טיפול בסיוטים פוסט טראומטיים

da2015

New member
קישור

היי, היקשור שמצתי זה סרטון בין 2 דקות לערך, לא הבנתי בדיוק מה מוסבר שם. (הריכוז שלי לאחורנה לא טוב). אני צריכה למצוא את זה. ואנסה להעלות את הקישור.

da2015

New member
אשפוז יום

וואו איזה כייף לך שאישרו. לי לא אישרו. מנהל אשפוז היום בכלל לא ראה אותי. הוא ומנהל המרפאה שוחחו ביניהם והוחלט שזה לא מתאים לי. אני מרגישה שאין כל מענים להתמודדות המאוד קשה שלי. חבל.
מקווה שאם תרצה ותשנה את דעתך הם יאפשרו לך להצטרף לזה.
אה כן ומאוד מבינה גם את החששות שלך.

טיפול בסיוטים פוסט טראומטיים

4%-8% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מסיוטי לילה, בחלקה מסיוטים חוזרים. בין הסובלים מהפרעה בפוסט טראומטית כ-90% סובלים מסיוטים.

מודל ייחודי לטיפול בסיוטי לילה בקרב אנשים הסובלים מהפרעה פוסט-טראומטית פותח על ידי ד"ר ברי קראקוב (Barry Krakow) מהמכון לשינה ובריאות האדם באלברקורקי שבמדינת ניו-מקסיקו, ארצות הברית.

הגישה של מטפלים מסורתיים שרגילים לפרש חלומות, ונוטים לראות בהם ביטויים סמליים עמוקים, ומאמינים שאין משמעות לשינוי של סימפטומים ללא טיפול בגורמי רקע ובקונפליקטים לא מודעים.

בניגוד לגישה זו, הטיפול שמציע קרקוב הוא ממוקד וקצר ואינו עוסק בעיבוד התכנים הטראומטיים. השיטה נקראת Imaginal Rehearsal Therapy (טיפול בחזרתיות בדמיון) או Imaginal Rescripting ( שינוי תסריט בדמיון)

שיטה זו, המערבת למעשה טכניקה של דמיון מודרך היא יעילה בטיפול במרבית סיוטי הלילה שקיימים, בין אם הם נובעים ממקור פוסט טראומתי או שהם נובעים מחרדה פנימית.

קראקוב טיפל במטופליו בטיפול קבוצתי, במסגרתו נפגשו שלוש פעמים, בפגישות בנות שלוש שעות.
במהלך המפגשים כל אחד מהמטופלים סיפר את הסיוט שלו ואחר כך שיכתב את הסיוט והמציא לו תכנים אחרים וסיום חדש.
לדוגמא, מטופלת שהיתה קורבן לאלימות, שחוותה שוב ושוב את הטראומה בחלומה, בשיכתוב שעשתה לסיוט היא דמיינה שהיא מניסה את התוקף עם אלת בייסבול.

המטופלים קיבלו שיעורי בית – לדמיין את הסיפור המשוכתב במשך 10-20 דקות בכל יום.
עליהם לערוך חזרות על הסיפור המשוכתב בעודם ערים,
ולהזכיר לעצמם שאם סיוט הלילה יופיע, הסוף האלטרנטיבי הוא זה שאמור להתרחש.

המטופלים חזרו כעבור חודש לפגישה אחרונה ודיברו על התוצאות. 90% מהמטופלים מצאו את השיטה יעילה בהפחתת הסיוטים שלהם.

ב-2001 התפרסם מחקר מבוקר (בכתב העת ( JAMA ובו בדק את יעילות הטיפול בסיוטים בקרב נמצא כי אצל 166 נפגעות טראומה מינית,
והשווה בין 86 מטופלות שקיבלו את הטיפול לעומת 80 שהמשיכו בטיפול הרגיל, אך לא עברו את הטיפול בסיוטים של קראקוב.
במחקר נמצא שיפור רב בקבוצת הביקורת (שעברה את הטיפול בסיוטים) ולא נמצא שיפור משמעותי בקבוצת הביקורת.

במחקרים נוספים שערך קרקוב נמצא שאצל 70% מהמטופלים בדמיון חזרתי תדירות הסיוטים פחתה משמעותית אחרי תקופת טיפול של שבועיים עד ארבעה שבועות.

בדיקות מעקב מחקריות שפרסם, מראות שהשפעת הטיפול נשמרת לאורך זמן. סיוטי הלילה פוחתים, איכות השינה משתפרת.
נראה שהמטופלים לומדים להפעיל את השיטה על סיוטים נוספים, אם הם מופיעים בהמשך,
ובכך מיישמים את השיטה בעצמם מעבר טיפול הממוקד והקצר.

סדרת מחקרים המראים לא רק ששיטת הטיפול יעילה בהפחתת סיוטי לילה, אלא שהיא גם תורמת להפחתת תסמינים פוסט-טראומטיים אחרים
(מאשכולות החודרנות, ההמנעות, התגובות הרגשיות ועוררות-היתר).

לפני כמה שנים קראקוב ביקר בארץ ונתן סדנה של כמה ימים למטפלים במצבים פוסט טראומטיים.

לא מצאתי מידע על ישום עצמי של השיטה, ורצוי שהשיטה תיושם במסגרת טיפול מסודר.

קרנף לבן 1

Well-known member
מנהל
מאוד מעיינן

אני חושב שהחידוש שלך - של קטעים המסבירים דרכי טיפול בבעיות שמעסיקות פוסט טראומטים הוא מאוד טוב

da2015

New member
טיפול בסיוטים....

יורם תודה על האינפורמציה.
מצאתי ברשת כמה פרסומים על הטיפול בסיוטי לילה. ראיתי שיש גם משהו ביוטיוב.
השאלה האם זה גם מיושם כאן בארץ. ואם כן. האם תוכל לפרסם איפה?
תודה

למעלה