לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1041610,416 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'ספרים שמשולבים בקטעי שירה.'
ספרים שמשולבים בקטעי שירה.
23/01/2019 | 17:26
4
5
לצפיה ב-'בספר פו הדב של א''א מילן.'
בספר פו הדב של א''א מילן.
23/01/2019 | 17:32
3
6
שיר-פו מודאג

שלוש ברכות לפו!
(מי הוא?)
הוא פו.
(לכבוד מה הברכה?
ובמה הוא זכה?)
כי הוא היציל חבר משיטפון עמוק...
לצפיה ב-'הלכו ושרו שיר כזה '
הלכו ושרו שיר כזה
23/01/2019 | 19:37
2
3
"היה היו שלושה אגוזים 
ובהם שלושה סודות ורזים .
ושלושה פתרו את סודם
ואין כמותם מבסוטים לעולם "

את השיר שרו האנשים 
מתוך הספר : "מעשה בשלושה אגוזים " של לאה גולדברג
הוצאת הקיבוץ המאוחד/2007
לצפיה ב-'אני טוביאס '
אני טוביאס
23/01/2019 | 19:45
1
2

לשיר,טוביאס הטוס אינו יודע אבל לקרוא בקול קולות,
הוא יודע ועוד איך .

"אני טוביאס הטוס ואני מלך העופות,
כי יש לי ששה אפרוחים.
שישה אפרוחים הכי יפים"

מתוך  הספר "נוצה של אהבה "
איורים ליאורה גרוסמן 
בהוצאת הקיבוץ המאוחד/2016
לצפיה ב-'הטרול ושלושת התיישים אגדה שוודית '
הטרול ושלושת התיישים אגדה שוודית
23/01/2019 | 20:50
1

כתיבה ועיבוד של בתיה חרמון מספרת סיפורים

היה היו שלושה תיישים,
אשר לכל אחד קראו
באותו שם : " ג ר א ף".

גראף קטן,
גראף גדול,
גראף גדול גדול.

שלושתם חשבו,
לעלות על הגשר,
לחצות את הנהר ,
שם ליד ההר,
בין דשא לענן,
הדשא רענן.

גראף קטן עלה על הגשר.
שמח וטוב לב,זימר.
"על גשר הנהר,
אגיע אל ההר,
בין קשת לענן,
הדשא רענן."
לפתע נשמע קול הטרול.
חזק ו ג ד ו ל.
"מי זה עובר על הגשר שלי!!!"
רועד מפחד ובלי קול,
"זה אני אני אני"
מיד זעק הטרול,
"אותך בא לי לאכול!!!"

עמד גראף קטן,
כפוף,נשא עיניים,
דומעות,מבקשות,
בתחינה שבעתיים.
"אותי תרצה לאכול...?
ואני... עור ועצמות בסך הכול?!"
"לך... לך ... לך...!!!" זעק הטרול.

גראף גדול עלה על הגשר,
שר בקול.
"על גשר הנהר,
אגיע אל ההר,
בין קשת לענן,
הדשא רענן"
לפתע נשמע קול הטרול,
חזק...ג ד ו ל.
"מי זה עובר על הגשר שלי!!!"
רועד מפחד,השיב בקול.
"זה אני גראף גדול"
"אותך בא לי לאכול...כול ...כול...!!!"
זעק הטרול.
"לא כדאי לאכול אותי
אינני שמן...
יש לי הרבה עצמות,
כבדות,קשות,
לא תישבע מהן..."
"לך ! לך ! לך!"
צעק הטרול והינהן.

גראף גדול גדול
עלה על הגשר.
לפתע נשמע קול הטרול.
חזק...ג ד ו ל.
"מי זה עובר על הגשר שלי...שלי...שלי...!
אוכל אותך לשובע ...לשובע...אני!!!"
עמד גראף גדול גדול,
והשיב בקול.
"אני תייש בן תיישים,
אעבור את הגשר,
ללא פחדים!
הבה ונראה,
כוחו של מי ע ו ל ה !"

הגראף הגדול גדול עמד איתן,
נופף ראשו וקרניו קדימה,
וכשהטרול התרומם...
נעץ את קרניו פ נ י מ ה....!!!
התפתל הטרול,
זעק בקול,
התרומם עד השמיים,
וצלל למים...

צעד גראף גדול גדול,
ושר בקול.
"על גשר הנהר,
אגיע אל ההר,
בין קשת לענן,
הדשא רענן..."

לצפיה ב-'פרס ספיר לסופר אתגר קרת.'
פרס ספיר לסופר אתגר קרת.
23/01/2019 | 17:24
2
הפרס על ספרו''תקלה בקצה הגלקסיה.''
לצפיה ב-'אמץ תמנון: בריאן קיסינג'ר,מעצב בדיסני,על עבודתו ואיוריו:'
אמץ תמנון: בריאן קיסינג'ר,מעצב בדיסני,על עבודתו ואיוריו:
23/01/2019 | 10:17
4
6
לצפיה ב-'תמנון היצירתיות של דלילה מסל גורדון'
תמנון היצירתיות של דלילה מסל גורדון
23/01/2019 | 10:26
3
5
לצפיה ב-'איך אומרים את זה נכון? '
איך אומרים את זה נכון?
23/01/2019 | 10:30
2
3
איך אומרים את זה נכון?
תמנון הוא רַכּיכה ימית בעלת שמונה זרועות, ומכאן שמה: תְּמָנְ(יָא) (שמונה בארמית) + נוּן (דג בארמית). על כן ההגייה הנכונה היא תְּמָנון (ולא תַּמְנון). יש בעולם מאות מינים השייכים למשפחת התְּמָנוּנִיִּים, ומהם שלושה באזורנו. קרוב לתְּמָנוּן הוא הדְּיוֹנוּן. שמו ניתן לו משום שכאשר הוא חש איום הוא מפריש דְּיוֹ המסתיר אותו מאויבו.

את הרעיון להשתמש במילה הארמית נוּן ('דג') כסיומת בשמות עבריים של שוכני מים הגה ח"נ ביאליק. כך נקבעו שמות רבים בעיקר של דגים: אַמְנוּן, אַבְנוּן, לַבְנוּן, שְׂפַמְנוּן ועוד ועוד.

לצפיה ב-'צילום-תמנון כחול-טבעות'
צילום-תמנון כחול-טבעות
23/01/2019 | 10:35
1
4
התמנון כחול הטבעות הוא מין קטן של תמנונים הנחשב לאחד מהיצורים הימיים הארסיים ביותר. על גופו של התמנון בדיוק 50 טבעות כחולות.

לצפיה ב-'ציור מקפה שנשפך '
ציור מקפה שנשפך
23/01/2019 | 10:47
2
לצפיה ב-'חרוזים וקצב שני ספרי ילדים חדשים שמצטיינים בחריזה משובחת 14/'
חרוזים וקצב שני ספרי ילדים חדשים שמצטיינים בחריזה משובחת 14/
23/01/2019 | 09:26
9
רונית דינצמן

כדי לכתוב בחרוזים, צריך להיות מקצוען. בכתיבה בחרוזים לא מדובר רק בחריזת ההברות האחרונות של המילים, אלא גם בחריזה פנימית, חריזה של עיצורים, הקפדה על מספר הברות, קצב, הטעמה ומשקל. תמיד נעים ומשמח לפגוש  ספרי ילדים שמצטיינים בחריזה משובחת.

איפה הביצה
כתבה רות אורן, אייר אביאל בסיל

ספר קרטון לפעוטות. הסיפור מתאר תמונת עולם נאיבית ואידילית. תרנגולת חופשיה שמתגוררת בחצר גדולה.  בכל יום היא מטילה ביצה בפינה נסתרת אחרת, ובכל יום הילד יונתן מחפש את הביצה. הספר מתאר את אחד החיפושים. כמו בספריה הקודמים של אורן, החריזה משובחת והסיפור קצבי וקולח. פעוטות שישמעו את הסיפור מספר פעמים ודאי יזכרו אותו בעל-פה. אורן חורזת את ההברות האחרונות בכל שורה, וחריזה שכזו, מלבד ההנאה שהיא מסבה לילדים המאזינים, גם מקלה עליהם ללמוד מילים חדשות, למשל “ערסל” ו”בוסתן” שמופיעות בספר.

האיורים של אביאל בסיל מרהיבים כתמיד, וכיאה לחיפושים, לפעמים נקודת המבט היא מלמעלה, לפעמים מלמטה, ולפעמים מגובה האופק.

הילד יונתן הוא בעל גוון עור כהה יחסית, כמו רבים מהילדים הישראלים, שעד לפני שנים אחדות לא פגשו ילדים דומים להם בספרים. זו נקודה נוספת לזכות הספר.

אני בריא – אל”ף בי”ת של בריאות
כתב יורם טהרלב, אייר אבנר גלילי

שיריו פזמוניו וסיפוריו של יורם טהרלב הם מאבני הבניין של התרבות הישראלית  ושל ספרות הילדים. מדובר בהוצאה מחודשת לספר ילדים שיצא לראשונה בשנת 1982 , הזדמנות להפגיש דור חדש של ילדים עם כתיבתו המשובחת של טהרלב. הספר מספר לפי סדר האל”ף בי”ת ובחריזה משעשעת על תופעות רפואיות ועל מחלות. הספר לא נמנע מלספר גם על דברים שלא מרבים לדבר עליהם, כמו הקאה, טיפול נפשי, עצירות. יש בכך מסר חשוב: בענייני בריאות צריך לספר ולדבר על הכל, בושה עלולה לעלות בבריאות.

הספר מלווה באיורים מסוגננים וייחודיים של אבנר גלילי,  שנראה שעברו עדכון, למשל בערך המוקדש ל”חום” מופיע מד-חום דיגיטלי שלא היה קיים כשהספר יצא לאור לראשונה.

http://saloona.co.il/ligdolimsfarim/?p=705?ref=blo...
לצפיה ב-'יהונתן גפן זכה בפרס מפעל חיים מטעם משרד התרבות '
יהונתן גפן זכה בפרס מפעל חיים מטעם משרד התרבות
22/01/2019 | 21:12
3

פרסי שרת התרבות והספורט בתחום היצירה הספרותית חולקו ל-34 יוצרים בקטגוריות שונות. גפן קיבל פרס מפעל חיים בתחום ספרות הילדים, בשווי 25 אלף שקלים. הסופרת יהודית קציר זכתה בפרס בתחום העריכה הספרותית

משרד התרבות והספורט הכריז היום (ג') על הזוכים בפרס שרת התרבות בתחומי היצירה הספרותית לשנת תשע"ח. הפרסים, בשווי 766 אלף שקלים במצטבר, יחולקו בין 34 זוכים בשש קטגוריות: סופרים בראשית דרכם, משוררים בראשית דרכם, תרגום, עריכה ספרותית, הוצאת ספרי מופת וספרות הילדים והנוער ע"ש דבורה עומר.

יהונתן גפן קיבל פרס על מפעל חיים בתחום ספרות הילדים, בשווי 25 אלף שקלים. הזוכה בקטגוריית מפעל חיים בתחום הספרות לנוער היא יעל רוזמן, עם פרס בשווי זהה. ועדת השיפוט אשר בחרה את השניים הורכבה משלושה שופטים: יקיר בן משה, ד"ר נירה לוין ורימה הלוי. הסופרת יהודית קציר זכתה בקטגוריית העריכה הספרותית, עם פרס בשווי 30 אלף שקלים, ונבחרה על ידי הדסה וולמן, דפנה רוזנבליט ואילנה ארבל.

פרסי השרה לסופרים בראשית דרכם הוענקו לזוכים הבאים: ארנון איתיאל, אמיר זיו, גלי מיר-תיבון, ערן הורוביץ, מעין גולדמן, אמילי חיה מואטי, אסא אופק וליאת אלקיים; פרסי השרה למשוררים בראשית דרכם הוענקו למוריה רחמני, אהרון (אהר'לה) אדמנית, עמרי ליבנת, אמיר סומר, שושנה קרבסי, דעאל רודריגז גארסיה, אלקס ריף ויונתן קונדה; פרסי השרה לתרגום הוענקו לארבעה: טינו מוסקוביץ, בלהה רובינשטיין, עדה פלדור וסבינה מסג; פרסי השרה ליצירה בתחום הוצאת ספרי מופת הוענקו להוצאות לאור: הוצאת "הקיבוץ המאוחד", עבור הספר "כל השירים" של תרצה אתר, הוצאת "הקיבוץ המאוחד" עבור הספר "הטור האדום" של אלכסנדר פן והוצאת "פרדס" עבור הספר "לברוח מהחיות הרעות: נח שטרן, מונוגרפיה".

עוד הוענקו פרסים ליצירה בתחום ספרות הילדים והנוער, על-שם הסופרת דבורה עומר. בקטגוריית ספר הילדים המצטיין זכו מינה איתן על "שלום ותקווה חברים", יעל גובר על הספר "דוקטור אף וזנב", גלית ראב"ד על "פתאום נשבה הרוח" ושני גרשי על "הים הוא בחינם"; הפרס על ספר נוער מצטיין הוענק למאירה ברנע על הספר "כראמל", רועי סלמן על "כמעט שם", תמר ורטה זהבי על "השיר של רוזי" וגליה עוז על ספר "אני מייקי".

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5451088,0...
לצפיה ב-'ספר ילדים חדש: "גופי הוא שלי" מאת נילי זליקובסקי'
ספר ילדים חדש: "גופי הוא שלי" מאת נילי זליקובסקי
22/01/2019 | 14:48
1
9
לצפיה ב-'פילים לא מתקבלים מחבר/ת: מנטצ'ב, ליזה'
פילים לא מתקבלים מחבר/ת: מנטצ'ב, ליזה
22/01/2019 | 15:37
5
"כשבמועדון המקומי של חיות המחמד לא מרשים לילד להיכנס עם פילון המחמד שלו, הוא חובר לילדים אחרים שמגדלים חיות קצת שונות מהמקובל. ביחד הם מוצאים פתרון יצירתי לבעיה שלהם – ומעניקים לכולנו שיעור מרתק על קבלת האחר ועל טוב-לב!"

לצפיה ב-''הארץ' - - ספרי ינואר החדשים'
'הארץ' - - ספרי ינואר החדשים
22/01/2019 | 15:14
2
5
"סמי כלב הים יוצא להרפתקה בעיר הגדולה
וגם: ספר ילדים שונה המתמקד בתקשורת ישירה עם ילדים, אסטרונאוטית בשם ג'ני שמתקנת רובוט בחלל והמלצת העורכת כמובן .....
דלית כהן ל'הארץ': 
יש מפלצת בספר הזה/טום פלטצ'ר
נכון יש הנחה שאומרת שילדים מפחדים ממפלצות? אז הרי לכם ספר עם מפלצת בלתי רגילה שדווקא היינו רוצים לאמץ.
אין לנו מילים לתאר את הצחוק שהתגלגל מפינו בזמן שקראנו את הספר. אכן יש מפלצת בספר והיא תזמין אתכם לשחק עם הילדים בזמן הקריאה - אתם מוזמנים לנער, לסובב, לנענע, לדגדג ולנסות ביחד להוציא את המפלצת מהספר. בהחלט מדובר בחוויה שהיא מעבר לקריאה, כזאת שכיף לחכות לה ולהתבאס כשהיא נגמרת. אם אתם מחפשים דרך לרענן את ספרית הילדים שלכם, אל תוותרו על הספר הזה.
הוצאה לאור: ידיעות ספרים
איורים: גרג אבוט
אין לנו מילים לתאר את הצחוק שהתגלגל מפינו בזמן שקראנו את הספר. יש מפלצות בספר הזה: https://images.haarets.co.il/image/upload/w_1457,h...
יחיאל שתיל התאנה/דרור מל
כמו ילדים צעירים, גם גיבור הספר הנוכחי, יחיאל שתיל תאנה צעיר, נמצא בראשית חייו ותוהה על מהותו ומקומו בעולם. יום אחד יחיאל מתעורר ותוהה מה יש מעבר למה שהוא רואה ומכיר. כדי לקבל תשובה השתיל הצעיר פונה לכל מי שנמצא סביבו: לפרה הנוהגת לבקר וללחך את העשב סביבו, לכוכב הצפון הנמצא בשמים מדי לילה, ואת כולם הוא שואל מה טעם החיים. מאחר וכל אחד מעניק לו תשובה המתאימה לעולם שלו, יחיאל הקטן ממשיך לחפש.
בסופו של דבר יחיאל מקבל תשובה ומבין כי המטרה היא ליהנות מהחיים, לאהוב אותם ואת עצמנו - אם נעשה את כל זה, התשובה שלנו כבר תגיע. יחיאל הקטן גדל עם השנים והופך לעץ תאנה גדול וחזק. יום אחד ציפור צעירה מתיישבת בין ענפיו ופונה אליו בשאלה "מה טעם החיים?", וליחיאל יש תשובה ארוכה להשיב. אנחנו מודים שהספר ריגש אותנו.
הוצאה לאור: אוריון
איורים: אינה קצב
מסר הספר: ליהנות מהחיים ולאהוב את עצמנו. יחיאל שתיל התאנה: https://images.haarets.co.il/image/upload/w_1965,h...
הבית הגבוה והבית הנמוך/נורית זרחי
הספר מספר על ילדה העוברת עם אמה מבניין רב קומות בעיר לבית קטן צמוד קרקע ביישוב כפרי, ממש כמו כותרת הספר - מבית גבוה לבית נמוך.
העלילה מסופרת מפי הילדה ובשפתה כאשר בדרך היא מראה לנו את הניגודים, ללא שיפוט, בין מגורים בעיר בבית קומות, לבין החיים בכפר, בצמידות לטבע הסובב.
בבוקר הראשון גיבורת הסיפור הקטנה יוצאת החוצה לראשונה והיא מאוכזבת - היא רגילה לעמוד באחת הקומות הגבוהות בביתה שבעיר ולהתבונן ברחוב השוקק הנמצא למטה. היא ממהרת להחליט כי בבית הנמוך אין כלום. אבל לאט לאט היא מגלה את פלאי הטבע - לפתע היא נחשפת לציפורים, גוזלים וחלזונות ואף מאכילה את משפחת הקיפודים שהמגיעה לבקרה מידי יום. לפני שהילדה חוזרת לבית הגבוה, היא מתאהבת בחיי הכפר, לומדת לאהוב בעלי חיים והכי חשוב - לומדת לא לשפוט מצבים חדשים מהר מידי.
הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד
איורים: הלה חבקין
ללמוד לאהוב את הטבע. הבית הגבוה והבית הנמוך: https://images.haarets.co.il/image/upload/w_2200,h...
סמי כלב הים/סיד הוף
סמי הוא כלב ים קטן שגר עם חבריו ומשפחתו בגן החיות, אבל הוא רוצה לדעת איך החיים מחוץ לגן. מאחר וסמי הוא כלב ים טוב, מר ג'ונסון מרשה לו לצאת ליום שלם. הוא מסתובב בעיר ורואה את הבניינים הגבוהים, עובר מחוץ למסעדות ואפילו פוגש באישה ששואלת אותו מאיפה הוא השיג את מעיל הפרווה שהוא לובש. סמי הולך ברחובות, מרחרח אוכל, מחפש מקום, ובסוף מוצא תור של ילדים. הילדים מחכים להיכנס לבית הספר, וסמי נכנס איתם. מה עכשיו? קריאה, כתיבה, חשבון - סמי מצליח ללמוד הכול. עד שהוא פותח פה ומשמיע קול.
בסופו של דבר, סמי עובר חוויות מרתקות ולוקח אותנו יחד אתו ליום שכולו כיף. סיד הוף כתב ספר מצחיק, כזה שכיף לספר לאחרים, גם אם הם לא ילדים.
הוצאה לאור: כתר
איורים: סיד הוף
אחד הספרים האהובים עלינו החודש. סמי כלב הים: https://images.haarets.co.il/image/upload/w_1659,h...
המשך >>>>
לצפיה ב-'המשך-'הארץ' - - ספרי ינואר החדשים'
המשך-'הארץ' - - ספרי ינואר החדשים
22/01/2019 | 15:25
1
6
האריה והעכבר/יעל שכנאי

יש סיפורים שהזמן לא חל עליהם. כזה הוא המשל אודות האריה והעכבר - הסיפור הידוע הוא משל יווני המופיע בגרסאות שונות. בספר הזה, האריה וגברת לביאה גרים בקרחת היער ואוכלים מידי בוקר חביתה, ירקות ולחם חיטה. הייתם מאמינים לדבר שכזה? אריה שאוכל לחם וחביתה?

גם בגרסה הנוכחית, האריה כמובן שולט ביער והעכבר הקטן הוא חיה קטנה וצנועה. כאשר האריה תופס את העכבר גונב ממנו אוכל, הוא מאיים עליו. העכבר הקטן מבטיח שאם האריה יתן לו לחיות, הוא יחזיר לו טובה ביום מן הימים. נכון שזה מוזר לחשוב שחיה כה קטנה יכולה לעזור למלך הג'ונגל? את הסוף אתם בטח מנחשים - אכן יום אחד האריה נכנס למלכודת ומסתבך ברשת. והפלא ופלא, עכברוני הקטן מגיע לעזרה ובעזרת כרסום החבלים, מצליח לשחרר את האריה. מאז הפכו השניים לחברים. המסקנה לילדים? אתה לא יכול להיות קטן מידי מבלי שיהיו לך יתרונות משלך. לכולם יש משהו לתרום, וגם אם אתה חושב שאתה הכי חזק בסביבה, להפגין רחמים ולבקש עזרה - זאת לא בושה.
הוצאה לאור: קוראים
איורים: דיויד הול

גופי הוא שלי/נילי זליקובסקי

ספר ילדים שונה המתמקד בתקשורת ישירה לילדים ופחות בעלילה סיפורית. מטרת הספר היא להדגיש את זכותם של הילדים לפרטיות ולהימנעות מאי נוחות או מגע בלתי רצוי המתבצע על ידי קרוב, מכר או זר. הספר מסביר את הנושא בהדרגתיות וברגישות, מדגיש לילדים כי מה שקרה להם אינו אשמתם, ומעודד אותם לשתף את הוריהם, מוריהם או אדם קרוב אחר במחשבותיהם וחוויותיהם.
הספר כתוב בגובה העיניים עם חרוזים נחמדים שיקלו על הילדים לזכור את הדברים החשובים:
"כולנו, כל ילד וכל ילדה,
צריכים לדעת
כי איש אינו רשאי לגופנו להרע.
אסור לאיש בנו לגעת
ללא הסכמתנו,
לא בצחוק ולא במשחק,
לא בליטוף ולא במכה,
אפילו לא קטנה".
הוצאה לאור: אוריון
איורים: רמי מאיקס

אני רוצה להיות כבאי/אנדו טווין, לוסי מ. ג'ורג'

זהו ספר לילדים מתוך סדרת הספרים "אני רוצה להיות", בה תמצאו גם את הספר "אני רוצה להיות אסטרונאוט" שנכתב בידי אנדו טווין ולוסי מ. ג'ורג'. לפני שנספר לכם על עלילת כל ספר אנחנו רוצים לציין כי אהבנו את העובדה שבשני הספרים יש גיוון מגדרי וגזעי - הספרים מסבירים לילדים באופן פשוט אודות תפקידו של כבאי ושל אסטרונאוט ומעבירים תוך כדי גם ערכים על דאגה ואיכפתיות השזורים בטקסט.   

"אני רוצה להיות כבאי" מספר על קריאת חירום שהגיעה לתחנת הכבאים לאחר ששריפה פרצה בבית ספר. פרנק הכבאי יוצא עם הצוות שלו למשימת ההצלה. כל הילדים פונו בבטחה, אבל ג'רלד השרקן נותר מאחור. מאחר ולא משאירים אף אחד מאחור, אנו לומדים על גבורה וזהירות - פרנק הכבאי מחלץ את ג'רלד השרקן וכולם שמחים.

בספר "אני רוצה להיות אסטרונאוט" תפגשו את ג'ני, אסטרונאוטית היוצאת למשימה בתחנת חלל יחד עם צ'ן וקים. צוות התחנה כבר ממתין להם, ואיתו גם רובי הרובוט. אבל לפתע מתקלקל הרובוט ומתחיל לעשות בלגן ברחבי התחנה. האם ג'ני תצליח לתקן אותו? כמובן שכן!
הוצאה לאור: דני ספרים

לפיד השלום/דורון ארז

יותם הוא ילד חמוד שמשחק עם חבריו בחצר ביתם בזמן שהם משחקים כבנאים, בונים מבנים מלבנים שהם מוצאים ברחוב, למורת רוחו של בעל הבניין. רפאל, הבעלים, דורש מהם לפרק את מה שבנו וללכת לשחק במקום אחר. יותם עושה את הדבר היחיד שהוא מאמין שיסייע לו להתמודד עם הסיטואציה ומספר את מה שאירע לאביו.

אביו של יותם מקריא לו סיפור על שני שבטים המגיעים לפשרה באמצעות לפיד השלום. מטרתו של האב הייתה כמובן להעביר מסר ליותם כיצד ליישב סוגיות עם אנשים ולגשר על פערים. אכן, יותם ניגש לרפאל ומחליט לספר לו מדוע הוא חבריו בונים וכי הם מעוניינים לגדול ולהיות בנאים כמו רפאל ולבנות בתים לאנשים אחרים. הפנייה הכנה לרפאל מעוררת בו זיכרונות ילדות בהם פעל בדיוק כמותם, זיכרונות אלה גורמים לו לשנות את דעתו ולהתיר להם להמשיך לשחק עם הלבנים. אנחנו תמיד חושבים שזה חשוב להקריא לילדים ספרים עם מסרים העוסקים בפתרון בעיה באמצעות גישה חיובית ומשתפת.
הוצאה לאור: ספרית דורון עפרון
איורים: אבירה דאס

לצפיה ב-'המשך '
המשך
22/01/2019 | 15:33
3
איפה הביצה?/רות אורן

"הכירו את שחורת נוצה,
תרנגולת חרוצה!
כל יום היא מטילה ביצה,
אך היכן היא? מי ימצא?".

יונתן גר בבית עם חצר, גינה גדולה ובוסתן. כל בוקר התרנגולת שלו מטיילת בחצר ומטילה ביצה במקום אחר. את הסוד היא לא מספרת, ויונתן יוצא למסע חיפוש. ביחד איתו, תעברו בגינת הדחליל, במלונה של הכלבה ואפילו אצל החתול בערסל. אתם רוצים לדעת איפה יונתן מצא את הביצה? הוא ביקש מאיתנו לא לספר - את התשובה תמצאו בספר.
הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד
איורים: אביאל בסיל
בואו לעזור ליונתן. איפה הביצה: https://images.haarets.co.il/image/upload/w_2057,h...
לילדים טוב/ יפעת וינשטיין-זהר, ירון קולטון

"ניסיתם פעם לעשות צלליות על הקיר? כל מה שצריך לעשות זה לכוון את מנורת הלילה כך שתאיר את הקיר שממול... אפשר להרים את אחת הידיים אל מול הקיר, ולגלות את הצללית של היד כשהיא מתחילה להשתנות עם תנועת האצבעות".

כך מתחיל הסיפור "צלליות" - אחד מ-20 הסיפורים הארוכים והקצרים שמרכיבים את הספר "לילדים טוב". מחברי הספר הם מטפלים בשיטת NLP אשר בחרו כל מילה בקפידה במטרה להוביל לרגיעה ולשנת לילה נינוחה כשמקביל, הספר גם מחזק ומעצים את הילדים לקראת אתגרי המחר.

בספר שני חלקים: בחלק הראשון תמצאו 10 סיפורים קצרים וחווייתיים, המאפשרים לילדים (וגם להורים) להשאיר מאחור את רעשי היומיום ולעבור למצב שקט ורגוע. בחלק השני יש 10 סיפורים ארוכים מלאי השראה, המחזקים את המשאבים, היכולות והכוחות הפנימיים. ניתן לשלב סיפור קצר וסיפור ארוך בכל פעם והנה לכם 100 צירופים של סיפורים.
הוצאה לאור: מטר
איורים: אביאל בסיל
ספר המוביל לרגיעה ולשנת לילה נינוחה. לילדים טוב: https://images.haarets.co.il/image/upload/w_1713,h...
אוצר אגדות לכל המשפחה/רוזי דיקינס

באוגוסט 2018 יצא הספר "אוצר אגדות לפני השינה" ובו אתם יכולים למצוא אגדות מוכרות ועל זמניות כמו "סינדרלה ונעל הזכוכית". כעת יוצא ספר נוסף בסדרה תחת השם "אוצר אגדות לכל המשפחה", המכיל גם כן ארבע אגדות אהובות וחסרות גיל. בספר שוכנים גיבורים עשויים ללא חת, נסיכות אמיצות, ענקים מטילי אימה ופיות טובות. מי מחכה לכם שם? היפה והחיה, מלכת השלג, הנסיך והצפרדע והפיה בבאר. אנחנו מודים ומתוודים שאכן היה נחמד כמבוגרים לקרוא את הסיפורים שגדלנו עליהם, במיוחד כשהכל מאוגד תחת ספר אחד.
הוצאה לאור: דני ספרים
איורים: אלן מארקס
4 סיפורים בספר אחד. אוצר האגדות לכל המשפחה: https://images.haarets.co.il/image/upload/w_1633,h...
המלצת העורכת - אספן המילים/פיטר ה' רינולדס

יש ספרים שאני קוראת ונהנית מהם עד כדי כך, שהרגע בו אני מסיימת את הספר הופך להיות רגע חמוץ מתוק. מתוק כי אני מרגישה שאני כבר לא יכולה לחכות ולספר לכם עליו וחמוץ כי זה הקושי בלקרוא טקסטים של אחרים - אתה מתבאס שלא אתה כתבת אותם והנה הם כבר קיימים בעולם. כזה הוא הספר "אספן המילים".

הספר מספר לנו על ג'ים, ילד המסתובב מבוקר עד ערב עם פנקס ועט, מלקט מילים שהוא רואה ושומע, ומגלה בעצמו וגם לנו, שמילים הן אוצר שאפשר לשחק איתו. ניתן להעניק מילים לחבר, ללחוש אותן בלב או לצעוק אותן שכל העולם ישמע:

"הוא אסף מילים שראה.
הוא אסף מילים שקרא.
מילים מסוימות זינקו מהעמוד.
לפעמים המילים הכי פשוטות שלו היו הכי עצמתיות: "אני מבין", "אני מצטער", "תודה".

אחרי שג'ים אוסף מילים למכביר הוא מחליט לפזר אותן ברוח לשאר הילדים. הסופר, פיטר ה' רינולדס כתב ספר אהבה למילים במלוא מובן המילה. מבטיחה לכם, המבוגרים, שתיהנו להקריא אותו.
הוצאת לאור: כנרת
איורים: פיטר ה' רינולדס
ספר אהבה למילה הכתובה. אספן המילים: https://images.haarets.co.il/image/upload/w_2066,h...
לצפיה ב-'חדש-יומני החנונית 9 סיפורים מהחיים של דרמה קווין '
חדש-יומני החנונית 9 סיפורים מהחיים של דרמה קווין
22/01/2019 | 14:14
7
לא ממש חנונית/רייצ'ל ראסל רנה/ספר לכל הוצאה לאור

בספר התשיעי של יומני החנונית, הסיוט הכי נורא של ניקי מקסוול מתגשם!
אחת מבנות הממ"ל, מישהי מסוימת שכל מי שמעריץ את יומני החנונית מכיר, הצליחה לשים יד על היומן של ניקי והחליטה לכתוב בו את כל מה שהיא חושבת...
גלו מה קורה כשהסיוט הכי נורא של ניקי הופך למציאות.
ברוכים הבאים לעולמה של מקנזי!!!

לצפיה ב-'היום יום פטירתו של עזריה אלון, 19 בינואר 2014'
היום יום פטירתו של עזריה אלון, 19 בינואר 2014
19/01/2019 | 16:12
33
59
היה ממייסדי החברה להגנת הטבע שפעל רבות לתיעוד טבע הארץ, שמירתו והפצת מורשתו.
בזכותו למדנו מה זה ''פרח מוגן'' והוא שלימד אותנו מהי אהבת הטבע על כל תחומיו.

ולס להגנת הטבע
https://www.youtube.com/watch?v=jSoVv541VvI

לזכרו, נקדיש זר פרחי בר.
ספרים/שירים שבכותרתם שמות פרחי בר
לצפיה ב-' מר סביון וגברת רקפת /אורן רותי/כנרת'
מר סביון וגברת רקפת /אורן רותי/כנרת
19/01/2019 | 16:17
32
7

תִּרְאוּ אֶת מַר סַבְיוֹן הַסָּב -
לְבָנוֹת שַׂעֲרוֹתָיו.
אִם תִּנְשְׁפוּ עֲלֵיהֶן - פוּ!
הֵן מִיָּד יִתְעוֹפְפוּ!

סוֹפֶרֶת הַיְּלָדִים הָאֲהוּבָה רוּת אוֹרֶן מַקְדִּישָׁה אֶת סִפְרָהּ הֶחָדָשׁ לְפִרְחֵי אֶרֶץ יִשְׂרָאֵל. אִיּוּרֵי הַפְּרָחִים שֶׁל שַׁחַר קוֹבֶּר מְשַׁלְּבִים דִּיּוּק וְהוּמוֹר, נֶאֱמָנוּת לַטֶּבַע וְדִמְיוֹן, וְהוֹפְכִים כָּל דִּפְדּוּף בַּסֵּפֶר לַחֲוָיָה מְשַׂמַּחַת וּמַעֲשִׁירָה לַגִּיל הָרַךְ.

לצפיה ב-'סב סביון לומד לעוף/ אורית רז/ספרית פועלים'
סב סביון לומד לעוף/ אורית רז/ספרית פועלים
19/01/2019 | 16:21
31
6

פרח הסביון רוצה לעוף. להיות חופשי כמו הפרפר, כמו הרוח, לשוט בשמים כמו השמש. אבל הוא כבול - הגבעול מחזיק בו חזק ואינו מרשה לו להינתק, עוד לא הגיע הזמן. עד שמגיע הזמן הנכון, והסביון שט בעליצות על גב סוס הרוח.
לצפיה ב-'לגור על כדור/ עדולה / עם עובד '
לגור על כדור/ עדולה / עם עובד
19/01/2019 | 16:24
30
5

החרציות - כל אחת שמש!
הפרגים - פה ושם... נֶמֶשׁ!

התורמוסים - אגם סגול
והגבעות - ירוק חרגול.
מן הפרדס עולה הריח...

אנחנו על כדור פורח!
לצפיה ב-'מרד הפרחים/ אלה אמיתן ציורים:צילה בינדר /דביר'
מרד הפרחים/ אלה אמיתן ציורים:צילה בינדר /דביר
19/01/2019 | 16:29
29
5

שלושה מחזות בספר: מרד הפרחים, לקראת ליל הסדר, משנכנס אדר.
הנפשות הפועלות במחזה הראשון: כלנית, פעמונית, שקדייה, חבצלת, זיוונית,, ניצן כחול, ניצן סגול, שושנה.

כמדי שנה, מתאספים כל הפרחים, כדי לבחור בשושנה, להיות מלכתם. ואילו הכלנית קוראת למרד, כדי שלא להנציח את הבחירה החוזרת ונשנית. שני ניצנים, פזיזים וליצנים, נחלצים לביצוע המשימה. הם עוברים מפרח לפרח ומציעים לכל אחד מהם מלוכה ונתקלים בסירוב אחר סירוב.

' למלוך שנה? כלל לא כדאי, זהו זמן קצר מדי,' אומרת השקדייה.
'איככה אוכל למלוך שנה תמימה? זה זמן ארוך ' , אומרת חבצלת המתעצלת.
הזיוונית נחבאת אל הכלים' להיות מלכה על הקהל? לא אוכל זאת, לא אוכל.'
הכלנית מתרעמת ' אין בכם עוד כוח למרוד'.
ופעמונית מסכמת בחדווה ' נחזיר עטרה ליושנה ונבחר בשושנה '.

אלה אמיתן , 1893 - 1995 , סופרת, משוררת, מתרגמת. שירה המוכר לילדים- במדינת הגמדים

לצפיה ב-'חצבים על נייר /יונה טפר /הקיבוץ המאוחד'
חצבים על נייר /יונה טפר /הקיבוץ המאוחד
19/01/2019 | 16:32
28
3

בכרטיס הברכה שמכין יאיר לסבא וסבתא הוא כותב רק בקשה אחת: ``שסבא יבריא``. אם סבא יבריא, הוא חושב, וישוב להיות חזק ושמח כמו שהיה פעם, אז סבתא לא תהיה עצובה, סבא שוב יספר סיפורים, אפשר יהיה לחסל את השביל החוצה את הדשא ומקלקל את ``מצפה הכוכבים``. ואולי נלך אז, סבא ואני, לגבעת החצבים, כמו סבא מבטיח... הסיפור מתאר מרקם יחסים חם ומיוחד בין יאיר לסבו, הנקטע בגלל מחלתו הפתאומית של סבא, ואת התמודדותו של יאיר עם הכאב והזרות שבמצב החדש.
לצפיה ב-'יקינטון /שהם סמיט/ כנרת'
יקינטון /שהם סמיט/ כנרת
19/01/2019 | 16:37
27
3

לַיְלָה לַיְלָה מִסְתַּכֶּלֶת הַלְּבָנָה,

בַּפְּרָחִים אֲשֶׁר הֵנֵצּוּ בַּגִּנָּה...

פִּזְמוֹן לַיָּקִינְתּוֹן הוּא מִשִּׁירֵי הַיְּלָדִים הָאֲהוּבִים וְהַיְּדוּעִים בְּיוֹתֵר, אַךְ הַסִּפּוּר הַמִּסְתַּתֵּר מֵאֲחוֹרָיו, עַל הַיְּדִידוּת שֶׁנִּרְקְמָה בֵּין הַמְּשׁוֹרֶרֶת לֵאָה גוֹלְדְבֶּרְג לַמַּלְחִינָה רִבְקָה גְוִילִי יָדוּעַ רַק לִמְעַטִּים.

הַסּוֹפֶרֶת שֹׁהַם סְמִיט וְהַמְּאַיֶּרֶת רוֹנִי פַחִימָה מְסַפְּרוֹת שְׁנֵי סִפּוּרֵי חַיִּים הַנִּפְגָּשִׁים וּמוֹלִידִים יְצִירָה מְשֻׁתֶּפֶת.

"בִּשְׁתֵּי אֲרָצוֹת רְחוֹקוֹת רְחוֹקוֹת נוֹלְדוּ שְׁתֵּי בָּנוֹת.

הֵן לֹא יָדְעוּ שֶׁיּוֹם אֶחָד יִפָּגְשׁוּ וְיִהְיוּ לַחֲבֵרוֹת.

הֵן לֹא חָלְמוּ שֶׁיּוֹם אֶחָד יִכְתְּבוּ יַחַד שִׁיר.

הֵן לֹא הֶאֱמִינוּ שֶׁהַשִּׁיר הַזֶּה יַהֲפֹךְ לְאֶחָד מִשִּׁירֵי הַיְּלָדִים הָאֲהוּבִים בְּאַרְצָן הַחֲדָשָׁה."
לצפיה ב-'כלנית/פניה ברגשטיין.'
כלנית/פניה ברגשטיין.
19/01/2019 | 19:10
26
3
כלנית, כלנית
נחמדה ובישנית!
מיני אש אדמו פנייך,
מיני אודם -עלעלייך,
כלנית, כלנית
קטנטנה ובישנית...
לצפיה ב-'נרקיס מלך הביצה/לוין קיפניס /אורנית'
נרקיס מלך הביצה/לוין קיפניס /אורנית
19/01/2019 | 19:53
25
5
לצפיה ב-'רקפת מלכת ההר'
רקפת מלכת ההר
20/01/2019 | 06:51
24
4
הרקפת הבישנית אבל העקשנית   מפלסת וצומחת בין הסלעים
אז  לה מגיע להיות המלכה
מי כתב?
לצפיה ב-'החצב דבןרה עןמר'
החצב דבןרה עןמר
20/01/2019 | 06:56
23
4
הספור  על הילדה שעברה בטעות  את הגבול לארץ אחרת
אך החצב הגבוה המתמר הראה לה את הדרך חזרה
לצפיה ב-'מתוך כלניות. מילים:נתן אלתרמן.'
מתוך כלניות. מילים:נתן אלתרמן.
21/01/2019 | 12:08
22
1
כלניות. כלניות
כלניות אדמדמות אדמוניות
כלניות, כלניות
כלניות מטוללות חינניות...
לצפיה ב-'הרקפת. מילים: לוין קיפניס.'
הרקפת. מילים: לוין קיפניס.
21/01/2019 | 12:12
21
2
מתחת לסלע
צומחת ךפלא
רקפת נחמדת מאד,
ושמש מזהרת
נושקת, עוטרת,
עוטרת לה כתר ורןד...
לצפיה ב-'מתוך גבעת הכלניות/תלמה אליגון רוז.'
מתוך גבעת הכלניות/תלמה אליגון רוז.
21/01/2019 | 12:25
20
3
''ספרתי שם אולי מאה, מאתים, ואפילו שלוש מאות כלניות...'''
לצפיה ב-'למה כפוף ראשה של הרקפת/אליעזר שמאלי.'
למה כפוף ראשה של הרקפת/אליעזר שמאלי.
21/01/2019 | 12:30
19
3
לצפיה ב-'היכן פרחי הסביונים/דוד אגמון.'
היכן פרחי הסביונים/דוד אגמון.
22/01/2019 | 09:22
18
1
היכן פרחי הסביונים
פרחו במגרשים כבגד?
היכן פרחי הסביונים
וחיוכם זהב ורטט?
לצפיה ב-'תמר והסביונים/ זאב ציירה תרצה טנאי /הקיבוץ המאוחד'
תמר והסביונים/ זאב ציירה תרצה טנאי /הקיבוץ המאוחד
22/01/2019 | 09:33
17
1
תמר והסביונים מאת זאב
מתוך:גן שלנו חי צומח, מקראה לילדי הגן, עם עובד

תמר ילדה קטנה . בת ארבע שנים.
עיניים לה שחורות,שיער לה שחור, שחור מאד. אחות לא הייתה לה לתמר. גם אח לא היה לה. רק אמא אבא ותמר. הם באו מרחוק רחוק,מעבר לים. הם הלכו לגור לא בעיר ולא בכפר. בחוץ הגדול בנו אבא ואמא צריף, עשו גדר מסביב וגרו שם. בוקר הלך אבא לחרוש,הוא הלך  לעשות שדה. אמא הלכה לעדור,הלכה לעשות גן.
תמר נשארה לבדה בבית. מה תעשה תמר לבדה בבית ? עם מי תשחק? אח אין לה, אחות אין לה. יצאה  לחצר, הביטה למעלה  שמים ושמש. הביטה למטה ,אדמה ואדמה. תרנגולת לא הייתה.חתול קטן לא היה. עם מי תשחק? עצוב היה לה.
פתאום- ציפור. קרבה תמר אל הציפור, חפצה לשחק עימה.פרשה הציפור כנפיים .עפה  חגה ואיננה.שוב נשארה תמר לבדה. היה לה עצוב מאד.
והנה בפינה,בין הקיר של הצריף ובין הגינה , פרח קטן מציץ. פרח צהוב, עגול, כשמש קטנה. שמחה תמר.הלכה אל הפרח  הקטן,קרבה, הביטה בו, צחקה אליו ואמרה לו:  "פרח, פרח, תהייה לי חבר?"
נשא הפרח ראשו למעלה, הרכין הפרח ראשו למטה :"כן, אני רוצה להיות לך חבר!" מאז, היו חברים .תמר הקטנה שחורת השיער והפרח הקטן צהוב העלים.
בבוקר הלך אבא לחרוש, אמא הלכה לעדור ותמר הלכה להשקות את הפרח הקטן.
כך היה יום אחד, כך היה עוד אחד וכך היה עוד יום אחד. שלושה ימים. ביום הרביעי הלכה תמר להשקות את הפרח. הביטה מרחוק והפרח איננו.. אי הפרח? והנה  בפינה, במקום אשר הפרח  גדל שם, עומד לו סבא קטן. ראשו עגול לבן,יפה, עומד לו על רגל אחת  ושותק.
"סב קטן" אמרה תמר " אולי ידעת, איהו הפרח שלי, חברי האחד?" "הפרח?" אמר הסב הקטן: "איננו. האם לא ידעת,לא תמיד יש פרח. היה היה ואיננו עוד." "ואני רוצה פרח," אמרה תמר:" אין לי אח, ואחות אין לי". ודמעות לה תמר בעיניים. האי חפצה לבכות. הביט הסב הקטן אל תמר, הביט ואמר לה:"אל תבכי , ילדה, אל תבכי. פרחים רבים רבים אתן לך."
צחקה תמר:"תן לי."פה  בין הצריף והגדר  איני יכול ,"אמר הסב הקטן,"רק עם הרוח אני יכול לתת פרחים. הצריף מכאן והגדר מכאן, אין הרוח יכולה לעבור.וללכת אינני יכול. הנך רואה , קשור אני ברגל לאדמה.קחיני, שאיני, הביאי אותי אל הרוח- שם בחוץ הגדול". התכופפה תמר, לקחה בעדנה את הסב הקטן, קטפה אותו מן האדמה. הלכה הרחק –הרחק וקראה "הרוח!" –ז-ז-ז- נשבה הרוח. שבה ונשבה ש-ש-ש,ז-ז,ש-ש-ש – ואיננה.והסב הקטן גם הוא אינו, עם הרוח נעלם.שערותיו הלבנות היפות מעופפות מסביב, אחת בורחת ואחת רודפת, שלוש אוחזות שיער בשעיר ויוצאות במחול. ופתאום הן יורדות, יורדות לאט –לאט , כמו נוצה קטנה הנופלת מקן של ציפור והן מתחבאות בתוך האדמה ואינן. רק גבעול קטן נשאר בידה של תמר."איך הסב הקטן?" קראה תמר,"תן לי את הפרחים אשר הבטחת לי." אין עונה.
 "ה-ר-ו-ח!" קראה תמר, "הרוח!" ש-ש-ש – נשבה הרוח, הרימה את השיער השחור מעל לאזנה ולחשה לה":,מה ?" "תני לי את הפרחים , הן הסב הקטן אמר לי: עם הרוח אתן לך פרחים.אין לי חבר, אין אחות, אין לי עם מי לשחק, אני רוצה פרחים." נשבה הרוח פעם, נשבה פעמיים.לטפה את ראשה של תמר, לטפה את הלחיים ואמרה:"ילדה , לדה. איןלי פרחים. אשוב , אביא לך ענן, הו איתן לך פרחים." נשבה הרוח, פרחה, הלכה לה וענן בא.
טיף, טיף- טיפטף הגדם. חלף ואיננו.שוב זרחה השמש  ופרחים לא היו עוד והרוח לא הייתה והסב הקטן לא היה.הביטה הילדה למעלה, רק שמים ושמש.הביטה למטה, רק אדמה ואדמה. עצובה הייתה תמר ואמרה:"האדמה, למה אין הרוח נתונת לי פרחים?" נשאה את עיניה לשמש וקראה:"למה אין הרוח נותנת לי פרחים?" צחקה האדמה אל השמש:" האם הרוח נותנת פרחים?"  צחקה השמש אל האדמה:" האם הרוח נותנת פרחים?" וכאשר צחקו האדמה והשמש יחדיו, הביטה תמר ותמהה:"מה זאת האם טיפות שמש נוטפות על האדמה? מה זה שם נוצץ על כל הכיכר מסביב כעין הזהב, כמו שמשות קטנות עגולות?"
הביטה, הביטה – והנה כל האדמה הוציאה פרחים רבים-רבים. צהובים, רעננים, יפים.
ועוד טיפות של גשם עליהם והשמש זורחת בטיפות. והרוח נושבת בהם. והפ מניעים ראשיהם אל תמר:"בואי , ילדה, נהיה חברים." הייתה תמר חברה לפרחים הצהובים וקראה להם:"סביונים." היא אמרה: ילדים הם לסב הקטן."

מתוך:גן שלנו חי צומח, מקראה לילדי הגן, עם עובד
לצפיה ב-' החרצית הביישנית /מתוך הספר פרחי אגדה – עמוס בר /ידיעות '
החרצית הביישנית /מתוך הספר פרחי אגדה – עמוס בר /ידיעות
22/01/2019 | 09:37
16
1
אחרונות

היו היה עלם יפה תואר, וראשו עטור תלתלי זהב. היה העלם יוצא עם עדר הכבשים שלו לרעות בגבעות ובגיאיות. כשמצא שדה עשב רענן, היה יושב על סלע, מושיב על ברכיו טלה רך-צמר ומנגן בחלילו. כה יפה הייתה נגינתו, עד כי הכבשים שכחו ללחך עשב והיו מקשיבות לנגינת החליל.

יום אחד, בעברו עם עדרו, ראה לפתע עלמת חן רועה עדר עיזים. יפה הייתה הרועה, ולראשה תלתלי זהב. מיד נמלא ליבו של העלם אהבה חמה וטהורה. ראתה אותו העלמה והפנתה את ראשה. בישן היה הרועה, ולא ידע כיצד יגלה את ליבו לרועה. לו ידע אם היא אוהבת אותו כפי שהוא אותה, היה מעז לספר לה על אהבתו אליה. אך העלם חשש שמא אין העלמה אוהבת אותו, ולא ניגש אליה ולא אמר לה דבר. מאותו יום חדל לנגן בחלילו, הזניח את עדרו והיה מסתובב כסהרורי בין הגבעות, וכל הזמן טרדה את ליבו המחשבה "האם היא אוהבת או לא אוהבת אותי?" פגש העלם בעפרוני וביקש ממנו לגשת לעלמה ולשאול אותה האם גם היא חשה אליו אהבה.. ענה העפרוני: "אני עסוק בהאכלת גוזלי אין לי זמן לבצע שליחויות..."

פנה הרועה אל השושן הצחור. ענה השושן: "אני עסוק באירוח חרקים בתוך פרחי אין לי זמן לבצע שליחויות..." לא ידע הרועה מה לעשות. התיישב בייאוש על הסלע שלו, ובלי משים קטף פרח חרצית צהוב. רצה להתנחם במראהו, אך החרצית הזהובה הזכירה לו את התלתלים הזהובים של העלמה שכה אהב. נעצב הרועה, ובעיצבונו החל למרוט את עליו של פרח החרצית, עלה אחר עלה. בעת תלישת העלה הראשון לחש "אוהבת?" וכשתלש את העלה השני אמר:"לא אוהבת!" וכך הלאה:"אוהבת... לא אוהבת... אוהבת... לא אוהבת..." והנה הגיע לעלה האחרון ותלש אותו, ובדיוק אז קרא "אוהבת!"- עתה היה העלם בטוח, כי העלמה אוהבת אותו, כפי שהוא אוהב אותה. דלג על הגבעות והגיע אל העלמה. והנה ראה אותה יושבת על סלע ותולשת עלה אחר עלה מפרח החרצית. תולשת ולוחשת: "אוהב... לא אוהב... אוהב... לא אוהב" התקרב העלם לעלמה, ובדיוק כאשר עמד לפניה- תלשה את העלה האחרון וקראה: "או-הב!!! גם הוא אוהב אותי!!! העלמה קמה ונפלה לזרועותיו, כשכל אלפי החרציות סביבם זוהרות בזוהר זהב.

ומאז, כאשר נערות או נערים אינם יודעים אם אהובי לבם אוהבים אותם, הם נוטלים פרח חרצית, תולשים עלה אחר עלה ולוחשים:"אוהב... לא אוהב..." "אוהבת... לא אוהבת..." כך עד העלה האחרון, והוא-הוא המגלה את הסוד.
לצפיה ב-'הסתוונית/ מילים: לוין קיפניס '
הסתוונית/ מילים: לוין קיפניס
22/01/2019 | 09:57
15
1

עֲנָנִים כִּסּוּ שָׁמַיִם,
טִיף-טִיף גֶּשֶׁם סְתָו רִאשׁוֹן.
– סִתְוָנִית, פִּקְחִי עֵינַיִם,
סִתְוָנִית, דַּי-דַּי לִישֹׁן!

סִתְוָנִית חִישׁ מִתְעוֹרֶרֶת
וּפוֹרֶצֶת לָאֲוִיר,
מִתְקַשֶּׁטֶת צִיץ תִּפְאֶרֶת,
פֶּרַח וְרַדְרַד, זָעִיר.

זוּם-זוּם-זוּם – בָּאָה אוֹרַחַת,
הַדְּבוֹרָה הַזַּמְזְמָנִית:
– בְּרוּכָה אַתְּ, הַפּוֹרַחַת,
חֲמוּדֹנֶת סִתְוָנִית!

לצפיה ב-'גבעת האיריסים השחורים / יצחק נוי /כתר'
גבעת האיריסים השחורים / יצחק נוי /כתר
22/01/2019 | 10:07
14
2

גבעת האיריסים השחורים הוא סיפור אהבתם המיוסרת של יפתח נוילנד, הנער מן המושב, וסוזי אזולאי, הנערה מן המעברה הסמוכה. הסיפור מתרחש בשנותיה הראשונות של המדינה - שנות העלייה ההמונית. עלילותיהם של ילדי המושב ושל ילדי המעברה, וכמובן, המושב ואנשיו, משמשים רקע לאהבתם של סוזי ויפתח. שני האוהבים הצעירים, המסמלים את מפגש התרבויות הגורלי בישראל הצעירה, הם קורבנותיה של תקופה רבת-תלאות, שהמבוכה והניכור שולטים בה.
לצפיה ב-'גינת בר / מאת: מאיר שלו'
גינת בר / מאת: מאיר שלו
22/01/2019 | 11:27
13
3
לצפיה ב-'פרחי ילדות - רן לוי-יממורי '
פרחי ילדות - רן לוי-יממורי
22/01/2019 | 11:33
12
3
פרחי-ילדות הוא ספר ילדים  שיצא בתזמון מצויין לקראת ט"ו בשבט, המציע להורים ולילדים, הכרות עם פרחי הבר בטבע העירוני, באמצעות שירים קצרים ואיורים.

בספר תמצאו שירים ואיורים על פרחי הבר המוכרים לנו מהסביבה העירונית כמו סביונים וחרציות והוא מצטרף לספרים הקודמים בסדרה- בואו נכיר ציפורים והגן הקסום,העוסקים בחיבור של ילדים והורים אל עולם הטבע העירוני.

הספר יצא לאור בשיתוף פעולה עם ברברה אנדרס (האחראית על החינוך הסביבתי בגיל הרך במשרד החינוך) ועםרמת הנדיב שבזכרון יעקב והוא מיועד לילדי גנים ולתלמידי כיתות א-ב ובני משפחתם.

לצפיה ב-'הגן הקסום - סיפור ואיורים: רן לוי-יממורי'
הגן הקסום - סיפור ואיורים: רן לוי-יממורי
22/01/2019 | 11:38
11
3
הגן הקסום
"הגן הקסום" מבוסס על "בית בטבע" הנמצא בשכונת קריית שלום בתל אביב . בפרוייקט מיוחד במינו יכולים ילדי העיר לגלות את הטבע: צמחים ובעלי חיים התלויים זה בזה לקיומם.
דרך הסיפור המחורז ושופע האיורים לומדים הילדים כיצד ליישם עקרונות אקולוגיים בחצר הבית והגן כבר בגיל צעיר.

לצפיה ב-'"שלג של סביונים" / רינת פרימו.'
"שלג של סביונים" / רינת פרימו.
22/01/2019 | 11:46
10
2
" בכל יום שישי מגיעים ילדי גן מעין לשדה בקצה השכונה, אבל ביום שישי אחד הם רואים שלט גדול בכניסה לשדה: "כאן ייבנה פרויקט בנייני יהלום". מה יעשו הילדים? ומה יקרה לסביונים שהם כל כך אוהבים?"

לצפיה ב-'רקפות באיור, בשיר ובספור שרה ק. שורץ'
רקפות באיור, בשיר ובספור שרה ק. שורץ
22/01/2019 | 11:57
9
4
לצפיה ב-'חברותא של פרחים / שרה´לה שרון'
חברותא של פרחים / שרה´לה שרון
22/01/2019 | 12:14
8
2
"שרה´לה שרון ידועה לציבור הרחב כמובילה בתחום השירה בציבור בארץ, אולם רק מעטים יודעים כי ידה של שרה´לה נטויה גם בתחום כתיבת ספורי ילדים. נשמע מוזר? לא כשמדובר בשרה´לה שרון, וכפי שהדברים מובאים בפיה: "את ההשראה לכיתבת ספורי הילדים קבלתי מנכדי. הם האחראים הישירים. כל נכד סייע לי בין אם במישרקיון ובין עם בעקיפין ליצור ספורי ילדים שונים, כאלה עוסקים במגוון נושאים. אולם ההצלחה האמיתית מבחינתי," מוסיפה שרה´לה ואומרת: "הייתה התגובה של הנכדים כאשר שמעו את הספורים, ולא רק הם, אלא גם ילדי השכנים. אז הבנתי כי יש טעם לשתף את הרבים, וגמלה בי ההחלטה להוציא ספר ילדים, וזאת לאחר שנים רבות, בהן לא מצאתי זמן לעשות כן. "בחרתי בהוצאת ´אופיר´ בשל הרעננות, החדשנות ותשומת הלב האישית שהרגשתי כי הם ניתנים לכל כותב הפונה אליה באשר הוא," הוסיפה וציינה שרה´לה שרון בסיפוק. סבתא´לה שרון מספרת ספורים לנכדים ולילדים. בספר זה מביאה סבתא´לה שרון (שרה´לה שרון) סיפור מרגש ובעל מסר ערכי הן להורים והן לילדים. בסיפור מודגשים ערכי יסוד חשובים על חברים וחברות, והיחסים בין גבורי הספור (ובהיבט האלגורי בני האדם משולים לפרחי בר), אשר אותנו מחזקים ומשמחים. סבתא´לה שרון רואה בחברות, באחווה ובשיתוף פעולה בין אדם לחברו ערכים בעלי חשיבות גדולה מאוד, והם המהווים בסיס לחברה תקינה, המאפשרת לחבריה לכבד זה את זה באשר הם."

לצפיה ב-'אמנם לא לנוער אבל ספר נפלא הצבעוני השחור / אלכסנדר דימא /כתר'
אמנם לא לנוער אבל ספר נפלא הצבעוני השחור / אלכסנדר דימא /כתר
22/01/2019 | 13:00
7
4

סכנת פלישה ותהפוכות פוליטיות מטלטלות את הולנד השלווה במאה השבע-עשרה. האירועים הסוערים משפיעים גם על קוֹרנֶליוּס וַן בֶּרלֶה, מגדל צבעונים צעיר. קוֹרנֶליוּס שואף לזכות בפרס המיועד למי שיצליח לעשות את הבלתי אפשרי – לגדל צבעוני שחור. אבל ממש לפני הגשמת מטרתו הוא נופל קורבן לעלילה פוליטית ונידון למאסר עולם.

בכלא הקודר מתפתחת אהבה עזה בין קוֹרנֶליוּס האסיר לרוֹזָה בת הסוהֵר. אהבתם, הפורחת בעת ובעונה אחת עם הפרח המופלא – הצבעוני השחור – מחוללת את הלא ייאמן ומחזירה לחייהם את החופש והאור.

הרומן ההיסטורי הצבעוני השחור מאת אלכסנדר דימא האב (1870-1802) הוא מיצירותיו הנודעות והאהובות של הסופר הצרפתי המפורסם, מחברם של "הרוזן ממונטה כריסטו" ו"שלושת המוסקטרים". סיפורו המרתק על אהבה ופרח נדיר הצומחים בד בבד בבית הכלא קנה לו מעמד של קלאסיקה בספרות העולם. הספר תורגם לשלל שפות ועובד לבמה, לקולנוע ולטלוויזיה.
לצפיה ב-'אור חבצלות/ שרה לוי-תנאי'
אור חבצלות/ שרה לוי-תנאי
22/01/2019 | 14:06
6
2

אוֹר חֲבַצָּלוֹת
זֶמֶר שׁוֹשַׁנִּים
בַּשָּׁרוֹן עָלָה
רֵיחַ עֲדָנִים

חֲבַצֶּלֶת לָךְ
וְלִי הַשּׁוֹשַׁנִּים
בַּשָּׁרוֹן עָלָה
רֵיחַ עֲדָנִים

לצפיה ב-'הרדופים ליד החוף /נתן יונתן '
הרדופים ליד החוף /נתן יונתן
23/01/2019 | 08:14
5
1
בוקר טוב חברותי .
בוקר טוב עם נושא אהוב .
תודה חרצית 

"לא נפרח כבר פעמים והרוח על המים 
יפזר דממה צוננת על פנינו החיוורות ."
שיר נוגה  של נתן יונתן 
מתוך :"שירים לאורך החוף "

לצפיה ב-'זר של נרקיסים '
זר של נרקיסים
23/01/2019 | 08:28
4
1
יורם טהר לב 
איזה שיר יפה |!

"עצי הצפצפות  שרים לך שיר על שיר על דרך ,
עצי הצפצפות היו גבוהות גבוהים.
וכול אהבותינו לך היו לטרף 
ולשביך אשר הצית את הדשאים. "

מתוך הספר : "לאוהבים את האביב "
שירי יורם טהרלב 
לצפיה ב-'עציץ פרחים /חיים נחמן ביאליק '
עציץ פרחים /חיים נחמן ביאליק
23/01/2019 | 08:42
3
1
מן החלון 
פרח עציץ 
כל היום 
הגנה יציץ. 

כל חבריו - 
שם בגן, 
הוא לבדו 
עומד כאן"

לחן מוניו אמריליו .

חשבתי לעצמי ,מדוע שם השיר עציץ פרחים ? הרי רק פרח אחד,צמח בעציץ .
לצפיה ב-'למה מקדימים הכרכום והסתונית לפרוח ?'
למה מקדימים הכרכום והסתונית לפרוח ?
23/01/2019 | 08:51
2
1
סיפורים שכאלו ואחרים 
כדוגמת הסיפורים 

למה נחבאת החבצלת קטנת הפרחים בסבך החורש.

המרווה המשולשת הרופאה שבחורש.

איך הוכתר האירוס למלך הגילבוע ?

מופיעים  בספר הנפלא
"ארץ ירוקה שלי .

כתבה :רות ריכטר
עיצוב :דגנית סלנט ציפי אלסטר 
בהוצאת ספרית מעריב/1987 
לצפיה ב-'וכך כתב המורה הדגול '
וכך כתב המורה הדגול
23/01/2019 | 09:09
1
2
מנחם זהרוני ז"ל 
"יש אמת מדעית ויש אמת אחרת ....הרבה פנים לטבע ,והאדם קולט אותם בעיינים שונות :בעיני התבונה , בעיני הדמיון ,בעיני החוויה האסטתית ובעיני המשובה של הילדות .
כך מתקיימים בלב  אהבה  וקשר שורשי אל נופי המולדת "

ציטוט מתוך הספר "ארץ ירוקה שלי "של רות ריכטר.
בדפי השער .

ממליצה לקרוא על חייו של המורה לטבע המיתולוגי מנחם זהרוני ז"ל  האיש ופועלו. 
לצפיה ב-'נעמי שמר '
נעמי שמר
23/01/2019 | 09:15
1
אם יבשו שלוליות "
ואם פרחו הפרדסים, 
אם ירשו נוריות 
את מקומם של נרקיסים, 
זה סימן שאביב 
כבר מטייל על הכבישים 
וחלון יש לפתוח 
ולסלק את התריסים. "

מתוך השיר "מצעד האביב "

לצפיה ב-'איש הכלב '
איש הכלב
22/01/2019 | 13:24
447
לא מרוסן 
כתב: דאב פילקי .
מחבר סדרת קפטן תחתונים 
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר /2018
ספר קומיקס  המספר על שוטר אחד וכלב משטרה אחד. 
השוטר היה מאוד קשוח "השוטר הכי קשוח בעיר..." והכלב שלו
  גרג בעל אוזני העל, והאף הסופר מרחרח ,"היה שוטר כביר ".
תפקיד השנים היה לשמור על עיר נקיה מאנשים לא נעימים ומזיקים .
באחד הימים קרתה תאונה לשוטר,מצבו הגופני היה פחות או יותר ,
אבל לא הראש, לאחות ולרופא היה רעיון והם יצרו "לוחם פשע מסוג חדש,איש כלב ".
היה לו לאיש הכלב יתרונות,אך גם חסרונות .- "לאיש הכלב היו כמה הרגלים מאוד מגונים "
על מעללי איש הכלב ,באירועים שונים,במיוחד "כשרשע מוזר חדש מופיע "  ובסיטואציות לא נעימות ,וגם אחרות .
בספר ..."איש הכלב ,לא מרוסן "

"די עם זה ,
איש הכלב! 
תראה איזה בלגן עשית !
תגיד לי ,איזה מין התנהגות זאת?!!? שוטר לא מתנהג ככה !
מדברי העובד בחנות החיות  אל איש הכלב שנכנס לחנות טעם מכול סוגי המזון, שיחק בכול הכדורים,לקק את כול העצמות .....

מדברי הביקורת :של עופרה רודנר הארץ.
מאתגר בצורה כיפית את התרבות החינוכית הרווחת מחוץ לבית הספר, בתוך המשפחה ובשעות הפנאי.
לצפיה ב-'עצים עצומים ומעצימים'
עצים עצומים ומעצימים
22/01/2019 | 09:33
1
3
עצים עצומים
עצים נותני כוח את עצמם מעצימים
שורשים להם עצומים ועמוק באדמה תקועים
הגזעים זה בזו מלופפים כמו זוגות אוהבים
יש ופיהם פעור כמו מחכים לנישוקים
ויש זרועותיהם מושטות, מוכנות  לחיבוקים
ענפים רחבים פשוטים   לצדדים כמבקשים רחמים
גזעים חשופים אולי לכסות דרושים,  
העלים הרבים משכן לציפורים משמשים
ובצל אנשים נחים וילדים משחקים
ואם גם פירות מניבים , בני האדם אוכלים  ונהנים.
כמה טוב שיש בעולם עצים
כל כך הרבה לאדם מעניקים

לצפיה ב-'שחרזדה מקסים! '
שחרזדה מקסים!
22/01/2019 | 12:18
4
לצפיה ב-'הוצאת לאור עצמית'
הוצאת לאור עצמית
21/01/2019 | 14:00
17
שלום לכולם, מאז שנכדתי נולדה כתבתי לה הרבה סיפורים. אחד מהם מתבסס על סדרת ציורים מוכנים שלא היה כביכול קשר ביניהם וחיברתי אותם לסיפור. הציירת (IWONA LIFSCHES - דנמרק) אהבה את מה שעשיתי ותנפיק לי רשיון להוציא את הסיפור לאור. אחת האפשרויות היא לגייס את המימון הנדרש ב- HEADSTART אבל אני לא בטוח אם כדאי.
https://headstart.co.il/search? q=%D7%A1%D7%A4%D7%A8%20%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D  יש למישהו עצה/נסיון בתחום? (מצרף את שער הספר ומספר עמודים מתוכו)
לצפיה ב-'ריקוד העצים'
ריקוד העצים
21/01/2019 | 08:16
3
6
ריקוד העצים
עוד מעט יש לנו יום הולדת
שחו העצים זה לזה
צריך להכין ריקוד , חשבה  השקדייה
ואז נשבה רוח. עברה בין הענפים,, שרקה, לחששה
.הנה מוזיקה בואו לרקוד ונראה מה יצא
התחילו הענפים לנוע מצד לצד
העלים זזו, נעו לפי מקצב הרוח
איזה ריקוד נפלא, עוד חזרה אחת והריקוד מוכן,
אבל, אני צריכה שמלה חדשה, אמרה השקדייה
איך אוכל להופיע ככה למסיבה בכזו סחבה
גם אני, גם אני ענו כול העצים במקהלה
הרוח פסקה, גם הריקוד נפסק כי איך ירקדו ואין מוזיקה
עמדו העצים עצובים מאין ניקח בגדים?
הגיע טו- בשבט השקדייה התעוררה לקול ציוץ ציפורים
פקחה את העלעלים ומה היא רואה..
שמלה לבנה הדורה מעוטרת בפרחים ורודים מתחרה
כמה היתה מאושרת, כל העצים הריעו לה
הציפורים שרו לה והילדים רקדו לכבודה

לצפיה ב-'כל הכבוד על רקוד העצים. ומזל טוב ליום ההולדת שלהם.'
כל הכבוד על רקוד העצים. ומזל טוב ליום ההולדת שלהם.
21/01/2019 | 12:15
1
1
לצפיה ב-'תודה חרצית וטובשבט שמח'
תודה חרצית וטובשבט שמח
21/01/2019 | 12:53
לצפיה ב-''
21/01/2019 | 16:46
לצפיה ב-'שקדיה'
שקדיה
20/01/2019 | 12:25
3
7
שקדייה
כשהתקרב מועד יום ההולדת
החליטה שקדייה היפה שהיא חייבת השנה שמלה מיוחדת..
חיפשה מעצבת אופנה ומצאה אחת מקורית ומעניינת
קבעה פגישה והלכה לייעוץ והכוונה
המעצבת המנוסה מדדה לה שמלה כתומה,
היא לא מחמיאה לי טענה שקדייה
הביאה לה ירוקה -היא אכן מיוחדת, אך לא הולמת את הגזרה
ומה עם אדומה? שאלה,בקוצר רוח מעצבת האופנה
לא מתאימה לאישיות שלי,זאת לא אני
ואז ראתה בצד תלויה שמלה מדהימה
עשויה כולה תחרה ומלמלה ובפרחים בורוד -לבן
זרועה מלאכת מחשבת עוצבה ביד אמן.
את זאת אני רוצה.אמרה  שקדייה
היא מאד יקרה ואולי במידה לא מתאימה נענתה
את הרי מעצבת, תתאימי לי השמלה למידה
ובקשר למחיר אל דאגה נשתווה.
לא אלבש שמלה אחרת ,
רק אותה אני לובשת ביום חגי ,יום הולדת-
כך אהיה  היפה בשקדיות
והכיני לי בבקשה גם נזר הולם לבגד
ביקשה שקדייה – ושימחה גדולה מילאה את ליבה

לצפיה ב-'שחרזדה '
שחרזדה
20/01/2019 | 15:00
2
4
חמוד מאוד 
הצליחה השקדיה בבחירה .
לצפיה ב-'תודה חולית..מה עם מפגש'
תודה חולית..מה עם מפגש
20/01/2019 | 17:20
1
2
ההנהלה התחלפה בבית אריאלה אולי יסכימו שם?
איזה בוקר
לצפיה ב-'שחרזדה יקרה '
שחרזדה יקרה
20/01/2019 | 21:10
4
שמחה על המחשבה .
אך בינתיים ,אין לי תשובה או החלטה . 

לצפיה ב-'גוסט /2018 '
גוסט /2018
20/01/2019 | 19:35
1
207
ג'ייסון ריינולדס 
מרוץ 1 
מאנגלית :שי אשל .
בהוצאת כתר /2018
ספרה של ג'ייסון מרגש .
זהו סיפור על תקווה,ועל דוגמא לכולנו איך איש אחד שאיכפת לו ומגלה אנושיות ולב,מנתב דרך לילד במצוקה . 
והילד הוא קאסל החי עם אימו. האב האלים בבית כלא ולמרות האירוע הטראומתי שעברו האם והבן ,והצלקות שנחרתו בנפשם, האם עומדת על רגליה מתפקדת , עובדת לפרנסתה ולמחיתם ,ודואגת לבנה הצעיר שילמד ויהיה בן אדם .ואילו הבן 
נפשו מצולקת ,מפוחדת,ויחד עם זאת עליו לחזור למחסלול החיים , עליו להשתלב בחברת הילדים,ללמוד , להגיע להשגים ,זה לא כול כך פשוט. תמיד יש  מי מהילדים  שילעג ,יצחק,יתגרה,יגרום לבושה. והתסכול גדל,מילה כסכין פוצעת ,ואין מי שיבין את המורכובות בה הוא נמצא , גם הזעם עצום ועימו הכאב ,והתגובה מגיעה במיוחד שאי אפשר לעצור את הלב הפגוע,  ולאחריה הסתבכות מרה  . 
קאסל קרנשו  ידוע בבית הספר כעושה צרות מסתבך ,מסתבך עם הסביבה , מסתבך עם עצמו , מסתבך עם אימו האהובה,עד שהשינוי קורה.היה משהו שהבחין בו והושיט לו יד יד חמה,מאמינה,יד תומכת ,האיש היה מאמן נבחרת ריצה של קבוצת נערים  מחטיבת הבינים היוקרתית והתוצאות לא איחרו לבוא .
על גוסט והדרך שעבר 
על מאמן שלא ויתר ונלחם על הילד
על התמודדות לא פשוטות 
ועל שינוי .

יחד עם גוסט מופיעים חברי הריצה:סאני,לו,פאטינה,ודמויות תומכות כמו
מר צ'רלס בעל המכולת, ויט בעל המכולת ,האם והמאמן  .
"פשוט לא רציתי להוסיף עוד צרה על הצרות שכבר היו לה " עמוד 154 
לצפיה ב-'ומכיוון '
ומכיוון
20/01/2019 | 19:54
3
ומכיוון 
שההמלצה  נלחצה על ה"שלח " ועלתה  לפורום,עוד לפני שהספקתי לעבור עליה 
הנה מספר תיקוני כתיב 
במילה :מסלול - האות ח' מיותרת ,
במילה מורכבות -האות ו' אחר הכ' מיותרת .
ומוסיפה את הכריכה הקדמית של העטיפה 
מתנצלת .

לצפיה ב-'3 המלצות פורחות: ספרי ילדים שאספנו לכבוד חג האילנות '
3 המלצות פורחות: ספרי ילדים שאספנו לכבוד חג האילנות
20/01/2019 | 12:17
8

ילדה שמחליטה להפוך את העיר האפורה לירוקה, אחת שמגדלת בצל מפתיע וגם ילדה אוטיסטית ששותלת זרעי פלא.

מיה מיטב במדור ספרי הילדים השבועי "יומן קריאה"

אמא שלי נולדה בט״ו בשבט בדיוק לפני שמונים שנה ולכן קיבלה מהוריה את השם "אילנה". בבית הספר הקיבוצי בו למדתי והתחנכתי, היה כבוד רב לעולם הצומח וחג האילנות היה חגיגה של ממש. עלים וענפים מרחבי בית הספר נאספו לשם חידון זיהוי צמחים; ילדים בעלי שמות הקשורים לעולם הצומח, כמו: אורן, חצב, סיגלית ואלה זכו לכבוד מלכים; נטיעות ביערות קק״ל ניטעו; שתילים נבטו; שירי חג הושרו ובכיתה למדנו על מנהגי החג בגולה ובארץ ישראל.
הידעתם? מנהג אכילת פירות יבשים מקורו בגולה, היכן שלא היה קל להשיג פירות טריים בחורף והיהודים חלמו על ארץ זבת חלב ודבש בעודם מנשנשים צימוקים. כשהייתי ילדה בכלל לא אהבתי פירות יבשים ובטח שלא צימוקים ולכן משקית החג שקיבלנו הייתי בוררת רק את השקדים. מה שמזכיר לי את השורות האלמותיות מתוך סיפורו של לוין קיפניס:
״דפיק דפוק דפיק, מי שם בשקיק?
אני שקד שקדוני! ואתה מי?״
אבל נחזור לימינו אנו, כאשר אפשר לקנות פירות טריים לאורך כל השנה, ובכל זאת לקראת החג החנויות מתהדרות בפירות יבשים מכל הסוגים והצבעים, כשרוב הילדים לומדים על נטיעות רק באופן תיאורטי ונשארים חפים מבוץ, ורובם בקושי מזהים שלושה סוגי עצים. אולי זו תזכורת לכולנו לצאת לטבע ולחפש לנו שקדיה פורחת, לשבת בצילה הרחב, לקרוא ספרים העוסקים בצמחים ולנשנש פירות.

פלורט
כתבה ואיירה: אנה ווקר /מאנגלית: רחלה זנדבנק/הוצאת כתר

ספר יפהפה, המזכיר לנו את חשיבות הצבע הירוק בחיים ושתמיד יש פתח לתקווה. ילדה עוברת עם משפחתה מהכפר המוריק לעיר האפורה. היא מתגעגעת לגינה
הפורחת שלה, לכרי הדשא הרחבים, לבעלי החיים ולעצים ולחופש שהם משקפים. העיר לא מוכרת וסוגרת עליה, הבניינים גבוהים וחסרי נוף, הילדה מחפשת דרך להכות בה שורשים. אחרי טיול בשכונה החדשה, היא רואה סופסוף גן פורח - אבל הוא סגור. פלורט נעצבת, אבל אז היא רואה לפתע שתיל קטן מבצבץ מהמדרכה האפורה. היא לוקחת את הצמח ומשרישה אותו בצנצנת שעל אדן חלון חדרה החדש וכך היא מוצאת דרך אישית משלה להביא את הצמחייה שכה חסרה לה אל תוך המרחב הביתי ומשם זה מתפשט אל השכונה כולה.
בכפולה האחרונה אשר לא זקוקה למילים, רואים את השכונה מקושטת בעציצים וצמחים. פלורט והילדים שקוראים את הספר מגלים איך פעולה קטנה אחת יכולה להשפיע על כל הסביבה שלהם וזה יפה ומרגש.
״פלורט״ זכה לאחרונה להיכלל ברשימה המכובדת של הניו-יורק טיימס לספרים המאוירים הטובים ביותר של 2018. אין פלא שרחלה זנדבנק, עורכת ספרי הילדים של הוצאת כתר, התלהבה ממנו כל כך עד שתרגמה אותו בעצמה.
מתאים לגילאי 3-6.

עמליה מגדלת בצל לא רגיל
מאת: יעל איכילוב/ איורים: ליאורה גרוסמן/ הוצאת עם עובד
חלפו כמה שנים בחייה של עמליה, כוכבת הספר: ״עמליה רוצה חיה״, אבל הרצון שלה נשאר חזק מתמיד. מדובר בילדה דומיננטית, וורודת שיער ומתוקה, בת יחידה מפונקת, הרגילה לקבל את כל מה שהיא רוצה, בכל מחיר. הפעם, עמליה מוצאת בגינה שברחוב המעגל - בצל. ״עמליה הכירה בצלים. היא חשדה בהם, כי הם תמיד הרסו את הטעם של הסלט. אבל הבצל הזה לא היה דומה לאף אחד מהם״. גם לטעמי בצל הורס את הטעם של הסלט ולכן קראתי את המשך הספר בעניין. הילדה מנסה לברר איזה מין בצל זה, מתייעצת עם אנשים בשכונה, ולבסוף היא ואבא שותלים אותו בעציץ. כאן מתחיל השיעור הגדול שעמליה לומדת במהלך הסיפור – ישנם בטבע תהליכים שאי אפשר לזרז ויש להתאזר במצרך נדיר במחוזותינו שנקרא: סבלנות.
"הבצל אולי לא היה בצל של סלט, אבל הוא היה מרגיז באותה המידה. בצלים יכולים להיות עקשניים כל כך!" לא אמתח את עצביכם. בסוף הבצל נובט ועולה ופורח והופך ל... צמח טורף, אשר באופן מעגלי מוצא את דרכו בחזרה לרחוב המעגל.

הספר משלב עלילת משנה המקבילה לטקסט, אשר מוצגת על ידי האיורים הפנטסטיים (תרתי משמע) של ליאורה גרוסמן – אמה של עמליה בהריון ובסוף הספר, כאשר מהבצל סופסוף צומח הצמח (הטורף!), נולד לעמליה אח קטן. תהיתי של מי היה הרעיון לשלב את סיפור ההריון אשר בא לידי ביטוי אך ורק באיורים, אך מעשיר את הספר ומעורר שאלות רבות עבור הקוראים הצעירים. הפניתי את השאלה אל ליאורה גרוסמן והיא סיפרה שהוא עלה במהלך סיעור מוחות שלה עם הסופרת יעל איכילוב ועם העורכת, דלית לב. ליאורה התלהבה מהרעיון, כיוון שהוא ממחיש ציפייה למשהו לא ברור עבור הילדים והוסיפה שבנושא ההקבלה של תינוק לצמח טורף היו דיונים ארוכים. מעניין מה פרויד היה אומר על זה.
מתאים לגילאי 3-6.

ג׳ק האדיר
כתב ואייר: בן האטקה/ מאנגלית: רונית ויהלי רוקאס/ הוצאת כנפיים - כתר

כולנו זוכרים את האגדה על ג׳ק ואפון הפלא, אותו סיפור-עם אשר לפי וויקיפדיה הודפס לראשונה ב-1800. בקצרה: אמו של ג׳ק שולחת אותו למכור את הפרה שחדלה להניב חלב, ג׳ק פוגש רוכל ומחליף את הפרה באפוני פלא. האם הזועמת זורקת אותם החוצה ולמחרת צומח שם שיח מטפס ענק. ג׳ק עולה עליו, מגיע לביתו של ענק וגונב ממנו שק זהב. האם הגרידית והמאושרת שולחת את בנה להשיג עוד אוצרות. הענק מגלה את המחדל ורודף אחריו. ג׳ק הזריז מגיע לאדמה וקוצץ את הגבעול. הענק נופל ומת וג׳ק ואמו חיים בעושר ואושר.
היוצר בן האטקה שמאחוריו סדרת הקומיקס המצליחה ״זיטה ילדת החלל״, לקח את האגדה השנויה במחלוקת כנקודת מוצא לסיפור על ג׳ק שלו, שאכן מתגלה כאדיר. ג׳ק גיבור הספר הוא נער שמתמודד עם מציאות לא פשוטה – אם יחידנית המצליחה בקושי לפרנס אותו ואת אחותו הצעירה והאוטיסטית מאדי. עם בוא החופש הגדול עליו להשגיח על מאדי כדי שאמם תוכל לקחת על עצמה עבודה שניה, במקום לעשות מה שבאמת בא לו - לישון עד מאוחר או לפגוש את בת השכנים המגניבה, לילי.
יום אחד הולכים ג׳ק, מאדי והאם לשוק, שם מתפתה ג׳ק להחליף את המכונית של אמו בקופסת זרעים מסתורית בהשפעת אחותו. האם הזועמת מדווחת על הגניבה וג׳ק אכול רגשות אשמה. אך לא מאדי. כבר למחרת היא גוררת את ג׳ק לעבודה – שתילת הזרעים המסתוריים בשדה שליד הבית. בן לילה צומח שם גן פראי, הגורר את שני האחים ואת לילי להרפתקאות שלא מהעולם הזה. זהו ספר קומיקס ריאליסטי-פנטסטי, אשר מצליח להעביר חוויה של צמיחה נפשית והתבגרות המשתלבת במקביל, בתוך ומעל לצמחים והיצורים של הגן הקסום.
היוצר השתמש באמצעים ויזואליים המנצלים את גבולות הז׳אנר ובמינון מדויק של מלל כדי לספר סיפור מרהיב, השומר על מתח לכל אורכו – עד לסיום הדרמטי. נאלץ להמתין בסבלנות לספר השני בסדרה. מתאים לגילאי 8-12, ללא ניקוד.

https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5449687,...
לצפיה ב-'האינטרנט לא הרג את הספרייה. למעשה, הוא זקוק לה בעצמו '
האינטרנט לא הרג את הספרייה. למעשה, הוא זקוק לה בעצמו
19/01/2019 | 18:35
10

השמועות על מותה של הספרייה הציבורית היו מוקדמות מדי: רוברט דאוסון משוטט בעולם ומתעד אותן, מהעתיקות והמרהיבות באירופה ועד המאולתרות והאקזוטיות

https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5448133,...
לצפיה ב-'שמש וזריחה'
שמש וזריחה
19/01/2019 | 10:05
1
4
זריחה
זריחה מזכירה לי זרימה  וזריקה,, ח.ח.
השמש זורקת קרניים לחלל
ואז עושה סריקה,בדיקה
ואם צריך אז גם זריקה, תוהה השמש
 לאן הגיעו  קרני האור שהוזרמו  למרחבים,
שמא התפזרו והפכו לזר חמניות ,
או לחיטה זהובה בשדות
אולי ללימונים  בפרדס, לבננות במטעים,
לשדות החיטה או  לזר חרציות
קרני השמש ממשיכות לטייל ולהתפזר
והופכות למפל מים הזורם  מלמעלה ומשקה את האדמות  
ממשיך לזרום הלאה עד לחוף הים ולגלים
ואז הקרני  נוגעות בחול הזהוב
  ואת ראשי ילדים מעטרות ומלטפות  וכמו הילה עוטפות..
אין כמו שמש עם הקרניים הזהובות
לנעימות ,חמימות והנאות

לצפיה ב-''
19/01/2019 | 18:36
לצפיה ב-'בוץ וחול -מרחבי תחושות '
בוץ וחול -מרחבי תחושות
18/01/2019 | 10:11
8
8
ילדים הנה בוץ ....
יש חיים מחוץ למסך הסמרטפון .
אכן כן. יש בוץ ויש חול ויש  מערה ויש  סלע .ויש קוצים  
ומכיוון שהילדים שלנו מתרחקים מהטבע . יש מי שחשב להביא את הטבע
לילדים והקים  פרויקט בשם  "מרחבי התחושות " ,
המטרה להתנסות 
ללוש בוץ .לצעוד באדמה על רגלים יחפות .לטפס על מסלעה נמוכה מגבס. 
לשבת בתוך מערה מלאכותית.  
היידד! לכול העוסקים במלאכה .
הכתבה הופיעה ב17 לינואר .והפרטים על חשיבות הפרויקט ,והעוסקים בה מעניינת .
"ילדים, הנה בוץ" של תמר טרבלסי חדד. ידיעות 

לצפיה ב-'וחול '
וחול
18/01/2019 | 10:19
7
2
בידעות המפרץ משבוע שעבר 
קראתי כתבה על מיזם יפה באותו נושא ,אבל הפעם החול,רק החול מככב
והשם שניתן "החול יכול " 
בחלל המתחם  פעילויות שונות, העוסקות  גם ביצירה ובדמיון ,בחול ובמים .

לצפיה ב-'כשאנחנו יחד '
כשאנחנו יחד
18/01/2019 | 10:23
6
2
"ביחד זה 
להכין עוגת בוץ ,
להיות רטובים ודביקים ,
זה ללוש ולדוש ,ולמעוך את הכול 
ולשמוע קויץ -קויץ מצחיקים ."

מתוך הספר הנהדר "כשאנחנו יחד " של קליר פרידמן וג'ין צ'פמן .
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר/2010 
לצפיה ב-'ההר של הדר '
ההר של הדר
18/01/2019 | 10:27
5
2
טל לוין 
כריסטינה קדמון 
בהוצאת הקיבוץ המאוחד/2006 

"הלך הדר והזמין את אסף ,
מילאו את הדלי כף אחר כף .
מילאו ורוקנו,
רוקנו ומילאו,
רוקנו -והתפלאו 
שנוצר להם הר-
הר חול נהדר !

לצפיה ב-'מגפים אדומים '
מגפים אדומים
18/01/2019 | 10:37
4
3
ואין כמו השמחה של צפריר ושחר עם אבא ואימא 
היוצאים לבוץ עם מגפיהם.

"צפריר נכנס לבוץ 
מגפים צעדו-
שקעו צצו דשדשו,
רמסו -לשו -בצבצו :
צפ-ריר ,צפ-בץ
צפ-ריר ,צף קפוץ. 
בוץ ומים שרו שיר 
למגפיו של צפריר. "

אין על הספר הנהדר הזה .מרים רות 
מגפים אדומים .
בהוצאת הקיבוץ המאוחד/2013
לצפיה ב-'חצי קילו בוץ '
חצי קילו בוץ
18/01/2019 | 10:43
3
1
שלומית כהן אסיף 

חצי קילו בוץ
מילים: שלומית כהן אסיף
לחן: רפי קדישזון

הבוץ 
רק לנעליים שלי נדבק. 
אמא כועסת: 
"שומו שמיים! 
אתה תמיד מביא 
חצי קילו בוץ בנעליים." 

ליד הדלת 
גירדתי את הבוץ בכפית, 
שמתי אותו בשקית 
וירדתי לחנות של נחום ברגר 
לשקול. 
"ילד, זה כמעט שלושים גרם" 
אמר ברגר וניגב בשרוול את 
השפם. 

רצתי לספר לאמא 
שהיא מגזימה. 
"שומו שמיים! 
שוב הבאת קילו בוץ בנעליים." 
ואני 
מהריצה מתנשם 
"זה מעכשיו. זה בוץ חדש 
אני לא אשם!"

מתוך הספר "מחשבות שאינן רוצות לישון ."

לצפיה ב-' איזה בוץ /נירה הראל /הוצאת עם עובד'
איזה בוץ /נירה הראל /הוצאת עם עובד
18/01/2019 | 11:27
2
1
לצפיה ב-'אמנם לא בוץ אבל שימוש במטבע לשון...'
אמנם לא בוץ אבל שימוש במטבע לשון...
18/01/2019 | 11:42
1
1

בלי קוץ שוקעים בבוץ/אירית וייסמן מינקוביץ/תמוז
סיפור על שני חברים. דוק הקיפוד ושריק והדורבן.
החברים מתרחקים מהם בשל הגלימה הקוצנית העוטפת אותם.
כדי להחזיר לעצמם את החברים, החליטו השניים להשיל מעצמם את הקוצים. במצב החדש שנוצר, כשהם חשופים ופגיעים, מופיע שולי השועל ורוצה לטרוף אותם. כשהם ניצלים במזל הם לומדים להתיחס לעצמם ולחברים באור חדש.
הסיפור עוסק בקבלת האחר, וממחיש לקורא שכל אחד נולד שונה מחברו, ועלינו לקבל כל אחד כמו שנולד.
לגילאי: גן, א'-ג'

לצפיה ב-'ממליצה מאוד לראות את ההצגה,שונה מיוחד ומקסים'
ממליצה מאוד לראות את ההצגה,שונה מיוחד ומקסים
18/01/2019 | 11:50
1

ילד בוץ/ תיאטרון הקוקיה

סיפור עממי של שבט ואגוגו מטנזניה מוגש בעבודת יד ובחומרים חיים: קש, אדמה, מים, שירה ומוסיקה. בכל ראש חודש מתאספים אנשי הכפר, מגדול ועד קטן, כדי לצפות בקובה ומובה מספרות סיפורים ודומעות מיזמורים, ולשמוע את מנטאובה משיב להן בניגונים. קובה ומובה בוראות כפר שלם מבוץ ולתוכו שוזרות את סיפורו של הילד ניאנגאויה, שמיום היוולדו לא חדל לבכות. הצגה נוגעת ללב על האפשרות לשנות את זווית הראיה בכל רגע הנתון.

ראיתי פעמיים, בהפרש של שנתיים והתלהבתי כמו בפעם הראשונה. מקסים
לצפיה ב-'הבית המופלא של אדון בדר/גל בראון/עצמית'
הבית המופלא של אדון בדר/גל בראון/עצמית
18/01/2019 | 07:46
10

הבית המופלא של אדון בָּדַר הוא סיפור מיוחד על השפע שאנו לא מצליחים לתפוס. על הטבע, על בעלי החיים, על נדיבות שמגיעה מהלב - בלי שום תנאי, על ערכים ועל הקשר המיוחד בין אורָן הצעיר ובין חברו השכן - אדון בדר, שיש שאומרים עליו שהוא אדם מוזר, אבל זה כי הם לא מכירים אותו באמת.

אורָן ילד סקרן וחכם לוקח אותנו למסע בן חמישה פרקים, פרק לכל אחת מחמשת הקומות בבית המופלא של אדון בדר. תוך כדי, השניים מנסים לפענח תעלומה שמתרחשת בשכונה ומטפלים בחתולי הרחוב למרות שאמא של אורן אסרה עליו להאכיל אותם.

בחצר הבית המופלא רוחשים חיים, מתחילים כאלה שחדלו, צומחים צמחים שנבלו, משהו תמיד מתרחש שם... ורק מי שזוכה להכיר את כל המופלא בבית של אדון בדר, מבין שהוא רחוק מלהיות מוזר. אלה אנחנו שקצת מוזרים

רק דבר אחד אני לא מכיר בבית – הקומה השנייה. תמיד שקט שם. אבל את זה אני משאיר לאחר כך, כי ככה החלטתי. זה יהיה באמצע. אני חושב. עכשיו אני ממשיך לספר על הבית המופלא של אדון בדר שאומרים עליו שהוא מוזר, כי הוא היחיד מכל הבתים בשכונה או בכלל, שבנוי מחמש קומות של עץ. לכולנו בשכונה יש בתים עם שתי קומות או קומה אחת. לכולנו יש בית בצבע לבן. ואצל אדון בדר הכול מעץ כי הוא בנה הכול בשתי הידיים שלו. אני לא בטוח שיש לו הרבה כסף. אבל יש לו הכול, זה בטוח.

מתוך *הפרק הראשון* בספר

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ