סלפי - רק לצלם את עצמי ידעתי

סלפי - רק לצלם את עצמי ידעתי

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4967534,00.html

"תופעת הסלפי מבטאת את התמקדות האדם בעצמו ופחות במתרחש סביבו. הצילום העצמי הוא מסר, מעין בקשה "תראו אותי". אורן חזן ודונלד טראמפ, כמשל
פרופ' יורם יובל פורסם: 26.05.17 , 15:58
אם חבר הכנסת אורן חזן לא היה קיים, היה צריך להמציא אותו. ממש כמו הנשיא שאיתו הוא הצטלם השבוע, חזן מסמל משהו חשוב מאוד בחברה שלנו ובזמן הזה. הסלפי שלו עם מנהיג העולם החופשי מנציח מפגש רגעי אבל היסטורי של שני אנשים שאפתנים שגם דומים מאוד זה לזה, או, כפי שאמר חזן: "סיפרתי לטראמפ שאומרים עליי שאני טראמפ הישראלי". אני חושב שהוא צודק: יש הרבה מן המשותף בין שני נבחרי הציבור האלה, שהסלפי מייצג בצורה יפה וקולעת את הבשורה שהם מביאים לנו.

הסלפי הוא תופעה חדשה-יחסית בעולם. אנשים מציירים את עצמם כבר אלפי שנים, ומצלמים את עצמם כמעט מאתיים שנה, אבל הסלפי הראשון בעולם, כזה עם טלפון נייד המוחזק ביד מושטת ומורמת, נעשה ככל הנראה רק בסביבות שנת 2000. ההתחלה הייתה מהוססת, אבל היום זה ברור: הסלפי כבש את העולם."

ממליצה לקרוא את כל המאמר. מאלף.
אני שונאת סלפי. לא נראית טוב בסלפי.
מעדיפה שמישהו אחר עם יד טובה ועין מעולה יצלם אותי,
ואם אין אחד כזה בסביבה, אני מצלמת את עצמי מול המראה.
פעם הבת שלי שאלה אותי למה אני מצטלמת ושולחת להם בווטסאפ,
אז אמרתי לה -
שיהיה לכם למזכרת אם אתפגר פתאום ללא הודעה מוקדמת או במפתיע.
אחד הדברים שהכי כואב לי, שאין לי שום תמונה של אימי, של אבי, של אחי,
ולאט לאט הם גם נעלמים מזכרוני ומדמיוני.
ככה שאני חושבת שחלק מהסלפי הוא לא רק שופוני אלא גם זכרוני. כמו חקיקה על אבן שאומרת - הייתי פה.

שבת שלום חברים

משתפרת

New member
היפנים משתגעים על זה

לפני שנה היינו באיטליה. ראינו יפנים רבים הולכים כשמצלמתם או הנייד שלהם על מוט סלפי, והם מתעדים את עצמם הולכים כל הזמן. אפילו ברכבל שמטפס לראש האי קפרי ישבו יפניות וצלמו את עצמן על הספסל המיטלטל. סביר שהפוקוס האוטומטי מתמקד על האדם הקרוב, והנוף שמסביב ממוקד.
התיעוד הוא של האדם, לא של החויה.

היפנים ידועים באהבת הצילום שלהם

אפילו בסרטים הקומיים תמיד מראים את היפנים עם המצלמות
מצלמים כל דבר שזז בים באוויר וביבשה...
בהופעה האחרונה שהייתי, לא צילמתי אפילו לא תמונה אחת. לא סלפי עם הראל ולא אותו על הבמה. לא נותנת לחוויית הצילום להפריע לחוויית הצפייה שלי. העדפתי להסתכל על הראל בעיניים והוא הסתכל עליי והייתי היחידה בלי מצלמה מול הפרצוף שלו ומאחר והוא מכיר אותי היטב, הוא הודה לי בעיניו וזה הספיק.
לפני כמה שנים הייתי עם חברה טובה בברלין.
הסמרטפון עם המצלמה היה דבר חדש אז. היא פשוט הטריפה לי את השכל. כל דקה היא עצרה לצלם. זה היה מטורף. במקום לחוות את העיר ואת האנשים, היא חוותה והתוודעה למצלמה של הסמרטפון.

ruven7

Active member
ראיתי משוגעים על המתקנים המסתחררים בלונה פארק תל אביב

מנציחים את עצמם טסים במהירות בלולאות.
או בחור שניסה להסריט את עצמו גולש על סקייטבורד ברחוב ונפל.
נכון שהיפנים משוגעים בעניין אבל אנו מחקים אותם יפה.

poseidon111

Active member
אני רואה זאת קצת אחרת. לא "תראו אותי" אלא "עשיתי זאת"

או נכון יותר "הייתי שם".
בעידן זה כשכל אחד יכול לספר על עצמו מה שהוא רוצה,
סלפי יכול להוכיח מציאות מסויימת.
הסלפי הוא הוכחה שדברי האדם אכן קרו והוא לא סתם מעיד על עצמו שהיה פה או שם או שנפגש עם זה וההוא.
זכור לי שפעם היינו במסעדה עם הבן הצעיר ולפני שהתחיל לאכול הוא דאג לצלם את המנה בכדי להוכיח שהוא מסוגל לאכול סטייק של 750 גרם.
במחשבה שניה אולי זה נועד לדברים אחרים, פחות סימפטיים, בהתחשב בעובדה שמיד לאחר מכן זה נשלח בווטסאפ לחבריו.

בכלל, כל דבר חדש נבלע ונלעס מהר

גם זה יעבור עוד מעט כמו כל דבר... כשיימאס לנו להנציח את עצמנו בכל מקום כאילו שמחר הוא ייעלם... ובלי שום קשר, רק לי יש בעיות עם תפוז?

ruven7

Active member
לדעתי לא יעבור,יחפה,להפך-יחמיר

נתמכר יותר ונהפוך יותר לעבדים למכשיר ככל שיתפתחו יותר פונקציות ואפשרויות.
תפוז בסדר...

ruven7

Active member
הסלפי הפך למגפה חולנית

הגזמנו לגמרי עם הצורך להנציח את עצמנו.
או לבקש מאחרים שיצלמו אותנו.
יש לי ממש מעט תמונות שלי מטיולים וארועים ולא מעניין אותי.
אני מאמין שצריך לחוות את החיים ולא להיות אובססיביים בהנצחה תמידית כי נשארים עם אלפי ועשרות אלפי תמונות סתמיות.
יצא לי לא מזמן להיות בטיול לילה והפלשים שיגעו אותי ברמה שפגמה בכיף.
אורן חזן? מטומטם על.אתה לא נדחף עם נשיא ארה"ב לסלפי-הוא לא חבר שלך.אני חושב שאם בארה"ב הוא היה מתקרב לטווח נגיעה לנשיא השירות החשאי היה שולף נשק וכנראה משתלט עליו בכוח.

זה לא רק צורך, זה טרנד

ולגבי חזן, אתה לגמרי צודק. בארצות הברית היו עפים ראשים אם זה היה קורה.

ruven7

Active member
טרנד מיותר

אני חושב שחלק מהסיבה זה לא רק השינוי שעברנו כחברה בעשורים החולפים אלא שהטכנולוגיה פשוט הופכת את זה לקל.בעבר היה צורך לקנות סרטים,לפתח ולהדפיס והיית עם ערימת תמונות.עכשיו זה כל כך קל.
לא צריך קופסאות או אלבומים.
שמעתי לא מזמן על מקרה בו בגלל טעינה לא נכונה של נייד נמחקו 30 אלף תמונות ופשוט משתגע איך הגיעו לכמות כזו.נראה לי כ"כ מיותר.ההנצחה המטורפת הפכה לעניין ולא החוויה.
בארה"ב הראש שלו בעיקר היה עף.והוא בכלל לא היה אמור להיות שם כי אינו חבר בסגל הדיפלומטי.הטמבל פשוט לא מבין את ארה"ב.

נכון, בכל אשמה הטכנולוגיה

וכמובן בני האדם שממציאים ומפתחים את הטכנולוגיה הזאת, מודעים היטב לנפש האדם.
תשמע, יש לי חברה שבכל פעם שאנחנו נפגשות, גם עם עוד חברים, היא חייבת לשתף את כולם בחוויית הסרטונים שהיא מקבלת על הנכדות שלה. היא לא קולטת שאת אף אחד זה לא מעניין. כולנו שבעים מסרטונים. אין לנו חשק לראות סרטונים של אחרים. אנחנו כבר לא בשנות החמישים שהיינו מסתכלים באלבומי תמונות בדחילו וברחימו.
רמזתי לה לא פעם ולא פעמיים שאין לי סבלנות לראות תמונות של אחרים כמו שאני לא מראה תמונות של הילדים והנכדים שלי, כך איני מעוניינת שידחפו לי בפרצוף את הסמרטפון עם התמונות של ילדים אחרים. זה פשוט הפך למחלה. אני לא יודעת איך להגדיר את זה בצורה אחרת.

ruven7

Active member
הטכנולוגיה לא אשמה

זה שיש טכנולוגיה-ואני בעד ומשתמש בה ככולנו-לא אומר שאנו צריכים להשתעבד לה.איבדנו את זה.אני משתתף לעתים בטיולים ואחר כך הפייס מוצף מאות תמונות די זהות.אין טעם לומר שאני לא עובר עליהן,לא מושך ולא מעניין.
וחבל שאנשים כמו חברתך לא מבינים שהזולת לא מתעניין בסרטונים.
או מפציצים בוואטסאפ בלי לחשוב אם המקבלים בכלל רוצים.
או מסנוורים אותך בפלש בטיול לילי והורסים את החוויה.
האנושות לפי מספרים ששמעתי מעלה לפייסבוק 300 מליון תמונות ביום(!) שזה טירוף.אנשים מטיילים כדי לצלם ואוכלים ומנציחים את המנה.
את צודקת,זו מחלה ודיבוק. ולדעתי-רק יחמיר.
נניח ויש לך בענן עשרות אלפי תמונות,אז מה?

למעלה