הרשאה לקבצים לאחר כניסה עם sudo su -

שיווקי

New member
הרשאה לקבצים לאחר כניסה עם sudo su -

שלום,
אני הורדתי קבצים מהאינטרנט (דרך הממשק desktop הגרפי של ubuntu). הקבצים עברו למחיצה download.
אני רואה את הקבצים ב-terminal, אולם אחרי שאני נכנס באמצעות:
sudo su -
אני לא רואה את הקבצים במחיצה של ה-download.
מה יכולה להיות הבעיה? הרשאות? אני צריך לראות את הקבצים בכניסה באמצעות sudo su לעיל. איך ניתן לפתור זאת?

תודה.

BravoMan

Active member
מה זה "מחיצת download"?

לא מכיר דבר כזה ב-Ubuntu, אלא אם יש לך התקנה לא סטנדרטית.
&nbsp
אם כוונתך לספריית Downloads בספריית הבית שלך, אז שים לב שברגע שעשית sudo su אתה מועבר לספריית בית של משתמש root שנמצאת במקום root/.
כלומר, המסוף שלך פתוח במקום אחר לגמרי במערכת הקבצים ממה שהיית לפני רגע.
&nbsp
אתה יכול לעבור לספריה הרצויה ע"י פקודת cd.
&nbsp
נתיב הספרייה שאתה רוצה יהיה home/your_user_name/Donwloads/
שים לב להחליף את your_user_name בשם המשתמש האמתי שהגדרת ב-Ubuntu!
&nbsp
או אתה יכול לעבוד כמו בן אדם ולהשתמש ב: sudo -s במקום sudo su כדי שהמסוף יישאר באותו מקום שפתחת אותו.
המלצה עוד יותר חמה לדרך עבודה עוד יותר נכונה היא לא להפעיל דברים כ-root על קבצים אקראיים שהורדת מהאינטרנט, אלא לספר לנו מה אתה מנסה לעשות כדי שנסביר לך איך יהיה נכון לעשות זאת!

שיווקי

New member
או קיי, תודה.

תודה רבה - מצאתי.
זה אכן Download בספריית הבית, ויש ב-~ גם תת ספריה בשם ה-user. שם מצאתי מחיצה של Download.

אני לא מכיר כל כך איפה נהוג להוריד תוכנות התקנה, כך שכרגע הקבציי התקנה ב-root, והפריסות שלהן מתחת ל-root. אשמח לדעת, מה ה-best practice למיקום של ספרייות ההתקנה.
אני משתדל להתקין ב-sudo su - התקנות.

אגב, יש התקנות שבאות עם daemon מוכן (סרוויס הפעלה) - ראיתי גם באגים בלא מעט סקריפטים של daemon, ונאלצתי לתקן סקריפטים, אך מאידך ובלי קשר אני צריך לעשות מספר פעולות להשמיש את ה-daemon, שזה צריך להיות טריוויאלי, ואולי זה כן לו הייתי מתקין בספריה הנכונה.

למרות שהורדתי לא מעט תוכנות, והתקנה באמצעות הטרמינל, היה יותר קל להוריד דרך ה-desktop של ubuntu את התוכנה.
במקרה זה intellij idea 2017.2.1. אני בוחן את הכלי, בין השאר לשימוש של תכנות ל-scala (יש גם את ה-eclipse שתומך בscala. ראיתי באיזה אתר שה-intellij מוביל במקרה זה. חוץ מזה, רציתי להכיר קצת יותר את ה-intellij. אני יודע שיש גם ide של atom, אך פחות מכיר).

תודה.

BravoMan

Active member
התקנת תוכנה על מערכות Linux בכלל ו-Ubuntu בפרט:

1. ה-best practice הוא להתקין תוכנות דרך מנהל חבילות.
&nbsp
זה דומה מאוד לחנות שיש במכשירים סלולרים, Mac, ואפילו גרסאות אחרונות של Windows.
&nbsp
ב-Ubuntu יש למנהל חבילות ממשק גרפי שנקרא Ubuntu Software או "מרכז התוכנות" (הם קצת שינו את השם בגרסאות אחרונות), וממשק שורת פקודה שנקרא apt.
&nbsp
2. אם התוכנה שאתה רוצה להתקין לא נמצאת במאגרים של ההפצה, יש לבדוק אם ליצרן התוכנה יש מאגר (repository) שמתאים להפצה שלך, או במידה ומדובר בתוכנה חופשית, לבדוק אם מישהו ארז אותה מוכנה להתקנה ושם במאגר פרטי שלו (במקרה של Ubuntu מאגר כזה יקרא PPA).
&nbsp
3. אם בכל זאת לא קיים מאגר, יש לבדוק אם יצרן התוכנה מספק באתר שלו קובץ "חבילה" מסוג deb. (במקרה של Ubuntu ומשפחת Debian או קובץ rpm למשפחת Read Hat \ Fedora).
&nbsp
4. אם מיצית את כל האפשרויות ואפילו חבילת deb אין, יש להוריד את מה שיצרן התוכנה מספק, ולפעול לפי ההוראות שלו.
למשל, בשביל התקנה של IntelliJ אין שום צורך להשתמש ב-sudo או sudo su.
&nbsp
הקובץ שיורד הוא קובץ ארכיב שיש לפרוש במקום שניתן להריץ ממנו.
&nbsp
ב-Ubuntu, בספריית הבית שלך קיימת ספרייה bin (אם לא קיימת פשוט תיצור אותה) שהיא חלק מה-path עבור ה-user שלך.
זה אומר, שאתה יכול לשים בתוכה תוכנות שהן "מקומיות" שלך, כלומר, כאלה ללא התקנה מסודרת, שפשוט הורדת.
&nbsp
זה המקום הממולץ ביותר לשים אותן.
אין צורך להשתמש ב-sudo וקל למצוא ולמחוק אותן אחר כך אם יתעורר הצורך.

שיווקי

New member
תודה, וכן - משתמש הכניסה ל-ubuntu

כשהגדרתי את ubuntu בפעם הראשונה, הוא דרש ממני משתמש בנוסף למה שהגדרתי, עבור ה-desktop.
אז יש לי 2 משתמשים admin ו-sysadmin. שניהם sudo.
כשנכנסתי ל-ubuntu עם הממשק הגרפי לא נדרשתי להקליד משתמש, אלא רק סיסמה (הסיסמה היא זהה ל-2 המשתמשים) והתחברתי ל-sysadmin.
כשאיתחלתי שוב את המחשב, אני רואה שאני נכנס כעת במשתמש root ולא ברור לי למה.

אני רוצה להתקין התקנות, אך שיחולו על כל המשתמשים. לא משתמש אחד, ושאני לא אהיה חייב להיכנס במשתמש admin.
יש איזו ספרייה מרכזית משותפת לכל המשתמשים? איך ניתן לעשות כן?

תודה.

BravoMan

Active member
אני לא מבין מה עשית ואיך הגעת למצב שהגעת.

התקנת Ubuntu רגילה, בין אם בגרסת Desktop ובין אם בגרסת שרת, אינה דורשת הגדרה של 2 משתמשים, אלא רק של משתמש אחד.
גם אם אתה מתקין גרסת שרת ואז מוסיף לה התקנה של סביבת Desktop, אינך נדרש להוסיף עוד משתמש.
&nbsp
לשמות משתמשים כמו admin ו-sysadmin אין כל משמעות בסביבת Linux, והחלטה איזה משתמש יוכל להפעיל sudo ניתנת להגדרה.
&nbsp
גם לא ברור לי איך הגעת למצב שאתה נכנס כ-root ברירת מחדל, כי ברירת מחדל משתמש root מבוטל ב-Ubuntu.
בכל מקרה, בממשק הגרפי בכניסה למערכת כשאתה מתבקש להקליד ססמה, יש לך גם אופציה להחליף את המשתמש שאיתו אתה נכנס.
&nbsp
תלחץ על שם המשתמש ותוכל להחליף אותו, אם אכן מגדרים לך מספר משתמשים...
&nbsp
יש מספר דרכים להתקין תוכנות לא ארוזות כמו IntelliJ כך שיהיו זמינות למספר משתמשים במערכת, אבל אלא אם כן המחשב המדובר משרת מספר אנשים שכל אחד עובד עליו בנפרד, אין לך שום סיבה לעשות זאת, וזה יהיה סתם סיבוך מיותר.
&nbsp
אם תסביר מהיכן וכיצד התקנת Ubuntu ומה אתה מנסה לעשות, אני סבור שניתן יהיה להסביר לך איך להגיע לשם בקלות.

למעלה