לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1113011,130 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'חברה קדישא תלאביב'
חברה קדישא תלאביב
26/09/2017 | 14:53
23
אני מנסה להיכנס לאתר ומשהו לא בסדר האם זה רק אצלי? האתר לא מגיב לחיפוש

אולי מי שכן מצליח יוכל לבדוק עבורי נפטר בשם אלכס (אלכסנדר) פרידמן בן חיים יחיאל פרידמן יליד הונגריה שנת 1912 (בערך) לא יודעת היכן מבתי העלמין של תל אביב יש שם כמה. מבקשת פרטים על מקום קבורתו, והשנה שנפטר או כל מידע אחר שמופיע
תודה רבה
לצפיה ב-'עזרה בפענוח של תעודת לידה מפולין'
עזרה בפענוח של תעודת לידה מפולין
26/09/2017 | 12:36
17

שלום רב,
אשמח לעזרה בפענוח של פרטים רלוונטיים ברישום הלידה הפולני של משה יעקב בלז יליד סטרי – דזיקוב Dzikow 1890, המצ"ב (מתוך JRI Poland).
הוא רשום תחת מספר 106 (בדף מספר 215).
איכות הצילום בינונית (בהגדלה ניתן לקרוא בבירור...)

הצלחתי לזהות את הפרטים הבאים:
אביו: מאיר בלז  MAJER Belz   אמו: Gnendel
הוריה של אימו ? Mendel Lempel  ו- Rachel
לבית משפחת Herzeberg ???
תודה מראש על כל עזרה.

יוסי

לצפיה ב-' obituary סיוע '
obituary סיוע
24/09/2017 | 11:53
21
79
מזה תקופה לא קצרה אני נמצא במבוי סתום. לאחרונה הצלחתי לאתר מסלול נוסף שאולי יעזור לי לפצח את הדרך, אך איני מצליח להתקדם בו.
האם מישהוא יכול לעזור לי למצוא מודעות אבל (obituary) בעיתונות האמריקאית לגבי
* czarna greenbaum nee grabina
אשר כפי הנראה שינתה את שמה ל-shirley ונפטרה בשנת 1952-1953 ומקום מגוריה היה ריצ'מונד וירג'יניה או וושינגטו די סי.
* esther greenbaum nee grabina
אשר נפטרה בריצ'מונד וירג'יניה ב- 3/9/1992 ולפי מידע אחר ב- 1/7/1982
כמובן, כל הארה בדבר מסלול אחר לאתור פרטיהן של הנ"ל תתקבל בברכה.
מודה מראש על שתוף הפעולה.
אפרים

לצפיה ב-'האם הצלחת לאתר מידע כלשהו אודותן? מה הקשר ביניהן?'
האם הצלחת לאתר מידע כלשהו אודותן? מה הקשר ביניהן?
24/09/2017 | 13:37
29
לצפיה ב-'במאגר התביעות לסוסיאל סיקיורטי'
במאגר התביעות לסוסיאל סיקיורטי
25/09/2017 | 07:29
7
41
יש רישום של SEYMOUR GREENBAUM יליד 1921ת נפטר ב 1985. שם אמו SHIRLEY GRABINA שם האב ABR GREENBAUM. הם מופיעים במפקד של 1940 בוושינגטון. לפי המפקד היא נולדה בפולין בסביבות 1899.

אסתר מופיעה באותו מאגר שם בעלה מאייר. היא גם ילידת 1899 ומופיעה במפקדים בווירגניה.  במסמכי ההתאזרחות של בעלה מ 1923 נכתב שהיא ילידת Tureck, Poland

לצפיה ב-'שם הוריה של אסתר: אברהם ודורה וינצ'ינסקה'
שם הוריה של אסתר: אברהם ודורה וינצ'ינסקה
25/09/2017 | 07:35
6
31
תאריך פטירה 3 Sep 1992
שוב מאותו מאגרהמצוי באנססטרי
לצפיה ב-'לסמדר'
לסמדר
25/09/2017 | 13:22
25
מודה במיוחד על המידע.
יחד עם זאת התעוררו אצלי שתי שאלות:
1). כאשר את כותבת "מאותו מאגר", לאיזה מאגר את מתיחסת, שהרי בתגובה הקודמת שלך ציינת גם את ה-סוסיאל סקיוריטי וגם את המיפקד של 1940.
2). האם ניתן לקבל את כתובת מאגר הסוסיאל סקיוריטי שבו ניתן למצוא את המידע אליו את מתחייסת.
ושוב תודה,אפרים
לצפיה ב-'עוד שאלה לסמדר'
עוד שאלה לסמדר
25/09/2017 | 16:36
19
נשמטה מזכרוני שאלה חשובה, כיצד מאייתים באותיות לועזיות את השם - וינצ'נסקה.
תודה
אפרים
לצפיה ב-'תעלומת שם ההורים'
תעלומת שם ההורים
25/09/2017 | 17:05
2
18
אם אכן שם נעוריה של אסתר היה גרבינה, כיצד זה ומדוע שם הוריה וינצ'ינסקה ?
אישוש השם גרבינה אסתר נעשה ע"י נכדתה. בבית התפוצות עץ (כנראה יציר כפיו של "הצד השני" - לא יודע פרטים נוספים על צד זה של המשפחה) ממנו משתמע ששם נעוריה של שירלי (אחות אסתר) היה אף הוא גרבינה.
אודה לכל נסיון ליישב את הסתירה - אם קיימת.
אפרים
לצפיה ב-':) שם הנעורים של האם'
:) שם הנעורים של האם
25/09/2017 | 17:10
1
17
לצפיה ב-'שוב מצטערת על הבילבול שם הנעורים של אמא של אסתר היה Winchins'
שוב מצטערת על הבילבול שם הנעורים של אמא של אסתר היה Winchins
25/09/2017 | 17:13
14
לצפיה ב-'סיוע obituary'
סיוע obituary
25/09/2017 | 10:19
11
32
הרבה תודה לכל המסייעים.
למיטב ידיעתי הן היו אחיות (יש גירסה שהן תאומות) שנישאו לשני אחים מאיר ואברהם גרינבאום. כל הארבעה כפי הנראה היו בעלי בית מאפה בוושינגטון. פיסת מידע לא מבוססת גורסת שהן נולדו (במפנה המאה) בעיירה UNIEJOW אשר בפולין (לא הרחק מטורק).
אפרים
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
25/09/2017 | 17:09
10
28
Ancestry.com. U.S., Social Security Applications and Claims Index, 1936-2007 [database on-line]. Provo, UT, USA: Ancestry.com Operations, Inc., 2015.
יש להיות בעלי מינוי בכדי לראות את הרישומים
את המפקדים תוכל לראות באתר החינמי familysearch.org
1930 Abe & Shirley

1940 Myer & Esther, Washington DC

שני הזוגות הם אופים
Dora Winchinska
לצפיה ב-'לסמדר'
לסמדר
25/09/2017 | 17:24
9
18
אין כמוך. מודה לך מקרב לב.
פתחת לי שביל חדש.
אפרים
לצפיה ב-'תוספת - רישומי הגעה של מאייר ואסתר'
תוספת - רישומי הגעה של מאייר ואסתר
25/09/2017 | 18:05
8
26
הם הגיעו ב 1921 לניו יורק תחת השם: GRUNBAUM
 CHIL MEYER
מקום לידה ROZMINEK
תוכל לראות את המניפסט באתר של אליס איילנד 
הנה קישור לאינדקס באתר של המורמונים 
לצפיה ב-'במבט שני זה המניפסט של שני הזוגות'
במבט שני זה המניפסט של שני הזוגות
25/09/2017 | 18:12
7
13
לצפיה ב-'מקווה שלא איכפת לך שאני קצת אובססיבית שמדובר בחיפוש רשומים'
מקווה שלא איכפת לך שאני קצת אובססיבית שמדובר בחיפוש רשומים
25/09/2017 | 18:53
6
29
לפי המניפסט האחיות נולדו ב KOLO
האחים ב Koźminek ולא כפי שנכתב קודם 
ב JRIPOLAND תוכל למצוא את רישום הנישואים של ההורים (ראה צילום מסך). ועכשיו אני באמת צריכה ללכת לעבוד
לצפיה ב-' זוהי לא אובססיביות, כך צריך להתנהל במחקר'
זוהי לא אובססיביות, כך צריך להתנהל במחקר
25/09/2017 | 18:57
15
לצפיה ב-'זוהי לא אובססיביות, זה סיוע שלא יסולא בפז'
זוהי לא אובססיביות, זה סיוע שלא יסולא בפז
25/09/2017 | 19:39
4
14
לצפיה ב-' אם כך הנה קישור לרישום הנשואים באתר הארכיון'
אם כך הנה קישור לרישום הנשואים באתר הארכיון
25/09/2017 | 20:07
3
26
לצפיה ב-'גם אם נגמרות לי כבר מילות התודה....'
גם אם נגמרות לי כבר מילות התודה....
25/09/2017 | 22:25
1
18
.... אני מבטיח לחפש במילון ולמצוא עוד.

לצפיה ב-'כווני המשך לרישומים מקולו'
כווני המשך לרישומים מקולו
26/09/2017 | 04:07
19
לפי הדף של קול ב JRI_POLAND נעשה אינדקס ללידות מהעיירה עד ל 1884
באתר של הארכיון הפולני קיימים רישומים מאוחרים יותר. אם אתה מכיר מישהו שיכול לקרוא רוסית  ורצוי גם שמתמצא ברישומים מפולין ניתן לנסות למצוא את רישומי הלידה של הבנות
לפי המניפסט אסתר הייתה בת 27, וצרנה בת 23 כשהן הגיעו לניו יורק באוקטובר 1921. 
הרישומים הם בקישור המצורף (בכדי לראות רישומים מאוחרים יותר רד לסוף העמוד ותקיש על הסיפרה 2 בכדי לעבור לעמוד הבא): 
בהצלחה
לצפיה ב-''
25/09/2017 | 23:40
4
לצפיה ב-'מציאת תיעוד כל שהוא על אבא שלי'
מציאת תיעוד כל שהוא על אבא שלי
22/09/2017 | 13:01
8
158
לא הצלחתי למצוא כל תיעוד על אבי שנולד ברוז'ישץ' מחוז ווהלין, פולין ולאחר מלחמת העולם משתייך לאוקראינה.
בארכיון המקומי לא נמצא כל תיעוד.
למי יש רעיונות לחיפוש?
לצפיה ב-'ארגון או איגוד יוצאי ווהלין'
ארגון או איגוד יוצאי ווהלין
23/09/2017 | 12:19
3
56
שלום. איזה סוג של תיעוד בדיוק חיפשת? אגב, איך הגעת לארכיון המקומי? את עצמך?
למזלך ארגון יוצאי ווהלין נראה מאד פעיל ואולי משם תצאנה תובנות?
גוגל כמובן לעזרתך לאיתור הארגון. יש שם מייל , וחוץ מזה גם דף פייסבוק. עדכני
אם מצאת מה שחיפשת.

לצפיה ב-'רוזישץ'
רוזישץ
23/09/2017 | 19:07
1
51
שלום לרוזישץ יש אתר נהדר באינטרנט ושם יש מידע רב .האתר פעיל וגם ארגון יוצאי העיירה כדאי להיכנס ולהתייעץ

לצפיה ב-'תודה'
תודה
25/09/2017 | 12:00
10
תודה על הרעיון
לצפיה ב-'תודה ענקית'
תודה ענקית
24/09/2017 | 18:51
19
פניתי לארגון וטרם נענתי.
לצפיה ב-'תשובה לרחל'
תשובה לרחל
23/09/2017 | 21:16
1
52
לי אישית אין קשר, אבל שני ההורים של בעלי הם מווהלין-האמא מהעיירה דמידובקה שמאד קרובה לעיירה שלכם. ארגון יוצאי ווהלין יכול בהחלט לעזור:wolyn.org.il. הארגון נמצא ברח' כורזין 10 גבעתיים. היו"ר יאיר אפל 03-5717621, פקס 03-7321605. אם האבא עלה לארץ אני מציעה לך לפנות גם לארכיון הציוני בירושלים, לפחות למצוא פרטים על העליה. בהצלחה ושנה טובה! גלילה ברקאי
לצפיה ב-'תודה מקרב לב'
תודה מקרב לב
24/09/2017 | 18:50
16
פניתי טלפונית לארגון וטרם חזרו אלי.
לצפיה ב-'מצ"ב לך קישור עם פירוט החומרים הקיימים לעיירה זו'
מצ"ב לך קישור עם פירוט החומרים הקיימים לעיירה זו
24/09/2017 | 01:08
1
54
מצ"ב לך גם צילום של פירוט החומרים ובאיזה ארכיב תוכלי למצוא כל אחד מהם
בהצלחה
צח 
לצפיה ב-'וואו.....'
וואו.....
24/09/2017 | 18:53
26
תודה על העדכון.
ואיך נעשה החיפוש? ע"י פנייה אליהם או שעלי לנסוע פזית למקום?
לצפיה ב-'ליפמאן בארכיון עיריית ירושלים'
ליפמאן בארכיון עיריית ירושלים
24/09/2017 | 08:45
4
84
שלום בנצי
מידע רב על משפחת ליפמאן בארכיון עיריית ירושלים. מפקדי אוכלוסין, חלוקת מצות, נפט וכיוצ"ב. הצלחתי להתחקות אחר בני משפחתי הלוי הורוויץ מ 1860 עד 1939 כולל היכן התגוררו ושמות כל בני המשפחה וקבורתם.
בנוסף יש כמובן את ספר הנפוס הכתוב בעות'מאנית ודורש תרגום צמוד . גם שם מצאתי חומר רב.
בהצלחה 

לצפיה ב-' ל-prigat22 '
ל-prigat22
24/09/2017 | 12:27
3
38
האם תוכלי לספר כיצד הצלחת להשיג תרגום לטורקית העתיקה שבספרי-הנפוס?

אגב, ספרי-הנפוס נמצאים ברשת, באתר של ארכיון-המדינה.

שרי
לצפיה ב-'נפוס'
נפוס
24/09/2017 | 12:47
2
33
ישבתי עם סטודנטית לערבית. לקח 4 שעות עד שלאט לאט הצליחה לפענח את כתבי היד ואת הכתוב עצמו. אח"כ בימים הבאים היא הצליחה יותר. כך יחד פיענחנו תאריכים, שמות ומקומות.... אני והיא יחד..
יקר ודורש זמן וסבלנות רבה.
לעיתים ימים שלמים של חיפוש ולא מוצאים כלום.
ממליצה קודם להתחיל בארכיון עיריית ירושלים.

לצפיה ב-'תודה '
תודה
24/09/2017 | 18:05
1
20
לפני שנים מסרתי למישהי ששפת-אימה ערבית תעודה בטורקית עתיקה, שלא היה לי מושג מהי (זו תעודה שהיתה ברשות סבי וסבתי). היא הצליחה לתרגם את השם של סבי, והצליחה לתרגם שם נוסף. בגלל שידעתי את שמו של הסבא רבא שלי, הנחתי שהמדובר באביו, משום שהיא לא תרגמה את השם כפי שהיה מוכר לנו אלא באיזו ווריאציה. 

את שם-העיר היא תרגמה למשהו שלא דמה לשום דבר שמוכר לה או לי, וגם לא תאם כלל את הידוע לנו מהסיפור המשפחתי. בנוסף, היא תרגמה את מקצועו של הסבא רבא למשהו שגם הוא לא תאם כלל את הידוע לנו. 

לימים מסרתי את התעודה דרך צד שלישי למישהו שיודע טורקית עתיקה. הסתבר שזהו עותק מאוחר (וחלקי) של תעודת-הלידה של סבי. הפעם שם-אביו תורגם בדיוק כפי שהכרנו אותו, שם-העיר בדיוק כפי שידוע לנו מהסיפור המשפחתי, וגם מקצועו של הסבא רבא לא תאם כלל את התרגום של דוברת-הערבית אלא את מה שאנחנו במשפחה ידענו. 

כשעלו ספרי-הנפוס לרשת מסרתי דף לדוגמא לחברה, שהעבירה אותו למספר דוברי-ערבית שעובדים עימה, והסתערו על האתגר. למרבה הצער חברתי ואותם דוברי-ערבית הצליחו לפענח חלק מהכותרות של העמודות, אך לא הצליחו בפענוח של הנתונים בדף. 

ר"ל: צריך להיות זהירים עם התרגום מערבית, כי אין התאמה מלאה מערבית. אם מראש יודעים את הפרטים שאנחנו אמורים למצוא שם, זה מקל, אך אם לא, אפשר בקלות ללכת לאיבוד לתוך נתונים שאין להם קשר ממשי לנתונים האמיתיים. 

אישית, ספרי-הנפוס של ירושלים אינם מעניינים אותי, לפחות לא בשלב הראשוני. שורשי הישירים בגליל וביפו. 

שוב תודה!
לצפיה ב-'נפוס'
נפוס
24/09/2017 | 19:36
19
ספרי הנפוס כוללים רשומות מכל הערים והיישובים שהיו תחת העות' מנים כולל סוריה ולבנון. מבחינת ההפיענוח בענייני משפחתי הרי שהם תאמו את שנמצא בספר הנפוס - מוכתרים של הפרושים ומאוחר יותר במקורות אחרים בארכיון ירושלים ובמפקד מונטפיורי.
כאמור, דוברי עברית לא בהכרח יודעים ומבינים את הכתוב.
רק עבודת הכנה ולמידה מקדימה שלי את הרקע והחומר ושותפות צמודה שלי עם קוראת הערבית נתן את הפיענוח הנכון.
לצפיה ב-' בני בשן מחפש חייל קצין בשם שרון ממלחמת יום הכיפורים'
בני בשן מחפש חייל קצין בשם שרון ממלחמת יום הכיפורים
23/09/2017 | 23:53
2
81
בס"ד,
שלום וברכה.
בני בשן מהישוב שלי משואות יצחק,
מחפש חייל קצין בשם שרון ממלחמת יום הכיפורים.
בני כיום בן 62 ושרון צריך להיות יותר מבוגר. סביב גיל 67.
לפני כשנה פרסמתי לראשונה במדור זה את הסיפור.
אני מפרסם פעם נוספת, בתקווה שאולי הפעם בעזרת השם
נצליח לאתר את שרון.
שנה טובה.
ישראל זיסק

להלן בקשתו:
"ישראל בוקר טוב,
במלחמת יום כיפור הייתי טען קשר בפלוגה כ' בגדוד 9  בתעוז "קטיה" בגזרה הצפונית,
אמנון ברטפלד ז"ל ממשואות יצחק היה בפלוגה ג' בגדוד 52 בגזרה הדרומית, התגייסנו באותו יום ועשינו טירונות ומקצועות ביחד,
לאחר שהטנק שלי נפגע בשעות הראשונות– שזה סיפור ארוך בפני עצמו.
הגעתי לגש"ח במתלה למצוא טנק, שם התבשרתי ע"י ראובן מינס מכפר אחים שהיה מט"ק בגדוד 195.
שאמנון נהרג והטנק הפגוע נמצא בסדנה בתיקון.
עליתי על הטנק, ראיתי את החור ממנו נכנס פגז חלול שהרג את אמנון, מצאתי את התרמיל שלו ובתוכו התפילין.
בדקתי את הטנק והמתנתי עד שיסיימו את התיקון ותכננתי להביא את התרמיל להורים.
תותחן ונהג היו איתנו אולם לא היה מפקד טנק,ראיתי קצין בדרגת סגן עם מדים ונעלי פלדיום ללא סרבל,
הוא היה ממ"מ טנקים במילואים,
יצאנו עם הטנק מזרחה וחברנו לפלוגה ג' בגדוד 52 בפיקודו של בעז עמיר  מערוגות, הפלוגה של אמנון.
לאחר יום הצטרפנו לכוח אברמלה' בן ארצי – החתן של רבין, וכוח עמית ברוך שאני בקשר איתו.
עמית עלה על הטנק שלנו לסרוגין,
דורון רובין מג"ד 202 של הצנחנים שג'יפי התולר שלו נפגעו ליד הטנקים עלה על הטנק שלנו,
וביקש לעלות גבוה יותר לתצפית וכך נחשפנו ובעליה השנייה חטפנו טיל בטנק.
פינו אותנו מהטנק שבער יחד עם התרמיל של אמנון, פינו אותי במסוק לתאג"ד בטסה ומשם לבית החולים ברפידים.
מאז לא ראיתי את המפקד.
אודה באם תסייע לי כיצד ניתן לאתר את אנשי הצוות והמפקד .
ערכתי כמה שיחות עם חברים ומפקדים שהיו איתנו בציר יורה 73 ליד המתלה.
שם הקצין שרון.
אין לי פרטים נוספים עליו.
בכבוד רב
בני בשן
משואות יצחק"

לצפיה ב-'הקצין שרון ואנשי הצוות'
הקצין שרון ואנשי הצוות
24/09/2017 | 07:51
65
בני התכתב איתי בפרטי ואנסה לסייע. prigat@netvision.net.il
לצפיה ב-'בני בשן מחפש חייל קצין בשם שרון ממלחמת יום הכיפורים'
בני בשן מחפש חייל קצין בשם שרון ממלחמת יום הכיפורים
24/09/2017 | 15:15
29
בס"ד,
שלום וברכה.
פניתי לעיתונאי רון בן ישי וביקשתי את עזרתו.
להלן תשובתו:
"ברצוני לציין שסיפורו של בני בשן מעיד על אומץ לב, נחישות ומוטיבציה בלתי רגילה. במספר משפטים תמציתיים, בלי התייפיפויות והגיגנות מיותרת הוא מתאר פרשיה שיש בה גילויים של אחריות אישית ולאומית, חברות  ומסירות לא רק שלו אלא גם של סביבתו. בזכות אנשים כמו בני בשן וחבריו ניצחה ישראל במלחמת יוה"כ למרות תנאי הפתיחה הקשים וניהול המלחמה הלקוי של לפחות חלק מהמפקדים. הלוחמים ומפקדי השדה ניצחו במלחמה ההיא שהביאה לנו את השלום עם מצרים - ושילמו מחיר יקר.
אנא בטובך, מסור דברים אלו לבני בשן.
רון בן ישי"  
בברכה,
ישראל זיסק

לצפיה ב-'"הכר את החוקר", ארנון הרשקוביץ 29.9 בסניף ירושלים'
"הכר את החוקר", ארנון הרשקוביץ 29.9 בסניף ירושלים
24/09/2017 | 07:25
2
92
הינכם מוזמנים למפגש החודשי של סניף ירושלים של העמותה הישראלית לחקר שורשיה משפחה המתקיים ביד יצחק בן צבי 18:00. החודש ירצה ארנון הרשקוביץ בנושא : גנאלוגיה: מתחביב לדרך חיים -
כך נפגשו המסלולים המקבילים בחיי.
בנוסף יספר יעקב מנס על חקר משפחתו :"ללכת יחף בעקבות המיתוס המשפחתי:" על מי ששרדה ועל מי שתר אחריה.
מוזמנים בשמחה
לצפיה ב-'חושבת ששווה לתקן את התאריך 26.9 ולא 29.9 '
חושבת ששווה לתקן את התאריך 26.9 ולא 29.9
24/09/2017 | 12:26
1
45
לצפיה ב-'הלוואי ויכולתי לשנות. אכן ד"ר ארנון הרשקוביץ 26.9 ביד יצחק '
הלוואי ויכולתי לשנות. אכן ד"ר ארנון הרשקוביץ 26.9 ביד יצחק
24/09/2017 | 12:39
31
לצפיה ב-'קיבלתי מתנה לחגים'
קיבלתי מתנה לחגים
20/09/2017 | 17:56
9
162
כ"כ מתרגשת, משתפת עם מי שיבינו! מידי כמה חודשים אני מחפשת את שמו של סבא רבא בגוגול, הפעם נמצא אוצר! בבלוג "עם הספר" הועלה מכתב שהוא קיבל מאביו ב 1905, וכותב הבלוג מציין שקיימים מכתבים נוספים בארכיון בית אריאלה!  ידעתי שסבא רבא תרם את ספרייתו לעיר תל אביב, אך לא ידעתי שהעביר גם את ארכיונו. ועכשיו אני מבינה אף יותר את משמעות "ליבי במזרח ואנוכי בסוף מערב" :)
המכתב מתאר דרמה מקומית בכפר ליד העיירה ינובה (ליד פינסק בבלרוס) ומומלץ לקריאה
שנה טובה!

לצפיה ב-'מדהים '
מדהים
21/09/2017 | 10:48
1
60
"משתפת עם מי שיבינו"? איך אפשר לא להבין? איזה אוצר בלום!

תתחדשי. דרך נהדרת להתחיל את השנה.

שנה טובה! 
לצפיה ב-'אוצר לשנה החדשה כן ירבו אוצרות כאלה'
אוצר לשנה החדשה כן ירבו אוצרות כאלה
21/09/2017 | 12:10
31
לצפיה ב-'אכן! כל נסיונתיי למצוא אזכור לארכיון הספרייה באתר לא העלו '
אכן! כל נסיונתיי למצוא אזכור לארכיון הספרייה באתר לא העלו
21/09/2017 | 18:01
2
54
דבר. מחכה בקוצר רוח ליום ראשון בתקווה שתקשורת עם איש הארכיון תניב תוצאות. על זה אמרו אבותיי "צרות של עשירים"
לצפיה ב-'סמדר, האוסף אינו מצוי בארכיון'
סמדר, האוסף אינו מצוי בארכיון
21/09/2017 | 18:27
1
71
הפוסט שאיתרת הוא בבלוג שניהל בעבר הרב אבישי אלבוים, מנהל ספרית-הרמב"ם. ספרית-הרמב"ם היא חלק מהספריות שמרכיבות את ספרית "שער ציון" (בית-אריאלה), הספריה העירונית המרכזית של תל-אביב. בעבר נהג הרב אלבוים לשלוח מדי שבוע בלוג בנושאים שונים ומרתקים, ואישית נמניתי עם אלה שקיבלו את הפוסטים השבועיים בדוא"ל. 

מניסיון אישי בספרית-הרמב"ם יש אוצרות מדהימים. הרב אלבוים מפרגן מאד למחקרי-שורשים, ומנסה לסייע מעל ומעבר. אני מקווה שתמצאי שם עוד אוצרות שקשורים לסבא רבא שלך. 

שרי

לצפיה ב-'כמו תמיד, אין כמוך!'
כמו תמיד, אין כמוך!
21/09/2017 | 19:11
27
לצפיה ב-' מהמם. שנה שמתחילה בגילויים - תימשך בגילויים '
מהמם. שנה שמתחילה בגילויים - תימשך בגילויים
21/09/2017 | 23:19
3
28
לצפיה ב-' עדכון - אכן תשובה מידית מהרב אלבוים. '
עדכון - אכן תשובה מידית מהרב אלבוים.
24/09/2017 | 18:01
2
26
מכתב אחד ויחיד נמצא בארכיון. יותר טוב מכלום ומקווה שזה סימן לבאות. 
אני מאמינה שלאחת מקרובות המשפחה יש אוצרות, אך עד כה כל נסיונתי לקבל גישה נדחו. 
לצפיה ב-'אכן, יותר טוב מכלום'
אכן, יותר טוב מכלום
24/09/2017 | 18:09
1
18
אשר לקרובת-המשפחה, אין טעם להציק לה שוב ושוב, נראה לי שזה רק יגרום לה להתבצר בעמדתה. חבל שאינה משתפת פעולה. 

אולי באמצעות קרוב/ה אחר/ה, שעימם יש לקרובה קשר טוב, אפשר יהיה בזהירות לגשש ולנסות לקבל את שיתוף-הפעולה שלה? בכל מקרה תני לזה זמן, אין טעם "לחפור" לקרובה הזו שוב ושוב. אני מקווה שעם הזמן היא תתרצה.
לצפיה ב-'מסכימה ולכן מחכה בסבלנות (ומתלוננת לפעמים)'
מסכימה ולכן מחכה בסבלנות (ומתלוננת לפעמים)
25/09/2017 | 07:07
12
לצפיה ב-' שנה טובה וחג שמח '
שנה טובה וחג שמח
19/09/2017 | 14:15
20

חג שמח לגולשי האתר

שנה טובה ומתוקה
שכולנו נכתב ונחתם לחיים טובים ולשלום 

בברכה 
לצפיה ב-'רחוב שדרות בתל אביב ?'
רחוב שדרות בתל אביב ?
19/09/2017 | 09:15
5
74
קיבלתי מארכיון תל אביב את פנקס הבוחרים של 1928 בה מופיע סבא רבא שלי.
בעמודת הכתובת רשום כי כתובתו היא "שדרות 87".
איך זה יכול להיות ? זה כמו שהיה כתוב "רחוב 87"
יש איזה רעיון או הארה למישהו כאן בפורום ?

לצפיה ב-'רעיון'
רעיון
19/09/2017 | 11:36
2
51
במפת אחוזת בית ישנה שדירה אחת בלבד והיא שדרות רוטשילד. יתכן שבשנת 1928 עדיין היתה רק השדרה הזו ולכן הכיתוב בכתובת מתייחס אליה. פלי
לצפיה ב-'כנראה שדרות רוטשילד,שאר השדרות יותר מאוחר-שנות ה30,ה40.'
כנראה שדרות רוטשילד,שאר השדרות יותר מאוחר-שנות ה30,ה40.
19/09/2017 | 11:40
24
לצפיה ב-'תודה'
תודה
19/09/2017 | 11:51
25
לצפיה ב-'אכן, גם אני נתקלתי בעבר במשהו דומה'
אכן, גם אני נתקלתי בעבר במשהו דומה
19/09/2017 | 12:00
1
51
הכתובת היתה רשומה כך: "השדרה". לאור העובדה שבאותו מקרה היה ידוע חד משמעית שהמשפחה התגוררה בשדרות רוטשילד, הרי ש-"השדרה" מתייחס לשדרות רוטשילד. 

כפי שצוין כאן, שדרות רוטשילד אלו השדרות ההסטוריות של תל-אביב, ולפיכך, עוד בטרם צצו שדרות נוספות, הרחוב כונה "שדרות"/"השדרה" וכו'. 

לצפיה ב-'תודה רבה !'
תודה רבה !
19/09/2017 | 12:37
20
לצפיה ב-'מי הכיר את גרשון הירשפלד?'
מי הכיר את גרשון הירשפלד?
17/09/2017 | 23:54
3
97
בס"ד,
שלום וברכה.
גרשון הירשפלד לחם בגדוד 53 בחטיבת גבעתי במלחמת העצמאות.
בקרב "עד הלום" תיפקד כסגן מפקד פלוגה ג'.
בבית העלמין בחולון קבור אדם בשם גרשון הירשפלד ז"ל.
נולד בשנת 1923 ונפטר בשנת 1980. בגיל 57.
אני מעוניין לשוחח עם אחד מילדיו.
בברכת שנה טובה.
ישראל זיסק

לצפיה ב-'גרשון הירשפלד'
גרשון הירשפלד
18/09/2017 | 23:31
2
62
ערב טוב, היות ששם אביו יוסף, יתכן והיה לו בן בשם יוסף.
באתר בזק 144 בגוגל ישנם מספר אנשים בשם יוסף הירשפלד. ואדם נוסף 
בשם יוסף, ששינה את שם משפחתו מהירשפלד ל-ניר וגם אותו תמצא באתר בזק.
לצפיה ב-'כתבתי לך במסר את הקישור'
כתבתי לך במסר את הקישור
19/09/2017 | 09:27
31
לצפיה ב-'מי הכיר את לוחם גבעתי גרשון הירשפלד ז"ל?'
מי הכיר את לוחם גבעתי גרשון הירשפלד ז"ל?
24/09/2017 | 12:31
6
בס"ד,
שלום וברכה.
אני שמח לבשר שיצרתי קשר
עם יוסף ניר ממכון ויצמן שהוא בנו 
של לוחם גבעתי תש"ח גרשון הירשפלד ז"ל.
סיכמנו לשוחח על אביו בשבוע הבא.
תודה רבה למדור "פורום שורשים משפחתיים"
ולכל האנשים שסייעו.
שנה טובה.
ישראל זיסק
לצפיה ב-'שלום חברים. האם גם אצלכם הפורום תקוע או רק אצלי.'
שלום חברים. האם גם אצלכם הפורום תקוע או רק אצלי.
17/09/2017 | 21:25
1
41
לצפיה ב-'אצלי לא תקוע'
אצלי לא תקוע
17/09/2017 | 22:24
24
לצפיה ב-''
12/09/2017 | 23:09
2
37
לצפיה ב-''
13/09/2017 | 09:03
21
לצפיה ב-''
13/09/2017 | 11:26
16
לצפיה ב-' מומחים חדשים מחכים לשאלות שלכם '
מומחים חדשים מחכים לשאלות שלכם
12/09/2017 | 12:57
73

מומחים ואנשי מקצוע חדשים מחכים לכם בפורומים הבאים 

בפורום משפט פלילי תוכלו לשאול הכל על התחום ולקבל תשובות מעו"ד מומחה

בפורום טיפול זוגי תוכלו להתייעץ ולשתף בבעיות בזוגיות או בבניית זוגיות

בפורום ריפוי ותזונה טבעית תוכלו לדעת איך לרפא את גופכם בעזרת תזונה ואורח חיים בריא

בפורום השקעות נדל"ן בקנדה תוכלו להתייעץ לגבי כל סוגי ההשקעות עם עו"ד ישראלי וקנדי

בפורום שמאות מקרקעין תוכלו לשאול על מיסוי נדל"ן, תכנון ובנייה, תביעות מקרקעין ועוד

בפורום נזקי גוף ותאונות דרכים תוכלו לקבל ייעוץ משפטי לגבי כל סוגי נזקי הגוף והתאונות

בפורום אוטיזם- גישה ביו רפואית תוכלו לדעת איך מפחיתים את התסמינים של אוטיזם לפי עקרונות הרפואה המשלימה

בפורום מכירות ופיתוח עסקי תוכלו לשאול על מכירות b2b, פיתוח עסקי, הגדלת רווחים ועוד

בפורום משפחות מורכבות תוכלו לשתף ולהתייעץ בהכל אם אתם נמצאים בפרק ב' מעט מורכב 

בפורום דרכון פורטוגלי ידברו אתכם על הוצאת דרכון ואזרחות פורטוגלית-אירופאית

גלישה נעימה

לצפיה ב-'עולי מרוקו אשר הקימו את מושב רווחה'
עולי מרוקו אשר הקימו את מושב רווחה
12/09/2017 | 12:20
66
בס"ד,
שלום וברכה,
מושב רווחה, ליד קריית גת הוקם בשנת 1953.
מייסדיו היו עולים חדשים מכורדיסטאן ומרוקו.
בתחילה נקרא: זבדיאל ב'.
לאחר תקופה קצרה עולי מרוקו עזבו את רווחה.
אשמח לדעת לאן עזבו?
מה הייתה סיבת העזיבה?
אשמח לשוחח עם הצאצאים.
בברכה,
ישראל זיסק

לצפיה ב-'תרגום מיידיש מספר יזכור'
תרגום מיידיש מספר יזכור
10/09/2017 | 20:41
8
94
שלום חברים,
מצ"ב צילום של פרק קצר של זיכרונותיו של אליעזר שוורצבלט בספר היזכור לעיירה רפלובקה.
אשמח עם מישהו יוכל לתרגם את עיקרי הדברים, בדגש כמובן על המידע הגנאלוגי - שמות הנספים, גורלם וכד'.
המון תודה מראש.
לצפיה ב-'מעט...'
מעט...
10/09/2017 | 22:18
7
83
כשגרמניה פלשה לרוסיה גרתי בסארני עם משפחתי. אשתי לאה ושלושה ילדים, הקטנה בת 3 חודשים. ב 4 ביולי בששי בלילה עזבנו עם הרוסים לקייב. חלק ממשפחתי, הורים אחים ואחיות נשארו מאחור. חשבנו שזה לשבועיים בלבד ושנחזור בקרוב. אף אחד לא תיאר לעצמו שזה לתמיד.

משם נסענו בקרון (או רכב?) פתוח לקווקז, שם היינו עד אוקטובר, וכשהגרמנים התקרבו עזבנו לאוזבקיסטן. שם היו לנו ימים קשים אך חיזקה אותנו המחשבה והתקווה שניפגש שוב עם משפחתנו.

אבל כמה עצובות ומרות היו החדשות . על מכתבינו למשפחה ענה ידידי הפרטיזאן יונה גליק שסיפר שכולם מתים. 
(שים לב שהפסקה ההגדולה מופיעה 3 פעמים בטקסט)
לצפיה ב-'תודה(!), ואתה צודק, הקובץ שגוי, אני אתקן ואעלה מחדש.'
תודה(!), ואתה צודק, הקובץ שגוי, אני אתקן ואעלה מחדש.
10/09/2017 | 22:52
1
26
לצפיה ב-'תעלה גם בפורום יידיש'
תעלה גם בפורום יידיש
10/09/2017 | 22:57
40
אולי הם יוכלו לפענח את מקצועו של הכותב
לצפיה ב-'מצ"ב קובץ מתוקן'
מצ"ב קובץ מתוקן
10/09/2017 | 23:06
3
50
לצפיה ב-'...'
...
10/09/2017 | 23:54
2
37
ב1933 התחתנתי בסארני. (כאן בא תאור של השבתות והחגים בבית הכנסת.)
ב 1945 חזרתי לסארני ומצאתי שלושה קברי אחים גדולים שעליהם בכינו מרה.

אני היחידי שנותרתי ממשפחתי.
נהרגו הוריי מנדל וציפה,
אחיי ואחיותיי ומשפחותיהם:
רחל ובעלה ברוך וארבעת ילדיהם
 מעווע ובעלה ישראל ושני ילדיהם
אסתר
פסיה
נחמיה
יהודה

לצפיה ב-'המון תודה, ושאלה נוספת - האם חודשי ובינטשע הם שמות משפחה?'
המון תודה, ושאלה נוספת - האם חודשי ובינטשע הם שמות משפחה?
11/09/2017 | 00:08
1
33
ברשימת הנספים בסוף רשומים השמות ברוך חודשי וישראל בינטשע. אני לא מכיר משפחות בשם הזה והן לא נזכרות באף רישום מהאזור. יכול להיות שיש משמעות אחרת למילים חודשי ובינטשע והן לא שמות משפחה?
לצפיה ב-'בינטשה-נראה כשם חיבה לברוך,חודשי נראה כמו שם משפחה?'
בינטשה-נראה כשם חיבה לברוך,חודשי נראה כמו שם משפחה?
11/09/2017 | 17:45
19
לצפיה ב-'עוד קצת תרגום מאידיש'
עוד קצת תרגום מאידיש
11/09/2017 | 19:02
32
בשנת-1933 התחתנתי בסארני,וההורים נשארו ב-רודקה,והיה לי העונג עוד לבקר אותם בפורים,חרוט בזכרוני שעשינו מנין בבית של יעקב פריימן,בימים הנוראים,ובראש השנה נסענו ל-ביעלסקאוואליע,פעם שניה ביקרתי את הורי ברפאלווקה,ועם אישתי ביקרתי בבית הכנסת,הביקורים האלה תמיד ישארו בזכרוני,אין יותר למצוא את בית הכנסת,ב-1945,באנו לסארני ומצאנו 3 קברי אחים גדולים ,בכינו מאוד,לא נסענו לרפאלווקה כי ביערות הסתובבו ה-בנדרוביצים,למרות שגם שם היו קברי אחים גדולים.
לצפיה ב-'משפחת קרסנובורסקי - מידע מפאודוסיה (קרים)'
משפחת קרסנובורסקי - מידע מפאודוסיה (קרים)
09/09/2017 | 21:06
1
69
הענף הזה של משפחת קרסנובורסקי מקורו בחורזל (פולין) והסתיים במלאבה הסמוכה במלחמת העולם השנייה.
ההורים הם משה ורחל-לאה
הבן הבכור יעקב העיד כי נולד בפאודוסיה (קרים) ב 1913, ייתכן כי גם אחיו נולדו
שם: רוזה (1920), חנה (1925), יוסף (1927), חווה (1929). לאחר מכן התגוררו במלאבה, ורובם נספו בשואה.

האם ניתן למצוא מידע כלשהו מפאודוסיה?
לצפיה ב-'ארכיון ב קרים'
ארכיון ב קרים
11/09/2017 | 09:49
55
שלום.
אתה יכול לשלוח מכתב לארכיון עם בקשה לבדוק את הרישום לידה של יעקב ואחרים:
לצפיה ב-'עזרתכם בפענוח כינויים'
עזרתכם בפענוח כינויים
09/09/2017 | 08:46
8
136
אודה למי שיוכל לסייע לי לזהות את השמות המלאים ואם אפשר גם תרגום לעברית:
* פייבל
* ברל. ככל הידוע לי כאן מדובר בשם. אבל האם אפשר לאתר את השם העברי המתאים.
מדובר בשמות של שני ילדים שנרצחו בשואה. תודה מראש
לצפיה ב-'ברל לדעתי זה דוב'
ברל לדעתי זה דוב
09/09/2017 | 09:31
2
39
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
09/09/2017 | 18:36
1
33
זכרתי שאני אמורה לדעת ולא הצלחתי לקשר.
בהחלט הגיוני.
לצפיה ב-'ברל, בריל, בר, ברוניסלב - כולם ווריאציה של השם דוב'
ברל, בריל, בר, ברוניסלב - כולם ווריאציה של השם דוב
09/09/2017 | 19:25
20
לצפיה ב-'פייבל = שרגא '
פייבל = שרגא
09/09/2017 | 10:51
3
45
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
09/09/2017 | 18:43
2
32
מעניין מאוד. הרווחתי שני שמות וגם מקור לבדיקה שלא חשבתי עליו קודם.
רק להשלים את הנושא: מדובר בבני דודים של אימי, שנרצחו כילדים צעירים. פייבל'ה היה בן 7, ברל'ה היה בן 5. יחד עם אחיהם הגדול שייקה (על שמו של הסבא הגדול ישעיהו), בן ה-9 והוריהם חנן (חנא) ושיינדל (יפה) הועלו על עגלות שהועמדו בכיכר השוק והוסעו ליעד בלתי ידוע. היעד היה מחנה צבאי ישן, שבו שהו ימים, בלי מזון. הנותרים בחיים הובלו לטרבלינקה. 
אין לי יכולת לחשוב מתי ובאיזה שלב מתו הילדים הצעירים האלה.
בידינו נותר מכתב שכתב שייקה לדודיו בארץ ישראל בעברית מתוקה של תלמיד בית ספר "תרבות".
תודה רבה לשניכם על התשובות המהירות
לצפיה ב-'שתי השלמות'
שתי השלמות
09/09/2017 | 21:19
1
61
להרחבה על מקור השם פייבל, הקלידי פיבוס ב"חפש בפורום זה" ותמצאי הסבר מקיף שניתן כאן לפני 7 שנים.

לגבי עברות של שמות מיידיש. היו "בער/ברל" והיו "דב בער"; היו "פייבל/פייביש" והיו "שרגא פייבל". גם אם המשמעות של ברל היא דב, ייתכן מאוד שמעולם לא קראו לו דב. ילדים רבים נקראו פשוט "ברל". זה היה שמם ולא כינוי. ילדים רבים נקראו "פייבל". זה היה שמם ולא כינוי. הוא הדין לגבי חנא ושיינדל. ייתכן מאוד, שאיש לא קרא להם מעולם חנן או יפה.
יתרה מזאת - מי אמר ש"חנא" הוא "חנן"? לא נתקלתי מעולם ב"חנן" באירופה של הדורות הקודמים. 
לצפיה ב-'חנא הוא אכן חנן (או אלחנן)'
חנא הוא אכן חנן (או אלחנן)
10/09/2017 | 20:47
35
נתקלתי מספר פעמים ברישומי אנשים בשם חנא - שעל מצבותיהם נרשם השם חנן ואלחנן.
לצפיה ב-'השם דוב בער'
השם דוב בער
26/09/2017 | 15:26
2
ואריאציה נוספת לשם בערל הוא השם - דובער
ראשית, לשם עצמו: למרות שהשם נכתב "דובער" כמילה אחת, הוא למעשה מורכב משני שמות: דוב ובער. המילה דוב כמובן רומזת לחיה המפורסמת, ואילו המילה בער היא תרגומה של המילה לאידיש.
באירופה נפוצו שמות דומים כמו אריה לייב (לייב הוא אריה באידיש) או זאב וולף (שוב, זאב באידיש), וכך גם השם דוב בער. אבל בעוד הגיית השם היא דוב בער בנפרד, כאשר כותבים את השם נוהגים לכתוב אותו כשם אחד: דובער.
דמויות מפורסמות בשם זה
אחת הדמויות המפורסמות יותר בשם דובער הוא הרב המגיד ממזריץ' (או: בכיתוב האידישאי מעזריטש), שהנהיג את תנועת החסידות אחרי הסתלקותו של הבעל שם טוב.
גם האדמו"ר השני של תנועת חב"ד, נקרא בשם דובער – רבי דובער שניאורי הוא נקרא כך על-ידי אביו, מייסד חסידות חב"ד, שהעניק לו את שמו אחרי מורו ורבו – המגיד ממזריץ'. גם האדמו"ר החמישי של תנועת חב"ד, הרבי הרש"ב, נקרא בשם שלום דובער. בעקבותיהם ניתן למצוא בקרב חסידי חב"ד שם זה פעמים רבות. אחיו הצעיר של הרבי,שנהרג בשואה, נקרא אף הוא בשם: דובער.
השם דובער נפוץ גם בחוגים אחרים: נכדו של רבי ישראל מרוז'ין נקרא בשם זה, אחד מראשי השושלת המפוארת של חסידות סדיגורא; את הספר ברכת שמואל, ספר נפוץ מאוד בקרב לומדי התלמוד בעיון, חיבר רב בשם ברוך דובער ליבוביץ.
כינויים של השם
בעוד רבים מאלו שנושאים את השם דובער מעדיפים להיקרא בשם עצמו (הוגים זאת כך: דוּבֶּר), אחרים מעדיפים כינויי חיבה כמו ברל. מכיר את מכללת בית ברל? היא נקראה על שם ברל כצלנסון ששמו האמיתי היה, איך לא – דובער.
יוסי
לצפיה ב-'מי מכיר את קוגן?'
מי מכיר את קוגן?
10/09/2017 | 10:36
82
בס"ד,
שלום וברכה.
כנראה שקוגן עזב את באר שבע.
כמו כן לא הייתה לו משפחה קרובה.
מצאתי בבית העלמין ירקון קבור  אדם בשם צבי קוגן ז"ל
האם ידוע למישהו שהתגורר בעברו בבאר שבע?
בברכה,
ישראל זיסק

לצפיה ב-'נפת גרשון'
נפת גרשון
07/09/2017 | 10:53
1
104
בס"ד,
שלום וברכה.
לפני ימים אחדים הלך לעולמו אלוף יצחק פונדק ז"ל.
נכתב שהיה מפקד נפת גרשון בשנים 1945 עד 1947.
נפת גרשון הייתה מגדרה ועד נגבה.
המפקדה ישבה בבאר טוביה.
ברצוני לדעת,
מיהו גרשון של שמו נפת גרשון?
בברכה,
ישראל זיסק

לצפיה ב-'נפת(אחוזת )גרשון'
נפת(אחוזת )גרשון
08/09/2017 | 08:28
79
הארץ חולקה לנפות לפי שמות השבטים-נפת נפתלי ,נפת זבולון,-----גרשון -אחד מבני הלויים.

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

MFC המרכז לפוריות הגבר
MFC המעבדה לפיריון הגבר

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו