רכיבה על אופניים עם פעוט

Guy Yafe

New member
רכיבה על אופניים עם פעוט

שלום לכולם,
השאלה בנוגע לחובת רכיבה על כביש עם אופניים:
בדרך כלל כשאני רוכב על אופניים אני רוכב רק על הכביש או על שבילי אופניים.
ראיתי באחת הכתבות האחרונות שילדים בגיל נמוך מ-16 רשאים לרכוב על אופניים שאינם חשמליים על המדרכה.

מה החוק/תקנות אומרים לגבי הרכבה של ילד?
אני רוכב עם הבן שלי לגן, (מרכיב אותו על מושב יעודי, כשהוא חגור ושנינו עם קסדות). האם ההקלה הזו נוגעת לגבי? אני אמנם מבוגר מגיל 16, אבל הבן שלי בן 3: האם אנחנו רשאים לרכוב יחד על המדרכה כדי לא להסתכן מרכבים חולפים?

be_roo

New member
לדעתי מותר לך לרכב על המדרכה, כי גם הילד הוא רוכב.

שאלה טובה להתפלפלות החוק, האם המורכב הוא גם רוכב....
או שמי שקובע זה המדווש.... התקנות לא ממש מגדירות למיטב ידעתי, אוני בספק שיש כבר פסיקה בנושא...

לדעתי, כל מי שמשתמש באופניים לשינוע הוא רוכב, גם אם הוא לא זה שבפועל נוהג בהם.

מצאתי תקנה שמתייחסת לאופנועים: "נוהג אופנוע או תלת-אופנוע בדרך לא ירכיב עליו אדם אחר, אלא אם האופנוע עשוי לרכיבתם של אנשים במספר הרוכבים עליו, ולא ירכב אדם על אופנוע נהוג בידי אחר אלא אם הוא עשוי כאמור."

התקנה עושה הבחנה בין המושג "נוהג" למושג "רוכבים". כלומר ניתן להסיק שיותר מאדם אחד יכול לרכב בו זמנית על אופנוע, ורק אחד הוא הנוהג.
מכאן אפשר לדעתי להסיק גם לאופניים.

Guy Yafe

New member
אני לא בטוח שזו התפלפלות:

מצד אחד אני לא רוצה לרכוב עם ילד בן 3 על כביש מסיבות מובנות.
מצד שני אני לא רוצה לחטוף דו"ח.
שבילי אופניים זו בדיחה עצובה.
כל מה שנשאר לי זה לרכוב על המדרכה בשיא הזהירות: כשאני עוקף הולכי רגל אני עוקף אותם במהירות יחסית כמעט אפסית ודואג לצלצל בפעמון, ואז לקוות לטוב.

be_roo

New member
מצלצול בפעמון אתה צריך להמנע לדעתי

אם אתה עובר על החוק ונוסע על המדרכה, כל האחריות היא עליך, הולך הרגל לא צריך להרגיש בקיומך.

אתה אולי עושה זאת כדי שהולכי הרגל ידעו שאתה שם, אבל אפשר לפרש זאת כ"זוזו לי מהדרך".

Guy Yafe

New member
האם אתה יודע על תקדימים כאלה בעבר?

בנודע לאופניים או לאופנועים?

be_roo

New member
כאמור, אני בספק שיש. הנושא לא עלה עד עכשיו

מצאתי גם את התקנה הספציפית לגבי הרכבה על אופניים:
"הרוכב על אופניים לא ירכיב עליהם אדם, אלא אם הם עשויים לרכיבתם של אנשים במספר הרוכבים עליהם, ולא ירכב אדם על אופניים נהוגים בידי אחר אלא אם הם עשויים כאמור."
&nbsp
כלומר, לפחות מבחינה לשונית גם המורכבים הם רוכבים. לכן בנך הוא רוכב מתחת לגיל 16 ומותר לו לנסוע על המדרכה.
מה קורה כששניכם חולקים את אותם אופניים..... החוק כאמור לא מתייחס, זה יכנס כנראה להנחיות פנימיות שינתנו לפקחים, ואלה ניתנות לשינוי מהיום למחר.
&nbsp
מצד אחד לא סביר לדרוש לסכן ילדים, מצד שני ההיתר לילדים (לפחות הקטנים שבהם) לרכב במדרכה הוא גם מתוך הנחה שהם רוכבים לאט עם אופניים קטנים ולכן פחות מפריעים להולכי הרגל.

גבע אבי

New member
דעה אישית

מנקודת מבט של שוטר ( מתנדב אמנם), לא הייתי ממהר לרשום דוח על רכיבה על מדרכה במקרה כמו שתארת דהיינו שימוש משותף ואחראי של המדרכה.

Guy Yafe

New member
אתה יודע להגיד מה אומרים על זה במשטרה?

(אם זה חומר מסווג אני כמובן אמחק את השאלה הזו)
האם יש הוראה "לוותר" לאנשים שרוכבים בזהירות עם ילדים קטנים?

גבע אבי

New member
כן

למעט מקרים שיש הנחיה ברורה לאכיפה ממוקדת, מסיבות שלא אפרט כאן, השוטר בשטח עצמאי לחלוטין בהחלטותיו.
אין הוראה לוותר. יש הגיון ושכל ישר.

לגבי רכיבה אחראית על מדרכה, זו דעתי הפרטית בלבד. במאמר מוסגר, אני מאמין כי רבים חושבים כמוני ובמשך כמעט 20 שנות התנדבות, לא העירו לי על אכיפת יתר או אכיפת חסר כי לא כל מפגש שוטר-אזרח חייב להסתיים בדוח.

נימוס ודרך ארץ בדרך משפיעים יותר מכל דבר אחר.

נסיעה בטוחה

למעלה