לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1009510,095 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'המסע ללבנון, הצוואה, ייסורי "אורי": ילדי הסופרת נזכרים'
המסע ללבנון, הצוואה, ייסורי "אורי": ילדי הסופרת נזכרים
21/08/2018 | 20:17
2
ומתגעגעים
מה גרם לאסתר שטרייט-וורצל לשלוח מכתב לרבין באמצע מלחמה, למה פרצה בבכי כשכתבה ספר, ואיך הכניסה את משפחתה לחרדה. אבי ואורלי וורצל על הסופרת והאמא

איתי חכמה

כשנתיים אחרי שפרצה מלחמת לבנון הראשונה, קיבל שר הביטחון דאז, יצחק רבין, פנייה חריגה מאסתר שטרייט-וורצל: סופרת הילדים הנודעת ("אורי", "מן המצר", "הבריחה") ביקשה להצטרף לסיור של צה"ל בלבנון לצורך השלמת ספרה "בן ערובה", שחלק מעלילתו מתרחשת במדינת האויב השכנה. שטרייט-וורצל חששה שבקשתה לא תיענה, אבל ימים אחדים לאחר מכן היא קיבלה מכתב מרבין שבו הוא הודיע לה כי הנחה את הרמטכ"ל לטפל בנושא. כעבור זמן קצר מצאה עצמה בלבנון, במסגרת סיור של עיתונאים. בבית בפתח תקווה ישבו בעלה, הקרדיולוג ד"ר מרדכי וורצל, ושלושת ילדיה - שָלומי, אבי ואורלי - וכססו ציפורניים בעצבנות. "דאגנו מאוד", מספר אבי וורצל, "אבל לא הייתה לנו ברירה אלא לקבל את הרצון שלה לנסוע לשם, ולחכות לחזרתה".
בני המשפחה לא ידעו שערב יציאתה ללבנון כתבה שטרייט-וורצל צוואה, ובה ביקשה מהם שיאהבו זה את זה, יישארו מאוחדים ויהיו ילדים טובים לאביהם. בצוואה היא גם התנצלה בפני בעלה על כך שפעלה בקלות דעת וסיכנה את חייה בנסיעה ללבנון. הדבר נודע למשפחה רק כעבור כ-20 שנה, כשהיא הוציאה את האוטוביוגרפיה "קורות ספריי - מאורי עד אדי", ובה סיפרה על הצוואה. אבל שטרייט-וורצל חזרה בשלום מלבנון: היא נפטרה כעבור כ-30 שנה, בדצמבר 2013, בגיל 81. כשלושה חודשים לאחר מכן נפטר בנה הבכור שָלומי מדום לב, בגיל 58. שני האחים הצעירים, אבי (58) ואורלי (55), ואיתם אביהם מרדכי (86), מכבדים את הצוואה ההיא מאז ועד היום. "אנחנו מחזיקים פאסון", אומרים אבי ואורלי, "אבל זה לא קל. הכאב מלווה אותנו כל הזמן, עם ריבית דריבית".

ב-2 בספטמבר הם ישתתפו באירוע מיוחד שייערך בפתח תקווה במסגרת פסטיבל "שורשים", ויוקדש לספרים של שטרייט-וורצל: אבי יספר על עבודתו המשותפת עם אמו סביב עיצוב העטיפות של ספריה, ואורלי תדבר על החיים לצד סופרת חשובה, שדורות של בני נוער ישראלים גדלו על יצירתה.

להמשך הכתבה https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5332007,...

לצפיה ב-'14 שנים לפטירתו של משה שמיר.'
14 שנים לפטירתו של משה שמיר.
21/08/2018 | 17:54
1
מגדולי הסופרים הישראלים במאה ה-20. מבקר ספרות, עורך, מחזאי, הוגה דעות. חתן פרס ישראל לספרות עברית-1988.ב-1947 פרסם את הרומן הראשון שלו''הוא הלך בשדות'' שהפך לאבן יסוד באתוס הציוני ובעיצוב דמות הצבר הישראלי.
מתוך ישראל היום. מאת: ליאור יעקבי.
לצפיה ב-'אני חושב משמע אני קיים '
אני חושב משמע אני קיים
21/08/2018 | 10:53
4
6
ספר העוסק בסוגיות פילוספיות
של הלל לרמן .

https://www.hillellerman.com/blank-1

ספר לקריאה ולכתיבת המלצה.
מעוניים?
תודה לציפי לוין.
לצפיה ב-'מקבלת ישירות אכן תודה לציפי'
מקבלת ישירות אכן תודה לציפי
21/08/2018 | 12:18
1
לצפיה ב-'כתיבה, '
כתיבה,
21/08/2018 | 14:58
2
4
כתיבה
כותב משמע ישנו
גם אחרי שכבר איננו
רושם משמע קיים
גם אחרי שנעלם
כי הכתוב ,השיר הנאמר נשאר
ואחריו גם סיפור החיים
יש והמילים נקרעות זו מזו ועפות ברוח
אבל עם הזכרת שם הכותב
הן מתאחות ומתאחדות שוב על הלוח
ומשאירות מסר..הייתי חי בעולם
וכעת אני רוח.

לצפיה ב-'שחרזדה, יפה אמרת. כל הכבוד.'
שחרזדה, יפה אמרת. כל הכבוד.
21/08/2018 | 17:56
1
1
לצפיה ב-'תודה חברה '
תודה חברה
21/08/2018 | 22:47
לצפיה ב-'יום הולדת לשאול טשרניחובסקי.'
יום הולדת לשאול טשרניחובסקי.
20/08/2018 | 10:26
1
6
היום חל יום הולדתו. הוא נולד ב-20 באוגוסט 1875. טשרניחובסקי היה רופא, משורר ומתרגם מהקלסיקה היוונית העולמית.
מתוך ישראל היום. מאת:יצחק בר יוםף, גנזים.
למדנו שירים רבים שלו בזמנו ועד היום אני זוכרת חלק בע''פ.
לצפיה ב-'מי ומי הולך עימי ?'
מי ומי הולך עימי ?
21/08/2018 | 09:18
2
שאול טשרניחובסקי 
והספירה להתחלת שנת הלימודים החלה 

מי ומי הולך עימי ?

" אחותי הלכה לגן,
בכיתה אחי קלמן:,
רק אני נשארתי כאן.
לי אומרים "עודך קטן!" 

אחפש לי גן אחר.
בתיבה שבחצר,
שם שונרה אחת שחורה
לתלתולים מורה.

מי ומי הולך עימי?
האוז האגמי,
העכברוני החורי!
הנה לחם בצרורי.

שונרתי, היש לך פנאי ?
פה אני וחברי "

שימו לב איזה שיר יפה זה . .
לצפיה ב-'שירו של שפשף '
שירו של שפשף
21/08/2018 | 08:32
3
"זה הזמן של יחד "
מאיר בנאי 
בוקר טוב עם שיר נוסף אהוב על התלמידים.
מילים: יאיר ניצני
לחן: מאיר בנאי

"מה אני, אני רק בן אדם 
אני חי ועובד כמו כולם 

ורואה עתיד וחושב תמיד 
שהכוונה נותנת אמונה. 

לא מבין מה קורה וחושב 
מי שומע את מה שבלב 

ורואה עתיד וחושב תמיד 
שהכוונה נותנת אמונה.  

לצפיה ב-'כמה מרימים יד כשיהודה אטלס שואל, "ילדים, מי שונא לקרוא?" '
כמה מרימים יד כשיהודה אטלס שואל, "ילדים, מי שונא לקרוא?"
20/08/2018 | 22:35
1
12

כשמיה מיטב שמעה על הניסוי הכיתתי שעורך הסופר יהודה אטלס, היא החליטה שיש עוד תקווה (חצי לא הרימו יד) וכתבה לכם טור המלצות ספרי שירה לילדים
מיה מיטב

כל מי שגדלו בארץ בשנות השמונים וצפונה מכירים את שיריו של יהודה אטלס. גם אני קראתי והפכתי בהם שוב ושוב בילדותי, נהניתי מהאירוניה שהוא טמן בתוך רגעים יומיומיים, הזדהיתי עם הילד שמקלף תפוז ויוצא לו "קוועץ'", התעצבנתי על הדודה שבאה לבקר ולא הביאה מתנה, והנהנתי בתוכחה כלפי האבא שרק "יופי יופי משיב" ובעצם בכלל לא מקשיב.

בשבוע הספר האחרון פגשתי את יהודה אטלס מהצד השני, כאשר באתי לחתום על ספריי בדוכן של הוצאת "כתר", ומרוב התרגשות לא העזתי לפנות אליו. כשבסוף הוא קם ממקומו וניגש היישר לכיווני, ובת שיחי ברכה אותו לשלום, מצאתי את עצמי עומדת מולו פנים אל פנים.

הוא התלונן על התנועה הדלילה ביריד, וסיפר לנו, שכאשר הוא מגיע למפגש עם תלמידים, הוא שואל: "מי שונא לקרוא?" וחצי מהילדים מצביעים. "כשאני הייתי ילד, זו הייתה בושה להודות שאתה שונא לקרוא. זה כאילו הודית שאתה טמבל", שיתף אותנו בעצב (ואולי הוא לא אמר "טמבל", אלא "טיפש". אל תתפסו אותי במילה). זוהי הבחנה אטלסית קלאסית, ולמרות הצער והציניות, אני בטוחה שהוא ישמח לשמוע שעד היום כותבים ומקריאים שירים לילדים, ולפעמים אפילו קצת בהשראתו.

להמשך הכתבה  https://xnet.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5331256,...

לצפיה ב-'יעל '
יעל
21/08/2018 | 08:09
1
בוקר טוב .יעל רציתי להתיחס מעט לשאלה של יהודה אטלס 'מי שונא לקרוא?' {בחלק הראשון }
אני לא הייתי משתמשת במילה לשנוא הרגשתי שהמילה קשה מדי,אבל מסכימה בהחלט שחלק מהילדים לא אוהבים לקרוא ובאמת..... מה לזה ולבושה ..
כולנו מודעים שעדיפות הילדים  ניתנת  לכלי התקשורת האחרים אלו המאירים,מדברים, מעלים תכנים המושכים את ליבם, והצורך להיות בעניינים . אני רואה גם אצלי את התופעה וזה די מתסכל .
ומה לעשות ?  מה שאת ואני תושבות 
עלינו  הסבים,ההורים ואנשי הקהילות החינוכיות  להמשיך לעודד את הקריאה, כאבן יסוד.על זה נאמר,"שלח לחמך על פני המים" ,אני באמת מקווה שהפרוקט שעליו הוחלט השנה ,בבתי הספר בנוגע לקריאת ספרים ,ישפעו על קריאת הילדים. תודה יעל על העלאת הקישור  .

לצפיה ב-'מילה טובה '
מילה טובה
20/08/2018 | 17:24
7
מילה טובה, כל כך חשובה .
מילה טובה  שרה יהודית רביץ   ,נבחר אף הוא במיזם "שיר של יום "לבתי הספר היסודיים .

"לא פעם זה קשה 
אבל לרוב מילה טובה 
מיד עושה לי טוב 
רק מילה טובה 
או שתיים לא יותר מזה." 

לצפיה ב-'סיפור שמתחיל בלוויה של נחש. '
סיפור שמתחיל בלוויה של נחש.
20/08/2018 | 11:25
2
296
"הצרה היא שיש אנשים,כשיש אנשים הכול מסתבך " עמ' 98 
רונית מטלון.
איורים:רות צרפתי .
הספר ראה אור בשנת 1989 
בהוצאת זמורה ביתן דביר /2018 ומכון הקשרים 
רוח צד,רטרו סיפורת עברית .
זהו סיפור מתקופת משנות השישים של המדינה,כך אני משערת .
בשכונה קטנה,בין פתח תקוה לתל אביב,התגוררה משפחה משפחת חזן.המצב הכלכלי היה רחוק מלהיות משביע רצון,עם הקשיים הסתדרו איך שהוא גם שפגשו אכזבות. ..
חלומות היו בודאי לכול אחד,חלק מבני המשפחה מנסים להגשים,האם יצליחו?
זהו הסיפור -"סיפור שמתחיל בלוויה של נחש".  
וברקע דמויות,מדמויות שונות אביא לדוגמא את מאדאם ראשל אימא של מרים,סבתא חמה מחבקת וקשובה לנכדיה בנימין ומרגלית.סבתא מסוככת זו מאדאם ראשל,בעלת חוכמת חיים,אימרותה שוטפות מפיה לכול עת ולכול מקרה,עצה טובה היא נותנת ודרך נכונה לפונים אליה .
מאדאם כרכורה לוי השכנה חיה לבדה,עיניה בוחנות,ליד ביתה גינה שמטפחת,סיפרה לכול  שאליהו הנביא בא לבקרה.
גיבור הסיפור הוא הבן -הנכד בנימין,בעל מרץ רב.אוהב להתנסות,לוקח סיכונים,  לאזהרות אינו נשמע,כדוגמה קפץ מגובהו רב של מגדל המים,ומיד סולק מבית הספר,הוא עצמו  אינו פנוי ללימודים.בנימין מנסה לפרוץ דרך משלו, רצונו  לשנות את מצבו ומצב המשפחה.חסרונו של אביו שעזב את הבית בולט והוא מחפש אחריו.
ומורכחה להוסיף עוד את האב 
האב רובר חזן חסר שקט,מכיר בערכו יתר על המידה ,ומחפש  דרך שגם אחרים יכירו בו וברעיונותיו העקרים.שוגה בדמיונות בחלומות,עזב את הבית וגרם לסבל לילדיו.וכך מתארת אותו מאדאם ראשל "רובר זה הוא כמו המקל העקום ,אפילו אם יהיה אלף שנה באדמה לא יתישר " 

לאחר ההכרות  בקריאה עם המשפחה,השכנים, הסביבה וחלק מהדמויות,מעבירה רונית מטלון את הקורא למסע שעושים ארבעה ילדים:בנימין ואחותו מרגלית,חבר ילדות ניסים קסטריאנו,וחברתו של בנימין שרה ענתבי,זאת הילדה נערה "שיש לה דרך לומר דברים:חתוכים,קשים וקצרים" ארבעתם יצאו לחפש אחר הכלבה טובית שהועלמה,ונעלמהולחפש את האב חזן רובר.הם חוזרים כלעומת שבאו הדרך בה עברו  גרמו לפיכחון ,וראית המציאות .
זהו היה ספרה הראשון לנוער של רונית מטלון.ומה ענין הנחש המוזכר בכותרת הספר,מזמינה אתכם לקרוא.
ועוד   
על הדרך תפגשו בטוני הדייג,במוטי ששלח ידו בכספים לא לו,ובטובית הכלבה האהובה.תהנו מסגנונה המיוחד של הסופרת ותחבקו אל חיקכם אימרות חיים . 
"מה שלא יודעים לא כואב "

ממליצה מאוד.
לצפיה ב-'ונחש משלי'
ונחש משלי
20/08/2018 | 12:30
1
2
נחש
נחש אחד הלך בגן העדן לאט ,
חש ברע, חיפש חבר לשוח עימו
פגש את חוה-אמר לה אני בצרה
שאלה מה אתה סח?
קיבלתי צו להעניק לך תפוח
אז מה הבעיה, ענתה חוה,
הב לי התפוח ושב נא לנוח
נתן הנחש התפוח לחוה
וכבר עמדה לנגוס בו בהנאה
אך פתאום שמעה זעקה-
לא חוה אל תאכלי השם אסר
חווה- לא עמדה בפיתוי הנחש הערמומי
נגסה והושיטה לאדם-
אכול גם ,טעם, טעם גן עדן..
אדם לא עמד בפיתוי חוה ואכל
הנחש משם הלך מצא מקום ונח
אדם וחוה מגן העדן גורשו לעולמים.
שלושתם קוללו מאז ועד סוף  הימים
הנחש מאז זוחל
האדם עובד קשה כול החיים
וחוה בצער יולדת ילדים

לצפיה ב-''
20/08/2018 | 22:39
לצפיה ב-'על רופא החיות לימפופו.'
על רופא החיות לימפופו.
20/08/2018 | 10:36
1
5
בקריטת כתבה על העיר וילנה מסופר על פסל שבדיקה מעמיקה גילתה שהפסל הוא לזיכרו של דוקאור צמח שאבאר, רופא יהודי שחי בוילנה ונודע כמי שטיפל ללא תמורה בילדי העיר העניים. כל חייו פעל להנחלת חשיבות ההגיינה, לתיעוד החיים היהודיים בליטא. הוא שימש השראה לדמות הרופא אוהב החיות בספר ''לימפופו,'' עם שם סמלי שאף סופר לא היה מעז להשתמש בו.
מתוך ישראל היום. מאת:דויד פרץ.
לצפיה ב-'תיקון. צ''ל בקריאת ודוקטור.'
תיקון. צ''ל בקריאת ודוקטור.
20/08/2018 | 10:37
לצפיה ב-'חולית,לפני כמה ימים הזכרת את האורנג אוטנג.'
חולית,לפני כמה ימים הזכרת את האורנג אוטנג.
19/08/2018 | 22:16
2
4

היום 19.8 הוא יום האורנגאוטן

"שימפנזים, גורילות ואורנגאוטנים חיים כבר מאות אלפי שנים ביער שלהם, חיים נפלאים, אף פעם לא מאכלסים יתר על המידה, לא הורסים את היער. הייתי אומרת שהם היו יותר מוצלחים מאיתנו בלחיות בהרמוניה עם הסביבה".
~ ג'יין גודול, פרימטולוגית (חוקרת קופים)

קוף האורנגוטן, איש היער, הוא תושב יערות טרופיים ואחד מהקורבנות של תעשיית שמן הדקל. קופי האורנגאוטן נמצאים בסכנת הכחדה בגלל כריתת יערות הגשם על ידי התעשייה במשך עשרות שנים.
יום האורנגאוטן הבינלאומי נוסד כדי להעלות את המודעות למצוקת האורנגאוטן ולסייע בהגנה עליהם.

ההיסטוריה של יום האורנגאוטן הבינלאומי
האורנגאוטנים נמצאים רק בשני מקומות בעולם: האיים סומטרה ובורנאו. שני המינים שחיים שם הם היחידים שקיימים: אורנגאוטן בורנאי ואורנגאוטן סומטרי.
שני מיני האורנגאוטן נמצאים במצב גרוע בעיקר בגלל תעשיית שמן הדקל שמשמידה את אזורי המחיה שלהם: האורנגאוטן הבורנאי נתון בסיכון גבוה להכחדה, והאורנגאוטן הסומטרי נתון בסיכון גבוה-מאוד להכחדה.
על-פי ההערכות, יש בטבע רק כ-45,000 אורנג-אוטניים בורנאים, ובין 7,000-7,500 בלבד אורנגאוטניים סומטריים.
את יום האורנגאוטן יזם הארגון World Orangutan Events, יוזמה לא מפלגתית לקידום שימור ורווחת האורנגאוטן, ולשיתוף פעולה בין הארגונים.

עוד סיבות לכך שהאורנגאוטן נמצא בסכנת הכחדה (כולן כמובן קשורות לבני האדם):
סחר לא חוקי: ציידים הורגים את אמהות האורנגאוטן ולוקחים את הגורים שלהן כדי למכור אותם בשווקים של מזרח אסיה.
אנשים שקונים את הגורים מגדלים אותם בבית בסביבה שאינה טבעית להם. כשהגורים גדלים ומתחזקים, אין להם מושג מה לעשות איתם.
הסחר בחיות מחמד נדירות אינו חוקי ברוב המדינות. פקחים שמוצאים אורנגאוטנים שמוצעים למכירה מחרימים אותם ומגדלים אותם במרכזי שימור, בתקווה לשחרר אותם בחזרה לטבע.  
רוב האורנגאוטניים חיים היום בשמורות טבע ובפארקים לאומיים שבהם הם מוגנים מפני ציד לא חוקי. למרות זאת, גם למקומות האלה מגיעים מדי פעם ציידים שעוברים על החוק.

קצת על האורנגאוטן:

האורגנאוטניים הם קופי אדם אינטליגנטיים וחברותיים מאד.
הם חיים בעיקר על העצים. 90% מהזמן שלהם הם מבלים על צמרות העצים, מה שהופך את כריתת העצים שלהם על מנת לנטוע עצי דקל ולהפיק מהם שמן, להרסנית במיוחד עבורם.
יש להם זרועות ארוכות שמתאימות לחיים על העצים: הם משתמשים בהן כדי לעבור מעץ לעץ וליצור לעצמם מחסה מהעלים הגדולים של העצים עליהם הם גרים.
המזון העיקרי שלהם הוא עשב. אבל הם יכולים גם לאכול קליפות, חרקים ואפילו בשר אם נותנים להם.
מקור השם אורנגאוטן הוא השפה המלאית והאינדונזית: orang במלאית זה "אדם" ו"hutan" באינדונזית ומלאית זה "יער", כלומר פירוש השם שלהם הוא "איש היער".

איך לציין את יום האורנגאוטן הבינלאומי?
קודם כל, תקדישו קצת זמן לחקור וללמוד על בעל החיים המרתק הזה. היכן הם חיים ואיך. תוכלו לצפות בסרטי טבע ולראות איזה חיי משפחה ויחסים חברתיים עשירים ומרתקים יש להם. אחרי שלמדתם על פאר היצירה הזה, תוכלו להצטרף לפעילויות למען האורנגאוטן כמו לחתום על עצומה להצלת יערות הגשם באתר של גרינפיס, להפסיק לקנות מוצרים שמכילים שמן דקל, או להצטרף לארגון שפועל למען האורנגאוטן.
http://www.printime.co.il/%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%9...

לצפיה ב-'וכתבה מרגשת -הענק הג'ינג'י מת בגיל 50: פרידה ממושון '
וכתבה מרגשת -הענק הג'ינג'י מת בגיל 50: פרידה ממושון
19/08/2018 | 22:19
1
4
האורנג-אוטן
לפני 50 שנה נולד גור אורנג-אוטן סומטרה בגן חיות בגרמניה. כשמלאו לו שלוש שנים הוא עבר לגור בגן החיות בת"א וזכה לשם "מושון". בשנות ה-80 עבר להתגורר בספארי בר"ג, התמחה בפירוק גדרות ומתקנים, חיבב בטטות וזכה לשישה צאצאים. סיפור חייו של מושון הענק הרגיש

לצפיה ב-'יעל '
יעל
20/08/2018 | 07:35
1
בוקר טוב .חן חן על המידע הקישורים והספרים לנושאים .
לצפיה ב-'מאבק עם שורשים -'
מאבק עם שורשים -
19/08/2018 | 18:46
3
6
"מאבק עם שורשים ".זאת שם הכתבה  של קורין אלבז אלוש מתאריך ה16/8/2018 
קראתי את הכתבה.כתבה מרגשת על *אהבת אדם את הטבע את העצים .
*ואהבת בת לאביה ומאבקה .
אייל הנדלסמן היה בן 57 במותו.ליד ביתו בקרית אונו היתה חורשת אקליפטוס יפה .
הוא אהב את החורשה וביוזמתו טיפל בעצים,שתל חדשים, ולא נתן לכורת  ברגע של אמת לפגוע בעץ. החורשה היתה בת טיפוחיו ומקום של הנאה. 
בזמן השבעה נודע לבני המשפחה על הרחבת כביש וכריתת חלק מעצי האקליפטוס  האהובים.ענת  החליטה 'להלחם' ויצאה למאבק נגד הכריתה. סוף טוב למאבק,התוצאה היתה חיובית מהעירה הודיעו  "נעשו מאמצים לשימור מקסימלי של העצים ". סוף טוב של הקשבה ורגישות .
ידיעות אחרונות .
 הכתבה הזכירה לי את הספר ....
לצפיה ב-' עץ המשאלות '
עץ המשאלות
19/08/2018 | 18:55
2
2
לפני מספר חודשים המלצתי עליו .
את הספר עץ המשאלות ,כתבה קתרין אפלגייט. איורים של צ'רלס סנטוסו.  ידיעות ספרים /2018 
יצא לראשונה ב2017 
"מעולם לא היתה צפיפות רבה כזאת על הענפים שלי. ומעולם לא נמלא ליבי תקווה רבה כול כך.כי כול אחד מהילדים,ההורים,והמורים, כשהניח עלי משאלה,הביט בסאמאר ובהוריה ואמר בדיוק אותו דבר ."תישארו ".עמוד 188
לצפיה ב-'ספר נפלא. אפלגייט כותבת נהדר ושני ספרייה הנוספים-'
ספר נפלא. אפלגייט כותבת נהדר ושני ספרייה הנוספים-
19/08/2018 | 22:41
1
4
קרנשו ואיוון האחד והיחיד מומלצים ביותר. תענוג
לצפיה ב-'ילדי בית העץ 1 - מבצע חורשה /רן כהן אהרונוב /כנרת'
ילדי בית העץ 1 - מבצע חורשה /רן כהן אהרונוב /כנרת
19/08/2018 | 22:58
1

לערן, מאיה ויואב יש בית עץ משותף. שלהם ורק שלהם מאז שהיו קטנים. זהו המקום שבו הם נפגשים, מדברים, שמחים, עצובים, שרים, משתוללים, רבים ומתפייסים. עכשיו נודע להם שבית העץ שבסכנה, והם חייבים לפעול, ומהר.
אבל איך מצילים עץ?! שלא לדבר על חורשה שלמה?...
לצפיה ב-'עורבים -כעובדי הנקיון '
עורבים -כעובדי הנקיון
19/08/2018 | 19:53
3
4
עורבים הם ציפורים אינטליגנטיות זה ידוע מכבר,להרבה מאוד דברים הם מסוגלים
והנה גם לדבר החדש הבא מיזם:עורבים עוזרים בנקיון.
שולחת את הכתבה .
והתמונות מספרות את הסיפור .
לצפיה ב-'מנסה '
מנסה
19/08/2018 | 19:57
2
2
לצפיה ב-'העורב הלקחן '
העורב הלקחן
19/08/2018 | 20:06
1
1
מי מכם מכיר את הספר?
לצפיה ב-'העורב הקטן הוא בעצם די נחמד. אבל כל דבר שמוצא חן בעיניו -'
העורב הקטן הוא בעצם די נחמד. אבל כל דבר שמוצא חן בעיניו -
19/08/2018 | 22:25
2
דובי, או גלגיליות, או תיבת נגינה - מוכרח להיות שלו. החברים שלו נזהרים מפניו, אבל שום דבר לא מועיל. תמיד הוא מוצא דרך להשיג את מה שהוא חומד.
לצפיה ב-'שירים בשעורים '
שירים בשעורים
19/08/2018 | 17:32
4

שמחתי לקרוא על פרויקט חדש של משרד החינוך 
"שיר של יום "
בשיר שיבחרו  התלמידים ,יפתח יום הלימודים, ווכך גם יסתים  .
במצעד השירים הפופולריים נבחר השיר המרגש "שווים " של עילי בוטנר 

"אתה לבן אני שחור, 
אני חשוך אתה באור 
שמחמם כמו אמא, 
ושדואג לך. 

אתה קטן אני גדול 
אני רוצה אתה יכול 
לרקוד, לצעוד קדימה. 
להיות שלם בין אנשים."

https://www.youtube.com/watch?v=lf72w9CMB-I ;

ואולי יבוא יום ונהפוך שווים 
אתה תהיה לי נחל ואני לך ימים 
ונזרום ביחד עד אין סוף 
שנייה לפני שקו החוף מגיע 
שנייה לפני שקו החוף מגיע

רן דנקר ועילי בוטנר 
מילים ולחן: עילי בוטנר
מתוך הכתבה :"שירים ושיעורים" של תמר טרבלסי חדד.
ידיעות אחרונות 
לצפיה ב-'שמחה לחזור לפורום לאחר טיול משפחתי של שבועיים בקרקוב,'
שמחה לחזור לפורום לאחר טיול משפחתי של שבועיים בקרקוב,
16/08/2018 | 10:35
14
9
בזקופנה ובהרי הטטרה.
לצפיה ב-'עשינו טירונות שניה במסלולים המדהימים בהרי הטטרה. ספרים'
עשינו טירונות שניה במסלולים המדהימים בהרי הטטרה. ספרים
16/08/2018 | 10:40
1
12
וספורים על חיילים.
לצפיה ב-'החייל האמיץ שוויק/ ירוסלב האשק.'
החייל האמיץ שוויק/ ירוסלב האשק.
16/08/2018 | 10:46
2
לצפיה ב-'איזה יופי ברוכה השבה=ספרי חוויות'
איזה יופי ברוכה השבה=ספרי חוויות
16/08/2018 | 13:59
7
3
לצפיה ב-'הרי הטטרה . טבע מדהים .קר בבוקר ובערב.לפעמים גשם.רק'
הרי הטטרה . טבע מדהים .קר בבוקר ובערב.לפעמים גשם.רק
16/08/2018 | 16:58
6
5
לקנא .המון אגמים יפיפ, מערת קרח מדהימה.הליכה בשבילים ביערות.מסלולים משגעים. חוויה מדהימה.
לצפיה ב-'מלחמה ושלום/לב טולסטוי.'
מלחמה ושלום/לב טולסטוי.
16/08/2018 | 16:59
5
2
לצפיה ב-'אבא של יונתן הולך למילואים /שירלי זנו /אופיר ביכורים '
אבא של יונתן הולך למילואים /שירלי זנו /אופיר ביכורים
16/08/2018 | 22:49
4
1

בְּאוֹתוֹ עֶרֶב נִשְׁמְעָה בַּבַּיִת אַזְעָקָה. יוֹנָתָן הָיָה מְבֻלְבָּל: לָמָּה מְעִירִים אוֹתוֹ בְּאֶמְצַע הַשֵּׁנָה וּמַעֲבִירִים אוֹתוֹ לַחֲדַר הַמִּשְׂחָקִים שֶׁלּוֹ? וּמָה זֶה הַצִּפְצוּף הַמְּעַצְבֵּן שֶׁהוּא שׁוֹמֵעַ בָּרֶקַע? סיפור ישראלי מאוד על געגועים לאבא שהולך למילואים. למי קשה יותר? לאבא או ליונתן שמחכה לו?
לצפיה ב-'חייל הבדיל /יוסי בנאי/אריה'
חייל הבדיל /יוסי בנאי/אריה
16/08/2018 | 22:51
3
3
לצפיה ב-'החייל שלי חזר'
החייל שלי חזר
17/08/2018 | 19:11
2
3
לצפיה ב-'חיילים יצאו לדרך. מילים ולחן:נעמי שמר.'
חיילים יצאו לדרך. מילים ולחן:נעמי שמר.
19/08/2018 | 09:16
1
1
חיילים יצאו לדרך
למסע רגלי גדול
התקדמו בלי פיק ברך
ובשיר הרימו קול...
לצפיה ב-'שני חיילים. מילים:עמוס אטינגר.'
שני חיילים. מילים:עמוס אטינגר.
19/08/2018 | 09:20
2
הנה עולה הבוקר
שבה לה שמש אור
שני חיילים שרדו מן הקרב
הם מבקשים לחזור...
לצפיה ב-'חרצית 10 '
חרצית 10
19/08/2018 | 17:12
3
6
ברוכה השבה .
מוסיפה את המחזה הידוע "הוא הלך בשדות " משה שמיר 

לצפיה ב-'אנו כיתת סיירים '
אנו כיתת סיירים
19/08/2018 | 17:19
2
3
חיים חפר .
נפלא 
לחן: סרז' גינזבורג

"אנו כיתת סיירים 
הולכים בואדיות ובהרים, 
שמש מלמעלה בוערת, 
יורד הערב, 
הרוח נח בין השיחים 
ורק אנחנו עוד הולכים... 

אנו היטב מכירים 
את דרך הנחש עלי צורים, 
דרך ציפור בשמים, 
בורות המים, 
האבנים והעצים, 
הכוכבים הנוצצים." 
לצפיה ב-'חיילים אלמונים. מילים ולחן:יאיר.'
חיילים אלמונים. מילים ולחן:יאיר.
20/08/2018 | 10:43
1
1
חיילים אלמוני הננו בלי מדים
וסביבנו אימה וצלמוות.
כולנו גויסנו לכל החיים,
משורה משחרר רק המוות...
לצפיה ב-'מתוך חמסינים במשלט.מילים ולחן: נעמי שמר.'
מתוך חמסינים במשלט.מילים ולחן: נעמי שמר.
21/08/2018 | 17:47
חתסינים במשלט
הזמן עובר לאט
כל יום כמו שבת נמתח.
חייל עגום קלסר
ולו זקן דוקר
עם ערב יהרהר לו כך...
לצפיה ב-'ועל קומקומים'
ועל קומקומים
18/08/2018 | 14:46
2
3
ריב הקומקומים

קומקום אדום ידית  רב על מקום במדף

קום, שרק לקומקום בעל מום,

אתה תופס לי את המקום.

ומאין אתה בכלל?

אני קומקום כמוך ,גם אם אני מעט שונה

עומד על הקו האדום, זה מקום של היקום,

ענה  והוסיף  ,אני קומקום עם בעיה.

ומה הבעיה -שאל הקומקום,

הזרבובית שלי עקומה,  זזה ממקומה

אז מה, קום ולך מכאן, רתח הקומקום אדום הידית,

ולא אשפוך עליך רותחין, עשה מיד רצוני,

כי כאן מקומי .

אך הקומקום בעל הזרבובית העקומה  לא זז,

זמן רב  התווכחו שני הקומקומים על המקום

כי היה זה מיקום מעולה לרתוח ולבעבע בו  ליקום

יש אומרים שעד היום הם זה על זה

שורקים ומזעם רותחים
לצפיה ב-'שחרזדה, מקסים.'
שחרזדה, מקסים.
19/08/2018 | 09:22
1
1
לצפיה ב-'תודה חרצית ברוך שובך התגעגעתי'
תודה חרצית ברוך שובך התגעגעתי
19/08/2018 | 09:48
לצפיה ב-'עונת האבטיחים.......'
עונת האבטיחים.......
17/08/2018 | 19:38
10
5
לצפיה ב-'אבטיח- מוקדש ליעלקר שנתנה את הרעיון'
אבטיח- מוקדש ליעלקר שנתנה את הרעיון
17/08/2018 | 22:38
9
1
אבטיח
"אבטיח אבטיח לא על עץ ולא על שיח
על הארץ הוא גדל גם בשמש גם בצל"
היו שרים פעם הילדים-
האבטיח הוא הפרי האהוב עלי,
לא עומדת בפיתוי ואוכלת ממנו פלח גדול.
אז מה יש באבטיח שהוא אהוב על רבים
הרבה מים הרבה סוכר והוא טעים מאד
ומה  מכילה המילה אבטיח?
אב שהבטיח להביא אבטיח לילדיו
והם בטחו בו, תמיד לבקשה ענה –
בטח אביא, מבטיח..אך לא הביא
פעם אמר-זה כבד,  לא היה לי כוח
ופעם ענה לא הספקתי, מחר,  מבטיח...  
ואז עברה עגלה רתומה לסוס, ונשמעה צעקה
"אבטיח מתוק ובזול, על הסכין,  בואו לטעום,,
יצא האב  והביא אבטיח אדום ומתוק
קיים את מה שהבטיח ויש אבטיח

לצפיה ב-''
17/08/2018 | 22:44
8
1
לצפיה ב-'אבטיחים שלא בעונה /(מהדורה מחודשת) דורית אורגד'
אבטיחים שלא בעונה /(מהדורה מחודשת) דורית אורגד
17/08/2018 | 22:47
7
1

יצא לאור ע"י הוצאת ליאור שרף - הפצות

האם אפשר לגדל אבטיחים שלא בעונה? לנסיכה טיני נדמה שהיא יכולה לעשות את הבלתי אפשרי ולהפתיע את אביה, המלך טירן הרשע, באבטיחים שהיא מאלצת את הגנן לגדל בחורף.היא לא חסה על איש, גם לא על אחותה התאומה, השונה ממנה באופייה. בעוד שטיני ירשה מאביה את אופיו המרושע, ירשה ביני את טוב לבה של האם, המלכה בוניטה. מה יכולה לעשות ילדה כזאת ששונאת לריב כשאחותה המרשעת מציקה לה? המוני קוראים נכבשו במשך השנים הקסם העלילה המרתקת. הם התאהבו במלכה בוניטה ובנסיכה ביני, ולא רק בהן. מי שקורא את הספר לא ישכח לעולם את המלך טירן ואנשי ארמונו. המהדורה הנוכחית נערכה מחדש בידי הסופרת.
לצפיה ב-'אישה באבטיח/ נורית זרחי'
אישה באבטיח/ נורית זרחי
17/08/2018 | 22:52
6
2

אישה אחת, גרה בתוך אבטיח גדול נורא
היו לה שני שרפרפים וכסא ומנורה
היא חתכה לה חלון וחצבה לה סלון
ותלתה שם תמונה והכניסה ארון
וחתול שיצוד עכברים היא גידלה בפינה
ופתאום הסתיימה העונה

הלכה לה אותה האישה
לחפש לה דירה חדשה
היא חקרה שאלה
לא מצאה שום דבר
רק חדרון בתוך גזר
ארוך, ארוך אבל צר

מעכשיו לא היה לה מקום לסלון לא לא לא
ולכן היא חתכה מחצית הארון
והכניסה רק רבע כסא וחתול ושרפרף
מעצמה היא בקושי הצליחה לדחוק את האף
אווווו

אישה אחת גרה בתוך אבטיח גדול נורא
היו לה שני שרפרפים כסא ומנורה
היא חתכה לה חלון וחצבה לה סלון
ותלתה שם תמונה והכניסה ארון
וחתול שיצוד עכברים היא גידלה בפינה
ופתאום הסתיימה העונה

הלכה לה אותה האישה...

מעכשיו לא היה לה מקום לסלון, לא לא לא
ולכן היא חתכה מחצית הארון
והכניסה רק רבע כסא וחתול ושרפרף
מעצמה היא בקושי הצליחה לדחוק את האף
תורו רו רו רו

לצפיה ב-'אבטיח בלי גרעינים /ציפי בן-יאיר שחרור / הוצאת ביתן'
אבטיח בלי גרעינים /ציפי בן-יאיר שחרור / הוצאת ביתן
17/08/2018 | 22:55
5
1

אבטיח בלי גרעינים - קובץ סיפורים לבני העשרה הנקראים בנשימה עצורה. סיפורים מרתקים מהולים עצב ודמע שאושר ואהבה בסופם. אבטיח בלי גרעינים - ספר מרגש המאיר יחסי ידידות וקרבה מזויות שונות מחברות ונאמנות, אהבות נעורים ראשונות והכרויות מרגשות על כר דשא ירוק, במסיבות ריקודים וב...אינטרנט. אבטיח בלי גרעינים, מקרב אותנו אל עצמנו, אל מי שאנו אוהבים ואל מי שנאהב . ציפי בן - יאיר - שחרור סופרת ומשוררת כותבת ספרים לילדים ולמבוגרים ואף זכתה עליהם בפרסים רבים. חלק מיצירותיה אף תורגמו לשפות זרות וילדים רבים גדלים על יצירותיה. מבין ספריה: אמא היא גם אבא, יער הגעגועים, אלימות בשכונה, קרסוליה בחלל, קרסוליה עלילותיה של ילדת פלא, יש חיה כזאת, איך נולדה השמחה ועוד
לצפיה ב-'אבטיח אדום מתוק/ לאה ברב / הוצאת סער'
אבטיח אדום מתוק/ לאה ברב / הוצאת סער
17/08/2018 | 22:57
4
1
לצפיה ב-'האבטיח של אדון אלמליח/ שקד רותי/דני ספרים'
האבטיח של אדון אלמליח/ שקד רותי/דני ספרים
17/08/2018 | 23:03
3
1

סֻכַּת הָאֲבַטִּיחִים שֶׁל אָדוֹן אַלְמַלִיחַ יְדוּעָה בְּרַחֲבֵי הַשְּׁכוּנָה. בְּכָל קַיִץ הוֹרִים עִם יַלְדֵיהֶם נוֹהֲרִים לַסֻּכָּה, כִּי מִכָּל מוֹכְרֵי הָאֲבַטִּיחִים בַּסְּבִיבָה, רַק אָדוֹן אַלְמַלִיחַ מְחַלֵּק לַיְּלָדִים אַרְטִיק חָתוּךְ מֵאֲבַטִּיחַ בְּמַתָּנָה. גַּם הִילָה מַגִּיעָה לַסֻּכָּה עִם סַבָּא שֶׁלָּהּ וּמְקַבֶּלֶת אַרְטִיק מֵאֲבַטִּיחַ מֵאָדוֹן אַלְמַלִיחַ. וְאָז הֵם חוֹזְרִים הַבַּיְתָה עִם אֲבַטִּיחַ עֲנָקִי שֶׁסַּבָּא קָנָה, וּכְשֶׁסַּבָּא מַכְנִיס אוֹתוֹ לַמְּקָרֵר, מַתְחִילוֹת הַצָּרוֹת...
זֶהוּ סִפְרָהּ הַחֲמִישִׁי שֶׁל רוּתִי שָׁקֵד בְּהוֹצָאַת דָּנִי סְפָרִים. קָדְמוּ לוֹ הַסְּפָרִים "סַבָּא וַאֲנִי", "מְסִבַּת הַהַפְתָּעוֹת", "פִּיצִי קְפִיצִי" וְ"גוּרִים שֶׁל אַף אֶחָד
לצפיה ב-' האבטיח המתגלגל ברחובות הכרמל / אורית סמיט/הוצאה עצמית'
האבטיח המתגלגל ברחובות הכרמל / אורית סמיט/הוצאה עצמית
17/08/2018 | 23:11
2
1

בספר זה אנו יוצאים יחד עם זיו והדר, אח ואחות, למסע מרתק ומשעשע ברחובות העיר
חיפה, בעקבות אבטיח שובב ולומדים להכיר את המקומות המקסימים בעיר

גם ההורים ,הסבים והסבתות יהנו לסייר בעיר ביחד עם הילדים ועם הדמויות
מהספר ולחוות חויות חדשות

הדר וזיו (קרויים על שם שכונות חיפאיות) רוצים לחגוג את תחילת הקיץ באכילת אבטיח, אך בדרך חזרה הביתה מהירקן, האבטיח נופל על המדרכה ומתגלגל במורד הרחוב. הם רודפים אחריו אך הוא ממשיך ומתגלגל וכך מוביל אותם לכל האתרים המקסימים בחיפה. בדרך דמויות משעשעות מנסות לעזור להם לתפוס אותו, אך הם לא מוותרים. לאורך כל הדרך הם מאמינים בעצמם שישיגו את האבטיח.
בסוף הספר ישנם הסברים להורים על המקומות, כך שאפשר לטייל בחיפה, בעקבות האבטיח, יחד עם הספר. ספר נהדר לקיץ ולעונת הטיולים.

קטע נוסף מתוך הספר, המתאר את חוויית הריחוף ברכבל:  

אָנוּ עָפִים מֵעַל חֵיפָה. כַּמָּה כֵּיף לָעוּף
וּלְהַבִּיט בַּנּוֹף דֶּרֶךְ הַכַּדּוּר הַשָּׁקוּף!
הַאִם אַצְלִיחַ לִתְפֹּס אֶת הָאֲבַטִּיחַ?
כַּמּוּבָן! בְּוַדַּאי שֶׁאַצְלִיחַ,
כִּי אֲנִי מַאֲמִינָה בְּכָל כֹּחִי
שֶׁאַשִּׂיג אֶת מַטְרָתִי;
כְּשֶׁנִּצֶּבֶת מוּלִי מְשִׂימָה
אֵינִי מְוַתֶּרֶת, וִיהִי מָה.

בִּמְיֻחָד כְּשֶׁסְּבִיבִי אֲנָשִׁים כֹּה טוֹבִים
אֲשֶׁר עוֹמְדִים לְצִדִּי, מְסַיְּעִים וְתוֹמְכִים
וּבֵינֵיהֶם גַּם אָחִי זִיו, שֶׁבְּכָל עֵת וְצָרָה
תָּמִיד יִשְׂמַח לָבוֹא לְעֶזְרָה.

לצפיה ב-'אבטיח מבטיח | קארן איס/גוונים'
אבטיח מבטיח | קארן איס/גוונים
17/08/2018 | 23:13
1
3

סיפורו המופלא של טד, ילד שאוהב אבטיחים. טד מבקש מאימו אבטיח, בעונת החורף, בה לא ניתן להשיג אבטיחים. אך לאחר שטד ממשיך ומבקש, יוצאת אימו למסע, בחיפוש אחר האבטיח הנכסף. האם אימו של טד תמצא עבורו אבטיח בחורף ומה יקרה אם היא אכן תשיג את מבוקשו. האם יהיה זה אבטיח רגיל והאם טד יזכה לטעום ממנו.
סיפור על סבלנות, קבלה והבנת מעגל החיים של פירות העונה על־פי עונות השנה. הסיפור מעלה מוסר השכל על קבלת פירות היום, כפי שהם מופיעים על־פי סדרם הכרונולוגי בטבע וניתנים לנו מן האדמה בזמנם הטבעי. בנוסף מביא הסיפור מידע קורקטי אודות יתרונותיו התזונתיים של הפרי.

זהו ספר ראשון של קארן איס.
לצפיה ב-'מקסים '
מקסים
18/08/2018 | 10:32
2
לצפיה ב-'ועל סודות'
ועל סודות
16/08/2018 | 17:58
2
9
סודות
סודות מחלומות נגנבים
או מחברים שסומכים  בעורמה נלקחים
לאן הולכים   הסודות לאן נעלמים
אולי אצל אחרים הם נגנזים
לשימוש חוזר בבוא העת הם ממתינים
ואולי לעיני כול   הם נגלים ,
באוויר מתפזרים ומתעופפים
על העצים נתלים
ובין הגלים בים מתפשטים
ככה קורה לסודות שנגנבים ונחשפים
כמו שאומרים מים גנובים ימתקו
אך למי הם מתוקים
בטח לא לאלה שמהם נגנבים,
כי הם כבר לא סודות שמורים
 והם משאירים אנשים פגועים

לצפיה ב-'שחרזדה, כל הכבוד לסודות שלך.'
שחרזדה, כל הכבוד לסודות שלך.
19/08/2018 | 09:11
1
1
לצפיה ב-'רוב הסודות שלי גלויים בכתיבה'
רוב הסודות שלי גלויים בכתיבה
19/08/2018 | 14:00
לצפיה ב-'הביצה שהתחפשה: סיפורו של הילד דן פגיס בשואה'
הביצה שהתחפשה: סיפורו של הילד דן פגיס בשואה
15/08/2018 | 21:01
2
8

מסע ייסורים של נטישה, יתמות, עקירה, טרנספורט, רעב ושהייה במחנות כפייה לבד – "הביצה שהתחפשה" הייתה דרכו של דן פגיס לספר את הסודות שנצר איתו מילדותו בימי השואה

ד"ר שמעונה פוגל
"הביצה שהתחפשה" היא יצירה קאנונית מהמוכרות והאהובות ביותר בספרות הילדים העברית לגיל הרך. בקריאה לילדים נתפס הסיפור כפשוט ומהנה, עם זאת קיים בו רובד נסתר ועמוק, שנקשר לביוגרפיה של המחבר ולתהליכים חברתיים פוליטיים בחברה הישראלית.

היה הייתה ביצה שלא רצתה להיות ביצה
הסיפור נפתח ב"היה היה", בדומה לפתיחה במעשיות הגרמניות: היה הייתה ביצה, שלא רצתה להיות ביצה, והיא מתגלגלת לבד בעולם. ברוב המסע משפחתה כאילו אינה קיימת, ויש הרגשה שהיא באה משום-מקום כדמות במרחב ללא שורשים. פעמיים היא מחפשת חברים, אך הם מתעלמים ממנה ולכן היא מחליטה להתחפש למשהו אחר. היא מתנסה בשמונה תחפושות, בחלקן אבסורדיות, וכל מי שהיא פוגשת לועג לה ומשפיל אותה. לאחר שמונה ניסיונות כושלים מוצאת אותה אימא-תרנגולת, דוגרת עליה והמטמורפוזה מתרחשת: היא נעשית מביצה לאפרוח.

דן פגיס, שסיפר את הסיפור וצייר אותו, הקדיש את הספר באהבה לילדיו מרב ויונתן. האם ביצירה זו הוא מספר להם ולנו את סיפור חייו?

וכל הזמן הייתה רק מתגלגלת ומתהפכת

כמו הביצה גם פגיס התגלגל לבדו בעולם. כשהיה בן ארבע עלה אביו לארץ בגפו ונטש את המשפחה, אימו מתה במפתיע והוא נשאר לגדול אצל משפחת אימו ברומניה. בגיל אחת עשרה הוא נעקר יחד עם יהודי עירו, מגורש ונשלח בטרנספורט אל מחנות הכפייה והריכוז שם הוא שוהה עד גיל ארבע עשרה. הוא שורד את השואה ובגיל שש עשרה הוא עולה לארץ במסגרת עליית-הנוער, אך אינו מתאחד עם אביו (שהקים משפחה חדשה ושאיתו היה לו קשר סבוך), אלא עובר להתחנך בחברת הנוער בקיבוץ מרחביה. לאחר עלייתו לארץ הוא משנה את שמו מסוורין לדן, וכל חייו הוא שומר זאת בסוד, ואינו מוכן לגלותו אף לאשתו עדה.

איזו צורה מוזרה יש לי, ממש צרה צרורה!
הסיפור הזה הוא סיפור חייו ומסע השפלותיו; בתחילה הוא התגלגל לבד בעולם. האם בתקופה זו הוא מנסה למצוא חן ולא מצליח? או להתקבל על-ידי אחרים? מוכן לאבד את זהותו, אך אף אחד אינו מקבל אותו? אולי הוא אינו רוצה להיות יהודי ורואה ביהדותו צרה צרורה? או אולי סודותיו אודות הישרדותו היו קשים מנשוא?

ואכן, במקביל למסע הייסורים של הביצה עובר גם הילד והנער דן (סוורין) מסע ייסורים של נטישה, יתמות, עקירה, טרנספורט, רעב ושהייה במחנות כפייה לבד, וכל חייו הוא נוצר את סודותיו ומסרב לדבר על קורותיו בשואה.

בפתח שירו "המזכרת" הוא כותב: "העיר שנולדתי בה, רדאוץ במחוז בוקובינה, פלטה אותי כשהייתי בן עשר. בו ביום שכחה אותי, כמו את המת, וגם אני שכחתי אותה. כך היה נוח לשנינו." השכחה לא הייתה דבר נוח אלא דבר הכרחי מפני שהזיכרון היה כואב מדי, הקהילה שממנה בא, קהילת יהודי ראדוץ, נמחתה מעל פני האדמה.

פתאום היה לה רעיון נפלא: היא תתחפש למשהו אחר!

היצירה הזאת דנה באיבוד זהות, בניסיונות הנואשים להידמות לאחרים, ובניסיונות הכושלים להתחפש למישהו אחר. את מירב האנרגיה משקיעה הביצה בבריחה מעצמה ומיעודה. כל הדמויות שבהן נתקלת הביצה אינן מוכנות לקבל אותה, ומוצגות כמנוכרות וחסרות אמפתיה. הביצה מוצגת ביצירה כדמות מוזרה וכחסרת תועלת, למרות שבמציאות יש לביצה ערך רב, יותר מאשר לרוב הדמויות שאליהן היא רוצה לחבור או שאליהן היא מבקשת להתחפש.

ההתייחסות לביצה באופן זה משותפת הן לדמויות, שהיא פוגשת במסע הייסורים שלה, והן לביצה עצמה. חוסר הקבלה מוצג כטוטאלי, כזה שאין בו שום פן חיובי: אין לה מיומנות שיש לאחרים: לעמוד, לקפוץ, ללכת. יש לה צורה מוזרה ממש צרה צרורה, היא חסרת תועלת והיא מתגלגלת ומתהפכת – במשמעות הסמלית מדובר באדם הפכפך ומתגלגל גם ממקום למקום וגם מדמות לדמות. הכישלון מביא אותה לדיכאון.

סוף-סוף אתה אתה
רק המפגש עם אימא-תרנגולת מחזיר את הביצה לשורשים וגואל אותה. כתוצאה מהמפגש האינטימי עם האם, חלה בביצה המתגלגלת לבדה בעולם מטמורפוזה ומשהו בקע בה, נפתח בה ופרח בה, והיא השיבה אותה למצב של תנועה וקבלה מוחלטת. הביצה הופכת לאפרוח, שכולל שינוי מגדרי מנקבה לזכר.
מיהי האימא המיוחלת, שלא הייתה למשורר, שמביאה עימה את השינוי ואת הגאולה?
האם זו לאה גולדברג, מורתו שהכירה בו, ובאמצעותה הוא עובר מטמורפוזה; משהו בוקע בו, נפתח, ומכניס בו חיים חדשים? או אולי זו האישה שאיתו ומשפחתו החדשה? או אולי זו השירה – הן שירתו והן שירת ימי הביניים שכה אהב ולימד וחקר – שמחזירה אותו לשורשים?

פגיס נעשה למשורר ומתרגם עברי, מרצה בכיר וחבר סגל האוניברסיטה, חוקר שירת ימי הביניים ובשנת 1973 זוכה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים.

תני לי להתגלגל בעולם
במקביל לביצה מתחיל בחברה הישראלית, החל מאמצע שנות השישים, תהליך של אובדן זהות. הישראלים רוצים להיות כמו כל הגויים, תוך תהליך של חיקוי והתבוללות. אך גלי האנטישמיות לא פסו מן העולם. חזרה שלנו לשורשים תביא עימה מטמורפוזה, תגבש את זהותנו, ותאפשר את מימוש היסודות היצירתיים המצויים בתוכנו הן בתחום האישי והן בתחום החברה בישראל והתהליכים המתרחשים בה.

רבדים שונים בחברה מזדהים עם היצירה, מפרשים אותה והיא רלוונטית ומרגשת עד היום:
בקורס להנחלת הלשון לנשים מבוגרות בחרו המשתתפות ביצירה זו כחומר שהותיר בהן את החוויה העזה ביותר. לטענתן היצירה שימשה משל לגורלן בארץ. במעברה ביקשו להפכן לישראליות, בחייהן בשכונה ניסו לחנך אותן לתרבות שאינה שלהן. הן מוצאות עצמן, לטענתן, רק במוצאן העדתי המקורי. הן גם אמרו שרק כאשר הביצה מקבלת את עצמה כפי שהיא, היא מסוגלת להיות פורייה.

http://blog.nli.org.il/habeitza_shehithapsa/?utm_s...

לצפיה ב-'אכן סיפור מדהים הפכתי אותו להצגה מתוקה'
אכן סיפור מדהים הפכתי אותו להצגה מתוקה
16/08/2018 | 08:44
1
1
לצפיה ב-''
16/08/2018 | 13:34
לצפיה ב-'הקוף והקוף'
הקוף והקוף
15/08/2018 | 19:23
1
קוף וקוף
מה לקוף המטפס על העצים
מחקה בני אדם, אוכל בננות ובוטנים
ולקוף המחט שמשחילים דרכה חוטים
רוקמים ותופרים בגדים  -
האם ראיתם פעם קוף אוחז חוט ומחט
ותופר לגוריו חולצה או תחתונים
אני לא ראיתי
אז למה באותה מילה משתמשים
הוי,  אסון נחת על הקוף
התכופף ונדקר במחט עם קוף גדול
נאנח המסכן מכאבים ,
אך את המחט לא מצא
נעלמה בערמת שחת

לצפיה ב-'כנפים :מסמרים ונוצות '
כנפים :מסמרים ונוצות
14/08/2018 | 08:39
10
7
יש כתבות מרגשות .
 בוקר טוב 
לתנשמת אחת לא היה מזל. תפסו אותה והעבירו אותה לבית משפחה בדרום 
לפי הכתבה של קורין אלבז אלוש, היום בידיעות, נכתב כי התנשמת גם עברה התעללות,קיצצו פה ושם בנוצות,כדי שלא תוכל לעוף. לאחר חשבון נפש המשפחה מהדרום העבירה אותה לבית החולים לחיות בספארי .
שעות ישבו המומחיות והוסיפו לכנפיה נוצות,השתלה מלאכותית "סוג של תרומת איברים נוסח בעלי כנף "  
הצלחה העלתה שמחה,התנשמת התעוררה סיפרו המטפלות,או אז והעבירו אותה לאזור התעופה בבית החולים,שם  היא פרשה כנפים ועפה .
מתוך הכתבה :מסמרים ונוצות
בריאות כנפים מלאה לתנשמת  
לצפיה ב-'איך לרפא כנף שבורה '
איך לרפא כנף שבורה
14/08/2018 | 08:47
3
זה הספר שמיד עליו חשבתי לאחר קריאת הכתבה 
 בוב גרהם סופר ומאייר אוסטרלי  
מאנגלית תמי הראל .
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר/2012
יצא לראשונה ב2008 

"אבל לפעמים אפשר לרפא כנף שבורה "
ספר נפלא 
לצפיה ב-'יפה ומרגש. חולית ברשותך הנה הכתבה '
יפה ומרגש. חולית ברשותך הנה הכתבה
14/08/2018 | 14:13
7
3

חדשות • 13.08.2018
מסמרים ונוצות
תנשמת שחוותה התעללות, ונוצותיה נגזרו כדי שלא תוכל לברוח, עברה ניתוח ראשון מסוגו להשתלת נוצות טבעיות • הניתוח הארוך צלח, והציפור שבה לפרוש כנפיים
קורין אלבז־אלוש
הרפואה הקוסמטית כבר הוכיחה שהיא יכולה לשנות לחלוטין חיים של אנשים, ועכשיו מתברר – גם של ציפורים: תנשמת שנוצותיה הוסרו על ידי בעליה, זכתה לטיפול קוסמטי ראשון מסוגו בספארי ברמת־גן במהלכו השתילו לה נוצות חדשות ואמיתיות כדי שתוכל שוב לעוף.

התנשמת הצעירה הוחזקה באופן לא חוקי בבית משפחה בדרום, שם גזרו לה את הנוצות בברוטליות כדי שלא תוכל לעוף ולברוח. בסופו של דבר הבעלים הבינו כי גרמו לתנשמת נזק חמור, הכו על חטא, והעבירו אותה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים ברמת־גן.

בעקבות המעשה האכזרי התנשמת נאלצה לעבור שיקום ארוך. למרות שחל שיפור במצבה עם הזמן, הנוצות טרם גדלו. כדי להקל על סבלה הוחלט בבית החולים שלא לחכות לצמיחת הנוצות ולבצע השתלה באופן מלאכותי.

בבית החולים, מתברר, ישנו בנק נוצות של ציפורים שהלכו לעולמן. המטפלים יכולים לבחור מניפת נוצות מכל ציפור כמעט, ולהתאים אותה בגודל ובצבעים לציפור המושתלת – סוג של תרומת איברים נוסח בעלי הכנף.

אז איך זה עבד? בשונה מהשתלת שיער או תוספות אצל בני האדם, כדי להשתיל נוצות צריך שיהיה בסיס קיים של הנוצה, אליו מכניסים קיסם דקיק שמקשר בין הבסיס של הנתרם לנוצה של התורם. הנוצה חלולה מבפנים, וכך הקיסם עם הדבק מקשר בין הנוצות. ההשתלה בוצעה כשהתנשמת בהרדמה מלאה וארכה שעות ארוכות.

"חיברתי את הנוצות המתאימות לאט, בזהירות ובזווית המדויקת", סיפרה רוני אליאס, המטפלת הראשית בבית החולים לחיות בר, שביצעה את ההשתלה בעצמה. "כשהתנשמת התעוררה הכנסנו אותה לאזור תעופה בבית החולים. נתנו לה זמן להתאושש ואז התבוננו בה בהתרגשות. עד לפני שעתיים היא לא הייתה מסוגלת לעוף ופתאום פרשה כנפיים ועפה ללא קושי".

לצפיה ב-'מתונשמת /נועה גרינברג/ ידיעות ספרים |'
מתונשמת /נועה גרינברג/ ידיעות ספרים |
14/08/2018 | 14:18
6
1

מי שמביט בנוגה מהצד רואה תלמידת כיתה ו' רגילה לחלוטין. יש לה הורים שהיא לפעמים מסתדרת איתם ולפעמים לא. יש לה אח קטן גבע, שלפעמים מדאיג אותה ומדי פעם מצחיק אותה. יש לה חברה טובה ובבית הספר היא משתדלת לעשות מה שהמורים מבקשים.
אבל יש לה גם סוד. סוד לֵילי מופלא ששותף לו יצור אחד בלבד, לילי כמו הסוד.
סודות יכולים להיות נפלאים, בייחוד אם הם קסומים, אבל סודות גם עלולים לגרום לך להרגיש בודד במיוחד. למרות זאת נוגה נחושה שלא לשתף איש בסודה והיא תעשה הכול כדי שלא ייחשף.
אבל במהלך שבוע אחד, דחוס באירועים, העניינים מתחילים להשתבש: סודהּ מאיים להתגלות, אל חייה נכנסים אנשים חדשים והיא מגלה שגם לאחיה הקטן יש סודות משלו.
מתונשמת הוא סיפור התבגרות של נערה בת 12, שיש בו גם קשישה מסתורית, מתופף חסר מנוחה, חברה חצי-יפנית, שפע של עצי פיקוס, תנשמות, עטלפים ולא מעט קסם.
נועה גרינברג היא תסריטאית. זהו ספרה הראשון לנוער.

לצפיה ב-'התנשמת והג'ירפה-סיפור'
התנשמת והג'ירפה-סיפור
14/08/2018 | 14:26
5
1
לצפיה ב-'כנף שבורה /עמי גדליה / הוצאת הקיבוץ המאוחד'
כנף שבורה /עמי גדליה / הוצאת הקיבוץ המאוחד
14/08/2018 | 15:55
4
1

יעל, תלמידת כיתה ח', נקלעת לחוג לדרמה בחטיבת הביניים כמעט במקרה.
היא לא מעלה בדעתה שדווקא היא, החדשה, תקבל את התפקיד הראשי בהצגה שמעלה החוג.
ג'ימי, המורה לדרמה, הגיע לנהל את החוג רק חודשיים לפני כן וכבר סוחף אחריו את התלמידים בכריזמה שלו, בסיפוריו המרתקים, בדרישותיו הגבוהות, ובחיבוק הגדול שהוא מעניק לתלמידיו.

יעל, פריקית בתחילת דרכה, שעדיין לא מצאה את מקומה בעולם המורכב שסביבה, כמעט מתאהבת בו.
עד שג'ימי מזמין אותה לחדרו לעבוד על התפקיד שלה. מאותו הרגע היא הופכת מבוהלת, מבולבלת, חסרת אונים. המקום היחיד בו יעל מעזה לספר על תחושותיה הוא הבלוג שלה.
האם מישהו ישמע?

לצפיה ב-'סירת המדע 5 - פורשים כנף עם הנשרים /גלילה רון פדר עמית '
סירת המדע 5 - פורשים כנף עם הנשרים /גלילה רון פדר עמית
14/08/2018 | 15:58
3
1

יצא לאור ע"י הוצאת מודן

אני ילד סקרן עם המון דמיון, והחלטתי לרתום את הדמיון שלי כדי להבין כל מיני תופעות. יחד עם אחותי הקמתי את "סירת המדע", ובכל פעם אנחנו מנסים להבין תופעה אחרת. אבל אנחנו לא חוקרים את התופעות באנציקלופדיות או באינטרנט. בכח הדמיון שלי אנחנו נכנסים לתוכן, והופכים להיות ממש חלק מהן. ובסוף הספר עשיתי קצת סדר בדברים, הפרדתי את הדמיון מהמציאות, והסברתי את מה שאולי זקוק לעוד הבהרה קלה.

לצפיה ב-'לציונה יש כנף אחת /נועם חורב/צומת ספרים'
לציונה יש כנף אחת /נועם חורב/צומת ספרים
14/08/2018 | 16:00
2
2
ציונה היא צפור שנולדה עם כנף אחת בלבד. כאשר מגיע החורף הקר, וחברותיה של ציונה נודדות לארץ חמה, היא נשארת לבדה בעמק, כי אינה יכולה לעוף ולנדד אתן.
היא יוצאת למסע מרתק וצבעוני, שבמהלכו היא פוגשת חברים חדשים ובלתי נשכחים. לאט-לאט היא מגלה את הקסם הטמון ביחודיות ובשוני של כל אחד ואחת מאתנו,ולומדת לאהוב ולקבל את עצמה כמו שהיא.
לצפיה ב-'מסעי הטיסן קל-כנף /יהואש ביבר /הוצאת יבנה'
מסעי הטיסן קל-כנף /יהואש ביבר /הוצאת יבנה
14/08/2018 | 16:04
1
1
קל-כנף, הטיסן של גדי, יוצא למסעות ארוכים ומעניינים. הוא מבקר בארץ הגחליליות ובארץ הדבורים. פוגש בגחלילית שפע-אור, בחרגול לו-לו ובסנונית הגנדרנית. אבל תמיד אחרי כל מסע, חוזר הטיסן אל ביתו של גדי ידידו, אותו הוא אוהב יותר מכל. הספר מלווה בציורים מקסימים של אורה איתן
לצפיה ב-'כנף הדרקון /מרגרט וייס & טרייסי היקמן מחזור שער המוות 1 /'
כנף הדרקון /מרגרט וייס & טרייסי היקמן מחזור שער המוות 1 /
14/08/2018 | 16:07

יצא לאור ע"י הוצאת אופוס
מחזר שער המוות הוא סדרה חסרת תקדים בת שבעה ספרים, העומדים כל אחד בפני עצמו, המביאים את אומנות יצירת העולמות לדרגה חדשה. כל אחד מארבעת הספרים הראשונים מתרחש בעולם שונה, מציאותי לחלוטין. צוות קטן של גיבורים קבועים חוקר את כל העולמות ומגלה את סיפורם. בשלושת הספרים האחרונים, מתחילות הדמויות לגלות עולמות חדשים - מקומות אליהם יוכלו להגיע רק אם יסכנו את חייהם ויעברו דרך שער המוות - מעבר המוביל לקרב האחרון. כנף הדרקון כנף הדרקון, הספר הראשון בסדרה, הוא סיפורה של אריאנוס ממלכת השמיים - עולם של איים מרחפים, בו נלחמים גמדים, אלפים ובני אנוש על השליטה במים יקרי הערך. האפלו, הפיטרין - בן לגזע שנשכח כליל מאחר והיה נעול מאות שנים בכלא קטלני - חודר לאריאנוס במטרה ללבות מלחמה בין הגזעים השונים, אך המפגש עם אלפרד, קוסם רב עוצמה המסתיר את זהותו, ועם הוגו היד רוצח שכיר וחסר רחמים, משבש את תוכניותיו של הפיטרין הזומם להשתלט על העולם.
לצפיה ב-'כנפיים לעוף-שיתוף'
כנפיים לעוף-שיתוף
15/08/2018 | 12:36
1
געגוע- כנפיים לעוף
מוקדש לאור הנכד הבכור שפתח לי את השער לעולם הסבתאות
האיר את חיי והראה את הדרך לבאים אחריו-תבורכו
פעם לפני שנים חשקה נפשי בכנפיים
ולא סתם אלא כנפיים חזקות
שמרחיקות עוף
רציתי להיות נשר ולעוף  במרחבים  ולמרחקים
רציתי לצפות, לראות לחוש ולהריח
את נכדי הקט שרק נולד  ונמצא   בניכר
רציתי להגביה עוף
ולהטיב  ראות
שכבתי על מיטתי בלילות ודמיינתי
את היותי ציפור בעלת כנפיים חזקות
שבכוחן לשאת למרחקים
ואני ישובה עליה ומרחפת  בין העננים
הרגשתי את הרוח על פני
דמיינתי את המפגש עם בתי ועם התינוק
אך לא, לא קיבלתי כנפיים שמרחיקות עוף ,
כנפיים שנושאות הרחק ומאחדות
אמא עם  בת ונכד קט שהכניס אותי
לעולם הסבתאות

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ