מה קוראים בשבת

Arana

Active member
מנהל
מה קוראים בשבת

שבת של חול המועד, עוד קצת זמן קריאה... מה אתם קוראים בשבת

"חסרי המשקל", ולריה לואיסלי

ספר מצחיק והזוי לפעמים, המורכב מאפיזודות קצרות, מאת אם צעירה במקסיקו סיטי הכותבת על חייה הקודמים כחלק מסצינת ספרות אזוטרית בניו יורק, עיר הרווייה דמויות שוליים ושקרים. מענג. המלצה לוהטת של אריאנה מלמד שנזכרתי בה כשנתקלתי במקרה במחירת חיסול שערכו "האחים גרין" לקראת פסח, ספר ב-10 שקלים. שבתי הביתה עם אוצר קטן, הכולל את הספר הזה ועוד כמה. נטשתי זמנית רומן היסטורי שקראתי בתחילת השבוע, לאחר שכמה ימים ללא קריאה הוציאו אותי מהמסלול ולא התחשק לי להמשיך בו כרגע. וגם ניסיתי לקרוא את "ספירת מלאי" מאת גילה לוסטיגר, המלצה עתיקה של שירי ארצי, אך לשווא. הספר אכן "סופר מלאי", 35 אפיזודות מומצאות יותר או פחות, על מה שהביא לעליית הנאציזם, הכל ברמת היומיום. אבל הכותבת קורצת לקוראת, מדברת אליה מעל ראשי הדמויות והכל כבד, מפורש מדי ומאכיל בכפית. אין מרחב נשימה לקוראת להגיע למסקנות משלה. מייגע.

"חסרי המשקל" הוא ספר מדליק, מורכב, מרגיז (במיוחד אם את

מתעקשת לגמוע את 170 עמודיו בפחות מ-24 שעות, שזה טוב ורע. טוב כי טראנס ושוונג, רק כי הגוף כואב ובסוף הריכוז כבר לא מה שהוא).
אבל זה ספר שיתאים למי שאוהב.ת משחקים כאלה של בין הזמנים, בין הסיפורים, אשליה או דמיון, דמויות מומצאות או היסטוריות אך שהומצא להן סיפור שלא היה ולא נברא (כן היו דמויות כאלה במציאות אך אין עדות לכך שכולן נפגשו בניו יורק והיו חלק ממיליה תרבותי-ספרותי אחד, וחוץ מזה גם לתוך הסיפור הזה נמזגות דמויות בדיוניות).
לא ספר למי שמחפשים עלילה ליניארית ברורה.

לשאר זה כיף, מצחיק ומענג וחכם.

אחר כך ניסיתי לקרוא את "רציחות בנוסח אוקספורד" אבל השעמום בלתי נסבל.

Arana

Active member
מנהל
נהניתי מ"רציחות נוסח אוקספורד"

אמנם ציפיתי לספר מתח והוא לא בדיוק כזה, אבל הוא היה נחמד.

שמתי אותו בצד, אנסה שוב. הז'אנר כנראה לא מתאים לי, לפחות לא

כיום. אם כי את סדרת "ג'קסון ברודי", אם אפשר לקרוא לה כך, של קייט אטקינסון, בלעתי.
אולי משהו בקור הנושב מהטקסט, ביחס שלו לנשים בכלל, כבר בהתחלה, ייגע אותי.

ואת החג האחרון ביליתי עם "היינו יכולות לנסוע"

ספרה המרשים של מעין רוגל. על ההתמודדות הבלתי אפשרית של זוג צעירות, עם הלם הבשורה שאחת מהן לוקה בסרטן.
המסע שבא בעקבות זאת, התובנות.
ספר חשוף לגמרי רגשית, וזה ראוי להערכה. האומץ שלכתוב את הרגשות בצורה כזאת.
שנון, סיפור טוב, כן. שמחתי שקראתי.

Arana

Active member
מנהל
לא חושבת שאפשר להכליל אותו בדיוק בז'אנר של מותחן

הוא משהו שקצת דומה למותחן או לספר בלש, אבל לא בדיוק.
"הקור הנושב מהטקסט" - בדיוק! ומעין ריחוק.

Arana

Active member
מנהל
אני עם "האיש משומקום" / גרג הורביץ

אחרי שקראתי את "מטווח קרוב" בהחלט הייתי מוכנה לחפש עוד ספרים שלו, קצת באיחור הבנתי שהספר הזה הוא בעצם המשך לספר אחר

אפשר בהחלט להבין את הספר, כי מדובר בעלילה שהיא על פניו נפרדת מהספר הקודם, אבל סתם מעצבן שיש דמויות עם היסטוריה שאני אמורה להכיר ואולי תהיה לזה השפעה בהמשך. אבל הספר נחמד, אז אני ממשיכה.

Arana

Active member
מנהל
בחג אני ממשיכה עם "גרעין של אמת" / זיגמונט מילושבסקי

שהתחלתי בשבת אחרי שסיימתי את "האיש משומקום". כבר בחצי הספר, ספירת הגופות עומדת על 2, והכתיבה מוצאת חן בעיני, למרות שהדמות הראשית היא סטריאוטיפ רגיל של בלש גרוש בודד וציני. אחד מנושאי העניין הוא הקשר היהודי, כולל תחיית עלילות הדם - מאוד רלוונטי לפסח, עם המצות והכל
.

roni64

New member
שבוע מוצלח עם הרבה זמן פנוי לקריאה

התחלתי עם הספר "מעבר לנהר" מאת חנה מלר-פאוסט, שבו היא מתארת את קורותיה בתקופת השואה. ספר מרגש שלימד אותי על אזור שלא הכרתי, טרנסניסטריה שבאוקראינה, חבל הארץ שאליו גורשו יהודי בוקובינה ובסרביה. אוהבי אפלפלד אולי יזכרו שהסופר, בהיותו בן שמונה, גורש לשם עם משפחתו.
אחרי רצף של מספר ספרי שואה עברתי למקום אחר לגמרי עם "צפון ודרום" מאת אליזבת גאסקל, ספר משנת 1854, המתרחש על רקע התיעוש המואץ והמשברים החברתיים באנגליה. כתוב יפה
ואז חזרתי לטרנסניסטריה עם "חששנו פן נתפוגג". הספר משלב יומן שכתבה צ'רנה ברקוביץ', ובו היא מספרת על הגירוש ועל החיים בגטו, יחד עם דברים שכתב בנה וילי ברקוביץ', שעלה לארץ בעקבות פוגרום ברומניה, ובמסגרת הצבא הבריטי נלחם באיטליה. מרגש.
בתפנית חדה הרחקתי לאירלנד ולארצות הברית עם "ברוקלין" מאת קולם טויבין. הספר מספר על אייליש, צעירה אירית שהיגרה בשנות החמישים לאמריקה למטרות פרנסה. הכתיבה מונוטונית מדי בעיני.
האחרון לשבוע היה גם הוא יומן מהשואה, "אליכם אני כותבת". חייקה קליגר כתבה במחבוא ב-1943 את סיפורה שלה ושל חבריה בתנועת השומר הצעיר ובמחתרת, אחרי שאיבדה כמעט את כולם בגירוש האחרון מן הגטו בעירה בנדין. זהו יומן עובדתי ורגשי כאחד, נוקב מאוד בביקורתו על ציבורים רבים, לא שגרתי בתכניו, אך מרתק וראוי להקרא.

שבת שלום וחג שמח

ממשיךעם טשנרחובסקי

שירים שלו בפריוקט בל בן הודה ובאתר. המקודש לו וליצרתו שמכיל את כל יצירתו סל הכל הוא משורר טוב אבל לא מרגש ונוגע בי כמו באילק אין יצירה שרגשה אותי כמו עיר הרגיה ומגילות האש זה רמה אחרת לגמרי אני מדבר על שירה עברית לא מכיר כמעת כמו ביאליק הוא ברשימה הפותחת. שלי יחד עם אצג וילג ומודרני יותר אבידן וולך ורביקוביץ שאני ממש אוהב וגם ראיתי אותה פעם בארבאנל אישה נחמדה ועצובה ומאוד רגישה .

siv30

New member
אני קוראת את

רומן רוסי מאת מאיר שלו, סיפור העליה השניה במושב בעמק יזרעאל.
את הסצנה עם שואב האבק זיהיתי מהספר "הדבר היה ככה". הכתיבה עשירה בתיאורי נוף ובכלל בתיאורים אבל קו העלילה לא ברור לי למרות שאני כבר באמצע הספר. מדובר באפיזודות מחיי התנועה ההתיישבותית ומאירועים בחיי דמויות שונות, אני פחות מתחברת לסגנון כזה.
&nbsp

motior

Member
"רומן רוסי" ספר מקסים לטעמי

הוא הרומן הראשון של מאיר שליו אאל"ט וקראתי אותו ראשון כך שהוא מבחינתי המקור ובאחרים יש השפעות ממנו...

KallaGLP

New member
"עגבניות ירוקות מטוגנות" וחזרתי גם ל"סיפור על אהבה וחושך".

motior

Member
נעלי סוכריה מאת ג'ואן האריס

ספר ההמשך לשוקולד.
לא יצירת מופת ופחות מוצלח מהראשון לטעמי, אבל מאוד קריא וגם מעניין.

נמרוד2016

New member
התחלתי עכשיו ספר נוסף של פיליפה גרגורי יקירתי

הפעם הספר עוסק באישה נוספת שהנרי השמיני בוחר לנשוא לאישה, ההרגשות שלה על רקע הנשים האחרות וגם גילו ומצבו הרפואי של המלך הנרי

קריאה מהנה!

לאחר עריכה: הספר נקרא - the taming of the queen

נמרוד2016

New member
איזה מזל שיש דמות היסטורית כהנרי השמיני...

אבל כמה אפשר למתוח את ה"פרנצ'ייז"

siv30

New member
כנראה שדי הרבה

להבנתי היא התחילה תת סידרה חדשה וכבר כתבה 15 ספרים על התקופה.
תנסה ספרים של אליסון וויר היא גם כותבת על התקופה אבל היא יותר מבוססת על מסמכולוגיה היסטורית והספרים שלה די נוטים להיות עיוניים ומרתקים.

נמרוד2016

New member
אמנם לא סיימתי את הספר הנוכחי

אבל יש בו סיום, אני כבר מבין

אליסון וויר: עברית? אנגלית? מה האופציות שלי?

למעלה