לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום גינון
ברוכים הבאים לפורום גינון!

פורום גינון הוא בית בו גרים בכפיפה אחת מקצוענים וחובבים, בעלי גינות, אגרונומים, מומחה לאיקלום, בוטנאים, מעצבי גינות וגננים מקצועיים המעשירים את המשתתפים במידע, צמחים ועצות מאהבה אמיתית לתחום.

הפורום נועד לעזור לחובבי הגינון ולבעלי האצבעות הירוקות, בכל נושא בתחום הגינון כמו צמחיה, עיצוב, תחזוקה, מזיקים, דישון, אומנות רלוונטית ותאורת גן.

לכל הבאים בשערינו, אנא קיראו במאמרי הפורום ובלינקים את השרשורים הרבים, הטאגליינס ואת מילון המונחים.  בעמודים האלו טמונים אוצרות של ממש . 

תקנון הפורום:

אין מקום לצורת התבטאות שמעכירה את האוירה בפורום. האוירה היחידה שנאפשר בפורום הינה מקבלת, תומכת ומנומסת ולא באופן שמקטין, מקניט ופוגע בגולשים. מי שלא מסוגל לכך מוזמן להשתמש בכל שאר ערוצי הביטוי בתפוז, לרבות מסרים אישיים וקומונות, ולדלג על כתיבה בפורום זה.

הודעות העוסקות בגופו של גולש ולא בגופו של עניין ימחקו.

יש להקפיד על ניסוח הודעות באופן מכובד המאפשר דיון.

אין לכתוב הודעות המפגינות זלזול מופגן בכל מקצוע\קהל באשר הוא.

חופש הביטוי מאפשר כתיבה חופשית בפורום בהתאם לאמונתיו, רצונותיו ומחשבותיו של כל אדם באשר הוא, אך יש לזכור שלפורום יש נושא ומהות כמו לכל פורום אחר, ולפיכך למנהל הפורום שמורה הזכות בהתאם לשיקול דעתו למחוק כל הודעה שתכתב אשר תתעלם מהתקנון. 

המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע, ולא יהיה אחראי לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום גינון

ברוכים הבאים לפורום גינון!

פורום גינון הוא בית בו גרים בכפיפה אחת מקצוענים וחובבים, בעלי גינות, אגרונומים, מומחה לאיקלום, בוטנאים, מעצבי גינות וגננים מקצועיים המעשירים את המשתתפים במידע, צמחים ועצות מאהבה אמיתית לתחום.

הפורום נועד לעזור לחובבי הגינון ולבעלי האצבעות הירוקות, בכל נושא בתחום הגינון כמו צמחיה, עיצוב, תחזוקה, מזיקים, דישון, אומנות רלוונטית ותאורת גן.

לכל הבאים בשערינו, אנא קיראו במאמרי הפורום ובלינקים את השרשורים הרבים, הטאגליינס ואת מילון המונחים.  בעמודים האלו טמונים אוצרות של ממש . 

תקנון הפורום:

אין מקום לצורת התבטאות שמעכירה את האוירה בפורום. האוירה היחידה שנאפשר בפורום הינה מקבלת, תומכת ומנומסת ולא באופן שמקטין, מקניט ופוגע בגולשים. מי שלא מסוגל לכך מוזמן להשתמש בכל שאר ערוצי הביטוי בתפוז, לרבות מסרים אישיים וקומונות, ולדלג על כתיבה בפורום זה.

הודעות העוסקות בגופו של גולש ולא בגופו של עניין ימחקו.

יש להקפיד על ניסוח הודעות באופן מכובד המאפשר דיון.

אין לכתוב הודעות המפגינות זלזול מופגן בכל מקצוע\קהל באשר הוא.

חופש הביטוי מאפשר כתיבה חופשית בפורום בהתאם לאמונתיו, רצונותיו ומחשבותיו של כל אדם באשר הוא, אך יש לזכור שלפורום יש נושא ומהות כמו לכל פורום אחר, ולפיכך למנהל הפורום שמורה הזכות בהתאם לשיקול דעתו למחוק כל הודעה שתכתב אשר תתעלם מהתקנון. 

המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע, ולא יהיה אחראי לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
  ברוך\ה הבא\ה לפורום גינון!   לפני העלאת שאלה, אנא קראו את כללי הפורום ועקבו אחריהם.  לצפייה בכללי הפורום, לחצו על כפתור "המשך..."  --------------------------->

1. תמונה, תמונה, ושוב - תמונה -
   לא תמיד אפשר להבין מהתיאור המילולי איך נראה הצמח ומה הבעיה שאתם רואים מול העיניים. לכל שאלה יש לצרף תמונה בגודל סביר של ה"פציינט" (הצמח), שאפשר לראות בה את הפרטים הרלוונטיים לשאלה. 

2.  ציינו מהם תנאי התאורה שבהם נמצא הצמח - 
    קשה מאוד לענות לשאלות בלי להבין אם הצמח נמצא בשמש מלאה, בחצי שמש, או בכלל בצל מלא בתוך הבית. ציינו כמה שעות שמש, או כמה אור, הצמח מקבל ביום.

3. ציינו כמה מים הצמח מקבל -  
    מה תדירות ההשקיות (אחת ליום, אחת לשבוע וכדומה), וכמה מים הוא מקבל בכל השקיה.

4. ציינו האם הצמח שתול בעציץ או באדמה -
    התנאים שיהיו לצמח משתנים מאוד לפי צורת השתילה שלו - ספרו לנו אם הוא שתול באדמה או בעציץ, ואם בעציץ - האם יש לו תחתית?

5. ציינו האם הצמח קיבל או מקבל תוספות דישון - 
    דשנים יכולים לסייע לצמחים, אך עלולים גם להזיק להם. ציינו האם הצמח קיבל או מקבל דישון כלשהו, ואיזה - גרגירי, נוזלי?   באיזה מינון?

6. ציינו את מיקומכם בארץ - 
    מזג האוויר וסוגי הקרקעות שונים מאוד מאיזור לאיזור בארץ. ציינו באיזה איזור בארץ אתם נמצאים (מיקום כללי, גובה וכדומה).

7. ולפני שלוחצים על "שלח" - האם חיפשתם בהיסטוריה של הפורום?
   בהיסטוריה של הפורום יש הרבה מאוד מידע. כמעט כל שאלה כבר נשאלה (ונענתה) בפורום, לרוב יותר מפעם אחת.
                                       נסו לחפש את המידע בהיסטוריה של הפורום, בדרך כלל תקבלו כך את התשובות בדרך הקלה והמהירה ביותר!

ומעבר לכל זה - אנחנו כאן לכל שאלה.    בהצלחה!

המשך >>

האם זהו עולש?
09/02/2016 | 11:47
3
34
שלום,
מצורפת תמונה.
תודה,
איני בטוח ואיני רוצה להטעות. נדמה לי שלא.
10/02/2016 | 08:20
2
10
הייתי מעדיף לחכות לפריחה.
10/02/2016 | 10:23
1
3
תודה לך,
אגב, יש תמונה של צמח שבטוח שהוא עולש?
יום טוב
נראה לי שהעולש פחות "שעיר". קבל...
10/02/2016 | 10:38
8
גיזום שזיף פיסרדי, ועוד ...
09/02/2016 | 17:06
9
29
אני מעוניין לגזום את השזיף הפיסרדי שתמונתו מצ"ב בערך כ-20 ס"מ מתחת לנקודת ה-0, התמונה לא טובה אבל זה יוצא בערך בכתם האדום השני מלמעלה המסומן על פס המדידה. האם העץ יפרוץ עם ענפים חדשים ? האם עלי להקפיד לגזום מעל עיניים או שכל גיזום "עוור" לא ימנע צימוח מחודש ?

ועל הדרך שאלה שבטח חוזרת על עצמה :
אני רוצה לחסל איזה זן אגרסיבי מאד של מעין יהודי נודד עם פריחה כחולה קטנה. בטח מכירים. כשהוא צומח בקבוצה צפופה הוא דווקא דקורטיבי בשילוב עם פרחים בצבעים אחרים ולא בכל מקום אני נלחם נגדו. אבל בעציץ אחד הוא ממש חונק לי פלגורניום יפהפה. האם הגנה על הפרגונים למשל עם יריעת ניילון והתזת ראונדאפ על הטפיל תזיק לפרגוניום מאחר ששניהם יוצאים ממש יחד כרוכים זה בזה ?
בקשר להשמדת היהודי הנודד,
10/02/2016 | 00:20
1
18
תשקול את הוצאת כל גוש האדמה,והפרדת היהודי הנודד מהפלרגוניום. לגבי ריסוס, אני מוסיף סטרן/טומהוק לראונדאפ, והייתי מחכה שיתחמם יותר,ועושה מה שצריך שהחומר לא יפגע בפלרגוניום.
תודה. הוצאת גוש האדמה אפשרית
10/02/2016 | 07:37
10
אבל המאמץ רב ביותר מאחר שמדובר בצמח בוגר מאד בעל ענפים אחדים בקוטר 2-3 ס"מ הנתון בכד גדול מאד ואני לגמרי לא בטוח שאצליח להפריד את כל השורשים של היהודי הנודד שמבצבץ בכמה מקומות.
אשתדל לרסס ע"פ הצעתך.
איני רוצה להציע כיצד לגזום את השזיף ולדעתי גם חבל לגזום כעת
10/02/2016 | 01:05
6
17
הצמח לקראת פריחה ואם תקצץ לו את הענפים הצעירים, הוא לא יפרח והפריחה יפה.
לכן,
אם לגזום, אז אחרי הפריחה. והיות שהצילום לא מאפשר לראות את כל הצמח, קשה מאד
להציע מה לעשות בו.
לגבי היהודי הנודד, מדובר בצמח שהוא כמעט עשב רע. הוא זורע את עצמו מאד, וכשיש
גוש גדול, קשה מאד להיפטר ממנו. הוא לא מתרגש מאד מראנוד אפ, ולכן ההצעה לפורר את הגוש ואז להפריד את הצמח תהיה צעד נכון. אפשר אולי להיעזר בסכין, ולקצץ
את כל בסיס הענפים. אם לא יישאר "צואר שורש", השורשים ימותו במצע. יש לי ניסיון רע
עם הצמח הזה, ומאד קשה להיפטר ממנו, בעיקר כשהוא גדל במסלעות ונאחז בין סלעים.

תודה. אנסה להשתמש בסכין לצורך חיסול היהודי הנודד.
10/02/2016 | 07:44
5
9
לגבי השזיף - השאלה היא עקרונית לגביו ולא כל כך חשוב לדעתי לראות את העץ יותר מכפי שהתמונה מציגה. מדובר בעץ נוי שממילא אין כל שימוש לפירות שלו והוא בעל יכולת התחדשות נפלאה והשאלה היא עקרונית - האם גיזום "פרוע" ללא הקפדה יתרה מותר, או  שיש להקפיד בכל ענף לגזום מעל עין.

מתי לגזום גפן השנה ?
מתי ת"ע ?
עזוב פרי. תגזום אחרי הפריחה.
10/02/2016 | 08:18
4
9
בגיזום הקודם, רואים שענפים עבים שנגזמו התייבשו עד גובה מסוים. זה נבע כנראה מכך, שלא גזמת ליד עין, 
וגם מכך, שלא טרחת למרוח משחת גיזום. ההתייבשות הזו היא רעה לעץ, כי ענף יבש שכזה, מושך כל מיני
מרעין בשין שמתחילים לנבור בו ואז הם ממשיכים ועוברים גם לענפים החיים. 
לגבי גפן ות"ע, חכה עד לאחר ה-21 לחודש.

כאשר אתה גוזם מעל לעין, חשוב להקפיד שתהיה בערך 1 ס"מ מעליה והגיזום יהיה אלכסוני
למטה כלפי אחורי העין בשיפוע של 45 מעלות.  חשוב שלהב המזמרה יהיה חד, כדי שהחיתוך
יהיה נקי ולא קרוע.
אין דבר כזה שלא מרחתי משחה !
10/02/2016 | 08:45
3
8
אם יש באפשרותך להגדיל את התמונה תוכל להווכח שכל חתך שעוביו מעל עובי אצבע ( של אשתי ...  ) נמרח בקפידה במשחה שהשחירה. יש לך עסק עם יקה פוץ  .... יתכן שלא גזמתי ליד עין מאחר שהאינטרס שלי היה לעצב את העץ אגרסיבית ודי נמוך כדי שלא יצל על 30 מ"ר של דשא דרבן שצומח לידו וממילא לוקה  בכמות שמש גבולית.
את השזיף הפיסרדי היפהפה הזה אני כבר גוזם כמה שנים ובכל שנה יורד כמה סנטימטרים ובשנה החולפת קיצרתי אותו עד כדי גובה אדם - אבל הוא צוחק עלי ובכל שנה מצמיח שרביטים לגובה 5 מ' ויותר ... 

כללי הגיזום ידועים לי. תודה.
בעבר, היו מעצבים את הפיסרדי כך, שיתחיל להסתעף ממש מגובה אפס.
10/02/2016 | 08:58
2
8
בהמשך, החליטו שעדיף שיהיה גזע ו(בעיניי לפחות) העיצוב הזה הרבה פחות יפה.
אצלך זה "באמצע". יש גזע אבל לא גבוה.
והיות שכך, הגעת למצב בו אתה רוצה להנמיך בגלל המדשאה ובגלל המחסור בשמש...
אני הייתי מחכה לאחרי הפריחה, ואז מתחיל לגזום.  קשה לי להשלים עם כך שאתה רוצה
להנמיך את העץ עוד יותר, והייתי מסתפק בגיזום השרביטים 2-3 עיניים מעל מקום פריצתם.
תמיד תוכל לקצץ שרביטים גם בקיץ, כשיעברו ב-1/3 את האורך הרצוי לך. כך תביא לסיעוף רב, 
וכך העץ יהיה תמיד מלא באדום של לבלוב, שהוא האדום היפה ביותר של הצמח..

טוב. קודם כל אחכה עד אחר הפריחה.
10/02/2016 | 10:34
1
4
שנית אם אתה בטוח שגם בשיא הקיץ ניתן לגזום שליש ( הקיץ במודיעין חוצה את ה-30 מעלות בהליכה ... ) כדי שלא אפסיד שמש לצימוח הדשא - אעשה כעצתך בתקווה שלא אייבש את העץ היפה הזה.
לא תייבש כל עוד תגזום ענפים צעירים.
10/02/2016 | 10:56
1
מחפש קרדמון- הל
10/02/2016 | 09:48
8
שלום חברים יקרים.
איפה ניתן למצוא זרעים או שתיל של הל?

המלצות לגבי זקיעה שתילה אם יש אני ישמח.

תודה מראש,
יגאל.
טיבוצ'ינה בשפלה
10/02/2016 | 09:40
6
היי. למישהו יש ניסיון עם הצמח הזה?

האם לשמש מלאה? לצל חלקי?

השפלה הפנימית - חם ולח - איך הצמח מתנהג?

תודות!!
השקיה ומליחות
09/02/2016 | 17:07
3
16
אהלן, 
לקראת סוף עונת הגשמים, 
1. האם מוצדק לדעתכם להשקיע במסנן-מים (לברז המים הביתי) לטובת עצי הפרי? בבוסתן סובטרופי מגוון, אדמה אפורה לא רחוק מהחוף.
2. המדשאה כאן בקיבוץ מומטרת עם מים מליחים מעט, ברמה שפוגעת בחלק מהעצים קלות אבל לא נורא. אם ההמטרה היא בערך פעם בשבועיים, ואני משקה פעם בשבוע לכל היותר -- האם מומלץ לשטוף את ההשקיה המליחה מייד לאחריה עם מי ברז (שהם מתוקים יותר בין אם הותקן המטהר או לא), או שמא יספיק להשקות רק בשבוע שבו אין המטרה כמו שעשיתי עד כה (פחות בזבוז, פחות עודפי מים).
תודה!
פניה קצת מבולגנת אבל אנסה עם שאלות - מה זה קצת מליח האם יש
09/02/2016 | 17:54
2
20
בידיך איזה שהיא מדידה ? האם ישנן שתי רשתות של מים, איך באה לידי ביטוי הפגיעה בעצי הפרי ?
יש הבדל מהותי בין מסנן למטהר.  את מי אתה משקה פעם בשבוע ? האם העצים המדוברים נמצאים על המדשאה המושקה פעם בשבועיים ואם כן למה להשקות שוב?
בהשקיה קבועה עם מים מליחים נותנים תוספת של 5-10 אחוז לכל השקיה להדחת מלחים. בקיצור, האר עיננו
טוב
09/02/2016 | 18:59
1
11
תודה וסליחה על הבלבול:

כן יש שתי רשתות -- 1. עצים שנטועים בתוך המדשאה. הם והמדשאה מושקים במים חקלאים, ואין באפשרותי להימנע מכך (הדשא יתייבש). לכן שאלתי האם כדאי לי להשקות במים "מתוקים" מיד לאחר ההשקיה המליחה, האם זה יעזור לצמצם את הפגיעה או מיותר. אמרו לי פעם את מידת המליחות, אני רק זוכר שהיא נחשבת כלא-נוראה ועדיין פוגעת בעצים הרגישים. אני נטעתי עצים עם רגישות בינונית שם, הם נראים בסדר, יש סימנים על העלים פה ושם, אני חושד ששתיל שקד אחד גווע בעקבות השקיה זו. לכן מעוניין בעצות לצמצום הנזק.

2. בעצים הנטועים מחוץ למדשאה, אני משקה במים הביתיים. ובכ"ז אני שואל האם כדאי לשפר את איכותם עם מטהר, במיוחד לבררניים כמו הליצ'י והמנגו.
1. אם כמות המים ומשטר השקית הדשא לקחו בחשבון את צרכי העצים
09/02/2016 | 21:24
4
אין צורך בתוספת. אם העצים נראים בסדר אז למה להציק להם. סימנים על עלים יכולים להצביע על הרבה דברים לאו דווקא מליחות
2. איכות מי שתייה מתאימה  להשקיית עצי פרי ובתנאי שהם מקבלים את המינרלים להם הם זכאים. כדאי להתייעץ עם גנן הישוב
טיפול חורפי בגינה
09/02/2016 | 18:38
3
26
לפני שבוחרים גנן .טיפול חורפי בגינה.
פעולות רבות בגינה נעשות אך ורק בשיא החורף כאשר צמחים רבים "רדומים" ומוכנים לגיזום העונתי. צמחים נשירים אמיתיים כגון משמש, תפוח, אפרסק, נקטרינה, שקד וכל צמח אשר אינו רגיש לטמפ' הנמוכות של שיא החורף. צמחים מסוימים כגון ורדים וגפנים ייגזמו בסוף החורף וזאת מפני שלא נרצה לעורר בהם צימוח צעיר בתקופת הקור. ייגזמו בסוף פברואר בחוף ובתחילת מרץ בהר.
מטרת הגיזום של הצמחים הנשירים היא לשמור על צורה נוחה לקטיף ודילול ענפי הצמח לשם חדירת אויר ושמש. באופן כללי נרצה לעצב את העצים הנשירים בצורת גביע כאשר ההסתעפות הראשונה היא בגובה חצי מטר מהאדמה ואז יהיו 3-4 ענפים ראשיים הפונים לכיוונים שונים והם אילו שיתנו לצמח את צורת הגביע הרצויה. נגזום גם ענפים דקים הפונים אל מרכז הצמח. בחלק העליון של הצמח נבצע גיזום שיאפשר כיסוי העץ ברשת נגד חרקים המגנה על הפירות מעקיצות של חרקים וזבוב הים התיכון בראשם. עצים נשירים כגון אגס ומשמש נגזום קצת אחרת כאשר נניח לענף מרכזי לצמוח ללא גיזום וממנו יוצאים ענפים רבים ברווחים של כ 20 ס"מ ביניהם וכולם בזווית נכונה של 45 מעלות בקירוב בדומה לעצים "רגילים".יש למרוח משחת גיזום במקום החיתוך של ענפים בעובי הגדול מעובי עפרון כדי למנוע חדירת מזיקים ומחלות.
בתקופה זו עשבי הבר בגינה מכים שורש ומתבססים לקראת פיזור זרעים בגינה. כעת נוכל לשבש את צמיחתם ע"י קלטור האדמה ועקירת עשבים גדולים באופן ידני. נוכל לנצל את קצב הצימוח האיטי של הדשא וחוסר הצורך בכיסוחו ,כדי להוציא עשבים שצמחו עליו מתחילת החורף עד כה.הקלטור יועיל גם בהטמעת עלים שהצטברו לתוך הקרקע שכן אין אוספים את כל העלים מהגינה במשך השנה בכלל ובתקופת החורף בפרט!
בעת זו נוכל להמשיך ולשתול צמחים שונים בגינה כהכנה לאביב(למעט כאלו שרגישים לקור),לשתול עצים וורדים ולזרוע או לשתול כובע נזיר אם לא עשינו זאת עד כה.

תומר מרום-מעצב גינות מבצע
גינה מא' עד ת' 0502000135
תודה מתי אתה ממליץ לגזום ספיון?
09/02/2016 | 21:15
2
6
בחורף כשהוא ערום מעלים
10/02/2016 | 07:02
1
6
תודה
10/02/2016 | 07:51
2
שאלה של בור: מה ההבדל בין דקל ותמר? ואם אפשר תמונות להבהרה
09/02/2016 | 17:28
3
10
תמר הוא מין של דקל. דקלים נוספים : וושינגטוניה, רובליני,
09/02/2016 | 17:47
2
20
נאודפסיס, דקל קנרי, שמרופס ועוד ועוד ועוד
דקל התומר.תמר הוא הפרי.בתמונה הפירות
09/02/2016 | 19:43
20
תודה
10/02/2016 | 06:56
1
סתם יום של חול...
08/02/2016 | 18:11
2
57
וואו. מה? אירוס הגלבוע פורח כבר כעת? נו... ומה זה הגבעול
08/02/2016 | 23:45
1
20
המלופף שנראה כמו נר הבדלה?
אירוס ההיכל ממשתלת אסא. הטמנו כ- 2000 פקעות שונות ברחבי
09/02/2016 | 16:08
17
הקיבוץ. הצמח הירוק כנראה זמיוקולקאס. לא מכיר צמחי בית
פורומים חדשים בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
09/02/2016 | 14:45
 יש לכם שאלות בנוגע לבריאות הפה? מתעניינים בהלבנת שיניים?
בפורום שיקום הפה תוכלו לשאול ולהתייעץ עם מומחה מהתחום!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2555

סובלים מעור פנים בעייתי? רוצים לדעת כיצד להיפטר מפצעי הבגרות?
בואו לדבר על זה בפורום אקנה - טיפול ושיקום העור
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2103

רוצה לצמצם את היקף הבטן ולעצב את פלג הגוף המרכזי?
פורום מתיחת בטן הוא המקום בשבילך!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2548

סובלת מעור עודף? רוצה לדעת כיצד להתמודד עם התופעה?
בפורום הסרת עודפי עור תוכלו להתייעץ עם מומחה מהתחום!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2547

יש לכם שאלות בנוגע לתטא הילינג? מתעניינים בשיטת הריפוי האנרגטית העוצמתית ביותר?
בואו לדבר על זה עכשיו בפורום תטא הילינג!
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2423

פינת חמד בגינה
07/02/2016 | 08:58
3
108
שלום לכולם,

אנחנו עובדים עכשיו על הגינה שלנו ומנסים לייפות/לעצב אותה ואשמח לעצתכם.
יש לנו חלקה קטנה בגינה במידות הבאות: רוחב 170, אורך 3.5
אפשר לראות אותה בתמונה המצורפת.
הפינה נצפית בערך מכל מקום בגינה ובמיוחד מהאזור בו יושבים, אז אנחנו רוצים ליצור שם מעין פינת חמד.
המחשבה היא לשתול מאחורה, בצמוד לגדר הבמבוק צמחים יחסית גבוהים שיכסו קצת את הגדר ומלפניהם צמחים נמוכים שלא יסתירו אותם.
מה שחשוב לי שיהיו צבעוניים, מעניינים ומשובבי עין :)
וכמובן רצוי שזה לא יהיה משהו עונתי שינבול מהר ויצריך תחזוקה רבה אלא לשתול, להשקות ושזה יצמח יפה :)

אשמח לעצותיכם לגבי אילו צמחים אתם ממליצים לשתול שם וכמה.

תודה מראש!

חסרים פרטים
07/02/2016 | 09:30
2
42
מאיזה אזור אתם?
לאיזה כיוון הגינה פונה?
כמה שעות שמש?
האם יש השקיה מסודרת?
וגם מה אתם אוהבים? (פרחים? צמחי תה? תבלינים?)
עוד פרטים
07/02/2016 | 15:08
1
39
אנחנו מבאר שבע
אין הרבה שעות שמש, השמש מגיעה בעיקר ב 2-3 בצהריים
כרגע אין השקייה, אבל אנחנו כמובן נסדר את זה
מעדיפים פרחים וצמחי נוי

תודה על ההתייחסות!
גם תשובה כמו "פרחים וצמחי נוי" אינה מספקת.
07/02/2016 | 15:22
39
כי אילו צמחים תרצי? עונתיים, שיתנו כתם צבע ויקמלו תוך מספר חודשים?
או שאולי בני שיח, שיהיו ירוקים כל השנה אבל יפרחו רק בעונה מסוימת וקצרה?
ואת גם צריכה צמחים שלא זקוקים לשמש מרובה. לא ממש פשוט...
לו זה היה תלוי בי, הייתי בוחר בבני שיח, כמו רימון ננסי מהסוג הנמוך ביותר, פיטוספורום ננסי (יש ירוק ויש מגוון, אפשר לשחק עם שניהם), וננדינה, שתיתן גם גוון עלווה.
יש סוג ננדינה עם עלים אדמדמים, כשבחורף מקבלת צבע אדום עז יותר.
היות שמדובר בחלקה לא גדולה, הייתי יוצר 3 מעגלים מ-3 סוגי הצמחים השונים שהזכרתי. יכול להיות נחמד.
סליחה על הבורות, מנין היכולת לזהות צמחים בצורה מדויקת?
08/02/2016 | 09:33
1
49
לפני יום-יומיים העלתי שאלה לזיהוי לגבי 3 צמחים, וב"שלוף" קיבלתי תשובות (תודה רבה לכל המגיבים שם!!!) רציתי לדעת, מסקרנות רבה, מנין היכולת לזהות במדויק מיני צמחים? האם אין צמח שדומה לצמח אחר? כל אחד מדויק בצורתו צבעו וכו'?

(אני מדבר על זיהוי מתמונות, זיהוי ע"פ מראה הצמח)

תודה.
מניין היכולת לזהות צבעים? ומניין היכולת לזהות צליל, ולדעת
08/02/2016 | 11:09
50
שזה דו דיאז ולא סי במול?
הדבר נקרא "ניסיון חיים". ומניין הניסיון? סקרנות. אם התחלת לבחון נבטי צמחים מאז היותך ילד,
ועקבת אחרי ספרים בהם מוצגות תמונות של פרחים, עם הסבר על המשפחה ועל הסממנים 
המאפיינים את אותה משפחת צמחים ואת הצמח הספציפי, אט אט זה הופך למעין טבע שני.

כשהייתי בתיכון, ולמדנו לבצע הגדרות של פרחים, (ואם ראית פעם מגדיר, אתה יכול לדעת,
שהמגדיר בנוי על תאור כלשהו, שממנו יש 2 התפצלויות. "כן מתאים" או "לא מתאים",
או שהאפשרויות מציגות לך 2 מצבים שונים חדשים "עם קוצים" או "ללא קוצים" וכך הלאה. 
וכך אתה ממשיך לחפש תאורים שאכן מתאימים לצמח שבידך, עד שאתה מגיע להגדרה 
המדויקת שלו). אז אני בד"כ לא בצעתי את ההגדרות עפ"י איתור הסעיפים המתאימים,
ובמקום זאת, חיפשתי באלפון את שם הצמח (שידעתי שבו המדובר). מכאן, הלכתי ברוורס
עד ההגדרה הראשונה של סעיף 16. זה קיצר לי תמיד את התהליך, מכיוון שלא נאלצתי
לקרוא את ההסברים ולבחור ביניהם את המתאים. במקרים הכי גרועים, הייתי מגיע למשפחה, 
וממנה ממשיך ומגדיר עד לזיהוי הפרח, אבל זה היה נדיר.

ולגבי השמיעה האבסולוטית, אסיים בבדיחה מעט מסריחה.
ישבו 3 נגנים ואחד מהם שיחרר נפיחה. חבריו החלו להתווכח, האם היה מדובר בדו,
בסי או ברה דיאז. והנה, עבר נגן שהייתה לו שמיעה אבסולוטית. כולם קראו לעברו:
"אוף. חבל שלא היית כאן לפני חצי דקה. לו שמעת, בטח היית אומר לנו באיזה צליל
מדובר".  הוא עצר, ריחרח מעט והשיב: "חברים, עדיין לא מאוחר. לפי הריח, זה היה
סי במול".

האם הסלק בחורף מתוק יותר?
07/02/2016 | 20:33
17
בחירת עץ לגינה
05/02/2016 | 14:01
9
86
לחברי הפורום שלום,

לפני מספר שבועות התייעצתי אתכם לגבי עץ שאנו מעוניינים לשתול בגינה שלנו.

א. אני מבקש להציג בפניכם כמה עצים שאנחנו מתלבטים לגביהם ושתחוו את דעתכם.

ב. בנוסף מצורף צילום של הגינה ואשמח אם תוכלו לעזור לנו לחשוב על מיקום העץ. שמו לב שמרכז הגינה נותר הגזע של עץ הדקל שכרתנו לאחרונה. כמו כן, מדרום ומצפון אלו בניינים בני ארבע קומות, ממזרח ומערב בני שלוש קומות.

השיקולים שלנו בבחירת העץ: קל לתחזוקה, פריחה יפה, לא מלכלך (מעבר לנשירת הפריחה), פרופורציונאלי לשטח, מטיל צל. העצים שאנו מתלבטים לגביהם הם:
1. טבבויה איפה
2. צאלון (עלול להיות גדול)
3. סיגלון (עלול להיות גדול מדי)
4. שיח-אברהם מצוי (Vitex agnus-castus)
5. לגרסטרמיה הודית (Lagerstroemia indica)

תודה מראש
עמי

טבבויה גדלה לאט אבל מקסימה. עונת נשירה קצרה ואז פורחת.
05/02/2016 | 14:59
3
48
צאלון גדול מדי
סיגלון גבוה וגדול מדי.
שיח אברהם הוא לא ממש עץ ולטעמי גם לא ממש "יפה". 
לגרסטרמיה אינה עץ אלא שיח שמעוצב על גזע. תמיד תצטרך לגזום ענפים. נשירה.
לטעמי לפחות, לא ממש מומלץ כ"עץ" בודד, למרות שפורח יפה ויש זנים עם פריחה בצבעים שונים.
מה שכן, היות שהכל מוקף בבתים לא נמוכים, כצוי לבדוק כמה שעות שמש יש, אבל 
זה כמובן ישתנה כל שהעץ יצמח לגובה.
תודה. ואיפה לדעתך כדאי לשתול את העץ בגינה?
05/02/2016 | 15:03
2
16
כל החלקה הזו היא קטנטנה. מצא את המקום עם הכי הרבה שמש.
05/02/2016 | 15:48
1
20
תודה!
05/02/2016 | 15:52
12
מציעה לך למצוא מקומות שהעצים האלה גדלים כבר בשטח
05/02/2016 | 18:20
1
36
ולראות את גודלם האמיתי ואת היחס ביניהם (אין מה להשוות סיגלון לשיח אברהם...).
וגם להחליט אם אתה רוצה עץ אחד, או שני שיחים (כמו שיח אברהם ולגסטרמיה מעוצבים על גזע או שניים...).
בהצלחה
מכיוון שהיה כבר עץ במקום (וירוק עד) הייתי מעדיף לבחור עץ
07/02/2016 | 16:09
22
לא גדול ושיהיה ירוק תקופה ארוכה ככל שניתן. את האפקט הזה אפשר לקבל מהטבבויה,
שאינה גדולה במיוחד, ואולי ממגנוליה, שגדלה עוד יותר לאט. שני עצים אלה
פורחים יפה מאד וזו גדולתם.
הייתי שוקל אולי בחירה בכרבל לביד, שהוא ירוק עד, אבל אין לו פריחה בולטת.
גם הוא אינו עץ גדול במיוחד, הלבלוב מעט אדמדם והפרי אדום וקטן.
עניין של טעם.
אפשרות נוספת היא תספסיה. באזור ר"ג היא כנראה תישאר ירוקת עד (אם כי בטבעון
נושרת בחורפים קרים ובאזורים קרים מטבעון מתפגרת בחורף). החשש שלי הוא
שהעץ עלול לתפוס רוחב ומימדים גדולים מדי והוא די מהיר בצימוח שלו.
בעיניי עץ יפהפה, אבל שוב... עניין של טעם. האמת? מדובר בסוג של הביסקוס,
עם פריחה שמזכירה כותנה. https://goo.gl/DxwjHe
רגע רגע, הנה עוד שני עצים מומלצים
07/02/2016 | 15:20
2
33
שניים. עצים קטנים ויפים, לא מלכלכים כל כך (כולם מלכלכים קצת,אז מה?):  דובדבן פעמוני או דומביאה. שניהם פורחים יפה. הבעיה  היא ששניהם נחשבים נדירים במשתלות וצריך להתאמץ כדי להשיג אותם. שניהם מתאימים לכל אזורי ארצנו (להוציא אילת והערבה). אל תתפשר. חפש אותם בגוגול ותתרשם.
יש כמובן אינספור עצים וחלקם אכן יפים מאד.
07/02/2016 | 15:58
33
הדומבאה יפה מאד בפריחה, אבל בשאר השנה? לא מדהימה וככל שזכור לי, גם נשירה.
גידלתי פעם ובסוף זרקתי.
כנ"ל הדובדבן, שיפה מאד בפריחה ונשיר בחורף.
חוצמזה, הייתי מסתייג מהדובדבן, בשל רגישות כל הוורדניים לנברני גזע.
אתה הרי רוצה עץ שיאריך ימים.
תודה רבה עבור כל העצות. כרגע הכיוון הוא טבבויה, אבל בהחלט
08/02/2016 | 17:50
13
אשתף את השכנים בעצים שהצעתם ונשמע את דעתם.
תודה
עמי
האם אפשר להתייחס ללילך כאל עץ נשיר?
07/02/2016 | 15:10
1
22
יש אצלי עץ לילך קטן ששתלתי בקיץ  שעבר במקום לא מוצלח. האם בדומה לנשירים גם הלילך רדום ואפשר להעביר אותו עכשיו בחורף, במצב של שורש חשוף למקום אחר? תודה.
לילך אינו עץ אלא שיח. וכן. הוא רדום כשהוא בשלכת.
07/02/2016 | 15:25
23
בעיקרון זהו צמח ממשפחת הזיתיים. חזק ויכול להיקלט גם בזמן שיש עליו עלווה.
הסיכוי הטוב יותר הוא כמובן בתקופת השלכת.
האם יש לצמח נגע כלשהו ?
04/02/2016 | 17:04
26
151
שלום לכולם, יש לי עציץ קטן בחדר ובו צמח בשם ניצנית, על כמה עלים ישנן בליטות מוזרות (ולא ממש אסטטיות למראה) שנראות כמו סוג של נגע.

האם זה באמת כך? אם כן כיצד לטפל בבעיה האם לתלוש את העלים האלו?

תודה מראש! (מצורפות תמונות)

לא מכיר תופעה שכזו, אבל העלים נראים ירוקים, שלמים ורעננים.
04/02/2016 | 21:27
25
35
המסקנה היא לא לגעת.
אולי אלה הם הניצנים שבעטיים קרוי הצמח "ניצנית"? 
הידעת, שעלה שנופל על הקרקע משתרש ומוציא ים של שתילונים?
תבדוק בצד התחתון של העלה
05/02/2016 | 19:06
24
50
לפעמים חרקים בונים לעצמם בית על ידי עיוות העלה.
במקרה כזה תבחין בצד התחתון בקורים או בתטולה
הסתכלתי מתחת לעלה, יש רק שקע קל שמורגש בעיקר במישוש
07/02/2016 | 09:48
23
24
אין קורים ואין ביצי חרקים, העלה מתחת חלק ויש שקע קל מתחת למקום של הבליטות. בכל מקרה זה לא נראה טבעי ולא נראה כמו ניצנים, זה נראה כמו סוג של גידול/נגע וגם לא נראה ממש אסטטי.

אף אחד כאן לא מכיר את הצמח הזה? חשבתי שזה צמח בית נפוץ.

את הצמח ואת בני משפחתו אני מכיר היטב.
07/02/2016 | 13:02
22
24
האמת שתופעה כזו טרם ראיתי, ולכן גם אין לי הסבר מה קרה שם. העליתי השערה,
ולדעתי זה לא תוצאת פעילות של מזיק כלשהו.
אבל מכיוון שהעלה נראה ירוק ורענן, לא הייתי מייחס לכך משמעות יתרה.
מה שתופס את העין בצמח, אלה התפרחות הצבעוניות והבולטות. 
וממילא, מרבית הניצניות לא יפרחו יפה כל כך גם בעונה הבאה, כי בבית אין לך
תנאי גידול כמו שלהם הן זוכות בחממות.
איני רואה שום עניין או צורך לחקור את הנושא הלאה, וכפי שאפשר להיווכח, גם
שאר המומחים כאן לא הביעו עד כה דעה מגובשת בנדון.
בקישור שצירפתי, תוכל לראות ניצניות רבות. הניצנית שהדגשתי, היא ניצנית
שמתרבה משתילונים שהיא "מוציאה" בהיקף העלים. https://goo.gl/dkmWF4
תודה על הקישור, אבל זה לא נראה זה...
07/02/2016 | 13:47
21
13
כפי שניתן לראות בתמונות זה לא בהיקף העלה אלא במרכזו, ועד כמה שאני מצליח לראות זה ממש לא נראה כמו ניצנים אלא כמו נגע כלשהו שיוצר בועיות מכוערות על העלים.

ראשית, אני יודע שזה לא זה. שנית, לא ברור לי מה זה כן.
07/02/2016 | 13:49
20
17
אז אם אתה מכיר בוטנאי מנוסה, פנה אליו.
לי לא נראה ששווה לחקור הלאה, אבל אם בא לך? אשמח ללמוד.
מה שכן, זה נראה כמו גידול "טבעי" ולא כמו נזק.
האם אלה ניצני פריחה, והעלה מתנהג כאן כמו ענף?
חכה ותראה, כי אולי באמת עוד יצאו מזה פרחים.
ואגב, מישהו בקש שתבדוק את הצד התחתון של העלה.
07/02/2016 | 14:17
19
11
יהיה מעניין לראות גם צילום של חלקו התחתון, כדי להתרשם טוב יותר מהתופעה.

ראיתי
07/02/2016 | 14:36
18
14
ועניתי לו, אין לי אפשרות להעלות צילום כרגע אבל אני בספק אם בצילום תבחין בשקע שכאמור מורגש בעיקר במישוש חלקו התחתון של העלה.

את התשובה שלך ראיתי וזה דווקא מעיד על כך שזה לא מזיק.
07/02/2016 | 14:56
11
כדי לספק את שאר מרכיבי הסקרנות, הייתי מעדיף לראות תצלום ולא תיאור, אבל
אם אתה טוען שהעלה נראה חלק בחלקו האחורי, אולי זה מספיק.
אז בוא ונחכה שיגיע בוטנאי מבין עניין. יתכן שבתשובה שתקבל, תועלה גם הצעה
לבדוק את ה"גידול" תחת מיקרוסקופ... ואת זה אתה בטח לא תרצה. 
נסיתי להעלות את השאלה שלך לפורום אחר, ותראה את השיח שלנו שם.
08/02/2016 | 00:04
16
15
נסיתי ללמוד קצת על העפצים, ומסתבר שמדובר בעולם ומלואו.
08/02/2016 | 07:46
14
19
רק על עצי האלה מקננות כמה זני כנימות שיוצרות סוגי עפצים שונים.
קבל... (ואתה יכול להגדיל את התמונה ולראות "מקרוב").  https://goo.gl/GWzO5T
עכשיו אציג לך תמונה של העפץ שהכי מזכיר את ה'תופעה' שאצלך. https://goo.gl/cqQvk6
והנה השורה התחתונה: לאחר שהכנימות "בוקעות" מהעצים, התמונה נראית כך: 
הברק אובד, ונראים חורים שהיקפם משחיר.
אז... כפי שאמרתי לך כבר, המסקנה המתבקשת היא לחכות ולראות מה "יתפתח" מהניצנית הזו.
בכל מקרה, בין אוספי תמונות העפצים השונים, לא ראיתי אף תמונה של ניצנית. 
אז... או שאתה מחזיק זן חלוצי של עפץ (ונושאיו), או שהנושא לא נחקר דיו.
לצערי, ככל שנסיתי למצוא עבורך תשובה בדוקה, גם בפורום נוסף לא הצלחתי בכך..
בכל מקרה, יהיה נחמד, אם תחזור לכאן עם תמונות, כשתהיה התפתחות נוספת ב"גידולים" הללו.
אפשרות נוספת היא, שתיגש למשתלה ממנה נרכש הצמח (או למשתלה גדולה אחרת). 
יתכן, ששם תמצא אדם "מבין עניין" שיוכל להסביר לך יותר. ואתה יודע מה? "נתתי לעצמי רעיון". 
אעתיק את התמונה, ואשלח ליואב, המומחה של משתלת יגור. במידה שישיב לי תשובה
מושכלת, אעתיק לכאן. 
משה

מצאתי בינתיים כמה תמונות קצת דומות
08/02/2016 | 16:51
12
חיפשתי תמונות של עפצים על עלים.

או אולי עדיף ככה
08/02/2016 | 17:02
12
12
לפי חלק מהתמונות, נראה ש"יש מצב". חכה שיבקעו ואז תצלם.
08/02/2016 | 18:24
11
6
כבר עכשיו זה נראה ממש דוחה
08/02/2016 | 19:48
10
16
אני לא רוצה לחשוב איך זה יראה כשהם יתחילו לבקוע החוצה...    

נראה לי שאני פשוט אגזור את העלים האלו ואזרוק אותם לפח, זה בערך שליש מהעלים.

א. מעניין שבכל התמונות שצירפת, אין עלים של ניצנית.
08/02/2016 | 20:33
9
10
ב. כדאי (אולי) לוודא, שלא מדובר בזן חדש של כנימות, כי גם אם תשליך את העלים לאשפה, 
הכנימות תבקענה וזו תהיה אפשרות לרבייתן.
ג. פניתי ליואב ממשתלת יגור והעליתי את החשש, שמא מדובר ב"תגלית" שצריכה לעבור מעקב
של הגנת הצומח. כי האמת היא, שברגע שתאפשר למזיק לצאת, זה כבר יהיה צעד בלתי הפיך.
השאלה היא, כיצד אפשר למנוע זאת.

ולמרות הכל....
09/02/2016 | 08:24
8
14
כשאני מסתכל שוב ושוב על התמונות של "עפצים על עלים" ומשווה לצילום שלך, יש הבדל.
אצלך זה נראה ממש חלק אינטגרלי מהעלה. אותו ירוק. אותו ברק. כאילו משהו שנובט
מפנים העלה.
ובתמונות, מרבית העפצים נראים כ"מודבקים" על העלים. נכון. לא כולם, ובכל זאת, שום דבר מהם
לא נראה כמו התמונות שצירפת מהניצנית שלך.
אני כן מציע שנחכה לתשובה של יואב, וכן מציע שנחכה לראות מה יתפתח מהדבר הזה. 
והלוא אם תסיר כמות של מחצית מהעלים, אתה תפגע אנושות בצמח בשל פגיעה ביכולת
ההטמעה שלו, ואתה גם תהרוס לו את הצורה. אז עזוב. חכה, ואשמח כמובן אם תעדכן.
אולי זה סוג של טפיל שמתחפר בתוך העלה ויוצר גבשושיות כאלה
09/02/2016 | 09:49
7
18
בכל מקרה זה ממש לא נראה לי חלק אינהרנטי מהצמח, כמו כן כל הענפים, העלים והפרחים בצמח יוצאים מתוך גבעולים, אין כאלו שיוצאים מתוך מיקום שבו נראות הגבשושיות.

מקווה שיואב יענה בהקדם, שלחת לו מייל ?

כן. כבר אתמול. עדיין לא הגיב.
09/02/2016 | 10:39
6
4
ביררתי עם המשתלה, הם טוענים שהצמח נמצא בסטרס
09/02/2016 | 18:49
5
15
הם אומרים שהגבשושיות הן סוג של גלד (פצעים) שנוצרים בגלל לחץ פנימי בתוך העלה, והם יעלמו בקרוב כאשר הצמח יתרגל לתנאים החדשים בהם הוא נמצא.

(סביבה חדשה, עציץ קטן יותר ממה שהיה במשתלה וכו')

סטרס? מעניין מאד... הצמח נראה נהדר. לא יודע מה לומר לך.
10/02/2016 | 01:11
4
9
האמת שאני גם תוהה, האם מדובר בעפצים, אבל סטרס? אתה רואה הצטמקות בעלים? 
אובדן ברק?
צריבות בעלים?
אני לא ראיתי דבר מאלה.
ממש מוזר.
אני משמיע לו קצת מוזיקה, אני מקווה שזה יעזור
10/02/2016 | 09:42
3
1
ישנה תאוריה שאומרת שזה אכן עוזר.
10/02/2016 | 09:50
2
4
האמת שאני מכיר את המחקר הזה
10/02/2016 | 10:21
14
הוא לא בדיוק מראה שמוזיקה עוזרת לצמח לגדול טוב יותר, אלא שמוזיקה רועשת או אפילו סתם רעש גורמים לצמח לגדול טוב ויפה יותר. אחת התיאוריות אומרת שאולי הויברציות המחזוריות של המוזיקה עוזרות למולקולות של המים לזרום יותר טוב בתוך הצמח, וזאת בלי קשר ללחן או ליופיו של השיר.

מה עם יואב, למה הוא לא עונה ?
10/02/2016 | 12:12
אקרא שם יותר מאוחר, תודה!
08/02/2016 | 10:01
7
ממש אודה על עזרתכם לזיהוי 3 צמחים (ממש!) ...
07/02/2016 | 04:32
7
60
אנא עיזרו לי לזהות בוודאות מלאה מהם שלושת הצמחים הבאים, תודה רבה רבה רבה!
1. לבנדר. 2. רוזמרין. 3. פלרגוניום (ובטעות גרניום) חריף
07/02/2016 | 07:04
6
9
בוקר טוב, ותודה רק שאלה..
07/02/2016 | 08:58
5
31
מה הכוונה "ובטעות גרניום" ?

והכי חשוב - האם שלושתם ל"מאכל אדם"?
השתמשתי בהם בתה, אם זה חשוב, ולא בדקתי לפני מה כל אחד מהם (כן, טיפשי)
לבנדר ורוזמרין פחות מתאימים לתה. פלרגוניום בתה זה מעולה
07/02/2016 | 09:28
3
15
"פחות מתאימים" אבל מותרים בשתיה, נכון?
07/02/2016 | 09:35
2
11
מותרים בהחלט
07/02/2016 | 11:05
5
אכן. רוזמרין גם משמש בבישול. לבנדר לבישום.
07/02/2016 | 11:40
16
וכמובן, שאם טעים לך אפשר גם לשתות...
ראשית, נתחיל בכך, ששום דבר רע לא יקרה אם תשתה תה מאחד
07/02/2016 | 11:54
26
משלושת הצמחים הללו. ללבנדר תכונות רפואיות, ויש המלצות למה ומתי. 
אבל אם אהבת את התה? שתה לרוויה.
הרוזמרין משמש בעיקר לתיבול בשר על האש, אבל אם אהבת כתה, אחלה.
הפלרגוניום החריף נועד לשתיה כתה. יש לו טעם וריח אופייניים, שמזכירים במידה
כלשהי את טעם הלימון.
כל זני הפלרגוניום שייכים למשפחת הגרניים, ויש המכנים את הצמח הזה בטעות "גרניום חריף". 
אבל אם תלך למשתלה ותבקש גרניום חריף (או לימוני אפילו), אתה תקבל בדיוק את הצמח הזה.
להתחיל את השבוע עם צבע בעיניים
06/02/2016 | 17:30
1
57
לא להאמין - איזה יופי!
07/02/2016 | 12:28
2
עוד על גליפוסאט = החומר הפעיל בראונ=אפ טיפון ואחרים.
06/02/2016 | 10:25
3
53
עוד על גליפוסאט = החומר הפעיל בראונ=אפ טיפון ואחרים. הנה מה שטביה יעקובי ההרבולוג הראשי של הגה"צ כתב בגן ונוף
" לקהל הגננים ושאר המשתמשים בקוטלי עשבים: בתאריך 12 בנובמבר 2015 אושר על ידי EFSA - הגוף הסמכותי באיחוד האירופי ( The European Food Safety Authority) לנושאי בטיחות בחומרי הדברה ומזהמים אחרים - כי גליפוסט בטוח לשימוש ואינו מהווה סיכון מבחינת יכולתו לגרום לסרטן, אינו גורם מוטגני ואינו משפיע או מסכן פוריות ועוברים"
ועוד מוסיף בסוף טוביה ".....אפשר להמשיך ולהשתמש בתכשירי גלייפוסט בזהירות הנדרשת כמו עם כל תכשיר הדברה אחר "
אז לא לרוץ להיבהל ממהשמתפרסם ב ואי נט או בצינור לילה אצל גיא לרר.
והנה הקישור למקור באנגלית
http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4302
חשוב לדעת. והנה. בראיון עם פרופ' איתן פרידמן, הוא נשאל
06/02/2016 | 14:36
39
לגבי וירוס הזיקה. הוא השיב, שכמות המחקרים שנעשתה עד כה על תינוקות שנולדו
עם ראשים קטנים, אינה מספקת, כדי לקבוע שהוירוס הזה אכן נוראי כל כך. אבל פאניקה
עשו, וחברות התרופות תמהרנה כעת להוציא חיסונים, כדי להרוויח רווח קל. 
כדאי להבהיר
06/02/2016 | 14:55
1
34
זה פורום גינון, שרוב המשתתפים בו אינם מקצוענים בתחום, ולכן "בזהירות הנדרשת" נשמע להם כמו "אל תבלעו את זה ותשטפו ידיים בסוף העבודה". אז לא, "הזהירות הנדרשת" כוללת ביגוד מגן מלא, כפפות ומסיכה עם מסנן אוויר. אם אתה עובד ככה, יש לצפות שאכן אין סיכון בחומר הזה לאדם (זה לא כולל את החתולים שמסתובבים לך בגינה, אם יש). אם אתה חובב גינון ביתי שלא טורח על המיגון המקצועי, תחשוב רגע שוב אם אתה באמת רוצה ויכול להסתכן.
06/02/2016 | 16:56
6
משתלת סלונר,שחלקכם מכירים, מאוימת, ע"י המדינה, בגין עבודת
03/02/2016 | 14:51
17
279
שבת. אנא קיראו והפיצו

פתיחת משתלות בשבת
03/02/2016 | 23:40
114
לא רק משתלת סלונר. מישהו במשרד הכלכלה (אולי בהכוונת השר הממונה ואולי לא) החליט פתאום לכרסם בסטטוס קוו ולאכוף במשתלות את חוק עבודת יהודים בשבת. מטרת החוק אמורה להטיב עם העובד ולדאוג ליום מנוחה. אבל בפועל מדובר על אפליה כי העובדים מקבלים יום מנוחה אחר וגם אינם נדרשים לעבוד בשבת אם הם לא מעוניינים. מצד שני אף אחד במשרד הכלכלה לא מחפש ובצדק אם עובד נוצרי או מוסלמי עובד ביום השבתון שלו. הביקור במשתלה בשבת היא קודם כל תרבות פנאי ורק אחר כך מסחר. לפני כמה חודשים ניסו לכפות גם על ליגת הכדור רגל לסגור בשבת ורק הצעקה שקמה גרמה כרגע להשהיית הרעיון.
אני מניח שהלחץ הכללכלי שיכולים להפעיל חובבי הגינון קטן יותר אבל אני מקווה שאני טועה ואם קצת פוסים ושיטופים של כל אחד מאיתנו אולי נצליח לשנות את הגזרה.

מזמן לא כתבתי פה אבל קורא מדי פעם
מצרף גם צילום של המרפסת שלי שפורחת בכל השנה בזכות העבודה במישתלה

אם לוקחים לי את סלונר אני מתנצרת!
04/02/2016 | 23:13
3
65
יום חופש זה חשוב, אבל מאחר ואין לי ימי חופש באמצע השבוע, אין לי זמן אחר לנסוע למשתלה האהובה עלי, שלצערי נמצאת רחוק מכדי לנסוע אליה ביום חול. מוכנה להמיר את דתי בשביל סלונר ומשתלות שכמותה!

מה אפשר לעשות?
שנתארגן להתנדב בסלונר בשבתות?
שנחסום את הפקחים בגופנו?
איך מבטלים את רוע הגזירה?

הפעלת המשתלה ע"פ חוק עם ערבים או לא יהודים אחרים זו אחת
05/02/2016 | 06:41
2
58
החולות הקשות של היהדות "גוי של שבת".
אגב הדתיים עובדים בשבת בבתי מלון כקשרים למהדרין
זהו שביהדות יש חלוקה של "אבות מלאכה", ויש "אבות" מותרים.
05/02/2016 | 08:06
1
49
בבתי המלון, לא מקבלים כסף בשבת (ואסור להתעסק עם כסף בשבת).
בבתי המלון, מחממים אוכל בשבת, אבל זהו אוכל שבושל מראש. אז כשם שמותר להשתמש
בפלטת שבת, ככה מותר להגיש בבתי המלון אוכל בשבת כשהוא בושל לפני כניסת
השבת
ובשבת הוא רק מחומם. זה הרי קיים גם בכל מטבח צבאי.
אז כשם שעקרת הבית יכולה למזוג את האוכל לצלחות ולהגישן לסועדים בביתה, כך יכול
המלצר להסתובב בין השולחנות ולהגיש אוכל.
בשבת אסור לנגן, אבל מותר לשיר, וכמובן ששרים גם שירי הלל ליום השבת. חזנים 
מזמרים בבתי הכנסת ונערים בני 13 עולים לתורה ושרים. אז גם באולמות השמחות, 
אז גם בבתי המלון ובאולמות הכשרים, מותר לשיר בשבת ולהלהיב את הקהל, אבל
לא תראו תזמורות שילוו את השרים.
אבל במשתלות, העובדים מדריכים בשבת וגובים כסף בשבת. וזה אסור. וכדי להגיע למשתלה,
תריך מן הסתם גם לנסוע בשבת. אז הפעולה הזו אסורה הן על העובדים והן על הקונים.
חוצמזה, המשתלות הן ניסוי על מודל. יצליח? מחר זה יעבור לחנויות ההלבשה. ואם גם
זה יצליח, זה יעבור לקניונים, ולתחבורה הציבורית במקומות שעדיין קיימת (אזור חיפה
למשל). פעם, שולמית אלוני כתבה מחזה שהוצג בתיאטרון ונקרא "סטטוס קוו ואדיס".
שם הוצגו כל המעשים המטופשים ותוצאותיהם, כפי ש"נוצרו" בידי הרבנות והחרדים.
אז שם נאמר בין היתר:
1. "אוטובוס עם 50 נוסעים ונהג אחד? אסור. 10 מוניות עם 5 נוסעים ו-10 נהגים? מותר!
2. ויכוח על ילד שנולד לאמא יהודיה ואב ערבי: "הוא שלי" "לא! הוא שלי!"
אבל ויכוח על ילד שנולד לאמא ערביה ואב יהודי: "הוא שלך" "לא! הוא שלך!"
וכך הלאה. 
הקטע הרע הוא, שאת המכתבים הוציא משרד הכלכלה. שר הכלכלה הוא נתניהו,
ונתניהו כידוע, אינו אדם דתי או חרדי. עובדה שהוא גם העסיר חשמלאי בדירתו ביום 
הכיפורים. אז אם זה יצא מנתניהו, ולא מאוטוריטה דתית או חרדית, מתעורר החשש
הכבד, מה הוא יוציא מחר, רק כדי לרצות את חברי הקואליציה הרופסת שלו.
לצערי, כמות המשתלות אינה רבה במיוחד, ולכן, הפגנה של בעלי המשתלות לא תעשה
שום רושם על מי מאנשי הממשלה. אפשר (אולי) להכין פנייה באמצעות עצומה. אבל ככל
שמספר הקונים בשבת גדול, כך לא נראה לי שהם ירוצו בהמוניהם לחתום... בכל מקרה, 
לנסות אפשר וזה בחינם.

כל הקטע של הכפיה הרבנית זה תאוות שלטון
09/02/2016 | 16:02
3
הרבנים כופים את החוקים שלהם על האזרחים רק כדי להעצים את שלטונם ולהעמיק את התלות בהם רק מתוך תאוות שלטון.
ולכן הם מצאו שותף את הפוליטיקאים וביבי בראשם.
אגב מפלגת העבודה גם שיתפה פעולה עם חוקי הכפיה הדתית במדינה במשך שנים רבות והנציחה אותם ואת הסטטוס קוו החומניסטי הזה..
זה רק מתוך תאוות שלטון של הרבנים והפוליטיקאים,  לאלוהים אין שום קשר לעניין הזה.

אם פתיחת עסק בשבת לא היתה עבירה כנראה סלונר לא היו רווחיים
05/02/2016 | 08:51
11
62
אי אפשר להתיר פתיחה בשבת רק של משתלות, יש מי שהבילוי שלו זה לקנות בחנות ספרים/מוזיקה/בגדים/פרפומריה/מעדניה/מה לא.

לפי הלמ"ס תחום המסחר הוא המעסיק הגדול ביותר במדינה. אם התחום יעבור לעבוד בשבת אז יצטרכו גם לעבוד עוד מגזרים בתחומים תומכים, למשל מורים/גננות בשביל "סידור" לילדים. ואז לא יהיה מי שיצא לבילוי של שבת במשתלות. כי רק הדתיים לא יעבדו בשבת והם ממילא לא מבקרים בשבת במשתלה.

בקיצור, שבת זה היום החזק של סלונר דווקא בגלל שהם עוברים על החוק, כי אם לא החוק הזה אז שבת היה עוד יום עסקים פחות או יותר רגיל. המודל העיסקי שלהם בנוי על זה שמעלימים עין מכך שהם עוברים על החוק, והם צריכים להבין שהחגיגה הזו נגמרה.

אז תסגור גם את האולמות ואת בתי המלון, בלי תירוצים
05/02/2016 | 10:50
9
40
ומבלי לומר שמה שנעשה שם זה כשר. ואז... נראה את כל הנהנתנים הדתיים מסתגרים רק 
בחדר ביתם. ללא חזנים. ללא שמחות וללא אוכל טעים.
מה זה קשור לבתי מלון ומה זה קשור לכשרות
05/02/2016 | 12:23
8
47
מותר בשבת גם לפתוח מסעדות, קולנוע, תיאטרון, טיולים מאורגנים וכו', מה להם ולכשרות. עסק של משתלה הוא סוג של חנות ואם כל החנויות היו פתוחות בשבת אז הפדיון של המשתלה בשבת היה כמו ביום שישי שבו רוב המגזרים לא עובדים פרט לאילו שעובדים בשבת + מסחר + חלק מבתי הספר (במועצה האזורית שלנו גם בתי ספר סגורים בשישי), פחות מה שקונים אצלם דתיים.

לא באתי להתווכח על השאלה מה צריך להיות פתוח בשבת ואתה לא יודע מה דעתי בנדון שאתה אומר "אז תסגור". כן באתי לטעון שהטענה של סלונר היא צבועה - הרווח שלהם הוא לא בגלל שהם עובדים בשבת אלא בגלל שהם עוברים על אותו חוק שבזכותו מגיעים אליהם קליינטים, גם אם יום המנוחה היה יום ראשון. ראה מאבק AM:PM בפיצוציות.

מחר מארגנים מפגש מחאה לפני שערי המשתלה הסגורים בשעה
05/02/2016 | 13:39
7
52
1:30 אנחנו נבוא לשם 3. וזו לא רק המשתלה הזו אלא כולן . וישנה בעיה שמשתלה שמעסיקה לא יהודים (= גוי של שבת - מנהג  הזוי ולא יהודי) יכולה לפעול בשבת ושם ללמ"ס לא חשובים תנאי המנוחה לעובדים.
המשתלות מתארגנות במסגרת הארגון לגננות ונוף לפעולה לקבלת אישור עבודה בשבת.
השר האחראי בנינין נתניהו גם לא מאפשר תחבורה ציבורית בשבת . לו זה לא מפריע לנסוע בשבת, הנהג והמאבטחים כן עובדים בשבת.
נא דייק באיות שמו. כבר מזמן שונה ל"נהנתניהו".
05/02/2016 | 15:53
6
14
05/02/2016 | 18:48
2
ביכולת לרכוש דירה, ביבי פגע זה מכבר וממשיך לפגוע.
06/02/2016 | 09:30
4
36

בביטחון? נו באמת. בהתחלה אמרו שמדובר כאן רק בפעילות של בודדים, שאינם מאורגנים בשום ארגון.
לא פתח. לא חמאס. סתם בני אדם שקמים בבוקר ומחליטים שהיום יוצאים עם סכין. 
אבל הנה. צץ כבר מחבל שאינו נער, אלא אב לילדים, והנה, צצו כבר 3 מחבלים שפעלו יחדיו, 
בתכנון, וכשהם גם מצויידים בנשק חם. ולאחריהם הופיעו עוד שניים שהגיעו יחדיו. 
הרבה ביטחון ביבי מספק לציבור. הרבה מאד ביטחון, וזה, אחרי שהציבור מחא כפיים 
לביבי, בכל פעם שהוא רק אמר את המילה "ביטחון" בתעמולת הבחירות שלו.

ומה הצחיק אותי בימים האחרונים? לפני כשבוע, הייתה כתבה בערוץ 2, בה הראו, 
שתעמולני הליכוד לא ישבו בחיבוק ידיים. הם שלחו בשקט בשקט אלפי מסרונים לכל מי
שהם ידעו שהם אנשי ימין. הם פעלו "מתחת לרדאר", ולא השמיעו את קולם בתקשורת.
אנשי הסקרים, שניסו לנבא איזו מפלגה תנצח במערכת הבחירות הזו, כלל לא ידעו 
על הפעילות הזו, וכך, גם ביום הבחירות, ביום בו אסור להמשיך ולעסוק בפרסומת 
בחירות, הם שלחו עוד ועוד מסרונים, שנסתרו מעיני אלה שאינם אוהדי ימין, ולכן, איש
מבין "עוכרי השמחות" של הליכוד לא היה מודע כלל לקיומם של המסרונים, ואוהדי
הליכוד הרי לא דיברו על כך...  אז הנה ההסבר, איך ומדוע ניצח הליכוד במערכת 
הבחירות
הזו, בניגוד מוחלט לקביעת הגברת מן החי ומן הצמח.

אז יומיים לאחר פרסומה של אותה תכנית, קמה זהבה גלאון, וקראה לחקור, הכיצד
זה פעלו אנשי הפרסום של הליכוד בניגוד לחוק. אבל היא שכחה, שראש הממשלה
בכבודו ובעצמו, לקח את החוק לידיו, וקרא לציבור בטלוויזיה, ממש במהלך יום הבחירות,
כשהוא מספר בפאניקה על הערבים, שבאים בהמוניהם לקלפיות, וזעק שחייבים 'להציל
את המצב' ולקום ולהצביע ביתר שאת, כדי להינצל מכנסת ערבית רחמנא לצלן.
אז את זה לא צריך לחקור?
ואני תמיד שאלתי, מי היה זה שהירשה לאיש להופיע בתקשורת, ביום הבחירות, כדי לקרוא
לציבור?היכן נשמע כדבר הזה? 

אז על זה, זהבה ושלושת הדובים שתקה. ומתי היא נזכרה לקרוא לחקירה? שנה אחרי הזמן?
הלוא עד שתוקם וועדת חקירה (ובטוח גם שלא תוקם), היא תוקם בעוד שנה,
ותפעל שנה, ועד אז, או שממילא כבר נמצא את עצמנו בתוך מערכת בחירות חדשה,
או שהממשלה תקרוס עוד קודם לכן.
אז איך אומרים? נו... באמת! 

ובתוך כל הבלגן הזה, קם ראש הממשלה, שמחזיק גם בתיקי שרים נוספים, ומכריז, 
שהמשתלות חייבות להיסגר בשבת. האיש נהיה קפדן מהאפיפיור, והוא מנסה להרשים
את חבריו החרדיים לקואליציה, ביכולתו למנוע חילול שבת. 

אז ככה בדיוק, מכרסם ביבי בכל החירות שניתנה לציבור, וביחד עם זה, הוא מתעתד
גם לפגוע בפרנסתם של רבים. 
מעט אנשים הגיבו עד כה למהלך, וגם אם יבואו מפגינים שיעמדו היום בפתחי המשתלות
הסגורות, זה לא יועיל במאום. כי מה שראש הממשלה הזה עושה כעת, כשהוא פועל, 
נגד ציבור קטן, הוא ימשיך ויעשה בעתיד נגד ציבורים גדולים יותר. אבל ככל שישתקו, 
זה כבר יהיה מאוחר מדי!

מניר עוז באנו למחאה 3 חברים השתתפות עירה
06/02/2016 | 17:13
2
16
כל הכבוד רן. באמת כל הכבוד על המאמץ. אבל השאלה, מי
06/02/2016 | 17:59
35
הנציח את המחאה הזו, האם זה ישודר בטלוויזיה, ואיזה רושם זה יעשה על הנהנתן. 
לדעתי? גם אם ישודר, זה לא יזיז לו אף שערה במקום אינטימי.
לצערי ביליתי במיטה מצוננת
07/02/2016 | 11:03
19
אשמח לעידכון אם יהיו צעדים נוספים למחאה
מצד שני אני זוכר שהיו תקופות הרבה יותר גרועות
09/02/2016 | 16:18
2
באיטפאדות הקודמות עם האוטובוסים המתפוצצים.
וכלל שלל הפיגועים החדירות הטילים והקטיושות מאז קום המדינה(אפילו אם תרצה מאואות תרפ"ט) ועד היום אף פעם לא היה שקט מפיגועים.
גם לפני ה"כיבוש"  היו צלפים בירושליים שהיו יורים סתם באנשים שעוברים ברחוב, היו הפגזות של הסורים מרמת הגולן על הגליל.
בקיצור הממשלה לא אשמה, וביבי לא אשם, והכיבוש לא אשם, מי שאשם זה השכנים המילטנטיים שלנו שחיים במהפכות מתמידות ומלחמות מתמידות מאז ומעולם.
 תראה את האביב בערבי , ומה הם עושים אחד לשני בסוריה ובעיראק ... נראה לך שעמים כאלה ששוחטים אחד את השני בלי חשבון כל הזמן , אתה חושב שבאיזו סיטואציה הם יהיהו נחמדים אלינו ?
לדעתי זה לא נכון
07/02/2016 | 11:02
26
ליד ביתי יש הרבה משתלות, חלקן פתוחות בשבת וחלקן לא, ואני נוהגת לקנות שם בקביעות כשאני צריכה 'משהו קטן' - איזה תבלין נוסף לערוגת התבלינים, או עציץ רקפות פורח...

אבל סלונר... סלונר זו חוויה אחרת.
אני מגיעה לשם לעיתים רחוקות, אבל כל פעם מתכוננת לזה מראש עם רשימות ונטענת באנרגיות...
אין מה להשוות את מגוון הצמחים, את מבחר הגדלים שבהם הם מגיעים ואת הידע המקצועי של העובדים (לא סתם יש להם כל כך הרבה עובדים), וזאת במחיר סביר ביותר.
זה נכון גם לגבי משתלות אחרות כמו גבעת ברנר, וונדי וכו'. זה כמו להשוות את המכולת השכונתית למרכז קניות ענק
אז המשתלות ה'שכונתיות' - אפשר להגיע אליהן גם בימי עבודה, והיתרון התחרותי שלהן הוא הקרבה לבתי המגורים, האפשרות 'לקפוץ רגע לקנות משהו קטן' . למשתלות הגדולות יש יתרון תחרותי של מגוון ומקצועיות. יש כמובן גם את משתלות הבוטיק שלהן יש יתרון תחרותי של התמחות בנישה מסוימת.
לכל סוגי המשתלות יש מקום וקהל, והפתיחה של סוג אחד בשבת לא מונעת ריווחיות מהסוג האחר.

אלון מצוי גדול בשימור בתוך מרכז מסחרי
05/02/2016 | 03:05
7
67
קודם חתכו את כל השורשים במרחק 4 מטר מהעץ (צמח בלי השקיה)
שמו מערכת טיפטוף שלפעמים עבדה אבל בעיקר שפכו מים מצינור כיבוי.
עכשיו עשו דק מעל הבריכה של העץ כך שבכל מקרה מי גשם הוא לא יראה יותר.
איך לשמור על העץ ? איזו השקיה הכי פחות מזיקה? העץ גדול בן יותר מ300 שנה.
להביא דחוף מומחה.אצל פקיד היערות יש רשימה של מומחים
05/02/2016 | 06:34
3
41
גם עודף השקייה(= מחסור באויר) עלול להזיק כאשר העץ לא קיבל בעבר השקייה.
אפשר לשמור על העץ מתחת לדק.
העץ בתכנית שימור ובקרוב אני מביא לשם את המדען הראשי של קקל
05/02/2016 | 09:04
2
37
במסגרת תכנית לשימור ושיקום אוכלוסית האלונים.
קיוויתי לקבל מידע לא המלצה להביא מומחה. אבל כנראה אין הרבה מומחים לאלונים בארץ. לגבי אלונים עצם ההשקיה של עץ שגדל בעל גורמת לרקבונות שורש כנראה בגלל יציאה משיווי משקל של המערכת שורש - מיקוריזה. פיטריות סימביוטיות הופכות לאלימות כנראה.
יש גם בעיה די חדשה באלונים שעוד לא הוגדרה שגורמת לתמותה די מהירה ונראית פטריה גם כן גם בעניין הזה אני מתכוון להכניס את המדען של קקל למערכת לימוד כל שהי. אולי אקבל ממנו אפשרות לשלוח דגימות למעבדה על חשבון הברון
יופי עכשיו אני רואה שאתה לא הדיוט (לא אידיות חלילה) בתחום
05/02/2016 | 18:44
1
26
לי ניסיון רב בעצים אבל לא עם אלונים. הכתובת של קק"ל מעןלה, עסקו הרבה בהעתקת אלונים ושימורם (היערן זיידן),  התיעץ גם עם יצחק הלאור ודני אלמליח להם ניסיון רב גם עם אלונים והם לא מופיעים כאן
אם אתה רוצה את פרתיהם התקשר אלי 0547916602

שבת שלום
וסליחה חובב משום מה לא שמתי לב שזה אתה
05/02/2016 | 18:53
27
שבת שלום

זה לא רק השקייה. זה גם איוורור. אנשים שוטים!
05/02/2016 | 10:44
2
18
אביבן שותים זה ב ת'
05/02/2016 | 11:36
1
10
בד"כ איני טועה, אם כי קורה שאני "מחליף אותיות" כי איני
05/02/2016 | 16:01
30
מאלה שלמדו להקליד. אבל במקרה הזה, ממש לא טעיתי וכך רציתי לכתוב מראש.
אתה מוזמן לקרוא שוב ולהבין את כוונתי.
חם בפורומים של תפוז
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
זוכים בספר צביעה
זוכים בספר צביעה
שתפו אותנו ביצירות שלכם עם הילדים ותוכלו לזכות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מזונות לילדי
מזונות לילדי
מה שיעור המזונות שעלי לדרוש מבעלי אחרי 27 שנות...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
מרגיש הורה רע
מרגיש הורה רע
עכשיו בפורום, ``אני נתקל במצבים שגורמים לייאוש...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
הודעות נבחרות
Flix וידאו
יבוא 4 U
חברת יבוא 4 U
מיטב הדברות
מיטב ההדברות הדברת מזיקים
פורום הדברת מזיקים
מזיקים בבית?בואו לדבר
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה