לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
51465,146 עוקבים אודות עסקים

פורום נוהל מבא``ת 2006

ברוכים הבאים לפורום של מינהל התכנון במשרד האוצר בנושא נוהל מבנה אחיד לתוכניות (מבא"ת 2006).
הפורום הוקם במטרה לתת מענה לשאלותיכם בכל הנוגע לנוהל מבא"ת ולאפשר רב שיח מקצועי בנוגע לסוגיות שונות הנוגעות לאופן יישומו בתכניות השונות. בנוסף, יאפשר הפורום לעדכן אתכם בחידושים השונים שחלים בנוהל מעת לעת.
נשמח אם תבחרו להשתמש בכלי זה ולשתף אותנו דרכו בניסיונכם, הערותיכם והארותיכם. דעתכם חשובה לנו!
אתם מוזמנים לשאול, להתייעץ, לדון, להשיב ולייעץ, ואנו נשתדל לענות בתוך שני ימי עבודה. הנהלת הפורום אינה אחראית לתשובות הגולשים בפורום.

ניתן לצרף קובצי תשריט בגודל של עד 2 מגה-בייט להבהרת השאלות. קבצים גדולים יותר  יש לשלוח לדוא"ל forum.mavat@gmail.com.
קבצים של תשריטים ומפות מדידה ושאלות בנושאים טכניים יש להמשיך ולהפנות אל מרכז התמיכה של המבא"ת בדוא"ל mavat@iplan.gov.il.
הפורום אינו עוסק בבדיקה ומתן אישורים לקבצים.

מנהלי הפורום:
אור קמינסקי – יועצת מבא"ת במינהל התכנון, משרד הפנים
אדריכל ירון טוראל – יועץ למבא"ת, מינהל התכנון, משרד הפנים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום נוהל מבא``ת 2006

ברוכים הבאים לפורום של מינהל התכנון במשרד האוצר בנושא נוהל מבנה אחיד לתוכניות (מבא"ת 2006).
הפורום הוקם במטרה לתת מענה לשאלותיכם בכל הנוגע לנוהל מבא"ת ולאפשר רב שיח מקצועי בנוגע לסוגיות שונות הנוגעות לאופן יישומו בתכניות השונות. בנוסף, יאפשר הפורום לעדכן אתכם בחידושים השונים שחלים בנוהל מעת לעת.
נשמח אם תבחרו להשתמש בכלי זה ולשתף אותנו דרכו בניסיונכם, הערותיכם והארותיכם. דעתכם חשובה לנו!
אתם מוזמנים לשאול, להתייעץ, לדון, להשיב ולייעץ, ואנו נשתדל לענות בתוך שני ימי עבודה. הנהלת הפורום אינה אחראית לתשובות הגולשים בפורום.

ניתן לצרף קובצי תשריט בגודל של עד 2 מגה-בייט להבהרת השאלות. קבצים גדולים יותר  יש לשלוח לדוא"ל forum.mavat@gmail.com.
קבצים של תשריטים ומפות מדידה ושאלות בנושאים טכניים יש להמשיך ולהפנות אל מרכז התמיכה של המבא"ת בדוא"ל mavat@iplan.gov.il.
הפורום אינו עוסק בבדיקה ומתן אישורים לקבצים.

מנהלי הפורום:
אור קמינסקי – יועצת מבא"ת במינהל התכנון, משרד הפנים
אדריכל ירון טוראל – יועץ למבא"ת, מינהל התכנון, משרד הפנים

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'שובל מצב מאושר'
שובל מצב מאושר
21/08/2017 | 14:18
8
לפי איזה שובל להשתמש
זה שמופיע בהנחיות:
או זה שמופיע בעזרי עבודה:

לצפיה ב-'מצב מאושר'
מצב מאושר
21/08/2017 | 12:48
5
באיזה קנ"מ צריכות להיות התכניות המאושרות במידה והקנ"מ של התכנית הוא 1:500?
בלשכת התכנון דורשים גם תרשימי סביבה, גושים וחלקות ועל רקע מפת מדידה מעודכנת כיצד יש לפעול?
יש הרבה מקרים שהתאמת המצב המאושר לקנ"מ פוגם באיכות התשריט או שהמפה מלכתחילה לא קריאה ויש לבצע דגיליזציה, כתוצאה מכך הצבעים לא תואמים את הצבעים שבתשריט מה יש לעשות בנון
לצפיה ב-'זיקת הנאה'
זיקת הנאה
17/08/2017 | 12:08
6
שלום!

אני מתכנן זיקת הנאה למעבר כלי רכב בתוך שטח חקלאי לאזור מגורים.
התבקשתי להוסיף את הנושא בעיקרי התכנית ולציין לפי איזה סעיף בחוק זה ניתן.
עד כה ציינתי את הנושא בהוראות נוספות ובהוראות הבינוי בלבד.
האם יש צורך בכך? אם כן, לפי איזה סעיף בחוק זה?

לצפיה ב-'מספר קומות'
מספר קומות
16/08/2017 | 15:50
9
פגשתי 2 דרכים למספור קומות המבנה, רבים נוטים לחשב מספר קומות מעל קומת קרקע ויש המעטים שמגדירים מספר קומות כולל קומת הקרקע. ואז בטבלת זכויות (5) איך ראוי להציג את נתוני מספר הקומות מעל לכניסה הקובעת?<
ולמה לעזאזל יש מספר קומה שהיא 0???

לצפיה ב-'תכנית מצומצמת'
תכנית מצומצמת
16/08/2017 | 09:49
1
8
בהתאם לתרשים הזרימה בחוברת - תוכנית מצומצמת אינה צריכה להיבדק בתנאי סף? - האמנם?

לצפיה ב-'תכנית מצומצמת'
תכנית מצומצמת
16/08/2017 | 12:04
6
החוק מקל על הליכיה של קידום תכנית מצומצמת לאחר הגשתה.
הוא אינו מקל על התנאים להגשתה, ולכן נוהל תנאי הסף כן חל עליה.
באיזו חוברת היה רשום אחרת?
לצפיה ב-'טבלה 1.5.5 בהוראות התכנית'
טבלה 1.5.5 בהוראות התכנית
15/08/2017 | 13:52
1
8
שלום אור, האם בטבלה 1.5.5 מציינים את הגושים והחלקות הקיימים/ מאושרים עפ''י תכני קודמת/ מוצעים ?
תודה.
לצפיה ב-'גושים וחלקות בתכנית'
גושים וחלקות בתכנית
15/08/2017 | 17:17
8
גושים וחלקות בתכנית מוזנים אוטומטית ע"י המערכת מתוך החיתוך של קובץ parcel go קובץ gvul.
בטבלה זו ירשמו הגושים והחלקו העדכניים בתחום התכנית המוצעת.
לצפיה ב-'ככר עירונית'
ככר עירונית
10/08/2017 | 17:21
1
13
אנו מכינם 2 תבעות שונות ורוצים להפריש שטח לככר עירונית.
האם חייבים גם בתא שטח זה להגדיר קוי בניין?
לצפיה ב-'ככר עירונית'
ככר עירונית
14/08/2017 | 09:54
7
ליטו שלום,
החוק קובע שניתן להוציא היתר בניה רק מכח תכנית שכללה בתוכה בין יתר ההוראות את קווי הבניין.
לפיכך, ככל שבתא שטח זה מבוקשת בניה, יש לקבוע עבורו את קווי הבנין ללא תלות בייעוד הקרקע.
יחד עם זאת, החוק אינו קובע שקווי הבנין ישורטטו דווקא על התשריט.
קביעת קווי הבנין יכולה בהחלט להיעשות בטבלת הזכויות שבהוראות התכנית.
לצפיה ב-'תבנית תקנון לשוינוי תב"ע'
תבנית תקנון לשוינוי תב"ע
09/08/2017 | 16:12
1
14
איפה אני יכולה למצוא קובץ תבנית מעודכנת של התקנון לצורך הגשה בקשה לשינוי תב"ע?
לצפיה ב-'תבנית תקנון לשינוי תב"ע'
תבנית תקנון לשינוי תב"ע
14/08/2017 | 09:50
6
מיטל שלום,
בשלב זה אין תבנית עדכנית מכיוון שההזנה מתבצעת באמצעות המערכת המקוונת.
לאחר יצירת תדפיס הוראות ראשון במערכת תוכלי למצוא את הוראות התכנית העדכניות בפורמט doc במסך "קבצים ודו"חות בדיקה", תחת תפריט "כלי העזר לתכנית".
לצפיה ב-'קובץ אוטוקאד להכנת מצב מאושר .'
קובץ אוטוקאד להכנת מצב מאושר .
08/08/2017 | 22:34
2
17
בס"ד
אני רוצה דוגמא ערוכה - כקובץ אוטוקאד למצב מאושר , השובל וסדר העריכה המבוקש . 
האם יש קובץ כזה באתר המנהל שאפשר להורידו ? או אפשר לקבלו ? 

בברכת האל 
לצפיה ב-'קובץ אוטוקאד להכנת מצב מאושר'
קובץ אוטוקאד להכנת מצב מאושר
14/08/2017 | 09:47
1
10
שלום,
לא, אין קובץ כזה אך לנוחיותך עומד הסבר מפורט להכנת המצב המאושר בלומדות שבעזרי הלימוד שבעמוד המבא"ת.
לצפיה ב-'תודה.'
תודה.
15/08/2017 | 16:59
5
בס"ד
אור ראיתי את הסרטים תודה לך .
אבל כן מצאתי תבנית מוכנה לשובל ,אפששר להוריד באתר המבא"ת הקובץ בשם " תבנית שובל לנספח" תחת תפריט "עזרי עבודה".

לצפיה ב-'בעייה בקליטת הקבצים במערכת מבא"ת'
בעייה בקליטת הקבצים במערכת מבא"ת
08/08/2017 | 20:39
1
18
שלום רב
כל פעם שאני מנסה לטעון את הקבצים למערכת המקוונת אני מקבל הודעת שגיאה שסוג הקובץ לא מתאים לקבוצת מסמכים שנבחרה.
הקבצים שמורים בפורמט אוטוקאד 2004 .
נסיתי לטעון את הקבצים ב-ZIP וקיבלתי אותה הודעת שגיאה.
תודה מראש
לצפיה ב-'בעיה בקליטת הקבצים במערכת מבא"ת'
בעיה בקליטת הקבצים במערכת מבא"ת
14/08/2017 | 09:39
8
אחמד שלום,
הקבצים המוזנים למערכת צריכים להיות ע"פ השמות המוכרים למערכת.
כנראה שהקבצים שהזנת כללו שגיאת כתיב ולכן המערכת לא מזהה את הקובץ.
אנא הקפד על הרישום כדלהלן:
קובץ תאי השטח - plan
קובץ גושים וחלקות - parcel
קובץ גבול - gvul
קובץ מדידה - survey
קובץ אנטיטי - entity
שם הקובץ בנוי מסוג הקובץ כנ"ל, מימינו מקף תחתון ומימינו שם לזיהוי הקובץ המורכב ממספרים ו/או אותיות באנגלית.
בשם הקובץ אסור לכלול רווחים.
גם קובץ הזיפ חייב להיקרא בשם חוקי (מספרים ו/או אותיות באנגלית ללא רווחים).
קובץ הזיפ יכלול רק את קבצי המצב המוצע ללא מחיצות משנה וללא קבצים נלווים (פונטים וכיו"ב).

סיבה אחרת יכולה להיגרם מקבצים פגומים שאינם ניתנים לפתיחה באוטוקאד.
הפתרון לכך הוא פעולת regen על הקובץ.

סיבה נוספת יכולה להיות גודל הקבצים. ככל שמדובר בקבצים מאוד גדולים (למשל מעל 20 מגה בייט), יש לשלוח אותם למרכז התמיכה של המבא"ת והם יזינו אותם עבורך.
לצפיה ב-'מגרש הכולל שתי חלקות'
מגרש הכולל שתי חלקות
08/08/2017 | 13:16
1
9
בתכנית מאושרת 22-106-03-5 יש מגרש מס' 56 הבנוי משתי חלקות- חלקה 36 וחלקה 15.
האם אפשר ליצור מגרש חדש במצב המוצע ללא חלקה 15? (בחלקה זו קיימים בעלים רבים ויש קושי לקדם את התכנית עם חלקה זו)
לצפיה ב-'תחום התכנית'
תחום התכנית
08/08/2017 | 15:08
6
התשובה תלויה בשאלה "מי מגיש את התכנית", ופותחת לנו שאלה מהותית יותר לגבי התכנית שבנדון.
אם המגיש הוא גורם ציבורי (הוועדה, העירייה וכד') אין צורך בהוכחת בעלות ולכן אפשר להגיש את התכנית לפי המגרש המאושר.
אם המגיש הוא גורם פרטי, הרי שצריך להיות בבעלותו (או בזיקתו הקניינית) לפחות 75% משטח התכנית והיועמ"ש צריך לקבוע שאין פגיעה בזכויות בשטח שאינו בבעלותו. 
במקרה שבנדון, מאחר והוכנסו שטחי הדרכים, ושטחיהן גדולים מ-25% משטח התכנית, הרי שממילא המגיש הפרטי של התכנית אינו רשאי להגיש אותה כחוק.
נוהל מבא"ת קובע שאין להכניס אל שטח התכנית שטחים שהתכנית אדישה אליהם, ולפיכך יש להוציא את הדרכים המאושרות שהתכנית אדישה אליהן מחוץ לתכנית.
עכשיו, משנותרנו רק עם תכנית בשטח המגרש, אפשר יהיה לבחון את חלקיק חלקה 15 (הקטן מ-25% משטח התכנית) ולהגיש את התכנית אם התכנית אינה מבקשת לפגוע בזכויותיו.
קביעת קו כחול שלא תכלול את חלקה 15 תחייב תהליך של תכנית איחוד וחלוקה. 
לצפיה ב-'נוהל מבא"ת'
נוהל מבא"ת
02/08/2017 | 17:34
1
26
שלום רב,
היכן קיים נוה"ל מבא"ת במלואו? ניתן להוריד מהאתר? או שניתן להזמין חוברת/ קלסר?
תודה רבה
לצפיה ב-'נוהל מבא"ת'
נוהל מבא"ת
03/08/2017 | 12:06
21

נוהל מבא"ת פורסם באתר המבא"ת באינטרנט, אך מאז הוא עודכן בצורה מקוטעת.
מצ"ב קובץ המרכז את עדכוני המבא"ת.
אני לא ממליצה להדפיס או להזמין אוגדן בשלב זה מכיוון שבקרוב יפורסם עדכון הכולל את כל ההחלטות החדשות.

לצפיה ב-'תבע לניוד זכויות'
תבע לניוד זכויות
01/08/2017 | 15:21
1
13
שלום רב, 

אודה לקבלת מידע לגבי הכנת תבע לנוד זכויות. 
התקנון הוא אחד וקיימים 2 תשריטים של מגרש נותן ומגרש מקבל?

בברכה, 
לצפיה ב-'תכנית אחת עם 2 קווים כחולים'
תכנית אחת עם 2 קווים כחולים
02/08/2017 | 09:29
9
כרמית שלום,
פותחים תכנית אחת.
מכניסים אליה קובץ גבול הכולל בתוכו את שני הקווים הכחולים ואת הגדרות ההדפסה של כל אחד מה-2 הגיליונות.
בשאר הקבצים מכניסים את כל המידע הרלוונטי באותה השיטה.
מזינים את ההוראות במסכי המערכת.
התוצאה תהיה תדפיס הוראות 1 + 2 תדפיסי תשריט.
לצפיה ב-'יעוד מגורים ושצ"פ . '
יעוד מגורים ושצ"פ .
30/07/2017 | 11:49
3
16
בס"ד
אני עורכת מפורטת למתחם שהוגדר במתאר כמתחם לאיחוד וחלוקה ויעדו מגורים ושצ"פ (יעדו משולב) כאשר בכוונה ליחד משטח המתחם שטח מסוים לשצ"פ והשאר יהיה מגורים . 
אני מעוניינת לעבוד על חצי מהמתחם ולהשאיר את החצי השני כמתחם לאיחוד וחלוקה באותו יעוד כמו שהוא . 
ואז קוד המגורים מצאתי וקוד השצפ מצאתי אבל ... קוד מגורים ושצפ אין .
מה אני עושה ?!!!
לצפיה ב-'שצ"פ עם מגורים???'
שצ"פ עם מגורים???
02/08/2017 | 09:26
2
7
מובן שלא מצאת!
תא שטח בתכנית איחוד וחלוקה משמש כמגרש שירשם כיחידת בעלות (חלקה) לאחר אישורה של התכנית.
מגורים ירשם על שם בעלים פרטיים. שצ"פ ירשם על שם הרשות, איך אפשר לקבוע את שניהם כיחידת בעלות?
שצ"פ במהותו הוא מגרש שלעולם לא יבנו עליו (אולי אפשר יהיה לבנות קיוסק, אבל בטח לא מגורים)
בקיצור, לא יהיה יעוד כזה לעולם.
אם תכנית קבעה שתנאי לאיחוד וחלוקה היה להכין תכנית איחוד וחלוקה למתחם שתכלול שצ"פ ומגורים, הרי שעלייך לתכנן ולחלק את כל המתחם, ולא להשאיר שטחים לחלוקה עתידית. הגדירי איפה וכמה יהיה שצ"פ ואיפה וכמה יהיו מגורים.
הם אינך חייבת לתכנן את כל המתחם, הגישי תכנית רק על האזור שאת מתכננת ללא השטח שמיועד לחלוקה עתידית.

לצפיה ב-'הצגת הסוגייה שוב. '
הצגת הסוגייה שוב.
08/08/2017 | 22:31
1
4
בס"ד
כבר הוגדר במתאר מאושרת מתחם מס' 6 , כמתחם איחוד וחלוקה וכמתחם שיעודו מגורים ושצ"פ . המתחם 7 דונם , שני בעלים , אנו מחויבים להפקיע 2 ד' שצפ. 
אני רוצה לעבוד על חלקה אחת , לחלקה ולהפריש ממנה השצ"פ בהתאם , ואת החלקה האחרת להשאירה כמתחם איחוד וחלוקה לא נגוע ולצבעו ביעוד מצבו הקיים . הבעלים האחרים לא ממש משתפים פעולה . וחלוקת מתחם איחוד וחלוקה מתאפשרת אם תסכים הועדה ותבין הסוגיה . ואכן התחלתי מפורטת שגבולה גבול המתחם , חלקתי למגורים ושצפ חלקה אחת והשניה השארתיה אבל אין לי לצבעו אלא ביעוד " כיעוד בתכנית מאושרת " כי אין שצפ ומגורים . 

בלגן 
לצפיה ב-'איחוד וחלוקה'
איחוד וחלוקה
15/08/2017 | 17:11
2
התשובה תלויה בהוראות התכנית המאושרת.
כעיקרון, בתכנית איחוד וחלוקה אפשר לכלול רק את השטח המבוקש לתכנון (במבקרה שלכם רק החלקה שבבעלות היזם שלך) ולהשאיר את שאר המתחם מחוץ לתכנית, כך שלא תצטרכו לקבוע בו את היעוד,
אבל הבעיה היא שבד"כ הכוונה היא לבצע תכנון אזורי של המתחם השלם.
אם הבעלים של החלקה השכנה אינם משתפים פעולה, אבל הוועדה או העירייה רואה את הצורך התכנוני בקידום תכנית איחוד וחלוקה, תוכלו לשכנע את הוועדה להיות מגיש ותוכלו לתכנן את המתחם השלם.
לצפיה ב-'מילוי רוזטה במצב מוצע'
מילוי רוזטה במצב מוצע
23/07/2017 | 16:16
1
26
שלום רב,

כיצד יש למלא רוזטה כאשר קו הבניין שלה בצד אחד משתנה 5 פעמים לאורך הכביש, באותו תא שטח? מצ"ב תמונה לצורך הבהרה.

תודה מראש,
בברכה,
ליאת
לצפיה ב-'מילוי רוזטה במצב מוצע'
מילוי רוזטה במצב מוצע
24/07/2017 | 10:47
21
ליאת שלום,
רוזטה היא בהחלט יצור מוזר ובעייתי.
כעיקרון, עדיף לסמן את קווי הבניין הנגזרים מהרוזטה כמגבלות בניה ופיתוח בתכנית שקובעת את הדרך ומגבלותיה. זה יבהיר כיצד משתנה הדרך.
את הרוזטה נציג 5 פעמים במרכז האיזור עליו היא חלה במרחקים הקבועים בה.
לצפיה ב-'קבצים ממודד'
קבצים ממודד
20/07/2017 | 15:28
2
34
הי
ביקשתי מהמודד הצעת מחיר עבור מפות מדידה בנוסח מבאת ומפה עדכנית .
לאחר שסגר עם הלקוח והמון זמן ממש, קיבלתי ממנו רק את הקבצים של המבאת....התחלתי להכין את תשריט המצב המאושר והנה קלטתי שאין לי את מפת המדידה...הבסיסית...
האם זה לא חלק מהקבצים שעל המודד להעביר אלי ?
אני מאוכזבת מאוד. המודד מסיר כל אחריות ולא מבין על מה אני מדברת (בלשון מועטה)
האם אני טועה ?

לצפיה ב-'קבצים ממודד'
קבצים ממודד
24/07/2017 | 10:43
1
26
טליה שלום,
אוי, את כל כך צודקת ואני שמחה ששאלת את השאלה.
מדידה צריכה לכלול: מסגרת קורדינטות, חץ צפון, נתוני פרויקט (בפינה ימנית עליונה), פרטים על גושים וחלקות ושטחם, פרטים על מגרשים מתכניות קודמות (טבלת שטחים) וסרגל קנ"מ - בדיוק כמו שנדרש לפני נוהל המבא"ת המקוון.
מכיוון שהמערכת המקוונת אינה יכולה לקלוט את המידע הנ"ל, הוחלט שמידע זה יוצג בשכבות התעלמות (1201-1203), כלומר, ישמש את המתכנן, יוצג בקובץ, אך לא יוצג בתדפיס המערכת.
התוצאה הייתה שחלק מהמודדים החליטו על דעת עצמם שאין צורך להציג את שכבות ההתעלמות. 
זה לא תקין ועל המודד להשלים את המידע.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
25/07/2017 | 12:25
9
הי אור
תודה על התשובה המעודדת.
איך אני מוכיחה למודד שזו המחויבות שלו ?
כשמתקשרים למבאת הן עונות שזה לא בתחום אחריותו.
מצד שני...בזמן ההמתנה לתשובתך...הסתכלתי כמה פעמים בסרטון שלך למצב המאושר ואני מוצאת סטירה בין הדברים.
אם המודד חייב לתת לי מפה טופוגרפית עדכנית (עם כל שציינת)
אני כבר יכולה להרכיב את המצב המאושר בעצמי. וממה שהבנתי, את מדריכה אותי בסרטון להרכיב בדרך המקוונת את תשריט המצב המאושר(ואז אולי המודד צודק ?).
אני מצרפת לך תשריט מצב מאושר שעכשיו הגשתי למועצה וזה עשיתי עם מפת מדידה ולא כמו שאת מדריכה .
אני עוד מבולבלת קצת.
מקווה שלא בלבלתי אותך.
לצפיה ב-'גבול תכנית בכביש'
גבול תכנית בכביש
18/07/2017 | 09:27
1
31
שלום,

אנחנו עורכים תכנית שבה מספר דרכים שכונתיות מתחברות לכביש ראשי.
אנחנו כללנו בגבול התכנית את מקטעי הדרך הראשית שאליה אנחנו מתחברים עד ציר הדרך.
התבקשנו ע"י הבודק בוועדה המחוזית להראות את כל מקטע הדרך הראשית המשיק לתכנית בנימוק שלא מראים "איים" בכביש ראשי.
האם דרישתו מוצדקת? כבר ערכנו תיאומים בהתאם לגבול הקודם.
הועדה המקומית לא דרשה שינוי גבול זה.

תודה

לצפיה ב-'הקפצת גרסת תשריט'
הקפצת גרסת תשריט
24/07/2017 | 10:31
14
ילנה שלום,
כעיקרון, המדיניות היא שלא לכלול שטחים שהתכנית אדישה אליהם בתחום התכנית ולכן דרישה זו תמוהה בעייני.
יחד עם זאת, מכיוון שאינני מכירה את התכנית ואני יוצאת מנקודת הנחה שהרפרנט בועדה דרש דרישה זו מטעמים תכנוניים, אוכל לענות ברצינות על שאלה זו רק לאחר בחינת התכנית.
אנא הפני את שאלתך למרכז התמיכה בליווי תשריט והוראות ואסייע לך ככל הניתן.
לצפיה ב-'תב"ע'
תב"ע
17/07/2017 | 19:02
1
31
האים יש קורס ללמוד להכין תב"ע?
מי רשאי לחתום עליה?
לצפיה ב-'מי רשאי לערוך תב"ע'
מי רשאי לערוך תב"ע
02/08/2017 | 09:18
14
חוק יסוד חופש העיסוק המוגדר בסעיף 3 לחוק קובע:
"כל אזרח או תושב של המדינה זכאי לעסוק בכל עיסוק, מקצוע או משלח יד."
על פי החוק, לא ניתן להגביל חוק יסוד אלא בחקיקה ראשית ובמידה ראויה. 

תקנות המהנדסים והאדריכלים (רישוי וייחוד פעולות), תשכ"ז-1967 קובעות: 
"3. הפעולות המפורטות להלן יוחדו לאדריכל רשוי, הרשום במדור לארכיטקטורה ולענין מבנים המשולבים בתכנון שטחים ציבוריים פתוחים, המפורטים בתוספת השניה, גם לאדריכל נוף רשוי הרשום במדור לאדריכלות נוף:
(1)     בתכנית בינוי ועיצוב ארכיטקטוני:
(א)     תכנון מוקדם ותכנון סופי;
(ב)     הכנת תקנונים ותשריטים לתכניות;
(ג)     הגשת תכניות לרשות מוסמכת;
(ד)     הכוונה עליונה בביצוע התכניות."
התקנות אינן מתייחסות לתכנית מתאר ולתכנית מפורטת, אלא רק ל"תכנית בינוי ועיצוב ארכיטקטוני". יחד עם זאת קיימות מס' וועדות מקומיות הנוהגות לפרש את סעיף 3 בטעות כאילו הוא מתייחס לתב"ע בניגוד לקביעת בתי המשפט וועדות הערר. 
החלטת ערר שדנה במאוחד בתיקים מס':שמ ב'-6081/08, שמ ב'-6082/08 מיום ל' בתשרי תשס"ט, 29/10/2008 קובעת:
"לשון התקנות בענין שבפנינו הינה כאמור: "תוכנית בינוי ועיצוב אריכטקטוני"  ולא תוכנית בנין עיר או כל תוכנית שהיא לפי פרק ג' לחוק. אילו רצה המחוקק לייחד תוכנית בניין עיר לאדריכל רשוי היה נוקט במילים: תוכנית לפי פרק ג' לחוק התכנון והבניה או במילים "תוכנית בניין עיר".
המונח  "תוכנית בינוי ועיצוב אריכטקטוני". הנזכר בתקנות המהנדסים הוגדר במסגרת סמכויות הוועדה המקומית בסעיף 62א'(5):
"(5) שינוי של הוראות לפי תוכנית בדבר בינוי או עיצוב אדריכליים"
ברור כי התוכנית שנזכרת בסעיף 62א'(5) בדבר בינוי או עיצוב אדריכלים אינה זהה לתוכנית לפי פרק ג' לחוק, הרי אז סמכות הוועדה המקומית הייתה בלתי מוגבלת בשינוי תוכניות, ולא זו לשון או כוונת החקיקה. התוכנית אשר יוחדה לאדריכל רשוי הינה תוכנית בינוי ועיצוב ארכיטקטוני, כמובנה בסעיף 62א' לחוק התכנון והבניה, ולא תוכנית כלשהי לפי פרק ג' לחוק.
לפיכך, לא ניתן ללמוד מכך שכל תשריט וכל תקנון של כל תוכנית ייערך על ידי אדריכל רשוי... 
תכלית תקנה 3 לתקנות המהנדסים הינה כי הפעולה שהינה בליבת מקצוע האדריכל הרשוי: תוכנית הבינוי והעיצוב האדריכלי (ארכיטקטוני) ייוחדו לאותו אדריכל רשוי, אך כל תוכנית שהינה מעבר לליבה זו יכולה להיערך על ידי בעלי מקצוע אחרים... 
אף אם יש בתוכניות אלו מימד אדריכלי או עיצובי, הרי מדובר במימד נלווה שאינו עיקרה של התוכנית. לפיכך,  לא ניתן לדרוש כי תוכניות אלו יערכו וייחתמו רק על ידי אדריכל רשוי."(תמצות סעיפים 44-83)

לפיכך,לא נקבע ייחוד פעולות לעניין עריכת תכנית מתאר ותכנית מפורטת ועל מי שיודע לעשות זאת רשאי לערוך את התכנית ולהתייעץ עם בעלי מקצוע בתחומים שנדרשים לידע מקצועי מוכח (כמו הנדסת תנועה).

למיטב ידיעתי אין קורסים ייחודיים להכנת תב"ע.
בפקולטות לארכיטקטורה ישנם קורסי בחירה לעניין זה, אך הם אינם מלמדים פרקטיקה. המבא"ת מקיים מפעם לפעם הדרכות, אך הן טכניות בלבד.
הדרך היחידה ללמוד היא ע"י סטאז' במשרד מיומן.
לצפיה ב-'שטחים הנסח טאבו בתכנית ולצורך טבלאות הקצאה ואיזון'
שטחים הנסח טאבו בתכנית ולצורך טבלאות הקצאה ואיזון
17/07/2017 | 16:24
1
24
שלום רב,
בנסח טאבו שטחי חלקות כלולים לתחום תב"ע  - 13774 מ"ר
בתכנית המאושרת - 13663 מ"ר
בתכנית מצב מוצע  - 13819מ"ר
יש לציין שקנ"מ תכנית המאשרת (מתאר מקומית) 1:1250, קנ"מ תכנית מוצעת 1:500 (אם זה השפיע לרמת דיוק).
האם פער בין הנתונים סביר?
איזה שטח (לפי איזה מסמך) שמאי צריך לקחת לטבלאות הקצאה ואיזון?
בתודה מראש
לצפיה ב-'שטחים הנסח טאבו בתכנית ולצורך טבלאות הקצאה ואיזון'
שטחים הנסח טאבו בתכנית ולצורך טבלאות הקצאה ואיזון
02/08/2017 | 09:11
8

השטח המחושב (זה שנרשם בשטחי היעודים המוצעים בטבלה 3.2 אוטומטית ע"י המערכת ואין לנו יכולת לשנות אותו) כמעט לעולם לא יהיה זהה לשטח המדוד (זה שרשום בטאבו וירשם כשטח השטחים המאושרים בטבלה 3.2, והסה"כ שלו יהיה זהה לשטח התכנית המוצעת).
אם שסטייה בין שני סוגי המדידות עולה על 3%+- מהשטח הרשום, יש לפנות למודד להסדרת השטח מול מפ"י, אבל במקרה שבנדון, אין בעיה. הסטייה בטווח המותר.
בטבלת ההקצאה ירשם השטח המדוד כשטח הנכנס. בעמודת השטח היוצא ירשם השטח המתואם כך שסה"כ השטח הנכנס יהיה זהה לשטח היוצא.
לשטחים המחושבים אין שום ערך סטטוטורי, ואין להשתמש בהם בשום מקום פרט לרישום המערכת בטבלה 3.2.
הסבר מפורט יותר ניתן למצוא בעלון האינטרנטי גליון 15שמפורסם באתר המבא"ת

לצפיה ב-'שטח בטאבו יותר מאשר שטח החלקה המחושב במצבית'
שטח בטאבו יותר מאשר שטח החלקה המחושב במצבית
15/07/2017 | 20:43
3
20
בס"ד
במקרה זה נרשום שטחים אך ורק לפי המצבית ??
במידה ונוסיף קצת שטח שישאר רשום על שם בעל המפורטת אותו שטח קרקע כמו בטאבו , מערכת מבא"ת תמשיך או תתקע ? איפה זה יכול להפריע במסלול הרישוי והגשת התכנית ?! 

בברכת האל 
לצפיה ב-'שטח מאושר מול שטח רשום'
שטח מאושר מול שטח רשום
02/08/2017 | 09:03
2
4
השטח המחושב (זה שנרשם בשטחי היעודים המוצעים בטבלה 3.2 אוטומטית ע"י המערכת ואין לנו יכולת לשנות אותו) כמעט לעולם לא יהיה זהה לשטח המדוד (זה שרשום בטאבו וירשם כשטח השטחים המאושרים בטבלה 3.2, והסה"כ שלו יהיה זהה לשטח התכנית המוצעת).
אם שסטייה בין שני סוגי המדידות עולה על 3%+- מהשטח הרשום, יש לפנות למודד להסדרת השטח מול מפ"י, אבל אם לא, הכל בסדר.
הסבר מפורט יותר ניתן למצוא בעלון האינטרנטי גליון 15שמפורסם באתר המבא"ת
לצפיה ב-'תודה לך, איך אני מחשבת את הסטיה ? '
תודה לך, איך אני מחשבת את הסטיה ?
08/08/2017 | 22:55
1
1
לצפיה ב-'חישוב סטייה מותרת'
חישוב סטייה מותרת
15/08/2017 | 17:13
הסטייה המותרת תהיה בין השטח המאושר כפול 0.97 ועד השטח המאושר כפול 1.03 - סה"כ 3% למטה או למעלה.

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא תפעול העסק שלך
אירוח בנושא תפעול...
עסוק בתפעול העסק במקום בפיתוחו? מומחה יענה לך על...
אירוח בנושא תפעול העסק שלך
אירוח בנושא תפעול...
עסוק בתפעול העסק במקום בפיתוחו? מומחה יענה לך על...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ