לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום נוהל מבא``ת 2006

ברוכים הבאים לפורום של מינהל התכנון במשרד האוצר בנושא נוהל מבנה אחיד לתוכניות (מבא"ת 2006).
הפורום הוקם במטרה לתת מענה לשאלותיכם בכל הנוגע לנוהל מבא"ת ולאפשר רב שיח מקצועי בנוגע לסוגיות שונות הנוגעות לאופן יישומו בתכניות השונות. בנוסף, יאפשר הפורום לעדכן אתכם בחידושים השונים שחלים בנוהל מעת לעת.
נשמח אם תבחרו להשתמש בכלי זה ולשתף אותנו דרכו בניסיונכם, הערותיכם והארותיכם. דעתכם חשובה לנו!
אתם מוזמנים לשאול, להתייעץ, לדון, להשיב ולייעץ, ואנו נשתדל לענות בתוך שני ימי עבודה. הנהלת הפורום אינה אחראית לתשובות הגולשים בפורום.

ניתן לצרף קובצי תשריט בגודל של עד 2 מגה-בייט להבהרת השאלות. קבצים גדולים יותר  יש לשלוח לדוא"ל forum.mavat@gmail.com.
קבצים של תשריטים ומפות מדידה ושאלות בנושאים טכניים יש להמשיך ולהפנות אל מרכז התמיכה של המבא"ת בדוא"ל mavat@iplan.gov.il.
הפורום אינו עוסק בבדיקה ומתן אישורים לקבצים.

מנהלי הפורום:
אור קמינסקי – יועצת מבא"ת במינהל התכנון, משרד הפנים
אדריכל ירון טוראל – יועץ למבא"ת, מינהל התכנון, משרד הפנים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום נוהל מבא``ת 2006

ברוכים הבאים לפורום של מינהל התכנון במשרד האוצר בנושא נוהל מבנה אחיד לתוכניות (מבא"ת 2006).
הפורום הוקם במטרה לתת מענה לשאלותיכם בכל הנוגע לנוהל מבא"ת ולאפשר רב שיח מקצועי בנוגע לסוגיות שונות הנוגעות לאופן יישומו בתכניות השונות. בנוסף, יאפשר הפורום לעדכן אתכם בחידושים השונים שחלים בנוהל מעת לעת.
נשמח אם תבחרו להשתמש בכלי זה ולשתף אותנו דרכו בניסיונכם, הערותיכם והארותיכם. דעתכם חשובה לנו!
אתם מוזמנים לשאול, להתייעץ, לדון, להשיב ולייעץ, ואנו נשתדל לענות בתוך שני ימי עבודה. הנהלת הפורום אינה אחראית לתשובות הגולשים בפורום.

ניתן לצרף קובצי תשריט בגודל של עד 2 מגה-בייט להבהרת השאלות. קבצים גדולים יותר  יש לשלוח לדוא"ל forum.mavat@gmail.com.
קבצים של תשריטים ומפות מדידה ושאלות בנושאים טכניים יש להמשיך ולהפנות אל מרכז התמיכה של המבא"ת בדוא"ל mavat@iplan.gov.il.
הפורום אינו עוסק בבדיקה ומתן אישורים לקבצים.

מנהלי הפורום:
אור קמינסקי – יועצת מבא"ת במינהל התכנון, משרד הפנים
אדריכל ירון טוראל – יועץ למבא"ת, מינהל התכנון, משרד הפנים

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'סימון רוזטה מעבר לקו הכחול'
סימון רוזטה מעבר לקו הכחול
28/06/2017 | 14:28
2
שלום רב,

האם יש להוסיף רוזטה מעבר לגבול התכנית?

תודה רבה
מיטל
לצפיה ב-'הגשת תוכנית במערכת המקוונת'
הגשת תוכנית במערכת המקוונת
28/06/2017 | 13:04
1
3
שלום,

אני בתור עורכת תוכנית צריכה להגיש תוכנית במערכת המקוונת.
מדובר בתוכנית מקומית להסדרת קווי בניין.

כאשר אני מקבלת את קובץ המדידה מהמודד מה ההליך שאני צריכה לבצע? תחילה אני מסמנת את הקו הכחול והייעודים בתוכנת האוטוקאד ורק אחכ מעלה למערכת המקוונת? אודה לסיוע והנחיה. תודה
לצפיה ב-'המשך ותיקון'
המשך ותיקון
28/06/2017 | 14:11
2
מדובר בתכנית תוספת שטח באזור עירני לפני סעיף 62א (א)(16)
לצפיה ב-'עדכון מדידה בנספחי התכנית'
עדכון מדידה בנספחי התכנית
27/06/2017 | 11:30
4
שלום רב,
לאחר עדכון קבצי מדידה במע' מקוונת – למדידה בתוקף,
כאשר התכנית תקינה, אך הנספחים השונים במערכת מוזנים עם קובץ מדידה קודם,
האם ניתן לשאיר הנספחים כפי שהם במערכת, או שמא יש צורך בעדכון, אישור וכד'.

אודה להתייחסותכם בהקדם.

בתודה,
אסף.

לצפיה ב-'בודקי היתרים/תוכניות בוועדות תכנון והנדסה'
בודקי היתרים/תוכניות בוועדות תכנון והנדסה
22/06/2017 | 21:38
15
אני מקווה שזה המקום לשאול..
האם אתם מכירים (או בעצמכם) אדריכלים/הנדסאי אדריכלות/הנדסאי בניין, או כל מישהו אחר שעובדים או עבדו בתור בודקי היתרים/תוכניות בוועדות המקומיות. ומעוניינים לתת  מספר שיעורים פרטיים בנושא (כמובן שבתשלום).

רצוי בעלי ניסיון רציני ומאזור הדרום והשפלה.

תודה!!

לצפיה ב-'מצב מאושר- עיגון וחיתוך התכנית'
מצב מאושר- עיגון וחיתוך התכנית
18/06/2017 | 12:36
3
23
שלום ,
לפי הסרטונים ליצירת מצב מאושר: העליתי את הקובץ לבדיקה והוא נמצא תקין.
כעת אני מייצרת את קובץ השכבוב- ייבאתי את התמונה לקובץ DWG אך התמונה לא קריאה מספיק, ישנה ונקודות העיגון אליהן אני רוצה להיצמד לא קריאות.
מה עושים במצב כזה?

לצפיה ב-'עיגון תכניות ישנות ובלויות'
עיגון תכניות ישנות ובלויות
18/06/2017 | 13:33
2
27
ההנחיות להכנת המצב המאושר הן להציג אותו בצורה נאמנה למקור ע"י תמונות מעוגנות וחתוכות ולא בדיגיטאציה,
אבל מותר להשתמש בדיגיטאציה כאשר מתקיימים אחד או יותר משני התנאים הבאים:
1. התכנית המקורים בלויה או פגומה.
2. כאשר מדובר בקומפילציה מסובכת.
בקיצור, בכל מצב שעשוי לפגום בהבנת המצב המאושר מותר לבצע דיגיטאציה.

במקרים בהם מסגרת הקואורדינאטות איננה קריאה, ככל שהתשריט מוצג בצורה ברורה, ניתן להיעזר בנקודות עיגון אחרות, כמו למשל: גבול גוש, מבנה קיים, מפגשי דרכים וכדומה.
אם לא ניתן להבחין במידע זה בתשריט בגלל איכותו, הרי שלא ניתן להשתמש בתמונה כזו ברקע המצב המאושר. לעיתים ניתן למצוא תשריט סרוק איכותי יותר (באתר הוועדה למשל), אבל באין תשריט איכותי יותר תידרש כאן דיגיטאציה (רק עבור התכנית הבלויה).
לצפיה ב-'דיגיטציה'
דיגיטציה
20/06/2017 | 13:08
1
8
ובמקרה של דיגיטציה אני צריכה להכיל את התוכנית ברובליקה של קורדינאטות, איך אני יודעת לעשות את זה נכון? 
לצפיה ב-'דיגיטאציה'
דיגיטאציה
21/06/2017 | 11:26
6
אם אינך יודעת לעשות זאת פני למישהו (מודד למשל) שיעשה זאת עבורך.
לצפיה ב-'הדרכה למבאת'
הדרכה למבאת
19/06/2017 | 12:44
1
16
אני מעוניית לקבל הדרכה על המבא"ת, השימוש בו ואיך עובדים במערכת.
איך ניתן לקבל כזו הדרכה?
לצפיה ב-'פני אל מרכז התמיכה '
פני אל מרכז התמיכה
21/06/2017 | 10:30
9
לצפיה ב-'שינו תב"ע'
שינו תב"ע
20/06/2017 | 17:15
13
איך מגישים לשינוי תב"ע כאשר יש בבנין הבדל בתוספת אחוזי בניה בין הקומות.
בקומות מסוימות עומדים בדרישה של התב"ע הקיימת, ובקומות מסוימות צריכים להוסיף אחוזי בנין.
וכן להוסיף 2 קומות לתב"ע הקיימת.
לצפיה ב-'HEBTXT'
HEBTXT
20/06/2017 | 14:55
10
למה במבא"ת מחייבים לכתוב עברית הפוך ?  - HEBTXT
לצפיה ב-'אני רק תמים או שכולנו - עורכי תכניות - סחלות ??.'
אני רק תמים או שכולנו - עורכי תכניות - סחלות ??.
13/06/2017 | 22:42
3
54
אני מבין שקיים תרגיל - נוהל קבוע. הוועדה אינה עומדת בזמנים של התקנות 60 יום קלנדרי לדיון לתכנית שהוגשה.
ו"מציעה ליזם למשוך את התכנית ולהכניס שוב - "רק להחליף מספר".
כמובן מי שמשלם את המחיר והזמן  זה האדריכל שעובד כמעט כפול. 
רק בשביל שהוועדה בדוחות השנתים למחוז יוכלו  להציג נתוני "אמת" מוצלחים???
האומנם?
מישהו גובה תשלום נוסף מהיזם על זה ?
מכירים תתופעה?
לצפיה ב-'נורא!!!'
נורא!!!
14/06/2017 | 16:34
2
30
לא. אני לא מכירה את התופעה, אבל אני יודעת שלא כל הוועדות עובדות בצורה תקינה, וחלק מהתפקידים שלי הם "להלשין" על הוועדות הללו.
מציעה שלא תעשה להם שיימינג כאן, אבל תשלח לי בבקשה בפרטי את שמות הוועדות ואת הבקשה שאתה מתאר ומבטיחה שנטפל בזה בחומרה.

לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
14/06/2017 | 20:56
1
24
זהו שזה קצת בעייתיל"דווח" לך. כי יש כאן מעגל בין הרצון לתקן את המערכת לבין לשמור על קשר חיובי מולה. 
אני באמתמקווה שזה לא תופעה. 
ומקווה שאכן מתקיימת בקרה על עבודות הוועדות 

לצפיה ב-'חבל'
חבל
18/06/2017 | 13:34
14
ברור לך שלא הייתי חושפת את שמך בפנייה לוועדה הסוררת, נכון?
לא נוכל לטפל בכך אם לא נדע איפה הבעיה...
לצפיה ב-'תכנית לפי 77-78'
תכנית לפי 77-78
14/06/2017 | 15:37
1
27
פתחתי תכנית, הזנתי את כל הנתונים הנדרשים והעליתי קבצים והמערכת יצרה עבורי תשריט. היכן רואים את הנוסח ההודעה עצמו לפי שמגישים את התכנית?
לצפיה ב-'לא רואים'
לא רואים
14/06/2017 | 16:35
19
המידע שהיזנת למסכי התכנית יוצג אוטומטי בנוסח הפרסום שתקבל מהוועדה.
הגש לוועדה. הם כבר ידעו איך לקדם את התכנית.
לצפיה ב-'תכנית חדשה במערכת המקוונת'
תכנית חדשה במערכת המקוונת
13/06/2017 | 14:58
1
34

שלום,
בעלון מבא"ת האחרון צירפתם סרטון הדרכה לבניית מצב מאושר,
פתחתי תכנית חדשה במערכת המקוונת, יש לי מספר שאלות לגבי סרטון ההסבר:
1. בהעלאת טיוטא לשכבוב- את קובץ הzip, האם להוסיף את הקובץ לתכנית שפתחתי או לפתוח תכנית חדשה לצורך בדיקה?
2. בהוראות התכנית- יש צורך למלא קואורדינטות. בקובץ המדידה נתונות 6 נקודות, איך לבחור את הנקודה הנכונה?

לצפיה ב-'תכנית חדשה'
תכנית חדשה
13/06/2017 | 16:51
19
שלום רב,
1. בסרטון ההדרכה אני ממליצה לפתוח תכנית "טיוטא לשכבוב", להזין בה את קבצי השכבוב, ולבצע את השכבוב בעזרתה. לאחר סיום הפעולה ניתן לפתוח תוכנית חדשה לטובת הפרויקט ולהזין בטיוטא לשכבוב את התכנית החדשה הבאה שנדרשת לחקירה. כל תכנית חדשה שתוזן בטיוטא לשכבוב תדרוס את קודמתה.
בטיוטא לשכבוב אין צורך למלא נתונים הקשורים להוראות מכיוון שאין שימוש במסמך ההוראות של התכנית. כל מה שאנחנו צריכים הוא רשימת התכניות בתחום המסופקת במסך היחס בין התכנית לתכניות קודמות.

2. בעבר היה צורך לרשום ידנית את הקואורדינאטות, ולשם כך נדרשנו למצוא את הנקודה המרכזית של התכנית (בדיוק אמצע המסך כשעושים ZoomOut) ולרשום את הקואורדינאטות שלה, אבל היום אין צורך במילוי ידני. השאר את המקום למילוי הקואורדינאטות ריק, והמערכת תרשום אותן נכון במסך ובתדפיס ההוראות לפי התשריט העדכני בעת יצירת תדפיס התשריט.

לצפיה ב-'שאלה כללית בנוגע להגדרות של ייעודי קרקע:'
שאלה כללית בנוגע להגדרות של ייעודי קרקע:
13/06/2017 | 13:54
2
20
שלום,
האם קיימות באיזשהו מקום הגדרות כלליות של התוכן של ייעודי הקרקע?
אסביר באמצעות דוגמה ספציפית שבה אנחנו מטפלים כעת:

אנחנו מתכננים כביש גישה לפרויקט בתחום הקו הכול שלנו.
(במקרה הזה, פרויקט ציבורי, אבל זה לא משנה לצורך העניין)
בגלל תוואי הקרקע הקיים, אנחנו (באמצעות יועץ הכבישים שלנו)
מעדיפים לתכנן כביש עם שיפועים חדים יחסית.
נאמר לי שהייעוד - "דרך מוצעת" (830)  או "דרך ו/או טיפול נופי" (850)
מתירים שיפועים מסויימים.
אבל אולי אם נגדיר את ההשטח כ-"חניון" ( (870) מדובר על כביש גישה לחניון)
ניתן יהיה לתכנן כביש גישה עם שיפועים חדים יותר.
השאלה - איפה זה כתוב?
והאם באמת "חניון" יכול לכלול את כביש הגישה לחניה?
האם זה מתייחס ל-חניון סגור, או גם חניון פתוח?

אפשר כמובן גם להרחיב ולהכליל את השאלה - לתחומים וייעודים אחרים - 
מה ההבדל בין "מגורים א" ל-"מגורים ב" וכן הלאה וכו'.
איפה כתובות המסגרות של ההגדרות של ייעודי הקרקע השונים.

תודה.

לצפיה ב-'הגדרות ליעודי קרקע'
הגדרות ליעודי קרקע
13/06/2017 | 16:35
1
22
שלום רב,
קיימת הבנה כללית לגבי יעודי הקרקע והשימושים המותרים בהם, אך אין שום כוונה לקבע אותה ע"י נהלים משתי סיבות עיקריות:
א. אנחנו מאמינים שאותו היעוד יכול לאפשר שימושים שונים במקומות שונים, והוועדה היא זו שתחליט
ב. אין שום דרך לחזות שימושים עתידייים, ואין לנו כוונה לקבע את היעוד רק לשימושים המוכרים לנו כעת.
השימושים ביעודי הקרקע ייקבעו רק על פי סעיף 4 להוראות התכנית, ובאישור הוועדה שמוסמכת להפקיד את התכנית.

הנחיות לבחירת יעודי המגורים קיימות בתוך טבלת היעודים המפורסמת באתר המבא"ת ובגוף הנוהל (עד 100%: מגורים א, 101-200%: מגורים ב, 201-350%: מגורים ג, 351% ומעלה: מגורים ד').

אינני הכתובת למתן הנחיות לתכנון דרכים, לשם כך ישנם יועצי תנועה, אך אוכל לייעץ לכם בנושא הטכני הנגזר מקביעת היעוד "דרך". יעוד הדרך שונה מיתר היעודים מכיוון שעצם קביעת ה"דרך" תהווה הנחייה להפקעת שטחה ורישומה על שם הרשות. ככל שמדובר בדרך גישה פנימית בבעלות פרטית כחלק ממגרש פרטי, ושאיננה מיועדת להפקעה- קבעו את היעוד בקובץ תאי השטח על פי היעוד של המגרש הכללי וסמנו אותה בקובץ הישויות ע"י זיקת הנאה + הסבר בהוראות התכנית לגבי השימושים והתפקוד של השטח המסומן בתשריט בסימון זיקת הנאה.

הכוונה ביעוד "חניון" הינה לחניון מסחרי, כזה עם שומר בכניסה שלוקח כסף עבור שעת חניה. אזור החניה לשירות השימושים העיקריים במגרש יסומן באמצעות הראסטר חניה ע"ג היעוד העיקרי של המגרש (כמוזיקת ההנאה).
לצפיה ב-'תודה אור, עזרת לי מאוד '
תודה אור, עזרת לי מאוד
14/06/2017 | 10:00
4
לצפיה ב-'ייעוד קרקע בית אבות'
ייעוד קרקע בית אבות
13/06/2017 | 13:10
2
10
שלום,
בתכנית שאני עובד עליה, במצב נכנס, ישנו בית אבות קיים בבעלות פרטית במגרש שייעודו "מיוחד".
לאיזה ייעוד קרקע עליי לשנותו, לדעתכם, במצב יוצא, בהינתן שכוונתי היא "לא לגעת" בזכויות או בקוי הבניין של הבניין הקיים? דיור מיוחד? בטח לא שב"צ כי אז יירשם השטח על העירייה, נכון?

אשמח לעצתכם,
תודה,
דרור
לצפיה ב-'בית אבות'
בית אבות
13/06/2017 | 16:18
1
10
דרור שלום,
יעוד הקרקע אינו מעיד על הבעלות, ולא כל שטח שצבוע בחום מיועד להפקעה.
קיימים שטחים המיועדים למבנים ומוסדות ציבור ומשמשים כמבנים פרטיים לשירות הציבור, כמו מרפאות פרטיות וכדומה.
היעוד ייקבע לפי סוג השימוש.
בית חולים סיעודי יהיה ביעוד מבנים ומוסדות ציבור, אבל בית אבות יהיה ביעוד דיור מיוחד (150).
הדיור המיוחד משמש להגדרת שימוש למגורים שמספקים את כל צרכי הדיירים שלהם בתוך המתחם ושאינם נדרשים לשטחי ציבור ושירות מחוצה לו.
לצפיה ב-'תודה רבה.'
תודה רבה.
13/06/2017 | 17:00
3
לצפיה ב-'הכנת תבע לשינוי קו בניין קדמי לצורך בניית מרפסות פתוחות'
הכנת תבע לשינוי קו בניין קדמי לצורך בניית מרפסות פתוחות
10/06/2017 | 23:13
1
24
שלום רב,
 יש לי מספר שאלות בנוגע לתכנית שאותה אני מכינה:
רקע כללי לתכנית- הבניין הינו בניין קיים הבנוי על קו בניין קדמי. נדרשת הכנת תכנית שכן המרפסות המבוקשות בולטות ב2.5 מ' מקו הבניין (על כן לא ניתן לבקש באמצעות הקלה)
1. הניסוח אותו אני מעונינת לשים הינו: שינוי קו בניין קדמי למרפסות ללא תוספת שטח- האם הניסוח נכון?
2. על החלקה קיימים 3 מבנים כאשר מבקשי התכנית הינם בעלים בבניין אחד מתוך השלושה. האם נדרשת הכללתם של כל בעלי הכנסים בחלקה לצורך הגשת התכנית?
הנדון הינו בניין בן 36 יח"ד מתוך סה"כ 108 יח"ד בחלקה.
3. במבא"ת בסעיף "נתונים כמותיים עיקריים בתכנית", האם נדרש לפרט בסוג כזה של תכנית את כל השטחים (עיקרייים/שירות/מסחר) בתכניות מאושרות על כלל החלקה? 
4. האם בסוג כזה של תכנית נדרש לפרט את כל התכניות המאושרות או שמספיק לפרט את התכנית אשר מכוחה נקבעו קווי הבניין?
5. עניין טכני עם המערכת המקוונת: אינני מצליחה להעלות קבצים למערכת, על אף שנצמדתי להוראות הסרטון, בשלב טיוטא לשכבוב עולה הודעה "שם קובץ או סוג קובץ אינו חוקי"... לא ברור :(

אודה על תשובות בהקדם

אשמח לתשובות
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
13/06/2017 | 16:12
11
לי שלום:
1.אם התכנית עוסקת רק בקו הבניין מדוע בכלל להזכיר את "ללא תוספת שטח"?
הניסוח טוב לדברי ההסבר לתכנית, אבל אם ניסוח כזה עשוי למנוע התנגדויות לתכנית אין בעיה לפרסם אותה כך.
2. התשובה לשאלה זו תלויה בסוג נסח הטאבו (ראי את תשובתי המפורטת לעניין זה לאסתר המפורסמת כאן). ככל שאין מספיק נציגי חלקה להגשת התב"ע תוכלו לכלול איחוד וחלוקה ולייצר בכך יחידת בעלות חדשה עליה יחתמו כל נציגי החלקה החדשה.
3. בסעיף הנתונים הכמותיים יש לאגום את כל השטחים העיקריים המאושרים בתחום התכנית המוצעת בהתאם לשימושים שלהם. מכיוון שמדובר בתכנית שאיננה משנה את זכויות הבניה יוצגו אותם השטחים בצד המוצע ובצד המאושר וההפרש ביניהם יהיה כמובן 0.
4. תכנית כזו, כמו כל תכנית אחרת, מחוייבת כעת בעיקרון "תכנית אחת למגרש" ולכן יש לציין את כל התכניות המאושרות שחלות על הקרקע ולקבוע אותן ביחס של "כפיפות"- במקרים בהם כל ההוראות של תכנית קודמת ימשיכו לחול ללא שינוי,
או "החלפה"- במקרים בהם התכנית המוצעת משנה תכנית שקדמה לה. כשתכנית מוצעת מחליפה את התכנית המאושרת (נראה לתכנית המאושרת X) יש לבחון את תכנית X, להציף אל התכנית המוצעת את כל ההוראות של תכנית X שנשארו רלוונטיות, להתעלם מהוראות שאינן רלוונטיות לתכנית ולרשום בהערה ליחס לתכנית מאושרת X: "אף אחת מהוראותיה של תכנית X לא תחול בתחום תכנית זו".
5. הסיבות לשגיאה יכולות להיות:
א. שם הקובץ אינו רשום כפי שקבע המבא"ת (הוא מכיל רווחים או אותיות בעברית, או שהוא אינו בנוי בסדר הנדרש- סוג הקובץ, קו תחתון, שם. למשל: plan_123.
ב. סוג הקובץ- אפשר להזין למערכת רק קבצים בסיומת dwg שנשמרו בפורמט cad2000, או cad2004. את הקבצים המוזנים למערכת יש לקבץ בתוך תיקיית ZIP (גם היא צריכה להיות עם שם חוקי.ללא רווחים ואותיות בעברית).
תיקיית הזיפ יכולה לכלול רק את קבצי התשריט ואסור לכלול בתוכה קבצים או פונטים נלווים.
לצפיה ב-'סעיף 1.8 ושאר מסמכי התכנית'
סעיף 1.8 ושאר מסמכי התכנית
07/06/2017 | 14:12
1
25
אם רשומים בנסח טאבו מספר בעלי עניין בקרקע.
כמה חייבים להיות רשומים כמגישים? אחד? או כול בעלי עניין בקרקע צריכים להיות רשומים כמגישים?
ואם זה נכון שקיימים מספר מגישים נדרש לקבוע אחד מהם כיזם ולצרף יפוי כח?
והאם המדניות שונה שקיימת תכנית איחוד וחלוקה?

לצפיה ב-'מגישי התכנית כחוק'
מגישי התכנית כחוק
13/06/2017 | 15:19
82
אסתר שלום,
החוק קובע שגורם פרטי רשאי להגיש תכנית רק אם יש בבעלותו 100% משטח התכנית (או לפחות 75% באישור היועץ המשפטי). שימי לב שגורם ציבורי רשאי להגיש תכנית בתחומו ואינו נדרש להוכחות בעלות, ולכן כל ההסבר להלן מתייחס רק לתכנית המוגשת ע"י גורם פרטי.

יש לבחון כל חלקה בתכנית בנפרד.
כל חלקה חייבת שתהיה לה נציגות במגישי התכנית. לצורך ההסבר נקרא לזה נציג החלקה.

כאשר רשומים יותר מבעל עניין אחד באותה החלקה, נבחן את סוג נסח הטאבו.
אם הוא מסוג מושעה או מירי, הכוונה היא שהבעלות איננה מסויימת, כלומר, שכל מ"ר בשטח הוא בבעלות של כל הבעלים יחד, ולכן כל אחד מהבעלים הרשומים יכול להיות נציג החלקה ללא תלות בהסכמתם או בחתימתם של יתר הבעלים. 

כאשר מדובר בנסח בית משותף, חלק מהשטחים יהיו בד"כ של כולם (כמו במושעה, וחלק יוצמדו לבעלים מסויימים, כך שהזכויות תהיינה בלעדיות על שטחים מסויימים.
במקרה זה ייקבעו נציגי החלקה בהתאם לתקנות התכנון והבניה (בעל דירה הרשאי להגיש תכנית בבית משותף), התשע"ו-2016.

בתכנית מרובת בעלים יידרשו כל נציג החלקה לחתום עליה כמגישים וכבעלי עניין בקרקע, אך רק אחד מהם ירשם כיזם. היזם יהיה זה שמקשר בין הרשויות לבין מקדמי התכנית.

במקום להחתים את כל המגישים ולבחור יזם, רשאים נציגי החלקות לבחור נציג וליפות את כוחו ע"י מסמך חתום שיצורף לצרופות לתכנית. ככל שכך, ירשם רק שמו של מיופה הכוח כמגיש וכבעל עניין הקרקע (אין צורך לרשום אותו כיזם) ורק הוא יחתום על התכנית.

בתכנית איחוד וחלוקה בהסכמה יידרשו כל הבעלים לחתום על טבלת ההקצאה בהתאם לתקנות האיחוד והחלוקה.
לצפיה ב-'בעלי עניין'
בעלי עניין
07/06/2017 | 13:45
1
23
במידה ובעלי הזכויות (החוכרים) במגרש הם שני בני זוג
והם יוזמים ומגישים תכנית תב"ע
באילו רובריקות אני אמורה לרשום את שניהם ובאילו רק אחד מהם?
מגיש/ יזם/ בעל עניין 

תודה
לצפיה ב-'תלוי סבוג התכנית'
תלוי סבוג התכנית
13/06/2017 | 14:29
5
רונית שלום,
בני זוג הם בעלי זכויות משותפות עבור כל מילימטר בתחום הבעלות שלהם, ולכן כל אחד מבני הזוג בנפרד (גם ללא הסכמת בן הזוג השני) רשאי להגיש תכנית בתחום בעלותו. לפיכך ירשם שמו של אחד מבני הזוג כמגיש, וכבעל הקרקע.
בתכנית הכוללת איחוד וחלוקה בהסכמה תידרש חתימת כל הבעלים על טבלאות ההקצאה, ולכן במקרה זה תידרש גם חתימת בן הזוג שאינו מגיש את התכנית על הטבלה, ופרטיהם של שני בני הזוג יוצגו כבעלי עניין בקרקע בסעיף 1.8.3.
לצפיה ב-'שגיאה בקובץ entity'
שגיאה בקובץ entity
27/05/2017 | 22:03
1
26
שלום ותודה מראש
יש לי קובץ ENTITY פשוט ביותר עם סימון קווי בניין בלבד.
אני מקבל שגיאה - שכבות חובה לא קיימות או שהן ריקות, עם ההערה: LAYERS עברית ENTITY
מציין שאין כל טקסט בקובץ.
איך להמשיך לתיקון ?

לצפיה ב-'שכבות חובה בקובץ entity'
שכבות חובה בקובץ entity
29/05/2017 | 15:40
18
יואב שלום,
שכבת החובה היחידה בקובץ הישויות היא שכבת העברית, אותה יכולה רק תוכנת העזר של מרכז התמיכה לשתול בקובץ.
יש לשלוח כל קובץ entity  להמרה במרכז התמיכה mavat@iplan.gov.il לפני הכנסתו למערכת המקוונת.
את הקובץ שיחזור מהמרה יש להכניס ישירות למערכת ולהימנע מפתיחתו ושמירתו מחדש לפני כן.
אגב, אם מסומנים לך קווי בניין, בטח סימנת גם את המרחקים שלהם מגבול המגרש/החלקה. אם כן, יש להקפיד להגדיר את המידה לפי הנחיות המבא"ת (הכי פשוט לעשות העתקה והדבקה של המידה המוצגת בטבלת יעודי הקרקע שבאתר המבא"ת). תוכנת העזר תתעלל במידות, תפצל אותן לקו ובלוק מספר בשכבה ירוקה, אבל רק כך המערכת המקוונת תדע איך לסמן אותם בתשריט.
לצפיה ב-'פוליגון מלבן הדפסה אינו מלבן'
פוליגון מלבן הדפסה אינו מלבן
28/05/2017 | 08:37
1
17

שלום רב,
1. פוליגון מלבן הדפסה אינו מלבן
2.מלבן הדפסה עובר את גודל המלבן המקסימלי
אני כל הזמן מקבלת את השגיאות האלה. את מסגרת הדפסה  יצרתי  מקובץ האקסל המצורף באתר ספריית מסגרות הדפסה - מעודכן למאי 2016.(A0*2 , ק"מ 1:250 אורך382.5,גובה 205)
מה צריך לעשות?
אנה

לצפיה ב-'הגדרות הדפסה'
הגדרות הדפסה
29/05/2017 | 15:32
10
אנה שלום,
בדקתי את כל מסגרות ההדפסה ההגיוניות וכולן עובדות ותקינות במערכת.
את המסגרות של קנ"מ 1:250 לא טרחתי לבדוק, כי המבא"ת קבע שמקסימום הפירוט בתב"ע הוא 1:500. אין שום גודל תכנית שמצדיק רמת פירוט של 1:250 בתב"ע, ובטח לא כאשר נדרש לך גליון גדול כל כך. תגדירי בבקשה את הגליון בקנ"מ סביר בהתאם לגודל התכנית ועל פי הנחיות המבא"ת:
עד 20 דונם- 1:500
20-150 דונם  - 1:1,250
150-500 דונם  -  1:2,500
500-10,000 דונם  -  1:5,000
בהגדרת מלבן ההדפסה, שימי לב שהאורך הוא ה- X והגובה הוא ה-Y.

לצפיה ב-'יחס בין תכניות : ביטול או החלפה ?'
יחס בין תכניות : ביטול או החלפה ?
25/05/2017 | 14:08
1
15
הי,
אני עורך תכנית מתאר מפורטת בסמכות מקומית ( תל אביב) .
עם אישור תכנית המתאר נכנס נוהל פנימי חדש בו תכנית מפורטת תבטל את התכניות המפורטות החלות על המגרש לפנייה ( תכנית המתאר לו עשתה זאת) , לדעתי רעיון טוב להתחיל טאבולה ראשא.
אלא שעם שינוי נוהל מבאת כפי שפורסם בגליון 15 : http://iplan.gov.il/Pages/Professional%20Tools/Sub...

היחס "ביטול"  הוחלף/ בוטל.
היות והיחס "החלפה" מתאר מצב בו "התכנית המוגשת מטמיעה בהוראותיה הוראות תכנית קודמת ...."
להבנתי,  היחס "החלפה" ושינוי לא מבטלות את כל הוראות התכנית הקודמת....

חשבתי לקבוע יחס שינוי ולהוסיף הערה ליחס: תכנית זו משנה את המפורט בתכנית XX והוראותיה בתחום התכנית בטלות.

האם אפשרי / או רעיון טוב יותר?

להתייחסותכם/ן אודה,

בברכה,
עומר

לצפיה ב-'עקרון תכנית אחת למגרש'
עקרון תכנית אחת למגרש
29/05/2017 | 15:49
10
עומר שלום,
בעבר הוצג היחס "ביטול", אבל מסתבר שרק לביהמ"ש יש את הסמכות לבטל תכניות. תכנית איננה יכולה לבטל תכנית אחרת.
לפיכך הוחלפה המילה "ביטול" ב"החלפה", אבל הכוונה היא אותה כוונה.
ההערה ליחס ההחלפה בין התכנית המוצעת (תכנית זו) לבין התכנית המאושרת (תכנית X) צריכה להיות: 
בתחום תכנית זו לא תחול אף אחת מהוראותיה של תכנית X.
המטרה היא להגיד לציבור שאין צורך לנבור יותר בארכיונים ולחפש תכניות נשכחות. כל התכניות שהיו מאושרות כאן אינן רלוונטיות יותר.
כאן חלות רק ההוראות של תכנית זו.

לצפיה ב-'קו בנין קדמי'
קו בנין קדמי
24/05/2017 | 15:13
1
32
שלום,
נשמח להתייעץ-
אנחנו מתכננים מבני מגורים במספר מגרשים.
מדרומם ישנו כביש אשר ממנו הכניסות למגרשים ועל פיו כתובות המבנים.
מצפון למגרשים ישנו שצ"פ ברוחב של 10 מ' ואחרי השצ"פ כביש ראשי.
אנחנו התייחסנו לחזית הדרומית כקו בנין קדמי ולחזית הצפונית כקו בנין אחורי כי היא פונה לשצ"פ.
בודקת התכניות טוענת שקו הבנין הצפוני הוא קדמי בגלל שברוזטה של הכביש הראשי מוגדר 10+4.
בהוראות התכנית (תכנית מס' 222/03/5), כתוב בטבלה מס' 5 שק.ב. בהתאם לתשריט.
האם היא צודקת? איפה יש הגדרה לגבי קוי בניין קדמיים?

תודה רבה,

הילה

לצפיה ב-'קו בנין קדמי'
קו בנין קדמי
29/05/2017 | 16:12
17
הילה שלום,
בואי נפריד את השאלה ל2 תחומים:
1. טבלה 5- הטבלה היא טבלה מובנית ויש בה תמיד קו בניין אחד קדמי, אחד ימני, אחד שמאלי ואחד אחורי. לצורך מילוי והבנת הטבלה יש להבהיר למתבונן לאיזה כיוון פונות פניו בעומדו בתוך המגרש, ויתר הקווים יהיו בהתאם למיקומו (מימינו, משמאלו ומאחוריו). נהוג לקבוע קו זה בהתאם לחזית הקדמית של המגרש, כלומר מכיוון הכניסה שלה, אבל בכל מקרה שאינו רגולרי, מספיק להסביר במילים בהערה לקו הבניין הקדמי לאן עלי להביט (דרומה/לכיוון רח' X/לכיוון השצ"פ וכדומה). במקרה של התכנית שבנדון ברור שהקו הקדמי הוא הקו הדרומי ויתר הקווים יסתדרו בטבלה בהתאמה.

2. המשמעות החוקית של הקו הקדמי- קו הבניין המוגדר משפטית כקו בניין קדמי הוא קו בניין שהמרחק שלו מגבול המגרש נגזר מרוזטת דרך המחייבת אותו להגבלת הבינוי במגרש במרחק שנדרש מאותה הדרך (בניגוד לקו בניין צידי או אחורי שמפריד בין מגרשים שכנים). בקו בנין קדמי שנגזר מרוזטה קיימות מגבלות שונות לעניין סטייה ניכרת מתכנית, וזה ממש לא חשוב אם בטבלה 5 הוא ירשם כקו בניין אחורי או צידי. עובדתית הוא יחשב כקו בנין קדמי רק בגלל שקבעה אותו רוזטה.

לסיכום:
בתכנית שצירפת נרשם שקו הבניין מהדרך יהיה 4+10 = 14 כך שלמעשה קו הבניין של ה-4 מ' בתוך המגרש נקבע ע"י רוזטה ולכן משמעותו החוקית תהיה כשל קו בניין קדמי לכל דבר ועניין, אבל בטבלה 5 הוא ירשם כקו בניין אחורי.

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ