לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1093910,939 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'יום של גאווה בגני ילדים'
יום של גאווה בגני ילדים
04/07/2020 | 01:18
1
11
היי, התפרסם ספר מתוק על גאווה לילדים. זה ספר ממש מקסים ואיורים מהממים שהבנתי שגם נכנס לגני ילדים ובתי ספר בערים שונות. אני אישית בעד הנושאוחינוך לשוויון. אני רוצה להזמין ספר לגן של הבת שלי אבל קצת חוששת מתגובות של שאר ההורים. אני גרה בצפון הארץ. מישהו נתקל בהתנגדות להבאת תכנים כאלה? מה חושבים? לספר קוראים "יום של גאווה"
לצפיה ב-'שבת שלום ,'
שבת שלום ,
04/07/2020 | 11:24
5
ישנם עוד הרבה ספרי ילדים בנושא.

לא רק אבא ואמא: ספרי הילדים של המשפחות הגאות
משפחות מגיעות בכל מיני צורות - שני אבות, שתי אימהות, אמא ואבא ועוד רבות. לכבוד שבוע הגאווה ושבוע הספר העברי, איגדנו ספרי משפחות גאות מומלצים לקטנטנים.

לצפיה ב-'מהסוף להתחלה: קסמו של הפורזץ / עדי סברן'
מהסוף להתחלה: קסמו של הפורזץ / עדי סברן
03/07/2020 | 23:19
10

כתבה ראשונה: פורזץ בספרות ילדים עולמית
יולי 3, 2020
הפוֹרְזַץ (Vorsatz) הוא אחת מתכונותיו הייחודיות ביותר של הספר המודפס, שמסרבת בעיקשות להיתרגם לעידן הדיגיטלי (ובישראל אף מסרבת להיתרגם עד היום מגרמנית, כמו endpapers באנגלית – או, “ניירות סוף”). מילה זו מתארת תופעה לכאורה שולית: נייר הביטנה שנועד להדביק יחדיו כריכה קשה עם הכפולות הראשונות והאחרונות של ספר. אך התפתחותה של תעשיית הדפוס הפכה צמד כפולות אלו לאוצר חבוי מלא קסם. הרחבת השימוש בסוגים שונים של נייר בתעשיית הדפוס במאה התשע-עשרה אפשרה חופש יצירתי חדש למאיירים; במקביל, אידיאולוגיות סוציאליסטיות חדשות ביקשו להנגיש אמנות וספרות לקהל הרחב. הפורזץ נברא מחדש כשער לספר בפורמט מאוייר, או במילים אחרות – לפתיון שבקצה החכה.
ספרות ילדים, שמלכתחילה מבקשת להנגיש תכנים לקהלים צעירים, ידועה במשיכתה האישית והמוגברת לפורזץ כדרך לסקרן קוראים. כמו כן, השימוש התכוף בכריכה קשה בתעשיית ספרות הילדים מרבה את ההזדמנויות לשימוש בפורזץ. מרבית הדוגמאות המובאות כאן נוצרו במחצית הראשונה של המאה העשרים, אך תמצאו לקראת הסוף גם דוגמאות עכשוויות, שמביעות את העניין המחודש באיור ידני וטכניקות דפוס דווקא בעידן הדיגיטציה הנוכחי.
מאיירים עושים שימוש גמיש בפורזץ – יש המשתמשים בו כעיטור, בעוד אחרים משתמשים בו ליצירת אווירה מקדימה לספר. לעתים הוא משמש לבריאת עולם מקיף לסיפור, באמצעות הנחת מפה של הסביבה, של הדמויות או של תוכן הארועים; ויש המשתמשים בו כחלק מהותי מהסיפור עצמו, ככפולה סופית הקובעת את טון הסיום של הספר. פעמים רבות הפורזץ נגוע בקורטוב הומור, כמו מין בדיחה פנימית ששמורה למאיירים ולקוראים בלבד.

להמשך הכתבה https://ha-pinkas.co.il/מהסוף-להתחלה-קסמו-של-הפורזץ/?fbclid=IwAR0ZEispu-Mbkz5dPht3NZpIdx5XMhX7z0EP6tK0cYVTvztdy-s3wrLnYgE
לצפיה ב-'רשימות ספרים מומלצים לילדים מגילאי העריסה ועד '
רשימות ספרים מומלצים לילדים מגילאי העריסה ועד
03/07/2020 | 23:17
8
לגילאי הטיק טוק (באדיבות ספריית בית אריאלה)
1.קטנים 0-2

https://www.tel-aviv.gov.il/Visitors/ArtCulture/Do...

2.גילאי גן

3.ראשית קריאה

4.ביה''ס יסודי

5.נוער

חופש נעים וקריאה נעימה
לצפיה ב-' כשחדקרן פגש בילדה "איך אפשר לראות ילדה ולחשוב'
כשחדקרן פגש בילדה "איך אפשר לראות ילדה ולחשוב
02/07/2020 | 12:39
12
שהיא דוממת? ובה בעת, איך אפשר שלא לחשוב שהיא דוממת, כאשר כל מה שנדרש ממנה הוא להיות דוממת?" רתם פרגר וגנר על מקומה הייחודי של אליס בספרות הילדים.

הַמּוּסָךְ מוסף לספרות
.
"דברי, ילדה": על הילדה הראשונה בספרות הילדים
מאת רתם פרגר וגנר
.
"זה לא הכאיב לו," אמר החדקרן כלאחר־יד והתכוון להמשיך הלאה, כשפתאום נח מבטו על אליס: הוא פנה מיד, ועמד מתבונן בה זמן מה בהבעה של שאט־נפש עמוק.

"מה זה"? אמר לבסוף.

"זאת ילדה!" ענה הנביב בלהיטות, נעמד לפני אליס כדי להציג אותה, ופורש את שתי ידיו לעברה במחווה אנגלו־סכסונית. "מצאנו אותה רק היום. היא גדולה כמו בחיים וטבעית פי שניים."

"תמיד חשבתי שאלה הן מפלצות דמיוניות!" אמר החדקרן. "היא חיה?"

"היא מדברת," אמר הנביב חגיגית.

החדקרן הסתכל באליס במבט חולמני, ואמר "דברי, ילדה."

אליס לא יכלה לעצור חיוך בזווית הפה ופתחה: "אתה יודע שגם אני תמיד חשבתי שהחדקרן הוא מפלצת דמיונית? מעולם לא ראיתי אחד חי לפני־כן!"

"טוב, עכשיו שראינו זה את זה" אמר החדקרן, "אם תאמיני בי, אני אאמין בך. עשינו עסק?"

"כן, אם אתה רוצה," אמרה אליס.

(לואיס קרול, מבעד למראה ומה אֶליס מצאה שם, הקיבוץ המאוחד, 2009; תרגמה רִנה ליטוין; עמ' 127).

להמשך הכתבה https://blog.nli.org.il/mussach-79-masa/
לצפיה ב-'קומיקס-הילדה ומצעד הציפורים 3 / פירסון לוק / כתר'
קומיקס-הילדה ומצעד הציפורים 3 / פירסון לוק / כתר
02/07/2020 | 12:20
12

ילדים‭ ‬פוגעים‭ ‬בעורב‭ ‬קטן‭, ‬ והִילדה‭ ‬מחליטה‭ ‬לקחת‭ ‬אותו‭ ‬אליה‭ ‬מבלי‭ ‬לדעת‭ ‬שגורל‭ ‬העיר‭ ‬תלוי‭ ‬בהחלמתו‭. ‬ אבל‭ ‬מתברר‭ ‬שלא‭ ‬כל‭ ‬כך‭ ‬פשוט‭ ‬למצוא‭ ‬את‭ ‬הדרך‭ ‬הביתה‭: ‬הערב‭ ‬כבר‭ ‬יורד‭, ‬הִילדה‭ ‬לא‭ ‬מכירה‭ ‬את‭ ‬הרחובות‭, ‬ והעורב‭ ‬הפצוע‭ ‬לא‭ ‬זוכר‭ ‬דבר‭. ‬ האם‭ ‬יספיקו‭ ‬להגיע‭ ‬לפני‭ ‬שיהיה‭ ‬מאוחר‭ ‬מדי‭?‬ הִילדה‭ ‬ומצעד‭ ‬הציפורים‭ ‬הוא‭ ‬הספר‭ ‬השלישי‭ ‬בסדרה‭ ‬המצליחה‭ ‬שחיבר‭ ‬אמן‭ ‬הקומיקס‭ ‬האמריקני‭ ‬לוק‭ ‬פירסון‭. ‬

הספר הראשון בסדרה-הילדה והטרול.
רוּחוֹת‭ ‬יָם‭ ‬נוֹדְדוֹת‭, ‬עֲנָקִים‭ ‬שֶׁהָלְכוּ‭ ‬לְאִבּוּד‭ ‬וְאַנְשֵׁי‭ ‬עֵץ‭ ‬מוּזָרִים‭; ‬כְּשֶׁהִילְדָה‭ ‬יוֹצֵאת‭ ‬מֵהַבַּיִת‭, ‬
מְחַכֶּה‭ ‬לָהּ‭ ‬בַּחוּץ‭ ‬עוֹלָם‭ ‬מַדְהִים‭ ‬וּבִלְתִּי‭ ‬צָפוּי‭. ‬אֲבָל‭ ‬כְּשֶׁהִיא‭ ‬נִתְקֶלֶת‭ ‬בִּטְרוֹל‭ ‬מִסְתּוֹרִי‭ ‬עָשׂוּי‭ ‬מֵאֶבֶן‭, ‬
הִילְדָה‭ ‬צְרִיכָה‭ ‬לְגַיֵּס‭ ‬אֶת‭ ‬כָּל‭ ‬חָכְמָתָהּ‭ ‬וְאֹמֶץ‭ ‬לִבָּהּ‭. ‬ הִילְדָה‭ ‬וְהַטְּרוֹל‭ ‬הוּא‭ ‬הַסֵּפֶר‭ ‬הָרִאשׁוֹן‭ ‬בְּסִדְרַת‭ ‬קוֹמִיקְס‭ ‬חֲדָשָׁה‭ ‬עַל‭ ‬יַלְדָּה‭ ‬אַחַת‭ ‬אַמִּיצָה‭ ‬וְהַרְפַּתְקָנִית‭, ‬
עִם‭ ‬דִּמְיוֹן‭ ‬שֶׁמֵּעִיף‭ ‬אוֹתָהּ‭ ‬לַמֶּרְחַקִּים‭.‬ “עוֹלָמָהּ‭ ‬שֶׁל‭ ‬הִילְדָה‭ ‬מַרְהִיב‭ ‬וּמְרַגֵּשׁ‭, ‬וְגַם‭ ‬אִם‭ ‬הוּא‭ ‬מָקוֹם‭ ‬קְצָת‭ ‬מְסֻכָּן‭, ‬יְלָדִים‭ ‬יִכָּנְסוּ‭ ‬אֵלָיו‭ ‬בְּשִׂמְחָה‭.‬“‭ ‬נְיוּ‭ ‬יוֹרְק‭ ‬טַיימְס.
הספר השני-הילדה וענק הלילה
יְצוּרִים קְטַנְטַנִּים שֶׁבְּקשִׁי נִרְאִים לָעַיִן מַשְׁאִירִים לְהִילְדָה הוֹדָעוֹת, וּבָהֶן נֶאֱמָר שֶׁהִיא חַיֶּבֶת לְהִתְפַּנּוֹת מֵהַבַּיִת שֶׁלָּהּ. בְּמַקְבִּיל, בִּשְׁעַת לַיְלָה מְאֻחֶרֶת, מוֹפִיעַ עֲנָק עֲצוּם-מְמַדִּים, וְהִילְדָה הִיא הַיְּחִידָה שֶׁמְּסֻגֶּלֶת לִרְאוֹת אוֹתוֹ. מָה הַקֶּשֶׁר בֵּין אֵלֶּה לְבֵין זֶה? הִילְדָה תְּגַלֶּה!
הִילְדָה וַעֲנַק הַלַּיְלָה הוּא הַסֵּפֶר הַשֵּׁנִי בַּסִּדְרָה עַל יַלְדָּה וּשְׁמָהּ הִילְדָה, שֶׁפּוֹגֶשֶׁת עוֹלָם מוּזָר וְלֹא מְפַחֶדֶת מִשּׁוּם דָּבָר. קָדַם לוֹ 'הִילְדָה וְהַטְּרוֹל'.
"עוֹלָמָהּ שֶׁל הִילְדָה מַרְהִיב וּמְרַגֵּשׁ." - נְיוּ יוֹרְק טַיימְס
"קוֹמִיקְס יְפֵהפֶה - גַּם בְּצוּרָתוֹ וְגַם בְּתָכְנוֹ" - אוֹבְּזֶרְוֶר.

לצפיה ב-'מצעד ספרי הילדים של ״כאן תרבות״ יצא לדרך '
מצעד ספרי הילדים של ״כאן תרבות״ יצא לדרך
02/07/2020 | 08:35
17
ואתם מוזמנים להצביע באתר:

https://www.kan.org.il/votes/?activitieId=120&fbcl...
לצפיה ב-'טרופותי ממרחק שני מטר'
טרופותי ממרחק שני מטר
02/07/2020 | 08:17
15
לצפיה ב-' מנתונים שמפרסמת הספרייה הלאומית'
מנתונים שמפרסמת הספרייה הלאומית
01/07/2020 | 19:10
16
בשנת 2019 הגיעו לספרייה 1,245 ספרי ילדים ונוער, גידול של 19 אחוזים ביחס לשנה שקדמה לה. במקביל, חלה עלייה במספר ספרי המקור לילדים. כ-70 אחוזים מספרי הילדים שראו אור בישראל ב-2019 הם ספרי מקור, לעומת 65 בשנה הקודמת. מגמה מעניינת נרשמה גם בסוגות המדע הבדיוני והפנטזיה - עם הימשכות מגמת העלייה. בז'אנרים הללו, רוב הספרים מתורגמים.

https://www.ynet.co.il/entertainment/article/BkuYYndA8

1,245 ספרי ילדים ונוער, זהו גידול של 19% ביחס לשנה שעברה. רובם המכריע, כ-92%, התפרסמו בשפה העברית. 3.8% באנגלית, 3.3% בערבית והיתר ברוסית, צרפתית ויידיש. 
בתוך כך, חלה עלייה במספר ספרי המקור לילדים. כ-70% מספרי הילדים הינם ספרי מקור ישראליים, לעומת 65% בשנה שעברה. מרבית החומר המתורגם מקורו באנגלית, כ-76%, צרפתית -9% וגרמנית-5%.
אשתקד יצאו לאור גם 47 ספרים לגיל הרך בתצורה של ספרי קרטון. רבים מספרים אלו הינם 'ספרים קלאסיים' שגם ההורים גדלו עליהם וממשיכים לקרוא אותם לדור הבא.
מגמה שממשיכה משנים קודמות, היא ריבוי ספרי המדע הבדיוני והפנטזיה. 88 ספרי פנטזיה, בתוכם 9 ספרים על מפלצות, 9 ספרים על חד קרן ועוד רבים המערבים בין עולם המציאות לדמיון, יצאו לקהל הילדים והנוער. רובם של ספרים אלו, מעל למחצית, הינם ספרים מתורגמים. בנוסף יצאו לאור עוד 80 ספרי קומיקס, מתוכם 42% מיועדים לילדים בציבור החרדי
לצפיה ב-'ספרים וסיפורים שבכותר יש חרוזים.'
ספרים וסיפורים שבכותר יש חרוזים.
01/07/2020 | 17:36
4
3
לצפיה ב-'הענן של ערן/ יעל בן-שלום.'
הענן של ערן/ יעל בן-שלום.
01/07/2020 | 17:37
3
1
לצפיה ב-'מה לעשות עם חתולה שכזאת?/ פנינה פרנקל.'
מה לעשות עם חתולה שכזאת?/ פנינה פרנקל.
01/07/2020 | 17:39
2
1
לצפיה ב-'מה לעשות כדי להצליח? צריך לנסות להגיע לשיח!/ענת אומנסקי.'
מה לעשות כדי להצליח? צריך לנסות להגיע לשיח!/ענת אומנסקי.
01/07/2020 | 17:40
1
1
לצפיה ב-'בארץ לובנגולו מלך זולו / נחום גוטמן/דבר'
בארץ לובנגולו מלך זולו / נחום גוטמן/דבר
01/07/2020 | 19:28
1
לצפיה ב-'מצעד הספרים שהילדים אוהבים.'
מצעד הספרים שהילדים אוהבים.
30/06/2020 | 19:13
9
לפי סקר ''מצעד הספרים שערך משרד החינוך לשנת הש''ף עולה כי הספרים האהובים ביותר הם: בכיתות א-ג קשקוש מקושקש//נגה אלגום.
בכיתות ד'-ו' לא כמו כולם/ אורה קרופיק.
בכיתותז-ט נשים קטנות/ לואיזה מ' אלקוט.
בכיתות י'-י''ב השנאה שנתתם/אנג'י תןמאס.
הכתבה בידיעות אחרונות. מאת:אלעד זרט.
לצפיה ב-'עולמם המופלא והגאה של המומינים. '
עולמם המופלא והגאה של המומינים.
28/06/2020 | 10:06
20

עד שייצא הסרט - קבלו את סיפור חייה של טובה ינסון בקומיקס.

https://thenib.com/the-wonderfully-queer-world-of-...

באדיבות ספריית בית אריאלה
לצפיה ב-'האיש שהמציא חיות: סיפורו של הצייר שהפך לסופר ילדים מצליח '
האיש שהמציא חיות: סיפורו של הצייר שהפך לסופר ילדים מצליח
28/06/2020 | 08:46
24

כשמחטטים בעברו העמוס של עודד בורלא, מתברר שנועד להיות צייר. אבל הוא החליף את המכחול בעט, ובגיל 45 פרסם את ספר הילדים הראשון שלו. מאז לא הפסיק לכתוב

אבי קורן

פרולוג
כשיצא "מכתבים לליאורה", הספר הראשון של עודד בורלא, הוא היה בן 45. אני הייתי בן 15, וספרי ילדים כבר פחות עניינו אותי. הגעתי לגיל שהמכתבים ששלח עודד בורלא לליאורה אחייניתו עניינו אותי פחות מהתנוחות של ליידי קוני צ'טרלי ואוליבר מלורס הגנן שלה.

היא יכולה לנצל את עניין סקס כדי לשלוט בו. מפני שהיא צריכה רק לעצור בעצמה בזמן המשגל, להניח לו לגמור ולהתיש את כוחו בלי שהיא עצמה תגיע לשיא; ואחר כך היא יכולה להמשיך את המגע המיני ולקבל את האורגזמה והשיא שלה בזמן שהוא משמש לה מכשיר בלבד.
("מאהבה של ליידי צ'טרלי" / ד.ה. לורנס. תרגום: ברוך קרוא)

זה לא שספרו של ד.ה. לורנס היה מושלם. היו בו יותר מדי קטעים משעממים שהפריעו לתיאורים החשובים באמת. היה צורך לצלוח קודם סתם תשעה פרקים רגילים וסתמיים. רק בפרק העשירי התחיל האקשן האמיתי. כל מי שהיה בגילי כשקרא את "מאהבה של ליידי צ'טרלי", מבין בדיוק למה אני מתכוון: אפילו התנועה העזה של גופו וזרמת זרעו בקרבה - הכול היה כחלום, שלא הקיצה ממנו אלא כשסיים ושב בנחת ונשם בחוזקה על חזה.ערב אחד, כשההורים שלי לא היו בבית, שלפתי מהמדף את הספר, שמשום מה ניצב ליד "האנציקלופדיה למדעי המין". כשהתכוונתי לחזור ולקרוא בפעם המי יודע כמה את הדפים המסומנים, שמעתי ברדיו מישהי קוראת משהו והקהל מתגלגל מצחוק ומוחא כפיים בטירוף. הגברתי קצת ושמעתי שזו הייתה נחמה הנדל שקראה מהספר "מכתבים לליאורה" את הקטע על צירציר הצרצר שמחליף ש' בצ'.קיבלתי נזלת, והרופא ציווה עלי לא לצאת החוצה. מובן שצירציר בא לבקר אותי. הוא ניתר ניתור גדול, נפל על ראשו, צחק ואמר, "מה אתה יוצב בבית היום? אינך יודע צאביב בחוץ?... אתה יודע מה? בערב יצבתי על החלון וראיתי את הנקרן המצוגע. הוא אמר שהוא רוצה לבקר אצלנו. ברגע ההוא ניצחה ההנאה את התשוקה.

תמונה ראשונה

כשמחטטים בעברו העמוס לעייפה של עודד בורלא, מסתבר שבעצם הוא נועד להיות צייר. אחרי שסיים את לימודיו בבצלאל, הוא הציג את תערוכת ציורי השמן ורישומי הפחם הראשונה שלו. בבצלאל הוא גם הכיר את סוזן האמריקאית. אחרי שהשניים נישאו, הם יצאו לארצות הברית והתיישבו במסצ'וסטס. שם הוא התפרנס מכל מיני עבודות, עד שהוצעה לו משרת הוראה באטלנטיק סיטי, הרבה לפני שההימורים כבשו את העיר ולפני שבעיר הזו חיפשו אנשים למשרת קרופיה. מה שהיה חסר שם בתקופה ההיא היו מורים לעברית עבור ילדי הקהילה היהודית. עודד בורלא התחיל ללמד עברית בבית ספר יסודי בעיר. מאוחר יותר הוא גם היה קריין שערך והגיש את השעה העברית ב"קול אמריקה".
להמשך https://www.maariv.co.il/culture/literature/Article-773708
לצפיה ב-'חדש-מחכים לניסים /אתגר קרת, שירה גפן /כתר זמורה'
חדש-מחכים לניסים /אתגר קרת, שירה גפן /כתר זמורה
27/06/2020 | 16:20
27

כְּשֶׁמְּשַׂחֲקִים הַזְּמַן טָס, כְּשֶׁמְּסַדְּרִים אֶת הַחֶדֶר הוּא מִתְקַדֵּם לְאַט, וּכְשֶׁמְּחַכִּים לְחָבֵר טוֹב, הַזְּמַן מַמָּשׁ עוֹצֵר.
לֵב מְחַכֶּה לַחֲבֵרוֹ נִסִּים. נִפְלָאוֹת חוֹלְפוֹת מוּלוֹ, קוֹרְאוֹת לוֹ לָבוֹא —
חַד־קֶרֶן, רוֹבּוֹט, וַאֲפִלּוּ חֲלָלִית. קָשֶׁה לוֹ לְהַחְלִיט אִם לְהִצְטָרֵף אֲלֵיהֶם אוֹ לְהַמְשִׁיךְ לְחַכּוֹת בָּרְחוֹב. מָה עוֹשֶׂה חָבֵר טוֹב?

אַחֲרֵי שֶׁשִּׁירָה גֶּפֶן וְאֶתְגָּר קֶרֶת, שֻׁתָּפִים לַחַיִּים וְלִיצִירָה, סִיְּמוּ לִכְתֹּב אֶת מְחַכִּים לְנִסִּים, הֵם נֶאֶלְצוּ לְחַכּוֹת הַרְבֵּה זְמַן לִמְאַיֵּר חָבֵר שֶׁיִּצְטָרֵף אֲלֵיהֶם. עַד שֶׁעוֹבַדְיָה בֵּנִישׁוּ הִגִּיעַ.

ראיון עם המאייר עובדיה בנישו על הספר-https://www.prtfl.co.il/archives/126496

לצפיה ב-'טייס, סופר, עיתונאי: מסכת חייו המרתקת של אנטואן דה'
טייס, סופר, עיתונאי: מסכת חייו המרתקת של אנטואן דה
27/06/2020 | 07:30
33
סנט-אכזופרי
הוא דיווח על מלחמת האזרחים בספרד ועל עליית הנאצים לשלטון, תעה במדבר סהרה וכתב שישה ספרים מכוננים עד שנעלם במהלך טיסה. 120 שנה להולדתו של מחבר "הנסיך הקטן"

כרמית ספיר ויץ

חיים בין שמיים לארץ ובצל מלחמות עולם, טיסות הרואיות במלחמה וגם טיסות חובקות עולם, הרבה לפני המצאת קווי התעופה המסחריים; התייצבות איתנה נגד הנאציזם, כתיבה פורצת מוסכמות שבלבה גבורה, אהבת החירות ואחוות האדם, תעייה במדבר סהרה במשך שמונה ימים בלי מים ובלי מזון; שישה ספרים מכוננים והיעלמות במהלך טיסה. זו, בתמצית של התמצית, מסכת חייו של הטייס, הסופר והעיתונאי אנטואן דה סַנט־אֶכְּזוּפֶּרִי, שנולד לפני 120 שנה בדיוק, מי ששמו נודע בעיקר כמחבר "הנסיך הקטן", יצירה פילוסופית למבוגרים, המחופשת ליצירה אגדית לילדים. אבל יש יותר. הרבה יותר."הספר 'הנסיך הקטן' הוא בעת ובעונה אחת ההצלה שלו והאסון שלו. הצלה במובן הזה שמובן מאליו שבלי 'הנסיך הקטן' הקורא הממוצע לא היה יודע מיהו. האסון, כי כל מה שאנחנו מכירים, רובנו ככולנו, זה רק את 'הנסיך הקטן'", אומר ד"ר גדעון טיקוצקי מהאוניברסיטה העברית, עורך ראשי בהוצאת הקיבוץ המאוחד־ספרית פועלים ומי שהוכתר בידי העיתונות היומית כבר כשהיה בן 16 וחצי כמומחה לסנט־אכזופרי.

זינק מראש גבעה
אז מי היה סנט־אכזופרי? הסופר־הטייס נולד בעיר לִיוֹן שבמזרח צרפת למשפחת אצולה שירדה מנכסיה. חמישה אחים, אב סוכן ביטוח. כשהיה בן 4 התייתם מאביו, ובהמשך נשלח לפנימייה. כבר כשהיה בן 12, כלומר פחות מעשור אחרי טיסת הבכורה של האחים רייט, נהג לעקוב אחר המתרחש במנחת הקטן שהוקם זמן קצר קודם לכן בעיר אַמבֶּריֵה הסמוכה לליון.ז'ול ודרין, גיבור טיס לאומי בצרפת, הבחין בנער הסקרן והזמין אותו לעלות איתו למטוס. "כילד, הצמיד לאופניו מפרש וזינק בהם מראש גבעה", מספר עליו אוריאל אופק ב"לקסיקון אופק לספרות ילדים". הטיסה הראשונה של סנט־אכזופרי הייתה ראשיתה של אהבה סוערת עם עולם הטיס, אהבה שסיפקה פרקי חיים, רשמים, ספרים - וגם את סופו החידתי.ב־1921 התגייס לחיל האוויר הצרפתי כאיש צוות קרקע. בהמשך השיג רישיון טיס אזרחי ולבסוף הוסמך כטייס צבאי. כעבור שנתיים שוחרר מהצבא. על הקרקע אפשר היה למצוא אותו בסלוני הספרות ובבתי הקפה הספרותיים בפריז, במחיצתם של יוצרים צרפתים ואמריקאים מן השורה הראשונה: אנדרה מוֹרוּאָה, סקוט פיצג'רלד, עזרא פאונד, ג'יימס ג'ויס ואחרים. כוכבו דרך כשפרסם סיפורים קצרים בכתבי העת הספרותיים של פריז.ד"ר טיקוצקי, שתרגם לעברית שתיים מיצירותיו של היוצר הצרפתי וחיבר עליו ספר עיון, מספר כי בשנת 1926 נפתח פרק מכריע בחייו של סנט־אכזופרי, כשהצטרף לחברת התעופה לַטֶקוֹאֶר: חברת תעופה מהראשונות בעולם ומחלוצות דואר האוויר, זו שהצליחה, לראשונה בהיסטוריה, לבסס קשר אווירי סדיר בין אירופה, אפריקה ואמריקה.סנט־אכזופרי מוּנה למנהל תחנת ביניים במדבר סהרה בקו הדואר מצרפת לצפון אפריקה, וחי שם בבדידות במשך כשנה וחצי. שלוש שנים לאחר מכן הכין את התשתית לקווי דואר האוויר בדרום אמריקה, ומונה למנהל התפעול בחברת הבת של לַטֶקוֹאֶר בדרום אמריקה - אַאֵרוֹפּוֹסטַל. במסגרת התפקיד הוא חלש על רשת נתיבי אוויר בת אלפי קילומטרים, על עשרות טייסים ועל מאות אלפי פריטי דואר שהוטסו בתוך היבשת וממנה לאירופה.

המשך הכתבה https://www.maariv.co.il/culture/literature/Articl...
לצפיה ב-'הידעת?'
הידעת?
26/06/2020 | 15:06
2
35
היום לפני 118 שנים נולדה אַנְדָה עמיר-פּינְקֶרְפֶלְד (26 ביוני 1902).
הייתה משוררת וסופרת ילדים ישראלית. בין שירי הילדים המפורסמים שלה: כושי כלב קט, האנקור, תרנגול אני והקיפוד, אנית זהב.
בדצמבר 1953 זכתה בפרס רופין, בשנת 1978 הוענק לה פרס ישראל לספרות ילדים.

באדיבות דףדף-
המשוררת אנדה עמיר פינקרפלד התארחה בתכנית לעקרת הבית ב'קול ישראל' ב25 ביוני 1965 ושוחחה עם העיתונאית אסתר ברזל. גם אנדה וגם אסתר אינן עוד בחיים, אבל תעתיק השיחה נשמר במכון 'גנזים' והריהו לפניכם:

את הספר שירי ילדים של אנדה עמיר פינקרפלד מכירות רבות מאיתנו עוד מהזמנים שהן עצמן היו ילדות קטנות, שעה שהגננת או אמא היו מדקלמות באוזניהן את 'דוד ירח בשמים' או 'מה קרה לבובה' ושירים דומים. אנחנו שמחים לארח היום את גברת  עמיר בתכניתנו, לרגל העובדה שאותו ספר יקר וישן הופיע זה לא מכבר בלבוש חדש במהדורה התשיעית שלו.

איך הגעת לכתיבת שירי ילדים?
כדרכם של סופרים צעירים לא עסקתי בילדים וכתבתי בעיקר שירים ליריים אותם אני כותבת עד היום והם נכללו בהרבה ספרים. הספר העיקרי היה 'גדיש ועומר'. לילדים התחלתי לכתוב בצורה די משונה. כאשר בתי ציפור היתה בת 5, נסענו לחו'ל והיא התגעגעה מאוד ארצה. היו לילות שהיתה עומדת בחלון וקוראת: איפה הים שלי? איפה החברים שלי? ואז חל יום ההולדת החמישי שלה. לא ידעתי איך לציין את היום המיוחד הזה בצורה נאותה. צעצועים, בובות ודובונים היו לה למכביר, חשבתי, אשב ואכתוב משהו מיוחד שישמח אותה וכתבתי 10 שירי ילדים, ממש מעולמה, על נעליים, על מיטה, על דובון, על עכברון, כל מיני שירים קטנים שהיא הבינה יפה יפה. ציירתי אותם בעפרונות צבע והיגשתי לה מתנה כזאת חגיגית ובזה היא שמחה מאוד. כאשר חזרנו ארצה הראיתי את החוברת ליציב שאז נשא בליבו רעיון להוציא עיתון לילדים ליד עיתון 'דבר' וכך נרקמה התכנית של השתתפותי ב'דבר לילדים' ודבר גרר דבר. וכשהצטבר האוצר לאיזה 100 שירים, הבאתי אותם לביאליק שהיה עורך 'דביר' זו הוצאת הספרים הגדולה שלו והוא קיבל את השירים. למדתי ממנו הרבה. הוא, כעורך היה קפדן. לא היה לו זמן להתמסר לקריאת 100 שירים בבת אחת, והוא הועיד לי זמן, אחת לשבוע, אצל ידידו רבניצקי, והיינו נפגשים באותו בוקר. אני הייתי מגיעה לשם בחרדת קודש והיינו קוראים את השירים שהוא כבר עבר עליהם. ופעם אחת הוא הפתיע אותי בדבר כזה. הביטי, אמר, את השיר הזה אני הייתי כותב בצורה כזאת. וליד שיר שלי רשום שיר בכתב ידו של ביאליק! תארו לכם עד כמה היה ביאליק מתעמק בדברים שניתנו לו לעריכה, שלא התעצל לשבת על שיר קטן שלי ולכתוב עוד שיר על אותו נושא.

אולי את מוכנה לקרוא לנו שיר משירייך?

טוב, אני אנסה:
על ענן כביש רץ ענן חמור /ועליו איש מנגן כינור /
פתאום נושבת רוח/  מחמור נשאר רק צל/
האיש כולו נפוח /ובידו מקל ואחרי רגע גז הכל חסל.

אולי עוד משהו?

מתחת לארון הלילה מתחבא/  בבוקר נכנס שמה ובערב יוצא /
אסגור אותו בקרש והסדקים אסתום /
ולא יהיה עוד לילה
תמיד יהיה רק יום.

לצפיה ב-'ספיישל שירי אנדה עמיר - ילדות ישראלית'
ספיישל שירי אנדה עמיר - ילדות ישראלית
26/06/2020 | 15:17
6
לצפיה ב-'מקסים'
מקסים
26/06/2020 | 19:15
מתגעגעת לשירים שלה

לצפיה ב-'שירים וסיפורים שבהם שמות המתחילים באות ר'.'
שירים וסיפורים שבהם שמות המתחילים באות ר'.
23/06/2020 | 15:50
14
4
לצפיה ב-'מתוך רותי. מילים: חיים חפר.'
מתוך רותי. מילים: חיים חפר.
23/06/2020 | 15:53
13
2
הינשאי, ספינה, ושוטי-
מה רבים הכיסופים
לי נערה יש ושמה רותי,
המצפה באלה החופים...
לצפיה ב-'רחל רחל. מילים: יחיאל מוהר.'
רחל רחל. מילים: יחיאל מוהר.
23/06/2020 | 15:56
12
2
ילדה היתה אי שם בכפר
ביתה טבל בשדות דגן
קלת כנף היתה, פרפר
לבין הגורן והגן
ולה ביום הרוח שר
הלילה יתנגן. רחל, רחל אורך יהל...
לצפיה ב-'שיר השרוט. מילים:רועי יבין.'
שיר השרוט. מילים:רועי יבין.
24/06/2020 | 09:36
11
1
רותי לא מצפה יותר באלה החופים
רותי לא זוכרת לי גם רגעים יפים...
לצפיה ב-'מתוך ספר שירי אמא אווזה.נוסח עברי: אורי סלע.'
מתוך ספר שירי אמא אווזה.נוסח עברי: אורי סלע.
24/06/2020 | 09:40
10
1
דן הוא פחדן ורונית בישנית.
היא רוצה וגם הוא די רוצה.
אבל אל תעשו בשבילם שום תוכנית
כי מהם זוג נאה לא יצא.
לצפיה ב-'רומיאו ויוליה/ שקספיר.'
רומיאו ויוליה/ שקספיר.
24/06/2020 | 09:41
9
1
לצפיה ב-'מה קרה למטריה של רותי'
מה קרה למטריה של רותי
24/06/2020 | 15:01
8
4
הבובה של רותי דינה דזלטובסקי
ספרים מרגשים ונפלאים   עם צילומים של בובות מיוחדות
בעולם קסום
לצפיה ב-'רובינזון קרוזו / דניאל דיפו/ איורים: גרנביל /מחברות לספרות'
רובינזון קרוזו / דניאל דיפו/ איורים: גרנביל /מחברות לספרות
25/06/2020 | 09:10
7
3

לצפיה ב-'רובין הוד.'
רובין הוד.
26/06/2020 | 11:17
6
1
לצפיה ב-'רומיה ויואל. מילים: דן אלמגור.'
רומיה ויואל. מילים: דן אלמגור.
26/06/2020 | 11:19
5
2
רומיה שלי נערה חיננית
פשוטה בלי ''חכמות'' ו''פטנטים.''
לצפיה ב-'מתוך רינה. מילים: נתן אלתרמן.'
מתוך רינה. מילים: נתן אלתרמן.
26/06/2020 | 11:22
4
1
רינה-אני אוהב את השמים!
רינה-אני אוהב את הספסל!
רינה-אני אוהב את סנדלייך-
את אור עינייך,
את ארנקך אשר נפל!
לצפיה ב-'רון-מתוך הרמזור יודע לדבר. מהספר הנשיקה שהלכה לאיבוד/דבורה '
רון-מתוך הרמזור יודע לדבר. מהספר הנשיקה שהלכה לאיבוד/דבורה
26/06/2020 | 11:26
3
2
עומר.
''רון מביט דרך החלון ורוצה לראות איך נראה הפה של הרמזור ואיזה קול יש לו.''
לצפיה ב-'ריין'
ריין
26/06/2020 | 19:13
2
2
ספר חמוד לנוער  על נערה שמוצאת את היומן  הישן של אמא שלה לפני שנולדה
מתרחש בלונדון
לצפיה ב-'רונה. מילים: יפית אביטן.'
רונה. מילים: יפית אביטן.
28/06/2020 | 10:01
1
2
רונה שלי רונה
רונה אותך אוהב
אבא אלייך ישובה
עם געגועים בלב...
לצפיה ב-'מתוך הקומקום קורא לקום. מהספר הנשיקה שהלכה לאיבוד/דבורה עומר'
מתוך הקומקום קורא לקום. מהספר הנשיקה שהלכה לאיבוד/דבורה עומר
28/06/2020 | 18:01
''אבא, אמא והאח הבכור רונן כבר התרחצו, ואפשר להיכנס לחדר הרחצה.''
לצפיה ב-'סיפור,אתם רוצים סיפור?'
סיפור,אתם רוצים סיפור?
25/06/2020 | 10:24
17
באדיבות ספריית בית אריאלה
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
20/06/2020 | 14:50
1
41
"קופיקו" כמייצג ישראל השנייה
גם הוא הגיע בשנות ה-50 מאפריקה ונתפס ע"י החברה כפראי וחסר תרבות. על החתרנות החברתית בסדרת הספרים של תמר בורנשטיין-לזר ז"ל

ד"ר דבורה לדרמן דניאלי

מותה השבוע של יוצרת "קופיקו" המיתולוגי, תמר בורנשטיין-לזר, השיבה לתודעה הציבורית את סדרת הספרים האהובה שכתבה, אך עדיין מעטים מהקוראים לאורך השנים מודעים לרובד החברתי-ביקורתי שלה. "קופיקו" עשוי להתפרש כסאטירה נוקבת וביקורתית העוסקת ההיררכיה המעמדית-חברתית-תרבותית-עדתית שאפיינה את ישראל משנות ה-50 והלאה, כפי שהרחיב עליה החוקר והמשורר עמוס נוי במאמרו בכתב העת "פנים" ב-2011.

הספר הראשון נכתב ב-1958 ועסק באורח חייתי ופרוע מאפריקה, שהגיע בדרך לא דרך אל משפחה ארץ-ישראלית טיפוסית לכאורה, ופורע בה את הסדר הנהוג והמקובל. החיה הפרימיטיבית והלא מתורבתת פורצת אל חייה של המשפחה ומעוללת תעלולים - בדרך כלל כתגובה להתייחסות שאינה מכירה באנושיותה, מזלזלת בה, מדירה אותה או מתנכרת לה.

להמשך הכתבה https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5751244,0...

והכתבה בעיר-האושר הבלוג של מָרית בן ישראל. בלוג שאני אוהבת לקרוא וממליצה מאוד
https://maritbenisrael.wordpress.com/2011/09/27/%D...
לצפיה ב-'תודה יעל'
תודה יעל
21/06/2020 | 08:52
4
אושר גדול לראות את התמונות של הכריכות הישנות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ