לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
31893,189 עוקבים אודות עסקים

פורום שמאות מקרקעין

הפורום מתרכז בנושאים הבאים - תכנון ובניה: איחוד וחלוקה, טבלאות איזון, שינוי יעוד קרקע, שימוש חורג והקלות. מיסוי נדל"ן: היטלי השבחה, מס שבח, תשלומים לרשות מקרקעי ישראל. תביעות: פיצויי הפקעות, ירידת ערך (לפי סע' 197). הערכות שווי לבנקים ועוד. מנהל הפורום, גלעד המאירי, כלכלן, משפטן ושמאי מקרקעין בעל ותק של למעלה מ-20 שנים, מרצה ומרכז אקדמי בבית הספר למנהל עסקים באונ' "בר-אילן" בקורס להשקעות, יזמות וניהול נדל"ן, במסלול תואר שני M.B.A לרואי חשבון. גלעד המאירי משמש כמנכ"ל קבוצת אהוד המאירי ושות' שנוסדה בשנת 1971 ונמנית על אחת מפירמות שמאות המקרקעין ויעוץ הנדל"ן הותיקות והמובילות בישראל.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שמאות מקרקעין

הפורום מתרכז בנושאים הבאים - תכנון ובניה: איחוד וחלוקה, טבלאות איזון, שינוי יעוד קרקע, שימוש חורג והקלות. מיסוי נדל"ן: היטלי השבחה, מס שבח, תשלומים לרשות מקרקעי ישראל. תביעות: פיצויי הפקעות, ירידת ערך (לפי סע' 197). הערכות שווי לבנקים ועוד. מנהל הפורום, גלעד המאירי, כלכלן, משפטן ושמאי מקרקעין בעל ותק של למעלה מ-20 שנים, מרצה ומרכז אקדמי בבית הספר למנהל עסקים באונ' "בר-אילן" בקורס להשקעות, יזמות וניהול נדל"ן, במסלול תואר שני M.B.A לרואי חשבון. גלעד המאירי משמש כמנכ"ל קבוצת אהוד המאירי ושות' שנוסדה בשנת 1971 ונמנית על אחת מפירמות שמאות המקרקעין ויעוץ הנדל"ן הותיקות והמובילות בישראל.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
פורום זה עוסק בנדל"ן בכלל ושמאות מקרקעין בפרט וכולל מאמרים, סרטונים ותכנים רבים לטובת הציבור הרחב. אנו עושים מאמץ לתת מידע רלבנטי ומדוייק, ככול שניתן, במגבלות הנובעות מהפלטפורמה. יחד עם זאת, אין במידע שבמאמרים, בסרטונים, בשיחות, בקישורים וכו' או בכל חלק מהם כדי להוות ייעוץ משפטי או ייעוץ אחר או המלצה או חוות דעת מכל סוג שהוא. הפורום ומנהליו אינם נושאים באחריות כלשהי בכל הקשור למידע המתפרסם בפורום, תוכנו, נכונותו, אמינותו, דיוקו, שלמותו, תאימותו, עדכנותו, משמעויותיו והשלכותיו. האחריות בעשיית שימוש במידע המצוי בפורום, בכל חלק ממנו, היא על המשתמש בלבד ועליו לקבל עצה מקצועית מגורם מוסמך לפני נקיטה בכל פעולה או מחדל המסתמכים על המצוי בפורום.
המשך >>

לצפיה ב-'שינוי ייעוד מתעשיה ומלאכה'
שינוי ייעוד מתעשיה ומלאכה
19/07/2018 | 14:01
1
38
מהי העלות בקירוב לשינוי ייעוד קרקע מתעשיה ומלאכה למסחר/ משרדים?
כיצד מחושבת? האם יש תקנות מוגדרות או שהדבר משתנה מאזור לאזור.
לצפיה ב-'שינוי ייעוד מתעשיה ומלאכה'
שינוי ייעוד מתעשיה ומלאכה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/07/2018 | 14:13
3
הי זאב, לא ניתן לענות על השאלנה שלך במסגרת הפורום. מדובר בענין שדורש בדיקה ספציפית. העלות יכולה לנבוע הן מהיטל השבחה שידרש בגין שינוי היעוד, הן בגין תשלומים לרשות מקרקעי ישראל (אם מדובר בקרקע בחכירה) והן בגין עלויות תכנון ורישוי עשירות שתדרשנה (תשלום שכ"ט לאדריכל/יועצים שונים).
כמו"כ היטל ההשבחה והתשלומים לרשות מקרקעי ישראל שונים מאזור לאזור וממקרה למקרה ונדרש כאמור בדיקה ספציפית.
לצפיה ב-'היטל השבחה בירושלים על הקלה'
היטל השבחה בירושלים על הקלה
10/07/2018 | 21:51
1
8
שלום,
אני מקווה שאסביר את עצמי בצורה נאותה, אם יש משהו לא ברור אשמח להוסיף הסבר.
אנחנו גרים בירושלים בבניין בקומה שלישית (אחרונה) ורוצים להגיש בקשה לקבלת היתר בניה לבניה על הגג. הבקשה היא ע"פ תבע חדשה שקיימת באיזור שלנו המאשרת לשכנים בקומות התחתונות התרחבות לצדדים ולנו מאשרת התרחבות בקומה מעל וכן בצדדים, אולם, לצורך הבקשה אנחנו צריכים לבקש מספר הקלות והשאלה העיקרית שלי היא האם אצטרך לשלם היטל השבחה על הקלות אלו (ואם כן, אולי תוכלו לעזור לי בסדר גודל).
הקלות:
1) ע"פ התקנון צריך לבנות בכל אגף בהינף אחד. כרגע השכנים מתחתינו אינם מעוניינים לבנות ולכן אנחנו בונים לבד רק את השטח שמעל הגג שלנו ולא מתרחבים לצדדים (לא שווה לנו להשקיע בבניה על עמודים).
2)ע"פ התבע עלינו לחפות את התוספת באבן ירושלמית למרות ששאר הקומות מתחתינו הם בחיפוי טיח פשוט. האם אפשר לבקש להסיר את החובה הזו? האם זה נחשב הקלה?
3) מכיוון ואנחנו לא רוצים לבנות על עמודים, אנחנו מבקשים היתר לבנות תוספת לדירה רק בשטח שמעל הגג שלנו. חשבנו להוסיף להיתר גם מרפסות זיזיות בחזית האחורית של הבניין. המרפסות יהיו בשטחים שמגיעים לנו על פי התבע (בשטח של אחת מהם מותר לנו לבנות ממש חדר ובשטח של השניה מותר לנו לבנות מרפסת מעל גבי קומה בנויה). האם הפיכת שטחים אלו שמגיעים לנו ע"פ התבע למרפסות זיזיות מהווה הקלה?
תודה רבה על כל תשובה, מכיוון ואנחנו ממש מוגבלים תקצבית אני מפחד שנקבל שומה גבוהה של היטל השבחה ולכן שוקל אולי לוותר על המרפסות ועל הפטור מחיפוי אבן.

לצפיה ב-'תוספת קטנה'
תוספת קטנה
10/07/2018 | 22:12
44
מוכר הדירה שילם בעבר את מלוא היטל ההשבחה בגין התבע החדשה.
לצפיה ב-'הפחתת אגרות והיטלים בגין חיזוק מבנים לפי תמ"א 38'
הפחתת אגרות והיטלים בגין חיזוק מבנים לפי תמ"א 38
( לעמוד שלי בתפוז )
09/07/2018 | 19:33
2
שלום לכל הגולשים אני מצרף לכם מאמר מקצועי מעניין בנושא הפחתת אגרות והיטלים אין חולק על הצורך לעודד שיפוץ וחיזוק מבנים ישנים למניעת קריסתם ברעידת אדמה ולכך נועדו תמריצים והקלות לתוספות בניה לפי תמ"א 38. אולם כנראה שהם אינם מספקים, שכן קצב חיזוק המבנים רחוק מלהשביע רצון.
בנוסף, בעלי נכסים, יזמים וקבלנים המבקשים לקדם בימים חמים אלה פרויקטים לחיזוק מבנים, נדרשים לשלם כתנאי להיתר הבניה מאות אלפי שקלים ויותר לקופת הרשות המקומית, כהיטלי פיתוח בגין תוספות הבניה (סלילה, מים, ביוב וכדומה). תשלומים אלה מייקרים מאד את עלויות הפרויקט וגורמים להאטה וצמצום בחיזוק המבנים בישראל.
למרות זאת ניתן, במקרים מסוימים, להמתיק את הגלולה ולהקטין את עלויות הפרויקט.
להלן כמה דוגמאות לחיובים שניתן להפחית ואולי אף לבטל כליל.

לצפיה ב-'מגזין מקצועי חודשי מעניין בנושא נדל"ן - שכדאי להיכנס ולקרוא'
מגזין מקצועי חודשי מעניין בנושא נדל"ן - שכדאי להיכנס ולקרוא
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2018 | 11:57
16

אני מזמין את כולכם להיכנס ולקרוא את המגזין המקצועי החודשי שלי בנושא נדל"ן.
המגזין כולל מאמרים , טיפים , והרבה רעיונות מוצלחים שכל מי שעוסק בנדל"ן כדאי שידע ויכיר .
לצפיה ב-'חניה נוספת'
חניה נוספת
25/06/2018 | 14:10
4
29
רכשתי דירה "על הנייר" עם חניה צמודה  מקורה. לאחר אכלוס הבניין, נשארו לקבלן מספר חניות למכירה. אני מעוניינת בחניה נוספת ונאמר לי להגיש הצעה. החניה בקומה -4 ורחוקה מהמעלית. בכמה אפשר לתמחר אותה?
לצפיה ב-'רכישת מקום חניה נוסף בבנין'
רכישת מקום חניה נוסף בבנין
( לעמוד שלי בתפוז )
25/06/2018 | 15:58
3
9
הי, מחיר החניה תלוי במיקום הבנין. באיזה עיר ואזור מדובר?
לצפיה ב-'מקום חניה'
מקום חניה
25/06/2018 | 16:06
2
8
הבניין בנווה שרת בתל אביב. השכונה עוברת התחדשות עירונית
לצפיה ב-'מקום חניה'
מקום חניה
05/07/2018 | 15:26
1
23
תשובה?
לצפיה ב-'מחיר חניה'
מחיר חניה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2018 | 15:41
3
הי, אני לא יודע מה שווי מקום חניה באזור הספציפי בנווה שרת, ויש צורך לבצע בדיקה מקיפה יותר לשם כך. יחד עם זאת, במרכז ת"א, שסובלת ממצוקת חניה ויש בסביבה בתים ישנים רבים חסרי חניה (כך שיש ביקוש רב לרכישת מקום) שווי מקום חניה עשוי לעמוד על כ- 250,000 ש"ח - 300,000 ש"ח (תלוי במיקום) ואף מעבר לכך. באזור נווה שרת, זה ככול הנראה נמוך יותר ותלוי במצוקת החניה באזור ובכמות הפרוייקטים החדשים בסביבה. כלומר, האם יש מענה לאנשים באזור של חניה או שמדובר בסחורה במחסור
לצפיה ב-'הערכת עלויות בניה'
הערכת עלויות בניה
21/06/2018 | 12:20
1
46
הי,
יש לי שאלה לגבי עלות בניה למ"ר בבניין חדש בקבוצת רכישה בדרום תל אביב. בדוח אפס של הקבוצה הם לקחו 5800שח למ"ר. (לא כולל מרפסת גג/חצר/חניה/מסחר). השאלה האם 5800 שח זה ראלי לבניה בת"א ומה זה אומר על המפרט/גימור?
לצפיה ב-'?'
?
15/07/2018 | 08:36
2
לצפיה ב-'שיווק מטעה של מספר חדרים בדירה'
שיווק מטעה של מספר חדרים בדירה
20/06/2018 | 17:51
1
20
שלום,
מחר אני אמור לחתום על קניית דירה. הדירה שווקה כ-5 חדרים, אך היום כשקיבלתי את הסכם הרכישה המקורי של המוכרים התברר שהדירה היא 4.5 חדרים. האם יש לזה משמעות? כמה זה משפיע על ערך הדירה?
תודה
לצפיה ב-'שיווק מטעה של מספר חדרים בדירה'
שיווק מטעה של מספר חדרים בדירה
( לעמוד שלי בתפוז )
20/06/2018 | 23:54
14
הי רן אני מבין שמדובר ברכישת דירה יד שניה? אני מניח שביקרת בה וראית אותה? אם כך, מה זה משנה איך היא הוגדרה בחוזה המקורי או באיזשהו מסמך? אם החלוקה שלה בפועל באופן פרקטי הוא של 5 חדרים וכך התחושה, אז זה מה הקובע. באופן כללי כיום יש פחות רגישות במחירי השוק למספר החדרים של הדירה והמחירים מושפעים בעיקר מהגודל של הדירה במ"ר.
לצפיה ב-'סגירת מרפסת בבנין משנות ה-70'
סגירת מרפסת בבנין משנות ה-70
14/06/2018 | 08:22
1
13
בנין נבנה בשנות ה-70. מצורץ שרטוט הדירה. המרפסת שהיא למעשה חלק מהסלון נסגרה בויטרינה ותריסים כמו שנהוג בשנים הללו. הסגירה נעשתה בכל הבנין. האם במכירת הדירה המוכר צריך להוכיח שביקש לסגור את המרפסת? האם קיים עדין חוק שמצריך קבלת היתר לסגירת המרפסת? הדירה נמצאת בגבעתיים ברח' כצנלסון

תודה
לצפיה ב-'סגירת מרספת'
סגירת מרספת
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 19:44
8
אין חוק שהתיר אוטומאטית "סגירת מרפסת" בדיעבד. יחד עם זאת, ברשויות רבות קיימות תב"עות שאושרות לאורך השנים והתירו גם סגירת מרפסות, אך עדין באופן פורמאלי צריך להגיש היתר בניה מסודר וכו'. פרקטית דירות רבות נמכרות ללא כל היתרים והרשויות נותנות להן אישורי העברה ללא אכיפה של נושא זה - בעיקר כאשר המוכר הוא לא זה שסגר את המרפסת, אלא הבעלים הקודמים. 
לצפיה ב-'הקטנת חבות במס שבח ובמס רכישה ב"עסקאות נטו" '
הקטנת חבות במס שבח ובמס רכישה ב"עסקאות נטו"
( לעמוד שלי בתפוז )
10/06/2018 | 12:10
14
שלום לכל הגולשים אני מצרף לכם מאמר מקצועי מעניין לפני מספר שנים ניתן פסק דינה של ועדת הערר בתל אביב בוע'1139/04 ורדי עירן ואח' נגד מנהל מיסוי מקרקעין רחובות .ברקע לפסק הדין עמדה "עסקת נטו" בה התחייב הקונה לשלם את היטל ההשבחה במקום מוכר.

רשויות המס טענו כי במקרה זה יש להוסיף לגובה התמורה הנקובה בחוזה, גם את אמדן היטל ההשבחה הצפוי, שהרי סכום זה שישולם ע"י הקונה, במקום המוכר, מהווה הטבה כלכלית שיש לשייכה כחלק מהתמורה הכוללת.

טענה בסיסית זו אכן נתקבלה ע"י ועדת הערר, והמשמעות היא שמחיר העסקה גדל  בהתאם לגובה היטל ההשבחה. בשל כך מס רכישה , שנגזר ממחיר העסקה גדל אף הוא.

אולם, לגבי  -מס שבח , על אף שגובה התמורה גדל בסך גובה אמדן  היטל ההשבחה (דהיינו השבח החייב גדל), הרי שיחד עם זאת, מנהל מיסוי מקרקעין מחשב את אותו אמדן  היטל השבחה גם כהוצאה מוכרת בניכוי מהשבח (למרות שעדיין אף צד לא שילם בפועל היטל השבחה לעיריה), כך שבשורה התחתונה, סכום מס השבח לא משתנה.  
עם זאת,כפי שנציג במאמר זה , ניתן ליצור "תכנון מס" כך שמס השבח יקטן באופן משמעותי !

לצפיה ב-'מגזין מקצועי חודשי מעניין בנושא נדל"ן - שכדאי להיכנס ולקרוא'
מגזין מקצועי חודשי מעניין בנושא נדל"ן - שכדאי להיכנס ולקרוא
( לעמוד שלי בתפוז )
03/06/2018 | 10:15
20
אני מזמין את כולכם להיכנס ולקרוא את המגזין המקצועי החודשי שלי בנושא נדל"ן.
המגזין כולל מאמרים , טיפים , והרבה רעיונות מוצלחים שכל מי שעוסק בנדל"ן כדאי שידע ויכיר .

לצפיה ב-'רכישת דירה אחרי פינוי בינוי'
רכישת דירה אחרי פינוי בינוי
31/05/2018 | 01:50
3
21
אני רוצה לרכוש דירה אחרי פינוי בינוי בשכונת הראשונים ברמת גן.
קבלתי הצעת מחיר של 2,7 משח. קומה 4. 97.8 מר+ 7.8 מרפסת.
זה אומר 25,471 שח למטר. לא?
איך אוכל לדעת אם זה מחיר סביר והוגן לדירה חדשה באזור (אין הרבה כאלה להשוות מולן ובטח רק בזמן ישן יותר).
קבלנים אחרים ראיתי במחירים גבוהים או נמוכים מזה- אבל זה תלוי תכנן דירה- אם מלבנית או ריבועית. נניח.

לצפיה ב-'רכישת דירה אחרי פינוי בינוי'
רכישת דירה אחרי פינוי בינוי
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 19:45
2
18
הי, אתה מתאר מצב קלאסי שמצריך פניה לשמאי מקרקעין שינתח בצורה מלומדת את נתוני השוק שאינם נתונים הומוגנים זהים ויסיק מהם מה השווי הראוי של הנכס הספציפי.
לצפיה ב-'אבל יוכל לחזות מה הצפי לערך בסיום הבניה עוד שנתיים?'
אבל יוכל לחזות מה הצפי לערך בסיום הבניה עוד שנתיים?
21/06/2018 | 11:58
1
24
לצפיה ב-'שווי דירה'
שווי דירה
( לעמוד שלי בתפוז )
21/06/2018 | 13:32
3
הי, אף אחד לא יכול לחזות מה יהיה בעתיד..... הערכת שווי תמיד נערכת עפ"י מחירי השוק כיום (או בעבר). אף שמאי לא יגיד "אני חושב שבעתיד הדירה תהייה שווה X ש"ח".
השמאי יעריך את שווי הדירה תחת הנחה אילו היא היתה בנויה וגמורה כיום עפ"י מחירי השוק כיום. האם בסוף בעתיד המחירים יעלו או ירדו? אף אחד לא יכול לקבוע.... גם כשקבלן מוכר דירה על הנייר הוא דורש את המחיר שמקובל כיום עבור אותה דירה בנויה וגמורה. כמובן שבמצב כזה שאנשים קונים דירה על הנייר אז הם לא משלמים הכל מראש אלא לאורך שלבי הבניה. ושוב, האם בסוף הדירה בתום הבניה תהייה שווה כמור המחיר ששילמו עליה? אין לאף אחד וודאות...
לצפיה ב-'הערכת שווי לפני קבלת היתר תמ"א 38/1'
הערכת שווי לפני קבלת היתר תמ"א 38/1
28/05/2018 | 19:35
1
16
האם הערכת שווי דירה תשתנה באם הפרויקט אושר ע"י 80% מהדיירים והיזם רק החל את הליך בחינת ההתכנסות?

לצפיה ב-'הערכת שווי לפני קבלת היתר תמ"א 38/1'
הערכת שווי לפני קבלת היתר תמ"א 38/1
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 19:47
5
הערכת שווי דירה שנמצאת בהליכי תמ"א תלוייה במידת התקדמות התהליך - אין כלל ברזל... ככל שהתהליך מתקדם יותר , מגובש וודאי יותר, כך השווי יעלה, כלומר, קונה פוטנציאלי יהא מוכן לשלם יותר, כיוון שידע שיש סיכוי ממשי להתממשות הציפיה לפרוייקט חדש.
לצפיה ב-'פטור מס שבח ומס רכישה - כמה פעמים?'
פטור מס שבח ומס רכישה - כמה פעמים?
28/05/2018 | 01:27
2
16

לפי סעיף 49, 2 לחוק מיסוי מקרקעין:
49ב.  המוכר דירת מגורים מזכה יהא זכאי לפטור ממס במכירתה אם נתקיים אחד מאלה:
(תיקון מס' 76) תשע"ג-2013
(1)  (נמחקה);
(תיקון מס' 34)  תשנ"ז-1997 (תיקון מס' 76) תשע"ג-2013 (תיקון מס' 85) תשע"ו-2016
(2)  הדירה הנמכרת היא דירתו היחידה של המוכר בישראל ובאזור כהגדרתו בסעיף 16א, והמוכר הוא בעל הזכות בה במשך 18 חודשים לפחות מיום שהיתה לדירת מגורים, ולא מכר, במשך שמונה עשר החודשים שקדמו למכירה האמורה, דירת מגורים אחרת כאמור, בפטור ממס לפי פסקה זו;

רציתי לשאול - כמה פעמים מותר להשתמש בפטור ממס שבח?
כל עוד אני שומר על מרווח של 18 חודש בין פטור לפטור - אני מבין שאין הגבלה תיאורטית?

כמה פעמים מותר לשפר דירה ולקבל פטור ממס רכישה מוגדל על דירה שניה?
לגבי זה החוק לא מגדיר מרווחים בין פטור לפטור. אני מבין נכון?

לצפיה ב-'פטור מס שבח ומס רכישה - כמה פעמים?'
פטור מס שבח ומס רכישה - כמה פעמים?
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 19:49
1
11
הי, אתה שואל שאלה משפטית מובהקת ואני ממליץ לך לפנות לפורום המשפטי.
לצפיה ב-'זה לא משהו ששמאים מכירים'
זה לא משהו ששמאים מכירים
21/06/2018 | 11:26
17
לצפיה ב-'סלון וחדר הורים.קומה 1.פונים לכניסה לחניון בניין בן 55 דירות'
סלון וחדר הורים.קומה 1.פונים לכניסה לחניון בניין בן 55 דירות
25/05/2018 | 21:11
16

סלון וחדר הורים.קומה 1, פונים לכניסה לחניון בניין בן 55 דירות

יש דירה שאני מעוניין לקנות בגלל מיקום מרכזי, ויחד עם זאת רחוב ללא מוצא.
הבעיה שהדירה שנותרה היא קומה 1 (3 מטר מהקרקע) ופונה עם הסלון וחדר ההורים לכביש (שקט מבוי סתום) אבל מתחת לדירה יש כניסה ויציאה לחניון תת קרקעי של הבניין. מדובר ב55 דירות.
אני קצת חושש ממפגע רעש. הדירה תהיה בהתחלה להשכרה ואחכ אחליט אם לגור בה בעתיד.
כמובן שהיא מתומחרת במחיר סביר (מניח גם בגלל ההגבלה של החניון).
מישהו מכיר חבר פורום או בכלל שגר בדירה שפונה לכניסה וליציאה של חניון תת קרקעי של הבניין?
אני מבין שזה סובייקטיבי כמה אדם רגיש לרעש, ובכל זאת אני רוצה להבין בגדול אם זה מטרד בלתי נסבל.
אם החיים ככה הם חסרי שינה וזה ממש פוגע באיכות החיים.
אם יש בעיה גורפת להשכיר דירות כאלה.
לצפיה ב-'מס שבח על דירה חדשה'
מס שבח על דירה חדשה
24/05/2018 | 12:40
15
רכשתי דירה מקבלן לפני שנתיים וחצי. לפני שלושה חודשים קיבלתי את הדירה. לפני ארבעה חודשים רכשתי דירה נוספת כתחליף לדירה הראשונה היום אני רוצה למכור את הדירה הראשונה כדי שאוכל לשלם על השניה החלופית. הבנתי שאני פטורה ממס שבח על מכירת הדירה הראשונה מכיוון שקניתי דירה חלופית במקומה אך האן אני זכאית לפטור אפילו שלא גרתי בדירה הנמכרת 18 חודשים??
לצפיה ב-'שאלה כללית -היטל השבחה ומועד רכישת הקרקע'
שאלה כללית -היטל השבחה ומועד רכישת הקרקע
23/05/2018 | 10:38
2
17
נניח בחלקת קרקע יש שני בעלים אחד רכש אותה לפני 60 שנה והשני לפני 20 שנה.
הנחה שמחירי הקרקע בישראל עלו במהלך השנים. והנחה שניה שהתוכנית העיקרית שהשביחה את הקרקע נעשתה לפני 17 שנה.

האם היטל השבחה של החלק שנרכש לפני 60 שנה גבוה יותר משל החלק שנרכש לפני 20 שנה.

ברור שזאת שאלה כללית בלי נתונים מספריים 

לצפיה ב-'היטל השבחה'
היטל השבחה
( לעמוד שלי בתפוז )
24/05/2018 | 00:51
1
14
הי מיכל, היטל השבחה מחושב על כל תכנית שאושרה ממועד הרכישה ואילך (אבל רק מיום 1.7.1975 ואילך), כאשר סכום ההיטל מחושב נכון למועד אישור התכנית המשביחה. לכן, אין קשר לעליית מחירי השוק בין מועד הרכישה בעבר למועד התכנית.... (זה "היטל השבחה" לא "מס שבח").
שומת ההשבחה בוחנת את מצב השוק הנתון במועד אישור התכנית המשביחה וקובעת את ההפרש (ההשבחה) בין שני מצבים - מצב א' שווי השוק (נכון למועד אישור התב"ע) בכפוף להוראות התב"ע החדשה לעומת מצב ב' שהינו שווי השוק - לאותו מועד בדיוק - אבל תחת הנחה "תיאורטית" שהתב"ע החדשה לא קיימת (אלא רק התכנון הקודם). לכן אם מישהו רכש לפני 60 שנה ואחר לפני 20 ואצל שניהם אושרה בעקרון רק תכנית אחת לפני 17 שנה - שניהם אמורים לשלם אותו היטל.
לצפיה ב-'תודה רבה. הסבר מעולה'
תודה רבה. הסבר מעולה
24/05/2018 | 08:35
4
לצפיה ב-'תפקיד שמאי לאתר מסמכים? '
תפקיד שמאי לאתר מסמכים?
23/05/2018 | 21:37
1
12

שלום רב פניתי לשמאי מקרקעין לצורך שמאות על דירה שאני אחד מהבעלים שלה אבל אין ברשותי את חלק מהמסמכים הנחוצים.. תת חלקה. השמאי אמר שזו לא בעיה והוא ישיג בעיריה. מסתבר שבעיריה אין את המסמך והנכס מנוהל עי עמותה. האם מתפקידו של השמאי לאתר את העמותה ולעשות הכול כדי להשיג את המידע הנחוץ? שכר טירחה כבר שולם לו מראש
לצפיה ב-'השגת מסמכים ע"י שמאי'
השגת מסמכים ע"י שמאי
( לעמוד שלי בתפוז )
24/05/2018 | 00:42
10
הי, ככלל, השמאי צריך להשיג את כל המסמכים שקשורים בתכניות בנין עיר והיתרים שחלים על הנכס, אבל לגבי המסמכים המשפטיים/קנייניים, חוץ מאשר נסח טאבו שזהו מסמך פשוט שניתן להוציא באינטרנט, בדרך כלל מצופה מבעל הנכס שיציג לשמאי את כל המסמכים הקניניים של הנכס, כגון חוזי חכירה, אישורי רישום של עמותה וכדו'. מה גם שלעיתים לשמאי אין בכלל גישה למסמכים הללו.
לצפיה ב-'תזמון מכירה וקניה'
תזמון מכירה וקניה
23/05/2018 | 18:51
10
מדבר על 3 דירות (כל אחת שיפור דיור של הקודמת):
מודה מראש לעונים - למרות השאלה הארוכה

===
מנסה לתזמן נכון זמני קניה ומכירה וללכת לפי החוק ולצמצם מס (רכישה של דירה שניה או שבח).

איזה מס רכישה ואיזה מס שבח אני צריך לשלם במצב כזה אם בכלל ?
על איזו דירות?

===
דירה א׳ -
רכישה 2011.
אכלוס 2013
צפי מכירה יוני 2018
דירה ב׳
רכישה 2015,
אכלוס סוף 2017
צפי מכירה יולי 2019
דירה ג׳
צפי רכישה בעוד חודש
צפי אכלוס יולי 2020

השתלשלות:
יש לי 50% מדירה א׳ 50% היתרה בבעלות אחותי
שיפרתי דיור ורכשתי דירה חדשה (דירה ב׳).
התחייבתי למכור את 50% מהבעלות שלי בדירה א׳ תוך שנה מקבלת מפתח של דירה ב׳ (שיפור דיור).
אני מוכר כעת את כל הבעלות שלי בדירה א׳ (50%) לאחותי בטווח הזה של שנה.
חודש לאחר המכירה של דירה א׳ אני רוכש על הנייר דירה ג׳ מקבלן אחר. שוב לצורך שיפור דיור בעתיד.
דירה ג׳ תהיה מוכנה רק עוד שנתיים- שלוש.
אני אחזיק בדירה ב׳ 18 חודש (כפי שנדרש כדי לקבל פטור ממס שבח) ואחכה 18 חודש אחרי המכירה של דירה א׳.
ואז אמכור את דירה ב׳.

לצפיה ב-'מועד תחילת חישוב ריבית - פירוק חברה'
מועד תחילת חישוב ריבית - פירוק חברה
19/05/2018 | 15:26
3
15
חברה שכל מהות הינו החזקת מקרקעין. מפורקת ולמעשה הקרקע מועברת לבעלי המניות. תהליך הפירוק הסתיים ברשם החברות אבל למעשה לא בוצע כל רישום בטאבו. בבוא היום הרי בעלי הקרקע יצטרכו לבקש אישור עירייה לצורך העברת בעלות ואז יתבקשו לשלם היטל השבחה. האם הריבית תחושב מיום פירוק חברה או מיום שפנו לעירייה.
לצפיה ב-'היטל השבחה במקרה של פירוק חברה (איגוד מקרקעין)'
היטל השבחה במקרה של פירוק חברה (איגוד מקרקעין)
( לעמוד שלי בתפוז )
20/05/2018 | 23:56
2
7
שרה שלום,
רוצו מהר !!!! לועדה המקומית לתכנון ובניה והודיעו לה על פירוק החברה! מועד הפירוק הוא המועד הקובע לחיוב בהיטל השבחה (הוא נחשב ל"מועד מימוש") והחל מיום הפירוק יש חובת תשלום היטל השבחה וככול שלא משולם מתחילה לרוץ ריבית גבוה מאוד של 0.5% לחודש !!! (כולל במצב שפשוט לא הודיעו לועדה המקומית על הפירוק ולכן לא נשלחה שומת היטל השבחה)
לצפיה ב-'תודה רבה. ושאלת הבהרה, אם יש לה תשובה מוחלטת'
תודה רבה. ושאלת הבהרה, אם יש לה תשובה מוחלטת
21/05/2018 | 08:50
1
11
האם המועד הקובע הינו המועד על החלטה לפירוק (כלומר פרוטוקול בעלי המניות) או מועד הפירוק בפועל. כידוע לך תהליך פירוק מרצון יכול להמשך שנה ויותר ואז קיים טווח זמן. כמו כן לעיתים ניתן לחזור מהחלטה על פירוק במהלך התהליך עצמו.
לצפיה ב-'היטל השבחה בפירוק'
היטל השבחה בפירוק
( לעמוד שלי בתפוז )
21/05/2018 | 08:53
7
הי שרה, אני גם לא בטוח, בררי עם עוה"ד שלך. לדעתי זה אמור להיות תואם למועד בו חלה חובת דיווח לרשות המיסים.
לצפיה ב-'משולש הערים'
משולש הערים
20/05/2018 | 02:53
13

רמת גן- גבעתיים-ת״א.
אני רוצה לרכוש דירה להשקעה (ואולי מגורים בעתיד הרחוק).
יש לי אופציה ברמת גן או בת״א.
שתיהן במרחק של כביש אחד מהשני (ערבי נחל ת״א).
האם יש משמעות מרחיקת לכת מבחינת מחיר מכירה עתידי
אם הדירה בשטח רמת גן ולא ת״א?

כלומר: תו חניה, כרטיס תושב עם הטבות לכרטיס תושב ת״א
דברים נוספים?
המחיר של הדירה התל אביבית יעלה ביחס גבוה יותר מזו של הרמת גנית (אם כאמור שניהם במרחק כביש אחד מהשני ושניהם מזרחית לאיילון)?

מנהל/ת הפורום

אודות:
גלעד המאירי, שמאי מקרקעין, בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים (B.A) תואר שני מוסמך במשפטים (LL.M) בוגר לימודי תעודה באיכות הסביבה (Dip.) בעל ותק מקצו
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

גלעד המאירי- מנהל פורום שמאות מקרקעין
מנהל הפורום גלעד המאירי

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו