לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
81608,160 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'רק סתם דיווחון על מפגש זום, ללא התוכן...'
רק סתם דיווחון על מפגש זום, ללא התוכן...
01/07/2020 | 14:51
1
19

ביום שני, לא התכוונתי להצטרף אל מפגש הזום השבועי באספרנטו. היו לי הרבה מטלות וגם שיחות טלפון חשובות.
אך הופעל עלי לחץ טלפוני באספרנטו תוך כדי המפגש, ע"י שני חברים חשובים שלנו, אז הצטרפתי.  

היינו 12 משתתפים: 9 מישראל, אחד מסנטו דומינגו(!), אחד מאירן (אני חושבת), ואחד מאוקראינה (אני חושבת).
חושבת = לפי השמות שלהם. האירני לא דיבר, אלא שלח תמונה סטטית בלבד. והשני, חשבתי שהוא אוקראיני גם לפי המבטא. אבל אולי הוא רוסי? אני לא מתמצאת בזה.

הסנ-דומינגיאני, היה חיוני כזה ונחמד מאד, ושוחח הרבה. הלוואי שהייתי יודעת לדבר בשטף כמוהו אספרנטו (או לפחות עברית)...

השיחות די קלחו, והקשבתי מעט. אבל עשיתי גם דברים אחרים במטבח בינתיים, והיה לי נעים לשמוע ברקע כל הזמן אספרנטו מדוברת דרך המחשב (שמאושפז אצלי דרך קבע בפינת המטבח, ליד החלון הגדול).
לצפיה ב-'תודה על הדיווח'
תודה על הדיווח
04/07/2020 | 11:56
1
רק להוסיף שרפאל חי בעיר דומינגו (בשמה המלא סנטו דומינגו) שברפובליקה הדומיניקנית, אי בים הקריבי.
לפי ויקיפדיה המדינה תמיד היתה ידידודית לישראל, ותמכה בהצעת החלוקה, ועוד לפני כן, לקבל פליטים יהודים לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה. יהודים הגיעו במאה ה-19, ויהודי נבחר לנשיאות ב-1916, אם כי משל רק 4 חודשים
להפתעתי, ענה שגם בשכנתם לאי, האיטי, השוכנת ממערב, יש אספרנטיסטים.
לצפיה ב-'איזו הפתעה נעימה שהפורום חזר, אחרי שהיה סגור מאז 21.6.20.'
איזו הפתעה נעימה שהפורום חזר, אחרי שהיה סגור מאז 21.6.20.
29/06/2020 | 08:51
7
39

והנה הכתובת שבעמל רב הצלחתי למצוא, של פורום אספרנטו באתר החדש של תפוז: 

אבל כדי להתחבר לשם, יש להשתמש בכתובת המייל שבה נרשמתם ל"תפוז", ועם סיסמה חדשה. הסיסמה הישנה לא תכניס אתכם לשם.
אפשר ללחוץ על "שכחתי סיסמה", ותקבלו למייל סיסמה חדשה.
לצפיה ב-'נכנסתי כאן עם הסיסמה הישנה'
נכנסתי כאן עם הסיסמה הישנה
29/06/2020 | 10:18
6
11
והנה אנחנו דובקים בישן ככל יכולתנו, כל עוד אפשר.
לצפיה ב-'כן, לכאן נכנסים כרגיל, אחרי שפתחו לנו שוב את הפורום. אבל'
כן, לכאן נכנסים כרגיל, אחרי שפתחו לנו שוב את הפורום. אבל
29/06/2020 | 15:37
15

סביר שימחקו בעוד זמן מה את כל האתר הישן, כדי שנעבור לחדש.

רק מקווה שבאמת יעבירו לנו מן האתר הישן לאתר החדש, את הארכיונים של כל הפורומים, כדי שלא יאבדו חומרים שהשקענו בהם הרבה במשך השנים.
לצפיה ב-'דורון, נזכרתי פתאום שעדיין לא שלחת לנו את חידה ש' המובטחת...'
דורון, נזכרתי פתאום שעדיין לא שלחת לנו את חידה ש' המובטחת...
29/06/2020 | 15:39
4
16

אולי תנצל את ההזדמנות?
כי בינתיים, נראה שבאתר הישן קל יותר להשתמש.
לצפיה ב-'ניסיון'
ניסיון
30/06/2020 | 07:18
3
10
כתבתי קודם הודעה ולא הצלחתי לשולחה.
לצפיה ב-'אנסה לשחזר, איפוא'
אנסה לשחזר, איפוא
30/06/2020 | 07:21
1
10
הכותרת הייתה: ששששששששששששש
וההודעה: אז מה, אפרסמנה (אפרסמונה?) ופתאום נשתבֵשה?
אני תוהה אם האתר הזה ימשיך לפעול עוד שנים רבות, רק בלי תחזוק ההנהלה, או שהוא יושבת בקרוב.

לצפיה ב-' שימו לב, בקשר לאתר בכלל:'
שימו לב, בקשר לאתר בכלל:
30/06/2020 | 12:54
16

בחודשים האחרונים, עקבתי אחר ההתנהלות ב"תפוז" בתשומת לב רבה.
אז אני יכולה לומר לכם שאיך שאני מבינה את המצב כרגע, זה כך:

האתר הישן עובד עדיין. בינתיים פתחו בימים אלה גם את האתר החדש של תפוז, אבל הוא עדיין לא בשימוש. רק הכניסו לתוך כל פורום את בִּרכת ההנהלה, ובתוך מעטים מהפורומים, גם התחילו להכניס הודעות גולשים. אבל ממש ממש בקטנה, כנראה. (גם אני כתבתי שם בפורום א-ו כמה מילים).

במערכת הישנה, הם סגרו למשך שבוע+ כמה פורומים, כולל אספרנטו ומשוב, למשל. חשבתי שזה בכוונה, אך התברר לי שזאת היתה תקלה שלהם, ואתמול פתחו אותם מחדש!

לפי מה שהבנתי מיודעי דבר, האתר הישן ממשיך לפעול, כי כנראה שרק בעוד כמה שבועות נעבור אל האתר החדש, ואת הישן – יסגרו.
הבטיחו להעביר את תוכן הפורומים, ולפחות את הארכיונים שלהם, מכאן אל האתר החדש.
מקווה שיעמדו בהבטחתם. 
ליתר ביטחון, מי שיש לו חומרים שחשוב לו לשמור אותם, מוזמן ע"י ההנהלה ועל ידינו, לגבות אותם. איך? זו שאלה טובה, אללה יודע.

מצאתי בעצמי דרך קצת מסורבלת לגבות הודעות יחידות. אבל ראיתי שמישהי באחד הפורומים (אולי ב"צרכנות") הציעה איזה אתר ,שמאפשר גיבוי כנראה של חומר רב בבת אחת.

לצפיה ב-'1. קבל אור ירוק.'
1. קבל אור ירוק.
30/06/2020 | 12:47
13

2. אם אתה מקבל הודעת שגיאה בניסיון להיכנס לפורום (כלשהו), תרענן את הדף.

3. אם אתה מקבל הודעת שגיאה כשאתה מנסה לשלוח הודעה/תגובה, תעתיק את מה שכתבת לעכבר.
השגיאה תעיף אותך מהדף, או שתצא בעצמך, ואז תבדוק אם ההודעה שלך הגיעה בכל זאת לפורום.
ואם לא - תעתיק אותה מחדש, מהעכבר אל דף הפורום.

בהצלחה!
לצפיה ב-'???? מה קורה ???'
???? מה קורה ???
28/06/2020 | 18:48
1
19
מה זה ????
לצפיה ב-'רמי, '
רמי,
28/06/2020 | 19:14
14
לא הבנתי...
אתה שואל  מה זה???

למה התכוונת?
מה זה מה?
לצפיה ב-'הודעה על פטירתה של בתו של גבי זאבי'
הודעה על פטירתה של בתו של גבי זאבי
17/06/2020 | 23:49
2
27
הודעה מצערת מגבי , מנסה לצרף את מודעת האבל שהוא פרסם.
לצפיה ב-'אוי, כמה נורא ועצוב. שובר את הלב. '
אוי, כמה נורא ועצוב. שובר את הלב.
18/06/2020 | 00:49
20

תודה שהודעת לנו, דרור, ומאחלת לך שתזכה להודיע רק בשורות טובות.

לצפיה ב-'כולנו משתתפים בצערם '
כולנו משתתפים בצערם
19/06/2020 | 19:51
12
של גבי ומשפחתו. 
תודה שהודעת לנו, דרור. 
לצפיה ב-'עדכון שהתקבל מהנהלת הפורומים - מעבר לאתר חדש'
עדכון שהתקבל מהנהלת הפורומים - מעבר לאתר חדש
19/06/2020 | 19:50
2
62
עדכון מעבר לאתר החדש 

גולשים יקרים,
בהמשך להודעות קודמות שפרסמנו, המערכת הטכנולוגית של תפוז אנשים אשר שימשה אתכם בשני העשורים האחרונים מיושנת מאוד ואינה ניתנת עוד להמשך תחזוקה.
מתוך רצון לנסות ולשמר חלקים מהאתר, אנו פועלים להעלאת אתר חדש אשר יחליף את האתר הנוכחי.
באתר החדש של תפוז, מתוכננים להיות פורומים ובלוגים נבחרים בלבד. כל יתר המדורים באתר לרבות קומונות, HIT, עולמות, Flix וכיוב' לא יישמרו.
בימים אלו אנו מתחילים להעביר באופן מדורג את הפורומים למערכת החדשה במקביל לייבוא תכנים ישנים לתוך הפורומים.
לאחר השלמת המעבר האתר הישן ירד מהאוויר ובמקומו יופיע האתר החדש.
מי שמבקש לשמר תכנים שפרסם באתר מתבקש לגבותם.
בברכה,
הנהלת תפוז אנשים
לצפיה ב-'הנה עדכון ההנהלה מ-18.6.20'
הנה עדכון ההנהלה מ-18.6.20
19/06/2020 | 20:31
1
12
גולשים יקרים,
בכוונתנו להתחיל, בתחילת השבוע הבא, לחבר את מנהלי הפורומים המרכזיים והמשתמשים שלהם אל מערכת הפורומים החדשה.
התהליך יתבצע בתאום ובאופן אישי עם כל אחד ממנהלי הפורום.

לאחר העברת הפורום למערכת החדשה, ייסגר לכתיבה הפורום במערכת הישנה ותופיע הודעה נעוצה המפנה את הגולשים לפורום החדש.

בשלב זה הועלו למערכת החדשה חומרים חלקיים בלבד לחלק מהפורומים. לאחר השלמת התהליך בפורומים הפעילים המרכזיים, יערך תהליך יבוא נוסף להשלמת חוסרים מהמערכת הישנה למערכת החדשה.

מנהלי פורומים מתבקשים לפנות לאימייל [email protected] בצירוף שם המשתמש והפורום שהם מנהלים ע"מ שנוכל להגדירם במערכת החדשה.

להלן תשובות לשאלות נפוצות שעלו:

האם כל הפורומים יעברו?
בכוונתנו להעביר את כל הפורומים (לרבות פורומים סגורים) ובוודאי אלו שמנוהלים ופעילים כולל תכני הארכיון שלהם. אנו פועלים כמיטב יכולתנו לייבא את ארכיון ההודעות אך לאור היקף התכנים והמורכבות בייבוא המחייב התמודדות עם בעיות בלתי צפויות על בסיס יומי, אין וודאות שנצליח לייבא את כל החומרים.
תהליך יבוא החומרים צפוי להימשך בשבועות הקרובים במקביל למעבר לאתר החדש.

למה אנו לא מפרסמים הודעה גורפת?
כאמור, המערכת ישנה ואינה מאפשרת עוד לפרסם הודעות בצורה גורפת במערכת המסרים הישנה. אנו פועלים לפרסום הודעה גורפת בעמודים ראשיים באתר בימים אלו.

מתי ירד מהאוויר האתר הנוכחי?
להערכתנו תהליך היבוא ימשך שבועות ספורים ולאחר מכן ירד האתר הישן ויעלה האתר החדש בצורה מלאה.

האם גם הבלוגים יעברו לאתר החדש?
בשלב ראשון יעלו רק הפורומים. אנו בוחנים בימים אלו פתיחת בלוגיה חדשה באתר החדש ופרטים נוספים יימסרו בנושא בהמשך.

האם תהיה מערכת מסרים?
באתר החדש יש מערכת מסרים חדשה ומתקדמת, אך לא נייבא הודעות ממערכת המסרים הישנה.

האם קיימת אפשרות חיווי להודעות שנקראו?
כן, ובנוסף לכך, לאור משוב שקיבלנו ממנהלי הפורומים בתחילת השנה, פיתחנו במיוחד תצוגת עץ להצגת ההודעות במערכת החדשה, כפי שאתם רגילים.
ראו צילום מסך מצורף.

למה אתם לא עונים להודעות?
לאור שינוי המערכת, כמו הפניות גדולה מאוד ומרביתן חוזרות על עצמן. לפיכך אנו מרכזים את השאלות המרכזיות ועונים באופן גורף לכולם.

סופ"ש נעים לכולם,
הנהלת תפוז
לצפיה ב-'את ההודעה המקורית'
את ההודעה המקורית
19/06/2020 | 20:50
10
אפשר למצוא בפורום משוב, 168:
לצפיה ב-'מפגש זום ביום שני'
מפגש זום ביום שני
16/06/2020 | 21:26
1
21
הנה סיכום של מפגש הזום אותו הנחיתי ביום שני, שעסק בסרטון החדש עם הביצוע של ישראלה לשיר "דצמבר" של אלתרמן ווילנסקי:
היו כ-10 משתתפים, חצי מחו"ל, ועוד אחדים שבאו והלכו. סיפרתי על אלתרמן ווילנסקי והשיר שלהם" דצמבר". סיפרתי שהשיר פורסם ב-1934, כשאלתרמן היה בן 24, ותל אביב הצעירה המתוארת בשיר היתה בת 25. כבר באותה שנה ניסה המלחין הצעיר משה ולינסקי (בן גילו של אלתרמן, ואפילו בן עירו, ורשה) להלחין את השיר, אבל ללא הצלחה. רק 46 שנים לאחר מכן, בשנת 1980, עשר שנים לאחר מותו של אלתרמן, הפיקו בגלי צה"ל "ערב שירי משוררים" ופנו לוילנסקי בבקשה להלחין את השיר, בלי לדעת שהוא ניסה ולא הצליח בעבר. אבל הפעם נחה על וילנסקי ההשראה, והביצוע של מזי כהן ודפנה ארמוני הפך לקלסיקה ישראלית.  עברתי על המילים של התרגום שלי לאספרנטו, והראיתי את הסירטון החדש שעלה לרשת עם הביצוע של ישראלה באספרנטו - אתם מוזמנים לצפות בו ב- https://youtu.be/R9GiYAFpD-Y. אחר כך סיפרתי על הציורים שבחרתי לשלב ברקע, של הצייר הישראלי אלכס לוין, וסיפרתי שהוא  נתן ברצון את אישורו לפרסום בסרטון באספרנטו, ועל הבחירה שלי בתנועה פנורמית להדגשת התנועה הבלתי פוסקת שיש במילים ובמנגינה. להצעת עמרי הקרנו שוב את הסרטון, והוא חבש את כובע מדריך התיירים שלו והסביר על מה שרואים בציורים הריאליסטיים של אלכס לוין -  על הבאוהאוס והמרפסות ורחובות תל-אביביים אופייניים והטיילת והחוף מול דן פנורמה שם נערך קונגרס 2000 - בהחלט זווית ראיה יפה. אחר כך הראיתי לקהל גם את הסרטון של "בלדה לאישה" בביצוע ישראלה (ראו באותו ערוץ של הקישור הקודם) , וסיפרתי עליו - כי המשוררת תרצה אתר היא בתו של אלתרמן. עמרי הציע להשמיע את דצמבר גם בעברית, והשמעתי את הביצוע המקורי מערב שירי משוררים של דפנה ארמוני ומזי כהן.
מכאן השיחה התפתחה בכיוון בלתי צפוי - התחילו לשאול איך אני מתרגם, הסברתי להם וסיפרתי איך התחלתי ועל ההתאמה המפתיעה של אספרנטו לתרגום שירה. מישהו שאל על בחירת המילים באספרנטו, והאם אני לא כולל ניאולוגיסמים (מילים שאולות לא רשמיות, כמו frida בתרגום זה). זו הבחנה דקה. אני באמת נמנע מהן. בקיצור דיון בהחלט אינטליגנטי. הצטרפו עוד חדשים מחו"ל והשמענו שוב את השיר. סיימנו רק ב-20:00. שעה וחצי מלאות על שירה ותרגום - בהחלט חוויה תרבותית גם לי ואני מקווה שגם לצופים.
לצפיה ב-'יפה מאוד.'
יפה מאוד.
16/06/2020 | 22:02
15
אכן, תוכנית מעניינת מאוד. 
חבל שלא יכולתי להשתתף. הפסדתי...
לצפיה ב-'במקום שהנהלת הפורומים תשלח בו-זמנית לכל הפורומים'
במקום שהנהלת הפורומים תשלח בו-זמנית לכל הפורומים
15/06/2020 | 15:10
1
17

את ההודעות החשובות, שראיתי במקרה, אני מביאה לכאן, כשֵׁירות לחברים שלי...
לא מבינה למה ההנהלה בוחרת להודיע רק בפורום משוב, שלא רבים הנכנסים אליו, וכנראה בפורום מנהלים, שגם אליו לא כל המנהלים נכנסים. 
כל ההתנהלות שלהם מוזרה עד זרא, בעיניי.
ובכן, הנה ההודעה, כפי שהעתקתי אותה זה עתה:

עדכון מעבר לאתר החדש - הנהלת הבלוגים - 15/06/2020 | 12:19

גולשים יקרים,
בהמשך להודעות קודמות שפרסמנו, המערכת הטכנולוגית של תפוז אנשים אשר שימשה אתכם בשני העשורים האחרונים מיושנת מאוד ואינה ניתנת עוד להמשך תחזוקה.
מתוך רצון לנסות ולשמר חלקים מהאתר, אנו פועלים להעלאת אתר חדש אשר יחליף את האתר הנוכחי.
באתר החדש של תפוז, מתוכננים להיות פורומים ובלוגים נבחרים בלבד. כל יתר המדורים באתר לרבות קומונות, HIT, עולמות, Flix וכיוב' לא יישמרו.
בימים אלו אנו מתחילים להעביר באופן מדורג את הפורומים למערכת החדשה במקביל לייבוא תכנים ישנים לתוך הפורומים.
לאחר השלמת המעבר האתר הישן ירד מהאוויר ובמקומו יופיע האתר החדש.
מי שמבקש לשמר תכנים שפרסם באתר מתבקש לגבותם.
בברכה,
הנהלת תפוז אנשים
לצפיה ב-'תודה רבה, מיכל. '
תודה רבה, מיכל.
16/06/2020 | 23:12
4
לצפיה ב-'מתי תרצו את חידה ש'?'
מתי תרצו את חידה ש'?
11/06/2020 | 20:19
10
54
אין לי עדיין חידה, אבל אם תגידו מתי תרצו אותה, זה יכול להדליק לי איזה שרעיון.
לצפיה ב-'סיבודנייה...'
סיבודנייה...
11/06/2020 | 20:29
5
13
צ'ו אן אורדו?
אַוּ ג'ו אן לאי? 
לצפיה ב-'Kio?'
Kio?
11/06/2020 | 21:58
4
26
Mi nekomprenisla astronomon de via dua frazo
לא הבנתי את התוכן של המשפט השני שלך.
לצפיה ב-'La astronomo'
La astronomo
11/06/2020 | 22:15
3
14
temis pri tre altranga cxina figuro, kiun memorigis al mi la E-a demando cxu en ordo
לצפיה ב-'ĥacĥikota'
ĥacĥikota
12/06/2020 | 17:14
2
3
לצפיה ב-''
12/06/2020 | 18:47
1
8

אז כבר היה שווה. :) 

הנה הוא:
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%27%D7%95%D7%9...
ראש הממשלה הראשון של הרפובליקה העממית של סין.

לצפיה ב-'תודה על הקישור, קראתי'
תודה על הקישור, קראתי
13/06/2020 | 12:02
8
לצפיה ב-'ביום'
ביום
12/06/2020 | 00:27
3
14

שישי בשעה תשע בבוקר.
או בשישי הבא בשעה שתיים,
נבקש את חידה ש' בבקשה.

יֵשׁ?
לצפיה ב-'ankaŭ vi ĥacĥikot'
ankaŭ vi ĥacĥikot
12/06/2020 | 17:15
2
5
לצפיה ב-'אהה. '
אהה.
12/06/2020 | 19:14
1
11

אז יש לי או אין לי?
אתה יודע... 
לצפיה ב-'ĥĥĥ '
ĥĥĥ
13/06/2020 | 11:49
2
לצפיה ב-'אנסה לדווח קצרות, בדרך ללכת לישון. '
אנסה לדווח קצרות, בדרך ללכת לישון.
09/06/2020 | 01:28
2
20

ובכן, כדרכו של מפגש זום, היינו הערב 13 משתתפים, כאשר חלק נראים ונשמעים, וחלק רק נשמעים. אחרים שולחים רק תמונה סטטית שלהם (כי אין להם מצלמה), ויש שרק מציצים ועוזבים.
בקיצור, תנועת נוסעים יוצאים ונכנסים כל הזמן (תחליף זמני לנתב"ג). 

אגב, היינו הערב רוב של ישראלים. מחו"ל הגיעו רק אחת מצרפת ואחד מהודו.

חיכינו כ-25 דקות, כדי לתת הזדמנות למשתתפים נוספים להגיע. ואז פתח יהושע את הערב, שהפעם הוא הינחה. הוא חיכה לשאלות.

אז מישהי ביקשה ללמוד על האקוזטיבו, וקיבלה מיהושע הסבר של כרבע שעה, כולל דוגמאות.

אחרי זה, עבר יהושע להסביר על כינויי גוף חוזרים, כולל דוגמאות. זו היתה הרצאה ארוכה יחסית, ומעניינת!

אגב, בשלב זה (19:40) נשארנו רק שישה ישראלים, כולל עמרי (אשר חזר בינתיים מ"זום" אחר) אז הצעתי להם שמאחר שכך, אנחנו יכולים כבר לקרוקודֶל בשקט 
זה שעשע אותם, אבל נשארנו בעיקר באספרנטו (להוציא מילים בודדות שאני שכחתי:)).

הצעתי לעמרי שיספר לנו משהו, והוא שאל אם בכל נושא שהוא. אמרתי שכן. אז הוא התכוון לספר לנו משהו על חורים שחורים. אבל אז סיפר דרור שלאספרנטיסטים האירנים יש הערב מפגש זום בדיוק בשעה של הזום שלנו... 

אז עמרי קפץ לשם, והבטיח לחזור עוד מעט, אל ישיבת ההנהלה החודשית (שעמדה להתחיל ב-20:00). קצת דאגתי לו כשהוא בושש לבוא, והצעתי לבקש את עזרתה של בִּתּוֹ השגרירה של רמי . ואילו רמי, התנצל שהוא רוצה לעזוב עכשיו את הזום, כדי לצפות בחדשות של שמונה. ואמר שאם קרה לעמרי משהו באירן, הוא מיד ישמע על כך בחדשות.        

נשארנו עוד מעט לפטפט, ובינתיים הגיעו עוד שני חברי הנהלה.
כך שרק אני נשארתי עם ששת חברי ההנהלה, ונפרדתי מהם בשמחה רבה.
היה ערב שהתחיל באיטיות, אבל נמשך בעניין ובנחמדות. 

תודה ליהושע    

לצפיה ב-'תודה על הדיווח'
תודה על הדיווח
09/06/2020 | 10:03
1
11
אז מה, שתקתם כל הזמן עד 18:35, או דיברתם קצת על ענייני דיומא?
לצפיה ב-'פחות או יותר.'
פחות או יותר.
09/06/2020 | 11:40
14

האמת שאני לא כל כך הבנתי את המצב בהתחלה. כי כאשר נכנסתי (דרך הטלפון) בשש ורבע, ראיתי רק תמונה קטנה של יהושע. הוא אמר לי saluton, אבל לקח לי זמן להבין שהזום שלי בסדר, ושאני לא רואה אחרים, כי עדיין לא הגיעו. ושיהושע לא זז, כי זו רק תמונה שלו (מאחר שאין לו מצלמה).
ואז רמי נכנס למסך, ואותו ראיתי ושמעתי. הגיח לרגע Nikhil מהודו, אדריאן הגיע וגם תמונה סטטית של גבי. 

וכך, אחד אחרי השני הגיעו עוד אנשים, אבל אחדים עדיין התעסקו בבעיות הטכניות בזום שלהם. גם אני זפזפתי קצת בין הטלפון ובין המחשב שלי, כדי לראות מי וכמה אנחנו.
היה משעמם, כי אף אחד לא ממש העז לדבר, להוציא הערה קטנה פה ושם. ניקהל הציג את עצמו הכי בקיצור שאפשר. ציין רק שהוא מ-Barato, והוא נראָה הכי משועמם מכולנו, ובצדק. עד שיהושע "תפש מנהיגות" ופתח את הערב.

לו היה זה זום בעברית, הייתי כמובן כבר עוזרת להניע אותו. אבל באספרנטו, התביישתי. לעומת זאת, אחרי הסברי האקוזטיבו, כבר נכנסתי לעניינים, והשתדלתי לסייע ליהושע בשאלות קטנטנות, ובתשובות קצרות לשאלות שלו, כדי לעזור לצאת מהשתיקות ולהחיות מעט את המפגש.

מבחינתי האישית, היתה לי דווקא במפגש הזה, הזדמנות להבין ולדבר אספרנטו, יותר מאשר בכל שיחת זום אספרנטית אחרת שהיתה לנו עד אמש. כי ההודי והצרפתייה עזבו בשלב די מוקדם (והם גם היו מעטים, ולא הפריעו לי כלל). אז הרגשתי הרבה יותר בבית ו"במשפחה" בין ישראלים בלבד, שאת כולם אני מכירה.

לצפיה ב-'לורד ביירון'
לורד ביירון
08/06/2020 | 10:00
3
11
במסגרת קריאת ההיסטוריה של האו"ם נתקלתי בכך שהביטוי 'אומות מאוחדות' הופיע בשיר של המשורר האנגלי הנודע לורד ביירון, ואני משער שהשפיע על זמנהוף בכתיבת ההמנון.
כך כתבתי בדף השיר בויקיפדיה האנגלית:

The United Nations
Soon after the USA joined WWII in December 1941, Winston Churchill met in Washington with Franklin D. Roosevelt to plan the joint war effort. When Roosevelt suggested that the coalition of allied forces will be named ‘United Nations’, Churchill accepted it, and noted that the term was used by Lord Byron in the 35th stanza of Childe Harold’s Pilgrimage:

[…] fatal Waterloo!
Millions of tongues record thee, and anew
Their children's lips shall echo them, and say,
'Here, where the sword united nations drew,
Our countrymen were warring on that day!'

By the end of WWII, the coalition of allied forces formed the basis of the United Nations Organization.

In another poem, Locksley Hall, Byron envisioned the future establishment of a world Parliament (A parliament of Man).

Esperanto’s anthem
In L.L. Zamenhof’s poem ‘La Espero’ (=the hope), which is often used at the Anthem of the Esperanto language speakers, Zamenhof echoed Byron’s theme of the uniting of nations. While in the 35th stanza Byron sees them uniting in war to draw a sword, Zamenhof 2nd verse writes about the idea of the language:

Not to a bloodthirsty sword / does it draw the human family: / to the eternally fighting world / it promises sacred harmony.

לצפיה ב-'ממש מעניין, תודה'
ממש מעניין, תודה
08/06/2020 | 11:54
2
14
ייתכן שזה השפיע על זמנהוף, אבל יכול להיות שזה מקרי, סך הכל חרב זה דימוי אוניברסלי ועתיק למלחמה.
לצפיה ב-'אכן, זו רק השערה, אבל'
אכן, זו רק השערה, אבל
08/06/2020 | 23:03
1
13
1. היא יפה. נכון?
2. היא כתובה עכשיו בויקיפדיה, אז מי אני שאתווכח?
3. היא מפרסמת את תורתנו הטובה ונביאה בקרב אלו שלא ידעוה
לצפיה ב-'התשובה ל-3 הנקודות שהעלית היא:'
התשובה ל-3 הנקודות שהעלית היא:
09/06/2020 | 09:59
7
כן
לצפיה ב-'האם החידה הבאה תהיה חידת היגיון ש'? יששששששששששששששששששששששש'
האם החידה הבאה תהיה חידת היגיון ש'? יששששששששששששששששששששששש
07/06/2020 | 19:12
2
8
לצפיה ב-'זה בדיוק מה שהתכוונתי לשאול אתכם '
זה בדיוק מה שהתכוונתי לשאול אתכם
07/06/2020 | 20:28
1
9
ולכן שאלתי בחידה רצ"ט מה מספרה של החידה, ואף אחד מהפותרים לא ענה.
לצפיה ב-'אתה רואה, סימן שאתה צדיק. כי "צדיקים, מלאכתם נעשית בידי '
אתה רואה, סימן שאתה צדיק. כי "צדיקים, מלאכתם נעשית בידי
07/06/2020 | 21:11
9

אחרים".

אף אחד לא פתר, כי היה לנו קשה מדי לחשב את הגימטרייה של רצ"ט.
לצפיה ב-'חידת היגיון רצ"ט '
חידת היגיון רצ"ט
03/06/2020 | 10:57
28
14
ובמספרים? שימו לב
Ŝipejo tra gilotino taŭgas por matena kaĉo.
Ses literoj. |זאָל זיַין מיט הצלחה|
לצפיה ב-'pardonon! kvin literoj '
pardonon! kvin literoj
03/06/2020 | 11:35
6
4
לצפיה ב-' Mi ĵus volis korekti'
Mi ĵus volis korekti
03/06/2020 | 11:58
5
11
ke temas pri kvin literoj, sed mi vidis ke vi jam aldonis la korekton.
Temas pri aveno
לאחר הקפד ראשו (ה-h).
Plaĉa vortumo
לצפיה ב-'kola kavodon '
kola kavodon
03/06/2020 | 12:25
4
44
Vi solvis tro frue. Eble nun Miĥal longdaŭre laboregos
זו אחת הסגולות הידועות הרי...
לצפיה ב-'יש לי תחושה '
יש לי תחושה
03/06/2020 | 13:15
1
8
שגם מיכל סולבוס רפידה צ'י-פויה.
אבלה אץ' פולמרפידה. :) 
לצפיה ב-'ודומני שלא ענית (שפירא) על'
ודומני שלא ענית (שפירא) על
03/06/2020 | 16:36
19
שאלתי אם שמת לב למספר רצ"ט?
ולחידה שלי על הגרמנית שמת לב, בשיחה עם שאר חברי הפורום?
וצ'י פויה, מזכיר לי צ'י פוּיָה, יעני pfui

לצפיה ב-'יופי דורון, תעודד אותי. למה לא.'
יופי דורון, תעודד אותי. למה לא.
03/06/2020 | 20:56
1
4
לצפיה ב-'הרעיון בהלצה היה הסגולה הידועה'
הרעיון בהלצה היה הסגולה הידועה
04/06/2020 | 00:24
4
שקל לאחד קשה לשני. מסתבר שזה לא עבד הפעם.
לצפיה ב-'הֵי, למה אתם מתעסקים מהבוקר בחידה חדשה, פותרים, מאשרים,'
הֵי, למה אתם מתעסקים מהבוקר בחידה חדשה, פותרים, מאשרים,
03/06/2020 | 20:37
10

ואפילו לא טורחים לרמוז ולהזמין גם את שאר הפותרים? ממש מאכזב!

הייתי עסוקה המון היום עם שיחות בענייני ביטוח, ועם הזמנת מוצרים משופרסל אונליין, ובייעוץ חשוב למישהי. 
ועכשיו עלי לעבור לסדר בלגן די גדול, שהתחייבתי לסדר עוד היום.

אז עכשיו תסבלו לכם, ותצטרכו לחכות עדדדדד שאפתור. 
או להמשיך לחידה הבאה עם 50% פחות פותרים. 

אז אעתיק את החידה, אבל אחשוב עליה מאוחר יותר. מתי שיבוא לי. 
לצפיה ב-' "אני רק שאלה!"'
"אני רק שאלה!"
03/06/2020 | 20:49
19
14

הדבר הראשון שעליו כן חשבתי, למִקרא המילים matena kaĉo,
היה aveno. אבל זה רק 5 אותיות ולא 6.
ואז ראיתי בשמחה, שהתנצלת שיש רק 5 אותיות.

אם זה נכון, פתרתי את האגף השני.
לגבי האגף הראשון, עלי לחשוב קצת. אוהרבה.

אשמח אם תכתוב לי אם זה הכיוון הנכון.
לצפיה ב-'הכיוון הכי נכון שיש'
הכיוון הכי נכון שיש
03/06/2020 | 23:51
18
9
הכרת את המילה? 
אפשר להגיד שלא רק פתרת את האגף השני אלא את החידה כולה. אבל אשמח אם תגלי את האגף הראשון.
לצפיה ב-' איזה כיף!! זו המילה הראשונה שחשבתי עליה. כלומר, '
איזה כיף!! זו המילה הראשונה שחשבתי עליה. כלומר,
04/06/2020 | 03:48
17
10

כן הִכרתי, אבל לא זכרתי אותה. אז חיפשתי במילון מורזא'ן ב"שיבולת שועל".

אני חושבת שרשמתי לעצמי את המילה לפני כמעט תשע שנים, כשסידרתָ לי טבלת אקסל, ולימדת אותי להכניס לתוכה מילים באספרנטו, עם התרגום שלהן לעברית.

רשמתי בטבלה בין השאר, שמות של כמה מיני דגן נוספים, כגון:
דוחן - milio
חיטה - tritiko
שעורה - hordeo
תירס - maizo
k.t.p.

האם יתכן שגם אתה וגם כל הפותרים, אכלנו היום kaĉo de aveno? וש"בְּמקרה" חשבת על זה כשהמצאת את החידה הטרייה? 

לצפיה ב-'אולי, ואגב'
אולי, ואגב
04/06/2020 | 12:20
4
7
eble mi freneziĝis, sed mi aĉetis lastatempe MILION
Parenteze, mi ne konis tiun ĉi vorton, do dankon
  aŭ to dankon
la milio verŝajne atendos ĝis venos iu milito, kaj nenio manĝebla restos
לצפיה ב-'Kial atendi ĝis venos iu milito?'
Kial atendi ĝis venos iu milito?
04/06/2020 | 13:18
3
7

Vi povas lerni kiel, kaj prepari tuj tuj ion de milio.

Jen baza recepto de Ido Barak:

Kaj recepto de SAVTA Lea Me'ir - milio kun legomoj:
שניהם נראים מתכונים קלים להכנה, בריאים ושווים.
ויש כמובן עוד רבים ברשת. כדאי לך לנסות ב"מעבדה" שלך. 

לצפיה ב-'Todankon, kiu mankas?'
Todankon, kiu mankas?
05/06/2020 | 23:00
2
2
לצפיה ב-'Mi. Mi mankas, kompreneble. '
Mi. Mi mankas, kompreneble.
07/06/2020 | 00:50
1
7

מי חֲ   ? 
לצפיה ב-'חחח'
חחח
08/06/2020 | 22:00
2
לצפיה ב-'Do, mi daŭre atendas la ŝipejon'
Do, mi daŭre atendas la ŝipejon
04/06/2020 | 12:22
11
2
לצפיה ב-'Mi ne forgesis, kompreneble, sed mi bedaŭrinde '
Mi ne forgesis, kompreneble, sed mi bedaŭrinde
04/06/2020 | 13:26
10
4

ne havas ideon pri la rilato inter la unua parto kaj la solvo.

Ĉu vi, bonvole, pretas klarigi al mi?
לצפיה ב-'Kion faras gilotino?'
Kion faras gilotino?
04/06/2020 | 17:49
9
1
לצפיה ב-'ŝiras? tranĉas?'
ŝiras? tranĉas?
04/06/2020 | 19:11
8
2
לצפיה ב-'kion ĝi forŝiras/fortranĉas/forhakas'
kion ĝi forŝiras/fortranĉas/forhakas
04/06/2020 | 22:08
7
4
usw?
לצפיה ב-'usw? = ודי? (לחכימתא ברמיזא?).'
usw? = ודי? (לחכימתא ברמיזא?).
05/06/2020 | 01:28
6
4

Mi ne scias. Ĉu la gilotino ne fortranĉas kapojn?

(Aŭ ĉu ĝi fortranĉas paperojn en oficejoj?).

לצפיה ב-'מעניין הפרוש שנתת ל-usw'
מעניין הפרוש שנתת ל-usw
05/06/2020 | 22:48
5
5
und so weiter=
ונכון gilotino fortranĉas kapon 
kaj figursence 
כלומר בהשאלה:
fortranĉas la kapon de vorto
קפד ראשו, בעזרת gilotino חחח)
לצפיה ב-' עכשיו נפל לי האסימון. הבנתי את הרמז, אבל רק כרגע'
עכשיו נפל לי האסימון. הבנתי את הרמז, אבל רק כרגע
07/06/2020 | 01:18
4
6

הבנתי שאתה מתכוון ל"נמל", ולא ל"מספנה", כפי שתרגמתי לעצמי עד עכשיו.

אז עכשיו הכל ברור לי סוף סוף, ואני נכנסת לקרוא את הספוילרים של אלדד.
כי haveno > aveno, אחרי קיפוּד ראשו. 
לצפיה ב-'יפה, ומה את עושה עם כל כך הרבה מה'שיבולת'?'
יפה, ומה את עושה עם כל כך הרבה מה'שיבולת'?
07/06/2020 | 10:15
3
3
ונדמה לי שהשם Zamenhof בא משיבולת שועל. נדמה לי שכך יוסי פירש פעם בהרצאה אם אינני טועה

לצפיה ב-'באמת? ואני הייתי חושבת, אם כבר, שהשם זמנהוף'
באמת? ואני הייתי חושבת, אם כבר, שהשם זמנהוף
07/06/2020 | 12:51
2
8

יכול להיתּרגם (כמעט) ל'בית זרע'. (:
כמעט, כי זה בתנאי שנחליף את ה-Z ב-S.
ו-hof = חצר, ולא בית. אז חצר זרע...

טוב, אבל בלי קשר לזמנהוף:
אחותי קנתה לי, לבקשתי, את הקווקר ב"יש חסד", איפה שאני קונה אותו תמיד.
ושָׁם, שקית של 700 גר' עולה -.5 שקלים בלבד!

זה לא כל כך הרבה, כי כף לא גדולה (ר' בצילום שלי), גדושה בקווקר, כפול 4, שווה כ-50 גרם. מנה של דייסת בוקר.
בנוסף לזה, מוסיפה לפעמים שיבולת שועל למרק אפונה, למשל.
ובכלל, אני שומרת את שיבולת השועל בכלים אטומים (ולא בשקית, חלילה), אז זה נשמר היטב, ואני לוקחת בכל פעם כמה שצריך.
הכמות הזאת, מספיקה לי למכסימום שנה, ולפעמים רק לחצי שנה.
העיקר שלא תהיה לי שום שיבולת שועל בפסח, כי זה מה שנקרא "חמץ גמור".
לצפיה ב-'נכון, חצר הזרעים, או אולי: אסם'
נכון, חצר הזרעים, או אולי: אסם
08/06/2020 | 13:29
1
5
מה שנקרא בר באוסם נאגורנה, שיבולים שיבולים שיבולים.
ואפשר להוסיף שורה באותה מנגינה: של שועלים, של שועלים, של שועלים.
צריך להיזכר איך יוסי קישר את ה-aveno לכאן.
גם אני קניתי, באון-ליין, שתי אריזות בדיוק כאלה, מסתבר, של 700 גרם ב-5 שקלים. בצילום, נראה ממש כאילו יש לך samenhof. ואגב, זה אותה מילה, בפולנית הצליל /z/ מתבצע בכתב באמצעות האות z, בעוד שבגרמנית אותו צליל מבוטא בכתב באות s. כך ש=samenhof ו-zamenhof ואף zamengof כולם אותו שם.
לצפיה ב-'נכון. זה אותו שם.'
נכון. זה אותו שם.
08/06/2020 | 14:38
2
לצפיה ב-'הודעה חשובה, עד שהנהלת תפוז אולי תודיע בעצמה'
הודעה חשובה, עד שהנהלת תפוז אולי תודיע בעצמה
04/06/2020 | 16:14
8
20

שימו  בינתיים קראתי על כך בזכות אחת הגולשות, שהעתיקה את ההודעה לאחד הפורומים. הגולשת סיפרה שאל פורום משוב נשלחה - ע"י הנהלת הפורומים - הודעה זו:

ועבור מי שמתעצלים לפתוח את הקישור:

הודעה חשובה
הנהלת הפורומים
04/06/2020 | 12:12

גולשים יקרים, 
מערכת תפוז אנשים ששירתה אתכם בשני העשורים האחרונים מיושנת מאוד ולצערנו אין באפשרותנו להמשיך לתחזק אותה.

מתוך רצון לנסות ולשמר חלקים מהאתר, אנו מנסים לפתח אתר חדש ומתכננים להעלות אותו בקרוב במקום האתר הנוכחי.

אנו מתנצלים מראש על תקלות ככל שתהיינה כל עוד האתר הישן באוויר וממליצים לגבות תכנים אישיים.

בברכה,
הנהלת האתר

מיד כשנודע לי על כך, הגבתי אליהם:

חבל מאד מאד מאד . אבל למה אתם לא שולחים הודעה
מיכי 10
04/06/2020 | 16:04

מיידית וישירה אל כל הפורומים
זה המינימום שהייתי מצפה מההנהלה, אחרי כל השנים שלנו כאן.
וגם, שתודיעו עד מתי אנחנו יכולים לגבות!

תודה על התקופה שלנו ב"תפוז", רק תסיימו אותה יפה, בבקשה.

לצפיה ב-'תודה מיכל'
תודה מיכל
04/06/2020 | 17:47
7
11
ואיך את יודעת שהתעצלתי ללחוץ על הקישור?
כתבת להם מאוד יפה.
מה שהייתי רוצה להבין, זה: אם פותחיל אתר חדש, איזה חלקים הם רוצים "לנסות" ולשמר. האם את הפורומים כפי שהם? ובמקרה זה הפורום שלנו ימשיך להתקיים, גם אם בצורה אחרת?
ועל מה הם שוקלים לוותר?
לצפיה ב-'תודה, דורון. '
תודה, דורון.
04/06/2020 | 18:40
9

ולשאלותיך, איך אומרים" לאלוהים הפתרונים"...
כלומר, לאלוהי "תפוז", וכמו שכבר למדנו, אין להם כזה.

אני יכולה רק לנחש, שהאתר החדש לא יעלה כל כך מהר. בעיקר לא, אם יקחו איתם את יחידת המחשב שלהם.

את ה"רצון לנסות ולשמר חלקים מהאתר", אני לא רואה כפשוטו. קשה לי להאמין שהפורומים יתקיימו כמו שהם כרגע, כי אז "מה הועילו חכמים בתקנתם?", והאתר החדש יסבול לא רק מחבלי לידה, אלא גם מהתקלות והבאגים הישנים.

כך שאני מעריכה שאם באמת יהיו להם האנשים המתאימים, ואם הם אכן יקימו אתר חדש, שיחליף את הישן, או אז, הם יצטרכו להתחיל הכל מחדש. וזה כולל גם רישום חדש של כל מי מאיתנו אשר יִרצו להמשיך, ושל גולשים חדשים שיתכן שיתווספו, ולו רק מתוך סקרנות.

יש לי הרגשה שרוב חברי ההנהלה כבר מזמן לא שם. אחד נחמד ענה לי אתמול בשעת ערב, על שאלה ששאלתי בבוקר, ושכבר פתרנו אותה בעצמנו, חברי פורומים מעטים ומנהל פורום תח"צ. היו לי התכתבויות אתמול עם אותם אנשים, ובערב גם עם אותו חבר הנהלה. 
לצפיה ב-'אני מרגישה את עצמנו קצת מסכנים. '
אני מרגישה את עצמנו קצת מסכנים.
04/06/2020 | 18:53
5
12

קודם נסגר לנו המועדון, ועכשיו הולך להיסגר לנו הפורום (ועוד אחדים שחבל לי עליהם).

אז מהמועדון, אם להודות על האמת, לא אכפת לי להיות בחופשה ארוכה. ויש לנו סוג של תחליף בצורת ה"זום". לי, כ"אשרי יושבי ביתך", די מתאים לא להצטרך לדאוג לתוכנית חדשה לכל שבוע. לא להצטרך לצאת בשעת עומס ולנהוג אל המועדון בלחץ.
מלהתלבש יפה ולשים שְׂפָתון אני לא פתורה , כי לפני כל שיחת זום או וידאו בוואטסאפ, לא משנה עם מי ובאיזה גיל הוא או היא, אני עוברת מבגדי בית לבגדי חוץ. וכבר קיבלתי כמה מחמאות על כך, אפילו. 

אבל מהפורום/ים, יהיה לי ממש ממש חבל להיפרד.
מה, נתחיל לכתוב באתר של אל"י? אני לא מוצאת שם כמעט כלום, ובטח לא רואה בו אתר שימושי.
לי גם אין, ולא רוצה שיהיה, פייסבוק.
ניסיתי פעם לעבור עם חבר לפורום של איזו פלטפורמה אחרת, אבל זה היה מאד לא מוצלח. נתנּו הזדמנות קצרה, ועזבנו. 
לצפיה ב-'הכל יהיה בסדר'
הכל יהיה בסדר
04/06/2020 | 22:44
2
14
תחשבי על זה בצורה פילוסופית: כל דבר שמתחיל עובר תהליך מסוים, ובמוקדם או במאוחר הוא גם ייגמר. כך גם יצורים חיים, כולל אותנו, וגם עולם הצומח והדומם. הכל.
אז רצוי מתכתחילה לא להיקשר לשום דבר ולאף אחד. ליהנות כן, לשמוח כן, כל עוד שזה קיים. ועכשיו אנחנו נהנים ועושים כיף חיים. מה שיהיה אחר כך נראה כבר.
נכון?
לצפיה ב-'נכון. אניצ'ה, אניצ'ה...'
נכון. אניצ'ה, אניצ'ה...
05/06/2020 | 01:36
1
12

אבל חבל לי על המון חומר שאני פוחדת שילך לנו לאיבוד בגלל סגירת האתר.

ואני, לפחות, השקעתי המון זמן ואנרגיות במשך יותר מ-12 שנים בפורומי "תפוז", ויצער אותי לאבד הכל במחי יד שלהם.

בנושא אחד, יש לי מזל: לאה אספה במשך כמה שנים את הדיווחים שלי מהפורום. אני לא בטוחה אם יש לה עדיין כל החומר הזה. אבל חלק ממנו היא נתנה לי בתיקייה חצי שקופה, בזמן שעברה דירה. והיא ממשיכה לאסוף, ואפילו מוסיפה תמונות מתאימות.

*~~*~~*~~*~~*~~*
"לא להיקשר לשום דבר ולאף אחד", לצערי אני ממש לא יכולה. בעיה בעייתית...
לצפיה ב-'בקשר לסיפא'
בקשר לסיפא
05/06/2020 | 22:22
8
לא להיקשר לשום דבר ולאף אחד, זו בעיה שמעסיקה את גדולי ההוגים מזמן הבודהא ועוד לפניו. דרשות תאורטיות תמיד היו, אבל לך יש את הכלי של הויפאסנה שזה בעצם התרגול. כשחווים שהכל בהשתנות מתמדת, זה מסייע לא להיקשר.
ואז אם בחיים יש מקרה לא נעים, אז פחות סובלים, כי יודעים שזה זמני. ואם מקרה נעים, אז גם פחות סובלים כאשר הוא מפסיק, כי ידענו מראש שגם זה יעבור. וכל זה מביא לשלוות נפש.

לצפיה ב-'בקשר לאתר של אל"י'
בקשר לאתר של אל"י
04/06/2020 | 22:52
1
12
משיחה שהיתה לי עם דרור בעבר, הוא יכול לעשות כל מיני דברים, ובלבד שיתנו לו הגדרות מדויקות של הצרכים. עד עכשיו אף אחד לא בא אליו עם בקשות מדויקות ורעיונות, אז זה נשאר כך. אם עדיין יש לו פנאי, אפשר לפנות אליו, בתקווה שהוא יוכל לעשות פורום טוב, כך שהוא כן יהיה שימושי. עוד חזונלה.
לצפיה ב-'כן. נראה קודם אם תפוז באמת מתכוונים לעשות משהו'
כן. נראה קודם אם תפוז באמת מתכוונים לעשות משהו
05/06/2020 | 01:38
14

לטובתנו - הגולשים הנאמנים שלהם.
לצפיה ב-'דיווח מהערב במפגש "זום" האספרנטי הישראלי.'
דיווח מהערב במפגש "זום" האספרנטי הישראלי.
01/06/2020 | 21:05
11
34

הרגשתי צורך לדווח הערב, כדי שהמקלדת שלי לא תחליד פתאום. 

אתם יודעים איך זה במפגשי זום; אנשים מגיעים בערך כמו להרצאות באניברסיטה. כלומר, כל אחד "בזמנו החופשי". יש מקדימים, יש מאחרים, חלק עוזבים באמצע, וכן או לא חוזרים שוב. כך שמספר המשתתפים משתנה תדיר. אז הערב, היינו לדעתי, לפחות 20 משתתפים.
10 מישראל ועוד 10 מארצות אחרות.
למשל מ-: צרפת, פולין, קנדה, ברזיל וכנראה גם גרמניה. 

עמרי שלח הזמנה והִנחה את הערב.
לפחות מ-18:15(כשהצטרפתי) היו שיחות היכרות, שבחלקן היו ארוכות. כך שהתוכנית עצמה, התחילה רק בשבע בערב עד שמונה. ואחרי זה עוד כעשר, חמש עשרה דקות של שיחה קלה, עד לפיזור המלא.

התוכנית היתה של מיכאלו, שהשמיע לנו את כל 20 השירים מתוך הדיסק של שירים אוקראיניים באספרנטו. הוא גם דיבר בקצרה על כל שיר לפני שהשמיע אותו. 

מיכאלו, מכס, אוקסנה ונטליה שרים בדיסק, והשירה שלהם נפלאה. מאד הרמונית!
נראה לי שאנחנו הישראלים, רגילים לשירים ישראליים (ישנים, בעיקר), שתורגמו מרוסית, או שהושפעו מסגנון השירה הרוסית. כך שכנראה זו הסיבה שקל לנו להתחבר בהנאה אל השירים האוקראיניים, שמזכירים את אותו סגנון.

תודה למיכאלו ולעמרי על התוכנית המהנה 
לצפיה ב-'תודה למיכל על הדיווח, היינו לפחות 30'
תודה למיכל על הדיווח, היינו לפחות 30
02/06/2020 | 09:09
10
12
בכל רגע נתון היינו 18-19, אבל היתה תחלופה, כמו שמיכל כתבה, כמו שעור פתוח באוניברסיטה, בעיקר החבר מחו"ל שרבים מהם הגיעו רק לחלק מהתכנית. בהערכהגסה בסה"כ היו כ-10 ישראלים וכ-20 מחול (בין השאר 2 מאירן, 2 מקנדה, 2 מפולין, אחד מברזיל, אחדים (חברים של מיקאלו) משבדיה ואוקראינה). מבין הישראלים אציין את מנהלנו (כמדומני פעם ראשונה שאני רואה את אלדד בזום), ואנג'לה, אספרנטיסטית ותיקה מאוקראינה שעלתה לפני חצי שנה לישראל.
לצפיה ב-'תודה, עמרי'
תודה, עמרי
02/06/2020 | 09:58
9
335

את מנהלנו הזמנתי במיוחד כששמעתי שהשירים כל כך יפים, כי היה לי חבל שהוא יפסיד, ואכן, הוא נהנָה והודה לי על כך.
(גם את דורון הזמנתי, אבל הוא היה בהרצאה אחרת). 

האם דיטר רוּק מגרמניה? חשבתי כך בגלל שמו הפרטי, אבל אינני בטוחה.

התכוונתי להוסיף את שתי המילים אשר עליהן שאלת, אלא שאני משתדלת לכתוב בדיווחים רק בעברית, מסיבות טכניות.
הנה הן:
את ההסבר למילה הראשונה, לא שמעתי. המילה היתה bagabandas.
במילון מורז'אן מצאתי רק כשפירקתי את המילה:
bago - מזוודה (valizo)
bando - כנופיית פושעים.
(במילון PIV לא הצלחתי למצוא).
אז מה פירוש המילה?

את המילה vergi = להצליף, תרגם אלדד בצ'ט, והסביר מיכאלו באספרנטו.

רק לקראת הסוף, בא לי פתאום רעיון לנסות להקליט קטע משיר חמוד ומשעשע מאד - "בגינת דובדבנים". אני לא יודעת להקליט בטלפון, אז פשוט הצמדתי אותו לרמקולים של המחשב ולחצתי על הקלטה בוואטסאפ.
מקווה שאצליח להעביר הנה את הקטע המוזיקלי של דקה ורבע בלבד, רק כדי לטעום.
לא. כתוב ש"הקובץ אינו נתמך". חבל.

וגם צילמתי את מילות אותו שיר. EN ĈERIZA ĜARDENETO
לצפיה ב-'סליחה. צ"ל bagabOndas, ולא כפי שכתבתי.'
סליחה. צ"ל bagabOndas, ולא כפי שכתבתי.
02/06/2020 | 10:20
8
8

וראיתי את זה כרגע בשיר שאת מילותיו צילמתי.
לצפיה ב-'ראינו את הדיווח ונהנינו'
ראינו את הדיווח ונהנינו
02/06/2020 | 12:00
7
11
תודה!
נראה לי שתמיד כשנבצר ממני להשתתף, יש משהו טוב ומהנה.
באמת הייתי גם בהרצאה (חשובה!) אחרת וגם איכשהו בו-זמנית בעבודה.

נחמד שחברינו מאיראן עדיין מתמידים.
ומיכל vagabondo זה נווד.

לצפיה ב-'אה, תודה, דורון.'
אה, תודה, דורון.
02/06/2020 | 12:37
6
7

אבל בשיר שצילמתי, כתוב bagabondas, ב-B ולא ב-V. האם זו טעות שלהם?
כי האמת, נתקלתי בכמה טעויות במילים בשירים, או שהם לפחות שרו קצת שונה ממה שכתוב.
לדוגמה, כתוב se או ŝi והם שרים ŝi.
לצפיה ב-'תיקון: כתוב ŝe, והם שרים ŝi.'
תיקון: כתוב ŝe, והם שרים ŝi.
02/06/2020 | 14:11
5
6
לצפיה ב-'אז הנה לך תשובה... '
אז הנה לך תשובה...
02/06/2020 | 14:52
4
5
לצפיה ב-'הנה לי איפה?'
הנה לי איפה?
02/06/2020 | 15:01
3
5
לצפיה ב-'במה שכתבת בעצמך'
במה שכתבת בעצמך
03/06/2020 | 10:20
2
6
הם טעו בעוד מקומות, אז זו עדות נסיבתית, גם אם לא חותכת, לכך שייתכן שטעו בעוד מקומות, כמו במילה שכתבו במקום vagabondo

פעם תרגמתי מגרמנית מסמך היסטורי שהיה מודפס בו (במכונת כתיבה) mehrapesen ושום מילון לא עזר לי, עד שהתגלה שצריך היה להיות... מה? 
לצפיה ב-'ניסיתי לחשוב על כמה אפשרויות, אבל נראה לי שללא ההקשר'
ניסיתי לחשוב על כמה אפשרויות, אבל נראה לי שללא ההקשר
03/06/2020 | 10:49
1
5

(קונטקסט) לא אוכל לנחש. כי הרי במילה ארוכה כזאת, יש המון אפשרויות לטעויות.
אז מה היתה המילה הנכונה?
לצפיה ב-'נכון, אז רמז: מדובר לא רק בטעות, אלא בשתי מילים!'
נכון, אז רמז: מדובר לא רק בטעות, אלא בשתי מילים!
03/06/2020 | 10:52
8
ואתן גם את ההקשר, בערך: אפשר היה לקחת מחלקה ראשונה, אבל אז מדובר ב-mehrapesen
לצפיה ב-'יש! תודה על ניקוי הפורום, אלדד '
יש! תודה על ניקוי הפורום, אלדד
02/06/2020 | 12:15
1
12
לצפיה ב-'בשמחה, מיכל '
בשמחה, מיכל
02/06/2020 | 12:16
5
לצפיה ב-'"בתר-חידה" חצ"ר'
"בתר-חידה" חצ"ר
29/05/2020 | 10:11
5
10
מה הייתה ההשראה לחידה הזו?

ומכיוון שהחדאי כבר גילה למחצית מהנחדאים, אז הוא יגיד כאן את הפתרון: האמירה של מיכל לאחר 'תרנגולת רצ"ה רצ"ה רצ"ה' (sam-ovaro) שאז מיכל שאלה אם מצפה חידת רצ"ו רצ"ו גמדים...
לצפיה ב-'אהה... '
אהה...
29/05/2020 | 13:20
4
8
ננס, ננס, אל המטבח נכנס...

לצפיה ב-'גדול'
גדול
29/05/2020 | 13:31
3
11
בגלל הקריצה, אני נוטה לחשוב שאתה רומז למשהו מסוים, ואולי אל הצמר פלדה, או מה שלא יהיה מפעם?
לצפיה ב-'aber natürlich'
aber natürlich
29/05/2020 | 13:42
2
8
לכך בדיוק רמזתי. :) 
לצפיה ב-''
30/05/2020 | 00:40
לצפיה ב-'חידת היגיון חצ"ר '
חידת היגיון חצ"ר
26/05/2020 | 10:15
34
26
Oni konfuzis la membron kun etulo.
Kvar literoj 
לצפיה ב-' הפעם החידה קשה.'
הפעם החידה קשה.
26/05/2020 | 11:24
3
6
היא אומנם נראית קלה, אבל לא הצלחתי לפתור אותה ממבט ראשון, וגם לא ממבט שני. 

הבנתי שכנראה יש כאן "תינוק", שמבלבלים את אותיותיו ומקבלים "חבר". 
שתי המילים שעולות בדעתי הן כמובן bebo וכן ano. המילה ano לא מתאימה, כי יש בה רק שלוש אותיות, ומעבר לכך היא לא מזכירה בכלל bebo.

המילה bebo גם היא לא מתאימה, כי אם משכלים בה את האותיות - לא מגיעים ל"חבר". 

אז כרגע זה no go.

אנסה לחשוב על החידה בשעות הערב, אולי יהיה לי רעיון חדש.
לצפיה ב-'יהיה בסדר. בטוח תפתור'
יהיה בסדר. בטוח תפתור
26/05/2020 | 13:19
2
4
כי קרוב אליך הדבר מאוד. אתה די קרוב לפתרון.
לצפיה ב-'רציתי להגיד שאין סיכוי, כי '
רציתי להגיד שאין סיכוי, כי
26/05/2020 | 13:54
1
8
כבר פירטתי לפניך כל מיני דרכים לפתרון בספוילר שלי, ולא נראה שאני קרוב. אבל אם אתה אומר שאני קרוב. אז אולי בעוד יום או יומיים בכל זאת ייפול האסימון.
מקווה. 
לצפיה ב-'בטח'
בטח
26/05/2020 | 17:23
4
לצפיה ב-'כן, גם לי היא קשה, ĉar nur 4 literoj, estas '
כן, גם לי היא קשה, ĉar nur 4 literoj, estas
26/05/2020 | 12:37
1
9

honto וחרפה.  
איך אפשר למצוא פתרון של כל כך קצת אותיות, לחידה שכוללת כבר מלכתחילה שתי מילים בנות 8 ו-7 אותיות?
ניסיתי כמה מילים עם אותה סיומת בת שלוש אותיות, אבל על אף אחת לא יכולתי לומר לעצמי שזה זה. אז כנראה שהסיומת הזאת אינה מתאימה, ככלות הכל. ואצטרך לחשוב אחרת. מאוחר יותר.

ועכשיו, עוברת היְשר לארוחה קלה, ואז אל הבעיות שלי, שהזמן גְּרָמַן. 
לצפיה ב-'אז יש כאן עניין'
אז יש כאן עניין
26/05/2020 | 13:14
3
של גרמא
בהצלחה
לצפיה ב-'ברצוני לציין שאין כאן רמיזא למספר החידה'
ברצוני לציין שאין כאן רמיזא למספר החידה
26/05/2020 | 13:15
5
3
או לגימטריא ולמשמעות או לבני משפחותיהם.
לצפיה ב-'אוף, כבר חשבתי שהתשובה היא Nave. '
אוף, כבר חשבתי שהתשובה היא Nave.
26/05/2020 | 16:52
4
7

סתאאאאאם. תיכף תכתוב לי מה זה navo, וכבר מצאתי במילון.
לצפיה ב-'אולי תשתפי את כל הכיתה?'
אולי תשתפי את כל הכיתה?
26/05/2020 | 22:56
3
3
אני מכיר nave באיטלקית שזה ספינה. כמו Nave, רק בהטעמה אחרת.
אז מה זה navo?
לצפיה ב-'מעניין מאד. ותשמע משהו מגוחך:'
מעניין מאד. ותשמע משהו מגוחך:
27/05/2020 | 00:58
2
5

התעצלתי קצת לבדוק במילון, אז כתבתי בגוגל טרנסלייט באספרנטו nave, והוא מיד תרגם לי לעברית: ספינה. התפלאתי כי אני מכירה מילים אחרות לספינה ולסירה באספרנטו.

אז בדקתי בכל זאת במילון מורז'אן, ואומנם לא מצאתי nave, אלא רק navo,
שזה אולם התווך (בכנסייה).

*~*~*~*~*~*
אוי, אני רואה שחלק גדול מהגולשים כאן כבר פתרו את החידה, ולי אין אפילו כיוון מחשבה. בזמן האחרון החידות שלך הן ממש חידה לי...  

ובמילים אחרות, Bis jetzt, habe Ich gar keine ahnung.
לצפיה ב-'בקשר ל-navo'
בקשר ל-navo
27/05/2020 | 11:53
1
4
למדתי מילה חדשה, תודה.
ובקשר לספינה זה כמובן לא נכון באספרנטו. גוגל טרנסלייט, כשהוא לא מוצא מילה, לפעמים מתרגם משפה אחרת כשהמילה הזו קיימת בה, וזה מטעה.
לצפיה ב-'בבקשה. כן, אני לא סומכת על גוגל טרנסלייט, הוא פשוט'
בבקשה. כן, אני לא סומכת על גוגל טרנסלייט, הוא פשוט
27/05/2020 | 12:08
3

עושה מה שבא לו, ומטעה הרבה מאד.
לצפיה ב-' אני חושב '
אני חושב
26/05/2020 | 20:59
2
8
שאין לי ברירה אלא להציע את הפתרון nano, שמכיל הן את ano והן את ה-etulo. 

אבל אני מצטער, אני לא מבין איך oni konfuzis מתקשר ל-n שבתחילת המילה ומסביר אותה.

אז ניסוח החידה נראה לי בעייתי. 
אבל... עפעס, אני מניח שדווקא בנית את הניסוח על טריק מקובל בחידות היגיון, שאולי לא מוכר לי, אז אשמח אם תסביר לי. 
לצפיה ב-'אז קודם כל מזל טוב '
אז קודם כל מזל טוב
26/05/2020 | 22:55
1
9
פתרת. ומופיע  membron  אז גם הפתרון מסתמך על הצורה באקוזטיבו: anon
ומכאן זה ברור, צ'ו נה?
לצפיה ב-'צודק '
צודק
27/05/2020 | 00:21
4
לא חשבתי על זה... :) 
לצפיה ב-' עדיין לא, אבל בא לי רעיון.'
עדיין לא, אבל בא לי רעיון.
27/05/2020 | 01:19
6
10

חיפשתי ברבע השעה האחרונה, לפי רעיון שבא לי בינתיים. אבל עדיין לא מצאתי.
רק רוצה לשאול - במקום רמז - אם הדרך שלי נכונה:
חשבתי שאם אבלבל אותיות מתוך המילים membron, etulo, אקבל צירוף כלשהו של ארבע אותיות, שהן הפתרון.
וזהו. נכון או לא נכון, אני הולכת לישון. 
לצפיה ב-'די לחכימתא ברמיזא'
די לחכימתא ברמיזא
27/05/2020 | 11:57
5
9
אכן יש לבלבל אותיות.
אבל של מילה נרדפת לאחת המילים האלה.

לצפיה ב-'אה. תודה על הרמז. אחשוב על כך בזמני החופשי, כשיהיה לי. (:'
אה. תודה על הרמז. אחשוב על כך בזמני החופשי, כשיהיה לי. (:
27/05/2020 | 12:09
4
3
לצפיה ב-'כשאת כותבת "בזמני החופשי,'
כשאת כותבת "בזמני החופשי,
27/05/2020 | 19:18
3
4
כשיהיה לי", אני מזדהה איתך.
בכל אופן, הפתרון קשור למילים נרדפות, וצריך לבלבל אותן, כפי שכתב דורון. 

אני תוהה מתי אוכל להגיד שיש לי "זמן פנוי". בכל אופן, תכף חג, אז מן הסתם עוד יום-יומיים כבר יהיה זמן פנוי באופן רשמי :) 
לצפיה ב-'כשכתבתי "בזמני החופשי", חשבתי על'
כשכתבתי "בזמני החופשי", חשבתי על
27/05/2020 | 21:19
2
14

מה שאמרו לנו בצבא: "בזמנכם החופשי, אל המטרות, אש!"
ומצד שני, הוספתי "כשיהיה לי", כי אף פעם אני לא אומרת שיש לי זמן.
אז כתבתי "כשיהיה לי", בתקווה שאפנה לעצמי זמן בין דברים.

ho ve, לא נעים לקטר, אבל לא יודעת בדיוק מה זה זמן פנוי, כי תמיד יש לי בראש מחשבות מעיקות על מה שחייבת לסדר, אבל דוחה ומדחיקה. 

מה, מדובר על כמה מילים נרדפות למילה אחת? ולבלבל את הכמה נרדפות האלה ביחד? נשמע לי שאין לי סיכוי הפעם. כי כבר מההתחלה חיפשתי נרדפות, וכולן היו ארוכות מדי, או בנות 4 אותיות, אבל ללא משמעות כפתרון מתאים.
אז תודה, אבל אני מפסיקה לנסות.
יש לי עוד חג ושבת "על הראש". 

אלדד, אני מאחלת לך ליהנות באמת מהזמן שיתפנה לך בחג/שבת

לצפיה ב-'תודה. מיכל.'
תודה. מיכל.
27/05/2020 | 21:23
1
7
אבל, באמת, את החידה הזאת אני חושב שאת מסוגלת לפתור. 
לא חשוב, אם את מעדיפה לעסוק בעניינים אחרים, גם טוב.
אני מאמין שלפחות מילה אחת כאן את בהחלט מכירה, ויש סבירות מסוימת שגם את השנייה.

בקרוב - חג, והיום הגשתי את העבודה האחרונה החודש, אז יש סיכוי סביר שבימים הקרובים אוכל לנוח מעט, ולא לעבוד. אבל יש עדיין כל מיני דברים לסיים. נראה איך נספיק :) 
לצפיה ב-'יופי! כן, לא בא לי לחשוב על החידה, הפעם.'
יופי! כן, לא בא לי לחשוב על החידה, הפעם.
27/05/2020 | 22:20
4
לצפיה ב-' ניסיון אחרון, רק כדי שהחידה הזאת כבר תהיה מאחורַי.'
ניסיון אחרון, רק כדי שהחידה הזאת כבר תהיה מאחורַי.
28/05/2020 | 09:29
11
3

יש מילה שחשבתי עליה כבר שלשום בערב, אבל לדעתי היא ממש לא ממלאת את התנאים של לבלבל את האותיות של שתי המילים, ולכן לא נראתה לי מתאימה.
אבל אולי אני לא מבינה את החידה עצמה, ואת הרמזים, אז מנסה בכל זאת:

nano.

nano = ננס, יכול להחליף את המילה שבחידה - etulo (מישהו קטן).
ano = חבר. מילה נרדפת ל-membro.

אבל אין כאן שום בלבול אותיות של שתיהן ביחד. אז אם זה הפתרון, זה תמוה מאד בעינַי...
לצפיה ב-'בסדר גמור, יופי, רק שימי לב'
בסדר גמור, יופי, רק שימי לב
28/05/2020 | 11:28
10
5
שה-membro הוא באקוזטיבו, אז גם הנרדפת שלו באקוזטיבו. ומכאן נפתח הפתח לשיכולונצ'יק.
לצפיה ב-'אפשר להגיד שכמעט פתרת'
אפשר להגיד שכמעט פתרת
28/05/2020 | 13:13
6
5
רשמתי  לפניי פתרון לפני החג. אבל את מוזמנת להשלם מתי שתרצי.
חג שמח 
אני הולך לנסות להכין לארוחה של 15 איש פסטה פרפרים ברוטב אלפרדו, שהוא כידוע משמנת מתוקה + פטריות. אעשה אותו טבעוני עם קרם קוקוס וחלב סויה, עם מרכיב סודי: שמרי בירה. המתכון לא שלי, ואין לי עדיין מוצרים. שקלתי להכין מקשיו. אם לא יצליח לי - אקנה פרחים... אבל יש לי הרגשה שזה יצליח ואנשים יחמיאו לי וישאלו אם אני כבר לא טבעוני...
לצפיה ב-'יש לי הכל'
יש לי הכל
28/05/2020 | 15:38
4
לצפיה ב-'כידוע? אני לא ידעתי בכלל. אולי שמעתי מתישהו את השם רוטב'
כידוע? אני לא ידעתי בכלל. אולי שמעתי מתישהו את השם רוטב
28/05/2020 | 16:07
4
9

אלפרדו (מזכיר לי את השם של חברך האיטלקי), אבל לא ידעתי מה הוא הרוטב הזה ולא מכירה כלל.
אציע את המתכון לרונית, שאפשר לומר שהיא "משוגעת" על פיטריות כמעט בכל מתכון. האמת שרוב בני משפחתי מתלהבים מפיטריות שונות במתכונים שונים. אני יכולה לאכול את זה, אך לא מתלהבת. מעדיפה מעט פיטריות שמפיניון לבנות וטריות, ועדיף שיהיו פרוסות יפה. (ולא כאלה  , חלילה, שנחשבות לפיטריות רעל). 

אם אתה עדיין בהכנות, אל תשכח להכין כך, שיספיק למספר כזה של אנשים...
לצפיה ב-'הנה התוצאה (אלדד סתכל)'
הנה התוצאה (אלדד סתכל)
29/05/2020 | 12:14
3
7
בקשר לפטריות אז קראתי תגובה של מישהי ששואלת אם אפשר בלי פטריות, כי כל המשפחה שוטמת פטריות. אז אלי זה משהו משפחתי, שטימה (?) או חיבוב של פטריות. אבל באמת זה הרוטב, עם פטריות ושמנת, ובדרך כלל עושים אותו כ"פטוצ'יני אלפרדו", Fetuccini אלה אטריות רחבות ודקות. אבל הנחתי שגם פרפרים יהיו בסדר
קיבלתי מחמאות ובעלת הבית ביקשה מנה לעצמה ליום המחרת, ועדיין נשאר לי,
אכלתי לארוחת בוקר והתענגתי, כי הכנתי כמות מכובדת ומכבדת. אבל היו אמש המון מנות שונות, אז נשאר מהכל, לא רק משלי.
ולרונית יש לומר שהשמרי בירה, למרות שאפשר בלעדיהם, מאוד חשובים לטעם הגבינתי, אז שתשים לפחות קצת.

לצפיה ב-'איזה יופי!'
איזה יופי!
29/05/2020 | 13:21
1
4
סחתיין עליך!
לצפיה ב-''
29/05/2020 | 13:32
1
סחתיכּי
לצפיה ב-'תודה, אשלח לה את המתכון הלא חלבי הזה,'
תודה, אשלח לה את המתכון הלא חלבי הזה,
31/05/2020 | 12:26
4

שהיא תוכל להכין עבור בת אחת שלה, שאלרגית ללקטוז.
לצפיה ב-' תודה! דווקא לאקוזטיבו כן שמתי לב מההתחלה. '
תודה! דווקא לאקוזטיבו כן שמתי לב מההתחלה.
28/05/2020 | 15:54
2
9

אבל בינתיים בכל זאת זנחתי אותו.
אז עכשיו זה כבר ברור כשמש, אך לא הייתי חושבת על זה מלכתחילה, כי זה בכל זאת מפותל מדי בעיני.

כנראה בגלל זה, די התייאשתי כבר לפני כמה שנים מלפתור תשבצי היגיון בעברית. כי אני לא חושבת באותו ראש כמו של החידונאים. מכסימום, פותרת הגדרות אחדות בתשבצים כאלה. אני לא חושבת שפתרתי אי פעם תשבץ היגיון שלם בעצמי.

אגב, יש עיתונים, שבהם תשבצי ההיגיון נראים לי מאד לא-היגיוניים, שלא לומר טפשיים... ואיך אני יודעת? כי ניסיתי כמה פעמים להכניס את התשובות (כפי שמופיעות בדף אחר באותו עיתון), וחשבתי שאולי זה ילמֵד אותי להכיר את דרך החשיבה של החידונאי. אבל התאכזבתי מאד מהרמה הנמוכה, והפסקתי.
דווקא בעיתון כמו "הארץ" (שאותו אני כמובן מחרימה:)), תשבצי ההיגיון ברמה גבוהה מאד. טוב, נו, זה "העיתון לאנשים החושבים". 

ובכן, התשובה היא:

nano, כפי שכתבתי אמש, בלי להבין בדיוק למה. ועכשיו ברור לי הכל, ואין צורך לחזור על ההסברים.

חג שמח ושבת שלום 
לצפיה ב-'אפשר גם וריאציה כזו'
אפשר גם וריאציה כזו
29/05/2020 | 14:58
1
7
La etulo revenis al la frato Er 
לצפיה ב-'לא הבנתי.'
לא הבנתי.
31/05/2020 | 12:20
2
לצפיה ב-'חידת היגיון חצ"ר'
חידת היגיון חצ"ר
25/05/2020 | 13:13
10
11
ב"ה מחר אי"ה בס"ד
לצפיה ב-'שירצה, אמן, '
שירצה, אמן,
25/05/2020 | 13:32
3
10
ותובב"ה.
לצפיה ב-'או הו הו, אתם מתעלים על עצמכם היום. '
או הו הו, אתם מתעלים על עצמכם היום.
25/05/2020 | 15:25
19
לצפיה ב-'יחד עם כל השובבי"ם'
יחד עם כל השובבי"ם
25/05/2020 | 16:09
1
3
לצפיה ב-'יפה לך! יש!!'
יפה לך! יש!!
25/05/2020 | 20:25
3
לצפיה ב-'חח. מקווה שזה יהיה קשור ל-korto.'
חח. מקווה שזה יהיה קשור ל-korto.
25/05/2020 | 15:23
5
7

ל-: חצר, חרץ, צחר (לובן), צרח, או רחץ, 
ולא לרצח...
לצפיה ב-'אתגרת אותי. '
אתגרת אותי.
25/05/2020 | 16:07
4
6
או אתרגת?
לצפיה ב-'תרוג'
תרוג
25/05/2020 | 18:09
2
8
אותרגת. 
לצפיה ב-'ליתר דיוק, הוא אתרֵג אותרג. '
ליתר דיוק, הוא אתרֵג אותרג.
25/05/2020 | 20:30
2
לצפיה ב-'עכשיו אני מבינה מה הזכיר לי ה"תרוג":'
עכשיו אני מבינה מה הזכיר לי ה"תרוג":
25/05/2020 | 21:50
4

את "טָרֹף טֹרַף יוֹסֵף"...
לצפיה ב-'אתגרתי, כמובן!'
אתגרתי, כמובן!
25/05/2020 | 20:21
4

לאיתרוג יש קונוטציה שלילית מאד בעיני. בגלל מי שהמציא, ובגלל הסיבה שלכבודה הוא המציא את הפועל הזה.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ