לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום ביטוח לאומי - סיוע

שלום וברכה לבאי פורום ביטוח לאומי,
הפורום נועד לסייע בשאלות בתחום ביטוח לאומי בנושאי אבטלה/הבטחת הכנסה/אמהות/נכות/נפגעי עבודה ועוד...
המענה בפורום ניתן בסימוכין לאתר ביטוח לאומי ולחוקי ביטוח לאומי,
אשר כיום נגישים נוחים ומעודכנים, וכאן אוכל לקשור את הקצוות ולסייע מנסיוני לאורך השנים להבנת זכויותיכם וחובותיכם.
את נסיוני צברתי במתן מענה בפורומים בתחום ביטוח לאומי,
יחד עם התנדבות והכשרה במסגרת שי"ל (שירות ייעוץ לאזרח) משנת 2004.
חשוב להבין שהחלטות בנושא תביעותיכם, מתקבלות באופן אישי ספציפי, רק בביטוח הלאומי.

בברכה ובהצלחה לכולנו!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ביטוח לאומי - סיוע

שלום וברכה לבאי פורום ביטוח לאומי,
הפורום נועד לסייע בשאלות בתחום ביטוח לאומי בנושאי אבטלה/הבטחת הכנסה/אמהות/נכות/נפגעי עבודה ועוד...
המענה בפורום ניתן בסימוכין לאתר ביטוח לאומי ולחוקי ביטוח לאומי,
אשר כיום נגישים נוחים ומעודכנים, וכאן אוכל לקשור את הקצוות ולסייע מנסיוני לאורך השנים להבנת זכויותיכם וחובותיכם.
את נסיוני צברתי במתן מענה בפורומים בתחום ביטוח לאומי,
יחד עם התנדבות והכשרה במסגרת שי"ל (שירות ייעוץ לאזרח) משנת 2004.
חשוב להבין שהחלטות בנושא תביעותיכם, מתקבלות באופן אישי ספציפי, רק בביטוח הלאומי.

בברכה ובהצלחה לכולנו!

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז ומנהלי הפורום אינם ערבים לנכונות המידע, ולא יהיו אחראים לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו.

לתשומת לב הגולשים,אם מעונינים לצרף קובץ עם פרטים אישיים,
יש לדאוג למחוק את הפרטים (ולא במחשב ע"י העברת קו שחור),
שכן, ע"י העתק והדבק כל הפרטים נחשפים, כמו גם המידע נרשם במלואו ב"גוגל".

המשך >>

לצפיה ב-' הודעות ועדכונים חשובים לידיעתכם'
הודעות ועדכונים חשובים לידיעתכם
16/01/2017 | 18:16
8
117
לצפיה ב-'קשיש סיעודי המאושפז בבית חולים ימשיך לקבל גמלת סיעוד למשך חו'
קשיש סיעודי המאושפז בבית חולים ימשיך לקבל גמלת סיעוד למשך חו
16/01/2017 | 17:51
37
מתוך אתר הכנסת:

"אושר לקריאה שנייה ושלישית: קשיש סיעודי המאושפז בבית חולים ימשיך לקבל גמלת סיעוד למשך חודש

16 בינואר 2017,
י"ח בטבת תשע"ז, בשעה 15:35

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית, אשר מוזגה עם הצעת חוק פרטית של ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני) ואח', לפיה תוארך מ-14 יום ל-30 יום התקופה בה קשיש סיעודי (מעל גיל 67) שמתאשפז בבית חולים, ימשיך לקבל גמלת סיעוד. הארכת התקופה לקבלת הגמלה היא בעיקר לצורך המשך העסקת המטפל הסיעודי הפרטי של הקשיש. תחילת החוק: ב-1 בחודש שלאחר פרסומו.
ח"כ בר לב הסביר בדיון: "כיום, בתום שבועיים מפסיק המוסד לאומי לשלם לקשיש הסיעודי את הקצבה שלו, מכיוון שלכאורה הצוות הרפואי בבית החולים אמור לספק לקשיש את כל צרכיו. אבל הקשיש ומשפחתו, המעוניינים בהמשך קבלת הקצבה לצורך העסקת מטפל סיעודי פרטי, נאלצים לממן זאת מכיסם עם התארכות האשפוז. מדובר בנטל כלכלי כבד מאוד. הארכת הקצבה ל-30 יום תביא מזור, תקטין את העיסוקים הביורוקרטיים ותקל על בדידות הקשישים".
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) קרא להאריך את הזכאות לגמלה ב-15 יום נוספים ולהחיל אותה לא רק על קשישים סיעודיים, אלא על חולים סיעודיים בכל הגילאים. הוא קבע כי המוסד לביטוח לאומי יאסוף נתונים רלוונטיים בששת החודשים הקרובים, ויציג אותם בפני הוועדה, אשר תשקול לשנות את החוק בהתאם.
רפרנטית ביטוח לאומי באגף תקציבים באוצר, יעל אגמון: "הצעת החוק זוכה לתמיכה מהממשלה. זוהי פשרה בין לאפשר לקשיש לא לאבד זכאותו לגמלה לבין החשש שהמוסד לביטוח לאומי יממן את עבודת מחלקות האשפוז בבית החולים"."
http://m.knesset.gov.il/News/PressReleases/Pages/p...
לצפיה ב-'חדשות - העלאת קצבאות זקנה ושאירים עקב הגדלת תוספת ותק'
חדשות - העלאת קצבאות זקנה ושאירים עקב הגדלת תוספת ותק
06/01/2017 | 19:11
1
325
מתוך אתר ביטוח לאומי:
"בעקבות תיקון בחוק ההסדרים, החל בינואר 2017 יוגדלו סכומי הקצבה למקבלי קצבאות זקנה או שאירים עם תוספת ותקנמוכה מ-50%"
למידע נוסף (מובא הלן - הערה שלי)
העלאת קצבאות זקנה ושאירים עקב הגדלת תוספת ותק
מינואר 2017 יוגדלו סכומי הקצבה למקבלי קצבאות זקנה או שאירים עם תוספת ותק נמוכה מ-50%.
מהי תוספת ותק?
תוספת ותק מתווספת לסכום קצבת הזקנה הבסיסית  או  קצבת השאירים הבסיסית שנקבעות בהתאם לגיל מקבל הקצבה ולהרכב המשפחתי שלו.
תוספת הוותק בקצבת זקנה מחושבת לפי שנות הביטוח שצבר מקבל קצבת זקנה. תוספת הוותק בקצבת שאירים מחושבת לפי תקופות הביטוח שצבר המנוח בטרם פטירתו. תוספת הוותק המקסימלית שניתן לקבל היא 50%% מהקצבה.

חישוב תוספת הוותק לפי שנות הביטוח
עד דצמבר 2016 תוספת הוותק חושבה כך: על כל שנת ביטוח שמעל 10 שנות הביטוח הראשונות  שולמה תוספת ותק בשיעור של 2% מהקצבה הבסיסית.
בעקבות התיקון, שונה אופן החישוב למי שתוספת הוותק שלו נמוכה מ-50%. תוספת הוותק שלו תוגדל בהדרגה ב- 4 מועדים, ותחושב לפי הפירוט הבא:
*בינואר 2017 תשולם תוספת ותק בשיעור של 2% עבור כל שנת ביטוח שמעל 9 שנות הביטוח הראשונות.
*בינואר 2018 תשולם תוספת ותק בשיעור של 2% עבור כל שנת ביטוח שמעל 8 שנות הביטוח הראשונות.
*בינואר 2019 תשולם תוספת ותק בשיעור של 2% עבור כל שנת ביטוח שמעל 4 שנות הביטוח הראשונות.
*בינואר 2020 תשולם תוספת ותק בשיעור של 2% עבור כל שנת ביטוח, כלומר משנת הביטוח הראשונה.

שימו לב, תוספת הוותק המקסימלית נשארת 50% מהקצבה גם לאחר התיקון בחוק.                                                 
תוספת הוותק המוגדלת תשולם באופן אוטומטי מקצבת חודש ינואר 2017. "                                               

מקבלי קצבת זקנה ושאירים עם תוספת השלמת הכנסה שימו לב,
מי שבעקבות הגדלת תוספת הוותק בקצבה לא יהיה זכאי יותר לתוספת השלמת הכנסה, זכאותו לקבלת הטבות נלוות ממוסדות אחרים לא תיפגע, והוא ימשיך לקבל הנחה בארנונה, בחשמל, במים וכד', כפי שקיבל עד כה."
לצפיה ב-' חוק ההסדרים למשק המדינה לשנים 2017 ו-2018 - נכות כללית'
חוק ההסדרים למשק המדינה לשנים 2017 ו-2018 - נכות כללית
11/01/2017 | 15:57
601
ראו להלן עדכונים ושינויים שבוצעו בהודעה הראשונה ע"י הביטוח הלאומי.
יש להתיחס לעדכונים אחרונים אלה בהודעה (הקישור בשתי ההודעות מוביל למידע העדכני):

מתוך אתר ביטוח לאומי:
"שינויים המיטיבים עם מקבלי קצבת נכות כללית
הגדלת הקצבה החודשית הנוספת (קח"ן)
קצבה חודשית נוספת משולמת לנכים שנקבעה להם דרגת אי כושר להשתכר בשיעור של 100%. בעקבות תיקון בחוק, החל בחודש ינואר 2017 הורחב מעגל הזכאים, והקצבה הנוספת תשולם לנכים עם דרגת נכות רפואית בשיעור 40% ומעלה (במקום 50% ומעלה). בנוסף יוגדלו סכומי הקצבה הנוספת לשאר הזכאים. התוספת לקצבה החודשית הנוספת תגדל מ- 44 ₪ ועד 150 ₪  לפי שיעור הנכות הרפואית. 

ביטול שלילת קצבת נכות עקב תשלום דמי מחלה 
החל מ- 1.1.17  מי שמקבל דמי מחלה ממעבידו, יוכל לקבל קצבת נכות כל עוד הוא עומד במבחן ההכנסות.
מבוטחים שנדחו עקב תשלום דמי מחלה במהלך שנת 2016 ובינואר עדיין מקבלים דמי מחלה -  מתבקשים לשלוח 3 תלושים אחרונים למחלקת נכות בסניף המטפל כדי לבדוק את זכאותם לקצבה.

ביטול הבדיקה מחדש של כושר ההשתכרות לנכה שהשתלב בעבודה 
נכה שהפסיק לקבל קצבת נכות עקב עלייה בהכנסותיו ויש לו דרגת אי כושר תקפה, יוכל לחזור ולקבל קצבה ללא בדיקה מחדש.

תיקונים בחוק לרון שיעודדו אנשים עם מוגבלות להשתלב בשוק העבודה (ייושמו עד ל 1.7.17):
הוגדל סכום ההכנסה מעבודה שניתן להרוויח ולהמשיך לקבל קצבה מלאה - כלומר, התחלת הקיזוז מהקצבה תהיה משכר בסכום 2,745 ₪ (29% מהשכר הממוצע) במקום 2,031 ₪ (21%% מהשכר הממוצע) כיום, כך שסכום הקצבה יחד עם השכר מעבודה יהיה בגובה שכר המינימום לפחות ( כ-5,000 ₪).

ביטול חלוקת הזכאים לקצבת נכות לקבוצה א' ולקבוצה ב', וקביעת רף הכנסה אחיד לכלל הזכאים, בשיעור 60% מהשכר הממוצע  5,804 ש"ח (החל ב- 01.01.2017)

ביטול המונח "קצבת עידוד"- כך שמי שהכנסותיו יעלו על 60% מהשכר הממוצע  5,804 ש"ח (החל ב- 01.01.2017) ימשיך לקבל קצבת נכות, ויוכל להגדיל את הכנסותיו ללא צורך ב - 12 חודשי זכאות לקצבה, כפי שנדרש עד כה. קצבת הנכות תופסק למי שהכנסתו תעלה על 8,753 ₪ ויותר (בהתאם להרכב המשפחה)."

לצפיה ב-'חדשות - גדל סכום ההכנסה מעבודה שהורים עצמאיים (חד הוריים) יכ'
חדשות - גדל סכום ההכנסה מעבודה שהורים עצמאיים (חד הוריים) יכ
09/01/2017 | 18:36
49
מתוך אתר ביטוח לאומי:
"החל בינואר 2017 גדל סכום ההכנסה מעבודה שיכול הורה עצמאי (משפחה חד-הורית) להרוויח, ועדיין להיות זכאי להשלמת הכנסה.

סכומי ההכנסה החדשים המזכים בהשלמת הכנסה (מלאה או חלקית) למי שמתחת לגיל 55:
הורה עצמאי עם ילד אחד, יכול להרוויח מעבודה עד 7,018 ₪ ברוטו.
הורה עצמאי עם 2 ילדים יכול להרוויח מעבודה עד 7,811 ₪ ברוטו.

סכומי ההכנסה החדשים המזכים בהשלמת הכנסה (מלאה או חלקית) למי שמעל גיל 55:
הורה עצמאי עם ילד אחד, יכול להרוויח מעבודה עד 8,484 ₪ ברוטו.
הורה עצמאי עם 2 ילדים יכול להרוויח מעבודה עד 9,926 ₪ ברוטו.

שימו לב,                                                                                                                                                         
אם יש לכם הכנסות נוספות, אופן החישוב שונה.
רוצים לדעת כמה תוכלו להרוויח ועדיין לקבל קצבה?
היכנסו למחשבון הבטחת הכנסה, ותוכל לבדוק איך הכנסותיכם מעבודה ושלא מעבודה משפיעות על סכום הקצבה שמגיעה לכם."

לצפיה ב-'חדשות - שינוי גיל הפרישה לנשים'
חדשות - שינוי גיל הפרישה לנשים
09/01/2017 | 19:11
168
מתוך אתר ביטוח לאומי:
"בעקבות החלטה שהתקבלה בכנסת בינואר 2017, גיל הפרישה לנשים שנולדו עד 31.7.1955 נשאר 62 שנים. גיל הפרישה יעלה בהדרגה לנשים שנולדו מ-1.8.1955 ואילך.
{ראו הפניה למחשבון בקישור שיפתח (הערה שלי) }

לצפיה ב-'אושר: "מענק חימום" ל-200 אלף קשישים נוספים'
אושר: "מענק חימום" ל-200 אלף קשישים נוספים
18/01/2017 | 12:28
31
מתוך הודעות הכנסת : ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת
18 בינואר 2017, כ' בטבת תשע"ז, בשעה 10:35

עדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד הסכם של משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי, לפיו 200 אלף קשישים יקבלו מענק חד פעמי בגובה 182 שקלים, לצורך הקלה בתשלומי החשמל עבור חימום בעונת החורף. זאת בנוסף לקשישים המתגוררים באזורים המוגדרים על ידי המדינה כקרים במיוחד, הזכאים לקבלת "מענק חימום" מורחב, בסך 553 שקלים. הזכאים למענק בסך 182 שקלים הם קשישים הנמנים על אחת מהקבוצות הבאות: מקבלי גמלת הבטחת הכנסה, קצבת זקנה לנכה, הטבות לפי חוק ניצולי שואה או חוק נכי המלחמה בנאצים. עלות ההטבה הנוספת: 36 מיליון שקלים. המענק ישולם עד 15 בפברואר 2017.

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) וח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) קראו למענק מקסימלי אחיד, ללא חלוקה לאזורים. "מדוע המענק הוא חד פעמי?  הרי החורף חוזר כל שנה", תהה ח"כ אלאלוף.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "אי הכללתם של ישובים בגליל וישוב כמו ערד, בהם מזג האוויר קר מאוד בלילות, היא עוול מתמשך".

עו"ד שרית דמרי מהלשכה המשפטית במוסד לביטוח לאומי הסבירה: "אנחנו מסתמכים על סיווג אקלים של השירות המטאורולוגי, אשר עודכן לאחרונה לפני שנתיים, ומבטיחים לנו שיעודכן שוב בהקדם". מנהלת אגף זיקנה ושאירים במוסד לביטוח לאומי, לבנה עזרא, הדגישה כי הזכאים  למענק מורחב, אשר יישובם נגרע מרשימת היישובים הקרים, ממשיכים לקבל את הסכום המירבי."
לצפיה ב-'עדכון קצבאות ינואר 2017'
עדכון קצבאות ינואר 2017
18/01/2017 | 22:18
87
מתוך אתר ביטוח לאומי:
https://www.btl.gov.il/Publications/benefits_updat...
לצפיה ב-' נא לא להגיב להודעות הנעוצות '
נא לא להגיב להודעות הנעוצות
16/01/2017 | 20:07
38
אפשר להעלות תגובה בנפרד, ע" י הוספת הודעה חדשה, על מנת לא להעמיס על ההודעות הנמצאות בראש העמוד.
על שיתוף הפעולה
לצפיה ב-'אורנה דחוף. מה יקרה לקצבת עידוד בקבוצה ב אחרי ה3 שנים? הא'
אורנה דחוף. מה יקרה לקצבת עידוד בקבוצה ב אחרי ה3 שנים? הא
19/01/2017 | 20:00
10
דחוף לי 
 ישנם כמה דברים לא ברורים באתר של ביטוח לאומי.
 האם אחרי ה3 שנים יצטרך לעבור וועדה שוב אם הכנסותיו ירדו??
 אשמח אם תגיבי לי בכללי שגם כולם יראו תהודעה הזואתי.
תודה

לצפיה ב-'נכות'
נכות
19/01/2017 | 19:52
12
מה יקרה אם נכה שבקבוצה ב יהיה בקצבת עידוד אחרי שתחלוף ה3 שנים. מה יקרה לקצבה שלו אם ירדו הכנסותיו???
לצפיה ב-'קיצבת ניידות'
קיצבת ניידות
19/01/2017 | 19:32
1
11
למקבלי קיצבת ניידות יש מדרגות קיצבה, לפי נפח מנוע של הרכב המאושר להם ולפי נפח המנוע של הרכב שהם קונים
המדרגות (למיטב ידיעתי) 1800 סמ"ק ו 1300 סמ"ק
מה הקיצבה החדשית שיקבל מי שאושר לו רכב של 1800 סמ"ק אבל קנה רכב של 1400 סמ"ק (שזה יותר מהמדרגה של 1300).?
מדובר במוגבל ניידות הנוהג בעצמו
לצפיה ב-' שלום אתה תקבל קצבה לפי נפח מנוע 1800 סמ"ק כותב מניסיון '
שלום אתה תקבל קצבה לפי נפח מנוע 1800 סמ"ק כותב מניסיון
19/01/2017 | 20:00
2
לצפיה ב-'ביטוח לאומי ומזנות '
ביטוח לאומי ומזנות
19/01/2017 | 16:38
4
מוטי בן הרוש
אני לא מקבל מיביטוח לאומי לוקחים לי את הקיצביה וגם את נפתחת הכנסה

לצפיה ב-'דמי אבטלה'
דמי אבטלה
19/01/2017 | 15:32
9
אני בת 51 עבדתי בארבע שנים אחרונות במקום עבודה במרכז יום לקשיש  כפרילנסרית קיבלתי שכר  שנקבע מראש לכול יום עבודה מבחינת ביטוח לאומי אני שכירה  רשומה במחלקת שכירים מבחינת מס הכנסה אני עצמאית ללא תיק פטורה ממס האם מגיעה לי דמי אבטלה?
לצפיה ב-'שאלות בנוגע לדמי אבטלה'
שאלות בנוגע לדמי אבטלה
19/01/2017 | 12:39
10
שלום,
יש לי מספר שאלות בנוגע לדמי אבטלה. מזה כמה חודשים אמא שלי חותמת בלשכת התעסוקה פעם בחודש ומקבלת דמי אבטלה מביטוח לאומי.
השבוע שהגיעה לחתום הפקיד הוציא לה שלושה דפים עם משרות ואמר לה ליצור איתם קשר. שתי משרות ממש לא נשמעות מתאימות כי הן פיזיות מאוד ובאחת המספר לא מחובר.
לא ברור לנו מה הסטטוס שלה מבחינת הזכאות לדמי אבטלה ברגע שהפקיד הציע את המשרות. כעקרון ההתייצבות הבאה היא בעוד חודש. אבל מה קורה עכשיו? תוך כמה זמן היא אמורה להחזיר תשובה לפקיד?

1. האם כרגע היא עדיין זכאית לדמי אבטלה? כלומר כל עוד היא לא התחילה עבודה.
2. האם מותר לה לסרב לעבודה שעל פי ההגדרה נמצאת "מתאימה" עבורה?
3. אם השכר המוצע בעבודה נמוך מדמי האבטלה שלה, זה לא נחשב "עבודה מתאימה" לפי הבנתי. האם היא צריכה להציג הוכחה לפקיד?
4.בעיקר, מה הסטטוס שלה מבחינת בטל"א בכל הזמן הזה של הבירורים/ראיונות? 

זה יעזור לנו מאוד אם תוכלי לשפוך אור על הסיטואציה. המון תודה מראש!
לצפיה ב-'נדחתה תביעה למענק אשפוז בלידה שהוגש באיחור - מה אפשר לעשות?'
נדחתה תביעה למענק אשפוז בלידה שהוגש באיחור - מה אפשר לעשות?
19/01/2017 | 10:53
10
זקוקה לעזרתכם בבקשה.
נולד לי ילד בחו"ל בשנת 2013, שם הוצאנו לו דרכון ישראלי בקונסוליה הישראלית. רק כשחזרנו לארץ ולאחר זמן רב ביצעתי רישום שלו במשרד הפנים בתעודת הזהות שלי, ואז נודע לי במקרה שהיינו זכאים לקבל החזר על הוצאות האשפוז בחו"ל (עד 12 אלף שח בכפוף להצגת קבלות). נודע לי גם שיש להגיש את התביעה תוך 18 חודש מהלידה.
ביוני האחרון 2016 (3 שנים אחרי הלידה) הגשתי את התביעה ובקשתי כי, לפנים משורת הדין, יקבלו אותה היות ולא היינו מודעים לאפשרות למענק זה, וכי שהינו בחו"ל עוד 14 חודש לאחר הלידה.
לא נעניתי בכלל עד היום. היום התקשרתי למוקד ביטוח לאומי (בפעם החמישית מאז הוגשה!) לנסות לברר וסוף סוף קבלתי מענה בעל פה שהתביעה נדחתה בגלל שיהוי (כלומר, שלא הוגשה במועד). לא ברור ומרגיז שלא קבלתי שום תשובה רשמית/בכתב.

השאלה היא - מה אני יכולה לעשות?
הציעו לי להגיש טופס 20 - בקשה להענקה מטעמי צדק. מה דעתכם? האם יש סיכוי שנקבל את הסכום? האם יש דרכים אחרות לפעול?
תודה רבה,
אילת

לצפיה ב-'מה קורה עם אתר הביטוח הלאומי?'
מה קורה עם אתר הביטוח הלאומי?
19/01/2017 | 08:40
26
הוא לא עולה
לצפיה ב-'נכות רפואית 68לצמיתותו'
נכות רפואית 68לצמיתותו
18/01/2017 | 22:27
33
שלום אני חולה בטרשת נפוצה בכסא גלגלים שלחתי כל החומר העדכני לביטוח לאומי מניורולוג רופא משפחה אמריי וכל מה שקשור למחלה לוועדה .לא יכול להגיע לוועדה בשל מצבי הבריאותי הקשה , ולכן הוועדה היתה לא בפניי.אני מקבל ש.מיוחדים112אחוז.נשלח אליי מכתב שהם רוצים מכתב ממחלקת הדסה טרשת נפוצה.איני מבין מה הטירטור הזה אני חולה מאוד במחלה הנוראית למה הם לא מעלים לי את אחוזי הנכות הרפואית .הרי אין לי עיניין בלשקר להם.הלואי והיתי בריא ולא הייתי צריך את כספי הביטוח לאומי.גם ככה המחלה נוראית וכואבת עד מתי יאמינו לי ביטוח לאומי ???איני מבין לא באים לביקור בית אני חסר אונים לבד אין מי שילווה אותי לאף מקום .לדעתם של הרופאים שלי הבכירים הניורולוג מספיק החומר הרפואי ששלחתי להם .עיזרי לי בבקשה אנא ממך גב אורנה אני חסר ישע ואין לי כוחות אציין שאין לי שליטה על הסוגרים .הוועדות עושים ממני יויו .למה אני צריך לסבול לא מספיק שאני חולה במחלה כזו קשה .עזרי לי בבקשה אנא ממך גב אורנה !!!תודה.אבי החולה בטרשת נפוצה .
לצפיה ב-'תנאים לאחר הניתוח'
תנאים לאחר הניתוח
18/01/2017 | 22:26
1
13
שלום רב,
שואלת בישביל חברה, היא כבר המון שנים עובדת במשק בית אצל גורמים שונים, כולם משלמים עבורה ביטוח לאומי כנדרש. כ 5 שנים רופאים ממליצים לה לעשות ניתוח ברגל היא משכה כי לא יכלה להרשות לעצמה לא לעבוד, עכשיו אין לה ברירה אלא לעבור את הניתוח לחר הניתוח היא תשב חודשיים בבית ותהיה עם גבס. היא הייתה בביטוח לאומי לבדוק האם יש לה אפשרות להגיש לאחר הניתוח נכות כללית זמנית, ענו לה שבגלל שהיא עצמאית וזה לא מוכר כתאונת עבודה היא לא תקבל כלום, מדוע היא נחשבת עצמאית ? הרי מעסיקים אותה. אני חוששת שהיא לא תעשה את הניתוח בגלל שהיא לא תוכל להרשות לעצמה לא להרוויח חודשיים - היא לבד!
מה עליה לעשות ? לדרוש ממעסיקים תשלום עבור ימי מחלה? לפנות לרופא תעסוקתי שיכיר בזה כתאונת עבודה(חשוב לציין שמצבה מחמיר עקב עבודה פיזית) האם רשאית בכל זאת להגיש לאחר הניתוח בביטוח לאומי ובאיזה תנאים?

ממש אודה להכוונה!
לצפיה ב-'ימי מחלה/הבטחת הכנסה/ נכות כללית'
ימי מחלה/הבטחת הכנסה/ נכות כללית
18/01/2017 | 23:04
8
שלום לך,

לגב' יש זכויות של ימי מחלה עבור תקופות עבודה אותם תוכל לממש מכל מעסיק בנפרד. 
ניתן לעיין מתוך אתר כל זכות את החישוב על פי היקף המשרה:
http://www.kolzchut.org.il/he/%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%95%D7%9F_%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%93%D7%99%D7%9D_%D7%91%D7%9E%D7%A9%D7%A7_%D7%91%D7%99%D7%AA_(%D7%A2%D7%95%D7%96%D7%A8%D7%95%D7%AA_%D7%91%D7%99%D7%AA)

הקישור מכיל מידע מלא לגבי זכויותיה, כולל סעיף נפרד לימי מחלה.
במקביל לקראת הניתוח, להגיש תביעה להבטחת הכנסה/ השלמת הכנסה.
ניתן להיעזר לבדיקה מקדימה של הזכאות במחשבון המצורף:
https://www.btl.gov.il/Simulators/Pages/IncomeSupportCalc.aspx

אין מניעה בהגשת תביעה לקצבת נכות במקביל לתביעה להבטחת הכנסה. תשלומים מקבילים אם יהיו יקוזזו.
מינואר 2017, על פי חוק ההסדרים, למי שנקבע אבדן כושר עבודה מלא, יוכל להתחיל לקבל את הקצבה החל מהיום ה-31

לגבי פגיעה בעבודה, לא ברור מהשאלה אם הגב' נפגעה כתוצאה מהעבודה ו/או ניתן לקשור את מחלתה לסוג העבודה בו היא עובדת.
לצפיה ב-'תוספת לקצבה '
תוספת לקצבה
18/01/2017 | 18:00
1
52
שלום אורנה
האם התוספת בנכות הכללית תשולם החודש?
נכון לעכשיו לא מופיעה התוספת באתר האשיי שלי

תןדה מראש

לצפיה ב-'תוספת קח"ן בקצבת נכות כללית - א.כ.ע 100%'
תוספת קח"ן בקצבת נכות כללית - א.כ.ע 100%
18/01/2017 | 22:32
49
שלום לך,

אכן, המידע עדיין מופיע על פי פרטי הזיכוי בחודש קודם.

הקצבאות לזכאים מעודכנת החודש ותופקד לחשבון הבנק בהתאם לתוספת קח"ן.

בברכה.
לצפיה ב-'שלום ובוקר טוב בנוגע לתביעת נכות'
שלום ובוקר טוב בנוגע לתביעת נכות
16/01/2017 | 07:58
6
64
חליתי והחלמתי מסרטן השד לפני 3 שנים.
בבדיקת אולארסאונד התגלה ממצא חשוד גוש סרטני שוב וכעת עוברת ביופסיה וממתינה לתשובה על פיה אדע אם אני צריכה טיפולי כימו ועוד,
שאלתי: זכור לי שרק אחרי שיהיה פרוטוקול של אונקולוגית ודרכי טיפול אמציא מסמכים לביטוח הלאומי,כמו כן האם מגיע יותר אחרי שחלית שוב בסרטן?וכמו שזכור לי לא בכל מצב מקבלים נכות זה תלוי במצב ובטיפולים האם אני צודקת?
יש לי שני בנים בגילאי 18+ חייל ו 11.
האם הקצבה משתנה באם אצטרך?
אני יודעת שזה מוקדם לשאול אבל אחרי מה שעברתי בפעם הראשונה אני למודת נסיון במה צריך אבל בטח לא יודעת מה דרכי טיפול והלוואי ויהיו קלים יותר,

אודה לתשובתך,

יום נפלא
אילנה
לצפיה ב-'תביעה לקצבת נכות '
תביעה לקצבת נכות
16/01/2017 | 13:15
1
51
שלום אילנה,

אכן, כפי שרשמת כאשר יהיו לך תוצאות הביופסיה ויוחלט על תוכנית טיפולים, תוכלי להגיש תביעה לקצבת נכות כללית.
כיום, תשלום הקצבה הינו מהיום ה-31 ללא תקופת המתנה של 90 יום.
לזכאים, תשולם קצבה בתוספת "תלויים" עבור הילדים. ילד הוא עד לתום השירות הסדיר.

תביעתך תבחן במסלול ירוק ( מהיר).
לתקופת הטיפולים, יכולה להיות זכאות גם לשירותים מיוחדים לנכים וקבלת תג חניה לנכה.

בתקווה לבשורות טובות

לצפיה ב-'מודה לך מאד'
מודה לך מאד
16/01/2017 | 13:45
15
לצפיה ב-'מועד תשלום הקצבה לזכאים'
מועד תשלום הקצבה לזכאים
16/01/2017 | 22:35
3
100
מוסיפה עוד,
התשלום החל מהיום ה-31 למי שנקבע אבדן כושר עבודה מלא.

בברכה.
לצפיה ב-'ואם נקבע 75%?'
ואם נקבע 75%?
17/01/2017 | 12:31
2
39
אני לפני ביופסיה ולהערכתי אדע מול מה אני מתמודדת(או הרע במיעוטו,,,) בסוף החודש ואז זה יהיה חכם יותר להכנס לזה אבל מודה לך בשלב זה כי להכנס לספוקציות של אם וכאשר לא נכון עבורי,
מה שחשוב שאם אצטרך אדע מה לעשות ואפנה שוב אלייך ולפורום,

תודה רבה,
לצפיה ב-'75% = 100% אבדן כושר עבודה. בהצלחה ובשורות טובות '
75% = 100% אבדן כושר עבודה. בהצלחה ובשורות טובות
18/01/2017 | 13:23
1
26
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
18/01/2017 | 16:52
8
מקווה שלמרות שתוצאות האוטראסאונד לא היו תקינות זה יהיה קל יותר.
לצפיה ב-'שאלה לגבי דמי אבטלה'
שאלה לגבי דמי אבטלה
18/01/2017 | 14:59
1
9
שלום
אודה לתשובתכם, נכנסתי לאתר  , קצת היה לי קשה להבין.
אני פעם ראשונה מגישה דמי אבטלה  וברצוני לדעת

מה הפרוצדורה  לקבלת דמי אבטלה.
יש בידי  מכתב פיטורים מתגוררת בחולון,  היכן אני פונה
ביטוח לאומי ,  או לשכת העבודה.......... , האם בחודש הראשון אני מקבלת  את דמי האבטלה ?
תודה
לצפיה ב-'זכויות בדמי אבטלה'
זכויות בדמי אבטלה
18/01/2017 | 16:13
8
שלום לך,

יש להרשם תחילה בלשכת שירות התעסוקה באיזור מגורייך,
ובהמשך להגיש תביעה לדמי אבטלה לביטוח לאומי. ניתן גם און ליין באתר.

דמי אבטלה משולמים בכל 17 בחודש, עבור התיצבות חודש קודם.
מדמי אבטלה בתשלום חודש ראשון וחודש רביעי מנכים 5 ימי אבטלה (בכל אחד מהחודשים), המשולמים בסופו של דבר למתיצבים את מלוא מכסת הימים.

זכויות באבטלה נשמרות לשנה, מהאחד בחודש בו נרשמים לראשונה.
ניתן להגיע לסירוגין בין עבודות/חופשה וכדומה... עד למיצוי מכסת הימים/הפניה לעבודה/תום שנת הזכאות...המוקדם מביניהם.

בברכה.
לצפיה ב-'קצבה'
קצבה
17/01/2017 | 02:03
1
90
בן אדם שמקבל קצבת נכות על נכות נפשית של 75%
ועובד ומרוויח בסביבות 4300 ש"ח
האם אחרי 3 שנים  של עבודה הוא יפסיק לקבל קצבת נכות?
לצפיה ב-'לעבוד ולקבל קצבה'
לעבוד ולקבל קצבה
18/01/2017 | 15:09
27
שלום לך,

החל מינואר 2017 על פי חוק ההסדרים, חלו השינויים הבאים כמפורט מתוך
..."ביטול הבדיקה מחדש של כושר ההשתכרות לנכה שהשתלב בעבודה 
נכה שהפסיק לקבל קצבת נכות עקב עלייה בהכנסותיו ויש לו דרגת אי כושר תקפה, יוכל לחזור ולקבל קצבה ללא בדיקה מחדש."

אין מגבלה בהמשך תשלומי קצבה למי שהכנסתו לא הפסיקה את תשלום קצבת הנכות.
יש כמובן לדווח על ההכנסות, על מנת שתחושב הקצבה בהתאם לגובה ההכנסה.

מומלץ לפנות לביטוח לאומי לקבלת מענה אישי ספציפי ע"י פניה לסניף שלך/נכות

בברכה.

לצפיה ב-'שאלה לגבי חוק לרון ויציאה לעבודה'
שאלה לגבי חוק לרון ויציאה לעבודה
15/01/2017 | 15:56
6
44
שלום רב,
אני נכה, 40% נכות, 100% אי כושר השתכרות, על רקע נפשי, לצמיתות. 
אני לא מצליח להתקיים מהקצבה בלבד, לכן חושב על לצאת לעבודה, בשליש משרה, משכורת שלא תעלה על 1500-1800 ש"ח בחודש.
קראתי באינטרנט על "מלכודת הדבש" של חוק לרון- שאלתי היא כזו: אם אני יוצא לעבוד, במשכורת כ"כ נמוכה, האם יש סיכוי שיזמנו אותי לוועדה מחודשת ויקחו לי או יורידו את הקצבה?
תודה
לעבוד ולקבל קצבה
16/01/2017 | 10:44
48
שלום לך,

תוכל לצאת לעבוד מבלי שקצבתך תפגע, על מנת להשיג מעט רווחה כלכלית.
על פי חוק ההסדרים שנכנס לתוקף החל מינואר 2017 יש הקלות ליוצאים לעבודה. ז"א עד הכנסה ברוטו של 2745 ש"ח בחודש, לא תהיה פגיעה בקצבה.
טרם פורסמו העלונים לגבי הכנסה גבוהה יותר. יעודכנו עד 7/2017
בכל שלב בו מפסיקים לעבוד לא תפגע הזכות לקצבה, ללא הגבלת זמן. השינויים יכנסו לתוקף במהלך החודשים הבאים ועד חודש 7/2017 לכל היותר כרשום מעלה.
עד 31.12.2016 הכנסה ברוטו של עד 1987 ש"ח לא פגעה בקצבה.
1988 ש"ח הפחתה של 1 ש"ח מהקצבה וכן הלאה כמפורט להלן מתוך לעבוד ולקבל קצבה ( ראה מחשבון ועל פי עלונים על פי  100% אבדן כושר עבודה כמפורט):
https://www.btl.gov.il/benefits/Disability/avoda/Pages/mekabel.aspx

עם קבלת תלוש שכר ראשון להעביר לביטוח לאומי.

שיהיה לך בהצלחה!

לצפיה ב-'חוק ההסדרים למשק המדינה לשנים 2017 ו-2018 - נכות כללית שינוי'
חוק ההסדרים למשק המדינה לשנים 2017 ו-2018 - נכות כללית שינוי
16/01/2017 | 10:53
4
71
לצפיה ב-'שאלתי היא- האם בעקבות כך יש סיכוי שאזומן לוועדה מחודשת?'
שאלתי היא- האם בעקבות כך יש סיכוי שאזומן לוועדה מחודשת?
16/01/2017 | 15:18
3
30
האם, במידה ואצא לעבוד שליש משרה, יש סיכוי שהסטטוס שלי ישתנה מבחינת ביטוח לאומי (כרגע עומד על 100% אי כושר השתכרות)? האם יש סיכוי, וגם הקטן ביותר, שאזומן לוועדה מחודשת?

תודה
לעבוד ולקבל קצבה
16/01/2017 | 20:12
2
33
כפי שהעברתי במענה קודם מתוך אתר ביטוח לאומי ועל פי חוק ההסדרים,  לא תערך בדיקה מחדש עם היציאה לעבודה.

בברכה.
לצפיה ב-'תודה על המענה, ברשותך רק שאלה אחת נוספת:'
תודה על המענה, ברשותך רק שאלה אחת נוספת:
17/01/2017 | 16:00
1
30
אני מעיין באותו חוק הסדרים ל2017, שם רשום ככותרת: "ביטול הבדיקה מחדש של כושר ההשתכרות לנכה שהשתלב בעבודה", אך מתחת לאותה כותרת נרשם: "נכה שהפסיק לקבל קצבת נכות עקב עלייה בהכנסותיו ויש לו דרגת אי כושר תקפה, יוכל לחזור ולקבל קצבה ללא בדיקה מחדש."-  לא ברור האם יופסקו הבדיקות המחודשות רק לנכה אשר הפסיק לקבל קצבה עקב עלייה בהכנסות- אבל מה קורה כאשר נכה עובד פחות מכך, שליש משרה וכו'?  האם ביטול הבדיקה המחודשת תקפה לכל נכה אשר יוצא לעבודה, בכל סכום שהוא?

תודה וסליחה על הטרחה
לצפיה ב-'פניה לסניף שלך'
פניה לסניף שלך
18/01/2017 | 14:59
18
המגבלה היתה קיימת לגבי מי שהפסיק לקבל קצבה בשל הכנסות.
לגבי שאר המקרים לא היתה כל מגבלה.

ממליצה על פניה לסניף שלך / נכות לקבלת מענה אישי ספציפי.

בברכה.
לצפיה ב-'זקוקה לעזרה - פטור דמי ביטוח וקצבת נכות'
זקוקה לעזרה - פטור דמי ביטוח וקצבת נכות
17/01/2017 | 13:29
3
23
שלום רב,
אני מקבלת קצבת נכות ועל כן פטורה מתשלום דמי ביטוח לאומי המנוכים מתלוש המשכורת בעבודה.
בשנים האחרונות אצל מעסיקים שונים הורידו לי את דמי הביטוח.

ניגשתי לביטוח לאומי כדי לקבל החזר, והם שלחו אותי לפנות אל המעסיקים הישנים.
המעסיקים אומרים שזה לא אפשרי ושולחים אותי חזרה לביטוח לאומי.

ממש אשמח לעזרה, מה נכון ומה לא, ואם זה דרך המעסיק מה דרוש מהם.
תודה!
לצפיה ב-'טופס 618 - מחלקת גבייה מעסיקים'
טופס 618 - מחלקת גבייה מעסיקים
18/01/2017 | 13:18
2
6
שלום לך,

יש לפנות למחלקת גבייה מעסיקים בסניף מגורייך בביטוח הלאומי,
לקבלת טופס 618 הפוטר אותך מתשלום דמי ביטוח לאומי.
מעסיקים יכולים לבצע ההחזר עד 7 שנים קודמות.
הטופס ניתן רק בביטוח לאומי באופן אישי על פי פרטי הפונה ואינו ניתן להורדה באתר ביטוח לאומי.

אם אין אפשרות מסיבות טכניות לביצוע הנ"ל, יש להעביר למעסיקייך פירוט שנתי של השכר וניכויי דמי ביטוח לאומי ודמי בי... אותו ימלאו עבורך.

עם הטופס יש לחזור למחלקת גבייה מעסיקים (מעבידים) ולהגיש בקשה עם הסבר לסיבה שהמעסיקים אינם יכולים להשיב את דמי הביטוח שנוכו על ידיהם. 
לנסות לקבל גם הודעה בכתב בצמוד לטופס 100 שימולא על ידם.

בברכה.
לצפיה ב-'פטור מתשלום ביטוח לאומי בריאות '
פטור מתשלום ביטוח לאומי בריאות
18/01/2017 | 14:49
1
7
מקבלים את הפטור מעל 75% נכות כמו כן , אם יש ברשותך תלושי שכר או טופס 101 שנתי עד שבע שנים אחורה , פני אם זה לחלקת גבייה מעסיקים תכלי טופס למעסיק על החזרי ביטוח לאומי ביטוח בריאות. 
לצפיה ב-'פטור מדמי ביטוח - קצבת נכות כללית'
פטור מדמי ביטוח - קצבת נכות כללית
18/01/2017 | 14:56
14
אבדן כושר עבודה מלא ולא על פי אחוזי נכות.
ביטוח לאומי - מחלקת גבייה ממעסיקים דורשים טופס 100.

בברכה.

לצפיה ב-'חופשת לידה'
חופשת לידה
16/01/2017 | 23:24
1
10
האם יולדת שילדה ולד מת יכולה להאריך את חופשת הלידה מעבר ל-14 השבועות שמגיעים לה על פי חוק?
לצפיה ב-'הארכת חופשת לידה ובשמה החדש הארכת תקופת לידה והורות'
הארכת חופשת לידה ובשמה החדש הארכת תקופת לידה והורות
18/01/2017 | 14:04
7
שלום לך,

הארכת הארכת תקופת לידה והורות ניתנת במקרים המפורטים בקישור:
"*הארכה של תקופת לידה והורות עקב לידה רב-עוברית (יותר מילד אחד)
*הארכה של תקופת לידה והורות עקב אשפוז של היולדת
*הארכה של תקופת לידה והורות עקב אשפוז של הנולד
*פיצול תקופת לידה והורות עקב אשפוז של היולדת או הנולד 
*הגשת תביעה להארכה או פיצול של תקופת לידה והורות"

בברכה.

לצפיה ב-'אבטלה לאקדמאים'
אבטלה לאקדמאים
17/01/2017 | 18:43
1
27
שלום
אני אקדמאית בעלת תואר ראשון וסטודנטית לתואר שני בימים אלו. לאחר התפטרות מעבודת מלצרות, חיכיתי 90 יום והלכתי לחתום אבטלה. ביום ההתייצבות הראשון, טענה פקידת ההשמה כי אין לה עבודות בתחום לימודיי והפנתה אותי לשתי עבודות בתחום כללי. ידוע לי כי לאקדמאים יש זמן מסוים שניתן לשלוח אותם על סמך לימודייהם לחיפוש עבודה ולא לעבודה כללית אחרת, אך איני מצליחה למצוא בבירור פרטים בשום מקום. כמו כן אני בת 34, ובאתר מסויים מצאתי כי כתוב שרק לאחר חודשיים של התייצבות ניתן לשלוח אותי לעבודה שאינה "מתאימה". מישהו יודע להסביר לי את זכויותיי?
אודה מאוד על תשובה
לצפיה ב-'הפניה לעבודה מתאימה'
הפניה לעבודה מתאימה
18/01/2017 | 13:00
16
שלום לך,

בעבר הרחוק, היתה הפרדה בין אקדמאים ומי שאינם אקדמאיים.

התנאים לגבי הפניה ל*עבודה מתאימה חלים על כל המובטלים הדורשים עבודה.
*עבודה מתאימה = העבודה המוצעת נחשבת לעבודה מתאימה אם מתקיימים בה שלושת התנאים האלה: א. היא מסוג העבודה שהמובטל עבד בה ב-3 השנים שקדמו לאבטלתו או עבודה אחרת התואמת את הכשרתו המקצועית, רמת השכלתו ומצב בריאותו. ב. השכר בעבודה המוצעת שווה לפחות לדמי האבטלה שהיו מגיעים לו אילו היה זכאי להם. ג. העבודה המוצעת אינה מחייבת שינוי במקום מגוריו, לפי כללים שנקבעו. תנאים א' ו-ב' לעיל אינם חלים על עובדים עונתיים וכן על מי שמלאו לו 28 שנים, אך עדיין לא מלאו לו 35 שנים - לאחר חודשיים של אבטלה; וכן על מי שמלאו לו 25 שנים, אך עדיין לא מלאו לו 28 שנים - לאחר 30 ימי אבטלה; וכן על מי שעדיין לא מלאו לו 25 שנים - לאחר 14 ימים של אבטלה."

לגבי השגותייך להפניה לעבודה שאינה מתאימה כנ"ל, ניתן לפנות באמצעות טופס פניות הציבור באתר שירות התעסוקה.

בברכה.

לצפיה ב-'מבקשת לפתוח בית ספר להנהלת-מזומנים...'
מבקשת לפתוח בית ספר להנהלת-מזומנים...
18/01/2017 | 10:34
4
18
מגיע לי "שיקום" בגלל "ליקויי הלמידה שלי" "אלצהיימר חשבון" ,דיסקלקוליה" וכו?   אני נזקקת להדרכה - "חזרה על מיומנויות היסוד בחשבון" של כתה א"   ((בבית ספר שנקר בחולון)). "על הדרך" חשבתי להגדיל ראש ולפתוח ,בית ספר להנהלת מזומנים לחודש ימים" - כי לבד מה שקרה,   בקיצור - "פתיחת בית ספר" = יעזרו לי מהשיקום לפתוח?
לצפיה ב-'אולי "רשת עולמית לכל המובטלים בעולם"....'
אולי "רשת עולמית לכל המובטלים בעולם"....
18/01/2017 | 10:36
3
10
נשלח שגרירים לכל קצות תבל על מנת ליצור סולידריות עם המובטלים בכל העולם. "מובטלי כל העולם התאחדו". אין לנו נציג בכנסת, אין לנו נציג בממשלה, אין לנו נציגים ברשות השופטת. אנחנו לא קיימים על המפה בכלל. שקופים.
לצפיה ב-'משרד ממשלתי שתפקידו לרדוף ולבייש את המובטלים....'
משרד ממשלתי שתפקידו לרדוף ולבייש את המובטלים....
18/01/2017 | 10:38
2
7
מדובר בפשע של שנאה
לצפיה ב-'המילה "כבוד" ((kavod)) = נעלמה מהלכסיקון....'
המילה "כבוד" ((kavod)) = נעלמה מהלכסיקון....
18/01/2017 | 10:41
1
12
בוקר אחד קמנו והנה המילה "כבוד" נעלמה. זה לא ענין של מה בכך. בטח המדענים עבדו על זה שנים בשיטות המיוחדות של השב"כ ושרות בתי הסוהר ומשטרת ישראל. "כבוד לאזרח" נעלם. אין מילה כזאת. מחפשים במילון - אין אין.  (( קונספירציה )).
לצפיה ב-'"קו עוד" - '
"קו עוד" -
18/01/2017 | 10:43
8

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פורום רשלנות רפואית
פורום רשלנות רפואית בתפוז
עו
עו"ד נאוה אור ספיר
פורום תעבורה
ביצעתם עבירת תנועה?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה