חוות דעת על סקיצה - לאחר יישום חלק מהערות שלכם

duda21

New member
חוות דעת על סקיצה - לאחר יישום חלק מהערות שלכם

שלום

מעלה סקיצה מתוקנת לאחר יישום חלק מההערות/הארות בשרשור מה-15.6.2016.

תזכורת - מגרש כ450מטר בקצה היישוב, מצד צפון שדה פתוח, מצד דרום הדו משפחתי, מערב- כביש הולנדי, מזרח- שכן.
אנו רוצים את כל הבית במפלס אחד, היה חשוב לנו- חדר מזווה קטן, נוף לשדה מהשטח הציבורי, 3 חדרי ילדים ויחידת הורים.
כאשר בסוף יחידת הדיור (הקיימת) תיהרס לטובת גינה גדולה יותר (מיכל תכנון נוף - זרמתי עם בעלי
) , ותעלה לקומה 2. (כרגע תוכננו רק מדרגות לקומה השניה עם אפשרות לדלת חיצונית).
הגינה עדיין לא תוכננה.

עדיין יש כמה התלבטויות:
1. כרגע האדריכל תכנן כיור+כיריים על האי, הבנתי שהדעות מאוד חלוקות לגבי כיריים על האי (כיור כנראה אעביר משם, לא רוצה בלגן של כלים וטפטופים). מנסיונכם- עד כמה זה נוח ? האם זה מסוכן לילדים?
2. בהנחה שמזיזים את הכיור+כיריים שעל האי, האם כדאי להוסיף שטחי עבודה על הקיר הצפוני (מטבח "ר") ולקצר מעט את האי או שלא יהיה חסר לנו שטחי עבודה?
3. פינת האוכל תנוצל רק בשבתות ואירוח, האם יש דרך חכמה להפוך אותה לפינת משפחה (אנו רוצים שהילדים יצפו בטלביזיה בפינת משפחה ולא בחדרים או בסלון)? היא בכניסה של הבית (אנחנו רוצים שאותו מקום יהיה גם ציבורי וגם פרטי... לא יודעת אם יש דרך חכמה ואלגנטית לפתור את זה).

עדיין לא סגורה על זה שמהטבח פתוח לגמרי, חושבים על הכיוונים שגלמיש העלתה בשרשור הקודם, וכן נרווח יותר את האי לכיוון הסלון, ברגע שנחליט אם הולכים על מטבח "ר" או משאירים בצורה הזו.

נשמח לקבל עוד רעיונות/הערות/פתרונות וכד'.

תודה

גלמיש1

New member
הי. התכנית הזאת כל כך דומה לתכנית שעשיתי לא מזמן

שזה מדהים. טוב - אולי :
Great minds think alike
&nbsp
אז די ברור שבגדול אני אוהבת את הקונספט שלה. אבל (כמובן) יש לי גם הערות/השגות:
תשובות לשאלותיך:
1. מטבח -
&nbsp
לגבי יצירת מטבח בצורת ר - תלוי בצרכים שלכם ובאופן העבודה במטבח.
נדמה לי (באין מידות מדויקות) שאין די מרווח בין 2 הפסים של המטבח המקבילי כדי לאפשר עבודה ותנועה חופשית במטבח. לדעתי 120 סמ. זה המינימום הסביר.
&nbsp
2. לגבי האי - אין לי נסיון אישי. אבל אני לא הייתי עושה כיריים על אי שגם יושבים לידו. זה לא שווה את הסכנה ולא את נתזי השמן שיהיו בכל האיזור.
האם 4 מקומות ישיבה מספיקים לכם ליום יום? כי שולחן האוכל רחוק מדי. בכל מקרה , לא הייתי עושה את כל הישיבה באי בטור. זה לא נוח, אי אפשר לשוחח זה עם זה. הייתי מעדיפה ישיבה סביב קצה האי. זה גם פחות יפריע לפעילות הבישול על האי.
הזזת איזור הישיבה באי תאפשר הגבהה באי שתייצר קצת הסתרה מהסלון (אם רוצים בזה).
&nbsp
3. פ.האוכל - נראית לי מוגזמת. (לפי מספר החדרים אני מניחה שביום יום יש צורך
בכ 6- 8 מקומות ישיבה). את הארכת השולחן שקורית פעם ב- בחגים וארועים, אפשר לעשות לכיוון הסלון, ככה שלא הייתי מעמידה את השולחן ככה.
אישית הייתי מוותרת על המזווה שמתחת למדרגות הגבוהות ומצרפת את השטח לכלל החלל הזה. בשטח הזה אפשר להעמיד את שולחן האוכל ביום יום, ככה ששאר החלל מפתנה לטובת פינת משפחה/משחק וכו.
את החלל שמתחת למדרגות הנמוכות (עד אחרי הסיבוב) אפשר לנצל למגירות איכסון לטובת מזווה, או לחלופין איכסון הצעצועים של איזור משחקים.
&nbsp
בנוסף :
החצרות המישניות (מזרח ומערב) ממש נעלבות. הן לא מקבלות שום חיבה
(לפחות לא רואים כרגע כי אין פתחים). כדאי למצוא דרך להשמיש ולהנגיש אותן:
לפתוח פתח/חלון גדול מהסלון לגינה המערבית, מה שגם יכניס קצת בריזה מערבית נעימה.
ליצר יציאה לכיוון הגינה המזרחית כדי שלא תהפוך לאיזור נטוש. ואם לא רוצים דלת מאחד החדרים, לכל הפחות לפתוח יציאה מהפטיו הדרומי לכיוון החצר המזרחית.
&nbsp
המפתח בסלון , 750 סמ. קצת גדול מדי לקונסטרוקציה רגילה. לא שזה בלתי אפשרי, רק ייקר את השלד. כדאי להבין את המשמעויות של זה.
&nbsp
&nbsp

duda21

New member
תודה גלמיש, הויטרינה בסלון תהיה יותר קטנה (3-4 מטר).

ומה אפשר לעשות בגינה המזרחית? היא נורא קטנה ומהווה מעין "פס" של 2.7 מטר

הערות על תכנון הפנים

בפינת הבית במקום הנחשק ביותר מצוי חדר אמבטיה.
החלפת המיקום שלו עם חדר ההורים, תאפשר לחדר ההורים 2 כיווני אויר, ואפילו יציאה לחצר אינטימית פרטית במזרח, מופרדת מהחצר העיקרית.
&nbsp
חסר לי שאין מבואה פנימית. פותחים את הדלת ונופלים לתוך הבית. ממש נוגעים בספה.
הייתי מאריכה את הקיר מאחורי הספה, וממול שמה ארון מעילים . כך גם תהיה מבואה, גם הרגשה יותר נעימה למי שיושב על הספה, וגם מקום איחסון למעילים.
&nbsp
נדמה לי שמול דלת הממ"ד נדרש קיר. (גלמיש? בינא?), בכל אופן, דלת ממ"ד זה לא המראה היפה שהייתי רוצה שיראה מי שפותח את דלת הכניסה. זה ממש צורם לי.
&nbsp
פרט לזה, קשה מאד להתיחס לשרטוט בלי גבהים של הסביבה, מיקום רחוב, חניה, מיקום בתי השכנים. אני לא הבנתי מאיפה נכנסים למגרש - צפון? מערב? איפה החניה? וכו'. לכן, אין לי יכולת להתיחס לתכנון החוץ .

תודה, אופיר! אז זה תקין מבחינת הג"א, אבל לא במיקום טוב

מבחינה עיצובית-תכנונית, כי זה המראה שנשקף למי שנכנס בדלת הכניסה.

גלמיש1

New member
מיכל כמובן צודקת ברוב ההערות

א. חסר המגרש המלא וכל מה שעליו (פיתוח)
ב. אכן דלת הכניסה צמודה מדי לספות המשורטטות. אני לא התיחסתי למיקום הספות כרגע כי הוא לא ריאלי.
בכל מקרה ההצעה של מיכל נכונה וטובה.
אבל - אני מציעה להזיז את דלת הכניסה עוד קצת ימינה - זה גם יפתור את הבעיה שכרגע יש מבט ישיר מדלת הכניסה עד לתוך האיזור הפרטי.
ג. לגבי הממד - ענה לך אופיר. ע"פ הץקנות היבשות זה צריך לעבור. במציאות לפעמים קציני פקע"ר לא מוכנים לאשר את זה...
לגבי אסטטיקה - דלת ממד לא חייבת להיות מחזה זוועות. אפשר לארגן לה נישה קטנה (כאן זה אפשרי ודורש רק טיפה תשומת לב של המתכנן) שתיפתח לתוכה ותיבלע בה, כך שלא תהיה מפגע ויזואלי. ולהשתמש בדלת הרגילה שהיום נהוג להוסיף.
אבל - אין שום בעיה להעביר את הממד לאחד החדרים האחרים, ואז ממילא יש קיר ממול.

duda21

New member
כדאי לשנות את המיקום של מקלחת הורים?

בסקיצה הראשונה היא הייתה ממערב ליחידת הורים ואז חשבנו (וגם אמרו כאן) שזה סמוך לאיזור הישיבה (שיהיה בגינה הצפונית ליד המטבח).
בכל מקרה חדר הורים הוא פינתי וניתן לעשות בו 2 חלונות.

גלמיש1

New member
לא בטוח. יצירת ח.רחצה בצד המערבי לא פשוטה מבחינה מבנית

אם לא רוצים לחסום את החלון למטבח.
אפשר למקם גם את החדר בדופן הצפונית, וזה עדיף מבחינת המבנה של החדר - אבל אז צריך להקפיד על השארת פינה עבור חלון צפוני לחדר, ואולי פינוי מקום לחלון מערבי (במידה ויאנו פונה ממש לרחבת הישיבה) - בנוסף לחלונות מזרחיים.
בקיצור - זה לא טריוויאלי, ולא בהכרח יתן תמורה טובה יותר.
&nbsp

duda21

New member
תודה לכולם על התגובות וההתייחסות, מעשיר מאוד.

לדעתי המיקום הקודם גם היה בסדר. עניין של העדפה

השאלה למה רחבת הישיבה של הגינה מגיעה גם לאזור ההורים. אני הייתי מעדיף ליצור נתק בין שני האזורים.

בזמנו ניתנה לכם הצעה, שהמציע כתב עליה: "נדמה לי שהיתרונות

ברורים".
כאן: http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/1630/180893190/עשו_זאת_במו_ידיכם/בונים_בית (אני מצרף לכאן את הסקיצה משם).

אני רואה שאתם החלטתם שעדיף להכנס ישר לחדר המגורים, ושעדיף שפינת האוכל תהייה רחוקה יותר מהמטבח, ושהחלל שלה יגדיל פחות (בוודאי פסיכולוגית) את חלל חדר המגורים.

אני - הייתי בוחר אחרת.

אפשרות תכנון נוספת

אני לא מכירה את האופציות הראשונות שעשיתם, אבל לי נראה נכון יותר למקם את פינת האוכל במקום המטבח והמטבח במקום פינת האוכל. כך יווצר חיבור טבעי יותר בין המטבח והמזווה, המטבח יהיה מוגדר יותר ולא חשוף וגלוי בפני כל מי שיושב בסלון (באופן אישי מאוד לא אוהבת שהמטבח צמוד לסלון, רואים את כל הבלגן ומריחים את כל ריחות הטיגון והבישול). שינוי שכזה יגרור מן הסתם שינויים נוספים במיקום הכניסה וכד'...
במידה ופינת האוכל תמוקם על יד הסלון ניתן יהיה להשתמש בשולחן אוכל (נפתח) יותר קטן ממה שמשורטט כרגע, וכך ישאר אזור קטן לידה כפינת משפחה.

"נכון למקם פינת האוכל במקום המטבח והמטבח במקום פינת האוכל" -

אכן, שווה בדיקה (מ א ד ! - התכוונתי להציע זאת מחר).

למעלה