לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'חודשים חופש '
חודשים חופש
28/06/2017 | 07:42
15
8
חודשים חופש!!!
מתלוננים ההורים.....

מה הם יעשו כול הקיץ
סופקים הם ביאוש כפים .

הרי הם יצאו מהכלים ...!

חשבתי לרגע,
את ההורים נרגיע
לנו נסיון יש
נעלה הצעות,

מה כדאי לנוער
ולילדים בליוון מבוגר אחראי,לעשות .

עוד יום ועוד יום ....והחופש שכה ציפתם לו...תלמידים יקרים ..... הנה כבר מגיע
לצפיה ב-'דגלי /'
דגלי /
28/06/2017 | 07:52
14
5
אולי מליון פעם דגתי במים
ואף פעם לא תפסתי דג .
והיום,הרבה שמש,הרבה שמים
בחכה שלי ראיתי דג.

הידד לי!
קראתי לו דגלי.
דגלי פחד
כול גופו רעד לי
ביד.

מבולבל מרוב חג
נפלתי למים
נרטבה החולצה
נרטבו המכנסים.

דגלי קפץ לי
מן היד
לים נמלט.
ולי לא אכפת
היום דגתי דג.
לצפיה ב-'דגלי '
דגלי
28/06/2017 | 07:55
13
3
השיר דגלי
מופיע בספר של שלומית כהן אסיף
עמוד 22.
"מאחורי וילון האפרסקים"
הוצאת הקיבוץ המאוחד /2004
באיוריה הנפלאים של גיל לי אלון קוריאל.
לצפיה ב-'מכול הצבעים'
מכול הצבעים
28/06/2017 | 08:08
12
4
"מכול הצבעים שיש בתיבה
אוהבת אני את זה,הכחול.
מלטפת אני אותו בחיבה
ויכולה לצייר בו כמעט את הכול :
שמים כחולים
מים כחולים
עיניים,
והדגל .

אחרי הכחול בין הצבעים
אוהבת אני את זה,האדום.
זה צבע חזק,יפה ונעים
וצירתי הרבה בו,אתמול והיום:
פרחים אדומים,
רימונים אדומים
סרטים,סנדלים
 וטרקטור."
......
חלק מהשיר צבעים
של עודד בורלא
מתוך הספר :שירים בצבעים
לצפיה ב-'השיר במלואו'
השיר במלואו
28/06/2017 | 08:13
11
2
"מכול הצבעים ":

הספר יצא לאור בהוצאת ספרית השפן *הוצאת עם עובד   /1979
איורים :מאת המחבר

לצפיה ב-'חידני '
חידני
28/06/2017 | 08:23
10
5
סדרת ספרים של דן חמיצר
חידני
סיפורי חידניות לילדים .
איורים פפי מרזל.
בממלכת החיות /בהוצאת מטר/2010
שומר על הסביבה /בהוצאת מטר /2011

לצפיה ב-'חידני '
חידני
28/06/2017 | 08:33
9
1
דוגמא "חידני -יצור חמוד ואוהב
עם שכל וחכמה והרבה טוב לב
הוא נוהג להגיע אלינו בהפתעה
עם שלל סיפורים שמסתיימים בשאלה".
.......
.......
"בכול חידנית מסתתר לו פיתרון,
נראה מי יצליח לגלות אותו ראשון ....
ואם תתקשו לגלות או לפתור,
חידני יחלק לכם רמזים ויעזור. "

כדוגמא
חפשו אותי בערפל וגם בטיפות הטל.
כשאני נופל -קוראים לי מפל .
מי אני {מים }

ספרים  חמודים,ומאתגרים אפשר איתם לבלות שעות .
עלה גם ביוטויב להלן הקישור.
 .https://www.youtube.com/watch?v=f2aDFkQTAFk
לצפיה ב-'עץ טרובל, כתבה: חלי טל שלם, איירה: תהילה גולדברג:'
עץ טרובל, כתבה: חלי טל שלם, איירה: תהילה גולדברג:
28/06/2017 | 08:42
8
7
" סיפור על טיול של אב ובנו ביער. הם אוספים בלוטים, נושפים על סביונים, פוגשים בעלי חיים קטנים ומשוחחים. בעקבות משהו שקורה לילד, הם יושבים ביחד והאב מספר לו סיפור על טרול קטן בשם טרובל."

לצפיה ב-'ענת משחקת שחמט, מרק הורנשטיין:'
ענת משחקת שחמט, מרק הורנשטיין:
28/06/2017 | 08:49
7
4

"זהו ספר ילדים ובעצם ספר לפעוטות!! המלמד את משחק השחמט באופן חווייתי, שלב אחרי שלב.

קודם מכירים כל כלי שחמט בנפרד, אחר כך לומדים לסדר את הכלים על הלוח

אח"כ לומדים מה כל כלי יכול או לא יכול לעשות

בעמודים למטה יש  המלצות  להורים איזו פעילות יכולים לעשות עם הילד וגם בסיום הספר.

מיותר לציין, כמה משחק השחמט מפתח את הכישורים במוח, ואני לא מבינה למה אבא שלי לימד אותי

דמקה ושש-בש אבל לא שחמט (שהוא יודע)...

אף פעם לא מאוחר להתחיל ללמוד ואני הרגשתי שדרך הקריאה של הספר גם אני לומדת.... (מ'מרמלדה')

אגב,  הסיפור בחרוזים, מה שילדים מאד אוהבים

וגם עוזר בעצם לזכור את הפרטים ואת הכללים

"אֲנַחְנוּ שְׁנֵי רָצִים זְרִיזִים

שֶׁכָּל הַיּוֹם מִתְרוֹצְצִים,

זָזִים בַּאֲלַכְסוֹן בִּלְבַד:

עַל הַלָּבָן הוֹלֵךְ אֶחָד,

וְהַשֵּׁנִי רַק עַל שָׁחוֹר -

זֶה דֵּי פָּשׁוּט וְקַל לִזְכֹּר."

לצפיה ב-' "אלה הולכת לים". מאת שרלוטה הברזק:'
"אלה הולכת לים". מאת שרלוטה הברזק:
28/06/2017 | 08:54
6
4
לצפיה ב-'אמא ואני מבשלים/ ברקת חגי:'
אמא ואני מבשלים/ ברקת חגי:
28/06/2017 | 09:09
5
5

והספר>>>אגדות מתוקות ילדים אופים כמו באגדות / גרינבלט בוהדנה פנינה
"אין כמו אגדה מתוקה, כדי להעצים את ביטחון ילדיכם ולתת להם לחוות, להרגיש וליצור אגדה משלהם. ספר זה מציע מבחר מתכונים מופלאים, אשר מתאימים להורים ולילדים, ביחד ולחוד. המתכונים הם מתכונים מתוקים, המבוססים על סיפורי ילדים אהובים, כגון: "עמי ותמי", "כיפה אדומה", "האריה שאהב תות" ועוד. בסיפורי ילדים אלה ישנה חוויה קולינרית שנעלמה מעינינו וכאן אנחנו רוצים לתת לה מקום. המתכונים ברורים, מפורטים וקלים להכנה. כל מתכון מלווה בתצלום, כי כל תמונה שווה אלף מילים. אין כמראה עיניים על מנת להמחיש את התוצאה ולעורר את החשק. על מנת לאפשר לילדים עצמאות וגישה קלה למתכונים, דאגתי לנקד את המילים, כך שהילדים יוכלו לחוות העצמה ולא יהיו חייבים להיות תלויים בהורים. הספר מוקדש להורים מסורים ולילדים סקרנים, שאוהבים להתנסות וליצור דברים חדשים. כל ילד וילדה רוצים להרגיש כמו באגדה. בספר זה נאפשר להם לחוות, לגעת וליצור אגדה משלהם. זה לא רק ספר מתכונים - זהו אוסף חוויות להורים ולילדים. חוויה שנוגעת בילד שבנו ובילד שאיתנו. כל הורה מחפש דרכים להעצים ולהעשיר את ילדיו. ספר זה מאפשר לעשות זאת בקלות יחסית, עם אפשרות לחזור אליו לחוויה חדשה בכל פעם."

לצפיה ב-'החופש הגדול-מילים ולחן: נעמי שמר'
החופש הגדול-מילים ולחן: נעמי שמר
28/06/2017 | 09:15
4
5

הכל אני יכול בחופש הגדול
לצמוח ולגדול בחופש הגדול
ללבוש כינור כחול בחופש הגדול
וככה לעמול בחופש הגדול

הכל הכל אני יכול
כי זה החופש הגדול

כמעט הכל אפשר בחופש הגדול:
אולי ניסע לכפר בחופש הגדול
לרוץ שם בקציר בחופש הגדול
וקצת לקצור חציר בחופש הגדול

הכל הכל אני יכול
כי זה החופש הגדול

אבל הכי נחמד בחופש הגדול
פשוט להיות לבד בחופש הגדול
ועל חולות זהב בחופש הגדול
לשכב לי על הגב בחופש הגדול

הכל הכל אני יכול
כי זה החופש הגדול....

לצפיה ב-'אבא שלי הוא בייגלה - מאת: ברון בפטיס '
אבא שלי הוא בייגלה - מאת: ברון בפטיס
28/06/2017 | 09:25
3
8
לצפיה ב-'לזרה '
לזרה
28/06/2017 | 09:46
2
4
לצפיה ב-'פעם בילו בחופש בבית הבראה. היום נוסעים לאילת או לחו''ל.'
פעם בילו בחופש בבית הבראה. היום נוסעים לאילת או לחו''ל.
29/06/2017 | 09:51
1
1
לצפיה ב-'החופש בבית הבראה. מילים:חיים חפר.'
החופש בבית הבראה. מילים:חיים חפר.
29/06/2017 | 09:53
אשתי נשארה בעפולה
הבעל שלי במפעל
שמי דוקטור אביבי
שמי שולה
נו, כמה הוספת במשקל?

החופש, החופש, החופש
החופש בבית הבראה...
לצפיה ב-'מת הסופר הבריטי מייקל בונד, יוצר סדרת ספרי "הדוב פדינגטון"'
מת הסופר הבריטי מייקל בונד, יוצר סדרת ספרי "הדוב פדינגטון"
28/06/2017 | 16:02
1
5

הסופר הבריטי מייקל בונד, יוצר סדרת ספרי "הדוב פדינגטון", מת בגיל 91. הספר הראשון בסדרה, שתורגמה ל-30 שפות, יצא בשנת 1958.

http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-8,00.html
לצפיה ב-'עוד הרפתקאות של הדוב פדינגטון / מייקל בונד '
עוד הרפתקאות של הדוב פדינגטון / מייקל בונד
28/06/2017 | 16:30
6

בלעדי - פרסום פרק מתוך הספר "עוד הרפתקאות של הדוב פדינגטון"
מאי 16, 2017  
ב"עוד הרפתקאות של הדב פדינגטון", הספר השני בסדרה הקלאסית, שנוסחו המלא והמקורי רואה כעת לראשונה אור בעברית, ימשיכו הקוראים ללוות את פדינגטון בעלילותיו המשעשעות והמקוריות: לצלם את בני משפחתו, לשפץ את ביתו, לבלוש, לחגוג – ובעיקר: להיקלע עמו שוב ושוב לצרות ולנשום לרווחה בכל פעם עת הוא נחלץ מהן.
את הספר כתב מייקל בונד, ואיירה פגי פורטנם. הספר רואה אור בתרגום של דנה אלעזר-הלוי בהוצאת "אחוזת בית". לכבוד המאורע, אנו שמחים להציג בפניכם את הפרק הרביעי בספר, אשר מספר על ההתכוננות של פדינגטון ושאר משפחת בראון לחגיגת ליל גיא פוקס – המקבילה הבריטית לל"ג בעומר שלנו.

לצפיה ב-'פרויקט הקריסל הקסום '
פרויקט הקריסל הקסום
28/06/2017 | 09:32
1
49
אחד מספרי הקומיקס הנוספים שקראתי
ונהנתי הוא הספר
"פרויקט הקריסטל הקסום "
dan *tdm
מאנגלית ענבל מלכה .
ידיעות אחרונות *ספרי חמד /2016
"קריסטל" מהו?
"גביש - חומר מוצק בעל צורה גאומטרית טבעית
בדולח - סוג של זכוכית"וויקפדיה
בעלילת הקומיקס "פרויקט הקריסטל הקסום "שורר מתח רב ,
"קריסטל קסום בעל עוצמה אדירה מגיע לכדור הארץ ונשבר לחמש חתיכות.אחת מהן צונחת במעבדה של המדען  טריאורוס. הוא מתחיל לחפש אחריה,ונתקל בקושי.הוא לא לבד קבוצה נוספת מחפשת אחרי חתיכות הקריסטל.
.וכעת כזה הוא המצב :
 שתי קבוצות עוינות רודפות אחרי שברי /חתיכות הקריסטל,לכול אחת מהקבוצות סיבה משלה,ובנוסף הן  רודפות אחת אחרי השניה.
יש רגע שקבוצת הטובים מנצחת, והלב איתם ובשמחתם.
יש שקבוצת הרעים,בעלי הבצע והעיינים הגדולות מנצחת,ואז גובר החשש בעיקר,לשלומם של טריאורוס ודן וקבוצת החזירים החמודים המלווים שאיתם .
פרטים נוספים.
ד"ר טריאורוס,מדען עולה בעל תשוקה רבה למדע,לא מבולבל אבל מגושם דבר בעיתי מעט בעת נסינות שאפתניים.
דן עוזרו הצעיר,הרפתקאני מיודד עם טריאורוס ועוזר לו בעת משברים.לדן כלב צמוד בשם גרים המחובר אליו בהרפתקאה.
דנטון האיש הרע בעל שאיפה גרנדיוזית,לכבוש את העולם ובמעבדה שלו בה הוא עורך ניסויים מרושעים,החליט לשכפל עוד הרבה הרבה אלפים,חבורה שסרים למרותו,ובעת הצורך יעמדו לימינו.עוזרו של דנטון פין יד ימינו בניהול הניסויים.השנים צוות הדוק,עובדים בשיתוף פעולה.
האם יצליחו,ובידי מי ישארו לבסוף אותם קריסטלים.
מתח,סקרנות,מאבק,חיפושים,מלכודות ,סכנות,דרכי הצלה,חתיכות קריסטלים ,וסוף טוב. 
ועוד דבר חזירים שמצליחם לדבר.האמנם? .ממליצה לקרוא
לצפיה ב-'פרויקט הקריסטל הקסום'
פרויקט הקריסטל הקסום
28/06/2017 | 09:36
4
כריכת הספר .
במילה קריסטל נעלמה לי האות ט'.
לצפיה ב-'שירים וספורים על מזלג.'
שירים וספורים על מזלג.
25/06/2017 | 08:21
15
7
לצפיה ב-'משפחה של כלים. מתוך הנשיקה שהלכה לאיבוד/דבורה עומר.'
משפחה של כלים. מתוך הנשיקה שהלכה לאיבוד/דבורה עומר.
25/06/2017 | 08:24
7
''המזלג היה אבא שחזר מן העבודה. שלום אבא, ברוך הבא ותודה!''
לצפיה ב-'חרצית יקרה הדמיון שלך חוגג..מזלג? ממש מענין'
חרצית יקרה הדמיון שלך חוגג..מזלג? ממש מענין
25/06/2017 | 10:17
13
6
לצפיה ב-'יַלְדָּה מַזְלֵג וְיַלְדָּה כַּף / נוּרִית זַרְחִי '
יַלְדָּה מַזְלֵג וְיַלְדָּה כַּף / נוּרִית זַרְחִי
25/06/2017 | 15:18
12
6

יַלְדָּה מַזְלֵג הָיְתָה דּוֹקֶרֶת,
תָּמִיד כְּשֶׁהָיְתָה עוֹבֶרֶת.
יַלְדָּה מַזְלֵג הָיְתָה נוֹעֶצֶת
בְּכָל אֶחָד מִלָּה עוֹקֶצֶת.
תָּפְסוּ אוֹתָה אֲנָשִׁים בָּאַף
וְהָפְכוּ אוֹתָה לְיַלְדָּה כַּף,
וְכֻלָּם מָחֲאוּ כַּף
וְיָצְאוּ בְּמָחוֹל.

אַךְ הִתְבָּרֵר אַחֲרֵי הַכֹּל,
שֶׁעַכְשָׁו אֵין לָהֶם בַּמֶּה לֶאֱכֹל:
לֹא עוּגוֹת,
לֹא בָּשָׂר,
לֹא דָּגִים,
לֹא יָרָק.
וּבֹקֶר וָעֶרֶב וְצָהֳרַיִם
הֵם אוֹכְלִים אַךְ וְרַק
מָרָק.

© כל הזכויות שמורות למחברת ולאקו"ם
לצפיה ב-'"המזלג" - סיפור מרגש (סרטון) '
"המזלג" - סיפור מרגש (סרטון)
25/06/2017 | 20:49
11
1
לצפיה ב-'קצה המזלג / נעמי שמר'
קצה המזלג / נעמי שמר
25/06/2017 | 20:53
10
3
ספר היתולי בחרוזים ללימוד נימוסי השולחן מאת נעמי שמר עם איורים של המאיירת יערה עשת.
תל אביב, עם עובד, 1999.

לצפיה ב-'איך המזלג שינה את ההיסטוריה?'
איך המזלג שינה את ההיסטוריה?
25/06/2017 | 20:56
9
3
לצפיה ב-'מתופפת מילים: סמדר שיר לחן: משה דץ'
מתופפת מילים: סמדר שיר לחן: משה דץ
25/06/2017 | 21:04
8
3
"אין פסנתר אצלי בבית
וגם לא כינור
אקורדיאון של צעצוע
לי לא יעזור
אז את הארון פתחתי
והוצאתי סיר
כף וגם מזלג לקחתי
ועכשיו לשיר

מתופפת על הסיר
מתופפת עם השיר
כמו על דרבוקה מתופפת
ועם הקצב מתעופפת

השכנים אומרים ילדונת
כבר כואב הראש
באמת תני קצת שקט
בין שתיים לשלוש
ואני להם אומרת
זה אצלי הכיף
מהבוקר עד הערב
לשיר ולתופף

אין אורגן אצלי בבית
וגם לא חליל
אז למה שהסיר של אמא
יעמוד כמו דחליל ".

לצפיה ב-'אדון מזלג וגברת כף.....'
אדון מזלג וגברת כף.....
25/06/2017 | 21:18
7
2
לצפיה ב-'מזלגות פרסים המתוארכים למאה השמינית או התשיעית:'
מזלגות פרסים המתוארכים למאה השמינית או התשיעית:
25/06/2017 | 21:25
6
3
לצפיה ב-'מזלג על קצה ההיסטוריה - היידי רייכלמאיר'
מזלג על קצה ההיסטוריה - היידי רייכלמאיר
25/06/2017 | 21:30
5
5
יצא לאור על ידי כרטא, בשנת 1984.
"הספר מביא מבחר סיפורים בנושאי אוכל וההיסטוריה של בישולים ומאכלים מכל העולם באייור ובתמונה. משעשע, מבדח, משכיל ומלמד אותנו תפריטים משונים ביותר וגם טעימים".

לצפיה ב-'מתוך השן שנפלה/ תלמה אליגון רוז.'
מתוך השן שנפלה/ תלמה אליגון רוז.
27/06/2017 | 08:59
4
3
לפני כשבועיים התחילה השן מאמצעית מלמטה להתנדנד.
איתמר אומר שזה מהמזלג,
אבל מי שפעם כבר היה בן שש יודע,
שככה זה כשמגיעים לגיל שש...
לצפיה ב-'מתוך האדון והגברת דיסקובולוס/אדוארד ליר. תרגמה:דפנה עבר הדני'
מתוך האדון והגברת דיסקובולוס/אדוארד ליר. תרגמה:דפנה עבר הדני
27/06/2017 | 09:12
3
3
האדון והגברת דיסקובולוס
עמדו ופצחו שם בשיר:
''הרחק מכל רעש, טרדות ומהומה
נחייה את חיינו על ראש החומה-
טרה-לה-לה,טרי-לי-לים,טירי-ליר!
מי צריך כורסאות, מזלגות וסירים...
לצפיה ב-'לחרצית 10 '
לחרצית 10
28/06/2017 | 07:21
2
3
עדין לא מצאתי ....כול הכבוד!.

לצפיה ב-'בספר סעודה אצל המלכה/רותו מודן.'
בספר סעודה אצל המלכה/רותו מודן.
28/06/2017 | 16:54
1
1
נינה שואלת:סליחה, באיזה מזלג אוכלים את הפסטה?
לצפיה ב-'ויכוח/ ע' הלל.'
ויכוח/ ע' הלל.
28/06/2017 | 16:58
1
כף,סכין, מזלג וכפית,
ספל, קומקום וגם צלחת
(ואם כולם אז גם המפית)
רבו, התוכחו וצרחו ביחד:
''מי מכולם הכי''...
לצפיה ב-'דויד גרוסמן מדבר על אכזריות בספרי הילדים'
דויד גרוסמן מדבר על אכזריות בספרי הילדים
27/06/2017 | 08:41
6
6

נורית אכלה התפוח, הפרח זרקה בחצר - והעלבון הפך לדמעות. דויד גרוסמן, יהונתן גפן, יהודה אטלס ויוצרים נוספים מדברים על הביטויים של אכזריות בספרות הילדים. צפו בקטע מתוך "עוד סיפור אחד ודי"
ynet: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4980588,0...
לצפיה ב-'גליה עוז, מחברת "שקשוקה": "רציתי לכסח את הפוליטיקלי קורקט":'
גליה עוז, מחברת "שקשוקה": "רציתי לכסח את הפוליטיקלי קורקט":
27/06/2017 | 08:44
5
2
עשור לסדרת ספרי הילדים, שהפכו רבי־מכר. הסופרת טוענת: "ספר ילדים הוא לא משאית שצריכה לסחוב מסרים, וילדים הם לא בעלי חיים שצריך לאלף"
לצפיה ב-'הצד האפל של ד"ר סוס - 'הארץ':'
הצד האפל של ד"ר סוס - 'הארץ':
27/06/2017 | 08:53
4
5

מוזיאון "העולם המופלא של ד"ר סוס" רק נפתח החודש בספרינגפילד במסצ'וסטס והוא כבר מעורר מחלוקת. הוא אינו כולל את החלק הפחות מבדח בקריירה של הסופר: קריקטורות נגד אמריקאים־יפנים

סופאן דב ניו יורק טיימס: "מעבר לדלת הכניסה למוזיאון "העולם המופלא של ד"ר סוס" בספרינגפילד, מסצ'וסטס, מתעור לחיים עולמו הפנימי של מחבר ספרי הילדים האהוב תיאודור סוס גַייזל. המוזיאון החדש, המשתרע על פני שלוש קומות, גדוש ציורי קיר ובהם ציור של טרטרן, גנדרן, בטלן ושבשב־שֵׁש־לו. מעבר לפינה, המבקרים בתערוכה ימצאו פסל ענקי של הורטון הפיל מ"הורטון שומע מישהו".

אבל המוזיאון, שנפתח ב–3 ביוני, מתעלם משום מה מהניסיונות המעצבים שמהם נבעה יצירתו הידועה ביותר של גייזל. אין בו שום רמז לקריקטורות האנטי־יפניות שלו מתקופת מלחמת העולם השנייה, שלימים הוא התחרט עליהן.
חדר במוזיאון-צילום:Steven Senne/אי־פי: https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.4197638...
הקריקטורות ההן היו רחוקות מאוד מהשובבות של "בא עם גרביים" (1965. תירגמה לאה נאור, כמו מרבית ספרי ד"ר סוס שראו אור בעברית): גייזל צייר בשנים 1941–1943 מאות קריקטורות פוליטיות לעיתון ליברלי, "PM", פרק עלום יחסית אך מכונן בקריירה שלו, בטרם היה לענק בתחום ספרות הילדים. רבות מהקריקטורות יצאו כנגד כמה מהדמויות השנואות בהיסטוריה כגון היטלר ומוסוליני, אבל אחרות נחשבות כיום לגזעניות באופן בוטה. זמן קצר לפני כליאת ההמונים של אמריקאים־יפנים, צייר גייזל קומיקס שיצא נגד יפנים ואמריקאים־יפנים והגחיך אותם בשימוש בסטריאוטיפים פוגעניים.

לעומת ספריית הנשיא פרנקלין רוזוולט, שהציגה באופן מפורש את חלקו בכליאת היפנים במחנות, המוזיאון החדש ממעיט בערך עבודתו המוקדמת של גייזל כקריקטוריסט פוליטי פורה, ומעדיף להבליט פסלים של דמויות אהובות כגון "חתול תעלול" ואחרות, ואף מציג שיחזור של המאפייה שהיתה למשפחת גייזל.

קיי סימפסון, נשיאת המוזיאונים בספרינגפילד, ובעלה ג'ון, מנהל התערוכות במוזיאון, ליד דמותו של חתול תעלול-צילום:Steven Senne/אי־פי: https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.4197639...
ואולם חוקרים ומקורבים לגייזל מציינים שעבודתו המוקדמת של דוקטור סוס הכרחית להבנת יצירתו, והמוזיאון מתמודד בימים אלה עם מבקריו הטוענים שאינו מצייר תמונה מלאה של הסופר שעבודתו שזורה בתרבות האמריקאית, והוא החסיר למשל גם את דמותו הנפוצה של הגרינץ' של חג המולד או פסקי דין של שופטי בית המשפט העליון (השופטת אלינה קגן ציטטה פעם מתוך "דברים מוזרים קורים בספרים").

"בעיניי זה חוסר אחריות," אומר פיליפ נל, חוקר ספרות ילדים מאוניברסיטת קנזס סטייט ומחבר הספר "Dr. Seuss: American Icon" ("ד"ר סוס: אייקון אמריקאי"). "כדי להבין את סוס לעומק, צריך להבין את המורכבות של הקריירה שלו, להבין שהוא היה מעורב גם באנטי־גזענות וגם בגזענות. ואי אפשר להבין את זה אם משמיטים את העבודות הפוליטיות שלו".

באחת הקריקטורות של גייזל מאוקטובר 1941, שצצה מחדש במרוץ האחרון לנשיאות ארצות הברית, נראית אשה בחולצה ועליה הכתובת "America First" ("אמריקה תחילה"). היא קוראת את הספר "אדולף הזאב" באוזני ילדים מבועתים, עם הכיתוב "והזאב לעס את הילדים וירק החוצה את העצמות שלהם... אבל אלה היו ילדים זרים וזה לא היה חשוב באמת". הקריקטורה הזאת היתה בשעתו אזהרה של גייזל מפני בדלנות, ובמרוץ האחרון לנשיאות התקשר הדבר לדונלד טראמפ, שבהתמודדותו השתמש בצירוף הזה כסיסמת בחירות.

בקריקטורה אחרת מאוקטובר 1941, מתואר הקיסר הירוהיטו, מנהיג יפן בתקופת מלחמת העולם השנייה, כבעל עיניים מצומצמות וחיוך מטופש. הכיתוב שהוסיף גייזל לקריקטורה אמר: "תמחקו את החיוך מהפרצוף שלו!"
דיוקנו של תיאודור גייזל (ד"ר סוס) בתערוכה: https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.4197643...

לצפיה ב-'המשך>>>הצד האפל של ד"ר סוס - 'הארץ':'
המשך>>>הצד האפל של ד"ר סוס - 'הארץ':
27/06/2017 | 09:00
3
3
"אבל הקריקטורה הכי שנויה־במחלוקת התפרסמה בפברואר 1942. גייזל צייר קהל של אמריקאים־יפנים שמחכים בתור לקנות חומרי נפץ, והוסיף את הכיתוב "מחכים לאות מהבית...". כעבור שישה ימים חתם רוזוולט על הצו הנשיאותי 9066, שסלל את הדרך לכליאתם של יותר מ–110 אלף אמריקאים־יפנים.

מיא ונג'ן, אמריקאית־יפנית דור שלישי, שמנהלת בלוג לספרות ילדים ושמו "PragmaticMom" (אמא פרגמטית), כתבה בנימה ביקורתית על הקריקטורות של גייזל וגינתה את המוזיאון החדש על שהשמיט אותן מהתערוכה. "מתוך כבוד לאמריקאים־היפנים ולעם האמריקאי, ד"ר סוס מחויב להכיר בתפקיד שמילאו הקריקטורות הפוליטיות הגזעניות שלו, כדי שמעשה הזוועה הזה לא יקרה שוב לקבוצות מיעוטים", כתבה ונג'ן בהודעת דוא"ל.

דמות מספריו של ד"ר סוס בכניסה למוזיאון-צילום,Steven Senne/אי־פי:https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.4197641...
אחד מבני משפחתו של גייזל, שסייע לאצור תערוכה למוזיאון, אומר שגייזל עצמו דווקא היה מסכים עם הדברים. "לדעתי הוא היה חושב שזאת ביקורת לגיטימית, כי אני זוכר ששוחחתי אתו על זה לפחות פעם אחת והוא אמר שבאותה תקופה הדברים התנהלו בצורה מסוימת", אומר טד אוונס, בן־אחיין של גייזל. "באותה תקופה היה נהוג לאפיין קבוצות בהכללה, והוא היה קריקטוריסט ונטה לאמץ את האפיונים האלה. אני יודע שבהמשך חייו הוא לא התגאה בזה, בלשון המעטה".

למעשה, גייזל אמר זאת במפורש עשרות שנים אחרי המלחמה. בראיון מ–1976 הוא אמר על הקריקטורות שלו מ"PM": "כשאני מסתכל בהן עכשיו אני רואה שהן צוירו בחיפזון ומביך כמה שהן גרועות. והן מלאות בשיפוטיות גסה שכל קריקטוריסט פוליטי חוטא בה בלית ברירה".

הוא גם ניסה לכפר על כך, בדרכו. "הורטון שומע מישהו", מ–1954, נתפש במידה רבה כמין התנצלות של גייזל, שניסה לקדם יחס שוויוני במשפט המפורסם "אדם הוא אדם, לא חשוב כמה קטן הוא".

במוזיאון, השייך לקומפלקס של מוזיאונים בספרינגפילד, העיר שבה גדל גייזל, הקומה הראשונה מיועדת לילדים קטנים. מלבד ציורי הקיר יש בו דגמים של ציוני דרך בספרינגפילד שגייזל שאב מהם השארה לאיוריו, כגון בית התחמושת דמוי הטירה ברחוב האוורד. בקומה העליונה מוצגים פריטים כגון מכתבים, סקיצות, שולחן הכתיבה שעליו צייר גייזל ומשקפי הביפוקל שהרכיב.

קיי סימפסון, נשיאת המוזיאונים בספרינגפילד, המנהלת את הקומפלקס, ובעלה, ג'ון, מנהל התערוכות במוזיאון, מגינים על ההחלטה להשמיט את הקריקטורות. לדבריהם, המוזיאון נועד בראש וראשונה לילדים.

"רצינו ליצור בכל הקומה הראשונה חוויה מיוחדת לילדים. בקומה השנייה יש תצוגה של אוספי המשפחה", אומרת סימפסון. לדבריה, עבודתו השנויה במחלוקת של גייזל תתאים יותר למוזיאונים ההיסטוריים הסמוכים, שבהם הוצגה בעבר.
סוזן ברנדט, נשיאת מפעלי ד"ר סוס המפקחים על המותג של גייזל (מותג שהוא התנגד למסחורו), טוענת שהמוזיאון יוצר הבחנה בין ד"ר סוס ובין גייזל. לשאלה מדוע הקריקטורות אינן מוצגות בו עונה ברנדט, שיעצה לסימפסון בנוגע למוזיאון: "הקריקטורות האלה הן תוצר של תקופה מסוימת. הן משקפות צורת חשיבה שרווחה באותו פרק זמן. וזאת היסטוריה. אי אפשר לערוך את ההיסטוריה. אבל הסיבה להשמטה היא שזה מוזיאון של ד"ר סוס — בעוד שאת הקריקטורות צייר טד גייזל, האיש. ואנחנו מפרידים בינו לבין ד"ר סוס לצורך המוזיאון הזה בלבד".

ובכל זאת, יש במוזיאון התייחסות לעבודות אחרות מהקריירה המוקדמת של גייזל. בתערוכה מוצג מגש שעיצב גייזל לחברת הבירה נרגנסט ב–1941, מימיו בתחום הפרסום, למשל, ופסלים משנות ה–30.

זמן קצר לאחר הפתיחה דווקא הביע המוזיאון נכונות להציג את הקריקטורות, אולי בתגובה לביקורת על כך שהוא מציג רק פן אחד של גייזל, שמת ב–1991. המוזיאון הזמין את החוקר פיליפ נל לסימפוזיון שנערך בסתיו, לדון באידיאולוגיה הפוליטית של גייזל, והזמין את בעלת הבלוג מיא ונג'ן לבקר במוזיאון. אבל ונג'ן מפקפקת בטוהר הכוונות של אנשי המוזיאון ופוטרת את המהלך ב"ניסיון לצמצום נזקים".

בסופו של דבר, בניגוד לדעתה של ברנדט, המבקרים טוענים שעבודתו של גייזל — האיש והקריקטוריסט הפוליטי — היא ששימשה מקור השראה לד"ר סוס. "זאת העבודה שהפכה אותו לסופר ילדים אקטיביסט", אומר נל."

מאנגלית: אורלי מזור־יובל.
לצפיה ב-'20 שנה ליציאת הארי פוטר: איך הפך הילד הממושקף להצלחת ענק?:'
20 שנה ליציאת הארי פוטר: איך הפך הילד הממושקף להצלחת ענק?:
27/06/2017 | 09:05
2
4
מה סוד קסמה של סדרת הפנטזיה? כיצד היא מצליחה להישאר ברשימות הספרים המועדפים על ילדים ונוער ולככב בהן, ומה זה בדיוק “אפקט הארי פוטר"?

לצפיה ב-'עיצוב מדהים לחנות ספרים סינית '
עיצוב מדהים לחנות ספרים סינית
27/06/2017 | 09:13
1
4
לצפיה ב-'פינות קריאה חלומיות לאוהבי ספרים:'
פינות קריאה חלומיות לאוהבי ספרים:
27/06/2017 | 09:31
3
לצפיה ב-'חירות - חלי ראובן'
חירות - חלי ראובן
27/06/2017 | 08:27
4
לצפיה ב-'חופש משחק מילים חופש-תהנו'
חופש משחק מילים חופש-תהנו
26/06/2017 | 20:27
2
5
חופש בחופשה
חופש מה מחפשים בו
אולי עורכים בו חיפוש
אחר מקום לנפוש בו?
חיפשו ומצאו חופשה.
מקום קריר לנפוש ולפוש מעמל היום או מאורח החיים .
חופש זה זמן לערוך חיפוש אחרי אוצרות חבויים או אבודים
זמן לאיתור חברים מימים רחוקים.
עת לחדד החושים וללמוד דברים חדשים
לצאת לנדודים, לטיולים למקומות רחוקים וקסומים
לחפש ולמצוא חוף ים
לשכב בו על החול הרך בטן גב, לרכב על הגלים
לשבת במטוס עם בני משפחה או חברים ולטוס למרחקים.
או בצימר עם נוף קדומים
חופש, אולי כדאי לצאת להרים ולחפש שפנים לבנים.
דברים רבים ניתן לעשות בחופש
אפילו להכין תחפושת לפורים
שמא  חיפוש אחר נעלמים
גם לפוש ולנפוש בנופשונים ולשחק משחקים כמו תופסת ומחבואים
עם הילדים, הנכדים או עם חברים כמו שהיה כשהיינו ילדים
העיקר לנצל את החופש לבלות בנעימים וליהנות מהימים
שמהר מאד חולפים אפשר אפילו להזמין שף להכין מיני תבשילים
קרים לימים החמים.
זהו שנה זו הסתיימה החופש פה ,החופשה החלה
אך אל דאגה יהיו עוד חופשות רבות בהמשך החיים.
אז בהנאה וכייף לכולם
לצפיה ב-''
27/06/2017 | 08:28
1
2
לצפיה ב-'שחרזדה. כל הכבוד על החופש. מאחלת לך חופשה נעימה עם הנכדים.'
שחרזדה. כל הכבוד על החופש. מאחלת לך חופשה נעימה עם הנכדים.
29/06/2017 | 09:46
לצפיה ב-'אווטאר'
אווטאר
26/06/2017 | 20:23
5
כשף האוויר האחרון .
ההבטחה -ספר שני .
מאת : בריאן קונייצקו .
ומייקל דנטה דימרטינו.
בהוצאת כנרת זמורה ביתן /2017 .
יצא לראשונה ב2012 .

ומי הפעם בסכסוך .
צוקו -אדון האש וקוואי מלך האדמה ,
קוואי מלך האדמה מחליט להניע את חיליו לכיון המושבה ליו דיאו,ולהשליט הרמוניה בכוח.
אנג אווטאר מתנגד ומשקף את המצב לקוואי מלך האדמה "שליחת הצבא שלך תיחשב כהכרזת מלחמה!."
אווטאר חושב שהדרך הנכונה היא פשוט לשכנע את תושבי אומת האש לעזוב .
קטרה חברתו ,בת שבט המים הדרומי ,מעלה את השאלה מה יקרה עם תושבי אומת האש יסרבו לעזוב את מושבת יו דאו .
סיכסוך נוסף מתרחש בין תלמידי טוף בייפונג- כשפית האדמה ,הטובה בכול הזמנים,טוף הרגישה שיש לה יעוד בחיים,שליחות,היא פתחה בית ספר אקדמיית בייפונג ,ומטרתה לשמור על האקדמיה בעזרתם של אותם אנשים שבחרה שיהיו  כשפי המתכות,מנגד,מאסטר קוניו כשף האש,מעודד,את חניכיו "חניכי קוניו" להשתלט על האקדמיה .
הצצה קטנה למה שמתרחש בין הצדדים .
מענין וממליצה לקרוא ולהכיר את הדמויות הפועלות על תכונותיהן,מחשבותיהן , ודרכי התנהלותן.

אווטאר -כשף האוויר האחרון .
לצפיה ב-' נפתח פורום טיולים בגיאורגיה וארמניה '
נפתח פורום טיולים בגיאורגיה וארמניה
( לעמוד שלי בתפוז )
26/06/2017 | 13:15
 משפחות עם ילדים, טיולי בנות, צעירים, דתיים והגיל השלישי: גיאורגיה הפכה להיות היעד החם לחופשה מגוונת ולנו יש פורום חדש שיעזור לכם לתכנן את הטיול המושלם  היכנסו לפורום טיולים בגיאורגיה וארמניה
לצפיה ב-'בייבי בוק: 7 ספרים מומלצים לפעוטות :'
בייבי בוק: 7 ספרים מומלצים לפעוטות :
26/06/2017 | 12:06
2
6
הם עוזרים להתפתחות השפה והתקשורת, כישורי קשב ואף לריכוז ולמידה. אז מי אמר שאין טעם להקריא לפעוטות ספרים? איגדנו את ספרי התינוקות שאתם חייבים לחשוף בפני הקטנטנים שלכם
מאת:  
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר : http://www.mouse.co.il/kids/books/1.4197428

לצפיה ב-'האתר של אורה קרופיק | סופרת ישראלית לילדים ונוער:'
האתר של אורה קרופיק | סופרת ישראלית לילדים ונוער:
26/06/2017 | 12:15
1
4
לצפיה ב-'עוד סיפור אחד ודי | Just One More Story, ערוץ Yes דוקו'
עוד סיפור אחד ודי | Just One More Story, ערוץ Yes דוקו
26/06/2017 | 13:06
7
"סדרה ישראלית חדשה על הסיפורים הגדולים שמאחורי הסיפורים לקטנים. כבר חמישה דורות של ילדים מבקשים מהוריהם בעברית: עוד סיפור אחד ודי. הסדרה משוטטת בין הדורות האלה ופוגשת את העבר וההווה של ספרות הילדים הישראלית. בכירי היוצרות והיוצרים לילדים קוראים מתוך היצירות שלהם והיצירות שקראו להם בילדותם וחוזרים אל החוויות והרגשות שמאחוריהן. כל אחד מחמשת פרקי הסדרה עוסק בנושא מרכזי שסביבו נרקמים הסיפורים, האגדות והחוויות שמכוננים את הילדות הישראלית דרך הספרים: שפה, מקום, משפחה, חֶברה, לילה (ופחדיו). הם עוקבים אחרי שלבי היכרותו של הילד עם העולם, אבל גם אחרי שלבי התפתחותה של הזהות הישראלית, שלספרות הילדים יש חלק מכריע בעיצובה – עיצוב השפה, עיצוב המקום, החברה ואפילו עיצובם של הפחדים. סדרה על הילדות עצמה ועל ההיסטוריה שלה בישראל. בהשתתפות: מאיר שלו, דוד גרוסמן, יהודה אטלס, שירה גפן, חווה אלברשטיין, יוני רכטר, אתגר קרת, יהודית רביץ, שאול ביבי, יהונתן גפן ועוד. יוצרי הסדרה: ענת זלצר, מודי בר-און. ישראל, 2017."

לצפיה ב-'עץ המשאלות ויליאם פוקנר. מאמר מ'הארץ': '
עץ המשאלות ויליאם פוקנר. מאמר מ'הארץ':
26/06/2017 | 12:46
5
עץ המשאלות
ויליאם פוקנר. איורים: ענבל אבן. תירגם מאנגלית: יהודה ויזן. 
"עץ המשאלות": פוקנר בממד אחר
למרות כמה תקלות במעבר לישראל, "עץ המשאלות" של ויליאם פוקנר הוא ספר יפהפה, שנכתב מתוך הבנה עמוקה ללבם ולמוחם הקודח של ילדים....
 עופרה רודנר ל'הארץ': "
ויליאם פוקנר כתב את "עץ המשאלות" לויקטוריה, בתה של המאהבת (הנשואה) שלו אסטל אולדהאם, ב–1927. ההחלטה לתרגם את הספר לעברית היא הברקה וגם התרגום של יהודה ויזן יפה. עם זאת, נדמה שההוצאה לא הבינה מה יש לה בידיים וזה ניכר, למשל, באיור (שידובר בו בהמשך) ובחוסר הבנה הנוגע לקהל היעד: על גב הספר נכתב שהוא "אגדה ריאליסטית־פנטסטית למבוגרים" וגם "על אף שנכתב במקור לילדים... מיועד לכל הגילאים, במיוחד לקוראים המבוגרים". בקיצור, נוצר הרושם כאילו עדיף להרחיק את הילדים, שמא דוד פוקנר הפרא־אדם יכניס להם שטויות לראש.
אלא שגב הספר מטעה: "עץ המשאלות" הוא ספר ילדים יפהפה, שנכתב מתוך הבנה עמוקה ללבם ולמוחם הקודח של ילדים. הוא מלא באהבה אישית מאוד לגיבורים הילדים — אהבה של מבוגר, הכרוכה בדאגה סמויה וגם בכוונות חינוכיות גלויות. באמריקה, אגב, הוא מוגדר "ספר ילדים" בשיא הטבעיות, אבל ליתר ביטחון ולטובת שלום הציבור בדקתי אותו על ילדים בני 5 ו–7, שהתאהבו בו מיד ולא שקטו עד שנקרא במלואו.
מובן שכמו כל ספרי הילדים הגדולים הוא חומר קריאה מעניין לכל הגילאים, ובלי לסתור את היותו ספר ילדים, הוא פוקנרי לגמרי — לא מצונזר, אלא פוקנר בממד אחר — עם כל המרכיבים, אבל במינונים שונים לגמרי. "'יש לך היום יומולדת', קול נשמע לידה ועיניה נפקחו מיד. שם ליד המיטה עמד ילד בעל פנים רזות ומכוערות ושיער כל כך אדום, שהאיר את כל החדר... 'קומי', אמר. 'אני לא לבושה', אמרה. 'את כן לבושה', ענה, 'קומי'. היא העיפה מעליה את הסדינים ... והפלא ופלא — היא היתה לבושה בשמלה הסגלגלה החדשה עם הסרט שהתאים לגון עיניה, ולרגליה גרביים ונעליים".

מתוך הספר. האיור מחמיץ את רוח הסיפור איור: ענבל אבן: https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.4182530...

פרק מ"עץ המשאלות", אגדה למבוגרים:
גיבורת הספר דולצי יוצאת, אם כן, למסע־יומולדת אל עץ המשאלות. אליה ואל הילד הג'ינג'י המוזר מצטרפים אחיה הקטן והמתוק, המטפלת שלה והילד מהבית השכן. מעט בהמשך צץ "זקן קטן" וסנילי שבורח מהבית (כמובן, אשתו זורקת עליו מערוך ומגהץ) והוא מתלווה אל החבורה כמורה דרך גרוע במיוחד. רכובים על סוסי פוני מתנפחים הם משוטטים במעגלים, משוחחים על עניינים רציניים כמו קרקס, שיניים תותבות וארך־ברך וממציאים לעצמם הרפתקאות תוך כדי תנועה — שכן באורח פלא, כל דבר שהם מבקשים קורה מיד.
האזכור של "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות", שכתב לואיס קרול הבריטי 60 שנה קודם לכן, צפוי למדי (אפשר להציע גם את "דון קישוט", "הקוסם מארץ עוץ" ו"הציפור הכחולה") אבל מעניין להשוות: דולצי של פוקנר לא צריכה לרדת במחילת סתרים ולהיאבק בדלתות נעולות — היא פשוט יוצאת מהחלון. לעומת החלום הקלאוסטרופובי של אליס, החלום של דולצי פרום, זרוק ורופף, כאילו נחלם עם עין אחת פקוחה או תוך כדי מאבק ביתוש מזמזם. מסעה מתרחש במרחבים הפתוחים והשטוחים, שטופי השמש, שמעבר לרחוב הראשי, והפלא לא מתגלה מתחת לאדמה אלא גדל על העצים לאור יום — דווקא הסוואה לא רעה.
ואם כבר מדברים על אליס, בסיפור ישנה אליס, והיא המטפלת השחורה, מרוטת העצבים והאהובה של דולצי. בגרסה העברית היא מאוירת משום מה כלבנה — בחירה מרגיזה. על פי האיורים של הגרסה האמריקאית (שהודפסה ב–1964), אליס היא ללא ספק שחורה (גם בעלה, שמופיע בהמשך) ובשפת המקור היא אף מדברת בדיאלקט שחור ("You knows your mommer dont allow you to ride no hawss" — בעברית: "את יודעת שאמא ש'ך לא מרשה לך לרכוב על שום סוסים").
את שפתה השבורה של אליס אי אפשר לתרגם לעברית וצבע עורה אמנם לא מוזכר מפורשות בטקסט, לכן אפשר לברוח מזה לכאורה. אבל מחוץ לקונטקסט הגזעי קשה להבין למשל את חשדנותה ותיעובה כלפי הזקן הקטן, שאותו היא מכנה "זבל לבן" ("מה אמרתי לכם... זבל לבן". המתרגם דווקא לא צינזר). התקלה המוזרה באיור של הגרסה העברית מחמיצה את אליס, את פוקנר ומן הסתם את רוח הסיפור, המלא הקשרים מעמדיים וחברתיים.

היחסים והכללים החברתיים (המאוד ישירים ובלתי פורמליים) בחבורתה של דולצי הם עוגן משמעותי בהזיה. לעתים קרובות מתעכב הכותב על חוקים משונים, החותרים לאיזו משמעת של היגיון חברתי ומוסרי בלתי נזיל. כאמור, יש גם כוונות חינוכיות והן נוגעות קודם כל לסטנדרטים אנושיים פשוטים כמו עמידה זה לצד זה ברגעים קשים. מעבר לכך יש דיון פילוסופי יותר במשאלות — גם במובן המיסטי וגם במובן של רצון חופשי, עם הסכנות והשאלות המוסריות הכרוכות בו.
ויש מסרים קונקרטיים ופוליטיים יותר, כמו למשל בסצינה האדירה שבה מופיע החייל ש"נאבד" לאליס במלחמה: "'נו נו, מי זאת אם לא אליס', אמר. 'אני אראה לך מה זה אליס', צעקה אליס... 'השאיר אותי עם חודש שכירות ובלי חתכ'ת בשר בבית...' 'זה החייל שאיבדת במלחמה, אליס?' 'זה הוא', השיבה אליס, 'וברוך שפטרנו גם. תראי אותו, אפילו המלחמה לא רוצה אותו'... 'הייתי במלחמה', אמר הזקן... 'באיזו?' שאל בעלה של אליס. 'אף פעם לא ידעתי', השיב הזקן, 'היו שם הרבה חבר'ה, אני זוכר'. 'נשמע כמו זאת שאני הייתי בה', אמר בעלה של אליס... 'בנאדם, בנאדם, זאת היתה חתכ'ת מלחמה... אני יודע שהם הורגים אנשים במלחמות, אבל זה נראה כאילו עבר יום אחר יום ופשוט לא הצלחתי למות'".

וגם: "'מי ניצח במלחמה שהיית בה?' שאלה דולצי. 'לא יודע, גברתי', השיב הזקן הקטן, 'לא אני'. '...נכון' הסכים בעלה של אליס. 'בחיים שלי לא ראיתי חייל שניצח במשהו במלחמה. מצד שני, מלחמות של אנשים לבנים מתנהלות באופן מוזר. בפעם הבאה שללבנים תהיה מלחמה, נראה לי שאנ'לא הולך".
אולדהאם, אגב, עזבה את בעלה בשביל פוקנר כמה שנים אחרי כתיבת הספר. אפשר שהיתה ההשראה לאמא המופיעה בסוף הספר, כשדולצי מתעוררת מהחלום: "אמה של דולצי היתה יפהפייה, אצילית וגבוהה, עם עיניים רציניות ועצובות ומשתנות כמי הים, וידיים דקיקות שטיפלו בה ברוך כשהיתה חולה". חנפן.

לצפיה ב-'שיר ילדים: 'צעצועים של אחרים' / דינה וולוך'
שיר ילדים: 'צעצועים של אחרים' / דינה וולוך
23/06/2017 | 23:17
3
15

צעצועים של אחרים / דינה וולוך

אַבָּא לֹא אוֹהֵב שֶׁאֲנִי בּוֹעֵט,
אִמָּא לֹא אוֹהֶבֶת שֶׁאֲנִי מִתְקוֹטֵט,
 וְאָחִי הַגָּדוֹל יוֹאָב לֹא אוֹהֵב וְלֹא מַסְכִּים 
 שֶׁאֲנִי אֲשַׂחֵק לוֹ בַּצַּעֲצוּעִים.
וַאֲנִי? גַּם אֲנִי לֹא אוֹהֵב בְּעִיטוֹת
 וּמַמָּש שׂוֹנֵא קְטָטוֹת, 
אֲבָל אֲנִי מְאֹד אוֹהֵב אֶת הַצַּעֲצוּעִים שֶׁל יוֹאָב.
לָכֵן זֶה בֶּאֱמֶת קָשֶׁה
 לֹא לְשַׂחֵק בְּאֵלֶּה שֶׁהוּא לֹא מַרְשֶׁה.

לצפיה ב-''
23/06/2017 | 23:24
2
1
לצפיה ב-'דינה, חמוד. נהניתי.'
דינה, חמוד. נהניתי.
25/06/2017 | 08:19
1
2
לצפיה ב-'צעצועים '
צעצועים
26/06/2017 | 09:12
3
דינה שיריך כצעצועים,בכול הצבעים,בכול הצורות,בכול הגדלים.
ומכול שיריך אנחנו נהנים. תברוכי

לצפיה ב-'דמיון בתוך בלון'
דמיון בתוך בלון
24/06/2017 | 23:11
5
8
מוקדש לנכדיי לסיום שנת הלימודים

דמיון בתוך בלון
דמיון של ילד עף מראשו בשנתו
נכנס לבלון ועף איתו דרך החלון
עף ונעלם אי שם. הילד לא הרגיש לא ידע
ישב בכיתה , והמורה ביקשה לכתוב שיר דמיוני.
חשב והחוצה בהה, שאלה המורה מה קרה
"אני לא יכול", לה ענה
אז צייר ציור על יצור מהחלל
או על בלון שעף מהחלון
העיקר שזה יהיה מהדמיון, אתה יכול, אמרה המורה
אחז הילד את העיפרון בידו עצם עיניו וחלם
והנה הוא עף אחרי בלון אדום
ובבלון היה דמיון דמוי שד עם קרניים בכתום
אולי זה הדמיון שלי, חשב הילד הרי פעם היה לי ונעלם..
ניסה הילד לתפוס את הבלון
התאמץ ,הגיע לחלון הושיט יד והנה היד התארכה מעבר לכל דמיון
והופ-תפסה את הבלון. פרם הקשר בבלון
הוציא בזהירות את הדמיון וכמו עשן שקוף נכנס והתמקם בראש
המורה ניגשה אליו נגעה לו בכתף ואמרה- נו אתה מצייר או חולם?
פקח עיניים , העיפרון בידו
ובן ברגע כתב שיר וצייר את הדמיון שהוציא מהבלו
לצפיה ב-''
25/06/2017 | 07:07
1
1
לצפיה ב-'שחרזדה, נהניתי.'
שחרזדה, נהניתי.
25/06/2017 | 08:18
לצפיה ב-'שחרזדה,יפה מאוד '
שחרזדה,יפה מאוד
25/06/2017 | 21:42
6

לצפיה ב-'בלון ודמיון '
בלון ודמיון
26/06/2017 | 09:07
1
3
לך שחרזדה תודה .
ולנכדיך חופש של חלום.
לצפיה ב-'תודה לכולכם וחופש נעים לכול הילדים של כולנו'
תודה לכולכם וחופש נעים לכול הילדים של כולנו
26/06/2017 | 20:12
לצפיה ב-'בעלי חיים מקופחים '
בעלי חיים מקופחים
25/06/2017 | 19:58
12
10
בספרות הילדים יש? בואו נבדוק,.
למשל דובת הנמלים הגדולה,נדמה לי שהיא מקופחת. עליה בינתים מצאתי רק  סיפור אחד,בספר "חיוך בכול פינה" של עודד בורלא .
ומה פתאום נזכרתי בה ודאי תשאלו?
ובכן בתאריך ה- 21/6 הופיעה כתבה קטנה "בידיעות אחרונות",המספרת על דובת הנמלים הגדולה כוכי,שחיה עד כה בספארי ומיועדת לעבור לצרפת לאחד הפארקים,שם מחכה לה פלאביו הזכר,"זכר בן שנתיים",מגרמניה. 
נאחל הצלחה לזוג ונקוה לשמוע מהם גם בהמשך.
תמונות של כוכי,ופלאביו ופרטים נוספים מופיעים בכתבה הבאה .
לפניכם הקישור .
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4978859,00.html
הערה בסיפור "חיוך בכול פינה" ,כשם הספר בהוצאת ידיעות ספרים =ספרי חמד/2005 .איורים נהדרים של מושיק לין.
דובת הנמלים הגדולה אמנם לא מופיעה בסיפור,של עודד בורלא אבל קרובתה כן, הארמדיל.
"הארמדיל מקורב לדוב הנמלים".
הארמדיל הקטן,דילי,מרגיע את אימו המודאגת,כן אני יוצא לבד,ואפילו יוצא רחוק ויודע לחזור "אני משאיר חיוך בכול פינה, וכשאני חוזר -אני חוזר לפי החיוכים....! 
ספר מקסים!

לצפיה ב-'כריש לויתן -'
כריש לויתן -
25/06/2017 | 21:39
11
7
על לויתנים יש סיפורים לילדים,על כרישים פחות.ידידותיים,הרי הם ממש לא.
ובכול אופן  עודד בורלא,לא נרתע,באותו ספר"חיוך בכול פינה",מופיע סיפור שילדים אוהבים ושמו: "ריש ריש הכריש המפיצת
כריש קטן שמו ריש ריש,רגיש,בודד ופגיע במיוחד,נפצע וטופל,
"כשיצא ריש ריש מלפני הרופא נבהלו כולם וברחו! הם חשבו שהוא מפלצת מפיצת".
ומה בכתבה שממנה העליתי ממעמקים את הכריש הלויתני.
פקחי רשות הטבע, מספרים על "חויה מלהיבה ביותר", בעת צלילה זכו הם למפגש עם כריש לויתני,ואולי זה הכריש של בורלא,בישן ובודד .
כתבה קטנה בשם  הכריש הלויתני,הופיעה ב- 21/6 ידיעות אחרונות .
סרטון וידאו בקישור הבא.http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4978392,00.html 
ציטוט מתוך הכתבה,ומשפט נוסף
 "בניגוד למה שחושבים כולם,הכריש הלויתני,אינו נחשב מסוכן לאדם."
ואולי בעקבות הידיעה יגיעו סיפורים נוספים .

לצפיה ב-'הכריש - לב טולסטוי >>>'
הכריש - לב טולסטוי >>>
25/06/2017 | 22:02
4
6
לצפיה ב-'שושו הכריש | סיון דודאי'
שושו הכריש | סיון דודאי
25/06/2017 | 22:14
1
3
"שושו הוא כריש צעיר וסקרן החי במים החמימים של ים סוף. בוקר אחד פוגשים שושו וחברתו ללי את רז, ילד אוהב ים וטבע. אחרי שנעלם החשש ההדדי, מגלים השלושה שאפשר לחיות יחד בשלום ובאהבה ולאחד כוחות בשמירה על הים הנהדר ועל אוצרותיו."

לצפיה ב-'ג'וני כריש פטיש - נעם איתן'
ג'וני כריש פטיש - נעם איתן
25/06/2017 | 22:18
3
לצפיה ב-'איזה '
איזה
26/06/2017 | 08:57
1
1
כיף שהסיפור הסתיים בסוף טוב ,ולכולם שלום. אהבתי , תודה הזרה.
לצפיה ב-'מדובר '
מדובר
26/06/2017 | 09:00
על הסיפור של טולסטוי ,{סוף טוב .
ולגבי כריש פטיש על איוריו הנהדרים ,נקווה שימצא את דרכו...
קישורים נפלאים.  . 
לצפיה ב-'יען '
יען
25/06/2017 | 22:36
5
5
יען :יען מצוי (שם מדעי: Struthio camelus; נקרא בטעות גם בת יענה) הוא העוף הגדול ביותר שחי כיום על פני כדור הארץ וגם המהיר ביותר מבין כל בעלי החיים ההולכים על שתיים (כ-65 קמ"ש).ציטוט

היען מתוך הכתבה 25/6/2017 "המשימה המיוחדת של קינג היען /ישראל מושקוביץ
בחי פארק שבעפולה מתגורר יען,שהגיע בזמנו  מהספארי.היען עונה לשם קינג, וכהגדרת המומחים -יען דומיננטי.
ומכיוון שכך,הוא מבוקש מאוד והוחלט להחזירו לספארי ברמת גן,הסיבה למעבר שש נקבות יען אפריקאי מחכות לזכר.מקינג עוד נשמע !

​הרבה סיפורים או ספרים על היען,אני  לא מכירה  
​ 
בכול אופן בספר של  רקפת זיו לי.בהוצאת ספרית הפועלים/2015.בתיה היא גיבורת הסיפור  
"בתיה לא עפה ".
"תכירו -זאת בתיה .
בת יענה ולה צואר ארוך ארוך ,
שתי רגלים ארוכות וחזקות מאוד,
גוף עגול גדול ועינים סקרניות.
יש לה גם נוצות ומקור ,
כי בתיה היא-
ציפור"
פתיחה .
שימו לב
בת יענה היא דורס לילי המקורב לינשוף. זאת   העליתם, לאחר ההמלצה הראשונה   
​סיום  ליען יש סיפור אחד בינתים הוא בגדר המקופחים,ואולי לא
​מחכה להחלטתכם.
לצפיה ב-'הערה ףשמות הכתבות '
הערה ףשמות הכתבות
25/06/2017 | 22:39
3
שם הכתבה על כריש הלוויתן "כריש לוויתן במפרץ אילת "/כתבתו של עמיר בן דוד.
לגבי דובת הנמלים שם הכתבה "דובת הנמלים במסע אהבה "הכתבה של ארז ארליכמן  . 
לצפיה ב-'אין יען / אילנה בהט'
אין יען / אילנה בהט
26/06/2017 | 04:25
2
3
היה יום אביב, יום יפה ונעים כשהציעה תרנגולת לשחק מחבואים. היען התחבא כל - כך טוב...

לצפיה ב-'אני לוטרה / סם גטרון'
אני לוטרה / סם גטרון
26/06/2017 | 04:32
1
3
"שָׁלוֹם! אֲנִי לוּטְרָה.
וְהַסֵּפֶר הַזֶּה הוּא עָלַי וְעַל הַחֲבֵרִים הֲכִי טוֹבִים שֶׁלִּי:
לוּטְרָה-מֶן וְדּוּבּ-דּוּבּוֹן,
עַל הַהַרְפַּתְקָה הַכֵּיפִית (אֲבָל קְצָת מַפְחִידָה) וְעַל הַבָּלָגָן
שֶׁעָשִׂינוּ דּוּבּ-דּוּבּוֹן וַאֲנִי יוֹם אֶחָד כְּשֶׁלוּטְרָה-מֶן הָיָה בָּעֲבוֹדָה.

אֲנִי מְקַוָּה שֶׁתֹּאהֲבוּ אֶת הַסִּפּוּר!
(וְאִם לֹא, זֶה בֶּטַח בְּאַשְׁמַת דּוּבּ-דּוּבּוֹן.)

סֶם גַרְטוֹן הִתְחִיל לִכְתֹּב וּלְצַיֵּר סִפּוּרִים עַל לוּטְרוֹת
וְעַל הָעוֹלָם שֶׁלָּהֶן אַחֲרֵי שֶׁהִכִּיר פַּעַם לוּטְרָה אֲמִתִּית
שֶׁנָּשְׁכָה אוֹתוֹ."

לצפיה ב-'טיפה ועוד טיפונת אמבר סטיוארט +ליין מרלו'
טיפה ועוד טיפונת אמבר סטיוארט +ליין מרלו
26/06/2017 | 04:37
3
"זריזון הקטן הוא לוטרה,
אך הוא אינו יודע לשחות.
בצעדים קטנים - טפה ועוד טיפונת -
הוא נעשה יותר ויותר בטוח בעצמו,
עד שלבסוף הוא שוחה במים
ומשתובב עם חבריו

זהו סיפור עדין על רכישת מיומנויות חדשות,
שבמרכזו מסר של עידוד לפעוטות
בכל העולם."

לצפיה ב-'חיפוש שם של סופר '
חיפוש שם של סופר
25/06/2017 | 07:39
2
19
בילדותי קראתי סדרת ספרים של סופר ישראלי. גיבוריה היו שני נערים , כל אחד מהם עילוי בכדורגל. נבחרתם זכתה במלונות מפוארים בזכות כשרונם המופלא. אחד היה שוער ואחד היה מבקיע השערים.  האם למישהו זה נשמע מוכר? ואם כן, אז מה שם הסידרה ומהו שמו של הסופר? 
 תודות מראש ��

לצפיה ב-'חיפוש שם סופר .. מצאתי!'
חיפוש שם סופר .. מצאתי!
25/06/2017 | 12:54
1
10
שם הסופר: אבנר כרמלי (שרגא גפני). שמו של הספר הזכור לי מילדותי -הספורטאים הצעירים
לצפיה ב-' '
25/06/2017 | 21:32
לצפיה ב-'ספריית הנשמות '
ספריית הנשמות
25/06/2017 | 12:41
11

הספר השלישי בסדרת
המעון של מיס פרגרין
לילדים משונים .
של רנסוס ריגס .
בהוצאת כתר/2017
יצא לראשונה  ב- 2015 .

שבוע שלם בילתי עם הספר "ספרית הנשמות",חלק שלישי  מספר העמודים כמעט 500 .
סקרנית התחלתי לקרוא את הספר העוסק במשונים,מכיוון שלא קראתי את שני החלקים הראשונים,האתגר שהיה לפני,להבין מי נגד מי,ומי הם הנפשות הפועלות.
עם סיום הקריאה נפרדתי מהמקומות,החפצים,האבזרים,ובמיוחד מחברי הדמויות,והרהרתי לעצמי על טיב הספר,שהפך לרב מכר עולמי .
מדובר,בספר פנטזיה,טרילוגיה,שהסופר ברא בו,עולם שלם של מקומות,קודים וסוגי
חברות .
הספר עוסק במאבק ובמתח,בשליחות הצלה ומתאפין עלידי:אומץ לב,רצון לעזור בכול מחיר,ביצירתיות,בתושיה,באיכפתיות לזולת,וביכולות נדירות המהוות עזר בהתמודדות .
הספר עוקב אחר התקדמות המשחררים:ג'יקוב הילד/נער,אמה בלום
בעלת הלב הגדול,וידי האש המצילות ברגעים נואשים,חיה כבר 100 שנה,ולה תפקיד אחראי וחשוב והכלב פטרסון המריח ילדים אבודים.
השלושה
נעים לעבר קבוצת הילדים המשונים,שנלכדו, נתפסו ועונו.המסע מתמקד ברובע השטן. מדובר
במסע מסוכן של פציעות פיסיות,רגעי יאוש,סיכון ,חרדה,מפגשים עם מצבים מצמררים ,חוסר אונים וכנגד,שיתוף פעולה בין הדמויות,העברת כוחות אנרגיה, ועוצמת ברזל להגיע לחברים בכול מחיר. 
ובדרך נתקלים בדמויות נוספות חיוביות ואחרות חשוכות ,כאלו המגלות חמלה ואחרות הפוגעות בחירות האדם,ומנצלות את חולשותיו.
רשפים נגד משונים,חלולים נגד משונים,רשפים שהפכו לחלולים,וילד אחד גיבור הסיפור המקדיש את כול כוחו להצלת המשונים,שבסופו של שבוע
רווי יצרים,כוחות,מלחמה,מתלבט בין חיים עם חברתו האהובה, לגעגועיו אל הוריו הרגילים שאינם מבינים על מה הוא מדבר ,וחששים למצבו הנפשי .
לכול אוהבי הזאנר -ממליצה לקרוא ולהרחיב את היריעה באירועים,סיפורים,חפצים,ודרכי התנהגות ולגלות מדוע הספר נקרא.
"ספרית הנשמות "

לצפיה ב-'על החתולה הכושית '
על החתולה הכושית
22/06/2017 | 16:32
14
12
בדירה להשכיר
ועוד על ספרים וסופרים.

לצפיה ב-'ספרי ילדים עם דמויות "כושונים"'
ספרי ילדים עם דמויות "כושונים"
23/06/2017 | 10:45
13
6
לצפיה ב-'הסיפור לגיל הרך "עליקמא הקטן" '
הסיפור לגיל הרך "עליקמא הקטן"
23/06/2017 | 10:48
12
4
לצפיה ב-'אגדות ילדים כושי סמבו:'
אגדות ילדים כושי סמבו:
23/06/2017 | 10:51
11
7
(איכות קול לא טובה,להחליש... ):https://www.youtube.com/watch?v=apu8QfgwyUA
לצפיה ב-'ימימה טשרנוביץ - סיפורים לרמה - כושי ונושי >>>'
ימימה טשרנוביץ - סיפורים לרמה - כושי ונושי >>>
23/06/2017 | 11:02
10
4
"נושי נוסע עם אבא לירושלים ומחביא את הכלב כושי במזודה
באמצע הדרך כושי בורח  מהאוטובוס ...."

לצפיה ב-'מרים אביגל - כושי כלב קט - שירי ילדים >>>'
מרים אביגל - כושי כלב קט - שירי ילדים >>>
23/06/2017 | 11:21
9
3
לצפיה ב-'עשרה כושים קטנים /קימזון/ זימזון '
עשרה כושים קטנים /קימזון/ זימזון
23/06/2017 | 20:07
8
3
לצפיה ב-' הרפתקאותיו של כושי / ט. פאדובה'
הרפתקאותיו של כושי / ט. פאדובה
23/06/2017 | 20:09
7
2
לצפיה ב-'בן כושים / ריצ`רד רייט/עם עובד'
בן כושים / ריצ`רד רייט/עם עובד
23/06/2017 | 20:18
6
3
לצפיה ב-' כושי קטן עממי מילים ולחן: עממי'
כושי קטן עממי מילים ולחן: עממי
23/06/2017 | 20:25
5
2

כושי קטן הלך לגן
איזה גן? גן חיות
איזה חיות? חיות טורפות
איזה טורפות? טורפות בנאדם
איזה בנאדם? בנאדם שמן
איזה שמן? שמן דובון
איזה דובון? בלע סבון
איזה סבון? סבון רחצה
איזה רחצה? רחצה בים
איזה ים? ים המלח
איזה מלח? מלח של בישול
איזה בישול? בישול של עוף
איזה עוף? קבל אגרוף!

לצפיה ב-'פעם הייתי בתימן'
פעם הייתי בתימן
23/06/2017 | 22:39
4
5
פַּעַם הָיִיתִי
פַּעַם הָיִיתִי בְּתֵימָן
שָׁם רָאִיתִי
שָׁם רָאִיתִי כּוּשִׁי קָטָן
וְהוּא לוֹבֵשׁ כּוֹבַע לָבָן
וְהוּא יִהְיֶה לְרוּתִי חָתָן!

השיר-זמרשת: פעם הייתי בתימן: https://www.youtube.com/watch?v=mweBnlx-AIM

נוסף-האחים והאחיות - פעם הייתי בתימן: https://www.youtube.com/watch?v=4SVCrG88mB0

שרה יערי - פעם הייתי בתימן: https://www.youtube.com/watch?v=p0yVtdsf1fM
לצפיה ב-'יצחק לוי -עשרה כושים קטנים -שירת חייו...'
יצחק לוי -עשרה כושים קטנים -שירת חייו...
23/06/2017 | 23:45
3
1
לצפיה ב-'כושי כושי - מאיר נוי (נוימן)'
כושי כושי - מאיר נוי (נוימן)
23/06/2017 | 23:46
2
2
לצפיה ב-'כיצד ומתי הפכה "כושי" למילת גנאי בעברית?'
כיצד ומתי הפכה "כושי" למילת גנאי בעברית?
23/06/2017 | 23:52
1
7

משה רבנו נישא לאשה כושית, אך הרמב"ם כבר התייחס לשחורים כאל אנשים ש"אינם במדרגת בני אדם". האם דווקא פייסבוק תצליח לדחוק את המילה "כושי" מהשפה העברית?

אילון גלעד: "בעברית המדוברת כּוּשִׁי היא מילת טאבו שלא נהוג להשתמש בה. אבל האיסור הזה כל־כך חדש, עד שהוא אינו מצוין באף מילון עברי, ואפילו לא במילונים האינטרנטיים. כיצד הפכה המילה — שעד לאחרונה שימשה כברירת המחדל לתיאור אדם שחור — למילה מוקצית מחמת מיאוס, שהשימוש בה אף עלול לגרור סנקציות משמעותיות?

כּוּשִׁי החלה את דרכה כמילה תמימה למדי. מ–24 מופעיה במקרא ניתן ללמוד שהיא הורתה על בן ממלכת כּוּשׁ — ממלכה ששכנה מדרום למצרים מהמאה ה–11 לפני הספירה ועד למאה הרביעית לספירה. אולי היא גם תיארה, באופן כללי, אדם שחור. נראה שיחסם של העברים הקדמונים לאדם השחור היה חיובי, או לכל הפחות ניטרלי. משה רבנו בכבודו ובעצמו, כזכור, נישא לאשה כושית (במדבר י"ב, א'), ומשיר השירים אפשר ללמוד שהעברים הקדמונים, לפחות חלקם, ראו בעור שחור תכונה חיובית: "שְׁחוֹרָה אֲנִי וְנָאוָה בְּנוֹת יְרוּשָׁלִָם כְּאָהֳלֵי קֵדָר כִּירִיעוֹת שְׁלֹמֹה" (א', ה').

אלא שהמצב הזה לא שרד. החל מסוף המאה הרביעית לפני הספירה, עם כיבושי אלכסנדר מוקדון, מצאה את עצמה ממלכת יהודה חלק מהעולם ההלניסטי ומאוחר יותר מהאימפריה הרומית. בתרבות היוונית־רומית האדם השחור נתפס כנחות וכעבד מטבעו, ותפיסה זו אומצה על ידי היהודים והשתקפה בכתבי התקופה. אצל חז"ל "כושי" זוהה עם כיעור (נדרים ט', י') ועם שכרות (קידושין מ"ט, ב') ונתפס כמין מום מולד (ברכות נ"ח, ב'). חז"ל אף הגדילו ודחו את האפשרות שמשה היה נשוי לאשה שחורה, ובתרגום אונקלוס הוחלפה המילה "כושית" במילה "שפירתא", המילה הארמית ל"יפה", כאילו היה מדובר במקרה מיוחד של לשון סגי נהור. חז"ל גם מצאו הסבר תיאולוגי כדי להצדיק את העבדות שבה נתונים ה"כושים": אבי אבותיהם חם ראה את ערוות אביו נח (בראשית רבה ל"ו, ז').

יחסם של היהודים לאלו שכונו בלשונם "כושים" לא השתפר גם אחרי ירידת הרומאים מבימת ההיסטוריה. אמנם באירופה עבדות שחורה כמעט נעלמה כשהוחלפה בעבדות לבנה, אבל בעולם הערבי — שבו חיו רוב היהודים באותם ימים — נותרה עבדות שחורה מוסד חברתי משמעותי. כה חזקה היתה הזהות בין עור שחור לבין עבדות בימים ההם, עד שהמילה עַבְּד, בת־דודתה של עֶבֶד העברית, זכתה למשמעות "אדם שחור" בערבית.

יהודי העולם הערבי הפליגו בתיאור האדם השחור כנחות. בסוף המאה ה–12 הרמב"ם כתב ב"מורה נבוכים" (על פי תרגום אבן תיבון): "ודין אלו כדין בעלי חיים שאינם מדברים, ואינם אצלי במדרגת בני אדם, ומדרגתם בנמצאות למטה ממדרגת האדם ולמעלה ממדרגת הקוף, אחר שהגיע להם תמונת האדם ותארו והכרה יותר מהכרת הקוף" (ג', נ"א).

והוא אינו יוצא מן הכלל. עם גילוי אמריקה בסוף המאה ה–15 ותחילת הסחר בעבדים בין אפריקה ליבשת החדשה, סוחרים יהודים — ובעיקר יהודים מומרים מפורטוגל ומהולנד — שיחקו תפקיד משמעותי בנתיב זה. לא הגיעו לידינו עדויות על שימוש במילה "כושי" לתאר את סחורתם האנושית, וסביר יותר שהם השתמשו במילה "נגרו", אך קיימת לפחות עדות אחת שהמילה "כושי" שימשה כעלבון בברזיל של המאה ה–17, בשיר שכתב הרב יצחק אבוהב.
  גם בתקופת ההשכלה השתמשו יהודים במילה "כושי" כדי לתאר אנשים שחורים, בין אם כתבו נגד העבדות כפי שעשה אבי ההשכלה משה מנדלסון ב"מציאת הארץ החדשה" (1807) ובין אם הפיצו את תורת הגזע "המדעית" שהחלה לצבור אז פופולריות. כך, למשל, כתב הסופר והמחנך שלמה זלמן זלקינד בכתב העת "הכרמל" ב–1864: "אם כן יעידו לנו פני הקופים מן המשפחות היותר מובחרים ומוכשרים אשר ביניהם, כי לא נופלים המה הרבה בדבר כישרונותיהם ממינים ידועים שבין שבטי האנשים הכושים (נעגער־ראַסען), מאשר אלה הכושים שפלים בכישרונותיהם למטה תחת מין האנשים היותר נחשבים ונשגבים".

מבצע כושים
עם תחיית השפה העברית, גם "כושי" חזרה מן הדף אל הדיבור החי, בין היתר כדי לתאר חיילים בריטים שחורים שהוצבו בישראל. בתל אביב פעל בית קפה פופולרי ברחוב אלנבי בשם "שלושה כושים", ולמאכל שאנחנו קוראים היום "קרמבו" קראו "ראש כושי", או בקיצור "כושי", תרגום של השם הגרמני של המעדן Neger Kopf (בערבית עדיין נקרא הקרמבו "ראס עבד").

לעתים השימוש במילה היה חיובי או ניטרלי, כמו למשל בקריאות החוזרות של "על המשמר" להעניק ל"כושים באמריקה" שוויון זכויות מלא, או כשב–1955 דיווח "מעריב" על "מבצע כושים בשדה התעופה בלוד" — צירוף מקרים שבו הגיעו לארץ זמרים שיבצעו את האופרה "פורגי אנד בס", במקביל להגעתה של "תזמורת הג'אז הכושית המפורסמת של ליונל המפטון". "כ–100 כושים וכושיות ימלאו אפוא את שדה התעופה בלוד", נכתב אז.

לפעמים השימוש ב"כושי" היה גזעני באופן מובהק, כמו למשל בתרגום שיר הילדים הגרמני "Zehn kleine Negerlein" לעברית בידי רות גרבר ב–1952. השיר, שהולחן והוקלט לראשונה על ידי יצחק לוי ב–1953, מספר על גורלם המר של "עשרה כושים קטנים". בכל בית בשיר נושר "כושי" אחד בעקבות גורל מר אחר — טביעה, שבירת מפרקת או סתם בשל מעצר בגין גניבה.

ניצנים ראשונים להתנגדות לשימוש במילה ניתן למצוא בעיתונות החל מ–1960. הקורא אליהו א' כתב למערכת "דבר" על ניסיונו כמלווה של קבוצות מבקרים אפריקאים: "לעתים מעיבה עננה קלה על מראה־העיניים המרהיב, על הביקור המעניין או על השהייה החשובה. היו אלה הקריאות: 'כושי' ו'כושי סמבו!' שאוזניהם הרגישות של אורחַי קלטו אי־פה אי־שם".

"קריאות־גנאי אלו לא היתה להן, כמובן, כוונת־זדון, והן נשמעו לרוב על־ידי ילדים, אשר זה להם המגע הראשון עם בני אפריקה", המשיך אליהו. "הקריאות בוטאו, בדרך כלל, בארשת של צחוק, אך משמעותן הובנה מיד גם לאלה מבני אפריקה שלא ידעו עדיין את פירוש המילים". אליהו הזהיר שהדבר עשוי לפגוע ביחסים המתחממים בין ישראל למדינות אפריקה.

שנתיים אחר כך דיווח "הצופה" לקוראיו כי "שירות הפרסומים של מרכז ההסברה" גנז לבקשת משרד החוץ סרטון בשם "כושי סמבו", שנוצר לפי סיפור הילדים הידוע. משרד החוץ, נכתב, שואף לבטל בהדרגה בכלל את הכינוי "כושי", מפני שהוא "מעליב את האפריקנים".

ירידה משמעותית בשימוש במילה "כושי" בעברית — לפחות בדפוס — התרחשה החל מ–1970, ככל הנראה בשל עליית תנועת התקינות הפוליטית באותן שנים בארצות הברית, שהובילה לירידה חדה בשימוש במילים Negro ו–Nigger באנגלית הכתובה.

אבל אין זה אומר שהמילה "כושי" יצאה משימוש — היא הוסיפה לשמש בדפוס ובעל פה, וספרות הילדים של אותן שנים רוותה ב"כושים" נלעגים. לכן, אין זה פלא שבסוף שנות ה–70, כאשר הממשלה נעתרה סוף־סוף לתחינותיהם של יהודי אתיופיה לעלות לארץ, הוטח בהם הכינוי "כושי". הדבר פגע בהם קשות כי הדגיש את אחרותם, שממילא העכירה על עלייתם, בעקבות הכרזת הרבנות שהם "ספק יהודים".

מקומה לא יכירנה
עוצמתו הפוגענית של הכינוי זכתה להדים משמעותיים ביוני 1997, כאשר העיתונאית כרמלה מנשה דיווחה בערוץ 1 על תקרית שבה רב־סרן בצה"ל סילק חייל אתיופי ממרפאה בבסיס החרמון בטענה כי "לכושים אין כניסה". "עם ישראל דוחה בשאט נפש כל גילוי גזענות", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לחייל, אבי אסמרה, בדיון מיוחד שנערך בכנסת בעקבות התקרית.

אבל נקודת המפנה החשובה התרחשה רק בעשור הבא, בינואר 2005, כשנהג אגד סירב לאפשר למאבטח אבי צגאי לסרוק אוטובוס בכניסה להר הצופים והטיח בו: "אני לא מכניס
לצפיה ב-'המשך הכתבה '
המשך הכתבה
23/06/2017 | 23:56
5

אבל נקודת המפנה החשובה התרחשה רק בעשור הבא, בינואר 2005, כשנהג אגד סירב לאפשר למאבטח אבי צגאי לסרוק אוטובוס בכניסה להר הצופים והטיח בו: "אני לא מכניס כושים כמוך לאוטובוס". שלושה חודשים אחר כך כתב רוביק רוזנטל בטורו ב"מעריב": "דבר מוזר קרה למילה הזאת, 'כושי'. היום היא נחשבת למילה הגזענית הבוטה והמקוממת ביותר באוצר ביטויי הגזענות בשפה". מובן שלא כולם הסכימו. הרב עובדיה יוסף, למשל, טען בדרשתו השבועית כמה ימים לפני כן שסופת ההוריקן קתרינה היתה נקמה בג'ורג' בוש על תמיכתו בהתנתקות, ואמר: "שמה (בניו אורלינס) יש שם כושים. כושים ילמדו תורה?"

בהמשך הגיש המאבטח תביעת לשון הרע נגד הנהג. עורכי־דינו של הנהג, אבי אבשלום, טענו כי "אין בכינוי 'כושי' משום יסוד לפגיעה באדם, כשם שאין בכינוי 'ערבי' או 'נוצרי' או 'רוסי' כדי לפגוע". בית משפט קבע כי הביטוי "כושי" כשלעצמו אינו נושא כל קונוטציה שלילית, אך הכריע כי ברור שהשימוש במילה במקרה זה נעשה כדי להעליב ולהשפיל. אחרי ערעור, השופטים פסקו לתובע פיצויים של 30 אלף שקל.

הכינוי "כושי" אף נידון בבג"ץ ב–2011, לאחר שקצין אמר למפקדו של חייל ממוצא אתיופי "שתדע לך שהחייל הכושי הזה שלך מעצבן אותי". החייל, אברהם ימר, עתר לבג"ץ בדרישה להורות לצה"ל להשיב מדוע לא הועמד המפקד לדין צבאי בגין הסתה לגזענות. העתירה נדחתה אחרי שבתיקו של הקצין נרשמה הערה חמורה. בפסק הדין התייחסה הנשיאה דורית ביניש למילה "כושי", וכתבה כי מדובר ב"התבטאות חמורה, שמקומה לא יכירנה בחברה הישראלית", וכי היא "פוגעת הן בחייל היחיד הן בעדה שלמה, שהפליאה להיקלט בארץ ונושאת בעול השירות בצבא".

מכיוון שלפתחו של בית המשפט הובאו רק מקרים שבהם האדם שכונה "כושי" היה יהודי ממוצא אתיופי — כפי שאירע לפני כמה חודשים, כאשר נפסקו עשרות אלפים שקלים כפיצוי לבני זוג שכונו "כושים" במסעדה בבת ים — טרם הכריעה מערכת המשפט בישראל אם השימוש במילה מהווה לשון הרע כשמדובר בשחורים שאינם יהודים. מי שדווקא החלה לאכוף איסור מלא על השימוש במילה היא חברת פייסבוק, שבשנה האחרונה מוחקת באגרסיביות פוסטים שבהם מופיעה המילה "כושי" וחוסמת משתמשים שפירסמו אותם. ייתכן שדווקא הרשת החברתית, בפרשנותה המרחיבה לפסקי הדין של בתי המשפט, תהיה זו שתדחק את המילה משימוש בעברית."

לצפיה ב-'שפת הימבשה / נטלי בלהסן'
שפת הימבשה / נטלי בלהסן
23/06/2017 | 20:59
1
11

טקסט ואיור מאת נטלי בלהסן
יוני 23, 2017  

אחת לשנה, על שפת הים,
הרחק-הרחק מעין אדם,
נפגשים בחצות, לאור הלבנה:
סוס, כלבלב, קיפוד ושושנה.
מולם, מבעד למים צלולים,
כמו השתקפות משונה בגלים:
סוסון-ים וקיפוד-ים, שושנת-ים לצדם,
ואפילו כלב-ים (הוא חיה של גם וגם).
שם הם חולקים שפה משותפת,
כולם דוברים "ימבשה" שוטפת.
אלו מספרים על הבתים, על הכפרים,
על השדות הירוקים הנפרשים בעמקים,
ואלו מספרים על אלמוגים ועל דגים,
וממתיקים אתם סודות שנחבאו בעומקים.
אך את כוכב הים מגיע לבקר
אורח מיוחד ממקום אחר –
כוכב משאלות קטן וזורח,
משביל החלב, פינת הירח.
והוא מספר איך נפל מן השמים,
התעופף בחלל וצלל אל המים.

על החול הרטוב ובין קצוֹת הגלים,
נשטפים הגבולות, נשכחים הבדלים,
ולפני הזריחה, לקראת סוף הפגישה,
הם תמיד משחקים קצת ב-"ים-יבשה".
ברור לי לגמרי שהכול אמתי,
כי כוכב המשאלות ביקר גם אותי,
בלילה, בחלום, סיפר על הפגישה
וגילה לי איך אומרים שלום בשפת הימבשה.

כשהשחר עלה, נשכחה המלה,
אך כמו צדף בחול, נשארה משאלה:
אם אי-פעם ימצֵא ילד-ים,
בחוף קרוב או בקצה העולם,
גם אני אשמח (בבקשה!)
לקבל הזמנה לפגישה.

בינתיים אחכה לו, לכוכב המשאלות.
כשישוב לבקר באחד הלילות,
אבקש בנימוס, בלי היסוס, בלי בושה:
"למד אותי, למד את שפת הימבשה,"
ואגניב לחלום עיפרון ומחברת,
לכתוב בה את כל המלים למשמרת.

נטלי בלהסן – ילידת 1983, בוגרת תואר ראשון בביולוגיה ובספרות ותואר שני בספרות מאוניברסיטת תל אביב. עובדת כעורכת תוכן באגף השיווק של אוניברסיטת תל אביב. הספר "גברת מגזרת" ראה אור בשנת 2011 בהוצאת "הקיבוץ המאוחד", השתתף במצעד הספרים של משרד החינוך בשנת תשע"ג, ותורגם ליפנית ולקרואטית.

http://ha-pinkas.co.il/%D7%A9%D7%A4%D7%AA-%D7%94%D...

איזה יופי
לצפיה ב-'יפה מאוד '
יפה מאוד
24/06/2017 | 00:00
1
לצפיה ב-'דנית צמית כותבת על ספרי ילדים ועוד קצת....'
דנית צמית כותבת על ספרי ילדים ועוד קצת....
23/06/2017 | 08:51
3
8
לצפיה ב-'קלאסיקות במבחן הזמן: ג'יין אייר מאת שרלוט ברונטה:'
קלאסיקות במבחן הזמן: ג'יין אייר מאת שרלוט ברונטה:
23/06/2017 | 08:54
2
5
לצפיה ב-' יפעת מנוס/וואיינט מספרת איזה ספרים נמכרו הכי טוב בשבוע הספר'
יפעת מנוס/וואיינט מספרת איזה ספרים נמכרו הכי טוב בשבוע הספר
23/06/2017 | 08:58
1
2
לצפיה ב-'נדב נוימן (טיימאווט) בכתבה לכבוד 20 שנה להארי פוטר:'
נדב נוימן (טיימאווט) בכתבה לכבוד 20 שנה להארי פוטר:
23/06/2017 | 09:00
4
לצפיה ב-'קול ציפור '
קול ציפור
22/06/2017 | 09:35
5
5

"קול ציפור
נסתרת
מגיע
אל חלוני"

בוקר של ציוצי ציפורים ובשורות טובות.לכולכן חברותי ממני.
לצפיה ב-'תיקון קטן'
תיקון קטן
22/06/2017 | 12:44
4
5
הציפור שבתמונה נקראת מיינה (ולא שחרור).

מַיְנָה מצויה (שם מדעי: Acridotheres tristis) או המיינה ההודית היא עוף ממשפחת הזרזיריים שבסדרה ציפורי השיר. צבעה הכללי חום-כהה, עם כתמים לבנים בכנפיים; הראש והצוואר – בצבע אפור-כהה; המקור, סביב העיניים, והרגליים – בצהוב.
מקורה של המיינה המצויה באזורים הטרופיים של דרום אסיה. היא הועברה למקומות שונים בעולם בעיקר לצורך הדברה ביולוגית של מיני חרקים מזיקים.
המיינה היא אוכלת-כל, וניזונה ממזון מגוון הכולל חסרי חוליות, פירות, גוזלים, ביצים ולטאות. היא נמנית עם העופות החקיינים (כמו מינים שונים שלתוכים) ויש לה יכולת לחקות את צלילי סביבתה הקרובה.
היא ידועה כמתחרה עם מינים מקומיים על מזון ואתרי קינון וכגורמת נזק ליבולים חקלאיים. זהו מין פולש בארץ ישראל, הנמנה ברשימת "מאה המינים הפולשים הגרועים ביותר בעולם" לנוכח הנזק הכבד שהוא מחולל למגוון הביולוגי המקומי. היא הובאה לארץ ישראל במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20 כחית מחמד למתחם הצפארי בפארק הירקון בתל אביב-יפו, ושוחררה או ברחה מהכלובים. תוך זמן קצר היא התפשטה מתל אביב לכל גוש דן ומשם צפונה, דרומה ומזרחה. ב-2015 מיינה כבר הייתה הציפור החמישית בתפוצתה בישראל, כשתפוצתה גדולה מזו של דררה, בולבול וצופית.

* יש לי כמה מיינות ליד הבית ולאחרונה התחיל זכר אחד לתקוף כשהוא רואה מישהו מתקרב לחבלי הכביסה (כשהוא באזור) או למרפסת - ממש היצ'קוק!
אני מתחילה לחפש דרך להבריח אותו (לפני שהוא יבריח אותי 
לצפיה ב-'ריני'
ריני
22/06/2017 | 13:23
3
4
תודה ריני .לאחר הערה שלך
שמתי לב כעת שמתחת לתמונה כתוב באנגלית שחרור באמת טעות.
ואילו ידעתי שהזכר מתקיף ודאי שתמונתו לא הייתה עולה
כתיקון אחפש זמיר .
לצפיה ב-'זמיר '
זמיר
22/06/2017 | 13:29
2
5
לריני
שירת הזמיר :מילים ולחן לא ידוע

תוּגַת חֶרֶשׁ לַלֵּב חָדָרָה
הֵד מִתּוֹךְ הַדְּמָמָה
קוֹל הַזָּמִיר הָמָה
מְלֵא גַּעְגּוּעִים וָרֹךְ
בְּסִלְסוּלָיו.
שִׁירָתוֹ תִּדְאֶה קַל חִישׁ,
בֶּכִי יְגֻנַּב חָרִישׁ,
תְּעוֹרֵר בַּלֵּב תּוּגָה
שִׁירָתוֹ נוּגָה.

http://www.zemereshet.co.il/song.asp?id=71
לצפיה ב-'ציור בצבעי מים,זמיר - סוניה אגייאר (מיורקה):'
ציור בצבעי מים,זמיר - סוניה אגייאר (מיורקה):
23/06/2017 | 08:27
1
6
זה סוג של זמיר מוערך מאוד על ידי אוהבי ציפורים ברחבי העולם, כי לזכר יש שירה נפלאה וגם צבעים אטרקטיביים.
בהוואי הם חיים משנות ה -80 של המאה העשרים. כמו כן יש כמה מושבות באירופה.
ציור מקורי :

לצפיה ב-'בוקר אור,לצלילי שירת הזמיר '
בוקר אור,לצלילי שירת הזמיר
23/06/2017 | 08:47
9

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

הכח לשמוח- בוקר קסום של מיקסום
הכח לשמוח

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו