התקנת נק' חשמל בחניון

puptits

New member
התקנת נק' חשמל בחניון

שלום עדה
שכן ביקש להתקין על חשבונו, נק' חשמל בחניה שלו שבחניון התחתון בבניין "ולשלם משהו" עבור הצריכה, לטובת טעינת רכב חשמלי שרכש.

מדובר בחניון המשותף לכולם ולכל יח' יש את החניה שלה
האם בכלל ניתן לנו כוועד לאשר דבר כזה?
ברור שההתחברות תהיה לחשמל המשותף ואין לי דרך לגבות/לחשב מהי צריכתו, אם בכלל זה מותר...

במידה ונסרב, והוא יוציא כבר מאריך מהמחסן שלו ליד החניה לטובת טעינת הרכב
האם זה חוקי? החשמל של המחסנים הוא חלק מהחשמל הציבורי, הועד משלם אותו

מה היא התשובה הטובה לאותו שכן?
תודה

שימוש בחשמל משותף

השאלה מורכבת.
מבחינה משפטית פשוטה, השימוש בחשמל המשותף מיועד לכך בלבד ולא לשימושים פרטיים.
מחסנים הנמצאים בדר"כ בקומות המרתף ומרוחקים מאוד מהדירות אליהן הם משוייכים, מחוברים לחשמל המשותף מפני שבלתי אפשרי ובוודאי לא משתלם להתקין מערכת חשמל שתחבר בין דירתו הפרטית של אדם אל המחסן שבקומת המרתף, וההנחה היא שהשימוש בחשמל שבמרתף הוא לתאורה בלבד והשימוש בה הוא כל כך פעוט, שלא תהיה לכך השפעה מעשית על סך השימוש בחשמל המשותף.
מכאן, שכל שימוש שאינו עונה להגדרה המתוארת, איננו בבחינת "שימוש סביר ברכוש המשותף" (זהו הכלל המשפטי הנוהג).
עכשיו - אחרי שתיארתי את המצב המשפטי הנוהג, מציעה שנפנה אל הנושא עצמו.
הדייר שפנה אליכם, מבקש למצוא פתרון שיאפשר לו "לתדלק" בחשמל את הרכב החשמלי שרכש ואף אחד מהצדדים לא יודע מהי למעשה צריכת החשמל הצפוייה ובוודאי שאיש איננו מעוניין ליצור מחלוקת.
מה שעולה בדעתי, זו האפשרות לחבר "מונה חשמל פנימי" במחסן של אותו דייר, אשר דרכו הוא יזין את הרכב שלו בחשמל. מונים כאלו ניתנים לרכישה ולהתקנה (על חשבון הדייר כמובן), ויאפשר לוועד הבית לקרוא את המונה ולחייב את הדייר בצריכת החשמל האמיתית שלו.
הדבר דומה לפתרון שמצא המחוקק לאנשים שומרי שבת אשר מבקשים להתקין תאורה בחדר המדרגות מעל לדירתם בכדי לקיים את ההוראות המחייבות אותם לא להדליק אור בשבת. המחוקק קבע שאדם המבקש לעשות זאת, יהיה חייב לחבר את הנורה שמעל לדלת הכניסה לדירתו אל החשמל שבתוך דירתו כך שהצריכה בפועל תשולם על ידו בלבד.
אם ההצעה שלי טובה לשני הצדדים, הדייר יוכל להטעין את רכבו החשמלי ובעלי הדירות לא יצטרכו לשלם עבור הצריכה הזו.
אם לא יסתדר, תצטרכו להגיש תביעה בפני המפקח/ת שתוציא צו שיפוטי האוסר את השימוש בחשמל הציבורי או כל החלטה אחרת שתתקבל (לדעתי זהו המקום המצריך פשרה), ולקבל את פסיקת בית המשפט.
בהצלחה,

puptits

New member
תודה לך ושאלת המשך

מכיוון שהמחסנים לא ליד החניות אז לא ניתן לשים את אותו מונה שהצעת במחסן שלו....אני הלכתי "רחוק יותר" ותיארתי מצב שאולי יוציא כבל ארוך עד לחנייתו.
מבחינת הדייר, מבקש להתקין כל מה שצריך אצלו בחניה ועל חשבונו.

למעשה, יש למישהו זכות לאפשר/לאשר דבר כזה?
או שהסירוב הוא מובן מאליו.
האם יש הגיון בבקשתו בכלל? בכנות, אני לא מוצא

ותודה על התשובה שכבר נתת לגבי מה ואם יחליט לפעול חד צדדית, הבנתי.

המשך

לא כל כך ברור לי איך אפשר להתקין את ההתקנים המבוקשים על גבי חניה - למיטב הבנתי החניה במרתף איננה אלא סימון על גבי רצפת המרתף. איך הוא מתכוון לחבר חשמל וכו' לאותה חניה?
לא נראה לי סביר.
נדמה לי שהתשובה שנתתי צריכה להיות הבסיס. אם לא מסתדר, תפנו למפקח/ת שתינתן על ידה החלטה מתאימה.
בהצלחה

puptits

New member
תודה

אכן אני לא רואה דרך לחבר את החשמל לפרטי שלו שבקומה 12
כל חיבור כזה יהיה חייב להיות מחובר לציבורי ואינני יכול לאשר כזה דבר.
החניה עצמה נמצאת ליד קיר שם הוא רוצה להתקין
פנינו גם לתרבות הדיור, ממתין לתשובתם

בינתיים השכן שלח לי קישור ל"חוק" לדבריו, מסתבר שזו רק הצעת חוק...
אז ירד מאיומיו "שהוא מודיע לי".

לא רואה מוצא טכני שניתן להתקין ולא להתחבר לחשמל הציבורי...
אני מבין שהתחברות לציבורי ללא הסכמה, היא בבחינת "גניבת חשמל".

כאן אני מבין שלפי חוק המקרקעין נדרשת הסכמת כלל הדיירים?
https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3588225,00.html

התקן חשמל

המאמר מעיתון כלכליסט הוא משנת 2012 - לא קיים תיקון כלשהו לחוק המקרקעין. אם היה רצון כזה. הוא כנראה נגנז.
אני מצאתי מאמר של מהנדס חברת חשמל - ראה בקישור המצורף.
לפי הכתוב שם, יש צורך בתקנים מיוחדים, באישורים מיוחדים וכו'. אינני רואה כיצד הדברים מבוצעים ללא הסכמת כל בעלי הדירות.
אני מחזירה אותך אם כך לתשובתי המקורית.
www.seeei.org/TE2013/A4-1.pdf

puptits

New member
תודה לך

אכן בתקופת 2010 עוד בטרם נפל הרעיון של המכונית חשמלית של בטר פלייס...הרשת געשה ממאמרים רעיונות והצעות חוק (מצ"ב ההצעה)...וביניהם זה שהבאת, נתקלתי בו בחיפושיי אחר מידע ותשובות לשכן שלנו.

אז אני מבין שאין פה כלום עדיין, לא חוק ולא הנחייות
אלא רצון חד צדדי של "אני אתקין" ותקפצו לי כולם...

תודה לך

אמתין גם לתשובת האגודה לתרבות הדיור.
בשביל 1500 ש"ח שנתי שאנו משלמים
אני מצפה שלפחות יגידו משהו חכם בנושא

למעלה