טוב, נגמרו התירוצים, והגיע הזמן לדווח. :)

מיכי 10

Member
טוב, נגמרו התירוצים, והגיע הזמן לדווח. :)

כבר התכתבתי כל מיני, עברתי לבגדי בית, ואפילו אכלתי ארוחת ערב. אז הגיע הזמן לכתוב את ה"טור" שלי.

קודם כל, היינו הערב אחד עשר חברים, ואט אט, הגיעו בהמשך גם שאר חברי ההנהלה, והצטרפה גם דנית של שלמה, כך שהיינו בסך הכל כבר שישה עשר.

שאלתי את אלדד אם הוא רוצה לפתוח את הערב, אבל הוא ויתר לטובתי, ורק הודיע לי שבהמשך, יש לרמי סיפור.
כשהייתי בדרך, בנהיגה אל המועדון, חשבתי לי בראש מה לומר באספרנטו בפתיחת הערב. להפתעתי, זרמו לי בקלות משפטים אחדים. אבל ברור שכשהגיעה שעת השין, קצת התבלבלתי. ובכל זאת, החבר'ה הבינו.
ניסיתי לומר משהו בסגנון כזה:
ׁBonan vesperon,
Mi volis ekzercigi vin al la fakto, ke se vi ne ĉiam havos oficialajn programojn, ni simple interparolos (aŭ konversos) kune. Eĉ ni ne havos specialan temon, sed ĝi estos Esperante.
Mi ankaŭ rakontis pri letero kiun mi ricevis matene de esperantisto el Aŭstralio. Li volis scii pri nia festo de Zamenhofa vespero.
Mi, intertempe skribis al li nur kurta, kaj premesi skribi plu nokte aŭ morgaŭ. Evidentiĝi ke Eldad ankaŭ ricevis la saman leteron.

Lea rakontis interesan rakonton, kaj poste rami alportis detektivan enigmon.

kaj tiam, venis Amri, kaj prelegos al ni pri la tre granda luno de 14.11.16.
טוב, מספיק. נעבור לעברית, כי צריך גם לישון קצת:
בעוד שבועיים, ב-14.12.16, שוב נוכל לראות תופעה דומה. לכבוד זה הוא הסביר לנו את התופעה, ועוד דברים מפתיעים על הירח והשמש, כמו ליקוי חמה וליקוי לבנה.
צילמתי חלק מהמצגת של עמרי, כדי להראות לכם מעט, ואנסה לצרף כמה תמונות מהפלאפון.

תודה לעמרי על ההרצאה המעניינת, ולכל מי שתרמו לערב זה.
לילה טוב, בלי ליקוי לבנה.

מיכי 10

Member
ho ve, כבר עבר זמן העריכה, בדקתי כרגע, ומצאתי טעויות...

ובכלל, כשחשבתי בע"פ תוך נהיגה, היו לי משפטים הרבה יותר טובים. חבל ששכחתי אותם בינתיים.

se vi ne ĉiam havos > se ni ne ĉiam havos
kaj premesi skribi plu > kaj promesis skribi plu
Evidentiĝi ke Eldad ankaŭ ricevis > Evidentiĝis ke Eldad ankaŭ ricevis

לאחר הפסקה, נערכה ישיבת ההנהלה.
כולם הגיעו, חוץ מדרור, שכולנו משתתפים בצערו על פטירת אביו.

DoronModan

New member
יפה מאוד (אלדד, שים לב לסיפא)

נשמע שהיה מְגוּוָּן.
אהבתי את המשפט המורכב שלך, שהיה ללא שום טעות.
Mi ankaŭ rakontis pri letero kiun mi ricevis matene de esperantisto el Aŭstralio.
רציתי להעיר לגבי Rami alportis enigmon - שתרגומו המילולי 'רמי הביא חידה', כך אומרים בעברית 'הביא', אבל alporti זה מלשון porti, באמת לשאת ולהביא משהוא פיזי. אז זה לא מתאים.
במקרה הזה אולי צריך לומר Rami rakontis enigmon ואני די בטוח שאלדד, אמיר, או היודעים האחרים היו מוצאים מילה טובה לצורך העניין, כי זה קצת טריקי.

מיכי 10

Member
כן, קראתי כבר את ההצעה של רמי ואת ההסכמה שלך.

גם בעיני זה מוצא חן יותר ממילת הסלנג ש"הבאתי" לעיל.

ואכן, בהחלט היה מגוון אמש. חוץ מזה, שבאופן כללי, אני משתדלת מאד (במעט האמצעים שיש לי) לגוון את התוכניות במועדון בכלל. כלומר, עד כמה שאפשר, לתת בכל שבוע תוכן אחר, ולא במחזוריות.

שתי הבעיות היחידות שלי לצורך זה, הן:
1. לאחרונה אין לנו מספיק אנשים שיכולים להעביר לנו תוכניות טובות. בעיקר, כי למעטים שיש עדיין, אין זמן ו/או גרים רחוק.
2. שעד היום אני לא מדברת חופשי אספרנטו, אז כשאין לי ברירה, אני מנחה תוכניות בעצמי, אבל זה די מביך אותי.

ובקשר למשפט המורכב שלי שאהבת, שימחת אותי מאד. תודה

וזה מזכיר לי ש"הבטחות צריך לקיים", ועלי לכתוב עכשיו מייל נוסף באספרנטו לאותו אוסטרלי (לשעבר? לא הבנתי ממנו אם הוא עלה לארץ, או נמצא כאן רק לביקור. אנסה לברר), שמתעניין ב-celebri la naskiĝtago de Zamenhof, במילים שלו.
אז אכתוב לו שאנחנו לא חוגגים את ה-Zamenhofa Vespro ב-15.12.16, כפי שהוא חושב, אלא ארבעה ימים לאחר מכן. :)

DoronModan

New member
וזו 'הצעתו' של זמנהוף

12 Kaj Ŝimŝon diris al ili: Mi proponos al vi enigmon; se vi divenos ĝin al mi dum la sep tagoj de la festeno kaj trafos, tiam mi donos al vi tridek ĉemizojn kaj tridek

שימו לב גם לצמד השי"נים.

מיכי 10

Member
כן, אבל שים לב ל"מחקר" שהכין שאול בשרשור חדש. גם שם יש שמשון

וואו, כמה שִׁי"נים יש בחצי השני של המשפט שלי. וגם כאן. חה חה.

יואפ74

New member
דווקא יש לי תוכנית - על אמנות.

אני יודעת שיש מתעניינים, אבל אין לי מחשב נייד להעביר דרכו את התוכנית אפילו שניסיתי לברר.

מיכי 10

Member
יהודית, אני יודעת שיש לך מזמן כבר תוכנית בשבילנו.

אבל כפי שאמרתי לך כמה פעמים, אין לי אפשרות לעזור לך מבחינה טכנית, וכאשר תמצאי פתרון, תודיעי לי, ונתאם תאריך.
בתודה לך מראש.

יואפ74

New member
מיכל, שאלתי את אלדד ושאלתי גם את דרור.

הם לא יודעים אם אפשר לקשר את המחשב שלהם לזה שבויצו. את עמרי אני לא שואלת אם יש לו זמן כי אני יודעת שאין לו.

DoronModan

New member
מוזר שהם לא יודעים

לא צריך לקשר את המחשב שלהם למחשב של ויצו (אם יש דבר כזה) אלא למקרן של ויצו. או שיש חיבור ישיר, או דרך המתאם שקנינו. בכל מקרה זה פתיר בקלות.

מיכי 10

Member
יהודית, לי אין מחשב נייד, ואין לי מושג לגבי חיבור בין

מחשבים וברקו. מקווה שתמצאי סידור כלשהו, כי אני בזה לא יכולה לעזור.

מיכי 10

Member
שימו
, כי זה מעניין וקשור לסיפור של לאה אמש בקלובו

לאה שלחה לי מייל, ובו סִפרה שלפני תחילתו הרִשמית של המפגש אמש, היא סִפרה ליהודית על מפגש שנכחה בו בשבוע שעבר. יהודית הפצירה בה לספר את הסיפור לכולם.
לאה בכלל לא התכוונה לספר, ולא התכוננה מבחינת האספרנטו, אבל כיוון שהסיפור נחמד, היא שלחה לי אותו בכתב, בִּקשה ממני לתקן את מה שצריך, ולהעביר אותו לכאן, כי היא לא רשומה ל"תפוז".
והנה הסיפור:

מדובר במפגש השקת ספר בשפה הפולנית, בנושא "עליית גומולקה". מסופר בו על גל עליה גדול של יהודי פולין לישראל בשנים 1956 עד 1960 (זו עבודת דוקטורט של הסופרת).

הסופרת Ewa Wegrzyn, הזכירה שיש תוכנית לתרגם את הספר לעברית וגם הציגה את המתורגמנית שישבה בקהל.

המתורגמנית קמה, ואת מי אני רואה...? את ענת זיידמן: אספרנטיסטית, שהיתה פעילה לפני שנים, וגם לִמדה את שפת האספרנטו בטכניון, בחיפה!

למעלה