נפש כי אחרת יכול להתפתח גודש או דלקת. שוב בהתייעצות עם הרב כמובן. אני שמעתי מחברה חרדית שמותר לשאוב (ידני כמבון ללא חשמל או באמצעות הידיים) אם כל הצרכים של התינוק נענים על ידי ההנקה וחלב אם. כלומר- אם ממילא את משלבת אז אסור לסחוב בחג אבל אם הכל בא ממך אז מותר. הייתי בודקת עם הרב. מאחלת צום קל לכולם. אלן

בדקתי, והנושא לא כל כך פשוט.

שאלתי את אבא שלי בענין (הוא רב) והוא אמר שהוא לא יכול לענות לי על המקום, צריך לבדוק את זה, והתשובה תלויה בהרבה גורמים כמו גם למשל גילם של התאומים. הוא גם שאל מה את עושה כל שבת - הרי שאיבה אסורה גם בשבת, ולא רק ביום כיפור. אני עדיין מחכה לתשובתו וכשתגיע - אעדכן בפורום. בנוסף, בדקתי גם קצת ספרות הלכתית - בספר "שמירת שבת כהלכתה" המבוסס על פסקי הגרש"ז אויערבך זצ"ל ובספר "מקראי קודש-הלכות יום הכיפורים" המצטט פסקים של רבנים שונים בהלכות הקשורות ליום הכיפורים ספציפית. מסתבר שהפוסקים חלוקים בנושאים רבים הקשורים בהנקה, חלב אם ושאיבות בצום, הן בשאלה האם מתן חלב אם בלבד לתינוק הוא בגדר פיקוח נפש מאחר וייתכן והתינוק רגיש לתמ"ל, הן בנושא ההיתר או החיוב של אם שתינוקה תלוי בחלבה באופן בלעדי לשתות לשיעורין (בכמויות קטנות מסוימות עם מרווחי זמן קצובים בין שתיה לשתיה) והאם השתיה צריכה להיות של מים או של נוזלים אחרים, והן בנושא השאיבה, האם מותרת ובאיזה אופן. לכן, אני חושבת שעדיף לפנות לרב המקובל עלייך ולשאול אותו באופן ישיר את השאלה עם כל הפרטים הרלוונטיים, ואני בלי נדר אשתדל להביא הן את תשובתו של אבי לכשתגיע והן את העמודים הרלוונטיים הסרוקים מתוך הדפים הנ"ל (היום לא היה לי כוח לסחוב את הספרים, ואין לי זמן ללכת לסרוק
) כשתהיה לך תשובה מוסמכת אשמח לשמוע אותה.

כל הכבוד לך!

אני נפעמת מההשקעה. המון תודה. בעיקרון אני בחורה חילונית, כך שבשבת אני שואבת כרגיל, אולם בימי כיפור כל חיי אני צמה, לא מפעילה מכשירים חשמליים ומשתדלת לעשות את החג כהילכתו. ועל כך השאלה. תאומיי בני 3 חודשים- גיל מתוקן חודש (פגים). שוב תודה על העזרה ואשמח לשמוע את דעתו של אביך המלומד.

maya100

New member
בגיל הזה את חייבת לתת להם חלב!!!

יסלחו לי המאמינות והדתיות, אני עצמי חילונית, זה נכון. אני חושבת, ש(בעיקר אם את חילונית) תינוקות בני חודש או 3 חודשים, בעיקר שתאומים הם בד"כ יותר קטנים, חייבים לקבל את החלב שהם רגילים אליו ועל פי דרישה - יום כיפור או לא יום כיפור.. נניח שאבא של לביבה יאמר שאסור לך לשאוב, מה תעשי? תרעיבי אותם? כלומר, מה האופציה בעצם? אני חושבת שאין כאן שאלה בכלל. הם זקוקים לחלב ואת צריכה לתת להם אותו, כאמא שלהם. זו המחויבות שלך קודם כל.

maya100

New member
ורק הבהרה..

"תינוקות בני חודש או 3 חודשים, בעיקר שתאומים הם בד"כ יותר קטנים, חייבים לקבל את החלב שהם רגילים אליו ועל פי דרישה - יום כיפור או לא יום כיפור.." - לא רק תינוקות חילוניים, כל התינוקות, אבל מכיוון שאת חילונית אני חושבת שההחלטה שלך צריכה להתבסס יותר על ההגיון שלך ועל האינטואיציה האמהית שלך ופחות על מה שרב זה או אחר אמר.. (ואחרי הכל שום רב איננו יועץ הנקה, נכון?)

רושמת בשם אמא לביבה

היא מוסרת שקודם כל אחרי יום כיפור תתן תשובה מסודרת יותר. בעקרון - בגלל שמדובר בתינוקות קטנים מאוד (בייחוד בהתחשב בגיל המתוקן) אז אין מניעה לשאוב ביום כיפור (או בשבת) זאת עקב כך שחלב האם הוא המזון העיקרי והיחיד ממנו הם ניזונים ויש חשש לפיקוח נפש שמא הם רגישים לתמ"ל. לגבי השאיבה עצמה: במשאבה חשמלית - יש לחבר את המשאבה לשעון שבת ולקבוע זמנים להדלקתה ולכיבויה מראש ע"י שעון שבת (או התקן שבת שניתן להשיג ביד שרה). אם לא בחשמלית - אז ניתן בידנית או לסחוט ללא כל בעיה. אמא לביבה מוסרת גם שלצערה, זו לא תשובה של אבא שלה (מפאת תקלה טכנית
) אלא של בעלה שהוא מבין גם כן, מקווה שזה מספיק טוב...

חיוך

New member
זה לא רק שאין בעיה, אלא שצריך לצום

ועיקר היום (יום הכיפורים) הוא בצום דווקא. אז מי שיש לה בעייה עם הצום שפשוט תהיה כל היום במיטה (וכשצריך להניק- תניק כמובן). את זה שמעתי מרב גדול מאוד (תסלחו לי שלא אנקוב בשמו). מה שכן, צריך כבר יומיים לפני הצום להתחיל לשתות ולשתות ולשתות בשביל לא להגיע לצום על סף התייבשות. וזה קורה אם לא שמים לב ולא שותים מספיק לפני כן. ואז כמובן שהכל הרבה יותר קשה. אני חושבת שיש הנחות לאמהות שנמצאות 3 ימים אחרי לידה ואפילו הנחות (מועטות) לכאלה שילדו עד חודש מיום הכיפורים. אני, בכל מקרה, צמתי גם היום. היה אפשרי אבל אודה גם שהיה לא פשוט. הרגשתי די מיובשת למרות שהיונקת שלי הייתה נחמדה ולא דרשה יותר מידי יניקות היום. רק טוב

למעלה