האם קיים הבדל בין עיצוב לאומנות?

האם קיים הבדל בין עיצוב לאומנות?

יצא לי לגלוש בקבוצה מסויימת בפייסבוק שאלי מישהי העלתה עבודה אומנותית שהיא הכינה בפוטושופ. גולשים כתבו לה ביקורת לגבי העבודה והיא התחילה להתגונן וכתבה שלא מדובר בעבודה גרפית אלא יצירה אומנותית ולכן אין מקום לביקורת.
האם לדעתכם יש הבדל מהותי בין אומנות לעיצוב, או שכל עיצוב הוא גם סוג של אומנות? שתפו אותנו במחשבות שלכם.

דניאל K

New member
לדעתי

עיצוב קודם כל צריך לענות על צורך מסוים, יש לו מטרה, ורק אחר כך הוא נבחן על הצד העיצובי/אמנותי (נגיד כיסא יכול להיות מאוד יפה/חדשני/מעניין אבל אם אי אפשר לשבת עליו אז הוא נכשל כמוצר, אבל הוא עדיין יכול להיחשב כיצירת אומנות).
ואומנות היא כדי לבטא את הדעות/רגשות/רעיונות של האמן, יש תחומים שהגבול יכול להיות מטושטש - כמו כרזה או עטיפה לספר וכד'. זה נכון גם לגבי צילום (יש צילומים שהם לצורך עיצוב- נגיד צילומי אופנה, אלבומי חתונה וכד', לעומת צילומים אמנותיים).
אבל הסירוב שלה לקבל ביקורת תמוה בעיני- גם אמנים מקבלים ביקורת ועומדים לביקורת ציבורית (המקרה האחרון שאני זוכרת היה הוויכוח על הפורטרט של קייט מידלטון) אלא אם היא הבהירה מראש שהיא לא מעוניינת בביקורת. מה הפואנטה להראות עבודה
לאנשים אחרים אם לא לצורך קבלת פידבק?
אני חושבת שעיצוב זה קודם כל צורך, ואמנות זה אחד הכלים של מעצב.

uzi m e d i a

New member
יש הבדל.

לדעתי בגדול
בעיצוב בהכרח יש מטרה רצון להעביר מסר או תחושה או אוירה
ובאומנות לא
המעצב מעצב במטרה שהצופה ירגיש משהו או יבין משהו
האומן עושה מה שבא לו והצופה מרגיש מה שבא לו

עיצוב בראש ובראשונה צריך להיות פונקציונלי

וכמו שעוזי אמר - יש לו מטרה, מסר, תפקיד.
באומנות עושים מה שרוצים, המטרה היא ביטוי אישי ולא הגיון או תפקוד כלשהו.

לגבי הבחורה בפייסבוק, זו אכן דרך חביבה להימנע מביקורת.. באומנות כמו באומנות אין דבר כזה שאין דבר כזה....

למעלה