תרגול מדיטציה

BarakGanor

New member
תרגול מדיטציה

שלום,

אני רוצה להתחיל לתרגל מדיטציה, אבל אני חדש בעולם הזה לגמרי. אשמח אם תוכלו לכוון אותי לגבי התהליך הנכון (למשל, שמעתי שרצוי לתרגל יוגה לפני שפונים למדיטציה, האם זה נכון?) ולשמוע על מקומות שניתן לתרגל בהם במרכז הארץ.

תודה ויומטוב :)

ינוקא1

New member
נתנו לך עצה מצויינת שאני מאוד בעדה.

אני חושב שהרבה יותר קל וטוב לתרגל מדיטציה , כאשר יש בתוספת אליה (או לפחות כהקדמה) עבודה עם הגוף - יוגה או צ'י גונג.

התודעה עצמה זורמת בגוף בתוך מסלולי אנרגיה שנקראים ברפואה הסינית "מרידיאנים" - היא איננה רק במוח כמו שנוהגים לחשוב.

כאשר יש חסימות במסלולים הללו התודעה "תקועה" גם כן , וקשה להגיע למצב המדיטטיבי.

עבודה גופנית אנרגטית - כמו יוגה , צ'י גונג , ואפילו סוגים מסוימים של עיסוי \ הילינג , פותחים את החסימות הללו דרך הגוף הנשימה והתנועה , ואז יש זרימה הרבה יותר טובה של התודעה.

מה שמאפשר לך להגיע למצב מדיטטיבי הרבה יותר בקלות מאשר מי שלא מתרגל זאת.

לכן זוהי עצה נהדרת.

אהלן ברק

אין לי איזה משהו חכם להגיד לך בקשר לשאלה שלך
אני בטוח שלחברה כאן יש טיפים מעולים לתת לך (ראה ינוקא)

אבל אם בא לך לשתף
מעניין אותי לדעת מה מביא אותך פתאום ככה באמצע החיים להחליט שאתה רוצה לעסוק במדיטציה?

מאחל לך הרבה הצלחה במציאת הדרך הנכונה לך.

"עשר ההמלצות לתלמיד/ה המתחיל/ה"

בזכותך הכנתי עכשיו את "עשר ההמלצות לתלמיד/ה המתחיל/ה במדיטציה". בהצלחה ותהנה!

1. התחל לתרגל היום: ספרים, מורים, סרטי-הדרכה... לא ממש משנה מה ומי, פשוט תתחיל.

2. הלימודים זולים: לא לשלם הרבה כסף, לא להתחייב לשום דבר. ספרים זה דבר זול. פגישות קבוצתיות בחוג חודשי צנוע זה דבר זול. הזול והצנוע איכותי לא פחות מהיקר והיומרני.

3. בחר פשוט, תרגל פשוט: תרגל דברים פשוטים שנראים לך הגיוניים. אל תעשה כל מיני דברים מסובכים.

4. ה"איך" חשוב מה"מה": יותר חשוב איך תתרגל ממה תתרגל. סמוך על עצמך יותר מאשר על מה שאתה לומד; סמוך על כך שתצטיין במה שייפול לידיך. עשה כמיטב יכולתך. התרגל לפעול ברמה גבוהה, בטבעיות ובכיף, ללא נוקשות או קפדנות מעיקות. עבודה נכונה על עצמך מתאפיינת בפשטות ובקלילות ומזכירה משחק ילדים. במקביל זכור כי מדיטציה היא דבר שעשוי להיות מסוכן מאד, מפני שאתה עוסק בפנימיות שלך. הקשב תמיד לכללי הזהירות הנוגעים בה. וכטירון, היה מוכן תמיד להחליף מורה באם אינך בטוח.

5. הקשב לעצמך: חשוּב שכל צעד ושעל ירגיש לך טוב ונכון. אל תעשה דברים שמרגישים לך לא נכונים או לא טובים.
אף אחד לא נמצא בתוכך ולא יכול להדריך אותך באמת במדיטציה, אך באפשרותך לקבל הנחיות מועילות ונכונות שביכולתך להבין. שיעור במדיטציה דומה למצב בו אדם שנמצא מחוץ לחדר וצועק אליך הוראות מבחוץ, מבלי לראות מה אתה באמת עושה איתן. אפשריות אי-הבנות רבות ולכן נדרשת זהירות. ודא בכל רגע ורגע שזה מרגיש לך מבחינה פנימית נכון, נעים וטוב. מאמץ וכאב (הקיימים בשיטות מסויימות) חייבים גם הם להרגיש נכונים ולהראות תוצאות חיוביות מיידיות או כמעט מיידיות.

6. שרת את עצמך: הבהר לעצמך מהי מטרתך - למה אתה עושה את זה. יתכן שאין זוהי מטרתך האמיתית ויתכן שמטרתך תשתנה, אך בכל אופן, היה ברור לעצמך, כך שתהיה לך סיבה כלשהי שאתה יודע אותה. אף אחד אחר לא צריך לדעת אותה - היא עניינך.

7. התעלם מפתיונות: אל תתמסר לכל מיני דרכים שאומרות לך שאתה צריך ללכת רק בהן ולהימנע מדרכים אחרות.
תלמד, תהנה מהדרך ואל תצפה להשיג שום דבר גרנדיוזי - כך לא תיפול בשום מלכודת. זכור כי רבות הן השיטות החלקיות ואפילו השגויות המסתובבות באוויר וכוון עצמך לבחור נכון ככל שתוכל. לא תמיד הדברים נחלקים ל"נכון" ו"לא נכון". יש דרגות. אתה עובר מנכון לנכון יותר. ואפילו אם בחרת "לא נכון", הפק את המיטב והמשך הלאה.

8. התבסס על תוצאות: התבסס על הישגים כדי לכוון את עצמך. דע מה אתה רוצה להשיג. אל תתבסס על הבטחות ותקוות. השג בכל פעם משהו קטן שיילך איתך גם אחר כך. ודא שמצבך הכללי הולך ומשתפר בכל הרבדים. טפח תוצאות חיוביות. תוצאות שליליות או העדר תוצאות עשויים להצביע על דרך בלתי נכונה עבורך או על הליכה בלתי נכונה בה. ודא שתפקודך היומיומי, מצב רוחך ויחסיך עם הזולת (כולל משפחתך) משתפרים כולם; באם תפקודך היומי מורע או יחסיך עם אחרים מורעים, האט נסיעתך וסובב את ההגה.

9. הישאר חיובי: אל תחרוץ משפט. מה שלא מתאים לך, עשוי נהדר לאחרים; מה שנהדר לאחרים, עשוי שלא להתאים לך; מה שלא מתאים לך עכשיו, עשוי להתאים לך בזמן אחר.

10. עבוד עם עצמך נכון: גם על עצמך אל תחרוץ משפט. היה נחמד לעצמך. היה מרוצה מכל פעולה שלך, מכל נסיון שלך, מכל עשיה שלך, מכל תרגול שלך. שבח עצמך על כל מאמץ ועל כל הצלחה, אפילו הכי קטנה. הבחן בטוב ללא סייגים. התמקד במה שאתה עושה נכון ולא במה שאתה עושה עדיין פחות נכון. יש דבר שנקרא "למידה". זהו תהליך. ומה שאתה לא עושה לא קיים ולכן לא יכול לשמש כדי לכעוס על עצמך על כך שאתה לא עושה, למשל. מה שאתה כן עושה קיים ונהדר, גם אם עשית זאת בצורה לא נכונה עדיין. היה חיובי כלפי עצמך.

BarakGanor

New member
וואו, תודה

תודה על העצות :) אז ממה שאני מבין, אכן מומלץ להתחיל ביוגה (יש מקומות מומלצים?) ולהתקדם למדיטציה בצורה עצמאית? כלומר בעזרת ספר או מדריכי אינטרנט?

ובקשר לסיבה שבגינה אני מתעניין: זו בעיקר סיבה אישית, אני אדם רווי לחצים וחרדות ואני רוצה להתחיל לנשום. אני מסיים שנה ראשונה בלימודי מזרח אסיה (עוד תחום חדש לגמרי עבורי) וחשבתי שאולי מדיטציה זו דרך מעניינת וטובה שיכולה ללוות אותי בתהליך.

יפה, אני חושב שעשית בחירה טובה.

לנשום זה בטח דבר טוב וככול שתכנס לעולם הזה יותר תגלה שלמודעות לנשימה יש השפעה משמעותית על איכות החיים שלך.

ומעבר לזה שילוב פרקטיקה של עבודה פנימית עם לימודי מזרח אסיה ללא ספק יתן לך הכרות עם רובד מעשי נוסף לחלק מהחומר הנלמד.

אגב אם אתה לומד בתל אביב ראש החוג הוא פרופ' יעקב רז והוא יוכל לכוון אותך גם בתחומי הפרקטיקה של העבודה הפנימית.
אולי אפילו באופן שישתלב עם הפן העיוני.

ולסיום גם כאן עוסקים בנושא העבודה הפנימית ואתה מוזמן לקחת חלק פעיל, לא תמיד זה מסודר או מאורגן ולעיתים דעות סותרות לכאורה
אבל אני מעדיף לשפוט זאת על פי הכלל של "קינאת סופרים תרבה חוכמה".

אז שוב בהצלחה וברוך הבא

BarakGanor

New member
תודה אבי

למען האמת, בשנים האחרונות ראש החוג הוא ד"ר אסף גולדשמידט. אבל הייתי בכמה הרצאות של פרופ' רז ונהנתי מאוד :)

בשמחה! מקווה שעשר העצות יועילו לרבים נוספים

בזכותך

אני חייב לציין שקיבלת פה עצות והכוונות (וגם שאלות) ממש טובות.

אני מבסוט.

מקווה שאכן תגלה מרחבים של רוגע בתוכך, כמו גם אפשרויות פנימיות חדשות לפגוש את מה שבך בצורה מרגיעה יותר.

ויותר.

וגם שתתרום מנסיונך לאחרים פה בהמשך.

תהנה!

ינוקא1

New member
אני חייב מידי פעם

להגיד לך "כל הכבוד" על התמיכה שאתה תומך ועוזר לאנשים , על העין היפה והסבלנות שלך.

שא ברכה.

lightflake

New member
אין כללים

יוגה שאתה מתכוון אליה אני מניח זה התנוחות הגופניות (חלק קטן מהיוגה)
זה בהחלט דבר מצויין אבל ממש לא מחוייב כדי להתחיל למדוט
יש הרבה טכניקות שונות ההמלצה שלי לרגע זה היא לקחת טכניקה אחת פשוטה שאתה מתחבר אליה ולהתמיד בה ולהתמחות בה, כך תוכל להכנס לעומק העניין
אם תרצה יש בקישורים בחלק של שרשורים מומלצים קישור להודעה שלי עם הרבה קישורים למדיטציות מונחות, אתה יכול גם לסקור את זה ולנסות

תהנה

ציטוט מאת קפקא...

"אינך צריך לעזוב את חדרך...
הישאר לשבת ליד שולחנך והקשב.
אפילו אל תקשיב, פשוט חכה.
אפילו אל תחכה, היה רגוע לחלוטין ובודד.
העולם יציע לך את עצמו בחינם כדי שתחשוף אותו. אין לו ברירה. הוא יתגלגל בהתלהבות לרגליך."

למעלה