לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1029010,290 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'עף על המדף נופית החשופית מחפשת בית: ספרי נובמבר החדשים'
עף על המדף נופית החשופית מחפשת בית: ספרי נובמבר החדשים
13/11/2018 | 00:37
1
2

וגם: שפן חמוד עם סוד, דב נמלים קטן שנתקע על עץ ולא תאמינו מה גרם לו לרדת ממנו, ספר בבושקה אחד על שלוש אחיות שהוא בעצם ספר בתוך ספר וכלב מגניב בשם הבנר

דלית כהן
11.11.2018
הייתם מאמינים שכבר עבר חודש מאז המפגש הקודם שלנו? כנראה שכשמחכים לסופגניות של חנוכה, הזמן עובר מהר, כי הנה אנחנו מוצאים עצמנו עם הספרים החדשים של נובמבר. הפעם קבלנו מטר ספרים בהשראת בעלי חיים - יש לנו דב נמלים, כלבה בשם בוני, נופית החשופית ושפן עם סוד - סקירת ספרי החודש יוצאת לדרך.

נופית מחפשת בית/ רות אורן
את הספר הזה אנחנו לא נשכח בחיים, כי תמיד כשאנחנו נתקלים בחשופית עם הילדים אנחנו באמת לא יודעים מאיפה היא באה ולאן היא הולכת. כך גם נופית החשופית שבספר - היא מחליטה שהיא יוצאת למסע כדי לחפש לה בית. היא אינה מבינה מדוע אין לה בית כמו לכל חיה:

"בן דודי החלזון גר בקונכיה,
התרנגול בלול, הכלב במלונה,
הפרה ברפת, בשובך היונה.
הדב במאורה ובארוה סוסים,
הציפור בקן ובדיר כבשים."

מה עושה נופית החשופית? לוקחת אותנו למסע חיפוש, כשבדרך היא פוגשת את הצפרדע בביצה, את הכלנית שבגינה ואפילו את גברת פטריה היפה. לאחר שהיא לא מוצאת מקום מתאים, מגיעה נופית למסקנה מופלאה - כל העולם הוא ביתה! התרגשנו נורא ושמחנו במקביל, כי נופית מצאה בית ואנחנו הלכנו לישון בראש שקט.
הוצאה: ספרית פועלים
איורים: נעם וינר

לשפן יש סוד/ עמית צרפתי
מה אתם עושים כשיש לכם סוד? אנחנו למשל, מאוד אוהבים סודות ומשתדלים לשמור אותם אצלנו. לשפן הקטן שבספר יש סוד שאינו יכול לשמור עוד, אז הוא יוצא לחפש חבר מתאים שאותו יוכל לשתף. בדרך הוא פוגש את כל החיות שהוא מכיר וחושב מה לעשות עם הסוד:
"ספר לי!
קפצה הג'ירפה ראשונה,  מבין כל בעלי החיים,
את הסוד אשמור בעננים!
הג'ירפה היא חברה טובה,
אך היא מאוד גבוהה,
איך אלחש את הסוד באזנה?"
כך עובר השפן החמוד בין ההיפופוטם שחי במים מתוקים ורוצה לשמור את הסוד במעמקים, ובין הנמלה החופרת את ביתה 24 שעות ביממה ואת הסוד מציעה לשמור מתחת לאדמה. השפן אף חשב ללחוש את הסוד לצנצנת ולסגור את המכסה, אך לפתע הופיע הינשוף החכם עם רעיון מתוחכם.
לפני שהשפן מקבל החלטה, אתם תצאו עם ילדכם למסע היכרות עם בעלי חיים שונים והמאפיינים המרכזיים שלהם, מה שבעצם מהווה את הסיפור הפנימי של הספר מבלי שתשימו לב - אנחנו התאהבנו בשפן ובמיוחד באיורים היפים. הסוף כה מתוק, אז אל תכעסו, אבל לא נוכל לגלות מה קורה, זה אצלנו חוק.
הוצאה: ספרי צמרת
איורים: נטליה חתונצב

הַבנְרֵ/ פטרישה מקלקלן
איזה ילד לא היה רוצה לפתוח את דלת ביתו ולגלות שהוא קיבל כלב במתנה? אנחנו חושבים שזו פנטזיה שמאז ומתמיד מסתובבת בעולם וזה מה שקורה לניקי, גיבורת הספר שלנו.
יום אחד, דוד אברטון מגיע לביקור משפחתי ומעניק לה את הַבנְרֵ במתנה - כלב גדול עם רצונות משלו וכזה שמסתבר שמבין את שפת בני האדם. ניקי והַבנְרֵ עושים הכל יחד - הולכים לבית הספר, יוצאים לחופשות ומשחקים בשלג:

"האביב הגיע, ויצאנו לחופשה.  הייתי משועממת.
גם הַבנְר היה משועמם.
הַבְנֵר זקוק למשהו חדש ומרגש, אמרתי.
אני לא חושב שֶׁהַבְנֵר זקוק למשהו חדש ומרגש,
אמר אבא.
אבל הוא טעה. יום אחד ראינו את הַבְנֵר מגיע מקצה הרחוב עם
משהו בפה. הוא החזיק אותו בזהירות רבה."

הַבנְרֵ החמוד מביא גור חתולים הביתה וכולם הופכים יחד למשפחה אחת גדולה.
הוצאה: כתר ספרים
איורים: מרק בטוון

דב נמלים נתקע על העץ/ מקס ג'ונסון

"דב נמלים נחמד אחד
נתקע על העץ.
כל מיני חיות משונות מגיעות כדי לעזור  לו לרדת."
כך מתחיל הספר "דב נמלים נתקע על העץ" כשכל חיה המגיעה לעץ מטפסת עליו וממתינה לראות מה יקרה בסוף הסיפור.
"שני תנינים סקרנים באים להציץ
חמישה נחשים לוחשים יוצרים חבל
שבעה עטלפים חצופים לא עושים מאמץ".

לבסוף מופיעות עשר נמלים ללא מילים ולפתע גם דב נמלים שיורד מן העץ. מעבר לסיפור החמוד, מדובר בספר לימודי שהיה לנו כיף להקריא לילדים, כי תוך כדי הסיפור גם למדנו על חיות וגם לספור עד עשר.
הוצאה: דני ספרים
איורים: מקס ג'ונסון

הגרינץ' שגנב את חג המולד/ דוקטור סוס
איך אפשר להגיע לחג החנוכה ולימי חג המולד בלי לדבר על הספר הקלאסי שיוצא כעת במהדורה מחודשת - "הגרינץ' שגנב את החג המולד" מאת דוקטור סוס. אין יותר מושלם מהספר הזה בתקופה של שני החגים הכי מלאי אור וצעצועים.

גרינץ' גר בכפר בשם "מי" והוא יודע שחג המולד קרב ומגיע, חג שהוא מאוד לא אוהב:

"הסיבה
אינה חשובה.
במיוחד
הוא שנא את כפר-מי בערב חג המולד.
מן ההר הוא שלח אל הכפר המואר
מבט גרינצ'י: חמוץ וכועס ואכזר.
כי ידע שכל-מי עסוק שם עכשיו
בתליית מתנות לכל-מי שאהב".

עם איורים מקסימים, טקסטים רכים וחרוזים, אנחנו עוברים עם הגרינץ' מבית לבית וגונבים לכולם את המתנות. אך הפלא ופלא - כפר מי בכל זאת חוגג את החג:

זמו רב התבלבל, הצטער והרהר,  ואז חשב משהו לגמרי אחר:
אולי חג לא קונים..אולי..מה זה אומר?  אולי..חג..זה אומר..הרבה יותר?"

וכאן מסתתר המסר החמוד של הספר - עם כל המתנות שאתם קונים וכל המופעים שאתם הולכים אליהם בחנוכה, אל תשכחו לאהוב, בלי קשר לכמה מתנות תצליחו לסחוב.
הוצאה: כתר ספרים
איורים: דוקטור סוס

לצפיה ב-'המשך'
המשך
13/11/2018 | 00:41
1
דחפוזאור/ מייקל וייט

"מה גדול יותר מדחפור וגם מדינוזאור? דחפוזאור!"
דחפוזאורים חופרים, סוללים, בונים ושואגים! בחרוזיו הנהדרים ובאיוריו הצבעוניים, דחפוזאור יקסים את הילדים.
בדרך כלל אנחנו עוברים ליד אזורי בנייה ומנסים להתעלם מהרעש - אבל ילדים אוהבים משאיות, טרקטורים ולמעשה כל מה שבעל ארבעה גלגלים לפחות. אז מה מגשרים על הפער בנושא? מקריאים להם את הספר כמובן. כך כולם רואים שהכלי הגדול ששובר את הכביש הוא בעצם שוברוזאור, ומי שמגיע אחריו להרוס את הקירות הוא הורסוזאור. כמובן שמישהו צריך לאסוף את השברים, מי אם לא - בולדוזאור.

בסופו של דבר, כל הכלים הולכים לנוח אחרי שבנו משהו חדש. מדובר בספר מקסים המחייה את הכלים הכבדים שאנו רואים כל יום והפך אותם לחיוניים, עם הסברים קצרים ומצחיקים שכל ילד יאהב.
הוצאה לאור: ידיעות ספרים
איורים: מייקל וייט

ספר הבבושקה הגדול/ שירי צוק
ספר בעל קונספט ועיצוב מעניין שקצת הופך את שעת הסיפור למשחק. מדובר בשלושה ספרים דמויי בובות הבבושקה הנמצאים אחד בתוך השני, הכוללים ומשלבים שלושה סיפורים נפרדים על שלוש אחיות; גדולה, בינונית וקטנה, כשכל אחת מספרת את הסיפור שלה - ממש כמו בבושקה אמיתית:

"אנחנו במשפחה שלוש אחיות,
וכולם אומרים שאנחנו ממש דומות.
 שימו לב, נא לא להתבלבל: אני הגדולה - יעל
הבינונית היא דניאל, והקטנה - ליאל."
כשעוברים לספר הבינוני, דניאל ממשיכה לספר את הסיפור:
"אתמול קבלנו מסבתא נעלי בית אדומות.
גדולות, בינוניות וקטנטנות.
כשהלכנו לישון
הנחנו את הנעליים בשורה -
שלא יהיו לבד,
שתהיה להן חברה."

מכאן עוברים לספר של ליאל הקטנה שממשיכה ומספרת את סוף הסיפור. אנחנו חושבים שגם אם הספר היה מורכב מעשר בבושקות, היינו ממשיכים לקרוא את כולן מבלי לשים לב - הילדים התלהבו למצוא את ההפתעה שהיא ספר בתוך ספר. האמת? גם אנחנו.
הוצאה: קלסיקלטת
איורים: מאיה שלייפר

קוין הקואלה תקוע למעלה/ רייצ'ל ברייט וג'ים פילד

אחרי שהיה לנו דב נמלים שמקומו הטבעי אכן לא נמצא על עץ, אנו עוברים לקוין הקואלה המתוק. קוין אוהב להיות על העץ:

"הוא אהב להיאחז
בענפים הגדולים,
 לנמנם לו בשמש
ולכרסם עלעלים."
גם כאשר חבריו קוראים לו לשחק, הוא אוחז חזק ונשאר על העץ:
"כך חייו נשארו
אותו הדבר.
שבועות, חודשים,
המון זמן עבר.
העולם התקדם,
אבל קוין לא זז."

עד שיום אחד בלית ברירה, קוין יורד מהעץ - לא נספר לכם איך - ופוגש את חבריו על הקרקע:

"הדינגו שאל: אז עכשיו תצטרף?
כולם, פה אחד, קראו: בוא! יהיה כיף!
ואפילו שזה לא מה שקוין תכנן,
הוא ענה, למה לא?
נראה לי ש...כן"

כך קוין הקואלה הבין שלנסות זה אפשרי גם בשבילו, ושצריך לפעמים לצאת מאזור הנוחות.
הוצאה לאור: כנפיים וכתר
איורים: ג'ים פילד

בחירת העורכת: מדלן וכלבת הספריה/ ליסה פאפ

פגשתם פעם ילד שאוהב לקרוא? ודאי שכן, הרי כל הילדים אוהבים לקרוא. חוץ ממדלן, גיבורת הספר שלנו. מדלן כל כך לא אוהבת לקרוא, שגם את הטעמים על הגלידה היא לא קוראת. כשהמורה מבקשת ממנה לקרוא בכיתה, היא אף פעם לא מקבלת כוכב:

"לפעמים המשפטים נתקעים לי בפה כמו חמאת בוטנים.
לפעמים ילדים צוחקים כשאני טועה.
אני אף פעם לא מקבלת מהמורה מדבקה של כוכב.
אפילו לא סמיילי.
במקום זה אני מקבלת לב שכתוב עליו נסי שוב."
הספר הזה ריגש אותי מאוד בגלל מה שקורה בהמשך. הנה אני מספרת לכם בתקווה שתתרגשו ביחד איתי.

למדלן קצת קשה בבית הספר בגלל שהיא לא מצליחה לקרוא כמו הילדים האחרים. יום אחד, אמא של מדלן לוקחת אותה לספרייה והספרנית מחכה לה שם עם הפתעה. היא מציעה לה להקריא ספר לכלבה חמודה בשם בוני. בוני אוהבת להקשיב ויושבת ליד מדלן בנועם. בעזרת בוני, מדלן לומדת סבלנות מהי, וגם מצליחה להירגע וכבר לא נתקעת בין מילה למילה. חיות לא שופטות אותנו, הן פשוט שם לאהוב אותנו. תהיו בטוחים שאחרי כמה מפגשים, מדלן קיבלה הרבה כוכבים. ספר מרגש שיכול לעזור לכל ילד שנתקל בקשיים.
הוצאה לאור: ספר לכל
איורים: ליסה פאפ

לצפיה ב-'צייר עולם שלם: יוצר הקומיקס סטן לי הלך לעולמו בגיל 95'
צייר עולם שלם: יוצר הקומיקס סטן לי הלך לעולמו בגיל 95
12/11/2018 | 23:44
1

לי, אחד מאבות הקומיקס המודרני, שתחת עטו נולדו דמויות מיתולוגיות כמו ספיידרמן, אקס מן, הענק הירוק ועוד, נפטר לאחר עשרות שנות יצירה. המעריצים באבל

סטן לי, אחד מאבות הקומיקס המודרני שאחראי לעשרות דמויות קומיקס מיתולוגיות כמו ספיידרמן, אקס מן, הענק הירוק ועוד, הלך הערב (שני) לעולמו, והוא בן 95. החברה של לי, מארוול קומיקס, נחשבת לאחת משתי חברות הקומיקס הגדולות בעולם, יחד עם חברת DC, והוא נחשב לכוח היוצר העיקרי בחברה, ולאחד מהיוצרים הפוריים והחשובים שעיצבו את עולם ותרבות הקומיקס.

לי, יהודי אמריקאי, נולד בדצמבר 1922 בניו יורק, והחל לעבוד בתעשיית הקומיקס בשנת 1939, כשהוא בן 17 בלבד,  בחברת מארקר - שהפכה מאוחר יותר לחברת מארוול. במהלך מלחמת העולם השנייה התגייס לי לצבא ארצות הברית שם הוא שימש ככותב ומאייר לתכנים שהופצו בין החיילים האמריקאים. לאחר המלחמה, חזר לי לחברה, ובסוף שנות ה-50 יצר את "ארבעת המופלאים", הצלחת הקומיקס המשמעותית הראשונה שלו.נכסי צאן ברזל של תרבות הקומיקס, ספיידרמןנכסי צאן ברזל של תרבות הקומיקס, ספיידרמן לאחר הצלחה זו, יצר לי, יחד עם שותפיו ג'ק קירבי וסטיב דיטקו, מספר מהדמויות המוכרות ביותר בעולם הקומיק, דמויות שממשיכות ללוות את החברה עד היום, ואף זכו לעיבודים קולנועיים רבים, בהם האקס מן, איירון מן, הענק הירוק, דרדוויל, דוקטור סטריינג' וכמובן ספיידרמן, שנחשב לאחד משלושת גיבורי הקומיקס הגדולים בעולם, יחד עם סופרמן ובאטמן.

בהמשך חייו, עמל לי על העולם אותו יצר, וזכה לראות את חברת מארוול הופכת לאחת מענקיות הקומיקס, ואת דמויותיה לשוברי קופות רבים בקולנוע, לאחר שבעשור האחרון דמויות רבות בעולם הקומיקס הפכו לשוברי קופות עצומים. לי הלך לעולמו בבית החולים סידרס סיני בלוס אנג'לס, שם חי מאז שנות ה-70.

https://www.maariv.co.il/culture/literature/Articl...
לצפיה ב-'5 שאלות להדס ליבוביץ: "רוצה להוציא את קוראיי מהמסך לשכונה"'
5 שאלות להדס ליבוביץ: "רוצה להוציא את קוראיי מהמסך לשכונה"
12/11/2018 | 23:30
1

היא כותבת לילדים של פעם וגם לאלה של היום, וכילדה עם הפרעת קשב, בכלל חלמה להיות מתעמלת אולימפית. מיה מיטב בשיחה קצרה עם סופרת הילדים הדס ליבוביץ

מיה מיטב

השבוע מתארחת אצלי בסלון הווירטואלי הדס ליבוביץ, סופרת ואמא לשלושה ילדים - אדם, יונתן ושירה (וגם הכלב בונו). הדס הוציאה לאור רומן למבוגרים ושלושה ספרי ילדים. האחרון שבהם: "ליבי או: מה קרה לאיש עם הכלב?" (הקיבוץ המאוחד, 2018), ספר מקסים לראשית קריאה, עליו המלצתי לא מזמן. הספר זכה בשבחים מקיר לקיר ואף בעיטור ״הפנקס״ לספר מצטיין. רצה הגורל וישבתי ליד הדס בכנס של ״הפנקס״ בדיוק כאשר הכריזו על זכייתה, וזה היה מרגש ומלווה אבקת כוכבים.

1. איזה ספר אהבת והשפיע עליך כילדה?
שאלה קלה, ׳ציון ובתיה׳ כמובן, כלומר כל סדרת ׳אל עצמי׳ של גלילה רון פדר, שגמעתי בשקיקה וחיכיתי בלי סבלנות בכלל בכל פעם מחדש לספר הבא. ממש ידעתי איך נראית הגברת שרוני והכרתי מקרוב את ציון ואת הסבתא שלו עם הכתמים על השמלה ואת בתיה היפה. קניתי לפני כמה שנים מהדורה חדשה של הספר ׳אל עצמי׳ לילדים והגשתי להם בהתרגשות מהולה בחרדת קודש. הם לא הבינו על מה המהומה.

2. האם הילדים שלך נותנים לך השראה לכתיבה?
המון. הסיפורים שאני כותבת הם מאוד ריאליסטים, סיפורים מכאן ועכשיו, כאלה שיכולים לקרות לכל ילד/ה, בכל מקום. הרבה פירורים מהחיים שלנו, מהתובנות של הילדים או מחוויות שעברו, נכנסים פנימה לעלילה וגם לאפיון הדמויות עצמן. באופן כללי, אני מן אמא מתבוננת כזו, חווית הילדות מעניינת אותי, אני מנסה לתפוס אותה ולמסגר בכתיבה שלי, גם לילדים וגם למבוגרים, הילדים שלי הם חלק בלתי נפרד מהעשייה שלי.

3. מה התגובה הכי מרגשת שקיבלת מילדים על ספרייך?
הכי הכי מרגש אותי כשילד או ילדה ניגשים ומספרים שהספר שלי נכתב עליהם. זה קורה הרבה בהקשר של ׳ליבי׳ וזה הכי משמח בעולם. הגיבורה של הספר היא ילדה שלא קל לה לשבת סגורה בכיתה ושיעורי חשבון קשים לה. יש לא מעט ילדים כאלה. גם אני הייתי ילדה כזאת. יש משהו מרפא בלתת מילים לסיטואציית חיים מסוימת. זה נותן המון כוח ואישור לכך שאת/ה לא לבד. אני מרגישה זכות גדולה להיות זו ששמה להם יד על הכתף ואומרת - זה בסדר. את בסדר גמור וגם אתה.

4. האם את כותבת לילד/ה שהיית פעם או לילדים של ימינו?
אני חושבת ששני הקולות מהדהדים לי בראש כשאני כותבת. יש משהו קצת נוסטלגי בספרים שלי, אולי זו איזו שאיפה לקחת את הקוראים של היום טיפ-טיפה הצידה מכל הרעשים של המסכים והניידים, להוציא אותם החוצה אל הרחובות של השכונה או אל היער, ולחקור מה קורה בעולם הזה שסביבם. זו בעצם הייתה חווית הילדות של הדור שלי, אז כמובן לא היו לנו הרבה ברירות, אבל העובדה שמעניין שם בחוץ היתה ונשארה נכונה.

5. כשהיית ילדה – מה רצית לעשות כשתהיי גדולה?
כשהייתי ילדה רציתי להיות מתעמלת אולימפית. מה שבטוח הוא שלא חלמתי להיות סופרת. הייתי ילדה עם הפרעת קשב ולא הייתי מוצלחת בכלל בלימודים. המון שליליים ראו התעודות שלי והמון שיחות על מיצוי הפוטנציאל עם ההורים. לקח לי זמן לקבל ביטחון לא רק בכתיבה, אלא בפרסום החומרים. התחלתי לקחת ברצינות את הכתיבה שלי רק אחרי גיל 35, כשקיבלתי את מדור הילדים של ׳עכבר העיר׳, בו התפרסמו הטורים שלי על אימהות ועל ילדות, אח״כ גם נולדו הספרים. בהשקה של ׳דלת מול דלת׳ אמרתי, ממש בדמעות, שאם היו מספרים לילדה שהייתי על כל מה שקורה פה - היא בחיים לא היתה מאמינה.
https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5396584,...

לצפיה ב-'כתבה וספר - קיפוד '
כתבה וספר - קיפוד
12/11/2018 | 07:20
4
6
 היה עצוב לקרוא  על קיפוד צעיר שחלה במחלת עור,קוציו אינם צומחים.
וחשבתי על עירומו {תמונת הקיפוד מופיעה בעיתון} ועל חולשתו הרגשית ,ועל הרהוריו,לבטח חשב על גורלו המר .
ובכול אופן יש נקודת אור.הוא הובל לספארי להשגחה ושמירה וניסיון לריפוי .
ונפל לידיה החמות של "מיכל בן צבי מומחית ברפואה אלטרנטיבית",מיכל מורחת על גופו תרופות שרקחה מצמחי מרפא,מרססת בספרי מיוחד עשוי מצמחים של קממומיל וחיעד,וחושבת מה עוד יועיל לקיפוד הקטן. תוצאות היו מחלת העור חלפה .ומה לגבי הקוצים,בעיה!
הם מתמהמים לצאת "הקוצים אינם יוצאים".
ובכול זאת מקווים לפריצה. פריצת הקוצים הכה הכרחית לקיפוד. 

מתוך הכתבה "קוצו של קיפוד" 11/11/2018 . קורין אלבז אלוש 

ובימים טובים יותר https://www.youtube.com/watch?v=P04h4oKHh-Q

"מה לעשות ? מה לעשות ?
הקיפוד רוצה לרקוד."

את השיר כתבה :אנדה אמיר 
לחן :יצחק לוי 
לצפיה ב-'שמוליק קיפוד '
שמוליק קיפוד
12/11/2018 | 07:36
3
2
של כוש:כתב ואייר 
ומי הוא כוש ?
"
שְׁמוּלִיקִפּוֹד הוא ספר ילדים ישראלי נודע שנכתב ואויר על ידי ט. כרמי ואשתו דאז שושנה היימן– בשם העט המשותף "כוש" (ראשי תיבות של "כרמי ושושנה") – וראה אור בהוצאת ספרית פועלים בשנת 1955.
הסיפור מספר על ילד בשם גדי[1] שחלה ונותר לבד בביתו, וזוכה לביקור של קיפוד חביב המתיידד אתו."
כדאי לקרוא את ההמשך... 
לצפיה ב-'פודי הקיפוד/ מרים רות / הוצאת ספרית פועלים'
פודי הקיפוד/ מרים רות / הוצאת ספרית פועלים
12/11/2018 | 14:27
2
1
פודי הקיפוד – גיבור הספר של מרים רות (1994) – יוצא לראשונה לבדו בלילה לחפש מזון כי אמא קיפודה חולה. הוא שר לעצמו שיר מעודד כדי להתגבר על הפחד, ונקלע בדרכו להרפתקה משעשעת (לגיל 7-3).

בכך יוצא פודי הקיפוד למסע התבגרות בדרך לעצמאותו, כשהוא נושא בתוכו את דמות אמו. כשהוא אומר לה "אמא, אני פוחד", מציידת אותו אמו בעצה טובה: "שיר לעצמך שיר מעודד". ואכן השיר מלווה אותו במסעו. חוויית הנפרדות של פודי מאמו מעניקה לו ביטחון ביכולתו לדאוג לעצמו, להפגין את כישוריו ולהשיג שליטה על חייו.  

הספר מתבסס על האנשת בעלי החיים: קיפודים במרכז, וסביבם עכבר, חתול, כלב ועַיִר, כולם חיים באותו בוסתן. האם הקיפודה היא אם אוהבת ומעצימה, ואילו פודי הוא גיבור שמתבגר ומתפתח. תכונותיהם כאילו אנושיות, אך הם חיים בסביבתם הטבעית, פעילים בלילה ואוכלים חרקים.

ביצירה מהדהדות יצירות עממיות הנושאות מוטיבים ידועים כגון "השמים נופלים" על שמועת שווא שמתפשטת כאש בשדה קוצים, "חד גדיא", שהוא סיפור צביר (שבכל פעם מתווספת עוד דמות) המזמן בזה אחר זה בעלי חיים לפי גודלם, וכמובן סיפור המסע שבו הגיבור נפרד מביתו ומשפחתו ויוצא להשלים משימות מעצימות. היצירה כתובה בהומור, החל מהבהלה המגוחכת של כל החיות מהקיפוד המפוחד, דרך סצנת הסעודה השוברת את הציפיות של הקוראים מן הסעודות המוכרות להם. לדוגמה, המנה הראשונה היא "שממית ממולאה בזבובים מאה".

את הספר איירה ליאת צח גרבר, כשהיא נותנת ביטוי להומור באיור מלא תנועה והבעה. בעלי החיים מעוצבים בשלל רגשות אנושיים: מחוות של פחד ובהלה לצד שמחה וחיוכים; הלילה מתואר בשפע צבעוניות סגולה, כחולה וירוקה – לא כל מה שנראה מפחיד הוא אכן כזה.
לצפיה ב-'ורד הקיפודה/ שלומית דותן /הקיבוץ המאוחד'
ורד הקיפודה/ שלומית דותן /הקיבוץ המאוחד
12/11/2018 | 14:29
1
1
לצפיה ב-'הקיפוד שרצה ללמוד לרקוד / כרמלה וישניאק /אופיר הוצאה לאור'
הקיפוד שרצה ללמוד לרקוד / כרמלה וישניאק /אופיר הוצאה לאור
12/11/2018 | 14:32
2

צריך שניים לטנגו – את זאת לומד על בשרו ועל קוציו הקיפוד שרצה ללמוד לרקוד. ואם החיות בבית הספר לריקודים יצליחו לשתף פעולה ולחולל ביחד, אולי נלמד גם אנחנו לקבל את האחר בלי פחד
לצפיה ב-'על הספר''משם ומכאן''/סופי רחלנקו.'
על הספר''משם ומכאן''/סופי רחלנקו.
12/11/2018 | 09:40
1
47
הוצאת איפאבליש
133 עמודים.
הספר הוא בעצם ספר זכרונות על ימים עברו. המחברת נולדה בברית המועצות. ימי ילדותה בלבוב היו ימים מאושרים היא חיה בעיר יפה עם הרבה גנים וחיי תרבות עשירים. היא אהבה את בית הספר שבו למדה והיו לה חברים וחברות. מלבוב עברה המשפחה לפולין וכל זאת בדרכם לארץ. בפולין עברה סןפי תאונה קשה וכשהשתקמה המשיכו בדרכם. הם עברו את וינה, ונציה והגיעו לנמל חיפה. הם מיו אמורים להגיע לזכרון יעקב, אך ידידת המשפחה אמרה שזה רחוק מהמרכז והם הופנו למעברת נוף ים בין סידני עלי להרצליה פיתוח. הםשפחה קיבלה צריף אזבסט בעל שטה קטן, 3 מיטות ברזל וללא חשמל. הים היה לא רחוק מהמקום. בצריף היה קר בחורף וחם בקיץ. 6 שנים חיו בצריף. לאחר 5 שנים האב נפטר. היו למשפחה קשיי שפה וקשיי פרנסה ויחס מתנשא מצד הותיקים. להורים היה קשה והם היו מתוסכלים. אך התמודדו. ההורים נתנו לסופי כל מה שהיתה צריכה. סופי מספרת על השכנים השונים שהיו במעברה,,בליל השפות וריבוי התרבויות. אך השכנים חיו בשלום ביניהם. סופי התכברה על קשיי השפה העברית וגילתה את יופיה. היא אהבה צרפתית ולמדה בבית הספר אליאנס. סופי אהבה לצייר. כשציירה פלקט בנושא קבוץ גלויות זכתה במילגה לקייטנת חובבי אומנות בירושלים. בסוף כתה י''א זכתה בפרס מחזור על הישגים בצרפתית מטעם השגרירות הצרפתית.
הספר מתעד תקופה קרובה-רחוקה ומשתף אותנו בחוויות רבות בחיי הסופרת. היא משתפת אותנו בגעגועיה להורים ובזכרונות שונים מהילדות. הספר מעניין ואני ממליצה לקראו.
תודה לציפי לוין.
לצפיה ב-'תודה רבה אני אחפש'
תודה רבה אני אחפש
12/11/2018 | 10:59
לצפיה ב-'כתבה וספר - בלוטים '
כתבה וספר - בלוטים
12/11/2018 | 07:52
4
6
קראתי בענין 
מסתבר שנהוג לערוך בברטינה אליפות עולם במלחמת בלוטים.
במה מדובר?.
זוגות עומדים זה מול זה כשהם אוחזים בלוט הקשור לשרוך נעל,ומנסים לפגוע איש בבלוט של היריב, כך שישתחרר מהשרוך,או לסבך אותו בקשר נוסף .
זאת מסורת בברטינה והבריטים מתיחסים לכך בכול הרצינות וכן יתר המשתתפים המגיעים .
שם הכתבה :"אליפות העולם במלחמת בלוטים " רויטרס 4/11/2018
בכתבה ,מצוינים הכללים. כללים נוקשים ,הן לגבי הבלוטים והן לגבי הזמנים:
{הפסד,ניצחון }.
ועוד נאמר שהמשחק התחרותי לא פשוט .המתחרים זקוקים ליכולת להתגבר על קור ורטיבות, ובעיקר נחוצים יציבות וריכוז.

אילו הסנאים היו רואים מה עושים לבלוטים שלהם לבטח היו כועסים .
ובטוחה אני שזאת הסיבה שהם אוספים ואוספים ואוגרים .
הספר שאני מאוד אוהבת בענין הבלוטים {בחרתי בבלוט ולא תחרות }

הוא : 

לצפיה ב-'הבלוט '
הבלוט
12/11/2018 | 08:19
3
4
אדוארד גיבס .
בהוצאת" כנרת זמורה ביתן דביר /2011
מכיוון שהספר עלה בפורום בכול הזדמנות.שולחת הפעם תזכורת בדמות העטיפה החיצונית .
כאמור הספר על איוריו מקסימים .
לצפיה ב-'בלוט הפלא של קמילה/ רות אלמוג/הקיבוץ המאוחד'
בלוט הפלא של קמילה/ רות אלמוג/הקיבוץ המאוחד
12/11/2018 | 08:42
2
4

רות באה לבקר את קמילה הגרה בארץ רחוקה, ליד יער שחור. לפרידה קבלה מידה בלוט קטן וחלק. רות האמינה שלבלוט הקטן יש סוד, כי בכל פעם שנגעה בו עברה בה הרגשה נפלאה של כח ואושר. יום אחד נפלה רות ברחוב. הבלוט התגלגל מכיסה ודני, שעזר לה לאסוף את חפציה, לקח אותו. מיד ניתקו רגליו מהקרקע, והוא עף גבוה מעל לעיר, מעל לים, מעל להרים, עד שנחת ליד יער אפל. מבהל ומפוחד חפש דני את דרכו בסבך היער. לו היתה בידו נוצת זהב יכול היה לשוב הביתה, אבל איך ישיג את הנוצה ואיך יעמוד בפני הדרקון, הגמדים והמכשפה החומדים אותה לעצמם? סדרה מנוקדת לילדים שכבר רכשו את הקריאה
לצפיה ב-'מר בלוט'
מר בלוט
12/11/2018 | 08:49
1
5
לצפיה ב-'האגדה על שלושת האלונים:'
האגדה על שלושת האלונים:
12/11/2018 | 09:29
5

מעשה בשלושה אחים ממשפחת אלון, שדמו מאוד זה לזה, אהבו זה את זה, היו מבלים יחד אלון, לומדים יחד, ופשוט נהנים. לאח אחד קראו "מצוי" לשני "תולע" ולשלישי "תבור". יום אחד הגיעה לשכונתם נערה יפיפייה בשם אלה. שערותיה ארוכות, עיניה מקסימות ולבושה מדהים: בימי הקיץ הייתה לובשת שמלה ירוקה, אך בבוא ימי הסתיו, הייתה עוטה על עצמה שמלה כתומה אדמדמה מרהיבה ביופייה.
רצה הגורל ושלושת הנערים לבית אלון התאהבו בנערה היפיפייה. לא רצו השלושה לריב בניהם והחליטו שהאלה תבחר את מי היא מעדיפה. כל אחד חיפש דרך אחרת לבלוט ולהרשים אותה: תולע עשה קרחת, תבור גידל תלתלים יפים וארוכים, ורק מצוי לא ידע מה לעשות ולכן נשאר כמו שהוא. הלכו לאלה, כירכו סביבה וניסו להרשימה. הסתכלה האלה בשלושתם וראתה כיצד תבור ותולע מנסים להתבלט אל מול אחיהם, מצוי, הביישן והעניו. החליטה אלה כי הוא- הוא אהובה ובו תבחר. ואכן מאז ועד היום לא נפרדים האלון המצוי והאלה הארצישראלית ומצויים הם בחורשים ברחבי הכרמל.
מה קרה לאחים?
אלון התולע נותר עם בלוט קרח.
אלון התבור נותר עם בלוט שעיר.
והאלון המצוי נותר עם בלוט רגיל, לא קרח אך גם לא שעיר.

לצפיה ב-'בוקר עם חדשות '
בוקר עם חדשות
12/11/2018 | 06:36
3
לא קלות ,
בוקר עם מחשבות  על הלוחמים
על אומץ ועוז שאין מילים לתאר
על תסכול ,שיכול היה להיות אחרת .
ועל עצב צרוב בלב ,על לוחם  מהלוחמים שלא חזר .
לא בוקר של שגרה .

לצפיה ב-'שבוע האיור בת''א.'
שבוע האיור בת''א.
11/11/2018 | 17:08
2
3
שבוע האיור הוא פלטפורמה מיוחדת שחוגגת את מדיום האיור והופכת את העיר כולה לתצוגה אחת גדולה. יהיו תערוכות וסיורים בין מוקדים וחללים שונים. זה יתקיים ב-15-24 בנובמבר.
מתוך מגזין גלובס.
לצפיה ב-'חרצית ברשותך,מוסיפה עוד מידע למי שמעוניין לבקר במקומות'
חרצית ברשותך,מוסיפה עוד מידע למי שמעוניין לבקר במקומות
11/11/2018 | 18:12
1
3
השונים
שבוע האיור 2018 יתקיים ברחבי תל אביב, בתאריכים 24-15 בנובמבר 2018 ברחבי העיר תל אביב. השנה יכלול שבוע האיור 50 תערוכות (רובן ככולן חדשות ומקוריות ונוצרו במיוחד לשבוע האיור), שבהן ייקחו חלק מאות מאיירים, מעצבים ואמנים ישראלים. התערוכות תוצגנה בחללי תרבות ואמנות, גלריות שיתופיות, מוזאונים ומקומות בילוי ברחבי העיר, החל ביפו העתיקה בדרום העיר; דרך קריית המלאכה, שדרות רוטשילד ומרכז העיר; ועד למוזאון ארץ ישראל בצפון העיר. מרבית האירועים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום.

לצפיה ב-'זה יכול להיות מעניין'
זה יכול להיות מעניין
11/11/2018 | 18:16
6

ביום חמישי 15 בנובמבר-» 20:00 - "חומי": אירוע פתיחה בהשתתפות יעל ארקין, מנכ״לית עמותת ״תנו לחיות לחיות״ והמאייר דני קרמן, שיספר על ויציג שלל כלבים מאוירים: אפרת לוי מציגה סקיצות מתהליך העבודה על ספר ילדים, שבו היא מתבוננת בחומי הכלב מתבונן על העולם: מפגשים מבוישים עם כלבים אחרים, ערוגות פרחים מעניינות ואוצרות בלומים כמו ענף שבור או שקית ניילון על מדרכה. התערוכה מתקיימת בשיתוף עמותת ״תנו לחיות לחיות״ והיא מלווה את תהליך העבודה על ספר ילדים שמתאר טיולים יומיים עם חומי בשכונה. לוי - מעצבת, מאיירת ומרצה בפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון - איירה ספרים להוצאת כתר והקיבוץ המאוחד. זהו הספר הראשון שהיא גם כותבת.
מתי ואיפה: חומי - בימים ראשון-חמישי, 20:30-08:30; שישי 16:30-08:30; שבת 17:30-08:30 בתולעת ספרים, רח׳ מזא״ה 9. בשיתוף ״תנו לחיות לחיות״.
לצפיה ב-'ספרים הם '
ספרים הם
09/11/2018 | 17:56
3
14
ספרים הם חברים שאינם באים במקום חברים אחרים, אבל שחברים אחרים אינם יכולים לבוא במקומם. " 
עמוד 171
"כמו רומן "דניאל פנק. 
לצוות נשות הפורום : אשלינג,שחרזדה,הזרה ,חרצית ויעל קר ,המובילות במזחלת המסע  הנהדר והאין סופי ספרים ועוד ספרים ....ועוד. מגלות אהבה ,מסירות והקפדה  כה רבה .שולחת לכן מניפה של תודה .
בלעדיכם הפורום לא היה חי,מענין ,ותוסס .אין כמוכן ואתם ראויות לכול שבח .
ממני בחיבוק נאוה .

שבת שלום נעימה וחמה ,
ולכול ידידי הפורום שבת ברוכה  .

לצפיה ב-'מרגש מאוד. תודה .הכל נעשה מקרב לב ומאהבה.'
מרגש מאוד. תודה .הכל נעשה מקרב לב ומאהבה.
09/11/2018 | 20:49
2
2
לצפיה ב-''
10/11/2018 | 09:53
1
5
לצפיה ב-'תודה, אני נהנית לכתוב בפורום.'
תודה, אני נהנית לכתוב בפורום.
11/11/2018 | 17:02
לצפיה ב-'יום הסיגד .'
יום הסיגד .
08/11/2018 | 07:16
14
8

אתמול ציון ,בעדה האתיופית יום הסיגד :
בדקתי וקראתי. ציטוט של קטע קטן מתוך המידע המענין 
"סיגד הוא יום של צום, טהרה והתחדשות, ובמרכזו טקס חידוש הברית בין העם לאל, הכולל קריאת קטעים מן המצהף קדוס {ספרי קודש }וברכות ותפילות לגאולה." ​

ברכות לעדה ..

הזדמנות מצוינת לחשוף את הספר :עץ הסוכריות של יובי "

בוקר טוב , בוקר אור. 
לצפיה ב-' ספרי ילדים: הצצה קסומה לתרבות האתיופית הספר "ירוס הולכת '
ספרי ילדים: הצצה קסומה לתרבות האתיופית הספר "ירוס הולכת
08/11/2018 | 08:44
13
6
לירוסלם" נותן טעימה מוצלחת מסיפור העלייה האתיופית, דרך עיניה של ילדה שעלתה לישראל עם משפחתה. התוצאה הרפתקנית ועשירה בפנינים מהתרבות הרחוקה

מור דבורקין-פולגמן
קאתה לא ישראלי עד שצוחקים עליך. בדיחות עדתיות והומור עוקצני על הבאים לארץ מהווים חלק מ"שרשרת החיול" לישראליות כבר עשורים רבים. אורי זהר ואריק איינשטיין אמרו את זה קודם במערכון העולים הידוע, שבו גרישה ומישה, מיצי ופריצי, מריומה, אלבר, וולאדק ושווילי צעקו, התגזענו וצחקו זה על זה, אבל בסופו של דבר עשו את זה יחד.

» חדש על המדף: מור דבורקין פוגלמן ממליצה על ספרי ילדים במישור אחר, גם ספרי ילדים העוסקים בסיפורי עלייתן של העדות השונות הם ממבשריה הראשונים של הקליטה בישראל, או לפחות של ראשית נוכחותן בזירה התרבותית שלה. "סופה בין הדקלים" ו"פחונים וחלומות" של סמי מיכאל העוסקים בעלייתם של יהודי עיראק, "אל מקום חדש" מאת דורית אורגד העוסק בקשייהם של עולי מרוקו בעיירת פיתוח דרומית, "המצחיקה עם העגילים" בו מספרת יעל רוזמן על תלאותיהם של עולי ברית המועצות ועוד ועוד. כולם נותנים תוקף למקומה של עדה זו או אחרת במרחב התרבותי הישראלי, כאשר לעיתים הכותב הוא בן העדה ולעיתים מי שיש לו נגיעה כזו או אחרת להווי חייה בארץ.לרוב מופיעים ספרים אלו כאשר העדה כבר הולידה בארץ לפחות דורי "צברי" אחד, ועונים על צורך כפול: להעביר את מורשת סיפור עלייתה וקליטתה לדור שנולד כאן, וכן להופכו לחלק מהנוף התרבותי והתודעתי של כלל ילדי ישראל.

כל עדה והסיפורים שלה. ירוס הולכת לירוסלם (כריכת הספר)העוסק במסע עלייתם הקשה והמסוכן של יהודי אתיופיה בשנות השמונים והתשעים, נכתב בהשראת סיפוריהם של עולי אתיופיה תושבי בית שמש, אותם הכירה מלניק במסגרת עבודתה כמתעדת סיפורי חיים. הסיפור מובא דרך עיניה של ירוּס - ילדה העושה את הדרך עם בני משפחתה. ירוס מגוללת בפני הקורא הצעיר, באופן מרתק, מותח ומרגש, את החלום רב הדורות של בני העדה להגיע לארץ ישראל, את היציאה לדרך באישון לילה, את תלאות הדרך והסכנות הרבות שחוו (רעב וצמא, שודדי דרכים והפחד להתגלות על ידי הצבא הסודני או להאבד במדבר) וכן את המפגש הראשון עם בני אדם לבנים שהם גם חיילים יהודים ואת ההגעה המרגשת לארץ.

מלבד תיאור המסע והכמיהה לארץ, מביא הספר טעימה מוצלחת מתרבותה של העדה האתיופית דרך שימוש בפתגמים, שירים וביטויים מהווי חייה, כשהם כתובים הן באותיות אמהריות והן בעבריות ופירושיהם בצידם. כך נחשף הקורא הצעיר לא רק לסיפור מסעם של יהודי אתיופיה, אלא גם למטען התרבותי והרוחני שהביאו עמם לאחר שנים ארוכות של געגוע ותפילה לציון. גם איוריה הנפלאים של מורן יוגב מוסיפים עוד נדבך תרבותי, בזכות השימוש שנעשה בהם בצבעים האופייניים לאומנות אפריקאית וסגנון ציור המזכיר טכניקות של פיסול וחיתוכי עץ המשמשות בה גם כן. גם השימוש במוטיב האיורי החוזר של החסידה, הנזכרת באחד משירי הכמיהה לירושלים של העדה, מוסיף תוכן רב והופך את האיור לשווה ערך לטקסט בהעברת מורשתה התרבותית.

זהו ספר הילדים הראשון של הוצאת הספרים "דרור לנפש", השייכת לתנועת "דרור-ישראל" (תנועת האם של "הנוער העובד") ופועלת ללא כוונת רווח. ההוצאה בוחרת את ספריה מתוך שיקולים של קידום והרחבת השיח התרבותי בישראל, תוך מתן מקום לקולן של אוכלוסיות הנשמעות בו פחות, דוגמת העדה האתיופית. אם "ירוּס הולכת לירוּסלם" מסמן את הכיוון התוכני והסגנוני אליו הולכת ההוצאה בבחירת ספרי הילדים שלה, הרי ששוה להמשיך ולעקוב אחרי פועלה בתחום.

"ירוּס הולכת לירוּסלם", מאת בת-עמי מלניק, איירה מורן יוגב, הוצאת דרור לנפש

לצפיה ב-' שבועת האדרה/ דורית אורגד איורים: אבי כץ /הקיבוץ המאוחד'
שבועת האדרה/ דורית אורגד איורים: אבי כץ /הקיבוץ המאוחד
08/11/2018 | 08:48
12
2

הסיפור מתרחש באתיופיה, זמן קצר לפני "מבצע משה", שבמהלכו עלו לישראל יהודים רבים ממדינה זו. הוא מסופר מפיו של ממו, נער יהודי, בן למשפחה שחיה בכפר אתיופי ומתכננת לעלות לארץ. בכפר של ממו, כמו בכפרים אחרים באתיופיה, פועל מיסיון נוצרי, שעובדיו מנסים למשוך אליו נערים יהודים וכך ללחוץ על המשפחות היהודיות שימירו את דתן. בתגובה מחליטים הוריו של ממו לשלוח אותו אל אחותו הנשואה, שגרה במקום אחר. אולם מיד אחרי המסע הרגלי המפרך של ממו אל אחותו מתחיל מסע הרבה יותר קשה וארוך - המסע אל ארץ ישראל. וכך ממו, חלק מבני משפחתו, ויהודים אחרים עושים ביחד את הדרך הארוכה והמסוכנת אל גבול סודאן, שממנה יוכלו לעלות לישראל.

באמצעות סיפורו האישי של ממו נפגש הקורא עם היופי והעדינות של חיי היהודים באתיופיה בימי שלווה, וכן לאימה ולסבל של תלאותיהם במסעם לישראל. הסיפור מסופר ברגישות ובאהבה רבה לעדה זו, ומקרב אליה את הקוראים. סיפור העלילה סוחף ומרגש, והתיאורים שבו ממחישים את המקום, הזמן והתרבות המיוחדת של העדה האתיופית.
לצפיה ב-'אבא חום /נעמי שמואל/ הוצאת מסדה'
אבא חום /נעמי שמואל/ הוצאת מסדה
08/11/2018 | 08:50
11
1
דניאל הוא ילד בן 4. ילד חום. לא חום מאכילה של שוקולד. לאבא שלו גוון עור חום. אביו הוא בן העדה האתיופית. זאת הסיבה שדניאל הוא ילד חום.

הספר מלווה את דניאל בימיו הראשונים בגן הילדים, מנקודת המבט שלו כילד חדש בגן, כעולה חדש בסביבה חדשה. תוך כדי כך הוא שוזר את סיפורו של האב כסיפור אחד מיני רבים על עליית יהודי אתיופיה.

הבדלי הצבע בין דניאל ה"חום" לבין חבריו ה"לבנים", כפי שהוא מכנה אותם, מעלים חוסר ידע והבנה, ואלה יוצרים כעסים, כנויי גנאי מעליבים ואף אלימות פיזית.

דניאל ואביו מספרים לילדי הגן על אתיופיה, על כפר הולדת האב – הכפר קינו, ועל בני משפחתם. מתוך כך אנו לומדים על מנהגי העדה, על חשיבות השייכות המשפחתית, על מעמדם השונה של עיסוקים שונים ועל התמודדות היומיומית של יהודי אתיופיה לשם קיום.

אכן, התרבות שונה, הצבע השונה, אך יש גם נקודות דמיון לישראל ולילדים, ילדי הארץ. דניאל מספר על העיר הגדולה אדיס אבבה שיש בה, כמו בארץ מכוניות ובניינים רבים.

דניאל מספר גם על סבו – דניאל שעל שמו הוא נקרא.

סיפור על שייכות, על געגועים ועל ערגה  אל הבית האמתי – ישראל , על השורשים בארץ אחרת, על המסע ברגל בדרך לארץ-ישראל  ועל העץ העבות – עץ המשפחה – ששורשיו באתיופיה וענפיו הצעירים בארץ.

הספר מלווה באיורים של הסופרת נעמי שמואל, על-פי תמונות שצילמה בביקוריה באתיופיה.
לצפיה ב-'דסטה ואני /נעמי שמואל /הוצאת לילך'
דסטה ואני /נעמי שמואל /הוצאת לילך
08/11/2018 | 08:54
10
6
לצפיה ב-'מה שמי ומי אני ? נעמי שמואל יצא לאור ע"י הוצאת המכון לחקר'
מה שמי ומי אני ? נעמי שמואל יצא לאור ע"י הוצאת המכון לחקר
08/11/2018 | 09:00
9
5
הטיפוח בחינוך

הספר מספר איך תינוקת באתיופיה מקבלת הרבה שמות ממשפחתה, על המעבר הבין תרבותי וההקשר לשם וזהות. איך תקרא לעצמה בישראל?
לצפיה ב-'יום עדות בבית הספר.'
יום עדות בבית הספר.
08/11/2018 | 10:23
8
6
כשעבדתי כמורה, חגגנו יום עדות. כל עדה קבלה מתחם מסוים. יוצאי אתיופיה באו בבגדים החגיגיים, הביאו מאכלים שונים וכן חפצים. היה מרגש.
לצפיה ב-'ילדת הקשת בענן /נעמי שמואל /קיבוץ מאוחד'
ילדת הקשת בענן /נעמי שמואל /קיבוץ מאוחד
08/11/2018 | 10:32
7
3
נעמי שמואל, סופרת ואנתרופולוגית, עוסקת בתחום החינוך וגישור בין תרבותי. היא עצמה עלתה לארץ מאנגליה, בעלה מאתיופיה, ולהם ארבעה ילדים. מספריה לילדים: ``אבא חום``, ``איך עושים שלום``, ``דסטה ואני``, ``אל תספרו לילדים``, ``עץ החיים``, ``מה שמי ומי אני``... ``אבא תספר לי עוד``. ``הנה עולה מאתיופיה, הנה עולה מאתיפיה!`` שמעתי קריאות. הסתובבתי לאחור ולא ראיתי מאחורי שום ילדה מאתיופיה. ילדים התחילו להתקהל סביבי, ועדיין לא קלטתי שהם מתכוונים אלי. מסקרם נולדה בארץ לאלם שעלתה מאתיופיה ולאב שעלה מארצות הברית. כשמשפחתה עוברת מקצרין להרצליה, זמן קצר לאחר מבצע שלמה, עליה להתמודד עם דעות קדומות של ילדים הנפגשים בפעם הראשונה עם ילדה שצבע עורה חום. החוויה הקשה גורמת למסקרם להתעמת עם שורשיה השונים. בעזרת סיפורי סבתה האתיופית, המתגוררת בקצרין, היא לומדת להשלים עם זהותה המגוונת.
לצפיה ב-'אברה '
אברה
08/11/2018 | 19:03
6
1
המסע אל הציור 
של שוהם סמיט 
אברהם פדרו .
בהוצאת כנרת זמורה ביתן 
סיפורו האישי של אברה, אברהם פדרו שעלה מאתיופיה .
המתאר בציור ובמלל את החיים בכפר, והמסע לירושלים .
לצפיה ב-'הצמות של למלם / טובה מדהני-גבייאו / אוריון '
הצמות של למלם / טובה מדהני-גבייאו / אוריון
08/11/2018 | 19:29
5
2

שם המאייר: צבי פדלמן
ספר זה מבוסס על סיפור אמיתי שקרה, כאשר בתה  הקטנה של מחברת הספר לא הסכימה שתיקלע לה צמות, כי רצתה שיער חלק ותסרוקת כמו שאר הילדים בגן.
כדי לעזור לבתה, כתבה את הסיפור הזה.  היא אהבה מאוד לשמוע את הסיפור, ודרכו הבינה שהצמות הן דבר יפה ומיוחד.
המניעים שהביאו אותה לכתוב את הספר, מלבד כדרך להגשמה עצמית:
מצד אחד - הרצון להעביר לילדים ממוצא אתיופי וגם לילדים אחרים, המרגישים שונים במראם החיצוני, את החשיבות של קבלה עצמית.
ומצד שני – לומר לכלל החברה הישראלית, המורכבת מאוכלוסיות שונות, כי אם נלמד לקבל את השוני ולכבד את האחר, החיים יוכלו להיראות אחרת.
הסופרת: טובה גבייאו-מדהני, יוצאת אתיופיה. אם לשלושה ילדים,  בעלת תואר שני במנהל עסקים.
לצפיה ב-'אלמז פוסעת בשבילי ילדותה / ד"ר ווביט וורקו מנגסטו '
אלמז פוסעת בשבילי ילדותה / ד"ר ווביט וורקו מנגסטו
08/11/2018 | 19:45
4
1
ותקוה סנדקה
שם ההוצאה: אוריון
שם המאייר: שלומי צ'רקה

לַתְּאוֹמִים מוּלוּ וְצָגַאי יֵשׁ שִׁקּוּי אֹמֶץ .יֵשׁ לָהֶם גַּם עֶצֶם נֶגֶד חַיּוֹת טֶרֶף, אֶבֶן נֶגֶד אוֹיְבִים וְזֶרַע נֶגֶד גַּעְגּוּעִים. בְּכָל אֵלּוּ צִיְּדָה אוֹתָם אִמָּא לִפְנֵי שֶׁשָּׁלְחָה אוֹתָם מֵהַכְּפָר שֶׁלָּהֶם — שֶׁעָלָה בָּאֵשׁ — לְמַסָּע שֶׁיַּצִּיל אֶת חַיֵּיהֶם.
בַּדֶּרֶךְ אוֹרְבוֹת לָהֶם סַכָּנוֹת רַבּוֹת: אֲרָיוֹת, צְבוֹעִים וְלֵילוֹת חֲשׁוּכִים. הַאִם יַצְלִיחוּ מוּלוּ וְצָגַאי לְהִתְגַּבֵּר עַל הַמִּכְשׁוֹלִים וּלְהַגִּיעַ לִמְקוֹם מִבְטַחִים?
הַסּוֹפֶרֶת תָּמָר וֵרֵטֶה–זֶהָבִי וְהָעוֹרֶכֶת רוֹנִית רוֹזֶנְטַל נִפְגְּשׁוּ עִם פְּלִיטִים מֵאַפְרִיקָה וְשָׁמְעוּ מֵהֶם סִפּוּרִים עַל יַלְדוּתָם וְעַל מַסָּעָם הַמְּפָרֵךְ. הַצַּיֶּרֶת סִילְבְיָה כַּבִּיבּ הִצְטָרְפָה לַמִּפְגָּשִׁים, וְכָךְ נוֹלַד סֵפֶר הַיְּלָדִים הַזֶּה.
מוּלוּ וְצָגַאי הֵם שְׁנַיִם מִבֵּין כַּ–50 מִילְיוֹן פְּלִיטִים בָּעוֹלָם. לְכָל אֶחָד וְאַחַת סִפּוּר אִישִׁי מִשֶּׁלּוֹ, וּלְכֻלָּם סִפּוּר מְשֻׁתָּף — הֵם בָּרְחוּ מֵאַרְצָם כְּדֵי לְהַצִּיל אֶת חַיֵּיהֶם, וְהֵם מְנַסִּים לִשְׂרֹד בְּאֶרֶץ אַחֶרֶת וּמְקַוִּים שֶׁיּוֹם אֶחָד יוּכְלוּ לָשׁוּב לְמוֹלַדְתָּם.
לצפיה ב-'יום החרגול וימים אחרים / אורגד דורית /הקיבוץ המאוחד'
יום החרגול וימים אחרים / אורגד דורית /הקיבוץ המאוחד
08/11/2018 | 19:53
3
1

אסנת, עולה מאתיופיה, מספרת ביומנה על ימים טובים וימים קשים שהיא חווה במרוצת השנה. היא מתארת את קשיי הקליטה, את הגעגועים לאביה שעזב את הבית וחזר לאתיופיה, ומספרת גם על הצלחותיה ועל חבריה החדשים בארץ. דרך סיפורה מתוודע הקורא לעולמם של עולי אתיופיה, וחש הזדהות עם הנערה הזאת, שמתגלה כנערה מחוננת,רגישה ויצירתית, המצליחה להתגבר על קשייה. סיפורה של אסנת הוא סיפור  של התמודדות והצלחה.
לצפיה ב-'קלקידן / אורגד דורית /הקיבוץ המאוחד'
קלקידן / אורגד דורית /הקיבוץ המאוחד
08/11/2018 | 19:55
2
1

את הנער קלקידן פגשה דורית אורגד בעת שקיימה מפגשי ספרות באחד מבתי הספר באשקלון.

סיפרו לה עליו שהוא תלמיד מצטיין, וגם מבחינה חברתית הוא מצליח מאוד, וזאת למרות הקשיים שמשפחתו נאלצת להתמודד אתם. תשובתו של הנער הייתה חיובית, ועל סמך התרשמותה של הסופרת מן השיחה שקיימה אתו, היא רקמה את עלילת הספר.

בעיצוב דמותו של קלקידן באים לידי ביטוי נחישותו ועוז רוחו, והדרך שבה הוא צולח את מסלול המכשולים שהחיים מעמידים לפניו, מעוררת כבוד. ואכן, כזה הוא יחסם של חבריו אליו. וכמו בסיפור בלשי, הם מסייעים לו לאתר את האיש האשם בעוול שנעשה למשפחתו, ופועלים אתו לתיקונו.
לצפיה ב-' מבצע אחים / רונית לוינשטיין-מלץ/ידיעות ספרים'
מבצע אחים / רונית לוינשטיין-מלץ/ידיעות ספרים
08/11/2018 | 20:00
1
1
גל, שייט מפרשיות בן 13 , מתקשה להבין: מדוע גיורא, מדריך השיט הנערץ עליו, מתייחס לחברו דוד באופן כה גס רוח? האם ייתכן שלגיורא יש משהו נגד אתיופים? בהדרגה, מתגלה לדוד ולגל סיפור הקשר המיוחד בין גיורא למשפחתו של דוד. סיפור של גבורה ואשמה, של סבל ושל גאולה.
שני סיפורים מופלאים נפגשים בספר הזה — זה של אנשי המוסד הישראלי וזה של יהודי אתיופיה, שחברו יחד לאחד המבצעים הנועזים ביותר להעלאת יהודי אתיופיה לארץ: מבצע אחים.

בספרה החדש פורשת רונית לוינשטיין־מלץ סיפור מפתיע ומרתק על אנשי המוסד הישראלי אשר פעלו בעורף האויב כדי לסייע לקבוצות עולים מאתיופיה להגשים חלום ישן ולהגיע לארץ שכולה זהב. מבצע אחים מצטרף לספרים הקודמים בסדרה המצליחה "מסע בעקבות שמי", שבה בני נוער מגלים את המקור לשמם ומתוודעים לסיפוריהם המשפחתיים, שכולם חלק מסיפורה של מדינת ישראל.

מבצע אחים הוא הספר השישי בסדרה "מסע בעקבות שמי". קדמו לו הספרים תריסים ירוקים פתוחים, נס של אהבה, מעבר לפינה, בין ים לים ו־ 13 אדום
לצפיה ב-'בנו של צייד האריות/ שמואל נעמי /הקיבוץ המאוחד'
בנו של צייד האריות/ שמואל נעמי /הקיבוץ המאוחד
08/11/2018 | 20:04

סיפורם של אהרון, שהיה צייד אריות באתיופיה ושל בנו, אורן, נער מתבגר שנולד בארץ ומתקשה למצוא את מקומו במשפחה ובחברה. אל קשיי הקליטה ופער הדורות נוסף פער תרבותי המביא להתנגשויות בלתי פוסקות בין השניים. רק כאשר אורן, תוך סיכון עצמי מונע פיגוע, הוא זוכה להערכה מאביו.
לצפיה ב-'עץ הסוכריות של יובי '
עץ הסוכריות של יובי
08/11/2018 | 08:57
17
לסלי סימפסון :כתבה 
איורים :לי פורטר 
נוסח עברי :רונית חכם 
בהוצאת אגם ילדות/2018 
יצא לאור ב/2011
ומשהו אישי האיורים של לי פורטר, כול כך ריגשו אותי,כך שהספר נגיש ומונח לפני,לא פעם ולא פעמים אני חוזרת ומביטה בציורים.נדהמת מחדש,מקווי האיור,מהבעות הפנים והתנועתיות,מהאוירה,מהצבעים ומצבעי הרקע המתחלפים בדפים,מרכות,לאימה,או חלום, ומתארים את המחולל בנפש הפרט או הכלל של  גיבורי העלילה.לא פלא שיש הטוענים ספר כאמנות הוא. נפלא .
"עץ הסוכריות של יובי"הוא סיפור מסעה המסוכן,המתיש והמפרך של יובי בת החמש מאתיופה לירושלים,ולאימה שמחכה לה שם.לצידה לאורך כול הדרך הארוכה,עמדה הסבתא המגוננת ובני משפחתה המורחבת.

הסיפור מסופר בגוף ראשון " בלילה שבו ברחנו ,לבשתי את השמלה הלבנה עם הפרחים הרקומים .רכבתי על חמור ,כי הייתי בת חמש ולא היו לי נעלים .
האימה היתה בת לוויתם,בני המשפחה השתדלו להדחיק.ילדים מרגישים  בשינוי מצב הרוח של המבוגרים, גם יובי הקטנה הרגישה, לצידה עמדה הסבתא,בעלת כוחות, אמונה,תקוה וחוזקה. היא מעודדת את הקטנה "אל תפחדי ביתי,מלאכים שומרים עלינו", משפט שחוזר על עצמו בכול קושי,כדוגמת יללת הצבועים המפחידה.
במשבר רוחות החול,עת הסתחררו ערמות החול ,והחול חדר לאף ולפה.או תחושת יאוש שהשתלטה על הקבוצה כאשר שודדים תקפו את הקבוצה,בזזו, שדדו,לא הניחו,איימו התנפלו ושנית חזרו כהבטחתם.
יובי וסבתא  צמודות דבריה רכים,מלטפים מזרימים כוחות בלב קטנה.יובי וסבתא תמיד יחד,לוחשות זה לזה,הפעם יובי מציעה הצעה היכן להחביא את הכסף שנותר. סבתא מקבלת את הצעתה ומתגאה בנכדתה "איזה נכדה חכמה יש לי!" אמרה סבתא
"חכמה יותר מכול השודדים".
המסע ממשיך "הבטן כאבה ,הרגלים היו פצועות ,העיפות משלטת,הרעב מכה .בסופו של דבר הם הגיעו למחנה,בהמתנה להגעת המטוס .שם שוב אפשר לחלום,חלומות מתוקים "יש עצים ועליהם סוכריות המון סוכריות . וכשקוטפים אותן הם צומחות מחדש " .
סיפורה של יובי הילדה בדרך לא דרך,בין רגעי המשחק,רגעי הסבל ,ורגעי התקוה שנלחשו עד בואם לירושלים. סיפורה של ילדה שחוותה את המסע הלוא יאומן. 
ממליצה 
לצפיה ב-'קראתי ואני ממליצה'
קראתי ואני ממליצה
07/11/2018 | 11:49
1
31

מדלן וכלבת הספריה /פאפ ליסה /ספר לכל/זימזון

בכיתה של מדלן לומדים לקרוא. המורה נותנת לילדים לקרוא בכיתה וכאשר הם מצליחים מחלקת להם כוכב.  '' כוכבים הם בשביל מי שיודע טוב לקרוא, כוכבים הם בשביל מי שמבין את המילים וגם אומר אותן בקול''.
מָדֵלֶן לֹא אוֹהֶבֶת לִקְרֹא. לֹא סְפָרִים, לֹא עִיתּוֹנֵי יְלָדִים, אֲפִילּוּ לֹא אֶת הַטְּעָמִים עַל הָאוֹטוֹ–גְּלִידָה ועל כן היא תמיד נלחצת כאשר המורה פונה אליה.
יום אחד היא מגיעה לספריה  ומחכה לה הפתעה. הספרנית מבקשת ממנה להקריא לכלבה בוני,
כַּלְבַּת סִפְרִיָּה. לְבּוֹנִי הִיא יְכוֹלָה לִקְרֹא סִפּוּר וְאִם הִיא נִתְקַעַת בְּמִלִּים, לַכַּלְבָּה לֹא אִכְפַּת.
מָדֵלֶן יְכוֹלָה לְלַטֵּף אוֹתָהּ, עַד שֶׁהִיא מַצְלִיחָה לִקְרֹא אֶת הַמִּלָּה.
מִתְבָּרֵר שֶׁנֶּחְמָד לִקְרֹא כְּשֶׁאַתָּה לֹא פּוֹחֵד שֶׁמָּא תִּטְעֶה.
בּוֹנִי מְלַמֶּדֶת אֶת מָדֵלֶן שֶׁזֶּה בְּסֵדֶר לִקְרֹא לְאַט,
לְנַסּוֹת שׁוּב וּלְקַבֵּל עֶזְרָה מֵחָבֵר ובסופו של דבר מצליחים.
כאשר המורה פונה אליה בבקשה לקרוא לפני הילדים בכיתה, מדלן אז חושבת על בוני נושמת עמוק ומדמיינת שהיא ממש לידה. ''בלי שהרגשתי הגעתי כבר לסוף העמוד. אני מסתכלת על המורה ,על הפנים שלה יש חיוך גדול. הצלחתי קיבלתי כוכב!''
אהבתי את הרעיון למרות שהוא לא חדש  והוא מיושם בארצות שונות. השילוב של בעלי חיים וילדים תמיד מצליח .
האיורים מקסימים.
מתאים להקראה בכיתה, בכיתות א', ראשית קריאה.

הסיפור כאן באנגליתhttps://www.youtube.com/watch?v=Rtf-ufKrmGs

טרנד טיפולי לילדים: מקריאים ספרים לכלבים
בארה"ב כבר מדובר בתופעה נרחבת שמתרחשת באלפי בתי ספר וספריות: ילדים, בעיקר כאלו המתקשים בקריאה, מקריאים לכלבים סיפורים. המומחים והמחקרים טוענים כי הטיפול המיוחד מביא לשיפור דרמטי ביכולות הקריאה. סוד ההצלחה: הילד יודע שגם אם יטעה, הכלב לא ישפוט אותו

https://www.mako.co.il/home-family-kids/education/...

מורים כלבבם
תמר טרבלסי חדד
הם ישבו מרותקים והביטו בילדים שהקריאו להם את "איה פלוטו", "כלב ושמו סולרו" וספרים אחרים — ויצרו אווירה של קשב מוחלט עבור כל ילד. לא, לא מדובר במורים — אלא בכלבים טיפוליים מיוחדים העוזרים לתלמידי כיתות ב' בבית־הספר היסודי "אילות" בגני־תקווה לפתח ביטחון בקריאה.

https://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4769567...

ידידו הטוב ביותר של האדם: הכלבים יעזרו לתלמידים להשתפר בקריאה

עמרי מניב
מעכשיו הכלב הוא גם ידידו הטוב של התלמיד הקורא. השיטה החינוכית שהפכה להצלחה גדולה בארה"ב הגיעה לישראל: התלמידים שחוששים מקריאה מול חבריהם או מול המורים מקריאים לכלבים. התוצאות מראות שיפור ממשי בקריאה

http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=124461...

עזרה הדדית: ילדים קוראים ספרים לכלבים
הקשר בין כלבים לילדים הופך מעניין מיום ליום: פיילוט חדש במיזורי, ארה״ב, מצוות ילדים בני 6-15 להקריא ספר לכלבים חששנים שהגיעו למקלט של האגודה ההומניטרית לבעלי חיים. המטרה: לתחזק את יכולות הקריאה של הילד ולהעניק לכלב הנטוש חבר חדש
https://www.mako.co.il/home-family-kids/education/...

לצפיה ב-'יעל תודה. '
יעל תודה.
08/11/2018 | 07:04
2
לצפיה ב-'על הספר ''החיים על פי דוד אריה''/אוריאל לין.'
על הספר ''החיים על פי דוד אריה''/אוריאל לין.
05/11/2018 | 10:31
28
24
הוצאת סטימצקי
142 עמודים.
מחבר הספר אוריאל לין, ביקר בארצות רבות והיו לו תפקידים רבים. הוא כיהן בשורת תפקידים בכירים בשירות המדינה ובכנסת ישראל. משם עבר למנהיגות עסקית. בספר לקחים מחייו ומנסיונו האישי. הוא מציע ראייה על התנהגות אנושית מזווית אחרת. הוא מציע איך לבנות חיים עשירים יותר ומהם התנאים להצלחה וזה בהשראת דודו הרוחני מסין. הוא מציע זאת בדרך של אימרות קצרות בשפה פשוטה ותמציתית וזה מלווה באיורים.
לדוגמה כמה אימרות שמצאו חן בעיני:
                            חברות איתנה וארוכת טווח
                              אינה מושגת בקלות.
                                 אם אתה רוצה
                            שיהיו לך הרבה ידידות וידידים,
                                   למד קודם כל
                                לקבל את בני האדם
                                    כמות שהם.

בפועל אנו קרבן ש/ל מה שמתרחש במוחנו.
                               אתה יכול לעצור סוסים דוהרים
                              אבל אינך יכול לעצור את זרם המחשבה.

הדוד לין, לאחר התבוננות בתיפקודם
                             של נושאי מישרה:
                    המבחן של כל בעל תפקיד אינו
                          כיצד הוא התנהג
                            קודם לקבלת התפקיד
                            או כיצד הוא מתנהג
                            לאחר שסיים את התפקיד.
                        מבחן מאמת הוא כיצד הוא מתנהג
                               בזמן כהונתו בתפקיד.

אצל פוליטיקאים, הערך העליון
                                   אינו הנאמנות
                                אלא השמירה על הכיסא.
                               ואל תמהר להאשימם,
                              כי מה יעשו עם נאמנות
                                          ללא הכיסא?

האימרות מאד מענינות וגם האיורים מענינים. נהניתי לקרוא את הספר ואני ממליצה לקרוא אותו.
לצפיה ב-'בעקבות הספר שירים וסיפורים על סין.'
בעקבות הספר שירים וסיפורים על סין.
05/11/2018 | 10:32
2
3
לצפיה ב-'תה ואורז יש בסין. מילים:אברהם שלונסקי.'
תה ואורז יש בסין. מילים:אברהם שלונסקי.
05/11/2018 | 10:34
1
3
תה ואורז יש בסין, בארץ הנידחת
ובארצנו יש חמסין וכל מיני קדחת...

לצפיה ב-'בארץ סין/לאה גולדברג.'
בארץ סין/לאה גולדברג.
05/11/2018 | 10:37
2
בארץ סין גר צ'ן-סו-לין
בבית עם גינה
ולו שלושה בנים גדולים
ובת אחת קטנה...
לצפיה ב-'טעות גדולה. שם הספר החיים על פי הדוד מסין.'
טעות גדולה. שם הספר החיים על פי הדוד מסין.
05/11/2018 | 10:39
1
3
לצפיה ב-'טעות '
טעות
05/11/2018 | 11:23
2
חרצית ,זה קורה לכולנו , "טעות לעולם חוזרת" גילוי נאות ,לא שמתי לב. 

לצפיה ב-'לחרצית '
לחרצית
05/11/2018 | 10:43
2
6
תודה על ההמלצה המושקעת . .

לצפיה ב-'ומוסיפה '
ומוסיפה
05/11/2018 | 11:02
1
7
את החיים על פי הדוד הרוחני מסין , קראתי אף אני ,ושמחתי כאמור על המלצתך .
האימרות  על ההתנהגות האנושיות ,ההצלחה , הצפיה, והאכזבה  נותנות מקום למחשבה ובהחלט מעניינות .
בזמן המתאים אוסיף מהאימרות .  
לצפיה ב-'עטיפה קדמית '
עטיפה קדמית
05/11/2018 | 11:09
11
אוריאל לין 
החיים על פי הדוד מסין

לצפיה ב-'מקסים'
מקסים
05/11/2018 | 11:42
19
3
לצפיה ב-'הזמיר של מלך סין / הנס כריסטיאן אנדרסן'
הזמיר של מלך סין / הנס כריסטיאן אנדרסן
06/11/2018 | 06:56
18
6
"כשנודע למלך סין כי בגן הארמון שלו חי זמיר ששירתו נפלאה ונוגעת ללב, הוא מצווה למצוא אותו ולהביאו אל הארמון. הזמיר האפור נכלא בכלוב זהב, ובכל עת שהמלך מבקש הוא שר לו משירו הערב. געגועיו של הזמיר אל היער והחופש עזים מאוד, אך נאמנותו למלך גדולה שבעתיים.

יום אחד מקבל המלך מתנה יקרה – זמיר עשוי זהב ואבני חן, שאף הוא מפליא לשיר. האם הזמיר המלאכותי הנוצץ ישכיח מלב המלך את הזמיר החי, האפור, הפשוט?
הידע המלך להבחין בכוחה של שירה היוצאת מן הלב?

טעם המעשייה היפהפיה של הנס כריסטיאן אנדרסן לא פג, אף כי חלפו יותר ממאה שנים מאז נכתבה. כעת היא מוגשת לקוראים בנוסח מחודש של הסופרת והמתרגמת בינה אופק ובלבוש מרהיב, מעשה ידיה של המאיירת הצעירה אלאמר סטרוז."

לצפיה ב-''העציץ הריק' - דמי'
'העציץ הריק' - דמי
06/11/2018 | 07:04
17
8
"יום אחד מכריז קיסר סין על מבחן מיוחד במינו. הוא מחלק זרעים לכל ילד וילדה ברחבי הממלכה, ומבטיח שמי שיצליח להנביט את הזרעים ולגדל את הפרחים היפים ביותר, יבחר להיות יורשו.

למרות מאמציו, פינג אינו מצליח משום -מה להנביט את הזרע שקיבל..."

"דמי, אמנית אמריקנית, עיבדה מחדש אגדה סינית יפהפייה וחכמה, והעניקה לכל משפט בסיפור עמוד מצויר שלם. קיסר סין, חובב גדול של פרחים, חיפש לעצמו יורש ראוי, והחליט “לתת לפרחים לבחור”. הוא חילק לכל ילד בסין זרע אחד ואמר: “עשו כמיטב יכולתכם, ובעוד שנה יירש הטוב מביניכם את כיסאי”. פינג, גיבור הספר, הוא ילד בעל “אצבעות ירוקות”, שגינתו מלבלבת ופורחת, וגם הוא מקווה לגדל מהזרע של הקיסר את הפרח היפה ביותר; אך למרות כל מאמציו, הזרע לא נובט. ביום המיועד נוהרים ילדי סין אל הארמון ובידיהם עציצים פורחים ומרהיבים, ורק פינג מגיע עם עציץ ריק. כשהקיסר שומע ממנו את הסיבה לכך, הוא זורח מאושר ומכריז על פינג כיורשו: מתברר שהזרעים שחילק לילדים היו כולם מבושלים – ורק לפינג היו גם היושרה וגם האומץ להופיע לפני הקיסר עם העציץ הריק. כך מסתיים הספר."

לצפיה ב-'הכוח הגדול בעולם / דמי'
הכוח הגדול בעולם / דמי
06/11/2018 | 07:15
16
6
"הַכּוֹחַ הַגָּדוֹל בָּעוֹלָם -
בְּאֶרֶץ סִין הָרְחוֹקָה 
הֶחְלִיט הַקֵּיסָר פִּינְג לָחוּד חִידָה לְיַלְדֵי הַמַּמְלָכָה: 
מַהוּ הַכּוֹחַ הַגָּדוֹל בָּעוֹלָם? 
יְלָדִים בְּכָל רַחֲבֵי אֶרֶץ סִין 
חִפְּשׂוּ אֶת הַתְּשׁוּבָה. 
אוּלַי הַכּוֹחַ הַגָּדוֹל בָּעוֹלָם 
הוּא הַכֶּסֶף? אוּלַי הוּא הַנֶּשֶׁק?
אוּלַי הוּא הַיֹּפִי?
וְאוּלַי יֶשְׁנוֹ כּוֹחַ אַחֵר 
שֶׁרַק הַחֲכָמִים בְּיוֹתֵר 
מְבִינִים אֶת סוֹד קִיּוּמוֹ?
דֵמִי הִיא מְאַיֶּרֶת וּמְסַפֶּרֶת אָמֵרִיקָנִית עֲטוּרַת פְּרָסִים. 
הִיא אַסְפָנִית שֶׁל סִפּוּרֵי עַם שֶׁזּוֹכִים לִלְבוּשׁ מַרְהִיב תַּחַת מִכְחוֹלָהּ, וּמְבִיאִים לַיְּלָדִים אֶת הַהוֹד וְהֶהָדָר שֶׁל מַמְלָכוֹת עַתִּיקוֹת וְתַרְבּוּיוֹת מֻפְלָאוֹת.
דֵמִי בָּחֲרָה הַפַּעַם לְצַיֵּר וּלְסַפֵּר סִפּוּר עַם סִינִי בְּהַשְׁרָאַת 
בֶּן זוּגָהּ, שֶׁחָשַׂף בְּפָנֶיהָ אֶת רוּחָהּ
וְאֶת יָפְיָהּ שֶׁל הַתַּרְבּוּת 
הָעֲשִׁירָה שֶׁבָּהּ גָּדַל."

לצפיה ב-'ליאנג ומכחול הקסמים / דמי'
ליאנג ומכחול הקסמים / דמי
06/11/2018 | 07:19
15
6
"הספר מספר על ילד מאוד עני שחי בסין. ואוהב לצייר. אין לו כסף בכלל , אפילו לא למכחול. הוא מנסה ללכת לבית ספר לציור ולבקש להצטרף - כששם הוא מקבל תשובה ממש הגיונית מהמורה הראשי - המורה צועק עליו ומגרש אותו בטיעון -"ממתי קבצנים לומדים ציור ונהיים ציירים??" - הערה מאוד מרשימה בפני עצמה, שרק מראה על הבעיות הטמונות בעולמינו, ואני חושבת מומלצת מאוד כנושא שיחה עם ילדים - עד כמה דברים שקורים להם לא מובנים מעליהם, ועד כמה הצדק הוא לא תמיד הצד החזק של העולם.

הילד עדיין מאוד רוצה לצייר, וכהגשמת חלום הוא מקבל את מכחול הקסם מקוסם זקן שמגיע אליו על ציפור ענקית תוך כדי שהילד ישן. מהר מאוד הוא מגלה את הקסם שבמכחול. מה שהוא מצייר נהייה מוחשי. ובגלל שהילד באמת יודע להפריד בין הדברים החשובים לכאלה שלא - הוא מתחיל לצייר לאנשים העניים שסביבו את מה שחסר להם - לילדים הוא מצייר צעצועים, להוריהם מצייר סירים, כלי עבודה וכו..

ואז מלך חמדן מגלה את המכחול - זורק את הילד לכלא, ודורש ממנו את דרישותיו כאנטיתזה לילד העדין, המתחשב והמקסים..

ואז יש המשך כזה או אחר של העלילה..

היופי העיקרי של הסיפור הוא בללמד את הילדים לדעת להעריך את הדברים שקורים להם. שהערך הגדול באמת הוא לא בדברים החומריים, שכשהילד מקבל את הכוח - הוא מנצל אותו לדברים החשובים באמת.. לגלות שגם דבר פשוט כמו לצייר הוא לא דבר טריוויאלי בחיים - שיש ילדים שגם זה מבחינתם חלום שהם כמעט לא יכולים להגשים..

יש גם תיאור נהדר שכשלילד עדיין אין מכחול - עצבאותיו מגרדות ומציירות בכל הזדמנות - במקל על החול שבים, ועוד ועוד..." {ג'ניה }.

לצפיה ב-'ילדי הלילה - תמר פול-כהן'
ילדי הלילה - תמר פול-כהן
06/11/2018 | 07:23
14
4
"
בשנות השמונים של המאה הקודמת, בכפר קטן בסין, נולדת מינג כבת יחידה להוריה. ילדותה המוקדמת והמאושרת טובלת בניחוחות של קטורת ותבשילים ביתיים ובמראות של הרים מוריקים ושדות אורז אינסופיים.

בעקבות מדיניות הילד היחיד, תרים השלטונות הסיניים אחר ילדים שניים במשפחה, כולאים אותם בבתי ילדים, ושם הם עובדים ועוברים "חינוך מחדש". הילדים הללו, מחשש להיתפס, ערים בלילה וישנים ביום, במרתפי הבתים, ולכן נקראים בפי כול "ילדי הלילה".

מינג נמשכת כבחבלי קסם אחר ילדי הלילה האלה. כמותם, היא ישנה ביום ובלילה מתגנבת החוצה בחשאי כדי לשחק איתם ולשהות במחיצתם.

לילה אחד, בזמן פשיטת השלטונות במקום שבו משחקים ילדי הלילה, נלקחת גם מינג עם שאר הילדים, למרות זעקותיה ותחינותיה של אמה כי בתה היא בת יחידה. מינג ושאר הילדים מושלכים באכזריות למשאיות ונלקחים לבית ילדים מרוחק בגבולה הדרומי של סין. ושם, בתנאים קשים של קור, רעב והתעללות פיזית, עוברות על מינג שנות התבגרותה.

נקודות האור היחידות בחייה הן חבריה והקריאה. הגעגועים להוריה ולביתה מעכירים את עולמה מדי יום אך גם מחדירים בה את הרצון העז לברוח.

האם תצליח מינג בניסיונותיה הנשנים להימלט ממקום כלאה ולמצוא עתיד טוב יותר בהונג קונג החופשית? האם תגשים את חלומה לשוב לארץ ששללה ממנה את החופש ולפגוש שוב את הוריה?

ילדי הלילה, הכתוב בשפה חסכנית ומדויקת, הוא סיפור עדין ומלא השראה על גורל, על תקווה ועל אהבה.

תמר פול-כהן, ילידת תל אביב, נשואה ואם לשלושה. משפטנית ועורכת דין. שימשה כדוברת בתי המשפט וכיועצת תקשורת לנשיא בית המשפט העליון, כדוברת במשרד המשטרה ובעיריית תל אביב וכשליחת הסוכנות היהודית בניו יורק.
ילדי הלילה הוא ספרה הראשון."

לצפיה ב-'ג'ים ונהג הקטר - מיכאל אנדה'
ג'ים ונהג הקטר - מיכאל אנדה
06/11/2018 | 07:33
13
4
"ג'ים כפתורי, הנער האסופי, וחברו, לוקס נהג הקטר, יוצאים למסע הרפתקאות מופלא. הם עוזבים את ממלכת נוחיה השוכנת על אי פצפון, מגיעים אל סין ובה נרתמים למשימה מסוכנת מאוד - להציל את לי סי, בת הקיסר שנחטפה ונלקחה לעיר הדרקונים. במסעם הם פוגשים את טוּר-טוּר הענק ואת נֶפּוֹמוּק הדרקון, שומעים קולות ב"עמק הדמדומים" ומעפילים אל "כתר העולם". האם ימצאו את הנסיכה החטופה? האם יצליחו לפתור סוף-סוף את תעלומת מוצאו של ג'ים? מיכאל אנדה (1929-1995) מגדולי הסופרים במאה העשרים, היה גם מחזאי, מבקר קולנוע ופילוסוף. ספריו הרבים ובהם מומו והסיפור שאינו נגמר נחשבים לפסגות ספרות הילדים וספרות הפנטזיה.
ג'ים ונהג הקטר הוא ספרו הראשון וכבר בולטים בו תווי ההיכר של כתיבתו: דמיון עשיר וכושר המצאה, התבוננות מעמיקה והומור דק. הספר ראה אור לראשונה ב-1960 וכעבור שנה זכה בפרס אנדרסן היוקרתי. מאז תורגם ל-33 שפות ובעקבותיו כתב אנדה את ספר ההמשך ג'ים וכנופיית ה-13 ."

לצפיה ב-'סיפורי גאו שו - אמנון בוים'
סיפורי גאו שו - אמנון בוים
06/11/2018 | 07:43
12
3
"כל סיפור שמתחיל: "בכפר סיני קטן"
מיד מעורר סקרנות ועניין.
עולם מסתורי, מרוחק ומוזר
אך באופן מפתיע נראה קצת מוכר.

שְׁמִי "עֵץ גָּבוֹהַּ", וּבְסִינִית "גֵּאוֹ שׁו"
וַאֲסַפֵּר כָּאן עַל סִין, עַל הָאָדָם הַפָּשׁוּט,
עַל הַחַיִּים שֶׁבַּכְּפָר, הַפְּחָדִים, הַשְּׂמָחוֹת
שֶׁעוֹבְרִים עַל כֻּלָּנוּ, מִי יוֹתֵר, מִי פָּחוֹת.

וּבְסוֹף כָּל סִפּוּר יֶשְׁנוֹ מֶסֶר קָטָן
בָּרוּר וּפָשׁוּט, מֵאֵלָיו הוּא מוּבָן.
כך אני, גאו-שו, באמצעות סיפורי -
מחכמת המזרח לכם אביא, ידידי

בספר זה מובאים סיפורי עם סיניים, שנאספו, תורגמו ונכתבו בחרוזים שנונים על ידי אמנון בוים, הלא הוא "גאו שו" – כפי שכונה בסין.
אמנון בוים הוא מדריך טיולים מוסמך וטייל ותיק, ששהה בסין במשך שנה, למד את השפה הסינית וערך מסעות וטרקים כתרמילאי ברחבי ארץ זו.
במהלך שהותו בסין ספג את החוויה הסינית האנושית דרך לימוד המסורות, המנהגים, הדתות ואורחות החיים של הסינים. מזה שנים הוא מלווה ומדריך טיולים לסין, ומקיים הרצאות על נושאים אלו ברחבי הארץ, בליווי מצגות מרהיבות המביאות את החוויה הסינית אל סלון ביתנו."

לצפיה ב-'פיסטוקי, הפיסטוק שרצה להישאר על העץ / רקפת שמעון'
פיסטוקי, הפיסטוק שרצה להישאר על העץ / רקפת שמעון
06/11/2018 | 07:51
11
4
"סיפור קסום לילדים, פרי עטה של רקפת שמעון. היצירה הכוללת משלבת בתוכה את סיפור המסגרת של סבתא בלה ונכדותיה המאזינות לסיפורים מרתקים מפיה, המאזכרים בשלל דרכים וצורות את הפיסטוקים הקטנים והטעימים שכולנו מכירים. המקור לסיפוריה של סבתא בלה הוא למעשה פיסטוקי - פיסטוק קטן, פרי דמיונה העשיר, אשר נברא על מנת להעביר לנכדותיה חווית סיפור מושלמת ועתירת קסם על אודות אהבתם של מלכים ומלכות לפיסטוקים כמו: המלך שלמה ומקדה מלכת שבא, המלכה אסתר והמלך אחשוורוש, מו-שין הקיסרית הלוחמת הראשונה של סין שנהגה להתאמן על עצי הפיסטוק הסיני בילדותה ..."

לצפיה ב-'"האדמה הטובה" / פרל ס. בק'
"האדמה הטובה" / פרל ס. בק
06/11/2018 | 08:10
10
4

הסרט 'האדמה הטובה'  1937 הטריילר הרשמי : https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&...

לצפיה ב-'שניים סינים עם כינור גדול...'
שניים סינים עם כינור גדול...
06/11/2018 | 08:19
9
3
"שניים סינים עם כינור גדול הוא שיר ילדים עברי, שהוא תרגום של שיר ילדים עממי בגרמנית בשם Drei Chinesen mit dem Kontrabass ("דְרַיי כִינֵזֶן מִיט דֵם קוֹנְטְרַבַּס", כלומר: שלושה סינים עם קונטרבס). התרגום לעברית מיוחס לנתנאל לורך."

שניים סינים עם כינור גדול
ישבו בצד הרחוב ופטפטו בקול גדול
בא שוטר, תפס אותם וזה הכל
שניים סינים עם כינור גדול....

האחים והאחיות - שניים סינים: https://www.youtube.com/watch?v=YXqi0aGzjvA

לצפיה ב-'מונטי פייתון אני אוהב סינים /Monty Python - I Like Chinese '
מונטי פייתון אני אוהב סינים /Monty Python - I Like Chinese
06/11/2018 | 08:29
8
2
לצפיה ב-'צילום '
צילום
06/11/2018 | 10:11
7
4
לצפיה ב-'הזרה, הילדות מקסימות.'
הזרה, הילדות מקסימות.
06/11/2018 | 17:40
6
2
לצפיה ב-'מתוך אורחים לקיץ. מילים ולחן:נעמי שמר.'
מתוך אורחים לקיץ. מילים ולחן:נעמי שמר.
06/11/2018 | 17:43
3
3
ג'וניה מקניה תאמר לי ג'מבו
יאן מיוון קלימרה ואמר
צ'ין מסין יאמר ניכאומה
וישאר עד מחר...
לצפיה ב-'הנער הסיני ומפרץ ספינות המחר'
הנער הסיני ומפרץ ספינות המחר
07/11/2018 | 08:39
2
5
ספר ישן ונושן על ילד משועמם משעורי הבית  בחשבון   אחותו כל הזמן
נוזפת בו שיכין כבר
 ואז הוא מציר  על הדף המשובץ ונופל לציור
ספר מקסים
לצפיה ב-'מתוך אלאדין מהספר אגדות קלאסיות.'
מתוך אלאדין מהספר אגדות קלאסיות.
07/11/2018 | 08:48
1
3
''לפני ימים רבים, בארץ רחוקה, חי ילד צעיר בשם אלאדין עם אמו האלמנה. הפ חיו בכפר קטן בסין, וחייהם היו קשים.''
לצפיה ב-'אגדות מארץ סין-סדרת האגדות (רכה) / הוצאת מודן'
אגדות מארץ סין-סדרת האגדות (רכה) / הוצאת מודן
07/11/2018 | 12:10
3
לצפיה ב-''
07/11/2018 | 22:29
1
2
לצפיה ב-'קיסרית/שאן סה.'
קיסרית/שאן סה.
09/11/2018 | 09:22
סין הקיסרית היא מקום התרחשות של הרומן המפגיש שתי נשים יוצאות דופן.
לצפיה ב-'הדרך אל ההר '
הדרך אל ההר
05/11/2018 | 12:43
4
64
מריאן דובו :
סופרת ומאירת קנדית מבכירי היוצרים לילדים היום. 
מצרפתית :רמה אילון 
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר /2018
יצא לראשונה ב2017-.
לילדים ולמבוגרים

את הספר "הדרך אל ההר" -קראתי מספר פעמים.השתדלתי לטפס יחד עם גברת גירית וחברה החתול לולו אל ההר,לנסות להיות שם איתם,לחוות את אותם חוויות.
 את האירועים מספרהמספר ומוסיף הערות לגבי תבונתה,אישיותה,ותשומת הלב שהיא מעניקה לכול.  .הספר נפתח ..."הבית שלה שוכן למרגלות הר קטן.
כול שבת היא פונה בשביל שבקצה הגינה שלה 
וצועדת אל הפסגה. "
כאמור מדובר בגיבורת הסיפור היא הגירית.הגירית חיה בבית הנמצא כנראה בתוך חורשה קטנה ובה שבילים ודרכים,חלקם מובילים אל הר המכונה "חרטום הסוכר".
כול שבת יצאה גברת גירית להר "חרטום הסוכר" ,להנות מיופיו של הנוף הנפרש לפניה,מהאויר הקריר והנעים,ולהרגיש כדבריה על "פסגת  העולם".
בדרך היתה גברת גירית מפנה מבטה למעלה ולמטה,כדי להנות ממה שנקרה לפניה.לומר שלום לשוכני היער,ואם היה מישהו זקוק לעזרה הגירית מיד הושיטה יד כגון :צב שהתהפך על הגב,ואין זה דבר של מה בכך,או גוזל רך שנפל מהקן .
רבים היו שוכני היער שהכירו את גברת גירית ומכיוון שכך,מדי שבת  הם דרשו  בשלומה,שמחו לקראתה,ופתחו עמה בשיחה,אלו היו: פדריק הציפור "גיבתון לבן גרון",אלכסנדר השועל,דוריס הסנאית,ויל הנשר אדום הראש ,ועוד.
באחד מימי הטיול, היא שמה לב שמישהו עוקב אחריה.היה זה לולו החתול.לאחר הזמנה לשיחת הכרות וסעודה קלה התידדו השנים,הגירית מזמינה את לולו להעלות עימה להר.
לולו מתלבט, בכול אופן גם ליבו שאף לכך " גם אני הייתי רוצה לטפס אליה " הגירית מרגישה,היא בטוחה שיצליח לטפס על ההר ,ובדרך נעימה  עם דברי עידוד,עוזרת לו בהחלטה .השנים יוצאים להר .
מאז השניים הפכו לידידים,ידידים קרובים שחלקו את הנאות הטבע,שוחחו בינהם רבות והגירית דאגה להעביר ללולו את כול סודותיה,את כול מה שהכירה,ידעה ונהנתה.ביחוד דאגה לו ובעת צורך עודדה . 
זמן העיתים מתחלף לו ,והזקנה קפצה על ידידיתנו הגירית.
היוצרות התהפכו..........היה זה לולו שלא עזב  את גברת גירית כול עת החלשותה והזדקנותה.

.גירית אחת שמלמדת אותנו לפקוח עין על האוצרות שסביבנו ,וחתול אחד שלומד, מפנים מישם וממשיך. ממשיך את הדרך ממשיך את השביל בדרך אל הפסגה .

המסר הגלוי :האהבה והמודעות  לטבע .
במסר הסמוי :מעגל החיים ודרכו של עולם.
ובעיקר לא לותר. 
ועוד על חברות וידידים המניעים את חיוניות החיים .
נפלא:
+

לצפיה ב-'ספר פשוט מקסים. ראיתי גיריות אצל הבת שלי בכרמל. היא גרה ליד '
ספר פשוט מקסים. ראיתי גיריות אצל הבת שלי בכרמל. היא גרה ליד
06/11/2018 | 17:31
3
5
הואדי.
לצפיה ב-'חרצית '
חרצית
06/11/2018 | 17:46
2
6
חרצית , תודה בהחלט מרגש לפגוש גירית .
ומוסיפה ....קראתי חומר על הגירית המצויה, והמידע בהחלט מענין .בטבע כידוע הגירית טורפת  

לגבי גירית הדבש כך נאמר עליה : חיה האמיצה והמשוגעת ביותר בעולם כולו. 

לצפיה ב-'הציור של הכריכה מקסים ונוגע ללב'
הציור של הכריכה מקסים ונוגע ללב
06/11/2018 | 19:23
1
6
פינה של שלוה  באופק הרחב
לצפיה ב-'בחצר המלך סין היה. היה'
בחצר המלך סין היה. היה
07/11/2018 | 08:42
6
והשורות האהובות עלי
נגד חלומות רעים   ישנה  עיצה
המלך לא ישן כל השנה
לצפיה ב-'גשר :כתבה וספר '
גשר :כתבה וספר
06/11/2018 | 19:29
6
הגשר הימי הארוך בעולם,נחנך בסין.מסופר בכתבה שיש בגשר הימי, עמודים ומגדלים 
הבניה החלה בשנת 2009 ונשלמה בימים אלו . .
אורכו 55 ק"מ ובו טמונים 400 אלף טון פלדה.
הגשר יחבר בין :סין ,הונג קונג, וחצי האי מקאו.מרשים בארוכו מרשים במידותיו,אבל כדבר יודע דבר לא בעיצובו .
ההכתבה של ליאור אוחנה מתאריך  24לאוקובר /2018 

על הגשר סיפורים רבים .
  בינהם הגשר של היינץ יניש והלגה בנש.
בהוצאת מודן /2011
באמצע גשר, נפגשו דוב וענק. אף אחד מבינהם ,לא היה מוכן לותר, אף אחד מהם לא רצה לחזור אחורה ,האם הגיעו בסופו של יום ליעדם?
וכך ספר הגשר  מתחיל .
"הנהר מכיר הרבה סיפורים
הוא מכיר גם את הסיפור על הגשר הגדול.......
לצפיה ב-'כתבה וספר בנושא "הציד" '
כתבה וספר בנושא "הציד"
06/11/2018 | 18:38
6
בכתבה שהתפרסמה בשבוע שעבר "חיות אדם ",של סוכנויות הידיעות ,עתון ידיעות אחרונות ,מציינת הקרן העולמית לשימור החיות ,על:
פגיעה בחיות ."מאז 1970 במהלך של 50 השנים האחרונות,הכחידה האנושות 60 אחוז מהחיות "
 ההרס,הנזק,ההשמדה מהוות סכנה הן לאנושות והן ליונקים.
האם יהיה סוף לציד ? לאכזריות ? להרג?  

הספר "במבי" יצא לאור בשנת 1923 בהוצאת אולשטיין ,
וכך תארו החיות שביער את האימה. 
"...מכול עבר נישא אליהם הגל הרחב והנורא הזה של הריח המבעית,שהחדיר אימה בכולם ואיחד את כולם באחדות של פחד מטריף ולהט אחד ויחיד : "להמלט ,ולהינצל!" 
מרובי הציד מסתבר לא כולם מצליחים להמלט מאז ועד עתה והתוצאות עצובות .. 
עמוד 83 .פליקס זאלטן 
לצפיה ב-'סקירת ספרי ילדים ונוער חדשים '
סקירת ספרי ילדים ונוער חדשים
06/11/2018 | 11:14
16

סוקרת ד"ר נעמי בן-גור, מרצה, חוקרת, עורכת, מתרגמת וסופרת לילדים.
אוקטובר 2018

סיפור שמתחיל בלוויה של נחשר/ונית מטלון
איורים: רות צרפתי/ דביר

זהו ספר הנוער היחיד שכתבה רונית מטלון, שהלכה לעולמה בשנה שעברה, סופרת בעלת קול יחודי שעסקה ביצירתה בזהות של בני עדות המזרח ובמקומן של נשים בחברה המזרחית והישראלית.
הסיפור נפתח בלווית הנחש שהרג בנימין בן השלוש־עשרה, אליה נוהרת כל הקהילה וזוהי ההזדמנות להציג בפני הקורא כבתהלוכה את הנפשות הפועלות עם נגיעות מראה ואופי: מאדאם ראשל הדעתנית שיודעת הכול או כמעט הכול אפילו למי לא יוולדו ילדים; בתה מרים, עובדת בבית חולים ואמם של בנימין ואחותו מרגלית בת אחת־עשרה; האב, שבעקבות נאומו הפומפוזי על קברו של הנחש  שבו השתלח במועצה שאינה מטפלת בשדה הקוצים, הקהל הריע לו "כל הכבוד מִיסיֶה רובר, אתה היית צריך להיות ראש ממשלה."
זהו סיפורה של משפחה מתפרקת, קשת יום. האב, בטלן, גנדרן, פנטזיונר המזין את דמיונו  בעיתונים ובספרי הרפתקאות, מודיע למשפחתו יום אחד "אני לא יכול יותר. אני מוכרח לחפש את עתידי." כך היה נוהג מדי פעם, וחוזר כעבור כמה ימים. אבל הפעם, "הילדים המתינו כמה ימים. חלפו שבועות ומיסיה רובר לא חזר." עזיבתו סימנה את תחילתה של תקופה חדשה בחייהם של גיבורי הסיפור. האם עובדת שעות ארוכות לפרנסת המשפחה ומתלבטת בחִנוכם של ילדיה. הבן בנימין טרוד בבעיות של מבוגרים – כסף ופרנסה אך מסתבר שגם הוא שוגה בחלומות כאביו, אוגר בחשאי גרוטאות "כדי לבנות מהן פעם את אחת המכונות המסובכות שראה בספרים". הוא קופץ לראווה ממגדל המים לעיני התלמידים, ומסולק סופית מבית הספר.
שיא הדרמה הוא בנסיעתם של האח והאחות יחד עם חבר וחברה לתל אביב, לחפש את האב, ותלאותיהם בעיר הגדולה, הקסומה והנכלולית.
הספר ראה אור לראשונה ב-1989 (עובד לסרט ב-1994) אך כוחו יפה כאז כן עתה. הוא יצא עכשיו  מחדש בסדרת רֶטְרו – סיפורת עברית, עם אחרית דבר  שכתב יגאל שורץ תחת הכותרת הקולעת "רעל בכפית של דבש." יפה עשתה ההוצאה בהגישה לנוער ספרות ישראלית משובחת החורגת מן הזרם העכשווי־אמריקאי־סדרתי ומוכיחה כי ספרות טובה עומדת מעל לזמן. חבל רק שההדפסה צפופה כמו פעם. קשה להניח שנוער יבחר ספר זה מיוזמתו. יש להביא את הסוס אל השוקת בתקווה שיערבו לו המים ולכן מומלץ לאתגר את התלמידים בקריאת הפרקים בכתה – כל פרק הוא סיפור לעצמו. מיטיבי קרוא, מגיל 13 וגם מבוגרים, יבואו על שכרם.
נעימת פסקול הסרט
https://www.youtube.com/watch?v=WNypIkm_nu8

להמשך רשימת הספרים
https://www.smkb.ac.il/library/book-review

לצפיה ב-'הספגטי של סמי/ חגי רזניק '
הספגטי של סמי/ חגי רזניק
06/11/2018 | 09:54
7
מהבלוג של  קרין מילשטיין ל'סלונה': "זהו ספר ילדים המספר את סיפורם של סמי ויוסי, חברים בגן ילדים, המגיעים ממעמדות שונים. להם זה לא אכפת וחברותם עזה. אבל, עם השנים הפערים מתעצמים ומונצחים. הסופר, הוא לא אחר ממנכ”ל משרד הבינוי והשיכון וההכנסות מספר זה הן תרומה לקהילה. צ’ופר לקוראי הספר- מתכון לספגטי דייגים.
סמי ויוסי הם החברים הכי טובים בגן.
בבוקר, כשיורדים לגן, את יוסי מורידים מג’יפ חדיש וסמי יורד מתלת אופן.
בצהרים, את יוסי ברגע האחרון אוספת העוזרת ואבא של סמי לעולם לא מאחר.
לפעמים סמי ויוסי זה בביתו של זה מתארחים.
אצל סמי אין צעצועים חדישים, אבל אבא שלו מביא תמיד דברים מופלאים שאיתם הם משחקים: שארית של עצים מהנגריה, זנב של שקיות מהצרכנייה ועוד.
בוקר אחד יוסי הצטרף לסמי ולאביו ליום של כייף. הם יצאו לדוג דגים בסירה , לשוט ולכייף. אחר כך הם אכלו ספגטי עם פיסות דגים, ארוחה של דייגים. (מתכון מצורף בסוף הספר).
כשהתארחו אצל יוסי, הם שחקו במחשב החדש וברובוטים, וזרקו שקיות מים מהקומות העליונות בוילה.
אחרי חופשת הקיץ הם נאלצו להיפרד. יוסי נרשם לגן אחר, גן חדש עם שיטות חינוך מיוחדות ומעשירות.
בתחילה התגעגע יוסי לסמי, אבל בהמשך הוא התרגל והכיר המון חברים.
השנים חלפו ולמבוגרים הפכו.
יוסי הפך לאיש עסקים מצליח. ופעם כשהיה עם אשתו והילדים בחופשה, הם נסעו לעיירת הים הסמוכה.
שם הם נכנסו למסעדת דגים והזמינו מנה, שאותה הגיש טבח מצומק בשם סמי.
האם הם זיהו האחד את רעהו? האם הם יחזרו להיות חברים טובים?
“הספגטי של סמי” הינו ספר הילדים הראשון שהוציא הסופר חגי רזניק, מי שמכהן כיום כמנכ”ל משרד הבינוי והשיכון. רזניק הוציא לאור שני ספרים למבוגרים: “שיחות על ימים אחרים” ו”רודריגז”. ספריו מבוססים על חוויותיו האישיות כילד. רזניק הוצא מביתו בצו בית המשפט בעקבות אלימות במשפחה ונקלט בקיבוץ “רביבים”. שם הצליח להשתקם ובזכות הסביבה התומכת הצליח אף להגיע לתפקידי מפתח בתחום החינוך והמנהיגות הקיבוצית.
בספר זה, רזניק מתאר מצב שבו ילדים מצליחים ליהנות זה מחברתו של זה, גם אם הם מגיעים מרקע סוציו-אקונומי שונה. סמי ויוסי בספר, מצליחים לפתח חברות טובה, למרות שלאחד יש מחשב חדש ולשני יש שאריות של עצים וזנב של שקיות… כילדים קל לראות את הקסם גם בדברים הפשוטים וליהנות מהם. ילדים פחות מושפעים ממעמד וכסף.
אך, בבגרותם יוסי וסמי חיים בעולמות שונים ואפילו כשהם נפגשים הם לא מזהים האחד את השני מרוב שהפער המעמדי ביניהם הלך וגדל עם השנים. ככל שהשנים עוברות, הילדים גדלו והתחילו להיות מושפעים יותר ויותר מעולם המבוגרים, אשר מנוהלים על ידי מעמד, השכלה, השגיות וכסף.
הספר הוא חינוכי ומראה לקוראים הצעירים והמבוגרים, שפער המעמדות קיים ומונצח. אך, למרות הפער המעמדי הקיים, לא בהכרח החלש יחוש מתוסכל ומריר. בספר, סמי שאין לו הרבה, בוחר לתרום ולתת למי שזקוק ליותר ממנו.
הספר אינו מסתיים כמו שאולי הינו מצפים: סוף טוב, שבו סמי זוכה להזדמנות להתקדם ולהצליח. הספר משקף את העולם האמיתי והמציאותי. אחרת המסר לא יהיה שלם.
ספר זה נכתב מהמקום של מי שרואה שהחלש מקבל פחות הזדמנויות בעולמנו ולכן אסור להיות אטומים לקריאתו של החלש. בתפקידו הנוכחי, כמנכ”ל משרד השיכון והבינוי, הוא פועל רבות לקידום המעמדות החלשים, בעיקר כדי להעניק להם דיור ראוי.
מאחר וכל הכנסות המחבר בעת רכישת ספר זה יימסרו כתרומה לקהילה והסעדת ילדים במסגרת פרויקט של עמותת “בית לכל ילד”, הספר מהווה הן ספר חינוכי מבחינת תוכנו לדור ההמשך והן תרומה מעשית לקהילה. מכאן נובעת חשיבותו הרבה."

לצפיה ב-'הצמה'
הצמה
05/11/2018 | 07:47
2
46
בוקר טוב 
"הצמה" של לטישיה קולומבני 
מיועד לבוגרים ומבוגרים 
הספר יצא בהוצאת מחברות לספרות
כנרת זמורה ביתן דביר /2018 .
 הספר מעורר מחשבה,ענין ומאיר את קרני התקוה .
הספר מספר על שלוש נשים:
האחת חיה בהודו,סמיטה שמה.נשואה ולה בת יחידה. סמיטה שייכת לכת הטמאים הנדונים כול חייהם,לחיי דלות,עוני והשפלה.סמיטה החליטה אחרת .  
השניה שמה שרה מתגוררת בקנדה.גרושה עם ילדים,בעלת עמדה בכירה מאוד במשרד חשוב.נהנית מהערכה והשגיות. 
השלישית אישה בשם ג'וליה,חיה בסיציליה בבית הוריה,עדין אינה נשואה,עובדת בבית מלאכה השיך לאביה מזה דורות,מתאהבת בגבר זר סיקי.
כול אחת וסיפור חייה,כול אחת ומאפייני אישיותיה,עברה והסביבה בה היא חיה. המשותף לשלושתן היה אירוע ,באמצע החיים  הן עברו משבר, אמנם כול אחת מסיבה אחרת,והשפעה אחרת על חייה .אבל,אותות המשבר היה משותף: רעידת אדמה,יאוש,וכאב אישי עצום.
 ומתוךהנפילה והשקיעה  והדרדרות .מתוך המצוקה הקושי והסבל.הן החליטו החלטות אמיצות,נחושות,ובלתי מתפשרות.הן החליטו להתמודד,להלחם,לנצח.
כול אחת ממקומה:הודו,קנדה וסיצילה ובכך גילו את הכוח הנשי הטמון בכול אחת מהן,למעשה חייהן של השלוש בלוא ידיעתן נשזרים בשלב מסוים,כאותה צמה,העשויה משלוש קבוצות של שיער .

ממליצה על הספר הסוחף שאי אפשר להניח מהיד,עד לסיום המרגיע. 

לצפיה ב-'תיקון קל '
תיקון קל
05/11/2018 | 07:49
1
4
האות ו' מיותרת במילה שקיעה .
לצפיה ב-'ספר מאד העניין. אחפש בספריה.'
ספר מאד העניין. אחפש בספריה.
05/11/2018 | 10:11
לצפיה ב-' בלילה, בלילה, כשהפחד משתלט: שלושה ספרי ילדים '
בלילה, בלילה, כשהפחד משתלט: שלושה ספרי ילדים
04/11/2018 | 15:17
16
שמגרשים שדים
מה עושים עם המפלצת שמתחבאת מתחת למיטה ואיך מזעיקים את "שומרת הלילה" לבית הילדים בקיבוץ? מיה מיטב עם 3 המלצות לספרים שמתמודדים עם חרדות

מיה מיטב

כשהייתי ילדה, פחדתי מהמון דברים. לא הייתי מכנה את עצמי ״פחדנית״, כי הפחדים לא ניהלו אותי ובסך הכל הייתי די בעניינים, אבל מכיוון שגדלתי בקיבוץ בלינה משותפת עד גיל עשר, וישנתי בגן ובהמשך בבית הילדים, לאחר רדת החשיכה כל השדים היו יוצאים לטייל. צללים על הקירות, רעשים מוזרים ומאיימים, מפלצות שהתחבאו מתחת למיטה, חלומות מפחידים, ילדים בוכים המתגעגעים להוריהם – לכולם היה מענה בדמות ״שומרות הלילה״, שהסתובבו כל הלילה בין בתי הילדים וניסו להשכין בהם שקט.
״שומרת לילה״ הוא ביטוי מלא פאתוס ועוז, שהגדיר שתי אמהות שקיבלו בתורן את התפקיד המשמעותי הזה. ואם ילד/ה התעוררו באמצע הלילה מחלום או סתם כך, והצליחו לאזור מספיק תעצומות נפש כדי לרדת מהמיטה, היה עליהם לנווט בחשיכה אל מכשיר התקשורת שהוצב במרכז הגן ולקרוא בקול רם: ״שומרת לילה, בואי לגן רימון!״ במשך כמה פעמים, עד שהתקבל מענה. הקריאות בוודאי העירו עוד ילדים ולפעמים כבר היתה חגיגה שלמה עד שהשומרת הגיעה ופיזרה את כל הילדים בגערה חזרה למיטות, ציוותה: ״ראש לקיר!״ וחיכתה שכולם יחזרו לישון. לפחות כל השדים הספיקו בינתיים לברוח בחזרה לחורים שלהם.
אבל למה נזכרתי בכל זאת ועוד? כי הפעם אני ממליצה על שלושה ספרי ילדים הצוללים לעומק עולם הפחדים והרגשות בצורה ישירה או עקיפה. אחד מהם ספר וותיק בעטיפה רעננה, אשר אני מניחה ששירת גם אותי בילדותי. ולמה ׳שירת׳? כיוון שספר טוב מעלה למודע את ׳מאחורי הקלעים׳ של הנפש, רגשות עמוקים, ומעורר אותם לצאת לחופשי. נפש בריאה הרי רוצה לחוות את כל קשת הרגשות, לצהול ולשמוח עם הרגשות הטובים, להכיל ולהתמודד עם הקשיים, ואחד מתפקידיה של הספרות היא לעזור לנו להכיל את כל היופי הזה.

סוּפֶּרגֵ׳ף
כתב ואייר: מט קאר
מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ
הוצאת כנרת
סיפור על גיבור על חדש ומפתיע - עטלף צעיר בשם ג׳ף. הוא רוצה להיות מיוחד, הוא רוצה להיות אמיץ, הוא רוצה להציל את העולם, אבל כמו שהוא מגלה, זוהי משימה לא פשוטה בעליל. בעצם, כל אחד מאיתנו רוצה למצוא בתוכו את התכונה שתייחד אותו משאר בני מינו. במקרה של ג׳ף היה זה אומץ לב. ספר שמתמודד עם פחד מהכיוון השני שלו – דרך תהליך של גילוי אומץ והכוחות הפנימיים שלנו. ג׳ף העטלף התעורר באמצע היום ולא הצליח להירדם. הוא מעריץ ספרי קומיקס, והיה רוצה להיות מיוחד כמו אחד מגיבוריו. כבר בפתיחה יש כמה קריצות אשר באות לידי ביטוי לאורך כל הספר – ההשוואה לעולם גיבורי הקומיקס – אשר בא לידי ביטוי גם באיורים, העולם הסיפורי שנצמד לחיי העטלפים (כולל דף עובדות בסוף הספר), וכמובן, חוש הומור למכביר.
בקיצור, סופרג׳ף רוצה להיות עטלף על, אבל לא מצליח לספק לחבריו מענה על השאלה הפשוטה לכאורה: ״אז מהם כוחות העל שלך?״ כל כוח שהוא מציע יש גם לשאר העטלפים. הוא כמעט אומר נואש כשהשמיעה העל-קולית שלו קולטת יבבה חרישית מהקצה השני של העיר, והוא יוצא למבצע הצלה של משפחת עכברים מציפורניו של ״חתול גדול ורשע״. וכך הוא זוכה לגלות את אומץ ליבו ומקבל הכרה מחבריו.
התרגום מתוק להפליא, קולח ומשעשע, כמיטב יצירותיהם המתורגמות של הצמד סמיט-כץ, וכולל הברקה עם שם הגיבור. במקור הוא נקרא באנגלית SuperBat ומרפרר לגיבור העל באטמן, ולכן התרגום המחורז סופר-ג׳ף שהוא עטלף, מוצלח בהרבה מסתם ״סופר-עטלף״.
מתאים לגילאי 3-6.

יש משהו מתחת למיטה שלי
כתב ואייר: ג׳יימס סטיבנסון
נוסח עברי: יהודה אטלס
הוצאת קלסיקלטת
ספר שלא מהסס להוציא את כל השלדים מארון הפחדים של הילדים ולנסח אותם שחור על גבי לבן בתוך הספר. זהו סוג של פסיכולוגיה שנדמית לכאורה הפוכה – במקום להשתיק את הפחדים ולהרגיע ״אין שם כלום״ או ״לא קרה כלום״, כמקובל במחוזות מסוימים, בואו נציף את כל החששות והחרדות הכי איומות וניתן להם שמות וצורות, ובכך נסייע לילד לקבל הכרה בפחדים שלו. יחד עם מנות גדושות של הומור ואמפתיה (וגם גלידה) נכיר בבעיה, ורק כך למעשה אפשר יהיה באמת להירגע.

לואי ומרי-אן ישנים אצל סבא. הם נכנסים למיטה ואז מרי-אן שומעת רעשים מלחיצים וזורעת פחד גם באחיה. לרווחתם זהו רק הכלב שהגיע לחדרם. אבל אז, בחושך, שוב נמלא ליבה של הילדה בפחד וכמו ילדים רבים וטובים לפניה היא חוששת שיש משהו מתחת למיטה שלה. לואי משחק אותה גיבור, יורד מהמיטה, דורך בטעות על הכלב ו"שלושתם טסו למטה במורד המדרגות״. שם הם פוגשים את סבא, ששואל מה קרה.
״יש משהו מתחת למיטה שלי! אמרה מרי אן. / באמת? אמר סבא. מעניין מאד, גם לי זה קרה פעם״. מכאן, במקום להגיד "זה שום דבר, תחזרו למיטות, ולכו לישון", מגולל סבא סיפור הרפתקאות מסמר שיער, על אותה פעם בילדותו בה ישן הוא אצל הסבים שלו, ועל כל הדברים המפחידים, המוזרים והמוגזמים בהם נתקל. המבנה הוא - סבא מתאר סיטואציה מפחידה ואז הילדים מפרשים אותה למה שזה היה ככל הנראה במציאות. הסיפור הולך ומסתבך, בהגזמה פראית, המגיעה לשיא בשתי כפולות מבעיתות של בליל איורים / רישומים בקו שחור של מיני יצורים ומפלצות, בשילוב עם משחקי מילים מפולפלים, עד לכדי ההתרה והסוף הטוב, כשסבא הקטן נתקל בסבים שלו והם לוקחים אותו לאכול גלידה ולהירגע.
התרגום המופתי של יהודה אטלס, עושה כבוד ליוצר וגם לילדים ששומעים את הסיפור. אין כאן ניסיון ליפות את המציאות, אלא להתמודד איתה, וזו הזדמנות להודות לו שהביא את הספר לתרגום בסדרה הקרויה: ״ספרים שאהבתי – מארון הספרים של יהודה אטלס״.
מתאים לגילאי 4-7 ולהוריהם הפחדנים.

מעשה בילדה בודדה
כתבה: מרים ילן-שטקליס
איורים: איה גורדון-נוי
הוצאת דביר וכנרת
איך אתחיל בכלל לכתוב על ספר מאת מרים ילן-שטקליס? קטונתי. אני מניחה שגם המאיירת, איה גורדון-נוי, ניגשה אל מלאכת האיור והפיכת השיר המפורסם לספר ביראת קודש קלה. השיר של מרים ילן-שטקליס התפרסם לראשונה בספר שנקרא על שמו: ״מעשה בילדה״, בשנת 1946. האם הוא רלוונטי גם היום? בהחלט. אמנם בימינו הורים כבר לא היו משאירים ילדה לבד בבית בשעות הלילה בלי בייביסיטר, אבל המסע שעוברת הילדה במהלך השיר, מעורר הזדהות ומרגש גם כעת.

השיר-סיפור מתחיל בבקשה פשוטה של הגיבורה: ״ירח, ירח, ספר לי סיפור, / ספר לי סיפור שמח!״ עובר דרך רגעי ייאוש וגעגוע להורים, סיפורי פנטזיה והנאה מהיות האדם לבדו, אומץ לב ויצירתיות, ומסתיים במעיין השלמה עם המצב והבנה שהחיים מורכבים משכבות ומעמקים, ותמיד יש מאחוריהם סיפור. המשוררת מגישה לנו את עולמה של הילדה במילים מדודות ומדויקות, בקצב וחריזה ערבים לאוזן, כמו שיר ערש הטומן בחובו שלל הרפתקאות על גבולות עצב ואימה, אבל לא טיפה מעבר למה שהילדה יכולה לשאת. ומכאן אפשר להבין את השיר כמו מסע התבגרות בזעיר אנפין. לגיבורה אין שם, ולכן היא יכולה להיות כל אחת מאיתנו, בשעת לילה בודדה, בה הפחדים עולים וצפים, מחשבות על ההורים ועל מותר ואסור, כאשר הגבולות מטשטשים, אבל פתאום רואים ברור. הייתי יכולה להחליף את השם ל"מעשה בילדה אמיצה".

המאיירת איה גורדון-נוי עובדת בטכניקה של קולאז׳ משולב באיורים, שכבר הפכה מזוהה איתה מספרים כמו: "אלף בית", על פי שירה של נעמי שמר, ״נונה ומחק האוויר״, מאת אורית גידלי ועוד. את הילדה המאוירת היא מיקמה בסביבה ביתית משולבת בפרטי טבע חצי אמורפיים, שתורמים לאווירת החלום, ונתנה בידי הילדה עוגן המלווה אותה לאורך הסיפור, בדמות כורסא גדולה ואפורה. עם הכורסא היא יוצאת מהבית להרפתקאות וכמובן שבה בשלום.
מתאים לגילאי 4-8.

https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5388299,...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ