שאלה לגבי תואר, רישיון לניהול תיקים, והגבלות בגלל הרישיון

igal2016

New member
שאלה לגבי תואר, רישיון לניהול תיקים, והגבלות בגלל הרישיון

הבנתי שאם למישהו יש רישיון , אז הוא לא יכול להשקיע בתיק משלו
כי אז המדינה חושבת שהוא מריץ מניות או משהו,
חוץ מזה שאפשר מניות בחו"ל עם שווי שוק מעל 200 מיליון דולר , או תעודות סל בארץ,או להחזיק את המניות של הקרן שבה היועץ עובד

מה עושים בקשר לזה? למה זה?
זה שמישהו משקיע לעצמו בנוסף לזה שהוא משקיע ללקוחות,
לא אומר שהוא מריץ מניות/עושה front running או שיש ניגוד אינטרסים
זה חלק מלמה עדיין לא הלכתי בכיוון של להוציא רישיון,
בגלל ההגבלה הזאת שלדעתי מאוד נוקשה,
בנוסף לזה שקרנות חייבות להישאר בתמהיל מסויים ולא לגמרי דינאמי,ולא בטוח שאפשר לעשות שורטים כמו בתיק פרטי , אבל אלה פחות קריטיים,
גם אם הייתה מפולת או משהו , אין יד חופשית כלכך שאי אפשר לנעול את המשקיעים לתקופה מסויימת כדי שלא ייפגעו בתשואות של עצמם במקרה שהם חושבים לטווח קצר בגלל פאניקה רגעית , כמו מה שקרה בסרט השורט הגדול למשל ,ואז בזכות הנעילה אפשר להחזיק פוזיציות לכמה שנים ולא להחליף כל רבעון משהו כמו בהרבה חברות השקעות אקטיביות

חשבתי לעשות תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות באוניברסיטת תל אביב,
ואז להוציא רישיון לניהול תיקים
https://social-sciences.m.tau.ac.il/yedion/2016-17/econ-first-do-heshbon
קורסי חובה בכלכלה
http://coller.tau.ac.il/BA-students/programs/2016-17/accounting/courses/accounting-economics
קורסי חובה בחשבונאות

https://social-sciences.m.tau.ac.il/yedion/2016-17/econ-first-dohugi-heshbon-bhira-C
קורסי בחירה
וזה קורס לרישיון:
http://www.bdo-academy.co.il/license_courses_list/all_about_investment_studies/

וזה הנושאים שצריך לדעת לרישיון (עמוד 9-18)
http://www.isa.gov.il/Download/IsaFile_2091.pdf

מן הסתם לפני התואר צריך מתמטיקה 4 יחידות(או קורס קיץ שלהם)
ופסיכומטרי 610-620 בערך
שזה גם עולה עוד כסף

כל ההגבלות האלה שמי שעשה רישיון לא יכול לנהל את הכספים של עצמו זה די מבאס מלהוציא רישיון ,
כרגע הפתרון שאני רואה לזה ,
זה שאפשר רק אם עושים קרן נאמנות ואז המנהל תיקים מושקע בה וגם המשקיעים שלו, אז רק ככה הוא יכול לנהל את הכספים שלו ממה שהבנתי

מה אתם אומרים לגבי ההגבלה הזאת של ניהול תיק פרטי למי שיש רשיון? זה טוב או לא טוב? מה אפשר לעשות לגבי זה?

אז חשבתי אולי ללמוד,
מה אתם אומרים על אוניברסיטת תל אביב? זה טוב?
האם לעשות תואר בכלכלה וחשבונאות ואז להוציא רישיון,
יהיה מועיל ויישפר משהו בניהול השקעות עצמם והתשואות?
או שזה יזיק הרבה יותר מאשר יועיל? גם מבחינת ההגבלות והכל

אולי אני יילמד את התואר ואת כל החומר של הרישיון , אבל לא יוציא רישיון כדי לא להיות מוגבל, מה המשמעויות של זה? אם יודעים את כל החומר ויש ניסיון כלשהו אבל אין רישיון רשמי, כאילו , פחות מעסיקים יירצו?

ממה שראיתי אפשר לעסוק בזה גם בלי רישיון,רק לא בסקאלה גדולה:
עיסוקים שאינם טעונים רישיון
על פי החוק, ישנם מספר עיסוקים שאינם דורשים רישיון "יועץ השקעות" (או רישיון רשמי אחר). לדוגמה:
ייעוץ השקעות (או ניהול תיקי השקעות) על ידי יחיד ל5 לקוחות במהלך שנה קלנדרית אחת.
ייעוץ השקעות בכלי התקשורת.
ייעוץ השקעות מכוח חברות אדם בוועדת השקעות או בדירקטוריון - לתאגיד בו אדם עובד - ורק לאותו תאגיד.
ייעוץ השקעות או ניהול תיקי השקעות עבור בן משפחה
ייעוץ על ידי עורך דין, רואה חשבון או יועץ מס, בתנאי שמדובר בעיסוק נילווה לעיסוקו המרכזי ללקוחו.
ייעוץ ללקוחות כשירים בהתאם להגדרתם בחוק.

האם הרישיון נותן ערך מוסף?

תודה

aeonf

New member
בשביל מה לך רשיון?

אני אישית עברתי את כל המבחנים אבל לא עשיתי סטאז'

igal2016

New member
כדי שיהיה חוקי לייעץ ולהשקיע גם לאחרים ולא רק לי

וגם בשביל לעסוק בזה אחרי תקופת ההיי טק,
כי זה לא כמו כל מקצוע , היי טק מסיימים ב40 ,
אז צריך מקצוע לגיבוי,אבל אני מצד שני לא רוצה שהרישיון ייפגע בחופש שלי לנהל תיק לעצמי בלי קשר ללקוחות ובלי לפגוע בהם או משהו

בלי קשר זה תחום שאני אוהב וכל הזמן רוצה ללמוד עליו יותר
בעיקר עוד בתחום של ניתוח חברות והערכות שווי וכל מה שמסביב לזה

ממה שאני רואה בסילבוס של הרישיון
הם עדיין תקועים בתיאוריות היישנות של התיאוריית הפורטפוליו המודרני והCAPM , ולא נראה לי שיש שם איזה שהיא מילה על השקעות ערך וכלכלה התנהגותית

עם הרקע שיש לי בהיי טק(9 שנים) ביולוגיה פיזיקה וסייבר,
וגם איזהשהו ניסיון מעשי בהשקעות,
וזה שראיתי מבפנים איזה 60 חברות ואיך הם עובדות ומה בדי אן איי שלהם גורם לחלקם להצליח ולמה אחרות לא,
וכל היידע וניסיון באיסוף וניתוח מודיעיני ופסיכולוגיה וניתוח של שפת גוף ומיקרו הבעות,
ומעבר לזה פיתחתי תוכנות עם אלגוריתמים להשקעות לטווח ארוך ומציאת השקעות אם זה לפי machine learning וכל מיני ניתוחים,
אז אני חושב שכל זה אולי ייתן לי איזהשהו ייתרון לעומת מישהו שרק יצא מהתואר ואין לו שום דבר בקורות חיים

אני אולי יוכל להיות אנליסט בתחומים האלה של טכנולוגיה סייבר ביוטק, אולי משהו לחברות שהם לא מסוקרות כאלה קטנות או כאלה שהם לא בארץ או בארה"ב,

ואולי אחרי זה ניהול תיקים,
כי אנליזה לבד ומיקרו כלכלה זה כיף אבל לבד זה לא מספיק ,
גם הניהול השקעות עצמו אם זה האלוקציה וניהול סיכונים וניתוח מאקרו והקטע שצריך הרבה פעמים להיות קונטראריאן לעומת העדר , ולהיות מחושב ועם המון סבלנות,
זה גם מאוד כיפי,ומאוד מפתח,
אבל כל אחד לבד אני פחות אוהב , כששתי התחומים משתלבים ביחד אז זה ניהיה ממש כיף

igal2016

New member
בנוסף יש את הכתבה הזאת

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000882019

בעיקרון, חשבתי לעשות את התואר בשביל לעסוק בזה לקראת גיל 40 או משהו,
שאז אני כבר לא יוכל כנראה להמשיך בהיי טק,

אבל האם נראה לכם שלעשות תואר בכל תחום פיננסי במדינה הזאת זה טעות?
בעקרון מה שחשבתי זה להיות כמה זמן בבתי השקעות/קרנות גידור בתחום,
לקבל עוד ניסיון ואז להיות מנהל השקעות פרטי ,
אבל הבנתי שבארץ הגדילו את הרגולציה לזה חבל על הזמן ככה שיהיה מאוד קשה לשחקנים חדשים להיכנס ולהתחרות במי שכבר קיים בשוק

igal2016

New member
יש הרבה מנהלי השקעות שעושים התליית רישיון

רשמו בכתבה שכל מנהל השקעות טוב פלוס מתלה היום את הרישיון ועובד לנהל השקעות בדרך אחרת. קרן גידור, פרייבט אקוויטי, פמלי אופיס...

וגם כל כמה חודשים יש מיזוג חדש בין בתי השקעות ככה שההיצע של מקומות עבודה קטן עם הזמן ועל כל משרה שנפתחת יש אלף או יותר מועמדים,
ופעם היו תפקידים שכוללים בתכום הרבה תחומים והיום אותו תפקיד מתחלק לכמה תפקידים ואנשים שונים
ככה שלא יוצא הרבה שמישהו הוא גם האנליסט גם המנהל השקעות וגם המבצע של הפקודות קניה ומכירה האלה

מבחינת חיפוש התמחות , גם בשכר 6-8 קשה למצוא שם,
ואם מוצאים סטאז
אז זה אולי בבסריקת מסמכים ועוד עבודות בק אופיס
ולא באנליזה של חברות או ניתוח השקעות

נגיד מחינת חיפוש עבודה בהייטק , ברגע שאתה תותח , גם בחברות טובות כמו פייסבוק או תפקידים טובים במקומות אחרים , אם יש תחרות זה אולי אתה מול איזה אדם 1 או 2 המקסימום שראיתי לתפקיד היה באיזור 15-20 ,
לא 1000+ שרוצים את אותו תפקיד חח זה מטורף
ובדרך כלל מתוך האלף לוקחים את מי שהכי זול ולא מי שהכי טוב ועם הכי פוטנציאל להשתפר

אומרים שהרגולציה חונקת ניהול השקעות: מהתגובות בכתבה
אין כבר ניהול השקעות - רק כיסתוח השקעות! כל היום ועדות, טפסים, הנמקות ושלל כיסתוחים שלא רלוונטיים לניהול השקעות!

למעלה