שאלות של carmel39 (נא לשרשר, תודה!)

carmel39

New member
מהי צורת העבר של הפועל מיתמר?

אני שואל כי יצא לי לראות שהבניין של הפועל מיתמר הוא התפעל (מצאו אותו לפי "שיטת הסימנים" -מד"ד (מוספית ,דגש דגש) )
אבל שאני מנסה למצוא את הבניין בעזרת "הוא בעבר" אני לא מקבל את התשובה הזו , לכן אני שואל מהי צורת העבר , אני מניח שהיא התמר(נשמע כמו היתמר)
השורש הוא ת.מ.ר ואם "נחליף" את אותיות השורש באותיות פ ע ל נקבל בניין שלא קיים - הפעל (נשמע כמו היפעל), ככה שאני מניח שהטעות היא בצורת העבר . אשמח לעזרה תודה רבה!

carmel39

New member
שמות פעולה ,שאלה קטנה

יש לי שאלה קטנה לגבי שמות פעולה , האם מילים כמו ריגוש ,כיבוס לדוגמא הן לא שמות פעולה?
למשל לגבי ריגוש , שם הפועל הוא לרגש,ושם הפעולה אני מניח הוא התרגשות , אך האם הוא יכול להיות גם ריגוש? ,, כי הרי שם פעולה הוא "סוג של" שם עצם , וריגוש הוא גם כן שם עצם (הריגוש שלי ,הריגוש שלך וכו'..)
אותו הדבר אפשר להגיד גם על כיבוס
שם הפועל הוא לכבס ושם הפעולה יהיה כביסה, אך גם כאן האם כיבוס יכול להיות גם שם פעולה? , כי גם כאן , כיבוס הוא גם שם עצם(הכיבוס שלי , הכיבוס שלך..וכו')
אשמח בבקשה לתשובה ,תודה רבה מראש!

היתמר

השורש הוא תמ"ר, הבניין התפעל. התי"ו של הבניין והתי"ו השורשית מתלכדות בכתיבה (ולכן הדגש): הִתַּמֵּר (במקום הִתְתַּמֵּר).
אם תחליף באותיות פע"ל, תקבל התפעל.

trilliane

Well-known member
מנהל
סדר בדברים

ראשית, כל שם פעולה הוא שם עצם (ולכן תמיד ניתן לשייך את הפעולה). שם פעולה הוא מקרה פרטי של שם עצם ולכן כל מה שנכון לגבי שמות עצם באופן כללי נכון גם לגביו.

שנית, בד"כ יש התאמה בין משקל שם הפעולה לבניין וכך גם כאן:
להתרגש >> התרגשות (התפעל)
לרגש >> ריגוש (פיעל)

עם זאת יש מקרים שבהם לא קיימת התאמה. ב"לכבס" (פיעל) אנחנו לא משתמשים ב"כיבוס" אלא ב"כביסה" (שם הפעולה של בניין קל) המתאים למילים "כובס" ו"כובסת" (צורות בינוני שמשמשות יותר כשמות עצם ופחות כפעלים).

carmel39

New member
היי תודה ודבר קטן

רק לסגור את הפינה , שם הפועל של מרוגש יהיה לרגש ושם הפעולה יהיה ריגוש.
ושם הפועל של מתרגש יהיה להתרגש ושם הפעולה התרגשות נכון?
&nbsp
תודה רבה !

trilliane

Well-known member
מנהל
כמעט

"מרוגש" הוא בינוני פֻּעַל (שמשמש יותר כשם תואר) ולבניין סביל אמיתי אין שם פועל ושם פעולה, הוא חולק אותם עם הבניין הפָּעיל (פִּעֵל, מרגש). כלומר שם הפועל "לרגש" ושם הפעולה "ריגוש" הם עקרונית של פיעל (מרגש) ולא של פועל.

carmel39

New member
תודה רבה! דבר קטן סליחה על החפירה

זה לא קשור לנושא הזה , אלא לדרכי תצורה של שם עצם.
דרך התצורה של המילה הנדסאי היא בסיס +סיומת(צורן סופי) נכון? הרי הנדסה +סיומת אי יתן לנו את את המילה הנדסאי, רק יש לי ספק קטו ,האם בדרך התצורה של בסיס +סיומת ,הבסיס יהיה מה שכתוב במילה בלבד? או שיהיה אפשר ל"השלים" לו כמה אותיות , למשל ,במילה עיתונאי רואים בבירור את המילה עיתון +סיומת אי , במקרה של הנדסאי לא רואים ממש את המילה הנדסה אלא רק הנדס ואז את הסיומת אי , אני ניסיתי להוסיף ה' כדי לקבל הנדסה אבל אני לא בטוח שזה נכון , פשוט המילה עצמה כמו שהיא כתוב נשמעת באמת כמו ההתחלה של הנדסה , ושמפרקים את המילה הנדסאי לשתיים מקבלים הנדס(נשמע כמו Andas) + אי ,רק אני לא בטוח אם אפשר לקרוא את זה כהינדס +אי (שמביא אותנו לשורש במשקל , כי בסיס אינו יכול להיות פועל) וההוספה של ה' להנדס הייתה בעצם תקינה .
סליחה על החפירה תודה רבה מראש!

trilliane

Well-known member
מנהל
אין בעיה להשמיט ה"א בחיבור בין בסיס לצורן סופי או לבסיס נוסף

הרי הה"א הזאת היא אם קריאה ואנחנו משתמשים בה לתנועת A רק בסוף מילה ולא באמצעה.

לפיכך:
מסעדן = מסעדה + םָן
כמות = כמה + וּת
הנדסאי = הנדסה + םַאי

יש מקרים שבהם מופיעה תי"ו במקום הה"א (כלומר הצורן הסופי מצטרף לצורת הנסמך), בעיקר בצורן םִי (הן כנטייה, הן כגזירה):
ממשלה >> ממשלתי
מערכה >> מערכתי
אבל לא תמיד:
מדינה >> מדיני

ולפעמים זה קורה גם בסיומת םָן:
תבוסה >> תבוסתן
תאווה >> תאוותן
גאווה >> גאוותן

[ואם כבר הזכרתי את הנושא, לפעמים מתקבלת סיומת םָן גם בלי שם עצם שנגמר ב-םָה: כרסתן, רעבתן, פעלתן...]

trilliane

Well-known member
מנהל
שאלות של carmel39 (נא לשרשר, תודה!)

היי carmel39, מכיוון שיש כמות מוגבלת של שרשורים בעמוד הראשי, אני מבקשת מכל גולש שיש לו כמה שאלות בטווח זמן קצר (יום-יומיים) לרכז אותן בהודעה אחת או בשרשור אחד (כלומר אם כבר פתחת שרשור, שרשר אליו) אלא אם השרשור הקודם התארך מאוד או עבר זמן (מעל 72 שעות) והוא כבר לא קופץ.

למעלה