לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'חיפוש ילדים או נכדים של בלה פוליאסטרו'
חיפוש ילדים או נכדים של בלה פוליאסטרו
26/06/2017 | 14:10
4
72
ביקשו ממני לעזור.
מחפשים צאצאים של בלה פוליאסטרו גבריאלי בת יוסף.נולדה ב רוסיה ב 1897. למדה רפואה ברוסיה. נשלחה לפוליבטין ב 1926 כי מהפכנית( בימקום סיביר). עבדה כרופא. נפטרה ב 1941.
ידוע שהייתה לב בת.שנולדה בערך ב 1936-1937. מצאתי את המצבה שלה .
אולי יש למישהו רעיון אך למצואה את הילדים שלה?
תודה מראש.
לובה.

לצפיה ב-'"מצאתי את המצבה שלה" .של בלה שא של הבת.'
"מצאתי את המצבה שלה" .של בלה שא של הבת.
26/06/2017 | 14:27
3
45
לצפיה ב-'באתר חב' קדישא היא רשומה בשם - גבריאלי בילה'
באתר חב' קדישא היא רשומה בשם - גבריאלי בילה
26/06/2017 | 16:42
2
41
לצפיה ב-'תוד ענת'
תוד ענת
26/06/2017 | 17:01
1
34
כן ראיתי.
כתבתי להם בקשה לבדוק מי טיפל בקבורה.היא מתה ב 1941. לא יודעת איך אז רשמו או לא
לצפיה ב-'לובה, כמה שאלות.'
לובה, כמה שאלות.
26/06/2017 | 23:12
10
מה המקור לכך שהיתה לה בת?
היכן נולדה הבת, בישראל או בחו"ל?
פוליאסטרו זה שם הנעורים וגבריאלי זה שם הנישואין מבעלה?
לצפיה ב-'אהרן מגד'
אהרן מגד
26/06/2017 | 13:18
1
39
שלום,
נפגשתי במשהו שמציק לי:
כולנו מכירים את חתן פרס ישראל - אהרן מגד
https://www.geni.com/people/Aharon-Meged/600000000...

על פנינה רום מקיבוץ אלונים פחות יודעים
https://www.geni.com/people/Pnina-Romm/60000000023...

בדברי ההספד של ביתה - רמה (רום) מופיע המשפט הבא:
"...כך הכירה אמא את אהרן מגד. השניים נישאו אך החבילה התפרקה לאחר כשנתיים...."
http://www.alonim.org.il/objDoc.asp?PID=343037&OID...

משהו שאולי תומך בכך הינו פרסום הנישואין של פנינה ובעלה בנימין רום
"ורנר בנימין רום (חיפה) ופנינה מגד לבית גרינר (חיפה)
http://www.jpress.nli.org.il/Olive/APA/NLI_heb/get...

מעבר לכך לא מצאתי דבר.

האם מישהו נתקל/ מכיר את הסיפור ויכול לאמת המידע?

בברכה
                              רוני

לצפיה ב-'מה יודע אייל מגד? עבר מירושלים לחיפה. בטח לא יהיה קושי לאתר'
מה יודע אייל מגד? עבר מירושלים לחיפה. בטח לא יהיה קושי לאתר
26/06/2017 | 17:17
14
לצפיה ב-' נפתח פורום טיולים בגיאורגיה וארמניה '
נפתח פורום טיולים בגיאורגיה וארמניה
( לעמוד שלי בתפוז )
26/06/2017 | 13:12
1
 משפחות עם ילדים, טיולי בנות, צעירים, דתיים והגיל השלישי: גיאורגיה הפכה להיות היעד החם לחופשה מגוונת ולנו יש פורום חדש שיעזור לכם לתכנן את הטיול המושלם  היכנסו לפורום טיולים בגיאורגיה וארמניה
לצפיה ב-'משפחת amrar'
משפחת amrar
25/06/2017 | 09:16
6
83
היי אני דור שלישי לניצולי שואה סבי וסבתי אינם חיים סבא נולד ברובנו וסבתא באודסה מחפשת לדעת אודות מה עברו במהלך מלחמת העולם השנייה שם משפחתי)(לפני נישואים) אמרר
 פניתי לשגרירות פולין בישראל ועמותת ליוצאי רובנו נכון להיום לא מצאתי שום תיעוד אשמח לעצה למי לפנות או אם מישהו מכיר את שם המשפחה שלי? סבא פנחס אמרר בן שלמה. סבתא חנה.
תודה

לצפיה ב-'משפחת amrar'
משפחת amrar
25/06/2017 | 09:24
5
59
הסיפור הוא סבוך סבתא הייתה נשואה למישהו אחר לפני השואה וכך גם סבא ידוע לי ששם הנישואין הראשונים שלה היו אלטמן לבעלה קראו שלמה אלטמן וככל שידעה הוא נספה 
סבא היה נשוי והיו לו 4 בנים הוא סיפר שכולם נספו כולל אישתו ילדיו ואמו אבל אני לא מבינה איך אין תיעוד לכלום בשום מקום לא מופיע שם המשפחה אני בחיפושים כבר כמה חודשים ולהיכן שלא פניתי נתקלת בשלילה
לצפיה ב-'שאלות'
שאלות
25/06/2017 | 19:43
4
39
אולי יש נתונים נוספים?
האם ידוע ששמו של הסב היה אמרר מלכתחילה (אולי הוא שינה את שמו; זהו שם נדיר, וייתכן שהוא ראשי תיבות)?
מה שם אמה של חנה (אם לא ידוע - ייתכן שקראה לבנותיה אם היו בשמות הוריה)?
מי הן ציפורה וצביה אמרר? דודותיך?
האם דור הביניים לא ידע את שם הנעורים של הסבתא חנה?

לצפיה ב-'כפי שידוע לנו'
כפי שידוע לנו
25/06/2017 | 20:54
3
46
כפי שידוע לנו שם המשפחה הוא אמרר ואינו שונה כך טען גם סבא שלי ז"ל. סבתא חנה אמרר בת לייב וציפורה ז"ל הייתה נשואה לפני השואה והיה לה בן ששמו גרישא אלטמן הוא לצערי לא חיי גרישא נפטר פה בארץ בגיל 42 לצערי. כיום הסיפור שאני יודעת שאיך שהוא היא הצליחה לברוח עם גרישא ובעלה שלמה נספה בשואה היא פגשה בסבא בפולניה ושם התחתנו.
אין לי מושג מה שם המשפחה של סבתא בניעורייה
יודעת רק אלטמן לאחר הנישואים הראשונים שלה.
סבא פנחס אמרר בן שלמה ופרידה ז"ל היה גם הוא נשוי לפני מלחמת העולם השנייה היו לו 4 בנים ידוע לי שעבד בעבודות כפייה לפי הסיפורים שסיפר היה מכסה את הבורות הרג ומיישר את האדמה ידוע לי שעבד המפעל לייצור סבון ושאישתו בניו ואמא שלו נספו בשואה הוא הצליח לברוח דרך יערות ופגש את סבתא בפולין.
לאמא של סבתא קראו ציפורה למיטב ידעתי וכן לאבא שלי יש אחיות בשם ציפי וצביה אבל הדור השני לא יודע פרטים נוספים מעבר למה שאני יודעת.
תודה

לצפיה ב-'ניסיון'
ניסיון
25/06/2017 | 23:28
2
40
הוריה של סבתא חנה היו לייב ופייגה (גם לדודתך ציפורה קראו פייגה לפני שעברתה את שמה; שינוי השם מופיע ברשת).
איננו יודעים את שם משפחתם.
אנחנו משערים שגרו באודסה.
חיפשתי ביד ושם - לייב ופייגה מאודסה. התקבלו ארבע תוצאות מתחום שנות הלידה הסביר:
קורנבלו, דונדה, סיגינור וגרשנזון.
האם אחד משמות המשפחה האלה מצלצל מוכר? 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
26/06/2017 | 00:11
1
37
את שינוי השם ראיתי בילקוט הפירסומים.
לגבי שמות המשפחה שמצאת, אברר עם בני משפחתי, אם אחד מהם
מצלצל מוכר.
תודה רבה:)
לצפיה ב-'בוקר טוב'
בוקר טוב
26/06/2017 | 10:56
23
דיברתי עם אבא שלי הוא לא מזהה שום שם משפחה כי בעצם הם לא יודעים אותו אולי אם יש אפשרות לברר את שמות ילדיהם יהיה ניתן לזהות אילו מהמשפחות הם שלנו.
אבא שלי ליאון לייב אמרר נולד בלגניצה פולין ב- 47.

לצפיה ב-'רבי שמואל זילברשטיין מקוסטופול '
רבי שמואל זילברשטיין מקוסטופול
23/06/2017 | 09:58
5
99
אי שם בעבר הוצעה באתר של מכירות פומביות סדרת-תמונות. ע"ג התמונות מופיעים כיתובים, ומהמעט שהובא באתר ניתן להבין שמי שכתב את הטקסט בגב התמונות הוא קרוב-משפחה, ואף נקב בקשר המשפחתי של הדמויות השונות אליו.

בין התמונות קיימת ככל הנראה תמונה של הדוד, רבי שמואל זילברשטיין מקוסטופול (תר"כ - תרצ"ב). ע"פ המידע שהצטבר ברשותי עד כה רבי שמואל מקוסטופול הוא  ככל הנראה אחד מאחיו של רבי ישראל אהרן זילברשטיין ממזריטש (נולד בתרכ"ב), ושניהם היו בניו של רבי אשר זילברשטיין. המדובר בצאצאים של פעריל (בת רבי אשר מסטולין ונכדתו של רבי אהרן הגדול מקרלין), אשר נישאה בזוו"ש לרבי ישראל מאוסטרהא (אוסטרוג), שהוא זה שמביא את השם זילברשטיין אל המשפחה.

אני מנסה למפות את הצאצאים השונים של פעריל ורבי ישראל מאוסטרהא בגזרת הזילברשטינים (אצלנו כותבים ב-י' אחת) בתקווה שאוכל להבין היכן בדיוק משתלבים הזילברשטינים שלי בעץ.

אגב, לרבי שמואל זילברשטיין מקוסטופול היה בן בשם רבי אשר זילברשטיין (נקרא ע"ש סבו), רבי אשר זילברשטיין שימש כרב בקוסטופול לאחר פטירת-אביו. אחיו, נתן זילברטשיין, המוזכר באתר, עלה ארצה בשנת 1922. הוא לא נפצע בימי הפרעות בתרצ"ח כפי שמוזכר באתר של המכירות הפומביות אלא נפצע קשה בירושלים בשנת תש"ח (1948), ומת בבית-החולים כחודשיים מאוחר יותר. הוא קבור בהר-הזיתים, אולם מצבתו שחוקה ובלתי קריאה. כך או כך לנתן לא היו צאצאים.

אני מביאה לכאן את הפרטים המובאים באתר של המכירות הפומביות. בנוסף, צרפתי הגדלה של התמונות המובאות באתר. אפשר לראות שבאחת מהן יש כיתוב, ומופיע בה סבו של מי שרשם את הכיתובים בגב-התמונות. בשנייה אין כיתוב, ואיני יודעת במי המדובר.

https://www.kedem-auctions.com/he/node/5343

לאור הטקסט בקישור והקשרים המשפחתיים האם ניתן לנסות לייחס את כתיבת-הטקסט למישהו מסוים? האם דרך המשפחות השונות כאן יש לי אפשרות להגיע לצאצאים של אחת או יותר מהמשפחות כדי לנסות להתקדם עם המיפוי של משפחתו של הרב שמואל זילברשטיין מקוסטופול?

כל סיוע יתקבל בברכה.
ושבת שלום,
שרי

לצפיה ב-'שבוע טוב שרי'
שבוע טוב שרי
25/06/2017 | 01:31
4
50
אז ככה,
בהנחה שמדובר על לוט מסמכים\תמונות שנמסרו ע"י מקור יחיד בלבד,
ובהנחה שבית המכירות לא יכל לנדב מידע נוסף על המקור,
ובהנחה שאת מעונינת להגיע לבני המשפחה שמסרו את החומר ו\או שבידם חומר אחר וכדו',
-אזי, אם לא הולך דרך הזילברשטיינים, כדאי לנסות דרך הדוד יעקב פישל פלדנקרייז.

כאמור נרצח וכו' אולם הותיר אשה ובת:

האשה, שמה דבורה:

נטמנה בבית העלמין נחלת יצחק:

א. שימי לב למידע נוסף בתצלום המצבה.
ב. כמובן, אולי אצל הח"ק תמצאי מידע נוסף.
ג. בבית העלמין נחלת יצחק ישנן מצבות נוספות של פלדנקרייזים שעל מצבתם נזכר "אוסטרה-וואהלין", אז אולי דרך בני משפחתם אפשר להתקדם.

עיתונות היסטורית לא בדקתי אבל בטח יש משהו מהתקופה וכו'.

מסכים שזה 'להרחיק נדוד' -
אולם זה מה שעושים כשנרמז רק הדוד...

בהצלחה!
לצפיה ב-''
25/06/2017 | 21:28
3
18
אכן, החיפושים שלי היו תחילה בכיוון של משפחת פלדנקייז (שאגב, רושמת את שמה בלועזית כפלדנקריז, ולכן אני מחפשת את 2 צורות-הכתיב בעברית). חיפשתי, בין השאר, גם באתרים הקשורים בארכיון פתח-תקווה ובבסיס-הנתונים של בית-העלמין סגולה, אך לא צצו פרטים כלשהם. 

בחיפוש הראשוני שלי משום מה לא צצה דבורה, אלמנתו של יעקב פישל פלדנקרייז, אך כעת גיליתי עוד מספר פרטים אודותיה. אגב, הקבורים בנחלת-יצחק הם בהחלט קרובי-משפחה: אריה הוא אחיו של יעקב פישל שנרצח, ושיינדל היא רעיתו של אריה. ברוך ומשה הם הבנים. לא התאפקתי ובדקתי אם משה הוא דר' משה פלדנקרייז, אבי שיטת הפלדנקרייז, ואכן כן (והוא גם היה שכן שלא גר רחוק מאיתנו, כפי שקורה תמיד...). היתה עוד בת בשם שרה, שנפטרה ונקברה כנראה בירושלים. 

ממה שקראתי אני מבינה שדר' משה פלדנקרייז היה גרוש ללא ילדים, כך שיתכן שהתמונות הן חלק מהעזבון שלו. בכל מקרה אנסה לאחוז בקצות-החוט החדשים ואולי מכאן יצוץ מי שיוכל לספק קצת יותר מידע על אבות-המשפחה באוסטרהא.

במקביל, אני מתכוונת לעיין שוב בספר "מזכרת לגדולי-אוסטרהא". עיינתי בו בעבר הרחוק, די בתחילת-הדרך, אך מאז נוספו מעט נתונים ועוד אי אילו שמות, כך שאולי תצוצנה תובנות חדשות בקריאה מחודשת. 

כך או כך, אם למישהו יש רעיונות גם ביחס לשמות הנוספים שהועלו בקישור שהבאתי, אשמח לכל רעיון. 

שוב תודה,
שרי
לצפיה ב-'אפשר גם...'
אפשר גם...
26/06/2017 | 12:12
2
19
1. לחפש לפי פלדנקראוז, פלדנקרויז, וכן הלאה.
2. ליצור קשר עם הרב אביש שור, חוקר קרלינסטולינאי ותיק.
בטח הוא יוכל לסייע עם הזילברשטינים.
אשלח במסר פרטי את כתובת המייל שלו.
לצפיה ב-'תודה, אבל...'
תודה, אבל...
26/06/2017 | 12:22
1
24
אתה זה שקישרת ביני לבין הרב אביש שור בשעתו.

מאז נותרנו בקשר. באחת הפעמים ששלח לי ברכה לשנה החדשה, כתב לי: מי ייתן שהשנה אוכל סוף סוף לסייע לך כפי שאת סייעת לי עד כה.

אמנם לא הייתי עימו בקשר בתקופה האחרונה, אך כשצצים נתונים חדשים ואפילו רמזים פוטנצאיליים אני בהחלט מתייעצת עימו. בעבר אף טרח להתייעץ למעני עם הויזמן, שבאחד מספריו מופיע הפרק "גזע קודש הקרלינית" עם פירוט-הצאצאים. מקווה שבסופו של דבר משהו יצוץ.  
לצפיה ב-'בהמשך לשיחתנו היום....'
בהמשך לשיחתנו היום....
26/06/2017 | 22:59
8
אם מישהו כתב "דוד" אודות הרב שמואל זילברשטיין מקוסטופול, אזי אפשרי שזה אחד מילדיו של אחיו הרב ישראל אהרן זילברשטיין ממזריטש.
לרב ישראל אהרן זילברשטיין היה בן, הרב אשר זילברשטיין, לוס אנג'לס, נפטר ב 1973.
אבל לפי התגובות שם, הנתון הזה כבר ידוע לך ובטח ביררת עם בני המשפחה.

כעת גוגל לחש בלאט, שלרב ישראל אהרן זילברשטיין היתה גם בת בשם רבקה (זילברשטיין) שנישאה לרב יונה הוכמן, וגם היא נטמנה בבית העלמין נחלת יצחק. נוסח המצבה מפורט מאוד. נפטרה 1963.
יש סיכוי שהיא זו שכתבה על התמונות אודות הדוד שלה (אחי אביה) הרב שמואל זילברשטיין וכו'.

במיי הריטג' יש עץ משפחה של משה הוכמן 1918-1994, שהוא בנם של יונה ורבקה הוכמן הנ"ל (כלומר, נכד לרב ישראל אהרן זילברשטיין).
למשה הוכמן היתה אחות (שהיא בת של רבקה הוכמן, ונכדה של הרב ישראל אהרן זילברשטיין) ששמה ציפורה יגאל (יגאל שם משפחה) ונפטרה ב 2007, נטמנה בבית העלמין ניר דוד.
כדאי לפנות למנהל העץ המשפחתי ולנסות לברר על הענף המשפחתי מצד אח של סבא \ סבא-רבא שלהם.

בנוסף,
בפוסט הראשון כתבת שלרב שמואל זילברשטיין היה ג"כ בן בשם אשר שג"כ היה רב.
האם את בני משפחתו מצאת?

כמו כן, בטח לקחת בחשבון שלא מחויב שיש קשרי משפחה בין פלדנקרייז וזילברשטיין. (למרות שפעמיים שונות ישנה התייחסות כ"דוד").
כלומר, תמיד יכול להיות שמדובר בלוט תמונות משפחתי מעורב, דהיינו חלק מהתמונות הן צד רבני של אחד מבני הזוג והחלק האחר של התמונות שייך לצד השני, ואז האזכור הכפול של "דוד" יכול להתחלק בין בני הזוג, דוד לכל אחד.
לצפיה ב-'נפגשים עם פרופ' רות בן ישראל בפ"ת ביום ד' הקרוב בשעה 18:30'
נפגשים עם פרופ' רות בן ישראל בפ"ת ביום ד' הקרוב בשעה 18:30
25/06/2017 | 14:03
250
פרופ' רות בן ישראל תרצה על משפחתה בעקבות ספרה הגדת רות - מאין אני באה ולאן אני הולכת, בסניף פתח תקווה של עיל"ם בשיתוף ארכיון פתח תקווה. הגנאלוגיה המשפחתית מעוטרת בשמות ידוענים חתני פרס ישראל ומגדולי מדעני ישראל והיא מקבילה לתולדות ישוב ארץ ישראל בעת החדשה. המפגש כרגיל במוזיאון לתולדות פתח תקווה. חברי הפורום מוזמנים.
לצפיה ב-'זכאות לדרכון פולני או רומני'
זכאות לדרכון פולני או רומני
24/06/2017 | 19:25
1
62

שלום
סבא שלי יליד רומניה  העיר צרנוביץ עכשיו זה אוקרינה.
סבא נפטר לפני 4 שנים.

סבא רבא שלי נולד בוונגרוב, פולין. עלה לארץ בשנת 1933
ואמא שלי מנסה להשיג לה ולילדים שלה דרכון של האיחוד האירופאי.
מישהו יודע מה השלבים
מה המסמכים שצריך להמציא? 
אם אין תעודת לידה של סבא- מה יכול להיות תחליף?
מודה לעונים

לצפיה ב-'כתוב אלי באישי'
כתוב אלי באישי
26/06/2017 | 13:52
13
לצפיה ב-'www.moshavot.com'
www.moshavot.com
23/06/2017 | 10:52
2
85
היה אתר בזמנו בשם הזה, שעסק במושבות באזור חרסון. אינני מגיעה להכנס אליו. זאת בעיה ידועה? יש פתרון?
לצפיה ב-'האתר לא קיים כבר'
האתר לא קיים כבר
23/06/2017 | 14:02
1
98
התיעוד האחרון שלו ב"ארכיון האינטרנט" הוא מלפני 4 שנים, אפשר להכנס לארכיון ולראות דרך שם מעט מהתוכן.

הסרט המתעד את המסע לחרסון נמצא כאן

וכתבה המתארת את המסע שנערך לשם.
לצפיה ב-'בעקבות הכתבה'
בעקבות הכתבה
24/06/2017 | 17:59
49
תודה על תשובתך. בקרתי בארכיון וקראתי את הכתבה.
האם יש למישהו פרטי התקשרות של דר" יורי מניקולאיב, שחקר ואף הוציא ספר על הקהילות, או של מישהו אחר הגר בנהר טוב. 
המשפחה, אותה אני חוקרת אודותיה, לא עלתה ארצה אלא יצאה לצרפת ולארגנטינה.

לצפיה ב-'יונית מחפשת את אבא שלה, יורה טופיילו'
יונית מחפשת את אבא שלה, יורה טופיילו
23/06/2017 | 10:08
4
95
אולי מישהו מכיר/ שמע/ יודע אם אבא שלי חי או מת, הוא ואמי התגרשו בקישנייב שבמולדביה בשנת 73, הוא חתם על ויתור עלי כדי שאמי תוכל להעלות אותי לארץ, שמו יורה טופיילו הוא אמור להיות כבן 70
תודה 

לצפיה ב-'הצעה קטנה...'
הצעה קטנה...
23/06/2017 | 10:49
1
80
מומלץ שתכתבי את שמו של אביך באותיות לועזיות, כדי להקל על מי שירצה לעזור לך.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
23/06/2017 | 18:02
52
, כנראה yura tupailo או yura tupaylo
לצפיה ב-'רישום הגירושין'
רישום הגירושין
24/06/2017 | 15:01
1
50
שאמור להיות בעיריית קישנייב ודאי מכיל פרטים נוספים על ההורים כולל כתובת אחרונה ושם האב.
נסי לבדוק באמצעות שגרירות מולדובה מה כתובת העיריה ופני אליהם לקבלת הרישום.
לצפיה ב-'תודה רבה:)'
תודה רבה:)
24/06/2017 | 21:05
14
לצפיה ב-'מי יכול להבין - רישום פטירה של סבא רבא שלי'
מי יכול להבין - רישום פטירה של סבא רבא שלי
23/06/2017 | 14:35
8
109
סבא רבא שלי, שמואל יוסט נפטר בטרנובז'ג, פולין ב 21.4.1925.
ידעתי זאת מזמן.
מצאתי את רישום הפטירה ויתכן שיש ברישום משפט היכול אולי לתאר את סיבת המוות, או כל פרט אחר עליו.
ניסיתי לזהות את האותיות במטרה להשתמש בתרגום של גוגל ולא הצלחתי.
אשמח מאד,
תודה!
לאה
לצפיה ב-'לאה, יש כאן רק חלק שכולל תאריכים (כנראה ביחס למספר נפטרים)'
לאה, יש כאן רק חלק שכולל תאריכים (כנראה ביחס למספר נפטרים)
23/06/2017 | 16:55
7
44
כדאי להעלות את כל הדף שאיתרת ולכוון אותנו אל מספרו של הרישום הרלוונטי. כך גם אפשר יהיה לקרוא את הכותרות של העמודות, זה מאד מסייע בפענוח. 
לצפיה ב-'תיקון: אני אכן רואה שזוהי תעודת-הפטירה שלו'
תיקון: אני אכן רואה שזוהי תעודת-הפטירה שלו
23/06/2017 | 18:24
2
43
אבל עדיין כדאי להביא את כל הדף לצורך השוואה בעת הפענוח. במבט ראשון אני רואה שזו פולנית ולא גרמנית. 
לצפיה ב-'ניסיון לפענח'
ניסיון לפענח
23/06/2017 | 18:42
1
43
בהעדר-הכותרות של העמודות, הנה מה שנראה לי (לאור פענוח של תעודות רבות אחרות):

תאריך-הדווח: 22 באפריל 1925. השם בהמשך הוא שמו של הרופא שדווח על הפטירה

תאריך-הפטירה: 21 באפריל 1925
מקום-הפטירה: טרנובז'ג

תאריך-הקבורה: 25 באפריל 1925
מקום-הקבורה: טרנובז'ג

הנפטר: שמואל יוסט

בהמשך כתוב כנראה מקצועו. עדיף לחכות לדוברי-פולנית, אבל בינתיים: המילה השנייה נראית כמו rytualny וההמשך: בטרנובז'ג. מניסיוני עם התעודות, פעמים רבות המילה rytualny מופיעה בהקשר של מקצוע דתי כלשהו, ע"פ רוב שוחט. האם ידוע לך במה עסק סבך?

בהמשך שוב מופיע בעמודה התחתונה טרנובז'ג, אך מכיוון שלא מופיעה הכותרת של העמודה איני יכולה לדעת למה זה מתייחס.  

לצפיה ב-'תאריך-הקבורה צ"ל 23 באפריל (ולא 25 באפריל) 1925. '
תאריך-הקבורה צ"ל 23 באפריל (ולא 25 באפריל) 1925.
23/06/2017 | 18:43
19
לצפיה ב-'שרי תודה רבה, הנה הדף המלא '
שרי תודה רבה, הנה הדף המלא
23/06/2017 | 21:34
3
48
שרי ,
מצרפת את הדף המלא, עם הכותרות שנשמטו לי. ובעיקר החלק האחרון.
יש שם רישום פטירות של נפטרים אחרים, אולי דרך הבנת כתב ידו של הכותב ניתן יהיה להתחקות אחר הנאמר ברישום.

הסבא רבא שלי שמואל יוסט , (שאת נכדו הרב מאיר יוסט עזרת לי לאתר לפני כ 8 שנים)...שמואל יוסט נפטר ב 21.4.1925 . הוא היה חזן, מלחין, ו...שוחט., כפי ששיערת!
תודה רבה עבור הסיוע!
לאה

לצפיה ב-'הכותרות של העמודות מאשרות את הפענוח שלי'
הכותרות של העמודות מאשרות את הפענוח שלי
23/06/2017 | 21:51
2
52
אשר למקצועו של שמואל יוסט, נראה לי שאכן הכוונה לשוחט. הפענוח שלי: rzeznik rytualny. באחד התרגומונים מצאתי שבפולנית שוחט זה rzeźnik. אגב, זו ממש המקבילה לביטוי המקובל באנגלית לשוחט במובן הדתי - ritual slaughterer.

שתי העמודות האחרונות מתייחסות למקום בו התגורר הנפטר ומספר-הבית, אך מופיע רק המקום, ללא מספר-הבית. 

שמחה שיכולתי לסייע בסגירת-מעגל במשפחת יוסט... 
לצפיה ב-'מודה לך מאד שרי '
מודה לך מאד שרי
24/06/2017 | 07:08
1
40
 האם סיבת המוות רשומה?   לי נראה שלא רשומה סיבת המוות.
האם כך?
ושוב,
תודה,
לאה
לצפיה ב-'הקדמת אותי, לאה'
הקדמת אותי, לאה
24/06/2017 | 13:52
40
התכוונתי לשאול אותך האם את בטוחה שהורדת ושמרת את כל הרישום. ע"פ רוב הרישומים הללו מתפרשים ע"פ 2 חצאי-הדף, ויתכן שהורדת רק חצי מהרישום. 

בד"כ בחצי השני של הרישום מופיעים פרטים כדוגמת הגיל בעת הפטירה, סיבת-הפטירה, המצב המשפחתי, ולעיתים מופיעות גם הערות בעמודת-ההערות. כדאי מאד לבדוק אם אכן הורדת את כל הרישום.

אגב, אני נוהגת להוריד את הרישומים הללו ולשמרם כקובץ תמונה (JPEG). זה מקל עלי אח"כ "לשחק" עם הרישום במידת-הצורך, משום שחלק מהרישומים שאיתרתי היו מאד דהויים ובלתי קריאים כמעט, באחרים הרשם שפך כוס תה, ולעיתים (רבות מדי, למרבה הצער) כתב-היד בלתי נסבל. 
לצפיה ב-'עזרה בפענוח מצבה'
עזרה בפענוח מצבה
23/06/2017 | 21:02
59
אודה לעזרה - עד כה הצלחתי לפענח רק מס' מילים בודדות:
פ"נ איש
חשוב ???
??? נפטר
??? בשנת
???

לצפיה ב-'www.moshavot.com'
www.moshavot.com
23/06/2017 | 10:48
56
אינני מצליחה להכנס לאתר הזה. זאת בעיה זמנית? ידועה? יש כתובת אחרת?
לצפיה ב-'מחפשים את הדודה היחידה שלא נספתה Cywia לבית DYM היגרה לארה"ב'
מחפשים את הדודה היחידה שלא נספתה Cywia לבית DYM היגרה לארה"ב
21/06/2017 | 11:54
7
84
מבקשת עזרת החברים באיתור צאצאיה של CYWIA לבית DYM אשר נולדה סביב 1905 ב JASLISKA POLAND לאליעזר וחיה. צביה היגרה לארה"ב (1922?). על כרטיס ההגירה מופיע גם דודה PHILIP ZOBROWSKI המתגורר בברוקלין .
צביה היתה אחותו היחידה של ליפא, מבין 88 ילדי המשפחה שלא ניספו. האחייניות בארץ מבקשות סיוע באיתור בני הדודים, ככל שישנם. אודה על כל סיוע
לצפיה ב-'מי שמילאה את הדפים, הינה אחת האחייניות שמחפשת :('
מי שמילאה את הדפים, הינה אחת האחייניות שמחפשת :(
21/06/2017 | 14:27
32
לצפיה ב-'מבוקש FRANK L HILL בנה של SYLVIA NEE DYM'
מבוקש FRANK L HILL בנה של SYLVIA NEE DYM
21/06/2017 | 16:10
4
58
בעזרת חברים, הצלחתי לעלות על עקבות הבן. עתה אבקש סיוע במציאתו או את צאצאיו... FRANK יליד 1934. 
לצפיה ב-'שם מאוד נפוץ אבל אולי פראנק לייזר?'
שם מאוד נפוץ אבל אולי פראנק לייזר?
21/06/2017 | 19:46
3
40
יש אדם בן 83 בשם Frank Lieser Hill
בלוס אנג׳לס קליפורניה. חיפוש בגווגול יעלה כתובת
לצפיה ב-'Sylvia Dym Hill'
Sylvia Dym Hill
21/06/2017 | 21:57
1
51
נפטרה בלוס אנג׳לס קליפורניה ב 20 למרץ 1988
תאריך לידה 21 למרץ 1905
שם האב Dym
שם האם Schnitzer
California death index, familysearch.org

לצפיה ב-'אחד מאתרי מציאת אנשים מציין שקרוב משפחה אפשרי של פראנק הנ"ל'
אחד מאתרי מציאת אנשים מציין שקרוב משפחה אפשרי של פראנק הנ"ל
21/06/2017 | 22:44
50
הוא Frank C Hill
זה ביחד עם מקום פטירת האם מעלים את ההסתברות שפרנק לייזר הוא בנה של סילביה לבית דים 
לצפיה ב-'מי יזהה את המסמך המזהה?'
מי יזהה את המסמך המזהה?
21/06/2017 | 01:17
2
219
שלום לכולם,

לא מזמן גיליתי שלמאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה ביד ושם (נמצא בבטא) נוספו מסמכים סרוקים ומידע מתוך מאגרי מידע שונים מעבר לדפי העד שהיכרתי. כמובן שזה גזל ממני שעות שינה רבות בתקופה שלאחר הגילוי אבל זה היה שווה כל רגע...

בין השאר, בחיפוש אחר מידע רלוונטי על משפחתי בריגה, מצאתי כי נסרקו דרכונים של יהודים שנאספו על ידי משטרת ריגה בשנים 1919-1940.

פרט לדרכונים, נסרקו גם מסמכים מהסוג המצורף שבהם פרטים אישיים ואף תמונה (במסמך שצירפתי מדובר בסבא רבא שלי). באתר הם מסווגים כ"דרכון" אך די ברור שזה לא כך.

מישהו יודע מהו המסמך הזה? אולי תעודת מעבר או בקשה להוצאת דרכון?

מעבר לכך, אשמח לעזרה בהבנת הפרטים שנדרשים במסמך ואולי גם קצת ממה שכתוב :)
מה שהצלחתי להבין:
בצד שמאל, פרט לתמונה, יש את השדות האלו:
* האזרחות (?) - בדוגמה שלי: לטבית
** שם (מורכב משם פרטי, שם האב ושם משפחה. לאישה נשואה גם שם נעוריה) - בדוגמה שלי: קושליס (יקותיאל) בן שמוילס (שמואל) דולגיצר.
התאריך בו נרשמה התעודה. בדוגמה שלי: 18.6.1921

בצד ימין הצלחתי להבין רק את הסעיפים האלו מתוך העשרה:
1. תאריך ומקום הלידה - בדוגמה שלי: 1878 בריגה.
2. מקום מגורים נוכחי - בדוגמה שלי: ריגה.
3. לאום - בדוגמה שלי: עיברי (יהודי)
10. חתימה (?)
מישהו מצליח להבין את השאר?

תודה רבה!
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
21/06/2017 | 22:07
40
אמנם הקישור לאתר הקשור בלטביה מתאר מסמכים מ 1900 בלבד (Riga Passport and Travel Documents Registration List 1900), אבל הרעיון ברור. הדוגמאות מליטא נותנות את הכיוון הכללי (אף אחת לא זהה...).

מצאתי הסבר נוסף על המסמכים האלו בקישור הזה והנה תמצית ההסבר:
“Index of Rīga internal passport holders, 1918-1940”. “Internal passport” is important – in the interwar period, this was a document that everyone over the age of 15 was supposed to have as proof of identity. Not only did it record one’s vital statistics – photograph, birthdate, birthplace, father’s name – but also addresses that the person lived at, stamps confirming participation in different elections, and so on. An internal passport can really help track someone who moved around a lot because of this.
לצפיה ב-'"הכר את החוקר" מפגש החודש בירושלים 28.6 18:00'
"הכר את החוקר" מפגש החודש בירושלים 28.6 18:00
21/06/2017 | 15:53
2
81
הינכם מוזמנים למפגש החודש של הסניף הירושלמי, ביד יצחק בן צבי. יום שלישי 28 ביוני 18:00, הרצאה מרתקת של חברנו צמח יעקובסון שירצה על חקר משפחתו העניפה בין פולין, בלרוס, ליטא, טרנסילבניה, שוודיה, נורווגיה וישראל...
בנוסף יתארח אילן שטייר "אורג סיפורים אישיים ומשפחתיים" על תהליך עבודתו באמצעות דוגמאות. ניתן להתרשם מעבודתו של אילן באתר : http://www.makinghistory.co.il/
לצפיה ב-'הבהרה - יום ג' 27.6 או יום ד' 28.6? אנא תגובתך'
הבהרה - יום ג' 27.6 או יום ד' 28.6? אנא תגובתך
21/06/2017 | 16:18
1
18
לצפיה ב-'27/6 יום שלישי, תודה על ההערה.'
27/6 יום שלישי, תודה על ההערה.
21/06/2017 | 16:24
16
לצפיה ב-' פורומים מקצועיים מתחדשים - יש את מי לשאול הכל '
פורומים מקצועיים מתחדשים - יש את מי לשאול הכל
( לעמוד שלי בתפוז )
21/06/2017 | 12:33
4
 מסוכסכים עם השכן על רכוש משותף? מתמודדים עם דייר סרבן תשלום? 
מומחה בפורום ועד בית- בתים משותפים מחכה לשאלות שלכם

נתקלתם במקרה של רשלנות רפואית? אתם צריכים ייעוץ משפטי בנושא? עו"ד מהתחום מחכה לייעץ לכם בפורום רשלנות רפואית

העסק נמצא בקשיים כלכליים? צריכים ייעוץ פיננסי? פורום הלוואות לעסקים וייעוץ עסקי זה המקום בשבילכם

הקריירה נתקעה? מתקשים למצוא כיוון תעסוקתי בחיים? בפורום ייעוץ קריירה מחכים לכם בקוצר רוח וישמחו לייעץ לכם

בעיות ראייה, משקפיים, מולטיפוקל, עדשות ראייה, צילינדר -  מומחה אופטומטריסט כאן בשבילכם בפורום עדשות מגע ומשקפיים 

הבניין שלכם עומד לעבור תמ"א 38? לא יודעים מה הזכויות שלכם בפרויקט פינוי בינוי? היכנסו לפורום תמ"א 38 והתחדשות עירונית ותקבלו תשובות להכל

מתמודדים עם בעיות בעסק? רוצים להתייעץ לגבי קידומו? בפורום עסקים תימצאו פיתרונות להכל
לצפיה ב-'שם משפחה: מטושק. למישהו יש מושג מה מקורו?'
שם משפחה: מטושק. למישהו יש מושג מה מקורו?
18/06/2017 | 22:58
19
55
כלומר, באיזה שפה יכול להינתן שם משפחה כזה ?
האם מישהו שמע על שם כזה?
לצפיה ב-'שם משפחה מטושק MATUSZEK'
שם משפחה מטושק MATUSZEK
19/06/2017 | 11:07
3
58
יואל  דרורי

אני    חושב  שזה   פולני    אבל    אברר  אצל   ידידים

מה  פרוש
לצפיה ב-' אחכה לתוצאות הבירור'
אחכה לתוצאות הבירור
19/06/2017 | 12:03
2
23
לצפיה ב-'MATUSZEK jewisz indexing poland'
MATUSZEK jewisz indexing poland
19/06/2017 | 13:36
41
מאת  יואל   דרורי

לפי  רישום   ב   JRI   POLAND

יש   תיעוד   ב  11  ישובים   בפולין     את  השם   מטושק

איזו   פרטים  יש  לך     
מייל  שלי     YOEL437@WALLA.COM
לצפיה ב-'לי יש אדם ששם משפחתו מטושק'
לי יש אדם ששם משפחתו מטושק
19/06/2017 | 20:21
27
יש כאן תעלומה כלשהי שאיננה ברורה לי.
לצפיה ב-'לפי גוגל'
לפי גוגל
19/06/2017 | 11:10
6
46
יש עיירה בפולין בשם "טושק" והיתה בה התיישבות יהודית מאמצע המאה ה-17 ויש בה שרידי בית עלמין יהודי. לפי זה יתכן שהשם הוא על דרך הפשט מישהו שמקורו מהעיירה טושק. פלי.
לצפיה ב-'מעניין, שניכם מתיחסים לפולין'
מעניין, שניכם מתיחסים לפולין
19/06/2017 | 12:06
5
48
מעניין אם יש מישהו שנושא שם משפחה זה.
לצפיה ב-'מטושק'
מטושק
19/06/2017 | 12:24
2
51
בקרית-שאול קבורים בני-זוג ששם-משפחתם מטושק. אפשר לראות שהגבר (שהוא זה ששמו במקור מטושק) אכן היה מפולין: 

https://billiongraves.com/grave/שמחה-בינם-בנימין-מטושק/16652154#
לצפיה ב-'אני רואה שהקישור לא עבר היטב'
אני רואה שהקישור לא עבר היטב
19/06/2017 | 12:26
34
נסי להיכנס לאתר BillionGraves ולחפש ע"פ שם-משפחה מטושק.

לצפיה ב-'כן, ראיתי את קברי בני הזוג. תודה !'
כן, ראיתי את קברי בני הזוג. תודה !
19/06/2017 | 20:19
18
לצפיה ב-'ברישומי חברה קדישא תל אביב'
ברישומי חברה קדישא תל אביב
19/06/2017 | 14:24
1
38
יש 3 נפטרים עם שם משפחה כזה, שניים ילידי פולין ואחד יליד הארץ
פלי
לצפיה ב-'מעניין, רישומי חברת קדישא ת"א אינם מלאים'
מעניין, רישומי חברת קדישא ת"א אינם מלאים
20/06/2017 | 05:33
25
בצד מצבתה של מטושק אסתר, שנפטרה בי"ח טבת תשל"ו (22.12.1975),
ניצבת מצבתו של מטושק שמחה בינם (בנימין) שנפטר בכ"ד טבת תשל"ב
(11.1.1972). ההפניה למצבותיהם בזכותה של שרי סילבר (ראו הודעה למעלה).

ברישומי חברת קדישא תל-אביב, מופיעים שלושה נפטרים בשם המשפחה: מטושק.
שמו של שמחה בינם (בנימין) - אינו מופיע ברשימה.
מעניין למה.
לצפיה ב-'ועכשיו אשתף אתכם בדבר תעלומה שאינני מוצאת לה הסבר'
ועכשיו אשתף אתכם בדבר תעלומה שאינני מוצאת לה הסבר
20/06/2017 | 05:53
4
65
הבהרה: השמות הר"מ בדויים על ידי, מלבד השם מטושק.

ניצול שואה עלה לארץ בשם: מנחם גלר בן משה ושרה שמו מלידה.
לאחר זמן נישא כאן, בארץ בשם מטושק מנחם, בן משה ושרה (כך בתעודת הנישואין).
כלומר, שמו הפרטי של האדם ושמות הוריו  - נכונים.
שם משפחתו אינו נכון שכן שם משפחתו  גלר והוא נישא בשם מטושק.

להבנתי,
רעיתו - נשואה (למישהו בשם מטושק מנחם).
הוא עצמו - מנחם גלר, למעשה רווק היות ונישא בשם מנחם מטושק וכך יכול הוא להינשא בשנית ללא צורך בגירושין.
האם אני צודקת.
 מדובר במקרה אמיתי. כאמור, מלבד מטושק - את כל השמות האחרים בדיתי מליבי. עדיין אינני מבינה את השלכות הדבר ולכן, אינני מעלה כאן שמות אמיתיים.

אגב, ממה שדליתי עד כה - אינני מוצאת אינדיקציה כלשהי שרשימת חב' קדישא ו/או המצבות של בני משפחת מטושק - קשורים לעניין. אין בהם כדי לסייע בידי להבין ולפענח את התעלומה, לצערי.

לצפיה ב-'מטושק'
מטושק
20/06/2017 | 11:21
40
את מה ששאלת עכשיו,היית צריכה לכתוב בתחילה,ולא לשאול רק,על שם משפחה?אם היה רווק?איך יכול היה להנשא בשנית?אם כבר ?אשתו נישאה בשנית?והיא רשומה בודאי בתעודת הנישואין,קשה לענות על חידה.
לצפיה ב-'כדי לנסות לסייע, יש צורך לבחון את הרישומים המקוריים'
כדי לנסות לסייע, יש צורך לבחון את הרישומים המקוריים
20/06/2017 | 11:41
44
אם הם ברשותך - את מוזמנת לשתף אותם כאן (תוך הסתרת פרטים אישיים). אם אין הם ברשותך - כדאי לנסות להשיג אותם.
לצפיה ב-'התייחסות לנקודות שהעלית'
התייחסות לנקודות שהעלית
20/06/2017 | 18:47
1
40
 ראשית, השאלה הראשונית ששאלת היתה ביחס למקורו של שם-המשפחה מטושק, ולפיכך נענית בקשר לכך ורק לכך, משום שלא העלית את הסוגיה הקשורה בתעלומה. מהתגובות השונות עולה שככל הנראה בד"כ המקור בפולין. 

בבסיס-הנתונים של החברה קדישא ת"א ומחוז-המרכז נפלו לא מעט טעויות, הן ביחס לשמות, והן ביחס לתאריכים. בעבר התכוונתי לפנות עליהם כשגיליתי טעות או שתיים, אך אז הבנתי שיש כל כך הרבה טעויות, שזה לא ריאלי. לאחרונה חזרתי לחפש באתר, ושמחתי לגלות שטעויות רבות שגיליתי בעבר תוקנו, כך שאולי הם ערכו/עורכים "מקצה שיפורים" (יש לקוות...).

אשר למטושק, הבעל מופיע באתר, אך נרשם תחת השם מטושיק. איך גיליתי? כשאת מחפשת מטושק, אשתו מופיעה באתר. בתחתית-הפרטים נרשם לצד מי נקברה. בין השאר קבור לצידה בעלה, אך הוא רשום תחת השם מטושיק. כשאת "מקליקה" על שמו או, לחילופין, מחפשת באתר "מטושיק", את מקבלת את פרטיו של שמחה בונים מטושיק: http://tinyurl.com/y6veehsh

לעניין התעלומה, איני בטוחה שהבנתי נכון: את בטוחה שאותו מנחם גלר הרווק הוא מנחם מטושק הנשוי לגברת. האמנם? אם זה כך, השאלה אם אכן בוודאות ידוע לך שלא נישא לאותה גברת. אולי שינה את שם-משפחתו מסיבה כזו או אחרת, ונישא תחת השם החדש? ואם מוכר לך במהלך-חייו בשם גלר, אולי שינה שמו, אך חזר לשם-משפחתו המקורי? בכל מקרה, בבסיס-הנתונים המכיל פרטים אודות אנשים ששינו שם-משפחתם אין אישוש לכך, אך המאגר מוגבל לשנים מסוימות, ולא ציינת על איזו תקופה מדובר.

כך או כך, לטעמי יש לבחון גם את האפשרות של נישואים פיקטיביים. בעבר נדון כאן הנושא, אולם בד"כ היה מדובר בנישואים פיקטיביים שנערכו עוד בחו"ל ע"מ לנצל סרטיפיקטים לעלייה ארצה. איני זוכרת אם היה דיון בפורום גם בנושא של נישואים פיקטיביים בארץ, אך לא מן הנמנע שמסיבות כאלו ואחרות היו גם בארץ נישואים פיקטיביים. אני מציעה לך לחפש בארכיון הפורום "נישואים פיקטיביים" ולעבור על השרשורים השונים, אולי יצוצו שם רעיונות רלוונטיים. 

לצפיה ב-'תודה למשיבים ולמעירים'
תודה למשיבים ולמעירים
20/06/2017 | 20:06
36
א. רציתי לברר מקור שם המשפחה - מטושק - כדי להבין מהיכן נלקח. לאחר   
    שהופניתי על ידכם, מצאתי כי לא אוכל להתבסס על המצאי שנמצא.
ב. ייתכן ולא הבהרתי המצב לאשורו:
    אני מכירה את בני הזוג הנשואים, הקימו בית ומשפחה בארץ. הם נישאו בתחילת
    שנות החמישים, בארץ. אין מדובר בנישואים פיקטיביים.
ג. שם משפחתו של הגבר, מנחם גלר (שם שהוא פרי דמיוני, כאמור) מופיע בכל
    מסמכיו הרשמיים: כך עלה ארצה, כך הופיע בחייו ורק בתעודת הנישואין מופיע
    כמנחם מטושק. כפי שכתבתי, שמות הוריו המופיעים בתעודת הנישואין - נכונים.
ד. הזוג שנישא, עפ"י תעודת הנישואין הוא מטושק מנחם עם הרעיה שחי עמה
    כל השנים (כאמור, אין מדובר בנישואין פיקטיביים).
יוצא מכאן: שברישומים הרשמיים במדינה - בת הזוג רשומה כרעייתו של מטושק מנחם.
בעלה, ששמו הוא: מנחם גלר אינו רשום כנשוינ כלל.
כאמור לא מדובר בנישואים פיקטיביים, טרום קום המדינה לצורך עליה ארצה. זה קרה לאחר קום המדינה, כאן בישראל.
אכנס וארפרף בארכיון פורום בנוגע ל"נישואים פיקטיביים" רק כדי להתעדכן. אולי אבין משם משהו שלא עליתי עליו עד כה.
שוב - תודה !

לצפיה ב-'גם מגרמניה, לא רק מפולין...'
גם מגרמניה, לא רק מפולין...
21/06/2017 | 12:12
1
16
לצפיה ב-'האם התכוונת כי השם מטושק גם מגרמניה?'
האם התכוונת כי השם מטושק גם מגרמניה?
22/06/2017 | 07:05
17
אם כן, אנא - מהיכן המידע?
לצפיה ב-'חייבת לשתף אתכם....'
חייבת לשתף אתכם....
25/06/2017 | 23:56
6
לפני מספר דקות סיימתי לצפות בסרט שהוקרן ב-YES, סרט בשם "החנות מעבר לפינה", סרטו של ארנסט לוביטש בכיכובם של ג'יימס סטיוארט ונרגרט סוליבאן מ-1940.
סרט מחמם את הלב, נפלא ומומלץ.
המפתיע, מבחינתי, היה - כשקראתי כי שמו של בעל חנות המתנות, חנות בה מתרחשת העלילה, הוא: מטוצ'ק (Matuschek).והחנות נמצאת בבודפשט, הונגריה.
כך התגלה לי מה שחיפשתי: מטוצ'ק (שעוּוָת לעברית, במסמך שבידי למטושק) הוא שם הונגרי. תגלית זו מתאימה לידוע לי על נושא השם.
וכך, צפייה תמימה בסרט ישן הביאה אותי לפיענוח רמז קטנטן בסבך תעלומה גדולה. 
לצפיה ב-'בית העלמין בצפת'
בית העלמין בצפת
18/06/2017 | 16:30
10
120
האם נערך מיפוי של בית העלמין בצפת, ואם כן, היכן וכיצד ניתן להשיג משם פרטים?

האם יש פנקסים של החברא קדישא בצפת? אם כן, היכן הם נמצאים ועל איזה שנים?

באופן כללי, למי ניתן לפנות בבקשות למידע על בית העלמין בצפת?
לצפיה ב-'בית-העלמין בצפת'
בית-העלמין בצפת
18/06/2017 | 18:10
8
81
במועצה הדתית בצפת קיימים רישומים חלקיים, אולם מי שעוסק במיפוי שיטתי של בית-העלמין הוא אלי בן-טובים. אלי משקיע רבות במיפוי, ונרתם לסייע במסירות אדירה. הוא אף רשם בעבר הודעה בפורום, וביקש שיפנו אליו, שכן הפניות הללו מסייעות לו, לדבריו, במיפוי. אלי אף השאיר בפורום פרטים ליצירת קשר עימו: 

טל': 052-6409616
דוא"ל: eli_bt@walla.com
לצפיה ב-'תודה'
תודה
18/06/2017 | 23:28
7
38
תודה רבה על המידע, אנסה לפנות אליו.

האם הרישומים במועצה הדתית הם רק מקום המדינה או גם מלפני כן?
לצפיה ב-'הרישומים במועצה הדתית גם מלפני קום-המדינה'
הרישומים במועצה הדתית גם מלפני קום-המדינה
19/06/2017 | 12:29
6
46
בשעתו ניסיתי להסתייע בהם ע"מ לאתר פרטים אודות קבורתו של הסבא רבא שלי, שנפטר בשנת 1916. איתרנו מספר שמות שיכולים להתאים, ובעזרת אלימינציה נותרנו רק עם אפשרות יחידה. בדיעבד הסתבר שהפרטים לא היה קשורים לסבא רבא שלי אלא למישהו אחר. 

המידע, כאמור, חלקי ביותר, ונשען על מיפוי ישן שניסו לעשות. צריך לקחת בחשבון שרבות מהמצבות שם מצבן בכי רע. רק בעזרתו של אלי בן-טובים נתגלתה המצבה של הסבא רבא שלי, שנמצאה שמורה במצב מדהים! 

אגב, באילו משפחות אתה מתעניין בצפת?
לצפיה ב-'משפחות סג"ל, פרידפערטיג, קאלישער. צפת'
משפחות סג"ל, פרידפערטיג, קאלישער. צפת
19/06/2017 | 16:29
5
44
לבקשתה של שרי סילבר אני מציין את המשפחות שאני מתענין אודותם בצפת

תודה על כל עזרה
לצפיה ב-'משפחת סג"ל'
משפחת סג"ל
19/06/2017 | 18:17
4
48
כנראה שהיתה יותר ממשפחת סג"ל אחת. בכל מקרה, יש אצלי קשר נישואין לבת למשפחת סג"ל:

האח הצעיר של הסבתא רבתא שלי, לוי גורוחובסקי, נישא ללאה סג"ל מצפת. לאה היתה ביתו של אברהם יצחק סג"ל, סופר סת"ם שעלה ארצה מרומניה, אימה של לאה היתה פייגה לבית כהנא, ילידת צפת, ביתו של הרב ברוך כהנא, שנשלח לצפת ע"מ לסייע בשיקומה אחרי הרעש של שנת 1837.

אל פרידפערטיג יש גם כן קשר עקיף כלשהו, אני צריכה לנבור בנתונים. 
לצפיה ב-'יש בידי קבצי אקסל מצפת'
יש בידי קבצי אקסל מצפת
19/06/2017 | 20:19
2
62
הנה דוגמא לסג"לים שקבורים שם.
מי שמעוניין שיפנה אלי בפרטי ויקבל את הקובץ.

אילן
לצפיה ב-'תודה, שלחתי לך מסר.'
תודה, שלחתי לך מסר.
19/06/2017 | 21:18
27
לצפיה ב-'האם הקובץ שבידך מכיל את רישומי כל הקברים הממופים?'
האם הקובץ שבידך מכיל את רישומי כל הקברים הממופים?
20/06/2017 | 07:42
27
לצפיה ב-'גם אצלי במשפחה יש סג"ל מצפת - '
גם אצלי במשפחה יש סג"ל מצפת -
25/06/2017 | 15:03
6
לפי הסיפור במשפחה -
סבתא רבתא של אבא שלי (איננו יודעים את שמה הפרטי) עלתה לקראת סוף ימיה מפולין / רוסיה, כנראה מאיזור bibrka , מחוז Lviv, אל צפת, על מנת להיקבר בה.

שם המשפחה שלה היה סג"ל.  

ברישומי jewish gen  וכו' יש עשרות סג"לים (אם לא יותר) במחוז Lviv במאה ה-18 וה-19, כך שקשה מאוד לחפש ולמצוא במדויק, לצערי.
לצפיה ב-'מיפוי בית העלמין בצפת - המועצה הדתית'
מיפוי בית העלמין בצפת - המועצה הדתית
19/06/2017 | 15:43
60
לפני 20 שנה הייתי בקשר עם המועצה הדתית בצפת. סיכום הממצאים:
  • רישומי הקבורה המקוריים אבדו בנסיבות מעוררות מחלוקת
  • בראשית שנות ה-50 של המאה הקודמת נערך סקר מצאי מצבות על פי השטח עצמו.
תוצאות הסקר נמצאות במועצה הדתית וניתן לחפש בהן. למותר לציין שהסקר כולל רק מצבות שהיו במצב קריא באותו זמן. אלי בן-טובים יודע טוב יותר, והוא שמצא עבורי את המצבה של סב-סבתי.
לצפיה ב-' נפתח פורום גיוס והשקעות בחברות סטארטאפ '
נפתח פורום גיוס והשקעות בחברות סטארטאפ
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2017 | 10:33
6
 יזמים צעירים? הקמתם חברה חדשה? זקוקים לייעוץ עסקי-משפטי?
פורום חדש, חם מהתנור, יענה לכם על כל השאלות בנושאים כמו גיוסי הון, הסכמי בעלי מניות ועוד ועוד.

לצפיה ב-'חייל שנהרג במלחמת העולם ה-1'
חייל שנהרג במלחמת העולם ה-1
17/06/2017 | 18:10
2
138
גרשון רוזנבאום
ROZENBAUM / ROSENBAUM Gershon / Gerszon ,
דוד של חמי,
נולד ב- 1900~ בפולין, בעיירה - Kosow Lacki.
גרשון היה חייל ונהרג ביום האחרון של מלחמת העולם ה-1.
בתמונה המצורפת - גרשון בשורה האמצעית מימין.
האם ניתן ללמוד מהתמונה היכן שירת גרשון,
היכן ניתן לחפש מידע נוסף אודותיו?

לצפיה ב-'תמונת גרשון רוזנבאום'
תמונת גרשון רוזנבאום
17/06/2017 | 23:35
1
88
היכן הישגת את התמונה?
לצפיה ב-'גרשון רוזנבאום'
גרשון רוזנבאום
18/06/2017 | 07:58
82
התמונה נמצאה בין התמונות המשפחתיות של חמי.
גרשון היה דוד שלו. אח של אביו.

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

MFC המרכז לפוריות הגבר
MFC המעבדה לפיריון הגבר

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו